Bakkers niet bang voor 'oorlog' Bedrijven bezuinigen massaal Stand van Zaken Fokker goed in de markt Mogen wil notering op officiële beurs giGEN BAAS 'Ik kan goed alleen werken Transavia stopt met vervoer van Nederlands voetbalelftal VRIJDAG 4 JUNI 1993 ker-leasemaatschappij AFT ge huurd. Een nieuwe klant voor Fokker is de Griekse maat schappij SEEA (South East Eu ropean Airlines). Deze in Athe ne gevestigde maatschappij heeft twee Fokker 50 vliegtuigen besteld. De vliegtuigen .vlogen eerder bij Lufthansa die hen in ruilde voor nieuwe. De Griekse bestelling voegt niets toe aan het totaal aantal orders voor de Fokker 50. Fokker heeft voor het eerst dit jaar enkele vliegtuigen weten te verhuren en verkopen. De Bra ziliaanse luchtvaartmaatschap pij TABA (Transportes Aereos Regionais da Bah ia Amazonica) huurt twee Fokker 100's en neemt één optie. De vliegtuigen worden in juni en oktober afge leverd. TAM, een andere Brazi liaanse maatschappij, heeft een negende Fokker 100 via de Fok- Het Leidse plantenbiotechnolo- giebedrijf Mogen overweegt in de tweede helft van het jaar no tering aan te vragen op de offi ciële beurs. Dit zal vooralsnog de parallelmarkt worden. „Deze markt wordt weliswaar binnen afzienbare tijd in de gewone markt geïntegreerd, maar we zullen dan automatisch op die markt terechtkomen, zo is ons na overleg met de beurs geble ken", zei Mogen-directeur ir. A.L. Breure deze week. Overheveling van de incourante markt, waar de aandelen thans worden verhandeld, naar de of ficiële markt betekent volgens Breure geen nieuwe emissie. Het is de bedoeling dat er note ring komt voorde 7.304.181 uit staande aandelen van nominaal ƒ2. Ruim 83 procent van deze stukken is gecertificeerd. Wel zullen 400.000 aandelen in de loop van het jaar onderhands worden geplaatst, maar dit zat al in de pen. Deze aandelen zul len worden uitgegeven tegen een koers die nog moet worden vastgesteld. De huidige koers is ongeveer/7,50. Het tijdstip van de overgang wordt volgens Breure vooral in gegeven door het feit dat de koersen van de incourante fondsen niet langer officieel worden vermeld. Hierdoor ver dwijnt voor investeerders het inzicht in de koersontwikkeling. Vooral de particuliere aandeel houders zouden hierdoor wor den benadeeld. Breure is bo vendien van mening dat de offi ciële (parallel)markt beter aan sluit bij de positie en de uitstra ling van Mogen. Mogen ontwikkelt met be hulp van genetische modificatie gewassen met verbeterde eigen schappen. De technologie wordt vervolgens over de hele wereld aan marktpartners geli- censeerd. Het bedrijf lijdt al ge ruime tijd aanloopverliezen, maar deze worden steeds klei ner. Vanaf 1995 worden de eer ste bescheiden winsten ver wacht. Grootgrutters verlagen prijs van brood met bijna een gulden REGIO GPD/ERIC JAN VyETERINGS Een nieuwe broodoorlog dreigt. Vooruitlopend op het wegvallen van de minimumbroodprijs per 1 juli van dit jaar hebben ketens als Edah, Jac. Hermans en Dirk van den Broek (Digros) de prijs voor een aantal soorten brood tot 99 cent verlaagd. De markt moet volgen, zo constateren an deren. „Maar het zal een zinlo ze actie zijn." Zelfstandige bakkers uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek zeggen nog niets te merken van de ac ties, die vorige week al begon nen. Wel verwachten sommigen nog enig effect van de radio- en tv-campagnes, die deze week pas losbarstten. Over het alge meen zien de 'kleintjes' de toe komst met vertrouwen tege moet, ook al schreeuwen som mige branche-organisaties moord en brand. De minimumprijs voor brood is een van de laatste overblijfse len uit Nederlands rijke kartel verleden. Als in oktober ook de melkprijs eraan gaat, is het bij na gedaan met de regels in het mededingingsbeleid die strijdig zijn met de EG-bepalingen. De organisaties van broodverko pers