Serviërs naderen enclave Gorazde Fort Europa: 'Eigen bevolking eerst' Machtsstrijd in Guatemala Buitenland Bomaanslag in Rome voorkomen Onverwacht verlies president Burundi Boze reacties op mild vonnis Winnie Mandela DONDERDAG 3 JUN11993 Agente France Prevc _2 Algemeen NeöenandsPerstxjreau AP Assooated Press Verbod op handel neushoorn-hoorns pekinc» China heeft gisteren een verbod afgekondigd op de handel in neushoorn-hoorns en tijgerbotten. Verwerking van deze hoorns en botten in traditionele Chinese medicijnen is ook verboden. Tijgerbotten zouden helpen tegen reumatische pijnen en andere aandoeningen en ook van rinoceros-hoorns gaat vol gens veel Chinezen een geneeskrachtige werking uit. Smokkeltunnel ontdekt in Mexico MExico-STADDe Mexicaanse politie heeft in de buurt van de grensplaats Tuijuana een 350 lange tunnel ontdekt, die onder de grens door naar de Verenigde Staten loopt. De met allerlei tech nische snufjes uitgeruste doorgang was waarschijnlijk bedoeld voor drugsmokkel. De tunnel heeft een doorsnede van anderhal ve meter en ligt 25 meter diep. Papegaai getuigt voor rechtbank new delhi» Nadat papegaai Polly de namen van de kinderen van zijn vrouwtje had uitge&aaid, wist de Indiase rechter zeker wie de rechtmatige eigenaar van de vogel. De eigenaresse van Polly, een vrouw uit Thrissur, beschuldigde haar buren ervan het dier ontvreemd te hebben. Maar omdat de buren bij hoog en laag volhielden dat de papegaai hun huisdier was, besloot de rechter tenslotte Polly zelf als getuige op te roepen. Meer Kurden gedood door Turken ankara» Turkse soldaten hebben de afgelopen dagen bij een grootschalige grond- en luchtoperatie, gericht op de bergen Ara rat en Tendurek in het oosten van Turkije, ongeveer 150 Turks - Kurdische guerrillastrijders gedood. De Turkse minister Sezgin (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren gezegd. Koliek wil nieuwe ambtstermijn Jeruzalem» Teddy Koliek, 82, die sinds 1966 onafgebroken bur gemeester van Jeruzalem is geweest, heeft zich gisteren kandi- daai gesteld voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. De ver kiezingen zijn in november. Tunesië martelt ook vrouwen tunis» Tunesische vrouwen, met name familieleden of echtge notes van communisten en militante moslims, worden gevan gen gehouden, gemarteld, gepest, geslagen en seksueel mis bruikt. Dat zegt Amnesty International in een vandaag gepubli ceerd rapport. HetTunésisische ministerie van buitenlandse za ken heeft de beschuldigingen „lasterlijk" genoemd. Volgens het rapport gaat het om honderden vrouwen. Pepsi Cola is niet koosjer Jeruzalem» De religieuze rechtbank in Jeruzalem heeft gisteren bepaald dat Pepsi Cola niet meer koosjer is. Het kan daarom niet meer worden gedronken door (orthodoxe) joden. Het von nis heeft niets te maken met de samenstelling van het produkt, maar alles met de reclamecampagne die Pepsi in Israël voert. In de advertenties treden schaars geklede vrouwen op. Eeh woord voerder van Pepsi zei dat het verbod de cola-gigant in Israël op een omzetdaling van twintigprocent zou komen te staan. Touvier wordt toch berecht parijs De Franse oorlogsmisdadiger Paul Touvier (78) krijgt een nieuw proces. Dat heeft het Hof van Beroep in Versailles gisteren besloten. Touvier was als leider'van de fascistische militie van het Vichy-regime onder andere persoonlijk verantwoordelijk voor het in koelen bloede vermoorden van zeven joodse gijze- laars in juni 1944. Met de beslissing wordt een eerder besluit van een lagere rechtbank ongedaan gemaakt. ijr, \T wrjr {4 B»» «r.flK De Italiaanse politie heeft gisteren rond het middaguur in Rome een bom onschadelijk gemaakt die zich bevond in een nabij het parlementsgebouw geparkeerde