'Ik heb nu genoeg in huis om het te rooien' Rtv show Einde 'Allo 'Allo geen echt afscheid Wanneer worden de wapens tot zwijgen gebracht? Van Duin op z'n best bij TROS Masmeijer weg bij NCRV Gijs Wanders presentator dagjournaals VRIJDAG 5JUN11993157 Gordon Kaye en Carmen Silvera, vanavond te zien in het laatste deel van 'Allo Allo'. Binnenkort herhaalt de TROS de serie. foto anp De makers van 'Allo 'Allo, de vreemdste serie die ooit over de Tweede Wereldoorlog is ge maakt, wisten na tien jaar niet meer wat ze nu nog aan gekkig heid moesten verzinnen. Dat was de laatste tijd aan de come- dy-reeks toch al niet een van de fijnzinnigsten best te mer ken. Alle bij de serie betrokke nen vonden dat het nu toch wel mooi was geweest, vandaar dat vanavond ook bij de TROS de laatste aflevering is te zien. Dat betekent een afscheid van René Artois, Edith, Yvette, Helga, Mi chelle, Herr Flick, Alfonse, Crab- tree en de overige personages uit deze langlopende BBC-serie over de immer geijkte verwikke lingen in een Frans café gedu rende de Duitse bezetting. De acteurs vonden het overi gens ook wel welletjes. Richard Gibson had er zelfs zo genoeg van dat hij vroegtijdig uit de se rie stapte, zodat in de laatste zes afleveringen de rol van Ge- stapo-officier Flick moest wor den gespeeld door David Janson. Die was al eens Hitler in de serie en was bovendien in de 'Allo 'Allo Show, waarmee de cast op toernee ging door Enge land en Frankrijk, al Herr Flick geweest, zodat hij zonder moei te de overstap maakte. Om deze nieuwe verschijning in de TV- serie te verklaren werd bedacht dat Gestapo-officier Flick plasti sche chirurgie had ondergaan om onherkenbaar te zijn voor de oprukkende geallieerden. Bevryding In de laatste aflevering is de be vrijding een feit en die wordt op een bijzondere manier gevierd. Daarbij verandert Yvette in een zeemeermin, komt René aan zetten als Neptunus, verrijst Edith als Venus uit een grote schelp en scharrelt kolonel Kurt von Strohm rond als een krab. Daarmee hebben de kijkers het nog niet gehad, want er wordt zelfs een sprong van veertig jaar vooruit in de tijd gemaakt. Daarbij blijkt dat het niet ieder zo is vergaan als kon worden verwacht. Op basis van de TV-serie zijn er inmiddels door uitgeverij La Rivière Voorhoeve twee 'Allo 'Allo-boeken op de markt ge bracht. Bovendien kan de echte fan van de comedyreeks nog steeds bij de TROS terecht, want deze omroep zal vanaf 2 juli 'Al lo 'Allo integraal gaan herhalen en dat betekent dat gedurende 70 weken Réné Artois en de zij nen dan toch weer het scherm zullen bevolken. Lils Mackintosh niet langer de blauwdruk van Billy Holiday Lils Mackintosh, een naam om te onthou den volgens kenners en lieden die daarvoor door wil len gaan. Haar CD It's not per fect to be easy wordt trouwens geregeld gedraaid, dus echt moeilijk is het niet om Mackin tosh op te slaan in het geheu gen. Lils is al zo'n 21 jaar muzikaal bezig. In musicals bijvoorbeeld: Hair, Ik, Jan Cremer, als under study in Bubbling Brown Sugar, en Barnum. Binnenkort concer teert ze op het North Sea Jazz Festival. „Voor mijn eigen ge voel is met het verschijnen van de CD niet zo veel veranderd. Maar te oordelen naar de be langstelling die er nu voor me is, de complimenten die ik krijg, poeh, wow. Ik dwing mezelf niet verbaasd te blijven, maar nu eens gewoon te genieten van wat me overkomt." De vergelijkingen met de le gendarische Billy Holiday zijn niet van de lucht. Dat is niet verwonderlijk. Ten eerste zingt Lils op haar CD veel van het re pertoire van Holiday. En ten tweede