Leiden t Forse winst voor EWR Antroposofen blijven buitenbeentjes m PvdA niet op één lijst met Groen Links PvdA en D66 nog ver van elkaar verwijderd Invalshoek blijft protesteren tegen gemeente Noodcabines voor milieu-ambtenaren Slotmanifestatie met muziek en dans VRIJDAG 4 JUN11993 Huize Gerto yt -j Engelse krakers I moeten huize Gerto in Warmond ontruimen. Daarover liet de rechter in kort geding geen twijfel bestaan. Toekomst ji q Je kunt er een auto I huren, een reis boe ken, een gok wagen en een blocnote kopen: het PTT-kantoor van de toe komst. Titelstrijd Stratego yt Leidse student gaat I op voor de Neder landse titel Stratego: ,,Geen geluk zoals bij dob belstenen." chef gert visser. f Inbreker schrikt leiden Een onbekend gebleven man is vannacht bij een poging tot inbraak in een huis aan de Heemskerkstraat van het dak ge vallen. De man bevond zich rond elf uur op het dak van het huis. De 77-jarige bewoonster hoorde gestommel en liep naar de zol der. Via het raam kwam zij oog-in-oog met de inbreker die zo schrok dat hij naar beneden tuimelde. Toen de politie arriveerde bleek dat de man zich uit de voeten had weten te maken. Woning doorzocht leiden Bij een inbraak in een huis aan de Prinsenstraat is een bedrag van 2500 gulden ontvreemd. De 42-jarige bewoner was gisteravond tussen half acht en half negen een uurtje van huis. De dader heeft de voordeur opengebroken en het huis door zocht. Het is onbekend of behalve het geld ook goederen zijn verdwenen. Vrouw aangerand leiden» Een 19-jarige vrouw is woensdagnacht aangerand op het Pieterskerkhof. De vrouw liep rond twee uur op de Pieters- kerkchoorsteeg in de richting van de kerk. Aan het einde van de steeg pakte een man haar bij haar haar en drukte de haar tegen de grond. Toen de man zijn eigen kleren probeerde los te ma ken, wist de vrouw te ontkomen. Hij gaat volgens de vrouw om een ongeveer 25-jarige blanke man van klein postuur. Het PvdA-bestuur heeft een stokje gestoken voor het door raadslid P. Bordewijk geopper de en door fractievoorzitter H. Baaijens gesteunde plan de ko mende verkiezingen in te gaan met een gezamenlijke lijst van PvdA en Groen Links. Het be stuur wil niet de verdenking op zich laden dat de PvdA in Lei den op eigen kracht geen be hoorlijk verkiezingsresultaat zou kunnen halen. Bordewijk opperde zijn plan voor samenwerking met Groen Links in het PvdA-blad De Par tijgenoot. Een gezamenlijke kieslijst is dé manier zijn, meent Bordewijk, om plaatselijk niet te Veilig voetballen Bewoners van de Hekkensteeg zullen minder schrikken van bal len die de voetballende jeugd tegen de ramen schopt. En daar voor hoeft de gemeente Leiden niets eens het voetballen op het grasveldje in de steeg te verbieden. Integendeel, de gemeente komt de jeugd zelfs tegemoet door doeltjes te plaatsen op het veld. Het worden geen echte doelen, maar klein boogjes met een hoogte van slechts 80 centimeter. Daar zit een filosofie achter. De lage doeltjes dwingen de voetballertjes de bal laag bij de grond te hoyden. En zo is de kans op een hoge bal richting ra men voortaan heel klein. D66 en PvdA, beide in de race om de titel grootste partij van Leiden', zijn nog nauwelijks naar elkaar toe gegroeid. De kansen op samenwerking tus sen de twee partijen in een nieuw college van burgemeester en wethouders na de verkiezin gen van maart 1994 zijn niet groter dan die op een college van PvdA en CDA. Dat werd gis teravond duidelijk tijdens een D66-bijeenkomst in het Gulden Vlies. De bedoeling was dat L. Brinkhorst, voormalig fractielei der van D66 in de Tweede Ka mer, de degens zou kruisen met PvdA-wethouder T. van Rij, voorgesteld als 'informeel poli tiek leider van de Leidse PvdA'. In plaats daarvan kwam het tot een aanvaring van Van Rij met twee Leidse D66'ers, fractie voorzitter P. Langenberg en raadslid Th. de Graaf. Van Rij verweet de Leidse de mocraten dat ze steevast keuzes ontlopen, dat ze zich te veel op procedures richten en dat ze bij moeilijke beslissingen direct be ginnen te roepen om een onaf hankelijk oordeel van een ex pert of een 'integrale beleidsvi sie' van het college. Als voorbeeld noemde Van Rij de bijdrage van D66 aan de dis cussie over de verplaatsing van de Koets-o-theek naar een an dere