Misstanden in 'Hoeken' Boerhaave komt met MEAO-top 'Autovrij centrum onzalig idee' Su Leiden Regio Driejaar voor 'rovend' drietal uit Katwijk Produktie bij Draka milieuvriendelijker Voormalig uitbater Zinger voor rechter VRIJDAG 4 JUNI 1993 CHEF GERT VISSER. F AAD RIETVELD, 0 paul de vlieger leiden. aad rietveld Ze wisselden elkaar bij toerbeurt af, drie Katwijkers van 27,27 en 20 jaar. Steeds was één van drie aan de beurt om een greep te doen in de kassa van de winkel die werd overvallen. De andere twee wacht ten af, in een vluchtauto of gewoon thuis. Zo werden supermarkten in onder andere Bussum, Capelle aan de IJssel en Katwijk overval len. De buit werd steeds eerlijk verdeeld en besteed aan drugs. Diezelfde eerlijkheid als het trio aan de dag legde bij het verdelen van het gestolen goed, werd gisteren gehanteerd door officier van justitie Van Ek. Drie jaar onvoorwaardelijk gevangenisstraf, luidde zijn niet geringe eis tijdens de rechtzaak tegen het drietal. „Want deze knapen die op pad gingen om te roven en te stelen, hebben Katwijk en omgeving een tijd lang knap onveilig gemaakt", luidde zijn motivatie. De aanklager zei bij de bepaling van zijn eis ook meegewogen te hebben dat het trio bij de overvallen geweld had gebruikt. Er werd dan wel geen mes, pistool of ander wapen ge bruikt, maar in de meeste gevallen werden de caissières wel met veel duw- en trekwerk achter de geldlade verwijderd. 'Drop-outs zijn nu onze klanten school. „Het Luzag begon leer lingen bij ons weg te trekken", vertelt Goedbloed. „Toen heb ben we gedacht: dat kunnen wij net zo goed en veel goedkoper. Want wij krijgen subsidie van het rijk." De school voor volwassenen onderwijs moest sowieso een nieuwe markt aanboren om de bestaande werkgelegenheid te behouden. Goedbloed: „Het ou de volwassenenonderwijs de moedermavo en zo is een beetje voorbij. Die doelgroep dunt uit. Dus richten wij ons op de drop-outs van het middel baar onderwijs. En het middel baar onderwijs laat nogal wat mensen droppen." De studenten op de MEAO- top moeten hard werken. Maar ze worden wel als volwassenen behandeld, en dat is volgens Goedbloed het grote voordeel. „Als je 18, 19, 20 bent en je zit nog op de middelbare school dan word je bijna hetzelfde be handeld als een 12-jarige. Hier is de cultuur anders." Boer haave heeft voor de 'snelle' ME- AO-leerlingen wel twee stokken achter de deur. Elke leerling krijgt een mentor die de voort gang van de studie in de gaten houdt. Bovendien tekenen leer ling en school een contract waarin afspraken zijn vastge legd. Boerhaave houdt .morgen middag open huis. Dat gebeurt in het gebouw aan het Noord einde van 12.00 tot 16.00 uur. Leerlingen die in het tweede jaar MEAO blijven zitten en ab soluut geen zin hebben nog twee jaar op zo'n 'kinderachtige school' te blijfen, hoeven niet langer te wanhopen. Het Boer haave College begint komend schooljaar met een MEAO-top opleiding, die zittenblijvers de mogelijldieid biedt het tweede en derde jaar van de opleiding in één jaar te doen. Ook men sen met een HAVO- of VWO-di- ploma kunnen bij Boerhaave in een jaar hun MEAO en daarmee hun toegangsbewijs tot het ho ger economisch en administra tief onderwijs halen. Dat de 'top-opleidingen' wer ken, weet conrector P. Goed bloed al. Bij de VWO- en HAVO- top van het Boerhaave loopt het storm. Ook daar komen voorna melijk jongeren op af, die op het gewoon voortgezet onder wijs een of twee keer zijn blijven zitten en als 18- of 19-jarige geen zin meer hebben om be tutteld te worden. Aan het Noordeinde in Leiden kunnen ze zich met hard werken de les stof van twee schooljaren in acht maanden eigen maken om vervolgens examen te doen. Boerhaave kwam op het idee voor de 'top-opleidingen' toen