Leger zet Serrano af «u Ti Buitenland President Serrano van democraat tot autocraat Na bezoek Libiërs rest Israël slechts kater Weer baas van maffia opgepakt Geweld bij protest in Belgrado West-Europa bijna dicht voor burgers buiten EG Een zware last WOENSDAG 2 JUN11993 V-raad verlengt mandaat in Angola new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het mandaat van de ingesloten vredesmacht in Angola met 45 dagen verlengd tot 15 juli. De Veiligheidsraad dreigt „alle passende maatregelen" te nemen om het twee jaar geleden overeengeko men vredesakkoord voor Angola op te leggen. Verkiezingen Togo opnieuw uitgesteld lomé» Togo heeft voor de tweede keer de omstreden presi dentsverkiezingen uitgesteld, die door de oppositie en buiten landse regering scherp zijn bekritiseerd. Ze zijn „een paar we ken" opgeschort voor overleg met oppositieleiders, aldus een verklaring van president Gnassingbe Eyadéma. Klacht over intimiteiten op school Washington Het verschijnsel van ongewenste intimiteiten grijpt om zich heen op Amerikaanse scholen. Vier op de vijf tie ners zeggen slachtoffer te zijn geweest van onwelkom seksueel gedrag, zo blijkt uit een nationaal onderzoek onder 1.600 scho lieren tussen 12 en 16 jaar. De meeste ondervraagden klaagden over vervelende grappen, gebaren en gefluit. Nummer twee op de lijst staan fysieke ongewenste intimiteiten zoals aanraken, knijpen en grijpen op bepaalde plaatsen. Velasquez wordt interim-president caracas» De grote Venezolaanse politieke partijen zijn het gis teren eens geworden over de benoeming van senator Ramon Jo sé Velasquez als interim-president. Velasquez (77) moet Carlos Andres Perez vervangen, die een week geleden tot aftreden werd gedwongen en voor de rechter moet verschijnen op beschuldi ging van corruptie. Velasquez vervangt Octavio Lepage, die het vorige week van Perez overnam na diens aftreden. Veertig jaar geleden gekroond londen Vandaag veertig jaar geleden werd koningin Elizabeth plechtig gekroond tot staatshoofd van Groot-Brittannië. Het Huis Windsor heeft besloten dat het jubfteum een dag als alle andere zal zijn en de leden van het koninklijk huis zullen hun normale programma met representatieve verschijningen afwer ken. De vorstin zelf brengt de dag door bij de Derby-paarden rennen. In Hyde Park en voor de Londense Tower worden van daag wel saluutschoten ter ere van de 67-jarige koningin afge vuurd. Bij Madame Tussaud kreeg gisteren het beeld van de ko ningin nog even snel een opknapbeurt. foto epa Hoerastemming slaat om in woede President Guatemala vlucht na ultimatum militairen Vreugde en verwarring in Guatemala, waar de kranten het gedwongen vertrek aankondigen van president Serrano. foto ap marcelo salinas jeruzalem ad bloemendaal correspondent Twee dagen na de komst van tweehonderd Libische pelgrims naar Jeruzalem zit Israël met de kater. De hoerastemming over de eerste grote pelgrimage uit een Arabisch land en nog wel uit Libië sloeg gisteren om in woede-uitbarstingen en schan daal-geroep. In een hartstochtelijke oproep tot alle moslims in de wereld bepleitte de leider van de pel grims, Daoud Tajuri, een heilige oorlog ter bevrijding van Jeruza lem en de islamitische heilig dommen en de liquidatie van de joodse staat. En na zijn pers conferentie in het Jeruzalemse Hyatt-hotel maakte de Libische regering ten overvloede bekend dat de pelgrimage niets had te maken met erkenning van „de zogenaamde staat Israël". Daarmee kwam op wrede wij ze een einde aan de illusies die sommige Israeli's zich hadden gemaakt. Daarbij werd zelfs ge speculeerd over een bezoek van de Libische leider Moammar londen cees van zweeden correspondent Amnesty International heeft de komende conferentie over de mensenrechten gekraakt. In on gezouten bewoordingen om schreef de secretaris-generaal van Amnesty, de Senegalees