Leidsch Dagblad Niet meer om het half jaar naar tandarts i Wijsmuller propageert drijvende gevangenis BEL: Geen extra drukte op wegen Amsterdam 'Met bloemen sturen ze ons terug naar Turkije maar wel dood' GOED NIEUWS Scherpschutter bleek niet in staat om te schieten OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40173 LOSSE NUMMERS 1,60 Verkiezingen 2 Als laatste van de Balti- sche republieken en voor het eerst in meer dan 60 jaar gaat dit weekeinde Letland naar de stembus Koppeling 3 De registratiesystemen in het gevangeniswe zen worden gekoppeld om te voorkomen dat zware verdachten vrijkomen. Sihanouk trekt plan in 7 Prins Sihanouk ziet af van zijn voornemen een coalitieregering te vor men die Cambodja direct moet gaan regeren. Apenvakbond A Leidse bioloog: U „Aangezien de aap niet zelf voor zijn rechten op kan komen, moet de mens dat doen." UMUIDEN» FRANS V Drijvende gevangenissen kun nen het enorme tekort aan cel len snel oplossen. Met dit aan bod heeft Wijsmuller Transport uit IJmuiden aangeklopt bij het ministerie van justitie in Den Haag. Wijsmuller heeft twee exemplaren op het oog die in New York zijn gebruikt. Ieder schip heeft 934 bedden (zowel voor gevangenen als personeel). Op 1 augustus kunnen de cellen klaar voor gebruik zijn. Nu deze week de discussie over het cellentekort is opge laaid, haalt Wijsmuller een oud plan uit de kast. „Oud, omdat vier jaar geleden ook al aan Jus titie is aangeboden om drijven de cellenblokken in Amsterdam af te meren. Een half jaar gele den hebben we de drijvende ge vangenissen opnieuw aangebo den, maar opnieuw had het mi nisterie geen interesse. Mis schien nu wel", hoopt C. van der Zwan, directeur van Wijsmuller Transport. In 1988 wees de toenmalige minister Korthals Altes het idee van boten al af. Hij liet de Twee de Kamer toen weten dat de kosten te hoog waren en er geen ervaring was met dergelij ke cellen en de bewaking daar van. Het nieuwe kabinet heeft nooit een officieel standpunt in genomen over de gevangenis- boten. Wijsmuller is overigens niet de enige die zich bij het minis terie heeft gemeld. „We worden gek van de aanbiedingen", ver zucht woordvoerster L. Rens- man van het ministerie. „De laatste maanden worden we overspoeld met plannen van aannemers en bedrijven die een oplossing menen te hebben voor het cellentekort. Uiteinde lijk is neemt de Rijksgebouwen dienst daar een besluit over." De drijvende gevangenissen zijn eigendom van Bibby Lines uit Liverpool, een bedrijf dat he lemaal gespecialiseerd is in drij vende hotels en gevangenissen. Wijsmuller wil met haar grote Captein A A Alphense voetballer -7 Captein verruilt PSV voor Helmond Sport. Een verhaal waarin ook Romario aan bod komt. Geen kront ontvangen? 071-143241 18 00 19 30 our Hterfjg 10 00-12 00 uur Een transportschip van Wijsmuller vervoert transportschepen graag derge lijke accommodaties over de hele wereld verplaatsen. De twee boten zijn in 1982 en 1983 gebouwd, tellen vier tot vijf bouwlagen en zijn voorzien van alle voorzieningen. Aan boord is plaats voor 934 bedden. De complexen zijn 99 meter lang en 28 meter breed. Bibby Lines liet weten dat de schepen nog steeds vrij zijn en aan huur ie der ongeveer 8.000 dollar per dag kosten. Een koper zou rond de 20 miljoen dollar per schip moeten neertellen. Nieuwe opzet om kosten te beheersen Het verplichte halfjaarlijkse bezoek aan de tandarts ver dwijnt voor de ziekenfondsverzekerde. Mogelijk al met ingang van 1 januari van het volgend jaar. De Nederland se Maatschappij voor Taadheelkunde, de beroepsorgani satie van de tandartsen en de Vereniging Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ), waarin de ziekenfondsen zijn verenigd, werken aan een andere opzet van de tandheel kunde voor ziekenfondspatiënten. „Er bleek een enorme vraag te HAARLEM FRANS NYPELS HENNY VAN EGMOND Doel van het nieuwe systeem is het beheersbaar maken van het budget dat jaarlijks door de zie kenfondsen aan tandheelkunde wordt uitgegeven. De zieken fondsverzekerde krijgt een abonnement dat ongeveer 40 gulden per jaar gaat kosten. Dat abonnement geldt voor contro les, instructie mondhygiëne en het verwijderen van" tandsteen. De tandarts kan straks alleen vullingen nog apart declareren bij het ziekenfonds. Elke patiënt overlegt met de tandarts hoe vaak hij voor controle moet ko men. De noodzaak voor de veran deringen werd vorig jaar duide lijk toen voor het eerst paradon- tologie in het pakket werd opge nomen. Bestuurslid H. 