'We hebben geen betere dan Jeltsin' Als laatste Baltische republiek gaat nu Letland naar stembus Wiegel: bij twijfel niet oversteken Feiten &Meningen Letten moeten zelf hun toekomst bepalen9 VRIJDAG 4 JUN11993 Russische spijtoptant en historicus Joeri Afanasjev: Helpers weg: Boris Jeltsin tegen Roeslan Chasboelatov, de nieuwe ronde begint zaterdag. De Kampioen van de Nieuwe Democratie tegen de Uitdager van de Commu nistische Mafia. De winnaar mag Rusland een nieuwe grondwet opleggen. Helemaal mis, zegt Joeri Nikolaje- vitsj Afanasjev, befaamd historicus, mede-oprichter van de mensenrechtbeweging Memorial en sinds vorige maand parlementslid-af. De politieke vete tussen presi dent en parlementsvoorzitter afschilderen als een boks wedstrijd, dat mag. Maar de gladiatoren in de kleuren van Democratie en Dictatuur, van Goed en Kwaad, laten opdraven, dat is volledig bezijden de Russische werkelijk heid, meent hij. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De kemphanen Jeltsin en Chas boelatov zijn volgens de wet van Afanasjev concurrerende leden van één en dezelfde club. Hij noemt dit gezelschap de neo- Sovjet nomenkJatoera, en wil daarmee aangeven dat beide heren erfgenamen zijn van de heersende elite uit het voorbije socialistische tijdperk. De inzet van hun strijd, legt Afa nasjev uit, is niet: wie brengt de meeste democratie, maar: wie eigent zich het meeste toe uit de omvangrijke boedel die Sov jetstaat en -partij zo lang na mens het volk beheerden. Officieel heet het 'privatizatsia'. Maar een grapje met dat woord dekt de lading veel meer: 'prich- vatizatsia', een samenvoeging met chvatat (grijpen), glimlacht Afanasjev. Alles wat je nu aan de oppervlakte ziet, de politieke tegenstellingen, de debatten over een nieuwe grondwet, be dekt dat grote proces van ont- statelijking van het bezit. Aan dat proces doet iedereen mee, het Kremlin, republieksleiders, provinciebazen, bedrijfsmana- gers. Wie dat begrijpt, zegt hij, heeft ook door waarom er zo weinig energie wordt gestoken in het beslechten van politieke ge schillen. „Als democratie bij ie dereen hoog in het vaandel zou staan, was er allang een oplos sing gevonden voor het grote probleem van nu, de onderlinge verhoudingen tussen Ruslands centrum en de provincies", zegt hij. En om zijn gelijk aan te tonen, haalt Afanasjev er Jeltsins nieu we grondwet bij. Althans, het presidentiële ontwerp waarover vanaf zaterdag zal worden ge discussieerd. Een slecht ontwerp, vindt hij. En niet omdat de president er veel macht in krijgt, maar prak tisch geen verantwoordelijkheid voor het beleid draagt. Dat is slechts één van de onderge schikte bezwaren, legt hij uit. „De grote fout is, dat er geen Joeri Afanasjev (59) is vorige maand uit het Russische parlement gestapt. Een spijtoptant De in Rusland en het Westen bekende historicus en democraat uit de perestrojka-jaren wilde duidelijk maken dat Opperste Sovjet en Volkscongres begrippen zijn die niets met parlementaire democratie te maken hebben. „Mijn ac tie wilde slechts over het voetlicht brengen: er moet een einde komen aan het systeem van de sovjets (raden), want zolang dit blijft bestaan, zijn echte hervormingen in Rusland onmogelijk". Een echte supporter van Jeltsin dus, deze rector van de Moskou- se Humanitaire Universiteit, die nog aan de wieg van Democra tisch Rusland heeft gestaan. Schijn bedriegt. Afanasjev vindt dat jeltsin met zijn nieuwe ontwerp-grondwet vooral aantoont nog een gevangene te zijn van het bolsjewistische verleden. duidelijke staatsstructuur is ge trokken, dat er geen