het veel duurdere particuliere Luzac-college een aantal jaren geleden leerlingen in een jaar begon Idaar te stomen voor hun diploma van de middelbare noordwukerhout* Er moeten een of meer winkeltjes in de 'saaie zijgevel' van de boerderij i de familie Warmerdam op de hoek van de Havenstraat en de Dorpsringweg in Noordwijker- hout komen. Dat plan duikt op in de beleidsnota Dorpskern. De stomverbaasde familie Warmer dam moest in de krant lezen wel ke plannen de gemeente met haar monumentale boerderij heeft. „Ik weet van niets", zegt War merdam. „Ik heb helemaal geen plannen om iets anders in dit pand te beginnen. Ik wacht dus maar rustig af tot de gemeente mij benadert." Niet dat hij daar heel veel van verwacht: „Ach, ik heb zelf ook wel eens plannen gehad die later weer in duigen zijn gevallen." Op dit moment herbergt de boerderij aan de Havenstraat drie bedrijfjes. Naast de boerderij zijn dat een landbouwplastic-handel en een bloemisterij. In totaal wer ken er zes mensen. „We hebben hier ons eten", zegt Warmerdam. „We hebben het best naar ons zin en hopen op deze manier nog heel lang door te gaan. Of de ge meente moet met een geweldig voorstel komen natuurlijk. Maar ik heb nog nooit iets in mijn schoot geworpen gekregen, dus ik verwacht ook nu niet dat de miljoenen zo binnen komen lo pen." FOTO DICK HOGEWONING Burgers Noordwijkerhout bespreken beleidsnota dorpskern noordwukerhout* paul de vlieger „Een onzalig idee dat de gemeente snel uit het hoofd moet zetten. Zo krijgen we de re cessie dubbel op." Dat is de heersende op vatting van Noordwijkershoutse onderne mers over het autovrij maken van de dorps kern op koopavond en zaterdag. Vooral de winkeliers uit het centrumge bied hebben commentaar op de Beleidsno ta Dorpskern. In de nota, die door een ste debouwkundig adviesbureau in opdracht van de gemeente is gemaakt, is voor de ko mende tien jaar een toekomstvisie voor de kern van Noordwijkerhout neergelegd. Een hoofdpunt daarbij is dat de winkels worden geconcentreerd in het kernwinkelgebied: Havenstraat, Dorpsstraat, Dorpsringweg en Zeestraat. Om het gebied aantrekkelijker te maken moet, zo staat in het rapport, gestreefd wor den naar een 'aaneengesloten winkelfront'. Verder is het voorstel op vrijdagavond en zaterdag de auto uit de kern te weren. Tege lijkertijd moet de bereikbaarheid van het gebied goed blijven en dient er ook vol doende parkeergelegenheid aan de randen van de kem te zijn. „Het gevolg van die maatregel zal zijn dat heel wat consumenten Noordwijkerhout maar helemaal links laten liggen en lekker naar een ander dorp gaan", voorspelt Zee straatwinkelier Kees Vink somber. „Vorig jaar hebben we een paar keer de straten af gesloten voor activiteiten als een braderie, een clowntjesdag en dergelijke. Nou ik kan u verzekeren: de omzet was lager dan ge bruikelijk", aldus Vink. Toch vinden wethouder W. Rusman en de twee stedebouwkundigen die de nota hebben geschreven, dat Noordwijkerhout het gewoon eens moet proberen. „Al uw collega's in welke autovrij gemaakte winkel straat in Nederland dan ook, waren vooraf huiverig. Maar toch is het op veel plaatsen een groot succes. Uw koopcentrum wordt er juist aantrekkelijker door. Als iemand twee keer op een drukke zaterdag in Noord wijkerhout voor z'n sokken wordt gereden, dan gaat-ie de derde keer namelijk wel naar Sassenheim, Lisse of Hillegom waar wel on gestoord en autovrij kan worden gewin keld", aldus G. Bokelman van het adviesbu reau. Maar de middenstand houdt zijn twij fels. P De Slaaghwijk is er aanzienlijk op vooruitgegaan sinds de sociale vernieuwing hier heeft toegeslagen. Niettemin moet er hard worden gewerkt om het zo te houden. Wellicht zullen toezichthouders a-sociaal gedrag gaan