De spelletjestudent als veldheer Requiem voor de atlas der atlassen 'Je doet het voor je zekerheid, hè' 'Ga lunchen als de zon op z'n hoogst staat' [~zo dichtbij"! VRIJDAG 4 JUN11993 978 21 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-161352 Pechvogel van de week Ie hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot "Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 - 161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag. Postbus 54,2300 AB Leiden. Hein Martens en de scholierenstaking Vroeger was meesters wil nog wet en knikte de hele klas nog ja-en-amen. Wie stout was kreeg een tik op zijn vingers of moest in de hoek staan. Zo was het en zo hoorde het. dus nie mand sputterde tegen. Kortom, de scholen ademden een sfeer van tucht en orde. Tegenwoordig is dat anders. De scholieren van nu zijn knap mondig. Ook als het hun toe komst betreft, na de school. Dus staken de middelbare scholie ren volgende week donderdag, 10 juni, op initiatief van het Landelijk Actie Komité Scholie ren (LAKS), omdat ze bezorgd zijn over later. En trekken ze de straat op om hun protest te la ten horen. Het is een protest te gen een flink aantal geplande maatregelen van de overheid. Plannen waardoor de financiële situatie van jongeren een stuk slechter zullen worden. „Nee, ik heb nu nog niet met die maat regelen te maken, maar de zes- deklassers binnenkort wel", zegt Hein Martens uit de vierde klas van het Stedelijk Gymnasi um in Leiden. „En ik over twee of drie jaar. Als je klaar bent met je school, kun je daar dan nog wat mee? Ie doet het voor je ze kerheid hè." Martens is een van de drijvende krachten achter de staking in Leiden. Met nog een paar ande ren coördineert hij de staking in Leiden. Even voor de goede or de, tegen welke maatregelen protesteren de scholieren? Mar tens pakt een brief die de leer lingen van de Leidse scholen binnenkort krijgen opgestuurd. De kern van het epistel: scholie ren zijn tegen het afschaffen van de uitkeringen voor jonge ren onder 21 jaar, tegen de ver lagingvan uitkeringen van jon geren van 21 tot 27 jaar en te- gen een basisbeurs van maxi maal 'slechts' 230 gulden. Bovendien baart het de scholie ren zorgen dat de tempobeurs steeds zwaarder wordt, de prij zen steeds hoger, en het open baar vervoer en de gezond heidszorg steeds duurder. Ze zijn tegen een afschaffing van de huursubsidie voor jongeren. En het zit ze dwars dat eerste jaars studenten als het aan het CDA ligt geen basisbeurs meer krijgen. Voor Martens is dat allemaal bepaald geen dolletje. Hij neemt de staking en de demon stratie zéér serieus. „Een toe stand zoals bij die jongerende- monstratie in Den Haag, waar bij de ME er op los mepte willen wij hier niet. Daarom moeten we goede afspraken met de po litie maken. Aan de andere kant, de actie vindt plaats door het hele land. Het lijkt me moeilijk om in meer dan honderd plaatsten de ME in te zetten. Zo massaal zal het ook niet zijn. We verwachten geen twintig duizend mensen in Leiden. Als iederéén van de scholen mee doet, zijn er achtduizend man." Is de actiebereidheid dan zo groot? Behalve het gymnasium, doen 'slechts' leerlingen van het Agnes College, het Vlietland College en het Rijnland College aan de manifestatie mee. „Het is mogelijk dat er nog meer scholen zullen reageren. Maar hoeveel scholieren precies zul len deelnemen... Er zijn nog geen officiële brieven de deur uit naar leerlingen. Dat gebeurt deze week nog. Ik schat dat de ene helft wil staken omdat ze achter de actie staat. De andere helft wil staken omdat ze niet naar school wil." „Wat de leraren betreft, de helft staat er achter. Dan zijn er nog een paar die het niet met ons eens zijn. En er zijn er die het