plek in de binnenstad, de Lammermarkt. Een raadsmeer- derheid trotseerde het verzet van de omwonenden, omdat ze vindt dat de discotheek in de binnenstad hoort, zodat het pu bliek er lopend of met de fiets naar toe kan. „Dat is beter dan dat jongeren met de auto naar de rand van de gemeente rij den. Maar D66 probeerde aan dit omstreden besluit te ontko men door met voorstellen over nieuwe locaties te komen." Ook de D66-opstelling in het debat over woningbouw voor Leidse woningzoekenden op het grondgebied van buurge meenten, vindt Van Rij kenmer kend voor de wankele houding van D66. Toen een besluit moest vallen, drong de partij aan op extra cijfermateriaal en trok ze prognoses over de be hoefte aan huizen in twijfel. D66 in Oegstgeest kreeg er ook van langs van Van Rij. Vooral M. Poelmans moest het ontgelden. Hij verzette zich tot voor kort met hand en tand te gen Leidse woningbouw in 'zijn' gemeente. Onlangs kon hij door een intem conflict bij het CDA een wethouderszetel overne men en sindsdien stemt D66 in met de plannen. Het betoog van Van Rij viel slecht in D66-gelederen. Er kwam allerlei oud zeer boven, zoals het vermeende gebrek aan 'wortels' van D66 in de Leidse samenleving. Dat was voor de PvdA na de vorige verkiezingen worden meegesleurd in de val van de landelijke PvdA. Een gro te linkse partij in de gemeente raad zou zo gewaarborgd zijn. Fractievoorzitter Baaijens had wel oren naar het voorstel. Het bestuur van de PvdA ziet echter niets in het plan van Bor dewijk. Het denkt dat de partij in Leiden voldoende krediet heeft om 'de kiezers met ver trouwen tegemoet te kunnen gaan.' Voorzitter K. Holtzapffel wijst overigens andere vormen van samenwerking met andere par tijen niet af. „Het afdelingsbe stuur zal hierover na de zomer voorstellen doen aan de leden vergadering." leiden Politiek Informatiecentrum De Invalshoek blijft de gemeente tarten met acties tegen het vluchtelingenbeleid. Leiden moet de titel 'Stad van vluchtelingen' nog helemaal afdwingen, beweert de links radicale groepering. Gistermiddag waren aanhangers van De Invalshoek nadruk kelijk aanwezig op het Stadhuisplein. Met een megafoon, een spandoek over het balkon en protestborden voor de buik voerden zij actie tegen het voornemen van de gemeente Leiden om het Vreemdelingen Administratie Systeem (VAS) in te voeren. Daardoor krijgt de vreemdelingendienst heel gemakkelijk toegang tot de verschillende computerbestanden, zelfs in andere Europese landen. Volgens De Invalshoek is het dan een koud kunstje om illegaal in Leiden verblijvende buitenlanders op te pakken en uit te zetten. Óp die manier heeft Leiden niet het recht om zich 'Stad van vluchtelingen' te noemen, vindt de groepering. foto ian holvast Hoorzittingen D66 komt Volledige erkenning voor de ideeën van de antroposofen is er na zeventig jaar nog altijd niet. Dat er een* wisselwerking bestaat tussen geest en lichaam kan anno 1993 ook staatssecre taris Simons niet bekoren. Hij wil de vergoedingen voor ho meopathische middelen uit het ziekenfonds schrappen. Voor antroposofisch gezondheids centrum De Lemniscaat is die dreigende ingreep een extra sti mulans om de praktijk aan de Schelpenkade bekendheid te geven. Morgen wordt er open huisgehouden. Huisarts J.H. de Ruiter beoe fent met mevrouw EA. Verloop de antroposofische geneeskun de in het centrum. Het duo heeft zich omringd door thera peuten die patiënten onder meer 'verwennen' met ritmi sche massages en kruidenba- den. Schilderen, tekenen, boet seren en gesprekstherapie be horen ook tot de alternatieve geneeswijzen. Het woordje 'kunnen' keert vaak terug bij de antroposofen. Hun kijk op net gezond maken van de zieke mens tart namelijk de zekerheden die de medische wetenschap wil hebben. Vol gens de leer van de antroposofie kan een lichaam ook anders dan met chemische medicijnen genezen. „Alleen een weten schappelijk bewijs daarvoor le veren blijft moeilijk. Wij weten heel veel uit ondervinding. Vol gens de medische wetenschap kunnen homeopatische midde len niet werken, maar wij zien dat het wel helpt", zegt De Rui- Ondanks de onzekere finan ciële toekomst is de belangstel ling voor De Lemniscaat goed. Zo n 1100 Leidenaars zitten in reden om met het CDA in zee te gaan. D66'er