Nieuw postkantoor is klein winkelcentrum Rijn- en Veenstreek Plannen om De Drieluik Hoogmade uit te breiden Autocross in Leimuiden 'Afschaffen gifspuit te duur' Oorzaak dodelijk ongeluk blijft duister Sportfestijn brengt 1500 man op de been Twaalf jaar geëist na reeks bankovervallen VRIJDAG 4 JUN11993 Vrouw enstig gewond bij aanrijding leimuiden» Een 27-jarige vrouw uit Leimuiden is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding waarbij in totaal vier auto's betrokken waren. De vrouw reed op de Burgemeester Bakhuizenlaan in de richting Kudelstaart en kwam door nog on bekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Daar botste ze frontaal op een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 27-jarige man uit Hazerswoude. Daarachter reden nog twee auto's die zo een kleine kettingbot sing veroorzaakten. De Leimuidense droeg vermoedelijk geen auto-gordel en liep bij de botsing letsel op aan gezicht, buik en borst. Huis in brand door peuk inbreker alphen aan den run Een inbreker heeft vermoedelijk gisteroch tend een brand veroorzaakt in een woning aan de Herenhof in Alphen. Buren zagen, een half uur nadat de bewoner was ver trokken, rook uit het huis komen. Bij aankomst van de brand weer bleek dat de bank in brand stond. De inbreker heeft waar schijnlijk een peuk op de bank achtergelaten. Hij drong het huis binnen door een ruit in te slaan. Er worden een stereo-toren en foto-camera vermist. Auto in brand alphen aan den run. Een auto die geparkeerd stond bij Storte- melk is gistermiddag rond vijf uur uitgebrand. De brand was aangestoken. De auto had een waarde van 1000 gulden. Het cultureel centrum De Drie luik in Hoogmade wordt uitge breid. Althans, dat is de wens van de eigenaar van het pand, de Stichting Cultureel Centrum Hoogmade. Als de gemeente raad van Jacobswoude akkoord gaat dan wordt dit najaar be gonnen met een uitbreiding van 63 vierkante meter. Het gebouw wordt uitgebreid in de richting van de pastorie. Daar ligt nu een tuin, die vol gens bestuurslid F. Witteman toch niet wordt gebruikt. Een aanleiding voor de uitbreidings plannen is dat de hoofdgebrui ker van het gebouw, muziekver eniging De Heerlijkheid, steeds meer leden krijgt. De Drieluik dreigt daardoor als oefenruimte te klein te worden. Bovendien wil de stichting CCH ook andere verenigingen uit Hoogmade de gelegenheid bieden om van een - grotere - ruimte gebruik te kunnen ma ken. Als voorbeeld noemt Witte man het Wilhelminacomité. Dat comité houdt elke vrijdag een kaartavond in een restaurant in Hoogmade. De restauranthou der heeft hun gevraagd of ze naar een ander onderkomen willen uitkijken omdat hij het restaurant op vrijdagavond voor andere doeleinden vrij wil hou den. „Het zijn toch snel zo'n 50 tot 60 mensen die dan naar zo'n avond komen", zegt hij. „Voor hen zou het ook goed uitkomen als de Drieluik wordt uitge breid." Hoeveel de uitbreiding gaat kosfén is nog niet bekend. „We willen in elk geval een beroep doen op subsidieregelingen en op landelijke fondsen", zegt Witteman. „En een deel zullen wij zelf moeten betalen." Volgende week donderdag komt de uitbreiding van het verenigingsgebouw ter sprake in de commissie ruimtelijke or dening. Autocrossvereniging Rang Pang uit Oudewater houdt op 19 juni een autocross in Leimuiden. De gemeente Jacobswoude heeft daarvoor toestemming gegeven. De cross wordt gehouden op het weiland van de familie Straathof aan de W. van de Vel- denweg tussen twaalf en zes uur. Tussen de 160 en de 170 deelnemers crossen dan over een ovaal, onverhard parcours van ongeveer 130 meter. De deelnemers zijn niet alleen le den van Rang Pang, maar ook van een autocrossvereniging uit Dordrecht en Geffen. Meestal organiseert de in 1974 opgerichte vereniging wedstrijden in Oudewater en omgeving. „We zijn bijvoor beeld wel eens in