Geen cellen voor 1000 verdachten 'Aap is een individu met rechten' Visdagen: recorddrukte verwacht BURSTNER CARAVANS VOOR STUNTPRIJZEN Randstad 'Overname Sijthoff door Dagbladunie bijna rond' Dertig mille voor excursie statenleden Gratis telefoneren door storing in PTT-computer Zegwaard hoeft sanering niet te betalen VRIJDAG 4 JUN11993 2Q willem spierdijk. c Voorspelling Haagse rechtbank: ROTTERDAM De Haagse rechtbank sluit niet uit dat zij dit jaar meer dan duizend verdachten wegens een tekort aan cellen moet wegsturen. Die voorspelling doet persofficier J. Slits. Volgens hem heeft de Haagse rechtbank in de eer ste vijf maanden al 460 verdachten naar huis gestuurd, omdat er geen cel voor hen beschikbaar was. Over heel 1992 moesten hierdoor 570 criminelen worden vrijgela ten. DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSELING Het cellentekort speelt ook de 1 laagse rechtbank danig parten. Hoewel er. zoals Slits het uit drukt. wordt gegoocheld met cijfers over het aantal cellen dat er bij zou moeten komen, geeft hij geen exacte cijfers. „Je weet tevoren niet hoeveel straf een verdachte opgelegd krijgt. Dat betekent dat je niet kunt uitre kenen hoe veel maanden je een cel nodig hebt." Duidelijk is in elk geval wel dat ook de Haagse rechtbank steeds meer verdachten moet heenzenden omdat er geen cel ruimte voor hem of haar be schikbaar is. De heengezonden verdachten zijn allemaal mensen die ver dacht worden van ernstige mis drijven. Misdrijven waarop een gevangenisstraf van ten minste negen maanden staat. Deze ca tegorie zware misdadigers zit gemiddeld genomen langer dan een jaar in de cel. Dat betekent dat meer dan 1000 heenzendin gen per jaar te vertalen is als een cellentekort van minimaal 1000. Minister Hirsch Ballin (justi tie) heeft, op aandringen van de Tweede Kamer, toegezegd dat er op korte tyermijn een oplos sing wordt gezocht. Een een voudige manier is het gebruiken van de cellen op politiebureaus voor het tijdelijk opsluiten van verdachten. Het Leidse politiebureau aan de Langegracht heeft 21 cellen. Sinds anderhalfjaar gebruikt de Amsterdamse rechtbank de cel len als nood-huis van bewaring. Verdachten die nog voor de rechter moeten worden voorge leid, kunnen maximaal zes da gen in de Leidse cellen worden vastgezet. Amsterdam maakt veel gebruik van deze mogelijk heid. De Leidse politie heeft, zo meldt voorlichter Graveland, al herhaaldelijk aan de Haagse rechtbank aangeboden dat ook Haagse verdachten hier tijdelijk kunnen worden opgesloten. De eisen waaraan een huis van be waring moet voldoen, zijn aan merkelijk hoger dan de eisen die aan een politiecel worden gesteld. Zo moeten er luchten-, recreatie- en werkvoorzienin gen zijn. De Haagse rechtbank hield tot voor kort vast aan deze eisen en is dus nooit ingegaan op het Leidse aanbod. Daar lijkt nu verandering in te komen. Afgelopen weekeinde is een aantal Haagse verdachten naar Leiden overgebracht om dat er in het Haagse huis van bewaring geen plek voor hen was. Graveland: „We hebben nog steeds geen officieel ver zoek van de Haagse rechtbank, maar wellicht is dit een onoffi ciële vraag." Graveland heeft geen juiste gegevens over de bezetiings- graad van de 21 Leidse cellen: „Maar in elk geval staan er elke dag wel enkele leeg". De journalistenvakbond NVJ vermoedt dat de overneming van uitgeverij Sijthoff Pers door Elsevier-dochter Dagbladunie vrijwel in kannen en kruiken is. Volgens secretaris I. Brakman neemt het 'curieuze geruchten circuit' zo'n omvang aan dat de fusie bijna wel rond moet zijn. „Formeel hebben we ook niks gehoord. Wij wachten op een uitnodging waarin we worden geïnformeerd." De directies van Sijthoff Pers en Dagbladunie geven geen commentaar. Zij bevestigen al leen dat er gepraat worden. Ir. J. Thierry, topman van