inperken. E. Stol, bewoner van de Milanenhorst en ■mi-' lid van de bewonerscommissie van de flats die I onder de verantwoordelijk heid van woningbouwvereniging De Sleutels vallen is niet ontevreden. De flats zijn er door enkele renovaties aanzienlijk op vooruitgegaan. Vernieuwde en uitgebreide entrees, meer liften en frisse betegeling aan de buitenkant, om maar enkele zaken te noemen. De speelmogelijkheden voorde kinderen zijn vernieuwd of uitgebreid. Niettemin plaatst Stol enkele kanttekeningen. „De betegeling aan de buitenzijde van de flats is aan de onderkant niet goed afgewerkt. Daardoor is een lelijke rand ontstaan. En verder is alleen in de Havikshorst en de Kiekendiefhorst de betegeling van toiletten en douches vernieuwd. Bij de overige flats, de Milanenhorst, de Buizerdhorst en de Valkenhorst kon dat werk door gebrek aan geld niet worden uitgevoerd. Nu is het wel zo dat de woningbouwverenigingdirect komt als de toestand van toilet of douche slecht is." Positief Woningbouwverenigingen lig gen nog wel eens onder vuur als de bewoners ontevreden zijn. Maar Stol stelt zich ten aanzien van de Sleutels en de gemeente positief op.Als je weet hoe het er hier een paar jaar geleden uitzag kun je niet anders zeggen dat het er sterk op is vooruitge gaan. De vervuiling van de flats is goed aangepakt, de sociale veiligheid is aanzienlijk verbe terd. Maar je moet alert blijven om het allemaal zo te houaen. Het weghalen van de omge- vingsvakslieden door de ge meente bijvoorbeeld is een ramp. Die mensen verrichten veel goed werk. Als ze weg zijn zal de zaak weer snel verloede ren. En verder hangt veel van de mensen zelf af. Als iedereen zich een beetje sociaal gedraagt kunnen we de wijk leuk hou den", zegt Stol. Een persoonlijk stokpaardje van Stol zijn de grasveldjes, die on danks de aanwezigheid van de hondenuitlaatstroken door de viervoeters als toilet worden be nut. Dit tot ongenoegen van de spelende kinderen. „Ik heb in samenwerking met de omge vingsvaklieden daarvoor een voudige bordjes gefabriceerd, maar die zijn helaas weer door vandalen vernield. Wethouder Van Rij heeft echter bij het be zoek van de PvdA aan de wijk vorige week professionele bord jes toegezegd. Het zou ook een mooie oplossing zijn om bij voorbeeld een heg aan het ein de van de uitlaatstrook te plaat sen. Dat voorkomt dat de hon den naar het grasveld doorlo pen. En de politie zou best eens gaan mogen verbaliseren." Negatief Een andere steen des aanstoots is het parkeergedrag van de au tomobilisten. Maar al te vaak worden auto's op stoepen ge parkeerd en staan ze hopeloos in de weg. „En verder wordt er veel te hard gereden op IJssel- meerlaan en Ketelmeerlaan. Daar zou de politie meer snel heidscontroles moeten hou den." De gemeente zou snel moeten beginnen met het herstellen van het groen dat door aanleg van stadsverwarmingsleidingen is gesneuveld. Daarbij laten de bewoners nog te vaak rommel op straat achter. „Er bestaat een plan om in de wijk met toezichthouders te gaan werken. Mensen die a-so ciaal gedrag vertonen moeten terecht worden gewezen. Het is tot nu toe echter niet gelukt daarvoor een goede constructie te bedenken", zegt Stol. De Slaaghwijk lijkt dus, na ja renlang een slechte naam te hebben gehad, toch nog een ge slaagde wijk te kunnen worden. Mits alle bewoners daaraan meewerken natuurlijk. Essen De gemeentelijke Bomennota, waarmee het gemeentelijke boombezit in goede banen wordt geleid, mag er dan aan komen: de fervente boomlief hebber is nog steeds geschokt als de oprukkende stad weer enkele groene longen opslokt. Milieubeschermer Harry Schoch en zijn geestverwanten nemen het op voor de de middenberm van de Peli kaanstraat. Die moeten wijken vanwege een bouwplan. „Ze worden botweg