auto. Een bloedbad werd voorkomen dankzij de oplettendheid van twee agenten van de carabinieri, de militaire politie. Zij zagen uit de oude Fiat 500 een antenne steken en sloegen alarm. Nadat een op afstand gestuurde robot een ruit van de auto had gebro ken, lukte het leden van de explosievendienst de ontsteking van de op de achterbank liggende bom te verwijderen. De bom bestond uit vijf kilo explosieven en kon op afstand tot ontploffing worden gebracht. FOTO ANSA Bosnische Serviërs rukken steeds verder op naar de Oost- bosnische stad Gorazde. Functionarissen van de VN-vre- desmacht in Bosnië zeiden gisteren dat NAVO-vliegtui- gen waarnemingen hebben gedaan die erop wijzen dat de Serviërs de moslim-enclave tot op zo'n zeven kilome ter zijn genaderd. sprake van gevechten. Italië heeft gisteren zijn mari ne in staat van paraatheid ge bracht nadat een Joegoslavisch patrouillevaartuig het vuur had geopend op een Italiaanse vis- vissers werden sarajevo-belgrado» De Servische artillerie nam ge durende enkele uren Gorazde. waar naar schatting zo'n 70.000 mensen hun toevlucht hebben gezocht, onder vuur. „In be-, sersboot. T paalde delen van Gorazde is sprake van een waar inferno. De situatie wordt met het uur er ger", zo meldde Radio Sarajevo. Met hun aanval op Gorazde lijken de Serviërs de VN-bepa- ling, dat de enclave behoort tot een van de zes zogeheten 'veili ge gebieden' volledig te nege ren. De Bosnische Serviërs ver antwoorden hun optreden door te zeggen dat ze slechts in de te genaanval zijn gegaan, in ant woord op een moslim-offensief. In andere delen van Bosnië was gisteren en vandaag eveneens daarbij getroffen, i. overleden. Volgens de Joegosla vische marine schond de vis sersboot de Joegoslavische terri toriale wateren voor de kust van het Montenegrijnse Bar. het geen door de overlevende visser wordt ontkend. De Nederlandse minister Ter Beek (defensie) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat het eerste infanteriebataljon van de luchtmobiele brigade rond de jaarwisseling beschik baar is om eventueel in VN-ver- band te worden ingezet in het correspondent eg De EG-ministers van binnenlandse za ken veroordeelden in Kopenhagen ver ontwaardigd de jongste uitbarstingen van vreemdelingenhaat in Solingen, Lyon en Grenoble. Tegelijkertijd metsel den de EG-ministers voor immigratie stevig verder aan de muren rond het Fort Europa, die maar één doel hebben: vreemdelingen buiten de deur houden, inclusief personen uit ex-joegoslaviëdie niet kwetsbaar (genoeg) zijn. Enerzijds was er minister Dales die klaagde dat „het eeuwenoude Europese virus van het racistische geweld blijkbaar niet dood is", dat men „voor dat virus beducht moet zijn" en het „geen nieuwe kansen mag geven". Anderzijds was er de Franse minister Pasqua, belast met immigratie, die aan de vooravond van het overleg in Kopen hagen uitriep dat Frankrijk wil streven naar „nul-immigratie", omdat anders „de publieke opinie verder zal verharden en het land naar extreem-rechts zal af drijven". Men mag gevoeglijk aannemen dat de boodschap van Pasqua het hardst zal worden toegejuicht, maar of juist die boodschap een oplossing biedt is een heel ander verhaal. Het was onder meer onder druk van de golven van geweld die in de laatste twee jaar over Rostock, Hoyerswerda en Eberswalde sloegen, dat Duitsland ten lange leste besloot zijn liberale asielpoli tiek los te laten en aan te passen aan het gemiddelde Europese niveau van afhou den en versnelde procedures. Maar nog maar nauwelijks was de wet door de Bondsdag of het brandde in Solingen. De aangepaste asielwetgeving lijkt daar mee zijn doel volledig'te hebben gemist. De wet was bedoeld als geruststelling, namelijk dat de politiek