vervelend vinden dat ze hun lespakkket niet kunnen afma ken. Maar ja, een halfjaar gele den staakten de leraren en toen was dat voor niemand een pro bleem." „Het duurt ook niet de hele dag. Het plan is dat we om kwart Hein Martens: „Als iedereen meedoet, zijn het achtduizend voor elf, na het tweede lesuur, verzamelen bij het Centraal Sta tion. Van daaruit lopen we dan naar het Stadhuisplein. Vanaf half twaalf spelen daar bands. Dan zijn er een paar sprekers: iemand van de scholieren, ie mand van het LAKS en we ho pen ook iemand van de ge meente. Vervolgens bieden we een petitie aan een vertegen woordiger van de gemeente. En FOTO'HOLVAST i is het afgelo- En gaan de leerlingen weer naar de schoolbanken, zij het niet om ja-en-amen te knikken. HERMAN JOUSTRA» generaal) bevolken in het centrum, terwijl de wat lagere kolonels de vijand vanachter de meertjes opwachten. Majoors bezetten de flanken, waar ze het zo lang mogelijk moeten zien uit te houden. Want de hoge heren verraadt Keizer pas aan het eind, als de tegenstander lekker js afgemat en de Leidenaar de vlag van de tegenstander pakt in een allesvernietigende aanval. Aanvallen is dus niet de beste verdediging. Integendeel: dan geef je je veel te snel prijs en kan de tegenstander jou in de pan hakken. PAUL VAN DER KOOU Oegstgeestse dermatoloog Bing Thio (33) over zonne-allergie Hij is student rechten, maar zijn boekenkasten staan vol spellen. Hij was al Nederlands kampioen Diplomacy en Brittannia, maar wil nu ook de beste Stratego-speler van het land worden. Zijn vriendin vraagt hem wel eens of-ie niet wat anders wil doen, maar heeft liever dat hij speelt dan dat hij drinkt. En dus speelt hij en speelt hij, tot het weer licht wordt en hij wat verbaasd constateert dat 'de mensen weer naar hun werk gaan'. Zijn naam? Hugo Keizer, aangenaam. 23 jaar geleden kwam hij ter wereld, vijf jaar geleden veroverden de spellen zijn leven. Bij Morphy, de schaakvereniging van-Minerva, vroegen wat maldcers of-ie zin had in een spelletje. Het ging aJ snel van kwaad tot erger: in het jaar '91/'92 deed hij bijna niets anders dan spelen: „We waren zeker tien uur per dag bezig. Wat studie betreft was het een tam jaar, daarom zit ik nu in mijn zesde jaar. Toch hebben mijn ouders me nooit ontmoedigd. Ze zagen wel in dat het niet alleen dommigheid is". Of, om precies te zijn, Keizer houdt zich verre van spelletjes met dobbelstenen. Bij zijn spelletjes draait het niet om geluk, maar om wijsheid. Wie heeft het meeste strategische inzicht, wie ontdekt het snelst patroontjes? En: wie heeft de meeste mensenkennis? Want, bij zijn favoriete spellen vechten groepjes mensen om de winst en komt het aan op samen- of tegenwerking. Bij Diplomacy bijvoorbeeld, moeten grootmachten met elkaar andermans grond verdelen. Wie kun je vertrouwen, wie heb je nodig? In het eerste jaar gingen er kratten bier doorheen tijdens de spelletjesnachten, die vaak o'm tien uur 's avonds begonnen. Tegenwoordig staan de heren droog: een colaatje om de zoveel uur, meer niet. Geld valt er niet te verdienen, alleen de eer staat op het spel. Praten doen de Minervanen alleen tijdens de nabeschouwing („dan zijn we weer vrienden") en het bijzonder belangrijke voorspel. Lef, bescheidenheid, stille kracht: alles komt dan boven. Keizer voelt zich vooral superieur, weet dat hij het spel in handen heeft. Hij maakt uit We droomden heel wat af in on ze bankjes van de lagere school! Soms banjerden we met onze laarsjes over de modderige zandweggetjes van de veenko- lonieën. We betastten voorzich tig het dak van een plaggenhut. En we vergaapten ons aan de reusachtige hunebedden. Eenmaal op de middelbare school dronken we koffie met een oude visser