Sijthoff, zegt wel dat hij 'voor de zomer' de gesprekken wil afronden. Maar dat kan zowel op overeen stemming duiden, als op afbre ken. Ir. G. van den Berg, direc tievoorzitter van de Dag bladunie, bevestigt nogmaals dat er al 'vrij lang gesprekken zijn', maar wil verder niets kwijt. Bij een eventuele fusie ont staat een grote dagbladuitgeve rij, die vooral in Zuidwest-Ne derland een groot deel van de markt beheerst. Sijthoff Pers geeft de Haagsche Courant uit met daarbij de onderliggende kopbladen Goudsche, Delft- sche, Westlandsche en Zoeter- meersche Courant. SP is ook voor 50 procent eigenaar van Ignaas Spruit: „We zijn tevreden over de rol van Pro Primates". foto» jan holvast De filosofie van Pro Primates slaat aan LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het kan veranderen. Bij de op richting van Pro Primates, on geveer anderhalf jaar geleden, fronste menigeen de wenkbrau wen. Een stichting die zichzelf 'een vakbond voor apen' noem de, wat had dat nu weer te bete kenen? Inmiddels ziet bijna ie dereen de organisatie voor vol aan. Tot groot genoegen van managing director Ignaas Spruit. „Ik denk dat we een dui delijk verhaal hebben te vertel len." De filosofie van Pro Primates is volgens de 36-jarige Leidse bioloog in wezen heel simpel: de aap is een individu met rech ten. En aangezien de aap niet zelf voor zijn rechten kan opko men, moet de mens dat doen. Bijvoorbeeld door onrecht te signaleren. Zo kreeg minister Ritzen van Onderwijs en We tenschappen, zoals deze krant onlangs meldde, een brief van de stichting met de vraag een diepgaand onderzoek in te stel len naar het functioneren van het primatencentrum van TNO in Rijswijk. Het centrum, waar men apen gebruikt als proefdieren voor wetenschappelijk onderzoek, zou zich volgens de stichting schuldig maken aan wanbeheer en ethisch onverantwoordelijk gedrag. CDA-kamerlid M. de Jong, op de hoogte van de brief, vroeg de minister vervolgens wat zijn conclusies waren. Rit zen moet nog antwoorden. „Maar", zegt Spruit, „we zijn te vreden over de rol van Pro Pri mates, men neemt ons nu seri eus. Wc hebben politiek veel in vloed. Een sterke lobby via het 1 DA tal de I vveede Kamer en via de PvdA in het Europees Parle ment. We krijgen wetenschap pelijke erkenning en we hebben al de nodige successen ge boekt." Welzijn „Maar apen in laboratoria zijn niet onze enige zorg", zegt Spruit. „We maken ons ook sterk voor het welzijn van apen in dierentuinen. Wat dat betreft hebben we de boel al redelijk omgeturnd. Het gaat ons daar bij om welzijn op ecologisch ni veau. Bijvoorbeeld: apen moe ten de gelegenheid hebben te vluchten. Hun hok moet daar om twee ingangen hebben, zo dat een dominante leider niet de ingang kan blokkeren en de rest frustreert." De stichting richt verder haar aandacht op de zogeheten re habilitatie van apen in hun land van oorsprong, het 'heropvoe den' van apen die in gevangen schap hebben gezeten zodat ze kunnen terugkeren in de na tuur. Zo is Pro Primates van plan een project te beginnen in Burundi, in samenwerking met de afdelingen antropologie en niet-westerse sociologie van de universiteit van Leiden en het wereldberoemde Jane Goodall- insituut dat al jarenlang onder zoek doet naar chimpansees. Het project behelst niet alleen het heropvoeden van de apen maar ook educatie van de plaat selijke bevolking. Spruit: „Het project houdt onder meer in dat we gaan on derzoeken wat de houding is van verschillende negerstam men. - Hutsis, Tutsis en Pyg meeën - ten opzichte van elkaar èn ten opzichte van de apen. Het gaat om complexe sociolo gische processen die mede de situatie van de aap bepalen. Stel 'TNO handelt weer in apen Pro Primates heeft opnieuw een beschuldigende vinger in de richting van TNO gestoken. Volgens de stichting zou