goede af spraken tussen het regeercen- trum Moskou en de republieken en regio in voorkomen. Moskou blijft op ouderwetse manier de baas". Afanasjev schrijft dat toe aan het verkeerde uitgangspunt. „Sommige tsaren en zeker ook Lenin hebben geprobeerd Rus land bij de haren in de moderne tijd te trekken. Ook nu weer wil men in enkele jaren bereiken wat zeker twintig jaar gaat kos ten. Zo lang moetje voor Rus land uittrekken voor de over gang van autoritaire maat schappij met een onnatuurlijke planeconomie naar een be schaafde democratische staat met een vrije-markteconomie". Het is volgens hem ook ver keerd te denken dat er met Gor- batsjovs perestrojka achter de rug al een echte democratische basis is gelegd. Democratische partijen, of groepen, zijn er niet, en zijn er ook nooit geweest, meent hij. Hoogstens waren er mensen van democratische ori ëntatie. Dat is ook een van de grootste waanideeën in het Westen, zegt hij. Men dacht dat in Rusland de democraten aan de macht waren gekomen en dat een par lement een parlement is. Het is precies het tegenovergestelde. Het enige verschil tussen Stalins nomenklatoera en die van van daag is, dat vroeger de privile ges werden toegekend in macht over bezit en vandaag in con- tant geld. Wie zo naar Rusland kijkt be spaart zich teleurstellingen, is de kem van zijn betoog. En ziet in de chaos ook de langzame vooruitgang. „Ondanks alles is Jeltsin natuur lijk wel de verpersoonlijking van Ruslands overgang naar moder nere tijden. In dat opzicht heeft het Westen ook geen fout ge maakt door hem te steunen. De progressieveontwikkelingen moeten op zijn rekening wor den geschreven, niet op die van Gorbatsjov die het communis me een nieuw jasje wilde aan trekken. Maar het is wel onze plicht om Jeltsin te kritiseren, waar nodig. De steun verdient hij bovendien omdat hij een door het volk gekozen president is en dat, zoals het referendum in april bevestigde, is een ga rantie voor stabiliteit. Een bete re hebben we niet." Wat zou er dan wel moeten ge beuren? Afanasjev: „Niks nieuwe grond wet. Zo snel mogelijk parle mentsverkiezingen, en dan voor een tijdelijk parlement, zeg met een zittingsperiode van drie jaar. Dit parlement moet een nieuwe grondwet voorbereiden door een Grondwetgevende Vergadering te kiezen en uitein delijk een referendum over de Grondwet uit te schrijven. Nu moet er, en dat kan door Jeltsins Constitutionele Confe rentie gebeuren, een aantal principes die niet ter discussie staan op papier worden gezet: scheiding van de machten, be schermingvan mensenrechten op basis van internationale ver dragen, gelijke rechten voor alle onderdelen van de Russische Federatie. Allemaal proviso risch, tijdelijk, ik geef het toe, maar veel meer passend bij de overgangsperiode die ons land doormaakt". RIGA HANS JACOBS PEN HAAG/RIGA DIEPERIK AAD LUYMES ANP Voor het eerst in meer dan zes tig jaar kunnen de Letten dit weekeinde naar de stembus om in vrije verkiezingen een nieuw parlement te kiezen. Letland is wat dat betreft een laatkomer. In de andere twee Baltische re publieken zijn na het herwin nen van de onafhankelijkheid, nu bijna twee jaar geleden, al eerder verkiezingen gehouden. De eerste taak van de nieuwe Saeima is het aannemen van een wet op het staatsburger schap. Hiermee moet een einde worden gemaakt aan het sle pende conflict met Moskou over de Russisch sprekende minderheid, meer dan een kwart van de bevolking. Die heeft echter geen stemrecht en kan dus zelf via het parlement geen invloed uitoefenen op haar eigen lot. De strijd om de honderd zetels wordt