Kweker ziet niets in een groene bol Over leven 'Veranderend landschap in Noordwijk en Omgeving' Met frisse tegenzin Schipperen tussen milieu en economie VRIJDAG 4 JUNI 1993 WIUEM SPIERDIJK. 071-1 Tropisch regenwoud in Museon den haag In het Museon in Den Haag is de tentoonstelling 'Tro pisch regenwoud' te zien. Dit is een nieuwe vaste presentatie van de afdeling Biologie en milieukunde, gericht op een breed publiek met de nadruk op het onderwijs. Het thema is gekozen als uitvloeisel van de UNCED conferentie in Rio de Janeiro en de ondertekening door de gemeente Den Haag van het internatio nale klimaatverbond. Excursie heemtuin Hillegom hillegom» De heemtuin Hillegom, voorheen het 'verboden bos' geheten, is rijk aan orchideeën en stinzenplanten. Het IVN houdt hier op zaterdag 12 juni een excursie. Verzamelen om half elf 's ochtends bij de ingang Cuperuswende, Elsbroekerend te Hillegom. De heemtuin werd elf jaar geleden door de gemeente Hillegom gekocht van de heer Schulte-Cuperjan, die het gebied als moestuin en siertuin had ingericht. De heemtuin is overigens tot oktober ook tijdens kantooruren en op zondagen geopend. Proef met aardgasauto's op Schiphol schiphol» De Luchthaven Schiphol neemt een proef met twee auto's op aardgas. Het experiment is onderdeel van het milieu beleidsplan van Schiphol. Een van de doelstellingen daarvan is het gebruik van schonere brandstof voor luchthavenvoertuigen. Het gaat om twee nieuwe Ford Escort Vans, die zijn uitgerust met een aardgasinstallatie. Op de tank van tachtig liter kan 250 kilometer worden gereden. De auto's kunnen zowel op aardgas als op benzine rijden. Het voltanken van de auto's neemt maar liefst vijf uur in beslag en zal daarom voornamelijk 's nachts plaatsvinden. Als de proef succesvol verloopt, wil de luchthaven meer auto's ombouwen op aardgas. Klacht over boringen in Usselmeer utrecht» Drie Nederlandse milieu- en natuurbeschermingsorga nisaties hebben bij de Europese Commissie een klacht inge diend tegen het voornemen van het kabinet om gasboringen in het Usselmeer te laten uitvoeren. De Stichting Natuur en Milieu, de Vereniging tot Behoud van het Usselmeer en Vogelbescher ming Nederland vinden boringen in strijd met de Europese Vo gelrichtlijn. De booractiviteiten veroorzaken verontrusting en vervuiling in dit belangrijke natuurgebied, aldus de drie milieu-organisaties. Verder wijzen ze op het risico van een 'blow-out', een ongecon troleerde gasontsnapping die grote milieuschade zou kunnen veroorzaken. Vogels kijken in Oostvaardersplassen zeist» Vogelbescherming Nederland organiseert morgen een grote vogelmanifestatie voor honderden jongeren in de Oost vaardersplassen, een van de vogelrijkste gebieden van Neder land. In groepjes van twintig gaan zij madeskundige begeleiders vogels kijken. In de Oostvaardersplassen komen verschillende soorten voor waarop nog steeds gejaagd mag worden. Na afloop zullen de jongeren de zin 'stop de jacht op trekvogels' vormen. Voor informatie tel. 03404 - 37773. Milieuwinst is veel te klein Het levert de bollensector niets op om een echte 'groe ne', milieuvriendelijke bloembol op de markt te brengen. Zo'n schone bol is wel te telen, maar het is onmogelijk om een sluitend controlesysteem op te zetten. Een con trolesysteem is noodzakelijk om de groene bol te kunnen voorzien van een 'milieucertificaat' zodat de consument zekerheid heeft en bereid is wat extra voor de milieu vriendelijke bol te betalen. Bollen worden veelal buiten de veiling om verhandeld en dus is controle niet moge lijk. De federatie heeft enkele maanden geleden een rapport uitgebracht over de manier waarop de bollenteelt schoner kan worden. Er worden in het rapport 26 teeltmaatregelen aangegeven waardoor de ver vuiling van water en lucht door bestrijdingsmiddelen sterk kan worden verminderd. De discus siebijeenkomst was de eerste gelegenheid waarop vertegen woordigers van de bollensector, lisse/leiden monica wesseung Dat is de mening van ir. J. Lan- geslag, lid van het Milieuplat form Bollenteelt (een groep kwekers die zich gezamenlijk over het milieuvriendelijk ma ken van de bollenteelt buigt). Langeslag sprak deze week op een discussiemorgen over bol lenteelt en