Th. de Graaf zei 'geschokt' te zijn dat Van Rij, drie jaar later, 'D66 andermaal op minzame toon de maat nam'. Van Rij antwoordde dat D66 hem toch zeker zelf had uitge nodigd om te praten over de bestuurskracht van D66. „Jullie moeten niet bang zijn voor kri tiek van andere partijen op jul lie functioneren. Houdt toch eens op met net te doen, alsof D66 alleen tegen de rest vecht. Dat Calimero-effect werkt niet Langenberg, De Graaf en Brinkhorst verweten de PvdA dat ze zowel landelijk als lokaal alleen interesse toont voor D66 als de kiezers weglopen. Oppor tunisme in plaats van de op rechte wens met een progres sieve bondgenoot samen te gaan. Die opstelling verraadt volgens het drietal dat de PvdA denkt dat D66 een 'tijdelijk fe nomeen' is. Van Rij speelde de bal koeltjes terug: „Je kunt van mij nu niet verwachten dat ik D66 als eerste noem van het rijtje partijen waarmee de PvdA wat wil. Dat doen jullie toch zelf ook niet? Ik sta in principe positief tegen over samenwerking met D66 Bij de uiteindelijke beoordeling geeft overigens het gedrag van de voorbije periode de doorslag. Niet wat er allemaal voor moois in het verkiezingsprogramma staat." Gastarief voor kleinverbruiker stijgt De NV Energie- en Watervoorziening Rijnland heeft vorig jaar een netto resultaat behaald van 22,8 miljoen gulden, bijna drie keer zoveel als het begrote bedrag van acht miljoen gulden. De fors hoger uitgevallen winst heeft niet tot gevolg dat de consument minder gaat betalen. Inte gendeel, de kleinverbruiker krijgt per 1 juli te maken met een kleine tariefsstijging voor aardgas. LBDEN*de overgang op een nauwkeuri ger methode voor de bereke ning van kleinverbruik. Stadsverwarming is nog steeds een negatieve post op de balans van de EWR. hoewel dit jaar slechts een negatief resul taat van 18.000 gulden hoefde te worden bijgeschreven in ver gelijking met de 5 miljoen in 1991. Het meevallende verlies is volgens Haijkens echter eenma lig. „Voor volgend jaar schatten we een negatief resultaat van 2,5 miljoen gulden." Stadsver warming wordt aldus de al gemeen directeur pas renda bel als er nog eens bijna een keer zo veel aansluitingen ko men als nu het geval is. Van de winst wordt 7,5 mil joen gulden uitgekeerd aan de aandeelhouders, de gemeenten die zich bij de EWR aansloten tijdens de fusie. Het resterende bedrag schrijft de EWR bij op de algemene reserve om het aan deel eigen vermogen op het to taal te verhogen. annetvan aarsen Per kubieke meter aardgas moet vanaf die datum 483 cent wor den neergeteld, een stijging van eentiende cent, die veroorzaakt wordt door een stijgende gas- olieprijs. Ook de prijs voor warmte stadsverwarming stijgt van 21,64 naar 21,69 gul den per Gigajoule warmte. Het betere netto resultaat is veroorzaakt door een aantal meevallers voor het EWR. Vol gens algemeen directeur J. Ha ijkens, die gisteren het jaarver slag presenteerde, kon onder meer door slim inkopen de in koopprijs van electriciteit rela tief laag worden gehouden. „Ook kunnen we de voordelen van de fusie in 1988 steeds beter benutten. We zijn steeds meer in staat om kostenbesparend te werken", aldus Haijkens. Een belangrijke, maar eenmalige meevaller van 7,5 miljoen gul den onstond volgens hem door de Leidenaar toe. Deze maand houden de de mocraten twee hoorzittingen voor bewoners, verenigingen, winkeliers, horeca en politie met als thema 'Leiden op weg naar 2000'. D66 wil graag horen hoe er wordt gedacht over heden en toekomst van hun wijk. De bijeenkomsten worden gehouden op donderdag 17 juni in buurthuis StevenshoF aan de Trix Terwindtstraat (aanvang 20.30 uur) en op maandag 21 juni in de X aan de Haarleemer- straat (aanvang 20.00 uur). Walenkamp wellicht commissaris De Leidse wethouder J. Walenkamp (CDA) gaat naar alle waar schijnlijkheid deel uitmaken van de raad van commissarissen van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Walen kamp is de opvolger van M. van der Nat. tot voor kort fractie voorzitter van de WD in de Leidse gemeenteraad. De gemeente Leiden heeft Walenkamp al benoemd. Inmid dels is duidelijk dat de ondernemingsraad, de raad van com missarissen en de directie van EWR geen gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid andere kandidaten voor