Liedboek nog steeds populair 'Een wonder dat-ie er nog is' Kerk Samenleving Lendedoeken blijven naaktheid in Sixtijnse kapel bedekken Golfpatronen VRIJDAG 4 JUNI 1993 BUITENLAND KORT Onderdrukking De Chinese regering heeft volgens de Amerikaanse mensenrechtenorganisatie Asia Watch het afgelopen jaar de vervolging van gelo vigen verscherpt en uitge breid, Geestelijken en leken die geen lid van een erken de kerk zijn, worden gevan gen genomen, geïntimi deerd en gemarteld. Niet al leen houdt de staat officiële kerkelijke activiteiten nauwlettender in de gaten, maar de regering streeft er ook naar de niet-erkende activiteiten te doen verdwij nen, aldus het jongste rap port van Asia Watch, dat in New York is gevestigd. De beschuldigingen van de Amerikaanse organisatie komen kort nadat China een campagne was begon nen OM een beter 'image' inzake de naleving van mensenrechten te vestigen. Zwitserse kerken In het Reformatieland bij uitstek, Zwitserland, verliest de traditionele Evangeli sche Kerk steeds meer le den. Tussen 1980 en 1990 liep het ledental met 75.000 terug tot 2,7 miljoen. Daar mee is nu nog 40 procent van de Zwitserse bevolking van de Evangelische Kerk. In 1980 was dat nog 44,3 procent. Dit blijkt uit cijfers van de volkstelling uit 1990. De teruggang van de Rooms-Katholieke Kerk was veel kleiner; in percenten van 47,6 naar 46,1. Van de buitenlanders in Zwitser land is bijna driekwart rooms-katholiek Daarente gen groeiden de kleinere kerken; van 2,9 naar 4,8 procent. Ook de moslimge meenschap nam toe. Het aantal moslims verdrievou digde tot 152.000 oftewel 2,2 procent. Servië Servische politici hebben de eis van de Servisch-Or- thodoxe Kerk dat de rege- ring-Milosevic moet aftre den, van de hand gewezen. De kerk maakt zich schul dig aan grove inmenging in politieke aangelegenheden, aldus Vojislav Seselj van de Radikale Partij. „Zij moet zelf maar een politieke par tij oprichten." Uitgaande van de gedachte van het Groot-Servische Rijk pleit ten de bisschoppen voor één regering voor Servië, Montenegro, de in Bosnië uitgeroepen Servische Re publiek en de in Kroatië uit geroepen Servische Repu bliek Krajina. De media in Servië, die onder controle van de regering staan, heb ben niets over de oproep van de bisschoppen be richt. Uruguay De Rooms-Katholieke Kerk in Uruguay heeft te kampen met 'discriminatie en een gebrek aan erkenning'. Dat blijkt volgens de bisschop pen onder meer uit het uit blijven van een vergunning voor een eigen radiozender en gebrek aan steun op het gebied van het rooms-ka tholiek onderwijs. Tijdens de jongste bijeenkomst van de bisschoppenconferentie werden nog meer bewijzen voor discriminatie ge noemd. Ze werden echter achteraf door een woord voerder danig afgezwakt, want het was niet de be doeling dat de uitlatingen van de bisschoppen naar buiten zouden komen. Twintig jaar na de invoering van het Liedboek voor de Kerken wordt er nog steeds een speciale Liedboekdag ge houden. Het boek met 150 psalmen en 491 gezangen mag dan voor de ene kerkganger sterk verouderd zijn, voor de andere is het nog steeds te modern. den haag anpliederen die niet in het Lied boekvoorkomen. Hoewel de kritiek op het Liedboek de laatste jaren sterk is toegenomen, is het boekwerk in veel kringen nog zeer popu lair, zegt Van Laar. In de meeste gereformeerde kerken en her vormde gemeenten wordt er uit gezongen. Binnen de Gerefor meerde Bond, de rechterflank Het blijft dus nodig om het re pertoire uit het Liedboek te oe fenen. zegt voorzitter J.D. van Laar van de commissie die mor gen in de Grote of Bavokerk de jaarlijkse Liedboekdag houdt. Maar de honderden bezoekers - voorgaande jaren waren het er bijna duizend - leren er tevens van de Hervormde Kerk, wor den uitsluitend de vertrouwde psalmen ten gehore gebracht. De kritiek van progressievere protestanten richt zich vooral op het verouderd taalgebruik. Met name jongeren zouden slechts weinig liederen van har te kunnen meezingen, voor kin deren staat er volgens Van Laar zelfs geen enkel geschikt gezang in het Liedboek. Veel vrouwen struikelen over het te mannelij ke