in Archangelsk. We loodsten ons krakkemikkige scheepje over de Marianentrog. Of we dobbelden wat met een stel beschonken Kanaken. En op al die avonturen was meneer Bos onze gids. Hij wees ons de weg met zijn atlas. Dat boek werk was het kompas waarop wij voeren. wie er wint en kiest die winnaar met zorg. Mensen die aankondigen dat ze 'wel even gaan winnen', laat hij graag op zijn bek gaan. Mensen die het hem aardig vragen, valt hij soms ook echt niet aan. „Ik hoef niet altijd meer te winnen, word een beetje blasé", legt hij uit. Alleen bij kampioenschappen verliest hij liever niet, al was er vorig jaar geen houden aan bij de kampioenschap Diplomacy en Brittannia. Normaal blijft hij het liefst zo lang mogelijk op de .tweede pLaats hangen, zodat hij met de nummers drie en lager de nummer een onschadelijk kan maken. En zelf winnen. Bij het verdedigen van de wisselbekers, spande iedereen tegen de favoriet samen. Het was te verwachten, verklaart hij zijn verlies. Het afgelopen weekeinde wilde hij in Eindhoven opnieuw de strijd aanbinden op het diplomatieke front, tijdens een soort spelletjesdag. Het liep anders. Diplomacy was op het laatste moment van het programma afgevoerd, Stratego stond centraal. Op zijn dertiende was Hugo er nog een kei in, sindsdien had hij het spel niet meer gespeeld. Vrienden haalden hem over om opnieuw de vlag van de tegenstander te veroveren, bommen onschadelijk te maken en meer van dat spannends. En zie... op 23 oktober strijdt hij met 15 anderèn om de Nederlandse titel in Utrecht. Dit jaar zijn de voorronden voor dit kampioenschap in afgelegen oorden als Kerkdriel, Soest en Nijmegen gehouden. Volgend jaar willen de organisatoren een voorronde in Leiden organiseren. „Dat ligt lekker centraal in de Randstad en het is een studentenstad", leggen ze uit. Ze hebben echter nog niet gezocht naar een ruimte voor zo'n honderd spelers. Dè strategie bij stratego „Stratego is niet het moeilijkste spel", zegt de Leidse finalist Keizer eerlijk. Maar dom is het ook weer niet. Het komt vooral aan op de opstelling: „Die bepaalt voor 70 procent of je wint". Zelf zet Keizer vijf zes verkenners vooraan. Zijn vlag staat in het midden, omringd door bommen. Ook de hoogste militairen (maarschalk en Daarom zijn we nu ook zo be droefd, want thans verkeert on ze gids van vroeger in gevaar. Het bedrijf Wolters-Noordhoff, de drukker van de atlas, staat aan de rand van een faillisse ment. Zoals het er nu naar uit ziet, komt er nooit meer een nieuwe druk van het aardrijks kundig meesterwerk. Aardrijkskunde-lerares J. van der Ent, die al 27 jaar de leerlin gen van het Stedelijk Gymnasi um in Leiden onder haar hoede „Toen ik dat hoorde, dacht ik: dat kan haast niet waar zijn. Ik kan me niet voorstellen dat de Bos atlas zal verdwijnen. Als dat toch waar is, zou het een ramp zijn. Het is zo'n geweldige bron van informatie vanaf de eerste tot en met de zesde klas. Het gaat niet zozeer om de land kaarten. maar het zijn juist de bijkaarten die het doen, de di dactische kaarten. Milieu, de mografie...iedere druk is een ge weldige verbetering. Iedere atlas is aan de tijd aangepast, geactu aliseerd." Ook J. Reiss, jarenlang docent aan het gymnasium en het Rembrandt maar nu leraar in ruste,-zegt het verdwijnen van de atlas te betreuren. Toch vindt hij het nodig een paar kri tische kanttekeningen te plaat sen. „Bij elke druk was er sprake van vernieuwing. Het concept werd altijd aangepast. Alleen waren de onderwerpen tot mijn spijt en ergernis soms wel eens onderhevig aan nieuwe modes. Een atlas is afhankelijk van de wettelijke eisen. In 1950 bij voorbeeld was een onderwerp opgenomen: de belangrijke eco nomische gebieden van de Sov jet-Unie