vertoont haar stem hier en daar gelijkenis met het feno meen. „Dat doe ik niet expres, mijn stem is zo gebouwd." Angstaanjagend Maar er is meer. „Ik bewonder haar al vanaf mijn vroege jeugd. Later las ik haar biografie. En het is bijna angstaanjagend hoeveel gelijkenis ik met mijn eigen leven vond. Nu heb ik het niet over het spuiten en de drugs en zo, maar wel over de hoge hoogten en de diepe dalen die dat leven kenmerkten. Ik herken dat zo. Zonder dat ik er moeite voor heb gedaan, ver loopt mijn eigen leven op de zelfde manier. De songs, voor een groot deel uit haar repertoi re, die ik nu op de CD en die ik al jaren op de bühne, in jazz clubs, zing: ze zijn het verhaal van mijn leven. „Hier, How deep is the ocean dat is zo verbonden met mijn zoon. Nu is hij zeventien en een boom van een kerel, maar toen hij één jaar was, was hij heel erg ziek. Ik kon elk moment van de bühne worden afgeroepen, het zou elk moment afgelopen kun nen zijn met hem. Hij heeft het gered. Maar in dat liedje zit alle verdriet, alle angst, alle rade loosheid van als hij er niet meer zou zijn. Ik had het hem nooit verteld. Laatst hoorde hij het op de CD. 'Dat vind ik een mooi liedje', zei hij. 'Weet je dat het eigenlijk jouw liedje is?' zei ik. Wist-ie natuurlijk niet." Zo kan ze nog wel even door gaan. Ze doet dat ook. Over The man I love en I'm a fool to love you. En ook over het feit dat ze sinds die zware hernia nooit meer in een musical zal kunnen spelen. „Maar het merkwaardi ge is: door die fysieke beperking ben ik nu gedwongen om me te bepalen tot wat me is overge bleven. Wonderwel is dat pre cies wat me het meest na aan het hart ligt: jazz zingen. Voor heen was er alleen maar die drijfveer van: ik wil de bühne op, ik wil beroemd worden, hoe dan ook. Vandaar dat ik het in zo veel richtingen heb gepro beerd, in zo veel dingen lessen heb genomen: ballet, acteren, het schrijven van scripts." Dankbaar „Nu heb ik niet zo veel meer te willen. Ik krijg door de omstan digheden gedwongen geen kans meer om m'n talent te versnip peren. En het is alleen maar iets om dankbaar voor te zijn dat ik uitgerekend nu het aanbod kreeg om deze CD te maken, geheel naar mijn eigen inzich ten, m'n eigen wensen. „Ik heb eerder, in 1987, een aanbod gekregen. Meer dan an derhalf jaar zijn we bezig ge weest met de opnamen, het wa ren prachtige stukken, maar ik vond er niets van mezelf in te rug. Die CD hij heeft de pla tenmaatschappij handenvol geld gekost is nooit uitgeko men. Daarom ben ik des te blij er met deze CD." En dan te bedenken dat Lils zich niet bepaald vanaf haar prilste jeugd tot de muziek ge roepen voelde. Terwijl ze toch de dochter is van Max Woisky jr. „Pappa zat in de muziek, maar dat was dan ook dat. Ik een meneer naar me toe en die zegt: 'Moet jij ook niet een beetje zingen, lekker ding?' Moeten ze net tegen mij zeg gen, dus ik klim daar op een ta fel en ik doe van Pow-wow. Die meneer bleek Jack Monkau te zijn, die op dat moment bezig was met het zoeken naar men sen voor Hair. Hij nodigde me meteen uit voor een auditie. Ik dacht dat het niet serieus was en ik ben ook niet naar die au ditie gegaan. Maar ik werd ge beld: 'Waar blijf je nou?"' „Enfin, bij opa op Mallorca ben ik dus nooit gekomen. Trouwens, achteraf bleek dat hij in Hoogeveen woonde. Ik ben er later nog wel eens naartoe geweest, met mijn twee zonen. Ik heb altijd de kinderen overal mee naar toe genomen. Ook op m'n tournees. In Europa, in het Midden-Oosten. Fantastisch: dan trad ik op, met een boa en alle vereiste glamour voor al die geile Arabieren