zouden echter het liefst toch nog afspraakjes met elkaar maken. Want de ellende is dat er altijd eentje goedkoper wil zijn. Men vreest 'Engelse toestan den'. In Groot-Brittannië is al leen nog klef brood te koop, omdat de bakker op de hoek is weggeconcurreerd. „Onzin", zegt een woordvoerder van de Consumentenbond, „deze mi nimumprijs was alleen nog maar een formaliteit. Er waren al genoeg manieren om het mi nimum te ontduiken. De klant heeft al gekozen voor een be paalde kwaliteit." Woorden die worden onder schreven bij Us Bertus, beter bekend al 'het Friese bakkertje', gevestigd op de hoek van de Groenhazengracht in de Leidse binnenstad. „Tegen super- marktprijzen kun je toch niet op, dus moet je concurreren met kwaliteit. Meergranen- brood en andere soorten waar Goedkoop brood op de plank. Grootwinkelbedrijven verkopen het (tijdelijk) voor minder dan een gulden. mensen wat meer voor willen betalen, daar moet je het als zelfstandige bakker van heb ben." Ook bakker Rijk van Kooi (vijf filialen in Leiden en omgeving) heeft die ervaring. „Voor een gulden kopen wij niet eens de grondstoffen, daar moet geld bij." Specialisatie is ook voor hem het sleutelwoord: „Een be paald deel van de markt zullen wij nooit bereiken, maar voor de aparte dingen komen de mensen toch naar de warme bakker. Ik heb in Leiderdorp een filiaal in een supermarkt en dat loopt prima." Branche-organisaties blijven huiverig voor brood tegen stuntprijzen, omdat de consu ment dan zou wennen aan goedkoop brood. En als dat niet erg veel slechter smaakt dan het warme-bakkerbrood, vermin dert het zogenoemde kwaliteits bewustzijn. J. Daniels van de Nederlandse Bakkerij Stichting: „En elke actie betekent natuur lijk toch omzetverlies voor de kleintjes." Een werknemer van een Katwijkse bakkerij denkt daar anders over „ze skreeuwen maar. Voor goed brood ga je niet naar de supermarkt." Die supermarkten zien over het algemeen een prijzenslag ook niet zitten. Albert Heijn zegt in ieder geval niet zelf het initia tief te zullen nemen en ook de kleinere ketens hebben er geen zin in. Voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum Le vensmiddelen noemt een even tuele 'oorlog' „een uiterst on verstandige zaak. Zo'n slag kan niet gewonnen worden." Edah is dus niet goed bij zijn hoofd, moet de conclusie lui den. „We hebben slechts ge steld die 99 cent een mooie prijs Wegens ziekte is er vandaag geen column van W. van Leenen. Zadelhoff wijzigt naam AMSTERDAM Het grootste in commercieel vastgoed gespecialiseerde be drijf Zadelhoff Makelaars in Amsterdam heet voortaan DTZ Zadelhoff. Daartoe werd beslo ten in verband met de interna tionalisering. De letters DTZ staan voor Debenham, Thorpe en Zadelhoff, een samenwer kingsverband van meer dan zestig kantoren in negen lan den, waar 1700 mensen werken. In Oost-Europa zijn kantoren geopend in Budapest, Praag en Wenen. Er bestaan plannen voor vestigingen in Moskou, Kiev en Warschau. Microsoft verhuist HOOFDDORP* Het snelgroeiende computerbe drijf Microsoft BV verhuist op 14 juni naar het nieuwe kantoor aan de Saturnusstraat in Hoofd dorp. De nieuwe vestiging heeft een oppervlakte van 5.600 vier kante meter en is daarmee bijna drie keer zo groot als het oude kantoor. Het magazijn blijft op de huidige plaats op industrie terrein De Noord. Microsoft vestigde zich zeven jaar geleden in ons land. Het hoofdkantoor is in Redmond, Washington. Minder bezoek veiling Aalsmeer FOTO HENK BOUWMAN te vinden", licht de woordvoer der toe, „we moeten nu nog be kijken of dat ook kan." Edah verkoopt nu al brood voor 1,29 gulden, ruim onder de mini mumprijs van 1,77. Dat brood wordt in België gebakken en valt niet onder de Nederlandse regels. De Economische Con trole Dienst wilde dat wel ver bieden, maar werd in 1987, het jaar van de laatste broodoorlog, op