Vissen eten wanneer ze zin hebben Vrije tijd Koelkast mee op vakantiereis Aquagrip:een slipvaste tegel Doggynette Deens design Zwevend Op reis VRIJDAG 4 JUN11993 REDACTIE HENRIETTE VAN D DINGEN Henrietta van der Hoeven DOE-HET-ZELF Tips voor vakantiefoto's De meeste Nederlanders die een fotocame ra hebben, gebruiken deze vooral in de va kantie. Het apparaat na een winterslaap van stal halen en zonder voorbereiding meene men naar de vakantiebestemming kan tot problemen leiden. Een aantal dingen om aan te denken: Laat de batterijtjes, ook die van de even tuele losse flitser, bij de fotozaak controle ren op voldoende spanning. Als er nog een oude film in de camera zit, schiet die dan voor het vertrek vol en zet er een nieuwe in. Neem een voorraadje films mee. Berg camera en films tijdens de reis vei lig op. Bescherm de spullen tegen zonne warmte en tegen zand. Hebt u tussen de vakantiefoto's van vo rig jaar nog het negatief van een heel ge slaagd plaatje, dan kunt u daarvan een aan tal afdrukken op ansichtkaartformaat laten maken. Vanuit de bestemming van de aan staande vakantie kunt u die dan als een zeer persoonlijke groet naar het 'thuisfront' sturen! Of het nu voor een dagje, een weekend of vooreen langerevakantie(kampeer)reis is, het comfort van gekoelde drankjes en hap jes is onmisbaar. De eenvoudigste oplos sing is: een koelbox meenemen. De meege nomen etens- en drinkwaren behouden daarin lange tijd de temperatuur die ze bij het inladen hadden. Maar de mogelijkheden gaan tegenwoordig nog veel verder. Zo introduceert Electrolux nu de 'reizende koelkast'. Ze blijven perma nent op temperatuur doordat ze kunnen worden aangesloten op het 12V circuit van de auto. De topper op dit gebied is de mobilCooler van Electrolux, waarvan de grootste een in houd van 35 liter heeft. Hij koelt niet alleen, maar fungeert ook als vriezer. Voor de energievoorziening zijn er drie mo gelijkheden: op de auto-accu. aan een 220V net van een goed geoutilleerde camping, en zelfs op gas. Voor dit laatste hebben ze een ingebouwde voorziening voor een (bij alle kaïnpeerders welbekende) losse gasset. De mobilCooIers zijn te koop vanaf 479,-. De aquagrip tegels van Sphinx. foto pr Keramische vloertegels worden veel in bad kamers en keukens toegepast. Er is een na deel; als ze nat worden zijn ze nogal glad. Er zijn slipbestendige tegels, maar die zien er vaak niet zo mooi uit. Sphinx heeft met de Aquagrip een vloertegel ontwikkeld die be halve volkomen anti-slip ook heel fraai is Ondanks het ruw-aanvoelende oppervlak is een Aquagrip-vloer even gemakkelijk schoon te houden als een oppervlak van ge glazuurde tegels. Reiniging laat geen vlek ken na en er kunnen zelfs zonder bezwaar chemicaliën bevattende schoonmaakmid delen op worden gebruikt. De tegels zijn in granito-design uitgevoerd. Om toch ieder nog keus te laten heeft de fa brikant vier designs ontwikkeld. Daardoor kunnen ook combinaties van bijvoorbeeld twee lichtelijk in tint afwijkende tegels wor den gemaakt. De Aquagrip is ook geschikt voor buitentoe passingen. waarbij te denken valt aan bal kon of terras. De tegels zijn in de formaten 15 x 15,20 x 20 en 30 x 30 te koop. Ze vol doen aan de anti-slipnormen voor natte ruimten A en B. en ze dragen de KOM(en DIN/SFV keurmerken die de hoge kwali teitseisen garanderen. Uiteraard zijn ze ook volstrekt maatvast zodat ze een gaaf voe gen pa troon opleveren. Spiegel met verlichting Hans Grohe brengt een geheel op elkaar af gestemd programma van spiegels en ver lichting. De spiegels zijn te koop in twee breedten (45 en 55 cm) en vervaardigd van facetgeslepen kristalglas. Ze hebben een moderne vormgeving met een ronde dan wel spitse bovenkant. Bijpassende halo- geeniampjes in blauw of wit melkglas geven een perfect licht op het gezicht dat in ae spiegel wordt weerkaatst. De armaturen zijn er in verschillende modellen: rond, ci lindrisch en kegelvormig. Wordt de spiegel in een badkamer toegepast, dan kan een matglazen planchet worden bijgeleverd, desgewenst