en in de kleed kamer lagen twee kleine kindjes van me te slapen." Onderstroom „O ja, op die tournees zong ik jazz-repertoire. Altijd, het is steeds de onderstroom geweest. Nog kom ik vaak in Keulen, die stad heeft wat Amsterdam vroe ger had. Ik weet, of nee, ik wist niet waar ik die liefde vandaan had. Later heb ik gehoord dat mijn biologische moeder, die in de Verenigde Staten woont, daar jazz-zangeres is. Dus kan ik niet anders concluderen dan dat het in m'n genen zit. Ik kan er niets aan doen." „En nu is dat misschien dui delijk geworden aan meer men sen. Ik hoop alleen een ding: dat mensen me willen leren kennen en me willen accepte ren zoals ik ben. Dat ze dus niet denken: die probeert Billy Holi day zo vreselijk na te doen. Als ik liedjes van andere gerenom meerde artiesten zing, heb ik hetzelfde timbre in m'n stem als wanneer ik Billy zing. En ik durf nu, na alles wat ik heb meege maakt en aan de hand van wat ik zelf heb gezongen, te zeggen: Ik heb het niet nodig om een ander na te doen. Ik heb zelf ge noeg in huis om het te rooien." Lils Mackintosh: „Ik hoop dat de mensen me willen accepteren zoals ik ben." foto cpd heb me vroeger ook nooit in zijn muziek verdiept. Ik luister de naar The Stones, The Beach Boys. En ik volgde een opleiding voor kleuterleidster. Hoe ik in de muziek verzeild raakte? Ik zal het je vertellen. Op een dag las ik in de krant dat mijn grootva der, hij woonde op Mallorca, heel ziek was. Ik dacht: dan neem ik een vakantiebaantje in een koffieshop toen waren de koffieshops nog keurige gele genheden en dan ga ik van mijn gespaarde geld opa bezoe ken." „Terwijl ik daar voor mijn sol- Iiciatie zit te wachten, komt er Amerikaanse TV-bonzen overwegen geweld op buis halt toe te roepen washington rupert cornwell the independent Een opmerkelijk geval van krokodillen tranen. Of is er een heel klein kansje dat op de killing Jielcls van de Amerikaanse televisienetten een tijdperk aanbreekt van vrede en goedheid? Een aantal hoge TV-bonzen van de grootste televisie maatschappijen kwam laatst bijeen om de strategie te bepalen om zoveel moge lijk de gunst van de kijkers te winnen. Aan de kijkcijfers zijn nu eenmaal de zo belangrijke advertentietarieven gekop peld, die in de zomermaanden mogen worden gerekend. Beschaamd bekenden de verzamelde topmensen dat ze „niet trots" waren op de programma's. Die bescheidenheid was niet mis plaatst. De lijst van moorden, verkrach tingen en mishandelingen in de maand mei, door TV-recensenten „moord- maand" genoemd, is nog niet volledig. Maar in het voorlaatste weekeinde van mei werd in het genre een nieuw hoog tepunt bereikt. Op dit moment is bij de televisiemaatschappijen het gedramati seerde waargebeurde verhaal de popu lairste formule van geweld op het scherm. De belangrijkste bijdrage van ABC op zaterdagavond, getiteld Dodelij ke Relaties, het verhaal van een door drugs en alcohol gekgeworden voormali ge marinier die zijn gezinsleden heeft af geslacht, heb ik gemist. Waco Maar ik heb wel het best aangekondigde programma van het seizoen gezien Hinderlaag in Waco, de gedramatiseerde versie van NBC van de gebeurtenissen die leidden tot de eerste aanval op het gebouwencomplex van de Davidians, waarbij vier politieagenten om het leven kwamen en 15 anderen gewond raakten. Voor pure actualiteit is de Amerikaan se kijker aangewezen op NBC. Zij begon nen de dag na de inval op 28 februari en hadden het twee uur durende produkt, waarvoor een replica van het hoofdkwar tier van de secte werd gebouwd, binnen drie maanden in de lucht. En volgens