taalgebruik. Al enkele jaren wordt er daar om, soms zeer heftig, gesproken over de wenselijkheid van een opvolger, in de wandeling Lied boek 2000 geheten. Hoewel nog niet vaststaat dat die er ook werkelijk komt, heeft de Inter kerkelijke Stichting voor het Kerklied, die in 1973 het Lied boek op de markt bracht, enkele jaren geleden al een miljoen gulden gereserveerd voor dit project. Voor Van Laar kan het huidi ge Liedboek nog best een tijdje mee, maar moet er wel een aan vulling met kinderliederen ko men. Als er te snel een nieuw Liedboek wordt ingevoerd, wordt de acceptatie door de ge meenteleden ongetwijfeld 'een groot probleem'. De verdeeld- Een overvolle synagoge tijdens de ceremoniële ingebruikname. Portugees-Israëlietische synagoge na restauratie weer in gebruik genomen amsterdam. gpd Toen de Amsterdamse joden voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog bijeenkwamen met de overlevenden van de concentratiekampen, deden ze dat in de Portugees-Israëlieti sche synagoge bij het Waterloo- plein. Dat was op 9 mei 1945 en tot hun verrassing ontdekten ze dat de monumentale 'snoge' vrijwel intact was gebleven: niet leeggesloopt in de Hongerwin ter. De grootste en oudste in ge bruik zijnde synagoge van West-Europa werd gisteren, in aanwezigheid van onder ande ren prins Claus, na een grondi ge restauratie weer ceremonieel in gebruik genomen. „Een wonder dat-ie er nog is", bepeinst de president van de Amsterdamse Portugees-Is raëlietische gemeente, D. Co- hen Paraira. Bij het doorlopen van de geschiedenis van de ze- ventiende-eeuwse synagoge keert Cohen Paraira telkens weer terug bij die woorden. „Zelfs het koper hangt er nog zoals het er moet hebben ge hangen bij de opening in 1675; Het interieur is nog compleet en onaangetast. Zelfs zonder de oorlog is dat al een wonder." Het daglicht valt overvloedig door de 72 gietstalen boogra men in de uitgestrekte synagoge aan het Mr. Visserplein, schuin tegenover de Mozes en Aaron - kerk. Het licht weerkaatst op de tientallen glimmend koperen kroonluchters, die op hoogtijda gen de ruimte met 600 kaarsen verlichten. Twaalfhonderd mannen en 440 vrouwen kun nen erin. De mannen beneden, in de langen banken tussen Heilige Arke en teba (voorlees tafel). de vrouwen boven, op de galerij. Het lekkende dak is ver nieuwd, steunberen zijn opge metseld en honderden verroes te muurankers uitgehakt en ver vangen, maar elektrisch licht is er nog steeds niet. Een kwestie van voorkeur. De orthodox- joodse Portugees-Israëlietische gemeente heeft gekozen voor historiciteit. „Ons gevoel voor traditie", zegt Cohen Paraira. Eén van de weinige strijdpunten was of de vrouwensynagoge op de verdieping oorspronkelijk- blauw of 19e-eeuws bruin moest worden. Het is, in overleg vaticaanstad De veertig lendedoeken en sluiers die in de loop der eeuwen op de naakte figuren van het Laatste Oordeel in de Sixtijnse Kapel zijn aangebracht, worden niet verwijderd. Dat heen Gianluigi Colalucci, een van de leiders van de restauratie van de schildering van Michelangelo, gezegd. De beslissing is genomen op basis van historische en technische argumenten, al dus Colalucci. Daarbij is rekening gehou den met een besluit van het Concilie van Trente (1545-1563), dat een reeks hervor mingen in de Rooms-Katholieke Kerk door voerde. De kwestie heeft tot felle discussies geleid onder de experts. Het Europees Par lement drong, in een resolutie aan op ver wijdering van alle doekjes en sluiers. Het Laatste Oordeel werd tussen 1534 en 1541 door Michelangelo op de achterwand van de kapel geschilderd. Na het Concilie heid in de gemeenten zal er door vergroot worden, vreest hij. Hij pleit voor een onderzoek naar het gebruik van het huidi ge Liedboek. „Iedereen kakelt wel over een nieuw Liedboek, maar niemand kan mij precies zeggen of daar in de gemeenten ook werkelijk behoefte aan is." Zo staat het evenmin vast dat jongeren meer moderne liede ren willen; in menige jeugd dienst staan de liederen van Jo hannes de Heer (die zelfs het Liedboek niet gehaald hebben) hoog genoteerd. met de architect en Monumen tenzorg, blauw geworden. Verwarming