dan ook vooral een Letse aangelegenheid. Deniet-Letten vormen bijna de helft van de 2,6 miljoen inwoners. Van hen mo gen er 680.000 niet stemmen, omdat zij afkomstig zijn uit vroegere Sovjet-republieken, voornamelijk Rusland en Oek raïne. Zij kwamen pas na de Tweede Wereldoorlog tijdens de Sovjet bezetting naar Letland. Hoewel ze vaak al tientallen jaren in het Baltische staatje wonen, hebben ze niet het staatsburgerschap gekregen. De meesten van hen willen dat wel, maar er bestaat nog geen naturalisatiewet. Dit wordt met name door be schermheer Moskou gebruikt om druk uit te oefenen op de regering in Riga. Rusland heeft de terugtrekking van de voor malige Sovjet-troepen, volgens Letse opgave nog zo'n 24.000 man, vertraagd. De Letse regering en het parle ment hebben de naturalisatie steeds voor zich uitgeschoven. Formeel omdat alleen een echt represen tatieve volksvertegen - woordiging van het onafhanke lijke Letland hierover mag be slissen, en niet een Opperste Sovjet uit de bezettingstijd. Maar de Letten staan ook arg wanend tegenover de Russisch sprekende inwoners, omdat ve len van hen in 1991 geen fer vente voorstanders waren van de onafhankelijkheid. „Wij wa ren niet vóór de onafhankelijk heid van Letland, maar we wa ren ook niet tegen", zo vat een lid van de Russische Beweging in Riga de houding van veel Russen van destijds samen. Dit laatste wordt nu juist door veel Letten betwijfeld. Ze willen daarom niet dat de niet-Letten het komende weekeinde over hun eigen lot mogen meebeslis sen. „De Russen gebruiken het staatsburgervraagstuk om in vloed te krijgen op het staatsbe stuur," zegt de Letse minister van buitenlandse zaken, Georgs Andrejevs, mede-oprichter van de Letse-Wegpartij (Latvija Cels). „Het hele conflict met Rusland draait eigenlijk alleen om de politieke leiding in ten minste één Baltische staat," al dus Andrejevs. „Van hier uit kan Moskou dan ook Estland en Li touwen in zijn greep krijgen". Een spectaculaire come-back voor de ex-communisten zit er in Letland niet in. Het is niet eens zeker of de Democratische Arbeiderspartij (LSDSP), die al in april in Riga verkiezingsaffiches had opgehangen, de kiesdrempel van vier procent zal halen. foto hans jacobs De naturalisatiekwestie is ook nog niet opgelost, omdat de po litieke daadkracht ontbreekt. Het regerende Volksfront, dat eind jaren '80 de motor achter de Letse onafhankelijkheid was, is sterk verzwakt. De regering van premier Ivars Godmanis, die de Volksfirontpartij leidt, wordt beschuldigd van corrup tie en inefficiëntie. Het Volks front zou nog maar kunnen re kenen op steun van hooguit acht procent van de bevolking, zo menen waarnemers. Andere politieke groepen waren er vrij laat bij om in het politie ke gat te springen. De gematig de nationalistische Letse Weg, die pas in maart is opgericht, heeft echter een goede kans. Met de huidige president Ana- tolijs Gorbunovs als lijsttrekker kan de partij rekenen op een kwart van de stemmen. De Letse Weg wordt op afstand gevolgd door de Letse Boe- renunie, vóór de Tweede We reldoorlog de drijvende politie ke kracht in het land, en de Be weging voor Nationale Onaf hankelijkheid (LNNK) van de controversiële Joahim Zigerist. Deze extreem-rechtse nationa list uit Duitsland, die amper Lets spreekt, heeft de partijkas flink gespekt, maar zorgt tevens voor veel anti-reclame. De groep 'Harmonie voor Let land' van janis Jurkans mikt vooral op de niet-Letse kiezers. Jurkans trad vorig jaar af als mi nister van buitenlandse zaken uit protest tegen het beleid je gens de Russische minderheid. Hiermee