't Hart van de Nederlandse Maat schappij voor Tandheelkunde: bestaan zeg maar alles wat met het weefsel rond de tanden te ma ken heeft. De vraag was zo groot, dat het budget werd overschreden." Volgens VNZ-woordvoerder G.J. Reitsma bedroegen de kos ten voor de ziekenfondsen 40 miljoen gulden, terwijl slechts 20 miljoen was geraamd. Om dat het totale budget van 750 miljoen voor tandheelkunde niet mocht stijgen, moest er iets gebeuren, 't Hart: „Wij willen niet de kant opgaan van de me disch specialisten, die elke keer het budget overschrijden, waar na de verzekeraars de tarievén verlagen, waardoor de specialis ten meer verrichtingen doen, zodat het budget weer wordt overschreden, enzovoorts. Pagina 3: Tandarts krijgt vast bedrag voor elke patiënt. Twee Amsterdamse hondenliefhebbers kregen vanmorgen ruim baan in de Utunnel, waarvan één buis wegens de staking va was vrijgemaakt voor fietsers. foto AMSTERDAM *GPD-ANP Postkantoor van de toekomst verder zonder snoep en beren ALPHEN AAN DEN"RUN Snoep, sigaretten en beren. De klanten van het 'gevitaliseerde' postkantoor aan de Alphense julianastraat zullen er tever geefs naar zoeken. Het experi ment met de verkoop van deze artikelen in grotere postkanto ren is gestaakt. De verkoop van pluche dieren bleek nogal slecht samen te gaan met het degelijke imago van het postkantoor, waar je tevens terecht kunt voor een hypotheek en een retourtje Nairobi. Na een drie maanden duren de en ruim acht ton kostende verbouwing is het Alphense hoofdpostkantoor sinds van daag weer open voor publiek. Het totaal vernieuwde kantoor staat model voor de 400 grotere postkantoren in Nederland. In de komende drie jaar moeten al die kantoren worden verbouwd volgens het Alphense concept. Het Alphense 'postkantoor van de toekomst' heeft nog maar weinig weg van het hok waar strenge heren achter glas postzegels verkochten en kas cheques verzilverden. Het glas is verdwenen en het personeel is gestoken in frisse bedrijfskle ding. Naast een open balie vindt de bezoeker nog een reis- balie, een speciale postbankba lie, een uitzendbureau en een kantoorboekhandel. In de zelf bedieningsruimte is naast een kwartjestelefoon ook een kwart jesfax geplaatst. De staking van het Amsterdam se vervoerbedrijf (stadsbussen, trams, metro's en ponten) heeft vanmorgen niet geleid tot pro blemen op de autowegen rond Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de algemene verkeersdienst in Driebergen was op de aanvoerwegen naar de hoofdstad weinig te merken van extra verkeer. Er stonden de normale files. De enige uitzon dering was de Ijtunnel. Omdat speciaal ten behoeve van fiet sers en voetgangers een buis was afgesloten voor het auto verkeer stond daar al vóór zeven uur een file van een kilometer of vijf, die tegen negenen begon te slinken. Tijdens de vorige sta king van het openbaar vervoer in Amsterdam ontstonden le vensgevaarlijke situaties omdat fietsers tussen de auto's door gebruik maakten van Ijtunnel. De staking van het openbaar vervoer in Amsterdam begon vanochtend om drie uur en duurt tot twaalf uur vannacht. Streekbussen mogen in Amster dam doorrijden naar hun eind bestemming. Onderweg mogen ze echter geen passagiers afzet ten. De streekvervoerbedrijven NZH, Centraal Nederland, VAD en VSN spraken dat gisteravond af met de ambtenarenbond Ab- va/kabo, die tot de actie heeft opgeroepen. Het compromis kwam tot stand door bemidde ling van president mr. R. Gisolf van de Amsterdamse rechtbank, tijdens een kort geding dat door de vervoerder tegen de bond was aangespannen. De vervoer ders, die bij eerdere ambtcna- renacties flinke schade hebben geleden, eisten vrije doorgang. EWR fuseert met Haags energiebedrijf LEIDEN ANNET VAN AARSEN De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) fuseert