de maatstaven van het genre was het hele maal niet slecht. Het verhaal werd leven dig verteld en het portret van messias- annex-maniak David Koresh was zeer geloofwaardig. Maar het blijft een feit dat alleen maar werd toegewerkt naar de schietpartij op het eind, die zeven volle minuten duurde en geen spatje bloed of in doodsnood geuite schreeuw aan de verbeeld i ng overliet. Dat zijn hier de zondagavonden rond de gezinshaard. Maar de TV-bonzen hebben nu wel wat uit te leggen. Bezorgdheid over het geweld dat inhe- Amerikaanse tv-series plegen te worden volgestopt met geweld. Zo ook Hunter, dat op RTL 4 wordt uitgezonden. Wanneer zwijgen de wapens? foto kippa rent is aan de Amerikaanse televisie, is niets nieuws. Niet alleen in Amerika trouwens. Onlangs ging een 18-jarige in Manitoba op moordtocht. Hij zei tegen de politie dat hij zijn daden had ont leend aan een ander ABC-programma van deze maand, Moord in het Heart land, gebaseerd op het waargebeurde verhaal van een tiener die in 1958 de fa milie van zijn 14-jarige vriendin had doodgeschoten, nadat haar ouders haar hadden opgedragen de relatie te verbre ken. En dat was nog wel in het brave Ca nada. Wie weet hoeveel misdaden op een dergelijke manier worden geïnspi reerd in dit schietgrage land? Cijfers Amerika is verslaafd is aan cijfers. En de cijfers waarin het geweld op de televisie tot uitdrukking komt. zijn verbijsterend. In de willekeurige maand februari kwam volgens Nancy Signorielli, profes sor in de communicatiewetenschappen aan de universiteit van Delaware, in 63 procent van de programma's tijdens pri me time geweld voor, met een tempo van vijf incidenten per uur. De Ameri kaanse Psychologische Vereniging heeft uitgerekend dat een kind van elf al 8.000 moorden op de televisie heeft gezien en 100.000 minder wrede daden waarbij de werkelijk gebeurde gewelddadighe den in de nieuwsuitzendingen niet zijn meegeteld, of die nu in Bosnië of in de Bronx plaatsvinden. Voor een onderzoek werden vorig jaar 10 plaatselijke televi siekanalen in de buurt Washington op een dag 18 uur lang bekeken; dat leverde 1846 geweldsmomenten op. Wellicht is er reden tot hoop. De opi niepeilingen laten een groeiende meer derheid van de bevolking zien, één on derzoek zelfs 80 procent, die vindt dat er een grens is overschreden. En het is de hoogste tijd voor de televiesiemaat- schappijen. Een wetsontwerp uit 1990 gaf ze drie jaar de tijd om vrijwillig hun optreden te verbeteren. Zo niet, dan zul len er nieuwe maatregelen worden geno- hilversum gpd „Wat is uw achternaam?" „Vers." „En uw voornaam?" „Kers." „Jaja, Kers Vers dus. En wat is de naam van uw vrouw?" „Luci". ,,0h, Luci Vers, goh, wat grappig." Een dialoog tussen Frans van Dusschoten en André van Duin zoals er meer zijn in het programma Lach mee met André. De TROS geeft in negen uit zendingen een chronologisch overzicht van de carrière van één van Nederlands grootste komieken. De eerste aflevering wordt vanavond uitgezonden. Uit honderden uren televisie die André van Duin tusen 1974 en 1990 voor de TROS maakte is een selectie gemaakt waarin zijn meest hilarische sketches, liedjes en typetjes zijn opgeno men. Elke aflevering wordt gepre senteerd door een TROS-man of -vrouw die zijn of haar favoriete scène mag inleiden. TROS-di- recteur Cees den Daas presen teert de eerste aflevering van Lach mee met André, die de pe riode 1974-1975 beslaat. Zijn fa voriete scène is Psycholoog in de trein. Van Dusschoten is hierin een psycholoog, op weg naar Gro ningen waar hij een lezing moet geven. Hij wil zich