Pierre Sane, de VN-conferentie als een „klap in het gezicht van de mensheid". De VN-conferentie, die van 14 tot 25 juni in Wenen wordt ge houden, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van 180 landen. Sane betichtte veel van die landen echter van een „verbijsterende schijnheilig heid". In twee van de drie deel nemende landen, aldus de se cretaris-generaal, wordt nog ge marteld. Dat geldt vooral voor Gaddafi aan Jeruzalem. Minister Baram (toerisme), die de Libiërs maandagochtend aan de grens nog had welkom geheten met een goed verzorgd ontbijtbuffet, was des duivels. Weldra voegden ook parle mentsleden van regeringspartij en en oppositie zich in het koor van protest tegen zoveel on dankbaarheid. Van alle kanten klonk de roep de Libiërs onmid dellijk over de grens te zetten. Maar dat gebeurde niet. Vol gens Rabins woordvoerder heeft Israël zich verplicht aanhangers van alle godsdiensten toe te la ten tot de heilige plaatsen in Je ruzalem en aan die verplichting zal het zich houden. De ironie wil dat het de Pales tijnse bewakers van de Aksa- moskee op de Tempelberg wa ren die de Libiërs gisteren niet wilden toelaten. Zij beschou wen het bezoek van de pelgrims als een poging van Libië in de gunst te komen van de Verenig de Staten. De Libiërs hebben aangekon digd dat ze vandaag „volgens plan" zullen vertrekken. landen in Azië. „De Verenigde Naties besloten in december 1990 een conferentie over men senrechten te organiseren", ver klaarde Sane. „Sindsdien zijn naar verluidt zeker 2.500 men sen verdwenen, 4.000 geëxecu teerd en 7.500 ter dood veroor deeld. En al waar ze mee geko men zijn, is dit zielige docu ment". In de ontwerp-tekst staan vol gens Sane geen praktische voor stellen. De passage over marte lingen is, zo meent hij, weinig meer dan een herhaling van de tekst van de VN-Conventie van 1984. „En zelfs die passage staat nog tussen haakjes, wat bete kent dat de betro&en landen er in het vooroverleg geen over eenstemming over hebben be reikt." Het Guatemalaanse leger heeft gisteren president Jorge Serrano, een week na zijn verhulde staatsgreep, gedwongen af te treden. Volgens een militaire zegs man is hij naar El Salvador gevlucht, waar hij politiek asiel heeft gekregen. GUATEMALA AFP-DPA-Rtr-IPS Na het vertrek van Serrano gin gen honderden mensen in Gua- temala-Stad de straat op om te demonstreren tegen „de mili taire staatsgreep". Het kwam tot gevechten waarbij verschei dene gewonden vielen. De anti- oproerpolitie werd daarbij inge zet. Rigoberta Menchu, die in 1992 de Nobelprijs voor de Vre de kreeg, sprak van een nieuwe staatsgreep en riep op tot bur gerlijke ongehoorzaamheid. „We hebben te maken met een nieuwe coup. Dit is een regering met een democratische facade. We willen geen dictatuur meer," zei Menchu. Na vier uur durende bespre kingen met vertegenwoordigers van het leger en de burgers ver klaarde minister van defensie, generaal José Domingo Garcia, tegenover de pers dat Serrano „zijn functies had neergelegd" en vice-president Gustavo Espi- na was afgetreden. Onder toe zicht van het Constitutioneel Tribunaal zal het congres een opvolger voor Serrano benoe- Die zal diens functie kunnen Werkloosheid in West-Europa naar 12 procent parus hans gertsen correspondent De werkloosheid in West-Euro pa blijft voorlopig nog stijgen. Volgens deskundigen van de in Parijs gevestigde Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) trekt de Europese economie in de tweede helft van dit jaar aan, maar zal de werkloosheid in West-Europa tot eind volgend jaar blijven groeien alvorens zich te stabiliseren. Dit jaar zal de werkloosheid in West-Euro pa gemiddeld 11,4 procent be dragen en eind 1994 11,9 pro cent, aldus de OESO. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd rapport van de orga nisatie; waarbij de 23 belang rijkste industrielanden zijn aan gesloten. Voor de tweede helft van dit jaar voorziet de OESO een uiterst geringe economi sche groei van 0,3 procent voor West-Europa, al blijft vooral de Duitse economie met een afna me van 1,3 procent van het Bru to Nationaal Produkt (BNP) nog duidelijk achter. De Europese economie trekt pas begin 1994 echt aan. Voor West-Europa voorziet de OESO een groei van het BNP van ruim twee procent in de eerste helft van volgend jaar, en zelfs 2,7 procent in de tweede helft van 1994. EG beperkt opvang van vluchtelingen kopenhagen anp De lidstaten van de EG hebben gisteren in Kopenhagen afspra ken gemaakt over de mini mumvoorwaarden die gesteld moeten worden aan de humane opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Tij dens de bijeenkomst van minis ters belast met immigratieza ken, werd echter duidelijk ge maakt dat de opvang beperkt moet blijven tot kwetsbare per sonen en dat gezinshereniging slechts bij wijze van uitzonde ring kan worden toegestaan. In een resolutie die door alle EG-landen werd aanvaard, werd nog eens benadrukt dat alleen „tijdelijke bescherming" kan worden geboden en dan nog al leen aan uitzonderingsgevallen die niet terecht kunnen in veili ge gebieden binnen de grenzen van het oude Joegoslavië. Het gaat daarbij voornamelijk om krijgsgevangenen, gewonden en vrouwen die seksueel zijn mis bruikt. vervullen tot het einde van zijn ambtsperiode in 1996. Garcia zei dat hij de functie van presi dent „voorlopig" zal waarne men. Maar waarnemers zeiden te vrezen dat Garcia veel langer als zodanig zal aanblijven. President Serrano had op 25 mei de Guatemalaanse grond wet buiten werking gesteld en parlement en hooggerechtshof ontbonden om „corruptie tegen te gaan". De verkapte staats greep werd van alle zijden ver oordeeld en bracht hem in con- tokyo» De toekomstige Japanse kroonprinses, Masako Owada, krijgt het tijdens haar bruiloft op 9 juni zwaar te verduren. Ze zal de traditionele keizerlijke huwelijks kimono dragen, een kledingstuk van tien kilo. „Het stuk is zo flict met het leger, het parle ment en burgerlijke organisa ties. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) stuurde in het afgelopen weekeinde secre taris-generaal Joao Baena Soa- res om poolshoogte te nemen. Serrano, die zich bijna dicta toriale bevoegdheden had toe geëigend, trad af, nadat hij een ultimatum had ontvangen van de militairen, belangrijke za kenlieden en vakbonden, aldus een parlementslid. Na ont vangst van het ultimatum riep zwaar, ik kan me er nauwelijks in bewegen", klaagde model Ayako Ito, die gisteren een vergelijkbare kimono aan de pers demonstreer de. Kuniyoshi Minomiya toonde de kleding van kroonprins Naruhito. hij de leiders van verscheidene politieke partijen bij zich en stelde hij voor de grondwet te herstellen. Dat gesprek leverde geen overeenstemming op. De minister van defensie eiste zijn aftreden. De gevluchte president sprak in een interview met de Mexi caanse televisie van een „tegen hem gerichte staatsgreep". Ik werd door het leger tot aftreden gedwongen en acht mij nog steeds de rechtmatige presi dent, zei hij. Het huwelijkskostuum heeft als basis een diep paars gekleurde petticoat, bedekt met talrijke, ver schillend gekleurde lagen zijde. Daaroverheen komt een geplooi de broek, een hakama, die als een harnas het lopen bijna onmogelijk guatemala ap Jorge Serrano trad als uitgespro ken pleitbezorger voor de de mocratie en de mensenrechten aan als president van Guatema la. Gisteren stapte hij op als ver meend dictator. Zijn beslissing van 25 mei om het congres en het hoogge rechtshof te ontbinden, een groot deel van de Grondwet buiten werking te stellen en per decreet te regeren werd door het buitenland veroordeeld en in Guatemala niet gepikt. De Verenigde Staten en de Europe se Gemeenschap schortten de hulp aan