waarschijnlijk op korte termijn met haar Haagse collega, het Gemeenschappelijk Energiebe drijf Zuid-Holland West. De fu sie zou voor de EWR-klanten kunnen leiden tot lagere tarie ven, maar zeker is dat nog niet. Volgens woordvoerder J. van der Erf van de EWR is het vrij wel zeker dat er bij het samen gaan geen gedwongen ontsla gen vallen. „Maar een sociaal plan is nog niet gemaakt." Algemeen directeur J. Ha- ijkens van de EWR heeft goede hoop dat de fusie op korte ter mijn tot stand komt. De bespre kingen zijn in een laatste fase. De nieuwe holding krijgt vijf jaar de tijd om de verschillen tussen de twee energiebedrijven op te heffen. Zo zijn de tarieven van het Haagse bedrijf lager, terwijl de EWR een groter eigen vermogen heeft. De fusie moet de positie op de (inter-) nationale energie markt versterken. In de rest van Nederland zijn energie-bedrij ven bezig met schaalvergrotin gen die hele provincies omvat ten. De nieuwe holding wordt de grootste leverancier van ge combineerde aansluitingen in de Randstad. Volgens het jaar verslag 1992, dat de EWR giste ren presenteerde, is dat niet het eindstation. De twee partijen hopen dat ook andere randste delijke energiebedrijven zich aansluiten. Met de overdracht van het waterleidingbedrijf van de EWR aan de NV Duinwatermaat schappij Zuid-Holland verloopt het minder voorspoedig. Elske ter Veld treedt af DEN HAAG GPD PvdA-staatssecretaris Elske Ter Veld (sociale zaken) is afgetre den. Vanmorgen heeft de be windsvrouwe meegedeeld dat ze niet langer aan wil blijven. Ter Veld kreeg de laatste tijd felle kritiek van grote delen van haar fractie. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst is Ter Veld afgetreden omdat „haar gebleken is dat de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer niet langer voldoende vertrou wen heeft in haar politieke functioneren". Bij het ter perse gaan van deze editie waren nog geen details over haar be slissing of opvolging bekend. HET WOORD IS AAN Lessing Wie uit de boeken niet meer leert dan In de boeken staat, heeft ze maar half gebruikt. VANDAAG Familieberichten 4 Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio RTV Show Smaak Sport Stand van zaken - HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij warm en droog Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur rond 11 graden Overdag penoden met zon en on geveer 22 graden Droog Wind uit noordoost tot noord, zwak tot matig, rond kracht 3 Voorhout wil belt afgraven VOORHOUT WILLEM VAN ALTENA De vuilstortplaats bij De Voor- houtse nieuwbouwwijk Oost hout wordt mogelijk afgegra ven. Op die plek willen B. en W. woningen bouwen. De afgra ving en het transporteren van de grond naar de Maasvlakte gaat de gemeente 7,7 miljoen gulden kosten. Of het plan doorgaat is onzeker. De Voor- houtse gemeenteraadsleden staan niet bepaald te trappelen om de 7,7 miljoen te betalen, vooral ook omdat de grond maar licht verontreinigd is. Ze zijn bovendien bang dat de uit gave ten koste gaat van allerlei voorzieningen bij de woningen, zoals sportvelden IaIKII l NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. Politie en Justitie hebben met tegenstrijdige verklaringen een sfeer van geheimzinnig heid geschapen rondom de dood van een gijzelaar in Apeldoorn, op 22 juni 1989. De gijzelaar, kolonel K. van der Kieft, werd in het hoofd getroffen door een kogel van een scherpschutter die was bedoeld voor zijn ontvoerder, een Duitse drugsverslaafde. Omdat een scherpschutter van de politie uiteindelijk niet in staat bleek in koelen bloede een man te doden, vuurde een an dere scherpschutter een tweede kogel af op de Duitse ontvoerder van kolonel K. van der Kieft. Door de pauze tussen twee schoten in, het eerste vyas afgeketst, had de ontvoer der genoeg tijd om de kolonel voor zich te trekken, waardoor het tweede schot Van der Kieft doodde en niet de gijzelaar. Tot deze onthulling komt de Leidse on derzoeker mr. J. Boek. „De tactiek van de Bijzondere Bijstands Eenheid van de politie deugt niet. Ik hoop dat men lering uit deze misser trekt, zodat dit soort fouten in de toekomst wordt voorkomen." Boek is universitair