te dragen. De ondernemingsraad heeft wél te kennen gegeven geen be zwaren tegen Walenkamp te hebben. Walenkamps benoeming moet ook nog worden goedgekeurd door de algemene verga dering van aandeelhouders, waarin de gemeenten uit het werkgebied van EWR zijn vertegenwoordigd. De aandeelhou ders komen op 21 juni bijeen. (F* leiden hans koenekoop Ambtenaren van de dienst milieu en beheer in Leiden ver huizen binnenkort naar nood gebouwen bij het Stadsbouw- huis. In het Huigpark, waar de grond is vervuild, wordt op dit moment de grond rijp gemaakt voor bebouwing. Bomen en struiken zijn daarvoor gekapt. De bodemvervuiling van het Huigpark heeft echter geen in vloed op de bebouwing. Er wordt weliswaar in de grond ge graven, maar dat gaat niet zo diep dat in verontreinigde grond wordt gespit. Vanwege de tijdelijke aard van de bebou wing is sanering van de grond niet vereist. Bij de dienst milieu en beheer is ruimtegebrek. Bij het Stads- bouwhuis zal daarom in de toe komst nieuwbouw verrijzen. In -afwachting daarvan trekken de ambtenaren in de noodcabines. Hoe en waar die nieuwbouw precies komt, is nog niet hele maal bekend. Er bestaat onder meer een plan om het voorplein aan de Langegracht te overkap pen. Om te voorkomen dat de ge meente procedurefouten maakt voor eigen gebouwen, is een bouwvergunning gevraagd voor het plaatsen van de noodcabi nes. Het plan zal daarom eerst twee weken ter inzage worden gelegd Schilderen wordt in het antroposofische gezondheidscentrum De Lemniscaat beschouwd als een therapie. norm op 7 staat. Het betekent mens. ,Als de lever niet goed wel dat wij een bijdrage vragen, werkt, is iemand meestal de anders zouden we financieel pressief. Astmapatiënten kun helemaal niet uitkomen." het bestand van de praktijk, die sinds januari aan de Schelpen kade huist. „Het zit wel een beetje in deze tijd. Mensen wil len graag weten hoe hun ziekte in elkaar steekt, Wij kunnen ze dat inzicht geven. Soms weten mensen best wanneer ze ergens last van hebben gekregen en daar kunnen wij op doorgaan. Bovendien gunnen wij de pa tiënt wat meer behandeltijd. We trekken 20 minuten per persoon uit op het spreekuur, terwijl de Het kan heel simpel zijn. Een goed levensritme met voldoen de slaap, een evenwichtige voe ding en een goede ademhaling kan al een probaat middel zijn tegen een zwakke gesteldheid. Voor andere lichamelijke kwa len zoekt de antroposofie de oorzaak vaak in de geest van de niet ontpannen. Dat aan hun verkrampte uitade ming. Bij deze mensen kunnen allerlei ontspanningtherapieën helpen", vertelt De Ruiter. De kunstzinnige therapie is daar een goed voorbeeld van. „Wij werken met heel gerichte opdrachten. Boetseer dit of schilder dat. Daarmee willen we bereiken dat een aanwezige FOTO JAN HOLVAST kwaliteit tevoorschijn komt. Het komt er toch vaak op neer dat wanneer je je geestelijk goed voelt, het lichaam een betere weerstand heeft." Het open huis duurt morgen van 11.00 tot 15.00 uur Mn ge zondheidsteam geeft demon straties van de verschillende therapieën. Huisarts De Ruiter geeft een lezing over hoe uit planten homeopatische genees middelen worden gemaaKt. zien zijn. In het voormalig rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie is voor kinderen van al les te doen. Daar treedt om half vier de mime- speler Hakim op. Rond de kerk staan informatie stands en kraampjes waar hapjes te krijgen zijn. De opzet van de manifestatie Leiden, stad van vluchtelingen was te laten zien, dat de vluchtelin gen het culturele leven in de stad hebben verrijkt Het feest werd betaald van het geld. dat Leiden in 1992 kreeg van de Carnegiestichting. De stad werd toen onderscheiden voor de eerste mant fes- Een klompendans, Turkse volksdansen, muziek van een zigeunerorkest, een Zuidamerikaanse en een Surinaamse band: met een mengelmoes van culturen sluit het comité Leiden, stad van vluch telingen morgen op de Hooglandsekerkgracht een manifestatie van meer dan een maand af Wethouder H. de la Mar opent op het podium voor de Hooglandse kerk om 12 20 uur die mani festatie. Op de gracht staan twee podia, waar tot laat in de middag muziek en dans te horen en te tatie Leiden, stad van vluchtelingen in 1989.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15