Guatemala op. De 48-jarige Serrano beweer de de macht naar zich te heb ben toegetrokken om de demo cratie te beschermen tegen cor ruptie en chaos. De weken voorafgaand aan zijn beslissing werden gekenmerkt door poli tieke conflicten en demonstra ties, die voornamelijk waren ge richt tegen Serrano's bezuini gingsbeleid, dat het leven al maar duurder maakte. Serrano, zoon van een parle mentslid, werd op 14 januari 1991 geïnstalleerd als eerste ge kozen president die een andere gekozen president opvolgde sinds 150 jaar. Serrano, een wa terbouwkundig ingenieur en projectontwikkelaar, won de verkiezingen als politiek buiten staander. gesteund door het be drijfsleven, dat zich vorige week tegen hem keerde. Voor hij president werd was Serrano voorzitter van de Natio nale Commissie van Verzoe ning, die een principe-akkoord overeenkwam met de linkse re bellen die sinds 31 jaar de rege ring bevochten. Als voorvechter maakt. De eigenlijke, vijflagige ki mono en een kunstig bewerkte jas vormen de (zichtbare) afsluiting van het kostuum. kopenhagen aly knol correspondent eg De Europese Gemeenschap heeft strenge maatregelen op stapel staan om de toestroom van buitenlanders naar West- Europa in te dammen. De EG- ministers van justitie werden het gisteren in Kopenhagen vrij wel zonder discussie eens dat zowel de regels voor tewerkstel ling van niet-EG-burgers als voor hun uitwijzing aanzienlijk moeten worden verscherpt. Pas als aan deze voorwaarden is voldaan, kan sprake zijn van werkelijk vrij verkeer van perso nen in de EG. zo legden de mi nisters vast. Aanvankelijk had dat vrije verkeer op 1 januari dit jaar een feit moeten worden. Het is na de bijeenkomst van gisteren de vraag of 1 januari 1994 wordt gehaald. De ministers vinden striktere voorschriften voor tewerkstel ling van niet-EG-burgers nood zakelijk gezien de hoge werk loosheid in de Europese Ge meenschap. Tegelijkertijd gelo ven ze met een straffere immi gratiepolitiek bij te dragen aan De afgezette president Serrano. foto ap van de democratie in Midden- Amerika zag hij als internatio naal waarnemer toe op de ver kiezingen in Nicaragua en Pa- Kort nadat hij president was geworden ging hij in onderhan deling met de rebellen en begon hij pogingen in het werk te stel len om ervoor te zorgen dat de mensenrechten in zijn land be ter zouden worden nageleefd. De schulden en inflatie die hij als president erfde zetten Serra no aan tot bezuinigingen, die onder andere de afschaffing in hielden van veel subsidies. Bui tenlandse schuldeisers en inves teerders waren tevreden, maar voor veel Guatemalanen werd het leven moeilijker. Dat leidde tot het protest, dat de president aanzette tot zijn 'zelf-coup'. Het bedrijfsleven, de vakbon den. de katholieke kerk en de Universiteit van San Carlos keerden zich vorige week geza menlijk tegen Serrano. Gisteren voegde het leger zich bij hen. catania ap De Siciliaanse politie heeft vanmorgen de maffia-leider Giuseppe Pulvirenti in Ca tania aangehouden. Pulvi renti is de derde voort vluchtige topmafioso die de politie dit jaar heeft weten te arresteren. Een kleine tien jaar is naar de 60-jarige Pulvirenti gezocht. Pulvirenti werd samen met zijn lijfwacht in een ondergrondse schuilplaats op een boerderij buiten Ca tania gevonden. Hij ont kende Pulvirenti te zijn en beschikte over valse identi teitspapieren. Volgens de politie droeg hij een ring met twaalf diamanten, een sieraad dat wordt gedragen door de twaalf leidende maffiabazen, de zogenoem de 'cupola'. Aangenomen wordt dat Pulvirenti de nummer 2 was in de regio Catania en onder direct gezag stond van Nitto Santapaola. die begin mei werd aangehou den. De eerste sensationele arrestatie dit jaar was die van Toto Riina, de 'capo dei capi' of baas der bazen op Sicilië. de vermindering van het geweld tegen buitenlanders, zoals dat het