milieu. De bijeen komst was belegd door de Zuid hollandse Milieufederatie. In Noordwijk is vanmiddag de tentoonstelling 'Veranderend landschap in Noordwijk en Om geving' geopend. Dit gebeurde door Noordwijks burgemeester W.J. van der Sluijs in het Jan Verwey Natuurcentrum aan de Weteringkade. De tentoonstel ling, van 4 juni tot en met 22 september, biedt een uitgebreid overzicht van de veranderingen, welke de laatste eeuwen in de directe Noordwijkse omgeving hebben plaatsgehad. Bij het opmaken van de ba lans blijkt dat de natuur veel heeft moeten inleveren. Zo ver dwenen duinen en bossen, die plaats hebben moeten maken voor bollenvelden, woonwijken en wegen. Ook grote weidege bieden ondergingen een soort gelijke ontwikkeling. De kansen voor plant en dier zijn hierdoor aanzienlijk afgenomen en ver schillende soorten zijn inmid dels geheel uit de Noordwijkse streek verdwenen De omgeving blijft echter in teressant. Er zijn meer natuur- en recreatiemogelijkheden dan in de meeste andere gebieden in Nederland. De gedachte om datgene te beschermen wat nog rest wint steeds meer terrein en er worden beschermende maat regelen getroffen. Ondanks het de milieugroeperingen, ge meenten, provincie en de wa terschappen met elkaar in de clinch gingen. Beperkt Langeslag ziet weinig in het op de markt brengen van een bloembol die zonder bestrij dingsmiddelen is geproduceerd. De miliebelasting van zo'n bol is wel veel lager, maar slechts een beperkt aantal telers zal hiertoe overgaan omdat de groene bol (wegens ontbreken van controle) geen extra geld zal opbrengen. De vertegenwoordiger van de bollensector ziet veel meer in milieumaatregelen bij alle be drijven. Vrijwilligheid staat daarbij voorop. Als alle telers een beetje schoner gaan produ ceren is de milieuwinst groter dan wanneer een enkeling hele maal het gebruik van bestrij dingsmiddelen afzweert. Waterspecialist van de Zuid hollandse Milieufederatie H. Muilermans, denkt dat de bol lenteelt nu heel snel een aantal ingrijpende maatregelen moet nemen. "De vervuiling van de bollenteelt is onaanvaardbaar De milieuman vindt dat er lang genoeg gewacht is op de over heid en de bollentelers zelf. „Er wordt al jaren gepraat over het schoner maken van de sector. Dat leidt tot niks. Als de bollen teelt niet vrijwillig tot minder milieubelasting wil overgaan, moet het maar via vergunnin gen en wettelijke maatregelen worden afgedwongen." Het Hoogheemraadschap van Rijnland, de organisatie die ver antwoordelijk is voor de kwali teit van het oppervlaktewater, is het met de milieufederatie eens. Volgens technisch directeur van het hoogheemraadschap. A.I.M. Overgaag, kan via de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater, een bollenbedrijf worden ver plicht milieumaatregelen te treffen. „Vrijwiligheid zou pret tiger zijn, maar ais dat niet luikt dan moet het maar zo". Te ver Langeslag en met hem de bol- lenwereld, vindt een deel van de maatregelen die de Zuidhol landse milieufederatie eist, veel te ver gaan. „Bijna de helft van de maatregelen nemen we vrij willig al. Zo wordt er al hard ge werkt aan vermindering van de verontreiniging door grondont- smettings- of bolontsmettings- middelen. Ook betalen we als bollentelers al jarenlang mee aan het onderzoek naar rassen die minder ziektegevoelig zijn". Het gaat Langeslag te ver om alle 26 maatregelen dwingend op te leggen. "Sommige zijn niet uitvoerbaar. Hoe kun je nou bedenken dat een bollente- ler slechts een keer in de vijf jaar bollen teelt en vier jaren de grond voor iets anders gebruikt. De opbrengsten van de sector zijn nu al bedroevend." Het verwijt van de Milieufe deratie dat de provincie te wei nig doet om de sector te stimu- leeren een milieuplan te maken, verwierp milieugedeputeerde H. van der Vlist. „Er is de afgelo pen jaren wel degelijk een begin gemaakt met mileubeleid voor deze doelgroep. Maar het is dui delijk dat er altijd een spanning is tussen economie en milieu Net als Langeslag ziet Van der Vlist het meest in vrijwilligheid. „Laat eerst de sector zelf maat regelen treffen. Wetten en ver gunningen moeten als sluitstuk dienen." Milieu Toerismeprijs 1993 Vier projecten zijn nog in de race voor de Milieu&Toerismeprijs 