heeft hij zich bij veel Letten ongeliefd gemaakt. Jur kans vindt dat allen die voor 4 mei 1991, de onafhankelijk heidsdag, in Letland wqonach- tig waren het staatsburgerschap moeten krijgen. Een spectaculaire come-back voor de ex-communisten, zoals Het vrijheidsstreven van de Balti sche staten is meer dan vijftig jaar levend gehouden. De drie sterren op het onafhankelijkheidsmonu ment in Riga symboliseren de drie landsdelen van Letland. in Litouwen afgelopen najaar, zit er in Letland niet in. Aan de vorige verkiezingen van 1990 hebben ze een derde van de ze tels overgehouden. Het is nu echter niet eens zeker of de De mocratische Arbeiderspartij de kiesdrempel van vier procent zal halen. .Democratische verkiezingen? Nee, niet democratisch. Dat kun je niet zeggen. Maar we moeten ergens beginnen". De wat oudere, ranke man schudt zijn hoofd. Hij is muziekleraar in Riga. Let van geboorte en mag daarom morgen naar de stembus in de eerste parle mentsverkiezingen sinds de on afhankelijkheid van de Oostzee- republiek. De meeste inwoners van Riga, waarde niet-Letten tweederde van de bevolking uit maken, moeten echter thuis blijven. „Dit is onze kans om orde op zaken te stellen, om over ons ei gen lot te beslissen. Dat moet het Westen begrijpen. Vijftig jaar lang hebben de Russen hier de dienst uitgemaakt en de wet ten gedicteerd; Nu is het tijd dat wij Letten onze toekomst bepa len", stelt de man, die zijn naam liever niet kwijt wil. Hij verdedigt de uitsluiting van de Russische minderheid, waar tegen met name vanuit conser vatieve kring in Moskou veel stennis wordt gemaakt. „De Russen worden op alle andere terreinen gelijk behandeld. Al leen bij deze verkiezingen niet. Vergeet niet dat er nog steeds veel onzekerheid bestaat. Wat willen die Russen? Willen ze hier blijven wonen? Sommigen hopen dat er een snel einde komt aan de onafhankelijkheid. Die kijken naar Moskou en re kenen erop dat de oude orde wordt hersteld. Die mensen moet je niet laten meebeslissen over onze toekomst". Van de drie Baltische republie ken telt Letland de grootste niet-inheemse bevolking. De Letten zijn zelf nog maar net in de meerderheid. Dat neemt niet weg dat veel Russen met hun families al meer dan vijftig jaar in Letland wonen. „Natuurlijk schuilt er ook onrechtvaardig heid in het besluit om alleen Letten en nakomelingen van mensen die voor 1940 hier woonden aan de verkiezingen te laten deelnemen. Veel Rus sen hebben geen schuld aan de bevolkingspolitiek van de com munisten". „Maar vergeet niet", zo vervolgt hij, „dat veel Russen hier mili tairen of ex-militairen zijn. De Baltische staten waren populair bij de gepensioneerden vanwe ge hun gunstige klimaat en rela tief hoge welvaartspeil. Die mili tairen dromen nog van een groot-Rusland. Die willen niets weten van een vrij Letland." Hij vindt dat daarom niet ieder een die in Letland woont zo maar het Letse staatsburger schap moet krijgen. Het nieuwe parlement zal de nieuwe regels moeten vaststellen. Kennis van het Lets zal zeker een om streden voorwaarde worden, zoals Ests in Estland een voor waarde is om de Estse n liteit te krijgen. DEN HAAG HENRI KRUITHOF Hans Wiegel is weer terug. Al thans in de publiciteit en niet over Friese zaken. En deze keer is niet Wiegel zelf de oorzaak dat er weer over hem wordt ge sproken in landelijk politiek ka der, maar de regionale WD-be- stuurders. Die hebben enkele weken geleden de liberale goe roe gepolst of hij bereid is het lijsttrekkerschap van de WD bij de komende Tweede-Kamer verkiezingen op zich te nemen. Wiegel heeft, in