zich rekenschap had gegeven van de al dan niet gefun deerde angsten dat vreemdelingen ba nen zouden kunnen wegkapen of het so ciale stelsel onderuit zouden kunnen ha len. Maar sommigen hebben er, getuige Solingen, kennelijk eerder een aanmoe diging in gezien voor hun betreurens waardige ideeën. Gevreesd moet worden dat de gisteren in Kopenhagen afgeslo ten bijeenkomst wel eens hetzelfde droe ve signaal zou kunnen uitzenden. Met de verscherping van de asielwetge ving over de hele EG-linie, de politiek van 'het eerste land van opvang' en het 'veilige doorgangsland', worden 'onze' problemen steeds meer afgeschoven juist naar die landen die nog met de grootste moeite bezig zijn om uit het communistische dal te kruipen en die juist bikkelhard economische hulp nodig, hebben. Duitsland verlegt zijn probleem naar Po len, Oostenrijk naar de Tsjechische repu bliek en die op zijn beurt naar Slowakije totdat wellicht uiteindelijk de ultieme grens van de Oeral is bereikt. Illegale, maar ook legale buitenlanders die op de een of andere manier een ille gale hebben geholpen, vliegen er in de toekomst met spoed uit; de politie krijgt steeds grotere bevoegdheden voor de opsporing van dergelijke gevallen: steeds meer informatie wordt op Europees ni veau uitgewisseld, ook over personen: tijdelijke tewerkstelling is straks alleen nog in uitzonderingsgevallen mogelijk. De immigratieministers bedankten in één minimaal zinnetje voor „de bijdrage die de migrerende werknemers hebben geleverd tot de economische ontwikke lingvan hun respectieve gastlanden". Om vervolgens tot de orde van de dag over te gaan: „De ministers erkenden in Kopenhagen dat het huidige hoge werk loosheidsniveau in de lidstaten het des te noodzakelijker maakt op het gebied van tewerkstelling daadwerkelijk een communautaire voorkeur toe te passen." Men kan het als een nuchtere constate ring beschouwen. Men kan er ook 'eigen bevolking eerst' in lezen. Vice-president roept zichzelf uit tot opvolger Serrano GUATEMALA IPS-Rtr-AFP-UPI In Guatemala heerst de chaos. Na het gedwongen vertrek van president Jorge Serrano zijn le ger, parlement en het Hoogge rechtshof in een politieke strijd verwikkeld over de opvolging van het staatshoofd. Vice-president Gustavo Adol- fo Espina riep zich gisteravond onverwacht uit tot nieuwe pre sident van het Middenameri- kaanse land. Hij liet tijdens een persconferentie doorschemeren de ambtsperiode van de verdre ven Serrano die liep tot eind 1996 te willen volmaken. Eerder op de dag had het Constitutionele Gerechtshof be paald dat een van Serrano-ge- zinde afgevaardigden gezuiverd parlement binnen vijf dagen een nieuw staatshoofd moet aanwijzen. Tot die tijd zou Espi na als waarnemend president kunnen optreden. Enkele uren later echter be schuldigde de procureur-gene raal van het land Espina van Nadat hij zichzelf had uitgeroepen tot opvolger van de dindsdag af gezette president van Guatemala, beantwoordt vice-president Espi na vragen van de pers. FOTO REUTER COR CORDERO machtsmisbruik en rebellie. Hij vaardigde een arrestatiebevel uit tegen Espina die in het Con gres moest constateren dat te weinig afgevaardigden waren op komen dagen om hem tot staatshoofd te kunnen benoe men. Espina kan rekenen op de steun van het leger. Generaal Jose Domingo Garcia, die te vens minister van defensie is, liet weten dat volgens de grond wet Espina de rechtmatige op volger van Serrano is en gewoon tot eind 1996 kan aanblijven. Volgens Garcia is een andere procedure niet nodig omdat Serrano en Espina officieel nooit zijn teruggetreden. Dins dag, toen de strijdkrachten Ser rano dwongen af te treden, was de generaal nog een geheel an dere mening toegedaan. Vakbonden en mensenrech