1993. De jury heeft deze projecten genomineerd uit de 49 inzen dingen die uiteindelijk bij de initiatiefnemer, het ministerie van economische zaken, zijn binnengekomen. Een van de genomineer de projecten is de actie 'Milieudag op de plas' van VW De Ronde Venen Vinkeveense Plassen. Deze VW organiseert jaarlijks een milieudag, waarbij zo'n 500 vrijwilligers en scholieren het hele ge bied schoonmaken. Naar verwachting wordt daarbij 80 ton zwerfvuil opgehaald. De hele zomer wordt actie gevoerd om ervoor te zorgen dat de toerist de plas schoon achterlaat. Jachthavens in het gebied bieden de mo gelijkheid om afval gescheiden aan te leveren. Andere genomineerden zijn: het Noorder Dierenpark in Emmen met een serie interne milieumaatregelen: de Stichting De Reuze Heuvel Recreatie die recreanten met milieuvriendelijk vervoer in Overijssel de mogelijkheid biedt om te overnachten in gereed staande tenten; de gemeente Dordrecht met een autoluw stadscen trum waar een elektrisch minibusje rijdt. Inzenders uit deze regio, waaronder de Zwarte- en Oosterse Markt in Beverwijk en de gemeente Velsen met het Kenne- merstrandplan, zijn al afgevallen. De winnaar wordt bekendge maakt op 1 juli in het Scheveningse Kurhaus. vele dat verloren is gegaan, is de sfeer van de tentoonstelling op timistisch want de nadruk wordt gelegd op de mogelijkhe den het karakter van de Noord wijkse omgeving te verbeteren. Al het materiaal is op een dui delijke wijze op panelen aange bracht. De toelichting wordt ge geven aan de hand van korte en treffende teksten met foto- en tekenmateriaal. beemster Tegenstribbelend laat een jonge blauwe reiger in de Beemster zich uit het nest halen. De vrijwilliger die hem wil ringen lijkt het ook geen prettig karwei te vinden. Hij houdt de vervaarlijk happende snavel zoveel mogelijk op veilige afstand. De afgelopen weken zijn in Noord- Holland op deze manier zo'n tweehonderd reigernesten gecontroleerd door de bioloog Alfred Blok en zijn medewerkers, allen geoefende klim mers. Blok doet al sinds 1964 onderzoek naar blauwe reigers. Hij stelde vast dat reigers vooral in stedelijke gebieden steeds vroeger gaan broe den. De stadsreigers nestelen gemiddeld vier weken eerder dan hun soortgenoten op het platteland. Al in november en december ontwaken de eerste voorjaarsgevoelens: in sommige stadskolonies wordt dan al druk gebaltst. fotomartundf/oncf Eerste milieu-jaarverslag Schiphol De Leidse kinderboerderij in de Merenwijk biedt een gevarieerde natuur en roepen bij P. van Sterkenburg nostalgische gevoelens op. foto henk bouwman Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Leidenaar P. van Ster kenburg, directeur van het Insti tuut voor Nederlandse Lexicologie dat het Woordenboek der Neder- landsche Taal maakt. Waaraan denkt u het eerst als het woord milieu valt? Aan het eerste gifschandaal in Nederland, in Lekkerkerk, ge volgd door talloze andere. Ik denk ook aan de concerns die gif lozen in de Rijn en de daarop volgende boete maar op de koop toe nemen, zonder struc turele oplossingen. Worden we voldoende opgevoed om het milieu schoon te hou den? Ik denk op het ogenblik wel. Binnen onze samenleving wor den kinderen opgevoed om op een elegante manier met het milieu om te gaan. Waarover zou u de noodklok willen luiden? Daar ben ik niet deskundig voor. Het gaat me aan het hart dat het Groene Hart kleiner wordt door expansie van onder meer woningbouw. Hetzelfde kan je zeggen van de Betuwe lijn, maar ik begrijp dat je keu zes moet maken. Het is een ge vecht tussen economie en eco logie. Waarbij vindt u dat u persoon lijk in gebreke blijft? Ik ben zeer gemakzuchtig waar het gaat om het scheiden van afval. Mijn vrouw is daar bloed- fanatiek in. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? De Wassenaarse Slag vind ik mooi. Ik houd ook van de kin derboerderij in de Merenwijk, dat is een stukje nostalgie. Mijn kinderen hebben daar van jongs af gelopen en via school en ex cursies veel kennis opgedaan. Is er voldoende groen in de Randstad? Hangt van de normen af na tuurlijk. Ik was laatst zeer ver rast dal iemand uit 't zuiden van 't land hier de wijdheid prijst. Uit ervaring weet ik dat je tussen Leiden en Den Haag per fect kunt Fietsen, je hebt dan ab soluut niet de indruk in overvol le Randstad te rijden. Het par keren blijft moeilijk, maai je hebt hier wel het voordeel vlak bij Rotterdam, Den Haag en Amsterdam te zitten. Wat vindt u van kernenergie? Ik ben daar niet zo mordicus te gen. Ik onderken de gevaren wel, maar vind dat het niet he lemaal afgewezen kan worden als alternatief voor uitgeputte olie- en gasbronnen. Zijn er gerechten die u liever niet meer eet? Ik eet geen spinazie vanwege de chemicaliën die gebruikt wor den om de grond voor te bewer ken. Kalfsvlees eet ik ook niet vanwege de hormonen die de beesten veelal krijgen toege diend. Valt het autoverkeer nog terug te dringen? Als je niet ondergronds gaat weet ik niet hoe je dat terug kunt dringen. In zijn algemeen heid zou je meer vervoer onder de grond moeten laten plaats vinden dooreen soort tunnel- net onder Nederland. Individu eel autogebruik aan banden leg gen is niet mogelijk. Wat wilt u verder nog kwijt? Ik wil zeggen dat je in Leiden tijdens de lente en zomer kunt genieten van borders en mid denbermen die ontzettend rijk zijn aan vaste plantenpartijen. De plantsoenendienst verdient een compliment met zijn aan pak door zonder chemicaliën te werken. Verder verzoek ik de instanties aandacht te schenken aan een gezond watergebied in de Leid se Merenwijk. schiphol hennv van egmond 'Een aanvaardbare balans tus sen wat economisch haalbaar en milieutechnisch verant woord is', dat is het streven van de luchthaven Schiphol, zoals het wordt verwoord in het eer ste milieujaarverslag dat vorige week werd gepresenteerd. In het jaarverslag geeft de luchtha ven een uitgebreid overzicht van het milieubeleid. Uitgangs-* punt daarbij» is dat Schiphol moet groeien, terwijl tegelijker tijd het leefmilieu in de omge ving wordt verbeterd, de zoge naamde dubbele doelstelling. 'Eenzijdige milieuheffingen of uitzonderlijke maatregelen die de concurrentiepositie van de luchthaven aantasten' wijst Schiphol af. De luchthaven is een van de eerste bedrijven in Nederland die behalve een financieel ook een milieu-jaarverslag presente ren bi een aantal hoottstukten wordt uitgebreid ingegaan op de uitgangspunten, de al geno men en nog te nemen milieu maatregelen, de incidenten en de kwaliteit van lucht, (water- Jbodems en water, de geluid hinder en de verwerking van het afval. Het verslag schetst een beeld van een luchthaven die uiterst actief is bij de aanpak van milieuproblemen en het voorkomen van vervuiling. Een belangrijk onderdeel van het milieubeleid is het tegen gaan van geluidhinder. Ook in de uitbreidingsplannen van de luchthaven gaan de meeste maatregelen over het terugdrin gen van de herrie. Schiphol neemt een reeks maatregelen op het luchthaventerrein zelf, maar de belangrijkste bron blij ven de startende en naderende vliegtuigen. Door het opzetten van een geluidmeetnet is het mogelijk de hinder te meten en maatregelen te nemen. Bovendien is een. nieuwe proefdraaiplaats in gebruik ge nomen en neemt het aantal la waaiige vliegtuigen steeds meer af. Verder daalt het aantal les vluchten, waardoor veel overlast wordt veroorzaakt, gestaag. Steeds meer oefenen piloten op andere luchthavens of in vluchtnabootsers. Neemt de luchtverontreini ging door het gebruik van ener gie voor verwarming en verlich ting en door het wegverkeer ge staag af, de vervuiling door vliegtuigen neemt alleen maar toe. Als alles wordt opgeteld stijgt de komende jaren de uit stoot van allerlei verontreini gende stoffen. Behalve luchtverontreiniging besteed het milieujaarverslag veel aandacht aan de kwaliteit van waterbodems en het water. Was er in het verleden onder meer van het Hoogheemraad schap van Rijnland veel kritiek op de wijze waarop Schiphol met het oppervlaktewater om ging, tegenwoordig is dti een stuk verbetprd, zo stelt de lucht haven. Hemelwater wordt geschei den opgevangen en geloosd, het lekken van kerosine wordt te gengegaan en er zijn voorzie ningen getroffen om verontrei niging door gemorste kerosine tegen te gaan. Al met al bleven de lozingen op het oppervlakte water binnen de normen uit de door Rijnland afgegeven ver gunning. FunVri»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23