en Duitsland. In 1980 stelde het ministerie van On derwijs andere eisen. In de trant van: kinderen moeten een bos paadje kunnen vinden op een kaart. Dan vind ik dat het ni veau is verslechterd." Tot slot de lofdicht van F. Filip- po, aardrijkskundeleraar van 1957 tot 1988 aan de technische school aan de Haagweg in Lei den. Jater opgegaan in Nieuwe Vaart. „Ik heb dat ding nog steeds. Het is een fantastisch boekwerk. Een van de beste die er bestaat. Ik maak er nog steeds gebruik van, ondanks het feit dat ik geen les meer geef. Als ik een naam lees in de krant die ik niet ken bijvoorbeeld. Om plaatsen en landen op te zoeken die ik vroeger wel hebt geleerd, maar nu niet meer precies weet. Mijn zoon gaat bijvoorbeeld naar Florida. Hij vaart ook naar de Bahama's. Nou, dan zoek ik dat weer op. En er zijn steeds weer nieuwe ontwikkelingen. Al die landen in Afrika. Vroeger, op de lagere school heetten die nog anders. Dat kan ik allemaal vin den." „Er bestaat geen atlas die beter De zon, de zon, de zon, de zon, de zon - zeg die twee woorden enige malen achter elkaar en het woord 'zonde' duikt op. Had ik een zonde begaan dat ik zo werd gestraft voor mijn sunsnackje in Tunesië? Het leek er wel op. Twee weken nadat ik terug was, na een bezoek aan het winderige Katwijkse strand, zag ik mij 's avonds plotseling overwoekerd door rode, jeukende, bultjes op schouderbladen en bovenarmen. De betreffende lichaamsdelen konden zo in de serie 'Afschuwelijke Lichtbeelden'. De bultjes jeukten onbedaarlijk. Als een hond schurkte ik mijn rug tegen de deurposten. Gek werd ik ervan. Waarom hebben wij mensen niet een wat langere arm, net zoals de aap, zodat wij bij het krabben het midden van onze rug tenminste kunnen bereiken? Na een bezoek aan de weekendarts wist ik wat ik mankeerde: na zo'n dertig jaar onbekommerd bakken had ik ineens last gekregen van zonne- allergie. Bing Thio (33) woont in Oegstgeest. Hij is dermatoloog en werkt in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag en soms in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens Thio is het nog maar zeer de vraag of ik last heb van zonne- allergie. Huidcellen kapot „Het kan best zijn dat het een eenmalige zaak is en dat het verbrandingsverschijnselen zijn. Door te lang zonnen zijn de huidcellen kapot gegaan en op deze manier herstelt de huid zich. Zonne-allergie, of zoals wij dat noemen: polymorfe lichteruptie, is iets anders. veelzijdig. Er staat zo veel in. Over dorps- en occupatievor- men. ontginning, de waterhuis houding in Nederland. Boven heb ik nog die kleine atlasjes liggen die ik als kind gebruikte op de lagere school, la, ik vind die atlas een machtig ding. I let zou een groot verlies zijn als dat Sommige allergieën manifesteren zich onmiddellijk. Zonne-allergie is een overgevoeligheidsreactie van het vertraagde type op zonlicht. De verschijnselen zijn pas zo'n achttien uur later zichtbaar. Veel Nederlanders hebben er last van. Het komt nogal eens voor bij jonge vrouwen. Dat kan iets te maken hebben met de orale anti-conceptie, met de pil dus. Hormonale invloeden spelen dan een rol. En wanneer je bepaalde antibiotica gebruikt, kan de allergie opduiken. Maar ze komt natuurlijk ook voor bij mensen bij wie dit alles niet speelt. Vooral het blanke ras heeft last van zonne-allergie." „Soms veroorzaakt een bepaalde zonnebrandcrème in combinatie met zonlicht een overgevoeligheidsreactie. Het is bij het vaststellen van de diagnose erg belangrijk dat je de patiënten goed uitvraagt. Als ze niet het een of andere geneesmiddel of kosmetisch produkt hebben gebruikt, dan ga je testen. We noemen dat een provocatietest. Dooreen stukje van de huid te belichten met ultraviolette