tenorganisaties protesteerden gisteren tegen de recente ont wikkelingen. Nobelprijswinna res Rigoberta Menchu stelde dat Espina een marionet van de hoge militairen is en eiste ver vroegde verkiezingen. Olietanks in Angola in brand gestoken LISSABON Rtr-AFP Olietanks in het noorden van Angola staan in brand. De Portugese radiozender TSF sprak gisteren vanuit Luanda van een „hels spek takel" dat op kilometers af stand was te zien. Het ziet ernaar uit dat de olietanks, gelegen op vijftien kilome ter van de noordwestelijke stad Soyo, zijn beschoten door rebellen van de ver zetsbeweging Unita. Unita beschuldigde de buitenlandse oliemaat schappijen er vorige week van de oorlogsinspannin gen van de regering in Luanda te steunen en dreigde met vergeldingen. De resultaten vocmen een omslag na eeuwenlange over heersing door de Tutsi-stam over de in de meerderheid zijn de Hutu. Honderdduizenden Hutu zijn de afgelopen dertig jaar het slachtoffer geworden van de stammentwist in het land. Ndadaye verklaarde als zijn eerste taak te zien „het land gerust te stellen en de verliezers te kalmeren". Buyoya feliciteer de zijn opponent en riep het land op de verkiezingsuitslag te eerbiedigen. De presidentsverkiezingen, de eerste vrije verkiezingen sinds het land in 1962 onafhankelijk werd van België, worden op 29 juni gevolgd door parlements verkiezingen. Sinds 1966 had Burundi drie presidenten. Allen waren Tutsi's en kwamen via staatsgrepen aan de macht. Uitdager Melchior Ndadaye heeft bij de eerste vrije verkie zingen in Burundi de militaire president Pierre Buyoya versla gen. Hierdoor krijgt de Hutu- stam, die in het Oostafrikaanse land in de meerderheid is, voor het eerst een nationale lefder. De voorlopige uitslag van de dinsdag gehouden verkiezingen geeft aan dat Ndadaye, een 40- jarige bankier, zestig procent van de stemmen heeft behaald. De uitslag weerlegt voorspellin gen dat Buyoya een soortgelijke voorsprong zou behalen en het presidentschap zou kunnen voortzetten dat hij sinds een staatsgreep in 1987 bekleedde. Buyoya behaalde slechts 39 pro cent, aldus de officiële gege vens. londen Met oorverdovende saluutschoten in Hyde Park en bij de Londense Tower (foto) is gisteren het feit herdacht dat koningen Elisabeth II precies veertig jaar geleden werd gekroond tot staatshoofd van Groot-Brittannië. De vorstin woonde in Epsom de Derby paardenrennen bij, waar haar paard Enharmonic in een foto-finish de Diomed stakes won. foto ap denis paquin JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het milde vonnis van het Zuid- afrikaanse Hooggerechtshof te gen Winnie Mandela heeft gis teren een storm van veront waardiging ontketend. Honder den mensen belden naar een commercieel radiostation in Jo hannesburg om te protesteren tegen het feit dat de omstreden ex-vrouw van ANC-leider Nelson Mandela niet naar de gevangenis hoeft voor haar aan deel in de ontvoering en mis handeling van vier jongens in december 1988. De linkse zwarte partij Azapo zei openlijk wat menigeen dacht. „Justitie laat haar oren hangen naar partij-politieke wensen", aldus Azapo. Zowel het ANC als de regering moet hebben gevreesd dat een gevan genschap van Winnie tot rellen door haar jeugdige aanhang en de ontwrichting van het 'vre desproces' zou leiden. Hel Hof in Bloemfontein be paalde gisteren in hoger beroep dat Winnie de vier jongens wel had ontvoerd, maar niet mede plichtig was aan hun mishande ling. Zij werd veroordeeld tot een boete van 15.000 rand (9.000 gulden) of een jaar ge vangenisstraf en twee jaar voor waardelijk met een proeftijd van vijfjaar. Zij moet bovendien aan ieder van de drie nog levende slacht offers een smartegeld van 5.000 rand hetalen. De rechtbank in Johannesburg