Nieuwkoop, Bodegraven, Harmeien", vertelt voorzitter Wim Zwanenburg. Dat de autocrossvereniging nu haar oog op Leimuiden heeft la ten vallen, is een gevolg van de motorcrosswedstrijd die vorig jaar ook in dit dorp zou worden gehouden. Zwanenburg: „We waren al een tijd op zoek naar een stuk weiland. Het viel niet mee om iets te vinden wat geschikt was en waarvoor ook de eigenaar nog toestemming wilde geven. Totdat wij een tip kregen van iemand dat er een motorcross in Leimuiden zou worden ge houden. De eigenaar van dat weiland vond het prima als wij twee weken daarvoor een auto cross zouden houden." Het ging toen toch niet door omdat Rang Pang te laat was met de vergunningaanvraag. „Toen dachten wij om dan maar op 19 juni op dezelfde plek die wedstrijd te houden. Dat werd door de gemeente af gewezen omdat het de automo bilisten op de provinciale weg te veel zou afleiden", legt Zwanen burg uit. „We hebben toen naar een ander terrein in Jacobswou de gezocht en gevonden. We waren immers nu toch in ge sprek met deze gemeente." De entree voor bezoekers van boven de twaalf jaar kost 7,50. Kinderen hoeven maar 3,50 te betalen. De kans is groot dat Alphen aan den Rijn in de toekomst ge woon doorgaat met het spuiten tegen onkruid op straat. CDA en WD hadden gisteren in de commissie milieu geen goed woord over voor het voorstel van B en W om de gifspuit te vervangen voor het borstelen de straten. Deze borstelmethode is voor Alphen jaarlijks bijna een kwart miljoen duurder dan het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen. In een vorige vergadering ver zekerde een deskundige van de landbouwuniversiteit Wagenin- gen de commissie dat er bestrij dingsmiddelen bestaan die zo goed als geen schade aanrich ten. Naar aanleiding daarvan wilden verschillende commis sieleden weten of deze midde len ook in de toekomst gebruikt mogen blijven worden. Het mi nisterie van VROM gaf daar geen eenduidig antwoord op, waarna de Alphense ambtena ren zich zelf aan het beantwoor den van de vragen zetten. Zowel R. Blom (WD) als J. van Beek (CDA) ergerden zich aan de in hun ogen gebrekkige en gekleurde informatie die de ambtenaren hen voorschotel den. „Soms lijkt het een beetje overdreven. Er worden extreme gevallen genoemd van vervui ling door stoffen die bovendien binnenkort worden verboden", aldus Van Beek. FOTO» BEN DEBRUYN Het nieuwe postkantoor is uitgegroeid tot een klein winkelcentrum waarin de oude loketten zijn verdwenen. Het nieuwe Alphense postkantoor is nog niet open, of de bordjes zijn al weer verouderd. Achter de verschillende balies is precies aangegeven voor welke diensten de klant er terecht kan. Maar waar moet je heen om een auto te huren? De allernieuwste service van het postkantoor staat nog niet aangegeven. De uitbreiding van het dien stenpakket gaat zo snel, dat zelfs de eigen medewerkers het maar nauwelijks bij kunnen houden. alphen aan den run» gevonden op zijn vraag. In een pas twee maanden oude uitgave van het ministerie van land bouw, las hij dat er altijd nog wel legale chemische bestrij dingsmiddelen over blijven. De frakties van WD en CDA heb&en nog niet over het voor stel besproken. Het zou daar door goed kunnen dat het CDA uiteindelijk toch nog tegen de gifspuit en voor de borstelma chine stemt. Welke kant het ook uit gaat, bij het onderhoud van de Al phense sportvelden blijven so wieso chemische middelen in gebruik. De methoden waarmee op straat met onkruid gifvrij kan worden verwijderd, zijn name lijk niet toe te passen op een grasmat. Sinds 1989 zoekt de PTT naar een formule om de postkanto ren uit de rode cijfers te krijgen. Dat was geen overbodige luxe: in 1991 maakten de 2200 Ne derlandse postkantoren een ge zamenlijk verlies van bijna 100 miljoen gulden. Het jaar daarop was het verlies al meer dan ge halveerd en dit jaar