daar nog graag op voorbereiden. Dat zou ook kunnen, ware het niet dat Van Duin tegenover hem komt zitten. En die mag niet neuriën en niet fluiten. Dus besluit hij om dan maar gekke bekken te trekken. En wie Van Duin een beetje kent, weet dat hij daar erg goed in is. In de eerste aflevering zit te vens de restaurantscène met Van Dusschoten als kok, Van Duin als ober en Corrie van Gorp en Donald Jones als arge loze gasten. Wie meent dat hij niet van Van Duins humor men. variërend van computerchips die uitzendingen blokkeren die als te ge welddadig worden aangemerkt tot sanc ties van de federale overheid tegen om roepen in overtreding. Waartegen de TV-bazen natuurlijk be zwaar maken met hoogdravende uit spraken over hoe slecht censuur is en de in de grondwet gegarandeerde vrije me ningsuiting. Maar zij maken zich genoeg zorgen om deze zomer voor het eerst in de geschiedenis een bijeenkomst te plannen in Los Angeles om de kwestie van het geweld te bespreken. Normaal gesproken zou men daar niet al te veel van verwachten de televisiemaat schappijen leven tenslotte van de winst, en is geweld geen onfeilbare winnaar? Volgens de kijkcijfers is dat niet zo. Als dat muntje valt, dan zijn de krokodillen tranen misschien toch echt, en is de Moordmaand verleden tijd. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Hilversum gpdpopulaire Nederlandse RTL- .sterren zoals Peter Jan Rens en Linda de Mol. Masmeijer heeft onlangs gesprekken gevoerd met een Duits produktiebedrijf, maar kon nog niet tot overeen stemming komen'. Masmeijer werkte negen jaar voor de NCRV, onder meer als gastheer in de Holidayshow. Ook de programma's G'oud en Nieuw en de Frank en vrij show werden door hem gepresen teerd. Masmeijer begon zijn loopbaan bij de NCRV met De helemaal alleen in de eentje show. Tot en met 27 december zal hij de presentatie van Din ges voor zijn rekening nemen. Daarna stopt hij defintief bij de NCRV. De NCRV heeft besloten het contract met presentator Frank Masmeijer niet te verlengen. Na 1 mei volgend jaar zal Masmeij er niet meer bij de NCRV te zien zijn. De onderhandelingspart ners konden het niet eens wor den over aard en invulling van een nieuw contract. Wat daar precies mee wordt bedoeld, is onduidelijk. De omroep wenst geen nadere toelichting te ver strekken, terwijl Masmeijer zelf ook niet bereikbaar was voor Het Duitse satelliet-kanaal Sat.l heeft al langer belangstel ling voor de Hollandse presen tator, die zou moeten dienen als tegenwicht voor de in Duitsland houdt, zou hier toch naar moe ten kijken. Al is het maar om te zien dat Van Gorp de slappe lach krijgt en ondertussen erg haar best doet de scène gewoon uit te spelen. (Nederland 2, vanavond om 21.45 uur) HILVERSUM gpd Gijs Wanders wordt de vaste presentator van de nieuwe och tend- en lunchbulletins van het NOS-Journaal. De NOS begint 30 augustus met de nieuwe uit zendingen als onderdeel van dagtelevisie. Er komen ontbijtjournaals van maandag tot en met vrijdag om 7.00, 8.00 en 9.00 uur op Nederland 1. Tussen de middag komt er van maandag tot en met zaterdag een journaal om 13.00 uur op het eerste net. Op zondag komt er om 12.00 uur een nieuw journaal op Neder land 2 en 3, voorafgaand aan HctCapitool. De eindredactie van de nieu we bulletins komt in handen van Laurens Borst, nu nog hoofdredacteur/directeur van Stads TV Rotterdam. Een van de vele onsterfelijk geworden sketches van André van Duin en Frans van Dusschoten. De TROS laat ze de komende negen weken nog eens zien. foto» anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12