dat instituut afgelopen woensdag apen uit de Filipijnen hebben doorverhandeld naar Enge land, hetgeen niet verboden is maar volgens de 'vakbond voor apen' ethisch niet juist. Volgens TNO hebben de apen officieel de status 'gefokt in ge vangenschap'. Pro Primates plaatst daar vraagtekens bij. De stichting acht het zeker niet uitgesloten dat de apen, meest jonge dieren, in het wild zijn gevangen en vervolgens zijn gemerkt als 'captive bred', oftewel gefokt in gevangen schap. TNO zou bovendien hebben gesteld dat de apen in Nederland waren voor qua rantaine. Ook dit acht Pro Pri mates niet aannemelijk. Een goede quarantaine vergt aan zienlijk meer tijd dan nu het geval was, volgens de stich ting. „De status van TNO in deze affaire kan dan ook niet anders zijn dan die van tus senhandelaar." W. Klapwijk, het hoofd van het primatencentrum van TNO, ontkent dat ten stellig ste. „Wij handelen niet in apen. Wij bieden alleen al ja ren quarantainefaciliteiten aan aan anderen, plus onze expertise." dat je afhankelijk bent van een klein akkertje om te overleven en chimps roven dat leeg. Ja, dan wordt zo'n chimp neerge legd met een speer. Er gelden andere normen en waarden dan in een Westerse samenleving. Daar is nog nooit echt funda menteel onderzoek naar ge daan. Alleen geld inzamelen heeft voor alleen de opvang van apen heeft geen zin. Het gaat om een bewuste strategie. Het beste is de aap te beschermen in samenwerking met de plaat selijke bevolking. Dan moet je de normen en waarden kennen en mogelijk daarop inspelen." Studiereis Daarnaast zet de stichting ook projecten op poten ter educatie van de toerist, zoals een studie reis naar een opvangscentrum voor apen in Zambia. „We con curreren daarmee met de com merciële toeristenbureaus. De mensen kunnen meehelpen met de werkzaamheden in zo'n centrum", zegt Spruit. Kortom, de zestien vrijwilli gers en twee bijna-full-time krachten van Pro Primates heb ben het razend druk. „We den ken dat wij de samenleving wat te vertellen hebben. Weten schappelijk onderbouwd, vanuit een bepaalde normatiek. Daar bij zijn we afhankelijk van do naties en subsidies. Maar we weigeren geld binnen te halen met een of ander zielig verhaal tje over apen. Wel een verhaal over de aap als individu, met bepaalde rechten. Dat is een andere invalshoek." het Rotterdams Dagblad (de an dere 50 procent heeft de Daga- bladunie). Voorts bezit SP diver se huis-aan-huis-bladen en heeft ze een belang van 30 pro cent in de Provinciale Zeeuwse Courant. Dagbladunie geeft de landelij ke dagbladen Algemeen Dag blad en NRC Handelsblad uit. Aan het Algemeen Dagblad hangen nog de regionale dag bladen De Dordtenaar en Rijn Gouwe. Voorts zit in deze groep nog het Brabants Nieuwsblad dat in het westen van Noord- Brabant verschijnt. Sijthoff Pers zit middenin een ingrijpende reorganisatie om de financiële problemen op te los sen. De directie wil het aantal personeelsleden van 1200 tot 800 terugbrengen, Het Binnen hof en de Haagse Courant sa menvoegen en bekijkt of de huis-aan-huisbladen worden verkocht. Amsterdam Na meer dan twintig jaar is de Holland-Amerikalijn terug in Nederland, als aanlegplaats voor HAL-cruises. De gloednieuwe Statendam, het vlaggeschip van de vloot, meerde gisteren halverwege een trip af bij de Amsterdamse passagiers-terminal. Aan boord 1240 Amerikaanse en 26 Nederlandse passa giers. Weinig landgenoten, maar de kok serveert toch erwtensoep en haring, want Amerikanen vallen voor de Hollandse 'touch'. foto united photos de boer Twintig statenleden van de commissie groen en acht hoge ambtenaren van de provincie Zuid-Holland bekijken dezer dagen natuur, recreatie, land bouw en landschap in Enge land. Het driedaagse uitstapje kost de provincie dik 28.000 gulden. De statenleden en ambtena ren moeten