omgehakt", stelt Schoch. „Eerst zouden ze elders in de buurt komen. Dat zogenaamde verplaatsen bleek dus een soort smeerolie om het op kappen door te drukken." De gemeente zou ook de on juiste procedure hebben ge volgd. „Wij eisen inspraak, zoals die in allerlei verkiezingspro gramma's ook is beloofd. Het is fout om zo nonchalant met bo men om te gaan, omdat zij aan deze ontzettend vuile autoweg schone lucht geven. U kunt re kenen op hevige tegenstand als U deze bomen om laat hak ken", belooft Schoch. Volgens de gemeentelijke boomdeskundigen leiden bo men die op de middenberm van een drukke straal staan een kommervol bestaan. Sommige bomen zijn nauwelijke meer te redden, aangetast door uitlaat gassen en gebrek aan ruimte voor de wortels. Harry Schoch en de zijnen zien het anders. En inderdaad, als je elke auto in de binnenstad zou vervangen door een boom zou die er heel wat aangenamer uitzien. Wethou der Joop Walenkamp zou er, ge zien zijn pleidooi voor een autoluwe binnenstad, in elk ge val niets op tegen kunnen heb ben. en Lornan Leefmam hillegom kees v „Het mooiste zou natuurlijk zijn als Draka helemaal zou stoppen met het gebruik van die chloor- troep", verzuchtte de Milieu groep Bollenstreek vorig jaar. Niemand kon toen vermoeden, dat de Hillegomse matrassenfa- brikant die wens zo snel zou re aliseren. Vanaf volgend jaar komt er, dankzij een uit de Ver enigde Staten overgewaaide methode, bij de produktie van Draka Interfoam geen druppel chloor meer vrij. Het kunststofschuim komt bij Draka in reusachtige blokken uit de produktiehal rollen. Op dat moment is de temperatuur van het schuim hoog en moet het zo snel mogelijk worden af gekoeld. Tijdens de produktie worden er vluchtige chloorflu orkoolwaterstoffen (cfk's) aan het schuim toegevoegd. „Cfk's verdampen bij een temperatuur van 25 graden Celsius en ne men bij het verdampen dus de warmte mee uit het schuim", doceert directeur P. Meijs. De nadelen van die methode zijn overbekend. Cfk's zijn milieubedreigend en worden verantwoordelijk gehouden voor de afbraak van de ozon laag. Dus zocht het bedrijf al een aantal jaren naar een alter natieve methode. De keuze viel uiteindelijk op het blaasmiddel dichloormethaan (dcm). Hoe wel niet schadelijk voor de ozonlaag, viel het gebruik van deze chloorverbinding bij de milieubeweging en de omwo nenden van de fabriek ook slecht. Dcm kan beschadigin gen aan zenuwstelsel en adem halingswegen veroorzaken. Tot aan de Raad van State bevoch ten de bezwaarmakers de plan nen van Draka, overigens zon der succes. Begin dit jaar verraste de fa briek iedereen door de over schakeling op dcm af te blazen en de invoering van een milieu vriendelijke methode aan te kondigen. Inmiddels staat er een proefinstallatie van een ver bluffende eenvoud in de fabriek opgesteld. Op dit moment is Draka het enige bedrijf in Europa dat klaar is om volledig over te stappen op de nieuwe produktiemetho- de. Morgen opent de fabriek haar poorten om belangstellen den een blik achter de scher men te geven. Klachten over De Sleutels Bewoners van de 'Hoeken' in de Merenwijk hebben in een brief aan het Leidsch Dagblad een reeks van klachten geuit over woningbouwvereniging de Sleutels. Er zijn vol gens de briefschrijvers verschillen in huurverhogingen, een woning stond veel te lang leeg en verder werd de luxe inrichting van een ander huis gesloopt in opdracht van de Sleutels. Als laatste zijn er problemen over een huis in de buurt dat als opvang voor vluchtelingen dient. leiden loman leefmans De kwestie speelt in de huur huizen aan de Snippenhoek, de Patrijzenhoek en de Grutto- hoek. Bij de laatste huurverho ging werd de volle zes procent geheven, terwijl De Sleutels el ders in de Merenwijk, in de