is er ook niet, maar dat is niet uit sentiment: het was eenvoudigweg te begro telijk. Dus gebruikt de gemeen te 's winters de verwarmde vroegere studiezaal als 'winter- synagoge' in plaats van de steenkoude kerk. De restauratie, waaraan vanaf 1978 is gewerkt, heeft 8 miljoen gulden gekost. Rijk en gemeen te hebben daarvan de helft be taald, de 600 leden tellende ge meente voor de oorlog waren er nog 4000 hebben de ande re vier miljoen bij elkaar ge bracht. Het leeuwedeel via be- drijvensponsoring, een klein deel via giften van de 25.000 toeristen die de synagoge jaar lijks bezoeken. Pax Christi kan geen afscheid nemen van bisschop Ernst Bisschop Ernst kwam er op wat zijn afscheid van Pax Christi had moeten zijn, eerlijk voor uit: „Ik heb nog geen zin om ermee op te houden. Als het zover komt, dan is het alleen maar om redenen van functionele aard." De rooms-katholieke vre desbeweging had gisteren in Utrecht een afscheids feestje georganiseerd voor mgr. H.C.A. Ernst, die sinds 1976 voorzitter is. Vorig jaar april, teen hij 75 jaar werd, bood hij de paus zijn ont slag aan als bisschop van Breda. Maar zolang er in Breda geen opvolger is be noemd, blijft Ernst voorzit ter van Pax Christi. De Vaticaanse bureaucra tie komt ons goed uit, zei vice-voorzitter Elisabeth Schmitz, die Ernst een 'rots in de branding' noemde. „Wij nemen vandaag ook nog geen afscheid; we zeg gen alleen maar: tot ziens." De vredesbeweging heeft nu het definitieve afscheid in december gepland, maar alleen Rome weet of er dan al een opvolger in Breda is benoemd. 'Kerk in Mokum' verdwijnt definitief amsterdam anp van Trente hebben twee kunstenaars, Da- niele da Volterra en Girolamo da Fano, vele figuren van een sluier of doek voorzien. De eerste had er zijn bijnaam 'broekjesschilder' aan te danken. Tot in de achttiende eeuw werden mannen en vrouwen van hun naaktheid beroofd. Het Laatste Oordeel, waarvan de restau ratie met Japanse steun in 1990 begon, zal in het voorjaar van 1994 weer te bezichtigen zijn. Kerk in Mokum, de oudste loka le kerkelijke omroep in Neder land, verdwijnt. Op zaterdag 28 augustus is de laatste uitzen ding. Daartoe heeft het bestuur unaniem besloten, aldus een verbitterde voorzitter Evert Mathies. De Amsterdamse Raad van Kerken besloot vorige week de jaarlijkse bijdrage aan KIM met 30.000 gulden te verminderen tot 80.000 gulden. De rooms-ka- tholieken en gereformeerden waren bereid hun bijdrage op hetzelfde peil te houden, maar de hervormden weigerden dit. Bestuur en staf van KIM zijn van mening dat daardoor de kwaliteit niet kan worden ge handhaafd. De uitzendingen trokken gemiddeld zo'n 30.000 luisteraars, voor een deel rand en buitenkerkelijken die op die manier nog contact met de ker ken hielden. HET WEER ROB GROENLAND Het regengebied dat gistermiddag ons land verliet werd gevolgd door een instroming van lucht uit het noorden. Boven het noorden van de Noordzee was toen een hogedruk- cel tot ontwikkeling gekomen, dat met zijn centrum bezig was lang zaam in oostelijke richting te schuiven. Wie gisteravond goed naar de lucht heeft gekeken, kon op vrij uitgebreide schaal genieten van 'ribbels in the air'. Deze fraai ogende golfpatronen waren zicht baar in voornamelijk middelbare bewolking op een hoogte van 3-5 kilometer. In feite treden dergelij ke golfbewegingen dagelijks op, al leen zijn ze met het menselijk oog niet altijd waarneembaar. Zodra de golven door een wolkendek heen lopen, zijn ze direct te herkennen aan hun boomstammenstructuur. Wie wel eens in berggebieden komt zal ongetwijfeld de karakteristieke sigaarwolk boven de bergtoppen hebben zien hangen. Dit zijn wol ken die een hele dag constant op hun plaats kunnen blijven. Dit is in feite ook een manifestatie van een golf geïnduceerd door de berg zelf. De luchtdeeltjes boven de berg worden nog eens extra opgetild, waarna bij voldoende vocht con densatie volgt en er een wolk zicht baar wordt. Vanuit de weersatelliet zijn derge lijke door bergen geïnduceerde gol ven soms over afstanden van vele honderden kilometers te volgen. Het is dan ook niet ongewoon dat er soms