docent strafrecht in Leiden en doet onderzoek naar geweld bij de politie. Het gerechtelijk onderzoek naar de dood van Van der Kieft is volgens Boek van het begin af gehuld in geheimzinnig heid en tegenstrijdige verklaringen. „Ik heb de zaak gereconstrueerd aan de hand van verklaringen van de politie zelf. De officiële verklaring luidde dat een van de kogels uit elkaar is gespat en daardoor per ongeluk het hoofd van de kolonel heeft ge raakt. Daarbij is nooit opgehelderd hoe het kon gebeuren dat de kolonel die links in de auto zat, is geraakt door een kogel die rechts is ingeslagen. Als Van der Kieft inder daad links had gezeten, had hij nooit door die kogel geraakt kunnen worden." „Mijn verklaring is dat de gijzelaar tussen twee kogels in genoeg tijd had om de kolo nel in een reflex voor zich te trekken: die pauze werd veroorzaakt doordat de scherp schutter die het tweede schot moest afvu ren, het uiteindelijk niet kon opbrengen. Dat heb ik uit zeer betrouwbare bron ver nomen. De eerste schutter wachtte tever geefs op het schot van zijn collega, maar dat kwam niet. Hij besloot toen zelf voor de tweede keer te schieten, maar had niet ge zien dat de kolonel voor de Duitser zat." IS HOOGENDIJK CORRESPONDENT „Met bloemen hebben de Duit sers ons dertig jaar geleden bin nengehaald. Met bloemen stu ren ze ons ook weer terug naar Turkije. Maar wel dood." De 51- jarige Bahattin Altunsuya lopen de tranen over de wangen. Hij is een van de weinigen die konden doordringen tot de hermetisch afgesloten kleine, uiterst sobere Ditib-moskeein Keulen. Vijf kisten met het stoffelijk overschot van twee jonge vrou wen en drie kinderen staan op de vervallen binnenplaats. Zij moesten afgelopen zaterdag sterven, omdat een jonge Duit servreemdelingen haat. Vijf kis ten bedekt met de Turkse vlag en een paar rode en witte an jers. Er omheen tientallen kran sen, maar die van de Duitse kanselier ontbreekt, net als hij zelf. Vlak voordat de rouwplech- tigheid om 13 uur begint, wordt nog een krans gebracht. Even later wordt het lint eraan beves tigd: „De bondskanselier van de Bondsrepubliek Duitsland." Kohl verschijnt niét meer. De Duitse radio heeft vanmorgen gemeld dat in verband met de brandstichting in Solin gen nog vier mensen zijn gearresteerd: twee volwassenen en twee jongeren. De radio had het bericht uit 'politie bronnen'. De Turken zijn er door ge schokt. Daar veranderen ook de geëmotioneerde woorden van de Duitse president Richard von Weizsacker niets aan. Uren voor de eigenlijke rouw dienst begint, hebben zich al vele duizenden Turken en Duit sers verzameld rond de moskee. Overal droefheid en verhitte discussies. Veel Turken voelen zich niet alleen verkocht en verraden door de Duitse regering, maar ook door Ankara. „Dat Kohl er niet is is een schandaal, maar dat onze eigen regeringstop zich door plaatsvervangers laat vertegenwoordigen is nog erger. Het is niet meer dan drie uur vliegen", schreeuwen opgewon den Turken. De stemming onder een deel van de jongeren is kort na het middaguur al geladen, ondanks alle oproepen, ook van de imams, om geweldloos te blij ven en naar de moskeeën te gaan in plaats van rellen te schoppen. De vijf kisten worden door fa milieleden naar de begrafenis auto's gedragen. Terwijl kort te voren Kohls afgezant, minister Seiters van binnenlandse zaken, nog werd uitgemaakt voor 'na zi-varken', is het nu doodstil. Bloemen vliegen uit het publiek in de richting van de kisten. „Groot is Turkije, iets groters is er niet", roepen de jongeren en even later sneuvelen de eer ste etalageruiten. De meeste treurende lurken hebben er geen goed woord voor over. Maar als hun ontwortelde kroost ook al niet meer naar de imam luistert, wat moeten zij dan nog doen? Gisteravond zijn de kisten naar Turkije overgevlogen. Bij de officiële begrafenis ontbreekt opnieuw Helmut Kohl. Voorletter*:. Adres: Postcode: Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: j Per maand, automatich 28.75) j Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82.85) j 0 automatisch (ƒ82,85) j Nr. bank/giro: Handtekening Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1