moeten de postkantoren voor het eerst geld op gaan leveren. Een totale ver bouwing van alle 2200 postkan toren moet de zaken echt doen bloeien. Voor de verbouwing heeft het inmiddels verzelfstan digde Postkantoren bv een be drag van 340 miljoen beschik baar. De postkantoren groeien na de ingreep uit tot kleine win kelcentra, die in de verste verte niet meer lijken op het oude lo ket waar je een postzegel kon kopen en een kaschecque kon De omslag is een jaar of zes geleden al ingezet. Toen begon nen de postkantoren langzaam met de verkoop van staatsloten. Inmiddels vindt tien tot vijftien procent van de staatsloten via het postkantoor zijn weg naar de gokker. En op sommige kan toren is het ook mogelijk om in de lotto, toto en lucky 10 te spe len. Ook dat loopt goed. „De produkten in de fun market lo pen bijzonder goed", conclu deerde directeur Hans Hokke van Postkantoren bv gisteren tevreden. Reisbureau Naast een gokkantoor is er in de grotere postkantoren ook al eni ge tijd een reisbureau te vinden. Een dame achter een tafeltje achterin de hal verkoopt goed kope vliegreizen en compleet verzorgde vakanties. In het kan toor van de toekomst krijgt die dame een prachtige eigen balie en hoort zij er echt bij. Nieuw in het postkantoor zijn een kantoorboekhandel, een uitzendbureau en een zoge naamde 'postbankbalie'. Bij die laatste balie, met hoekjes voor gesprekken onder vier ogen, kunnen onder meer leningen worden afgeloten. „De klant moet binnen een half uur met zijn geld op straat kunnen staan", vindt Hokke. Het uit zendbureau helpt je aan werk om je lening weer terug te beta len. De nieuwste service van een groot aantal postkantoren is de verhuur van auto's. Dat wil niet zeggen dat er onder het post kantoor van de toekomst een parkeergarage vol huurauto's komt. Op het postkantoor koop je een bon waarmee je elders een auto kunt huren. Als het aan de directeur ligt is de opmars van het postkantoor daarmee nog lang niet ten ein de. „Ik heb nog wel wat zaken op mijn verlanglijstje. Ik zou erg graag met een enkele gemeen ten willen samenwerken om een aantal diensten aan te bie den waarvoor mensen nu nog naar het gemeentehuis moeten. Zo zouden we bijvoorbeeld pas poorten kunnen afgeven. Al zit ten daarbij nog heel wat beren op de weg, doordat je met pri vacygevoelige gegevens te ma ken hebt", aldus Hokke. „Als zo iets gebeurt, voel je je een moorde naar". Met die door tranen omfloerste woorden probeerde een 29-jarige Voor schotenaar gisteren tegenover de Haagse rechtbank zijn gevoel van onmacht uit te drukken over het dodelijke ongeval dat hij mei vorig jaar in Alphen veroorzaakte. Hij raakte met zijn auto een stoeprand, beland de op het fietspad en schepte een 15-jarige fietser. De jongen werd zesendertig meter meegesleurd en vond de dood. Zowel de politie als gisteren de rechtbank slaagde er niet in erachter te komen waar om de bestuurder de stoeprand had ge raakt. In zijn auto zat geen radio die hem kon afleiden. Het was dag en het weer was goed. Getuigen verklaarden dat de Voor schotenaar niet te hard reed. Technisch on derzoek wees uit dat de auto perfect in orde was. De bestuurder was gezond en niet on der invloed van drank of drugs. De Voor schotenaar zelf zegt er niets van te begrij pen hoe het kon gebeuren dat hij de stoep rand raakte. Hij zou zelfs geconcentreerd hebben gereden over de Willem de Zwijger laan. Hij is na het ongeval door geestelijke pro blemen zijn baan kwijtgeraakt. Maar een gesprek met de vader van het slachtoffer was goed' verlopen. Ondanks de geheimzinnige oorzaak acht te de aanklager, mr. J. van Ek, dood door schuld bewezen; „Ik moet aannemen dat meneer onvoorzichtig heeft gereden." De officier van justitie eiste twee maanden cel straf en twee jaar voorwaardelijke rijontzeg ging. Mede gezien het blanco strafblad