de vingers getikt door het Europese Hof van Justitie. Ove rigens hebben onderzoeken uit gewezen dat Edah nooit veel rij ker is geworden van die acties. Bloemenveiling Aalsmeer re kent dit jaar op totaal 200.000 bezoekers. Dat is tien procent minder dan in 1992 toen 220.000 mensen de kassa's pas seerden. Dat was het absolute topjaar. Nooit eerder is de toe- ristenstroom zo groot geweest. De nieuwe prognose, mede ge baseerd op het bezoek tot nu toe, komt overeen met de lan delijke cijfers in de toeristen branche in Nederland, aldus Ria Sluis. Zij is hoofd bezoekers- dienst bij de bloemenveiling. Het record vorig jaar werd me de veroorzaakt door de reisdrift na de Golfcrisis en de Flóriade. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een dprde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Agnes de Boer, grafisch vormgever in Wassenaar. „Tot vorige maand werkte ik nog bij een studio hier in Wassenaar. Dat was op zich leuk. maar je mist toch het directe contact met opdrachtgevers. Je krijgt werk dat je moet uitvoeren zonder alle achtergronden te kennen. Het leuke van zelfstandig wer ken is dat je vanaf het begin bij een bepaald idee bent betrokken. Ik bied de klant graag een totaalpakket. Ik wil hem te woord staan en zo tot een bepaald idee komen voor bij voorbeeld een illustratie, een huisstijl van vrachtauto-opschrift tot visitekaartjes of een boekomslag. Daarom wil ik me ook niet te veel specialiseren in een bepaal de techniek. Ik teken graag, maar ik fotogra feer ook. Verder kan ik voor de produktie- begeleiding zorgen. De meeste mensen zijn toch vreemd in de wereld van drukkerijen. En ik kan ze daarin wegwijs maken. Ik ben nog niet zo heel lang zelfstandig bezig, maar tot nu toe gaat het me aardig af. Ik heb een aantal leuke en vrij grote op drachten gehad. Éen ervan, van Akzo in Sassenheim, kwam eigenlijk uit de lucht vallen, die heb ik niet zelf hoeven te wer ven. Heel erg leuk vond ik het maken van een boekomslag. Toch moet ik veel tijd besteden aan aqui- sitie. Meestal doe ik dat telefonisch. Ik meld me bij bedrijven en probeer dan een af spraak te maken met de afdeling public re lations om werk te laten zien. Het komt zel den voor dat je dan direct een opdracht krijgt. Als ze op een gegeven moment wat drukwerk te verzorgen hebben, en je naam is blijven hangen word je na verloop van tijd benaderd. Het leuke van een zelfstandig bestaan is de vrijheid. Toch ligt daar ook een span ningsveld. Ie hebt wel de vrijheid om een dagje vrij te nemen, maar als er opdrachten zijn die af moeten, gaat dat altijd voor. Ook hou je toch de onrust als je een dag niets doet. Je moet toch opdrachtgevers werven. En als je daar druk mee bezig bent, moet je vaak 's avonds werken. Ik denk er dan ook over om als de zaken goed lopen een werk ruimte te huren. Nu werk ik nog thuis, waardoor er geen scheiding is tussen werk en privé. Als er letterlijk wat afstand is, ben je als je thuis bent toch eerder vrij en is de verleiding niet zo groot om toch aan het werk te gaan. Grote investeringen heb ik niet hoeven doen. Ik heb een tekentafel, maar in feite kun je als ontwerper al met potlood en pa pier uit de voeten. Dan kun je daarnaast al tijd nog samenwerken met toeleveranciers zoals zetters of tekstschrijvers. Toch over weeg ik nu een computer aan te schaffen, dat biedt veel extra mogelijkheden, al moet je er wel mee uitkijken. Een computer maakt lui. Iedereen kan er iets mee maken, maar dat is niet altijd verantwoord. Een computer is maar een hulpmiddel. Je hebt toch een grafische achtergrond nodig om daar goed mee om te springen. Ik heb nu niet direct de ambitie heel erg te groeien of om een groot bureau op te zetten. Ik kan goed alleen werken, maar als het drukker wordt, moet je misschien wel iemand erbij zoeken of werk uitbesteden. Maar