met houder(s) voor tandenbor stel en glas. NIEUWE CD'S VISSPORT POP/POPULAIR The Waterboys 'Dream harder' MCA. De Waterboys waren voorbestemd de opgeheven Sim ple Minds en het als een blad aan een boom omgesla gen U2 op te volgen. Net op dat moment koos voorman Mike Scott voor folk. Het publiek haakte massaal af. Een verzamel-cd, waarop voorname lijk naïeve, hemelbe stormende rock uit de beginperiode is gezet, luidde de om mekeer in. Voor 'Dream harder' heeft Scott de elektrische gitaar weer van zol der gehaald. Met de banjo's, violen, mandolines en tam boerijnen kan Scott zijn eigen oorlog niet winnen, beseft hij nu zelf ook. 'Dream harder' is een overweldigende plaat. De wereld staat op tal van plaatsen in brand, maar Scott wil ons in onze eigen dromen doen geloven en verklaart het cy nisme de oorlog. „Mark the devil/ make him sweat/ he's hasn't won the battle yet" moedigt hij aan op 'The new life'. Om met zulke boodschappen te overtuigen, moetje van goede huize komen. Welnu, de Waterboys slagen op alle fronten. Speciale vermelding verdient het zeer luidruchtige 'The return of Jimi Hendrix' waarop Scott met zijn gitaar verslag doet van de terugkeer naar de aarde voor één dag van de gitaargod. KW JAZZ Roy Hargrove 'Of Kindred Souls' Novus. Dit is al weer het vierde album van de 21—jarige trom pettist die hier met zijn vaste kwintet te horen is. Ten opzichte van zijn vorige plaat, 'The Vibë' heeft er één personeelsverandering plaatsgegrepen: tenor- en so praansaxofonist Ron Blake, een stevige door Coltrane beïnvloede blazer, heeft de plaats van altist Antonio Hart ingenomen. Ditmaal is het kwintet live opgeno men tijdens een tournee in het begin van dit jaar en dat werkte positief. De groep speelt met een enorme drive een moderne variant van ae hard bop-stijl, daartoe op gestookt door drummer Gregory Hutchinson die qua dynamiek aan Blakey in zijn jonge jaren doet denken. Nieuwe wegen worden niet irlgeslagen, maar de jeugdi ge leeftijd van de muzikanten klinkt gelukkig wel door in de solistische risico's die in de snelle stukken worden genomen, terwijl Hargrove in de ballad 'Everything I Have Is Yours' op bugel net zo bezadigd kan klinken als Art Farmer. Stan Tracey 'Under Milk Wood'; Stan Tracey Octet 'Portraits Plus' Blue Note. Stan Tracey (1926) is een belangrijke Engelse pianist die buiten zijn land nauwelijks enige bekendheid ge niet. De pianist die Monk en Ellington als zijn voor naamste invloeden beschouwt, moest het grootste deel van zijn loopbaan zijn eigen platen uitbrengen. Twee daarvan zijn nu op cd heruitgebracht bij het grote Blue Note, een duo-plaat met collega Keith Tippett en een belangrijke kwartetopname uit 1965, 'Under Milkwood', geïnspireerd door het gelijknamige toneel stuk van Dylan Thomas. Tracéy heeft hierop inderdaad veel weg van Monk en speelt met gevoel voor de pauzes in de muziek. Indrukwekkend bondig zijn trouwens ook de composities. De droog klinkende tenorist Bobby Wellins lijkt de rol van Charley Rouse op zich te nemen. De vorig jaar opgenomen octet-opnamen zijn mis schien iets minder verrassend, maar vaak van hetzelfde hoge niveau dank zij de composities van de leider. Ook hier is een efficiënt swingende ritmesectie aanwezig (met zoon Clark op drums) naast de twee eigenzinnige en hoekige tenoren van Don Weller en Art Themen. Al tist Peter King contrasteert met technisch volmaakt en vloeiend blaaswerk. De kleurrijke 'portretten' van Tra cey zijn aan enkele kopstukken van de jazz opgedragen en voorzien van enigszins conventionele arrangemen ten. KV De strijd tegen hondepoep is in ternationaal. Tijdens een uitvin- dersbeurs in het Zwitserse Ge- nève was er veel belangstelling voor deze hondepoepgrijper, een idee van M.C. Gosen uit Helmond. Deze doggynette heeft een grijpmechanisme (met daar omheen een milieu vriendelijk plastic zakje) waar mee de uitwerpselen met één beweging worden opgeraapt. Om de grijper gaat daarna een plastic zakje, zodat niemand iets ruikt of ziet. Het