Slaaghwijk, maar drie procent rekent. Onaanvaardbaar vinden de Hoeken-bewoners. Volgens woordvoerder E. van Kaam van de woningbouwvereniging komt dat, omdat de Slaaghwijk als probleemwijk wordt ontzien. De rest niet. Overname Andere klachten komen aan het licht als mensen uit de Hoeken verhuizen. Eventuele verbete ringen die de oude bewoners in de huizen hebben aangebracht, zoals inbouwkeukens, worden dan weer door De Sleutels ver wijderd. Kapitaalvernietiging, vinden de Hoeken-bewoners. Noodzaak, zegt Van Kaam, om dat de technische staat vaak niet deugt. Wat de bewoners ook niet begrijpen is dat een huis op de Gruttohoek acht maanden heeft leeggestaan in deze tijden. Maar Van Kaam heeft daar een simpele verkla ring voor: „Het huis is dertien keer aan woningzoekenden aangeboden en even zo vaak geweigerd. Pas de veertiende keer was het raak." De laatste klacht van de 'hoe kers' betreft het huis in de wijk dat door de sociale dienst wordt gehuurd om er 'vluchtelingen en afkickpersonen', zoals de be woners ze omschrijven, in te huisvesten. „Natuurlijk moeten zij ook wonen. Maar kan dit niet in goedkopere huizen, zodat zij meer kans hebben voor hun ei gen onderhoud te zorgen?", vragen de bewoners zich in de brief af. „Het is niét eerlijk. Nog voor dat er vluchtelingen in de buurt kwamen wonen waren er al problemen", zegt van Kaam. 'De rek is eruit' vinden de be woners. Ze kunnen niet langer aanzien dat De Sleutels zo geld verkwist en hopen dat de situa tie verandert. den haag/noordwuk pauldevueger De 50-jarige Rotterdammer die in de zomer van 1991 de laatste exploitant was van het inmid dels vervallen Noordwijkse ho tel Zinger, verschijnt'in septem ber voor de rechter. Hem wordt onder meer flessentrekkerij ten laste gelegd. Een groot aantal leveranciers uit Noordwijk en omgeving zou nog geld van de Rotterdammer te goed hebben. Leveranciers van onder meer neonreclame, boeketten, menu kaarten en ander drukwerk, ge bak en brood, bouwmaterialen, terrasschermen, hout, een auto, ijzerwaren en meubilair deden bij de politie aangifte. De ex ploitant van het hotel/restau rant aan wie zij de spullen had den geleverd, zou niet of niet al les hebben betaald. Het als 'Zin ger' of 'Singer' bekend staande hotel aan de Zeereep in Noord- wijk aan Zee heette overigens in die tijd 'Hotel Restaurant Grand CaféPaulus'. De Rotterdammer moest gis teren al voor de meervoudige kamer van het Haagse Paleis van Justitie verschijnen. De man was er wel, maar tot een behandeling van de zaak kwam het niet. Op verzoek van de ad vocate van de Rotterdammer werd de zaak.'aangehouden' tot september van dit jaar. In de tussentijd worden, eveneens op verzoek van de advocate, alle schuldeisers die aangifte heb ben gedaan door de rechter-co- missaris gehoord. Voordat de Rotterdammer gisteren de rechtszaal weer uit wandelde, liet hij nog wel weten hoe hij over de hele zaak denkt. „Ik ontken alles. Ik heb daar in Noordwijk voor twee miljoen gulden geïnvesteerd en ander half miljoen daarvan is betaald. Laten ze maar eens aantonen dat ze geen geld hebben gehad. Flessentrekkerij, geen sprake van", aldus de verdachte. In totaal exploiteerde de Rot terdammer het hotel een klein jaar. Hij begon in 1991 een in grijpende verbouwing, die ech ter vanwege instortingsgevaar op last van de gemeente werd stilgelegd. Begin 1992 verliet de man het hotel weer. Zinger werd een paar maanden later openbaar geveild en bij die ge legenheid door Harry Mens in opdracht van Chesterfield Properties bv uit Den Haag ge kocht. Het gebouw staat sinds het vertrek van de Rotterdam mer leeg. Afgelopen najaar tim merde de gemeente Noordwijk de kapotgegooide ramen met schotten dient.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18