had haar in mei 1991 tot zes jaar veroordeeld. De vier jongens werden eind december 1988 op last van Win nie ontvoerd uit een opvangs- huis in Soweto, om 'hen te be schermen tegen de avances van een homoseksuele priester'. Het lijk van de jongste, de toen 14- jarige Stompie Moeketsie, werd een week later gevonden in een greppel in Soweto. De leider van Winnie's lijfwacht kreeg wegens deze moord levenslang. voormalige Joegoslavië. Op in ternationaal niveau bestaat ech ter nog steeds geen overeen stemming over een vredesplan voor Bosnië. De spanrtingen in klein-Joe- goslavië zijn toegenomen door de attestatie en daarop volgen de afranseling van oppositielei der Draskovic en een ongemeen felle aanval op de Servische lei der Slobodan Milosevic door de dinsdag afgezette Joegoslavi sche president Dobrica Cosic. Hij bestempelde het Servische staatshoofd als een despoot en klassieke stalinist die het parle ment heeft geïnstrueerd een staatsgreep te plegen. Het afzetten van de president leidde tot ernstige ongeregeld heden, waarbij een politieman dinsdag het leven verloor. De onafhankelijke krant Borba meldde vandaag dat Draskovic, die zwaar gewond zou zijn. is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voor zijn aan deel in de betoging bij het par lementsgebouw. Parijs: nul immigranten is de wens parus hans gertsen correspondent De Franse regering wil de in stroom van immigranten fors terugdringen. Als het aan de re gering van Edouard Balladur ligt, wordt het aantal immigran ten dat Frankrijk jaarlijks toelaat teruggebracht van ruim 100.000 per jaar nu tot hooguit enkele tienduizenden. Het Franse ka binet heeft daartoe gisteren een ingrijpend pakket maatregelen aangekondigd. „Frankrijk is altijd een immi gratieland geweest, maar wil dat nu niet meer zijn", zo ver woordde minister Charles Pas qua (binnenlandse zaken) het nieuwe beleid in een interview. Volgens Pasqua is de econo mische situatie in Frankrijk mo menteel dusdanig slecht, dat het niet meer mogelijk is meer dan mondjesmaat nieuwe im migranten toe te laten. Dat zou niet alleen in het belang van het land zijn. maar ook de integra tie van de naar schatting drie miljoen immigranten die Frank rijk momenteel telt ten goede komen. „Het streven is naar nul im migranten", zei Pasqua in het interview, om er onmiddellijk aan toe te voegen dat een der gelijk streven onhaalbaar is. Politie: Eén dader aanslag huis Turken in Solingen BERUJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT De Duitse justitie gaat er vanuit dat de aanslag oji het huis van een Turkse familie in Solingen, waarbij zaterdag twee vrouwert en drie kinderen omkwamen, het werk is van een enkeling. De vermoedelijke dader WOOnde tegenover het huis van de Turk se familie. Hij zou zeer nauwe contacten hebben onderhou den met rechts-extremistische groepen. In diverse steden werd giste ren weer gedemonstreerd. In Hamburg raakten Turkse en Duitse jongeren slaags met de politie. In Solingen heerste ook gisteravond een gespannen sfeer. De politie zei ervan uit te gaan dat het rustig zou blijven, omdat vanmiddag in een mos kee in Keulen de rouwdienst wordt gehouden. Een herden kingsdienst in Solingen ging op verzoek van da nabestaanden niet door. Het wegblijven van bonds kanselier Helmut Kohl is op veel kritiek gestuit. Woordvoerders van diverse partijen, onder wie ook die van Kohls CDU. riepen hem op terug te komen op zijn besluit of in elk geval morgen de begrafenis in Turkije bij te wo nen. Voor zaterdag is in Solingen een grote demonstratie aange- kondlgd i poDde vreest aai het daarbij tot botsingen kan komen, vooral tussen rivalise rende T urkse jongerengroepen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7