golfbewegingen door de Noorse of Schotse bergen worden opgewekt, die enige tijd later bo ven Nederland zichtbaar of merk baar worden. Ook grote buiencom plexen zijn in staat golven op te wekken, die vervolgens elders de buienactiviteit stimuleren. Een ander verschijnsel aan de avondhemel, dat de afgelopen da gen de aandacht heeft getrokken, was het beeld van fel gekleurde vlekken links en rechts van de zon neschijf. Deze op UFO's lijkende spots waren bijzonnen op 21 gra den van de zon, veroorzaakt door breking van licht in ijskristallen op grote hoogten. Dit verschijnsel komt zeer regelmatig voor in Ne derland, maar wordt door het me rendeel van de bevolking overdag niet opgemerkt. Pas in de avond bij het zakken van de zon zien nogal wat mensen dit verschijnsel, maar kunnen het meestal niet meteen classificeren als een ordinair na tuurverschijnsel. Dit weekeinde werpt een uitloper van hogedruk zich op over ons land. Zowel op de zaterdag als de zondag is er naast stapelbewolking flink wat zon en bij een noordoos tenwind 3-4 Beaufort wordt het 20 tot 23 graden. Volgende week wordt het hoogzomer met tempera turen boven de 25 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, les en Ie de westkust v land en in het noorden van Schotland plaatselijk wat regen. In het oosten van Engeland ook perioden met zon. Morgen overal meer zon en droog. Mid- dagtemperaturen tussen de 15 en 18 graden, in Engeland tussen 18 en 21 graden en morgen tussen 19 en 24 graden. België en Luxemburg: Vandaag in de Ardennen nog enkele wolkenvelden, verder droog en zonnig. Maxima ongeveer 23 gra- Noord- Midden-Frank- Vandaag flinke perioden helft kans op een lokale bui. In Bretagne wat meer bewolking, maar droog. Mor gen zonnig en in de Jura, en mogelijk Vogezen, kans op een regen- of (ima langs de Kanaal- kust ongeveer 18 graden, landinwaarts rond 23 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Ten noorden van Lissabon wol kenvelden en een enkele bui. In het zui den droog en perioden met zon. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden, maar aan de stranden ten noorden van Lissa bon ongeveer 20 graden. Madeira: Wol kenvelden. ook nu en dan zon en droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en oosten flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. In het spaanse binnen land, de Pyreneeën en aan de kusten in het noorden en noordwesten meer be wolking en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur tussen de 24 en 30 gra den, maar aan de Golf van Biskaje tus sen 18 en 20 graden. Canarische Eilan den: Zonnig, aan de noordkant van de eilanden mogelijk ook enkele wolkenvel den. Droog. Maxima ongeveer 26 gra den. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden, maar vooral in het noorden geleidelijk wat meer bewolking. Temperaturen op het strand bij wind van zee rond 22 graden. Elders loopt de temperatuur vandaag nog op tot ver boven de 30 graden, mor gen wordt het minder warm. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Mor gen meer bewolking, maar droog. Mid- dagtemperaturen aan zee rond 30 gra den, in het binnenland ongeveer 35 gra- Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar later op de dag voorna melijk in de Pyreneeën en de Franse Al pen een verspreide regen- of onweers bui. Maxima van 22 graden aan de west kust tot 28 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid- dagtemperaturen ongeveer 28 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Afwisselend zon en bewolking en vooral op het Italiaanse vasteland plaat selijk een regen- of onweersbui. Middag- temperaturen tussen de 24 en 29 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 5 JUN11993 Zon-en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.51 Maan op 22.51 Maan onder06.05 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.19 en 16.49 Laag water 23.57 en 12.15 Weerrapporten 3 jun 20 u Rotterdam Twenthe Vlissmgen zwaar bew zzo6 14 Barcelona hall bc Berlijn zwaar Budapest half be Bordeaux zwaar Brussel zwaar Cyprus onbew LasPalmas onbew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16