afgesloten plastic zakje kan thuis in de vuilnisbak worden gedepo neerd. Binnenkort komt het ap paraatje in de handel. Meer informatie: M.C. Gosen. tel. 0 49 20 - 53 012. Niet goedkoop 224) maar wel prachtig van lijn is deze kandelaar van Idésign uit Dene marken. De houder voor de kaars is van messing, het 'scherm' waarin het licht van de kaars reflecteert is van mat (geschuurd) roestvrij staal. Meer informatie: IKM tel. 0 83 85 - 17 330. KLASSIEK TV- en audioapparatuur hoeft met deze zuil en daarin gemon teerde, naar alle richtingen draaiende kast, niet meer in de buurt van de aansluiting in de muur te blijven. Dit meubel, in diverse uitvoeringen te koop, kan midden in de kamer wor den geplaatst. Het is een ont werp van binnenhuisarchitect F. Koluwany. Meer informatie: tel. 0 45 - 21 23 70. Klaterend Water in de tuin is de grote mo de. Wie geen ruimte heeft voor een vijver of geen zin in het bij houden van zo'n waterpartij, heeft wellicht een plekje voor een klatersteen of fontein. Die fontein is er van heel eenvoudig tot pompeus, zoals deze Capri. Prijs van deze fontein is 972,-. Meer informatie: VBI, tel. 0 10 - 41 54 588. Vissen eten, net als mensen, wanneer ze daar zin in hebben. En die eetlust is afhankelijk van een groot aantal factoren. Zelfs zoveel dat het moeilijk is om die helemaal te doorgronden. Zeker is dat weersomstandigheden, luchtdruk, watertemperatuur van invloed zijn, maar hoe al die factoren elkaar onderling weer beïnvloeden blijft toch nog een raadsel. Er zijn sportvissers die door jarenlange registratie van vangstgegevens en omstandig heden waaronder die vissen werden gevangen enige logica in het leef- en eetgedrag van de vis proberen te ontdekken. Maar steeds weer komen ze tot de ontdekking dat het toch weer net iets anders uitpakt dan ze op grond van de ervaringsfeiten mochten verwachten. Een sprekend voorbeeld van het ongewisse, onzekere, dat de vissport steeds weer kenmerkt, werd het afgelopen pinkster- weekeinde nog eens duidelijk aangetoond. In Leiden werd voor de eerste maal een 24 uurs karperwedstrijd gehouden, waaraan zo'n tachtig gespeciali seerde karpervissers uit de wij de omtrek deelnamen. De dagen voor de wedstrijd werd er op de stekken met mais gevoerd en tijdens de wedstrijd zelf was de aaskeuze vrij. Iedere deelnemers viste met twee hen gels. Het gros ervan gebruikte boilies als aas, paste zelfha- kingssystemen toe en maakte gebruik van elektronische beet- verklikkers. Ondanks dit moder ne materiaal en de ruime af stand tussen de sportvissers de totale parcourslengte be droeg enkele kilometers wer den er niet meer dan drie kar pers gevangen en een enkele verspeeld. De karper bepaalt zelf wanneer hij eet of niet eet. De sportvisser kan alleen de tafel zo aantrekkelijk mogelijk dekken. foto bram van leeuwen En het opvallende was dat twee van de drie schubkarpers werden gevangen op de aller eerste visplek. Tijdens en na de wedstrijd werd er dan ook druk gefilosofeerd over de vraag hoe het mogelijk was dat in een wa ter dat zo rijk is aan grote kar pers er worden met regel maat 20-plussers gevangen de vangst zo bedroevend slecht Een scala van veronderstellin gen, ideeën en mertingen pas seerde de revue, waarbij er één de boventoon voerde. Dat was dat de wedstrijd juist in een pe riode werd gehouden waarin de karper bezig is af te paaien. En tijdens die zorg voor het nage slacht is de belangstelling voor voedsel doorgaans gering. Bo vendien zoekt de karper dan ondiepe poldersloten op in plaats van dieper water, zoals de nu uitgekozen visplekken: de Zijl en de recreatiepias het Jop- pe. j\ndere theorie was dat vissers aan de verkeerde kant van het water zaten. Men had de west kant moeten nemen in plaats van de oostkant in verband met de overheersende zuidwesten wind in ons land. Maar dat ver wijt kon de organisatoren niet worden gemaakt want aan de overzijde was de beschikbare ruimte onvoldoende om daar een dergelijk evenement te houden. De karperwedstrijd bewees eens te meer dat