dat is toekomstmuziek, nu kan ik nog niet leven van dit werk. Voordat ik begon te werken als vormgeef ster heb ik een opleiding mode en tekenen gevolgd in Amsterdam. Ik wilde op een ge geven moment verder gaan met tekenen. Toen ik al werkte ben ik begonnen aan een avondopleiding grafische vormgeving aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Die heb ik inmiddels afgerond. Het idee voor mezelf te beginnen heb ik niet altijd gehad, maar tijdens de opleiding begon het toch echt wel te kriebelen. Veel vormgevers wer ken zelfstandig. Dat is ook goed. Je ziet dat als een reclamebureau reorganiseert en overstapt op andere vormgevers dat heel verfrissend kan werken.*' TEKST RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS DEN HAAG GPD De sombere geluiden over de economie hebben het Neder lands bedrijfsleven massaal in beweging gebracht. Volgens een onderzoek van de management consultants van Coopers Ly- brand werken bijna negen op de tien bedrijven aan het. op krikken van de resultaten, waar bij een kwart al successen kan melden. Vooral het bezuinigen op de kosten van personeel en inkoop, en het uitstellen van in vesteringen blijken populaire middelen. Coopers Lybrand maakte in maart en april een rondje langs 100 (middel-)grote bedrijven in de industrie, handel en zakelijke dienstverlening. Zeven op de tien bedrijven die een verbete ringsproject begonnen zijn, ver wachten heil van het terugbren gen van de kosten. Zoals uit de sterk stijgende werkloosheid al afgeleid kan worden, kiezen de meeste bedrijven voor perso neelsreductie. Voorts probeert één op de drie bedrijven de in- koopkosten te verlagen, terwijl eenvijfde geplande investerin- Nieuw centrum distributie voor Nedloyd AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn opent morgen in het Westpoort-ge bied een nieuw distributiecom plex van Nedlloyd. Het gaat dienst doen als logistiek cen trum voor de computergigant IBM. Vanuit het enorme com plex vindt onder meer de distri butie van IBM-apparatuur naar Europa, Afrika en het Midden- Oosten plaats. De totale opper vlakte komt op 45.000 vierkante meter. Dat is ruim 16.000 vier kante meter meer dan bij de start van de bouw was voorzien. Aan die extra uitbreiding wordt over enkele weken begonnen. IBM heeft het distributie-werk uit handen gegeven aan Ned lloyd Districenters, een onder deel van het Nedlloyd-concern. Ruim honderd IBM-werkne- mers veranderden daartoe van werkgever. gen uitgesteld heeft. Bij ruim een kwart van de be drijven is het resultaat al verbe terd door de getroffen maatre gelen. Dertig procent noemt de acties 'redelijk succesvol', ter wijl dertien procent de situatie als 'weinig hoopgevend' schetst. Ruim eenvijfde van de bedrij ven kan (nog) niet zeggen of de acties al resultaat opleveren. Bij de meeste bedrijven zijn de bezuinigingen slecht onder bouwd, vinden de onderzoe kers. Tweederde van de bedrij ven is wel bezig de resultaten te verbeteren, maar heeft geen plan waarin staat hoeveel en wanneer er bezuinigd moet worden. „Als je de bedrijven vraagt of ze maatregelen ne men, zegt 86 procent ja. Maar als je wat dieper doorvraagt over wat en hoe, worden de antwoorden steeds vager. Maar zes procent van de bedrijven heeft een goede analyse van de situatie gemaakt", aldus onder zoeksleider prof. J. Telgen, hoogleraar besliskunde in Twente en vennoot van Co opers Lybrand Management Consultants. Bij de bezuinigingen worden de 'kaasschaafmethode' (overal een beetje af) en de 'integrale verbetering' veel gehanteerd. Bijna een op de vijf bedrijven zegt geen structurele methode te volgen bij de bezuinigingen. Een slechte zaak, vindt Coopers Lybrand Management Con sultants, dat zijn brood verdient met het adviseren van bedrij ven. Volgens de onderzoekers zijn de bedrijven duidelijk uit op korte-termijneffecten. De