zelf ook een beetje bijdragen. Heel veel zal dat niet zijn, want het excursieclubje wordt in Engeland op het nodi ge gefêteerd. Voorlichter J. de Jong vindt de omvang van het groepje niet overdreven. „Verleden jaar is de commissie voor ruimtelijke or dening naar Parijs geweest om de stedelijke problematiek te bestuderen. Toen bleek al hoe nuttig zo'n reis is. Deze groep bekijkt in Engeland ook vele as pecten. Zo'n investering van 28.000 gulden is echt wel renda bel. Buiten de deur kijken kan heel verhelderend zijn." LEIDEN/DEN HAAG MONICA WESSELING Voor ruim 150.000 telefoon abonnees in Rotterdam en Den Haag is de telefoonrekening de afgelopen maanden flink mee gevallen. Door een storing in de computer zijn lang niet alle ge sprekken in rekening gebracht. PTT-telecommunicatie wil niet zeggen hoe groot de schade is, maar deze loopt in elk geval in de honderdduizenden guldens. De PTT voert dit jaar de ge specificeerde rekening in: een nota waarop te zien is welke ge sprekken gevoérd zijn. Daarom worden de computers van de PTT opnieuw geprogrammeerd! Zuid-Holland is proeftuin. De abonnees in het Rotterdamse Barendrecht en in het Bezui- denhout in Den Haag krijgen al sinds enkele maanden de ge specificeerde rekening. De abonnees in twee deelge bieden hebben 24 uur gratis kunnen bellen, en in een deel gebiedje kon er zelfs drie weken gratis worden getelefoneerd. Al die tijd werd wel het aantal 'te lefoontikken' geteld, maar wer den niet de overige gegevens opgenomen die nodig zijn om een gespecificeerde nota te kunnen maken. Volgens een voorlichtster van de PTT zijn de meeste kinder ziekten inmiddels verholpen. Dit jaar wordt heel Nederland op het nieuwe rekeningsysteem aangesloten. Afvaltransporteur wil nu schade op Staat verhalen De Delftse afvaltransporteur W. Zegwaard hoeft geen 2,3 mil joen gulden te betalen aan de Staat der Nederlanden voor de sanering van de stortplaatsen Delftse Hout in Delft en Delfgauw. Dit vonnis heeft de rechtbank in Den Haag uitge sproken in de civiele procedure die de Staat had aangespannen tegen Zegwaard. De landsadvocaat had na mens het ministerie van VROM de rechtbank gevraagd om Zeg waard te veroordelen tot beta ling van 2,3 miljoen gulden schadevergoeding wegens het illegaal storten van met huisvuil vermengd chemisch afval op beide stortplaatsen. De Staat begon deze schadevergoedings procedure in 1989 onder het motto: de vervuiler betaalt. De claim was gegrond op de Inte- rimwet Bodemsanering. In het vonnis wijst de recht bank de schadeclaim af. Vol gens de rechtbank heeft de Staat niet hard kunnen maken dat de stortplaatsen verontrei nigd zijn en is er geen sprake van gevaar voor de volksge zondheid. „Na vier jaar procederen be schouw ik dit vonnis als een be gin van eerherstel. Ik ben nu van de Staat af, maar de Staat nog niet van mij. Ik zal nu op mijn beurt de schade die ik ge leden heb op de verantwoorde lijken gaan verhalen", zei W. Zegwaard in een reactie op het vonnis. In mei van dit jaar werd Zeg waard nog wel door het ge rechtshof veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens po ging tot oplichting van de pro vincie Zuid-Holland. Door een valse voorstelling van zaken probeerden de Zegwaard-be drijven ontheffingen te krijgen van de Verordening Bedrijfsaf- valstoffen. Op andere punten, zoals het leiding geven aan een criminele organisatie die het oogmerk had chemisch afval te mengen met huishoudelijk af val, kreeg Zegwaard toen vrij spraak. UMUIDEN PI ETER VAN HOVE De organisatie van de Vis- en Haringdag in IJmuiden ver wacht dit weekeinde rond de 20.000 toeschouwers in haven van de kustplaats. Een record, zegt ze. Op tal van plaatsen zijn er activiteiten die allemaal in het teken staan van de visserij. In de vishallen worden vanaf tien uur diverse