boilies met al lerhande smaken en geuren dan een attractief aas voor karper mogen zijn, maar dat het de karper toch uiteindelijk zelf is die bepaalt of er goed of slecht wordt gevangen. Tijdens de bewuste karper marathon. die om 12 uur 's middags hegon, werd pas na ongeveer 11 uur vissen de eer ste karper geland, een schub van ruim 15 pond en een lengte van 77 centimeter. De tweede werd midden in de nacht ge haakt en de derde kort voor het einde van de wedstrijd. Opmer kelijk was dat sommige henge laars het hele etmaal geen teken van leven hebben gezien. Geen lijnzwemmer, geen run, geen verdwaalde witvis, niets. Over de grilligheid van de vis heb ik in de loop der jaren al ve le opmerkelijke verhalen ge hoord en heb ik ook zelf kun nen constateren. Ik woonde eens een groot hengelconcours bij waarbij van 7 tot 10 uur 's ochtends werd gevist. In het eerste uur werd er door de ruim 100 deelnemers volop vis ge vangen. Voorn, brasem en blei. Ie kilo's vis in de leefnetten be land. Maar naarmate de tijd vorderde begonnen de aanbe ten allengs minder te worden. Op een gegeven ogenblik was het alsof er een fluitsignaal voor de aanwezige vissen was afge gaan met de opdracht: stoppen met eten. Want in de resterende tijd werd er door geen van de deelnemers nog een visje ge vangen. Hoe men ook voerde, de afstelling veranderde, ver weg of dichtbij viste, de vis liet verstek gaan. Dergelijke resultaten zijn met vele andere voorbeelden te ad strueren. Geen enkele sportvis ser, hoe duur zijn uitrusting ook is, hoe uitgekiend zijn voer of aas ook, is tijdens een visdag verzekerd van een vangst. Ik heb het al eerder gezegd: daarin schuilt ook de grote bekoring van het vissen. Nooit van te vo ren weten wat je te wachten staat. Was dat wel het Reval, dan zou vissen een dodelijk saaie bezigheid zijn. Prokofjev symfonie nr. 5 in Bes, op. 100; Scytlsche Sufte, op. 20. City of Birmingham Symphony orchestra o.l.v. Simon Rattle. EMI. Janacek Glagolitische Mis Sinfonietta, op. 60 So listen, CBSO Chorus, city of Birmingham Symphony Or chestra o.l.v. Simon Rattle. ^en van evene* menten in het Hol land Festival is het optreden van Simon Rattle, die met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest De bussy's Pelléas et Melisande begeleidt. De inzet van Rattle daarbij verbaasde iedereen die hem niet kende, en zelfs wie eerder met hem had gewerkt. Hij is niet alleen een van de grootste talenten onder de jongere dirigenten en een keiharde werker, maar ook bij wijze van uitzondering niet geïnteresseerd in glamour en het zo snel mogelijk bij beroemde orkesten een grote naam en een vette bankrekening opbouwen. Menige dirigent van niveau zou zich in een plaats als Birmingham begraven voelen, maar niet Rattle. Integendeel! Sinds zijn benoeming in 1980 tot chefdirigent van het City of Birmingham Sym phony Orchestra is het omgekeerde gebeurd en heeft hij een toen provinciaals orkest opgewerkt tot een en semble van wereldfaam met een indrukwekkende discografie. Het repertoire dat hij met het CBSO vastlegt, is niet minder onconventioneel en daarvan getuigen deze uit gaven, die min of meer zijn samenwerking met het CB SO omspannen. Uit 1982-'83 dateert de Janacek-cd met een gedreven, steeds doorzichtige Sinfonietta en een Glagolitische Mis die staat als een huis. Nog impo- nerender, op alle punten, is een recente opname van werken van Prokofjev. In zijn enthousiasme en streven naar perfectie is weinig veranderd, maar na tien jaar sa menwerking weet het orkest hem nog pregnanter en voluptueuzer van repliek te dienen. PK Kleine zaken kunnen het reizen aanzienlijk veraangenamen. Samsonite komt daarom met een hele serie reisaccessoires: van een opblaaskussen voor in het vliegtuig, een föhn, kofferla bels en losse sloten tot hoesjes voor de schoenen, zodat deze niet afgeven op de rest van de kleren in de koffer. In totaal be staat de serie uit dertig produk- ten. Meer informatie: tel. 0 83 85 - 50 111.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11