van verdachte ging de aanklager ermee akkoord als de rechtbank de celstraf omzet in onbe taalde arbeid. Advocaat, mr. L. Lagraauw, vond dat de rechtbank vrij moet spreken om juridisch- technische redenen. Uitspraak 17 juni. 417. plv -chef janet van dijk. 071 -161443 Alphenaar neemt scheiden afval niet zo nauw alphen aan den run De Alphenaar neemt het niet zo nauw met het scheiden van af val. Volgens een onderzoek van de reinigingsdienst verdwijnt een belangrijk deel van het groente-, fruit- en tuinafval (GFT) niet in de groene bak. maar komt terecht bij het rest afval, terwijl tussen het 'groen' nog te veel ander vuil zit. Hier door kan dit niet tot compost worden verwerkt, maar moet worden verbrand. Dit kost extra geld. Als daarin geen verande ring komt bestaat de kans dat de burger meer geld moet gaan betalen voor het ophalen van huisvuil. Hoewel de gescheiden inza meling van het huisvuil in het begin de nodige irritatie opriep, is het systeem van minicontai- ners uiteindelijk vrij geruisloos geïntroduceerd. De kritiek ver stomde nadat de burgers vol doende waren voorgelicht. Dat is de belangrijkste conclusie van de reinigingsdienst over de er varingen met minicontainers. Sinds eind 1991 wordt in het overgrote deel van Alphen het afval gescheiden opgehaald. De meeste gezinnen beschikken daarvoor over twee minicontai ners: één voor het biologische afval en één voor de rest. De hoeveelheid biologisch af val vormt echter maar slechts twintig procent van het totaal. In werkelijkheid moet dat per centage veel hoger liggen. Con clusie: een aanzienlijk deel van het composteerbare afval ver dwijnt nog steeds bij het restaf val. Om verwerkt te kunnen wor den tot bruikbare compost, moet het biologische afval zui ver zijn. Wanneer het afval ver vuilt is met niet-afbreekbaie spullen, is de compost onge schikt voor gebruik in de tuin. Het moet dan alsnog worden verbrand. B en W Ter Aar verdelen taken Het nieuwe college van B en W in Ter Aar heeft ae portefeuilles verdeeld. Burgemeester W. Vroegindeweij neemt met uit zondering van financiën de por tefeuilles over van haar voor ganger P. Verhoef. Ze behartigt onder meer representatie, pro vinciaal overleg, bestuurszaken, openbare orde, personeel, zwembad Aarweide en het wo ning- en grondbedrijf. Daar naast gaat de sociale vernieu wing tot haar takenpakket be horen en wordt zij voorlopig voorzitter van de commissie be zwaar- en beroepschriften. Financiën gaat onder de ver antwoording van E. van der Laan (WD) vEtllen, evenals wel zijn, sportzaken, onderwijs, de bibliotheek en het jeugd- en be jaarden werk. E. Kraak (PAK) neemt ruimtelijke ordening, openbare werken, volkshuisves ting, milieu-aangelegenheden, sociale zaken en maatschappe lijk werk onder haar hoede Kraak is tevens loco-burge meester. alphen aan den run De zestiende editie van de jaar lijkse Alphense Sportontmoe- ting brengt ruim vijftienhon derd deelnemers op de been, die gedurende een week eikaars sporten gaan beoefenen in competitieverband. Een-en- dertig sportverenigingen - drie meer dan vorig jaar - hadden zich voor dat festijn aangemeld. Maar deze week bleken de vol leybalclub Ridderveld en de bowlingvereniging Alphen niet in staat hun belofte na te ko men. De organisatie probeert nog minimaal één vervanger te charteren, zodat het aantal clubs op dertig uitkomt. Sportwethouder Wim de Jong geeft vanavond het startsein voor het grootste sportfestijn dat in Alphen plaatsheeft. Hij doet dat bij het onderdeel voet bal aan de Olympiaweg. In to taal kunnen de sportieve Alphe- naren zich op twintig onderde len uitleven. Eén daarvan is een verrassingsonderdeel, waaraan elke ploeg meedoet. Het is de bedoeling dat alle ploegen ten minste acht onderdelen afwer ken. De keuze daarvan is in eer ste instantie door de verenigin gen zelf aangegeven