vissoorten uit gestald. Ook zijn daar demon straties visverwerken. Vertegen woordigers van Zeehaven IJmuiden vertellen aan de hand van de mobiele Moby-klok hoe de prijsvorming op de afslag tot stand komt. In een andere hal presenteren IJmondse bedrijven uit de visse rijsector zich. Het Nationaal Visbureau is aanwezig met een stand en informatiemateriaal. De gemeente Velsen geeft tekst en uitleg over het Kenne- merstrandplan. Om ongeveer drie uur gaan haringsnijders met elkaar in de slag wie de meeste haringen in een kwartier kunnen schoonmaken. Zij pro beren het record van vorig jaar - 48 schoongemaakte haringen - te verbeteren. Voor de afslag is er ook het een en ander aan de hand. Zo verzorgt Vos en Peperkamp duikdemonstraties in een gote watertank, zijn er attracties voor kinderen en is er tussen twee en vieren een optreden van pop pentheater 'De zilveren maan'. Aan het begin van de Halkade kan men meedoen aan behen digheidswedstrijden per hef truck. Inschrijving is ter plaatse. Het Ilmuider Drum and Bugle Corps Blue Wave houdt tussen half elf en half twaalf een optreden bij de Halkade. Het dixielandorkest Spaametown Jazzband speelt tussen vier en zeven uur voor het eethuisje van Waasdorp. Bij het visrestau rant van Henk Schoorl speelt de hele dag het bekende IJmuidens muzikaal duo Jack and Jack. Ui teraard is bij het terras de me terslange reuzehaai te zien, die Henk Schoorl onlangs op de af slag heeft gekocht. Vanaf tien uur zijn er rond vaarten op de vissersscheepjes 'De Dolfijn' en 'Simon de Dan ser'. De afvaart is bij de afslag. Een tochtje kost vijf gulden; kin deren onder de twaalf betalen drie gulden. Voor hen die wil len, bestaat de gelegenheid de vuurtoren te bezoeken. Kaart verkoop is bij de vuurtoren zelf. Een kaartje kost een rijksdaal der. Het pand van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) bij de Dokweg/ hoek Trawlerkade is vanaf tien uur vrij toegankelijk. Het gebouw van het RIVO heeft na de fusie met het TNO een ingrijpende verbouwing ondergaan. In het pand zijn nu de onderzoeksaf delingen Techniek Technolo gie, Milieu Kwaliteit en Voeding en afdelingen voor het biolo gische visserijonderzoek. Het publiek kan gratis de zee aquaria en kweekbasins bezoe ken. Het smakelijk hoogtepunt van de dag is de haringeetwedstrijd die om half vijf in een feesttent bij de afslag begint. Wie kan de meeste haringen binnen vijf mi nuten naar binnen proppen? Het record vorig jaar staat op naam van Dick Tijmes die vijf tien haringen achterover sloeg. Meedoen kost vijf gulden. 's Avonds is in de tent een groot visserijfeest met de zan gers Piel Veerman, Annie Schil der en George Baker. De avond begint half acht en duurt tot diep in de nacht. Entree be draagt 25 gulden. Kaarten bij Eethuis Waasdorp, Halkade 31 te maken hebben. Particulieren in IJmuiden, zeevishandel N. kunnen een dag tevoren hun Waasdorp, Vergierdeweg in gebruikte goederen inleveren Haarlem of aan de kassa. De bij Halkade 33. De kijkdagen dag erop, 6 juni, is vanaf twaalf zijn zaterdag tussen half elf en uur in de feesttent een veiling half vijf en zondag van tien tot van spullen die met de zeevaart half twaalf. Campo kocht ccn partij nieuwe 2 tot 4 persoons Bürstner caravans. Deze slechts 690 kg wegende, zeer compacte toercaravans zijn voor zien van alle gemakken, zoals: koelkast, zonwerende ramen, kachel, 2-tafclindcling, luxe toiletruimte en wintcrisolatie. En hebben een aërodynamische, geïntegreerde disselbak. Bürstner club 390 TN met warm houtldeurig interieur van f 16.780,- STUNTPRIJS Bürstner holiday 3900 TN met modern wit grijs interieur van f 17.820, STUNTPRIJS Sasscnhcim (in de Bollenstreek), Teylingerlaan 74. Telefoon 02522 - 12597. ceut uec cci&tiectced

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20