afgelopen weekeinde weer in het Duitse Solingen werd tentoongespreid. Tijdelijke tewerkstelling kan in de toekomst alleen nog maar 'in beperkte uitzonderingsge vallen worden overwogen', be paalden de ministers. Bij vaca tures moet voorrang worden ge geven aan EG-onderdanen. Wie als niet-EG-burger beschikt over gespecialiseerde kennis op een bepaald gebied, heeft nog een redelijke kans van slagen Maar seizoenarbeiders bijvoor beeld zullen maar voor ten hoogste zes maanden in dc EG mogen werken, waarna ze weer voor minimaal zes maanden buiten de EG moeten verblij- Minister Hirsch Ballin heeft gisteren op uitdrukkelijk ver zoek van de Tweede Kamer het voorbehoud gemaakt dat het Nederlandse parlement zich eerst over de nieuwe regels moet kunnen uitspreken. Amnesty kraakt VN-conferentie 'Deelnemers aan top over mensenrechten martelen zelf belgrado-sarajevo» Bij straatgevechten tussen duizenden aanhangers van de voornaamste Servische oppositiepartij en de politie zijn afgelopen nacht een dode en 15 ge wonden gevallen onder politiemensen en zeker veertien maanden geleden bego: 16 gewonden onder burgers. Onder de gewonden - - de oppositiepartij, namen en twee granaten tussen de menigte in sloegen. Zeker elf mensen kwamen om het leven en 80 raakten gewond. Het was een van de ergste aanvallen op burgers in Sarajevo sinds de Bosni sche Serviers hun belegering van de hoofdstad bevond zich ook de leider Vuk Draskovic van de Servische Vernieuwingsbe weging (SPO). Draskovic werd vanochtend vroeg door de poli tie uit het partijbureau gehaald en vervolgens zwaar afgetuigd door agenten. Hij liep wonden op in zijn gezicht en op zijn hoofd. Gisteravond hadden duizenden betogers gepro beerd het parlementsgebouw in Belgrado te be stormen. Eerder op de dag was daar een afgevaar digde van hun partij neergeslagen door een parle mentslid van de Servische Radicale Partij (SRP). Een woedende Draskovic riep zijn aanhangers op zich voor te bereiden op de strijd. De situatie in Belgrado is gespannen nadat het parlement maandagnacht de gematigde presi dent Dobrica Cosic van rest-Joegoslavië had afge zet. De ultra-nationalisten van de Servische Radi cale Partij hadden daarbij een belangrijke rol ge speeld. Voor het televisiestation Politika in Belgrado verklaarde Draskovic dat vandaag weer zou wor den gedemonstreerd. „Dit is hel laatste uur om Servië te redden". In Sarajevo is gisteren een moslimfeest op een tragedie uitgelopen toen Servische mortierschut- ters een voetbalveld in een buitenwijk onder vuur De Bosnische radio had de bevolking gewaar schuwd voor een dergelijke Servische aanval op het offerfeest Kurbon Bayrarn, wanneer moslims de bereidheid van Abraham om zijn zoon aan God te offeren herdenken. „Het was geen erg goed idee", zei Sead Bajric, terwijl hij gewond op een brancard lag in een veldlazaret nabij het voet balveld. „Maar de mensen willen hoe dan ook sa menkomen en een normaal leven leiden." De aanval had plaats terwijl Bosnische rege ringstroepen bezig waren met de consolidatie van terreinwinst ten zuiden van Sarajevo, die het ge volg was van een verrassend offensief. Terwijl regeringssoldaten zich ingroeven ten zuiden van Sarajevo, waren de berichten van het front in Oost-Bosnië slecht. Een hoge Bosnische bevelhebber, Mostafa Hajrulahovic. stelde de in ternationale gemeenschap verantwoordelijk voor een Bosnisch-Servisch offensief tegen Gorazde. Door onenigheid over het instellen van veilige zones voor de Bosnische moslims heeft de Veilig heidsraad gisteren geen akkoord kunnen bereiken over het internationale actieprogramma voor Bosnië-Uercegovina. Washington gaf toe dat er nog steeds „meningsverschillen" zijn. De niet-ge- bonden landen en de ondertekenaars van het ac tieprogramma onderhandelen vandaag opnieuw. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5