de van hem be kende stijl, een antwoord gege ven waaraan je niet al te veel houvast hebt.Als het me nü zou worden gevraagd zou ik nü nee zeggen", liet hij de regiona le bestuurders weten. Het werd hem nu gevraagd en hij zei dus nu nee. Maar wat betekent dat voor de nabije toekomst? In liberale kringen die het kun nen weten, doet het gerucht de ronde dat een meerderheid van de machtige voorzitters van ka mercentrales Wiegel terug wil. Zelfs met de huidige politiek lei der, Frits Bolkestein, zou daar al over zijn gesproken. Bolkestein heeft bij zijn aantre den laten weten dat hij plaats zal maken voor Wiegel als deze het leiderschap van de partij weer op zich zou willen nemen. Formeel houdt hij nog steeds vast aan dat standpunt, maar niet van harte. Bolkestein is ge groeid in zijn functie van frac tievoorzitter en heeft er ook duidelijk steeds meer plezier in. Maar dat niet alleen. Bolkestein heeft, na alle ellende met zijn voorganger Voorhoeve, de frac tie weer redelijk op orde gekre gen. Er is weer rust in de tent en vrijwel alle fractieleden zijn be hoorlijk tevreden met de ma nier waarop Bolkestein hen leidt. Die werkwijze begint ook zijn vruchten af te werpen. In de opiniepeilingen staat de WD de laatste tijd op zo'n 27 zetels, vijf meer dan de huidige fractie- omvang. Natuurlijk is het zo dat Wiegel als lijsttrekker er waarschijnlijk nog wel een paar zeteltjes extra bij zou kunnen winnen, maar de vraag is of dat voldoende re den is om hem dan ook maar terug te willen. Vooral in de li berale T weede - Kamerfrac tie zelf is het enthousiasme over een eventuele terugkeer niet erg groot. Wiegels stijl van leiding geven is een andere dan die van Bolkestein. Wiegel was in zijn tijd duidelijk de baas die zelf de grote lijnen uitzette en daarbij weinig inspraak duldde, in te genstelling tot Bolkestein. Hans Wiegel ziet dat zelf heel goed. In zijn commentaar ver wees hij deze week ook naar het feit dat de politiek in de twaalf jaar dat hij uit Den Haag weg is, aanzienlijk is veranderd. Hij sprak zelf ook zijn twijfel uit of het wel zo verstandig was om een oude leider terug te halen. „En bij twijfel niet oversteken", zo citeerde Wiegel zijn groot moeder. Maar toch laat hij zelf de twijfel bestaan. Nü wil Wiegel welis waar niet, maar de deadline voor de kandidaatstelling is nog niet gepasseerd. De partij-afde lingen hebben hun kandidaten bij het hoofdbestuur ingeleverd en die kunnen Wiegel dus niet meer op de lijst zetten. Maar het WD-hoofdbestuur heeft nog tot 1 oktober de tijd om de kandidatenlijst aan te vullen. En wat doet Wiegel als het bestuur, op eigen initiatief of onder druk van de achterban, een beroep op hem doet voor het lijsttrek kerschap? Niemand die het weet, want alleen als het hem nü wordt gevraagd, zegt hij nü Maar ook als hij volgend jaar geen lijsttrekker wordt, is Wie gel nog niet definitief verdwe nen uit de landelijke politiek. Van CDA-leider Brinkman is namelijk bekend dat deze heel graag met Wiegel een kabinet zou willen vormen. En van Wie gel is bekend dat hij heel graag ja zal zeggen als de partij een beroep op hem doet om vice- premier te worden in een CDA/WD-kabinet. Het ziet ernaar uit dat de naam Hans Wiegel de komende maanden nog wel vaker zal op duiken in de krantekolommen. En evenzovele malen zal hij de deur niet definitief dichtgooien, zoals hij dat nog nooit heeft ge daan. Totdat hij misschien, héél misschien, nog een keer aan de hoop van de WD-achterban zal voldoen. Een luid applaus zal dan zijn deel zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2