straling kun je objectief aantonen of je met zonne-allergie te maken hebt. Je hebt mensen die overgevoelig zijn voor langgolvig ultraviolet licht en mensen die last krijgen bij kortgolvig ultraviolet licht. Langgolvig violet licht dringt ook door glas en dunne kleding heen. En door het dunne foto filter van sommige zonnebrandmiddelen." Hardingskuur „Bij zonne-allergie verschijnen er vaak blaasjes op de lichaamsdelen die aan het zonlicht zijn blootgesteld. Maar de allergie kan allerlei vormen ding zou verdwijnen. Echt. je kunt er alles in opzoeken." Vooruit, een kleine test. Dc Indonesische eilanden meneer Filippo? „Nou, na dat grote ei land. lava, heb je: Bali, Lombok, Soembavva. Soemba. I lores, Ti- mor...Mijn vrouw zit hier mee te galmen." laatste vraag: wat is de hoofd- aannemen. Het is alsof je door de brandnetels hebt gelopen. Voor mensen die overgevoelig zijn, is er een hardingskuur ontwikkeld. Die mensen worden zo tegen het voorjaar in een poliklinische setting 15 keer bestraald met ultraviolet licht. Ze worden wat bruin, raken gehard, zodat ze in de zomer beter tegen zonlicht kunnen." „Ik geloof niet dat zonne- allergie meer voorkomt dan vroeger of dat het iets te maken zou hebben met het gat in de ozonlaag. Maar het is natuurlijk wel zo dat de mensen vroeger hun lichaam meer bedekten en er dus minder kans was op deze allergie. Als je er een keer last van hebt gehad, kan het zijn dat het na de tweede keer zonnen al minder wordt. Omdat er dan een natuurlijk hardingsproces heeft plaatsgehad. Ik zeg tegen de mensen nooit dat ze uit net zonlicht moeten blijven, want zonlicht zorgt ook voor de produktie van vitamine D en die vitamine hebben we nodig. Maar je moet zorgen dat je nlèt verbrandt. Het is bekend dat mensen die veel zijn verbrand eerder last kunnen krijgen van huidkanker, ik zeg altijd tegen mijn patiënten: als de zon op zijn hoogst staat, ga dan lekker lunchen." Dat zal ik doen, meneer Thio. Zet de bedauwde koeler met witte wijn maar vast klaar, ober! Wrijf ze op, die gulle glazèn. die makkertjes van me uit Leeitlam! Dan breng ik een toast uit óp de magistraaaaaale, straaaaélende zon! Misschien dat de jeuk dan overgaat. Want. mensen, bedenkt: jeuk is erger dan pijn! Nou ja. Dat soort jeuk dan. CEES VAN HOORE LEIDSCHENDAM Bedrage m productie sohdaroeitsampagne nn Werkgroep De Arme Kar* nn Ne derland SOOO,- NIEUWKOOP Bedrage m uk- werkrng protect ten behoeve <an Sochtmg Open Hun S.500,- RIJNSATERWOUDE Bedrage voor ontwirlaifff ntiaoef »oor Soebat Beparderoooete* R*nu- terwoude 1000,- VOORSCHOTEN Bouw en w rxhaig wn de attommodw» ten behoeve Her- D I I WK DOEN stad van l.aos? „Ja, zoiets .dat bedoel ik. Ie zoekt de dingen op die je niet precies weet. Dat kan binnenkort wellicht niet meer. Help, onze jeugd dreigt stuurloos te worden! HERAAAN JOUSTRA» ALPHEN AD RIJN Projector dersteumng voor dagopvang voor legorgaan Samenwerkende Oude renbonden. 5.000,- ALPHEN AD RIJN Aanschaf van M|amafel voor Sochtmg Jon gerencentrum Madonna. 10.000,- BODEGRAVEN Bedrage voor Stichting Soaaal Cukureefwerk Bodegraven De Zon S.SOO,- BOSKOOP Aanschaf van 120 Ons Jeugdhuis DRAGEN WE BIJ Het Juliana Wekijn Fonda steunt ul van organisaties en groepen van mensen in heel Nederland. In totaal meer dan 1.000 pro- jecten per jaar. Goed voor ruim 20 mdjoen gulden. Dichtbij Ook bij u in de bwrt Da's mooi werk Steun 't óók Bank- èn j Gronummer 888 444 Meer informatie: 0J40S-MS24 voor Sochot LEIDEN Bedrage ten behoeve van Sochtmgl 7.000,- Vrouwengezortfie«ls«ntron le«den 2 000.-1 ZIJN DE KLEINE DINftEN WEUUN FONDS Juhana Wetopi Fonds. Postbus 90 3980 CB Bum*. Telefoon 03405 64524

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21