en uitein delijk door loting bepaald. In vergelijking met vorig jaar zijn de onderdelen atletiek en waterpolo/zwemmen weer aan het programma toegevoegd. De commissie geeft daarmee ge hoor aan de roep van de deel nemers, die deze sporten mis ten. Verder wordt er een de monstratie-onderdeel - de nieu we sport ricochet - op faculta tieve wijze aan de ontmoeting verbonden. Voor elk onderdeel worden punten toegekend. Aan de hand daarvan wordt dagelijks een klassement opgemaakt. De ploeg die het hoogst scoort wordt aan het einde van de Sportonmtoeting tot winnaar uitgeroepen. Het competitie element - van het begin af aan al een succesformule - blijft daardoor gewaarborgd Het programma van de Sport - ontmoeting ziet er als volgt uit: vrijdag: squash (Nieuwe Sloot), tafeltennis (Jawi), voet bal (Olympiaweg); zaterdag: handbal (Zegersloot), volleybal (Rijnstreekhal), kanovaren (Ze- gerplas); maandag: zwemmen- /waterpolo (De Dillen), atletiek (De Aarhoek), puzzelrit (De Aar- hoek), dinsdag: softbal (De Bij Concentratie bij het onderdeel schieten. Dat onderdeel staat ook nu weer op het programma van de Alphense Sportontmoeting. len), tennis (Prins Bernhard- laan), dutch tennis (Rijnstreek hal); woensdag: basketbal (De Arena), bowling (De Bijlen); donderdag: schieten (gebouw Bethel), badminton (De Arena), korfbal (Olympiaweg); vrijdag: verrassingsonderdeel (Zeger sloot); zaterdag: pétanque (Amigo), midgetgolf (Amigo). In tegenstelling tot andere jaren is er deze keer geen groot slot feest. De organisatie kan er geen geschikte locatie voor vin den. Op die avond werd altijd de uitslag van de sportve'rkie- zingen van Alphen bekendge maakt. Dat gebeurt deze keer op zaterdag 5 juni in het club gebouw van de voetbalvereni ging Alphense Boys. De prijzen voor van de Sportontmoeting worden een week later uitge reikt bij Amigo. Klanten opzettelijk met wapen bedreigd haarlem/aarlanderveen De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren tegen een 23-jarige Amsterdammer een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van twaalf geëist. De man stond terecht voor vijf gewa pende bankovervallen in Aarlanderveen, Haarlem en Velsen. Bij de overval in Aarlanderveen werd een bedrag van 36.000 gulden buit gemaakt. De overvallen pleegde hij samen met anderen. Een tweede ver dacht werd in april tot vijf jaar cel veroordeeld. Twee andere over vallers zijn vorig jaar bij een hotel in Vinkeveen gearresteerd. Bij de actie werd een agent doodgeschoten. Bij de overvallen werd telkens gewacht totdat er klanten in de bank waren, die onder schot konden worden gehouden. Eén van de overvallers heeft eerder gezegd dat deze truc was afgekeken van het .AVRO-tv-programma 'Opsporing Verzocht'. De officier noemde de ze werkwijze 'zeer laakbaar'. Uitgerekend is dat de Amsterdammer ongeveer 120.000 gulden moet hebben verdiend aan de vijf overvallen. Daarvan is 40.000 gulden teruggevonden. De verdachte kon gisteren niet zeggen waaraan de rest van het geld is opgegaan. Vermoedelijk heeft htj er ruim van geleefd. De Amsterdammer stelde dat het initiatief voor de overvallen nooit van hem is uitgegaan. „Zonder de anderen had ik het nooit gedaan. Ze hebben me nooit echt onder druk gezet, maar er toch wel op aangedrongen dat ik mee moest doen." Volgens officier is de Amsterdammer echter beslist geen meelo per geweest. Ze stelde dat de man juist een zeer belangrijke rol neeft gespeeld, omdat hij het hele land afreisde om banken te be kijken die als doelwit konden dienen. Volgens advocaat mr. R. Lonterman is de verdachte geen gewe tenloze crimineel die hard moet worden aangepakt. Om de man toch nog enig toekomstperspectief te geven, pleitte de raadsman voor een aanzienlijk lagere straf dan twaalf jaar. De uitspraak is 17 juni.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19