ver beteringsprojecten worden vooral ad-hoc uitgevoerd, zon der duidelijk doel en zonder een goede bewaking van de voort gang. De kritiek dat de bedrijven maar wat in het wilde weg be zuinigen, kan de werkgeversver eniging VNO niet echt veront rusten. „Dat duidt alleen maar op de ernst van de situatie. Be drijven moeten snel het kosten plaatje bijstellen, ze hebben niet de tijd om het chirurgenmes te hanteren," aldus secretaris eco nomische zaken J. Klaver. Ook met het verwijt dat kos tenreductie kiezen voor de ge makkelijke weg is, is hij het niet eens. „Wat moet je anders als je bedrijf te duur dreigt te worden? Je kunt de recessie wel te lijf gaan door juist nieuwe produk- ten op de markt te brengen, maar daar moet je wel het geld voor hebben. Bovendien zegt de helft van de bedrijven in het on derzoek dat ze de klantvriende lijkheid aan het verbeteren zijn en meer uitgeven aan marke ting en verkoopinspanningen. Het is dus niet alleen maar be zuinigen". Desondanks vindt onder zoeksleider Telgen dat er nog veel werk aan de winkel is voor de management consultants. „In de dagelijkse praktijk gaat het allemaal wel goed, maar de bedrijven hebben er moeite mee eens een paar stapjes terug te doen en rustig te analyseren wat de sterke en zwakke punten zijn. Om zich eens af te vragen waar ze nu eigenlijk hun geld mee verdienen. Het is vaak al leen maar dor hout kappen, af slanken. Maar je moet ook naar de lange termijn kijken. Met al leen maar afslanken word je nooit kampioen". HAARLEM «JAAPSLUIS De sponsorovereenkomst tus sen Transavia en de KNVB wordt volgend jaar beëindigd. De luchtvaartmaatschappij haalt de buikriem aan en schuift de voetballerij in 1994. na vijf jaar sponsoring, terzijde. Vol gens woordvoerder Toon Moes kops van Transavia gaan beide partijen 'ergens in 1994' in goe de harmonie uiteen. „Het is een succes geweest. Transavia houdt er een goed gevoel aan over." De maatschappij betaalde de KNVB in geld en tickets. Moes kops wil geen bedragen noe men, maar ingewijden houden het op ruwweg drie ton per jaar. Tegenover de investering stond, zegt Moeskops een flink aantal pluspunten. „We konden onze relaties eens wat anders bieden dan het eeuwige reisje naar een zonnig vakantieland. We moch ten ze mee laten vliegen met Oranje. Dat was iets unieks. Verder kregen we van de KNVB kaartjes voor grote wedstrijden plus reclameborden in het sta dion." Nu het ook bij Transavia fi nancieel allemaal wat minder gaat en het nieuwe een beetje van de KIWB-sponsoring af is, worden de bakens verzet. Moeskops: „We blijven nog een tijdje voor ze vliegen. Je kunt niet zomaar van de ene op de andere dag stoppen. Maar ik denk dat we er ergens in 1994 toch een punt achter zetten. Al leen is nog niet duidelijk of dat vóór of na het WK in Amerika Toeval of niet: concurrent Martinair profileerde zich het afgelopen weekeinde nadrukke lijk als voetbalvlieger en bracht landskampioen Feyenoord vanuit Eelde naar Zestienhoven. En dat voor een subsponsor van Ajax. Het feit dat topman Mar tin Schroder onlangs is be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen bij Stad Rotterdam Verzekeringen (hoofdsponsor Feyenoord) heeft er, zegt^ woordvoerder Udo J. Buys van Martinair, niets mee te maken: „Het was ge woon een eenmalig gebaar. Het leek ons een goede gedachte om Feyenoord vanuit het noor den snel naar Rotterdam te ha len." Op de vraag of Martinair het gat gaat vullen dat in 1994 na het vertrek van KNVB-sponsor Transavia ontstaat zegt hij: „Daar gaan we nu niet op in. In z'n algemeenheid geldt dat Martinair altijd belangstelling heeft gehad voor de voetballerij en voor het supportersvervoer in het bijzonder. Bovendien gaat het ons net als Feyenoord voor de wind. En wij houden van kampioenen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22