Geen trams en bussen in Amsterdam 'Pleegouder weet weinig van moslimkind' Binnenland Twee jaar en TBS voor brandstichting bij NZH 'FNV doet veel te weinig voor Turken' Chauffeur Kamminga in WAO door 'astrale stem' Half miljoen claims na huldiging Feyenoord Buste van Thorbecke onthuld Commissie wil minder ministers WOENSDAG 2 JUNI 1993 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenscbappek)ke Persdienst Vijf en drie jaar voor verkrachtingen breda Een 18-jarige man uit Tilburg heeft gisteren vijf en een 20-jarige plaatsgenoot drie jaar cel gekregen voor verkrachtin gen en berovingen. Tegen de Tilburgers was voor de rechtbank in Breda negen en vijfjaar geëist. Behalve de celstraf zijn het tweetal conform de eis ook TBS en dwangverpleging opgelegd. In anderhalf jaar tijd maakte de jongste zich in Tilburg en omge ving schuldig aan meer dan twintig verkrachtingen of berovin gen. Hij zocht steeds willekeurige mensen uit, wachtte ze op of achtervolgde ze met de brommer. Daarna trok hij ze van hun fiets, sloeg en trapte ze. Frinking geeft DAF-SP vijf miljoen den haag De overname van DAF Special Products is een stapje dichterbij gekomen. Staatssecretaris Frinking van defensie heeft het bedrijf vijf miljoen gulden gegeven om een gepantserd verkennings voertuig voor de landmacht te ontwikkelen. Twee buiten landse bedrijven die DAF-SP willen overnemen, hadden deze subsidie als voorwaarde voor overname gesteld. Frin king maakte dat gisteren be kend na zijn beëdiging tot staatssecretaris. Hij is Baron van Voorst tot Voorst opge volgd die commissaris van de koningin in Limburg wordt. FOTO ANP»ED C Twee mannen gedood in Den Haag den haag Twee mannen zijn gisteravond neergeschoten in een huis aan de Krusemanstraat in Den Haag. De politie vond de twee lijken in de woonkamer van een 'junkenpand' in de Schil derswijk. De mannen zijn volgens de politiewoordvoerder door meerdere kogels getroffen. Ook op andere plaatsen in het pand zijn kogels gevonden. De identiteit van de twee mannen is onbe kend. De leeftijd ligt volgens de politie tussen 25 en 30 jaar. Brandweerman komt om bij oefening rosmalen Bij een oefening van de regionale brandweer in het Brabantse Rosmalen is gisteravond een 22-jarige brandweerman uit Boekei om het leven gekomen. Vier andere brandweerlieden zijn voor ademhalingsmoeilijkheden in een ziekenhuis behan deld. De gewonden vielen bij een oefening met persluchtappa- ratuur in een oude bunker, waar brandende pallets de gangen onder rook zetten. Wat fout is gegaan, is nog niet bekend, aldus een woordvoerster van de politie. Weer invallen in drugpanden Rotterdam De politie van Rotterdam-Rijnmond heeft gister avond 42 mensen aangehouden bij invallen in zeventien drug panden en één coffeeshop in Rotterdam-West. Daarbij zijn twee vuurwapens, ruim een halve kilo harddrugs en een bedrag aan buitenlands geld in beslag genomen. Ongeveer zeventig agenten voerden de invallen uit. De politie probeert met de acties de ou de stadswijken waar de drugcriminaliteit welig tiert, veiliger te maken. Een aantal van de verdachten wordt overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Verkrachter blijkt 15-jarige jongen appelscha De man die zaterdagmiddag twee elfjarige meisjes in de bossen bij Appelscha heeft aangerand en seksueel misbruikt, blijkt een vijftienjarige jongen uit die plaats te zijn. Het recher chebijstandsteam Friesland, dat met twintig mensen aan de zaak werkte, heeft de jongen gisteren naar aanleiding van tips aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Lijk in kanaal Terneuzen gevonden terneuzen De bemanning van een sleepboot heeft zaterdag avond in het Kanaal van Gent naar Terneuzen een in plastic en gaas verpakt lijk van een man aangetroffen. Het stoffelijk over schot is voor onderzoek bij het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk. Verdere gegevens zegt de politie nog niet te kunnen geven. alkmaar «anp De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 24-jarige Alkmaar der wegens brandstichting ver oordeeld tot twee jaar cel en TBS met dwangverpleging. De man heeft bekend dat hij „om zich af te reageren" in Alkmaar in december en januari enkele grote branden heeft gesticht. Officier van justitie mr. E. Bueno had vier jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. De man werd in februari aan gehouden nadat hij voor de der de keer een grote brand in Alk maar had gesticht. In december brandden bij een remise van de Noord- en Zuidhollandse Ver voermaatschappij (NZH) door zijn toedoen vijf bussen uit. In januari stak hij bij dezelfde re mise brand in een bus. Door overslaande vlammen brand den 48 bussen volledig uit en liepen er negen rook- en water schade op. In februari stak de Alkmaar der het rieten dak van een ge bouw van Rijkswaterstaat in brand. Kort daarop kon de poli tie hem arresteren. Politicoloog in rapport: utrecht anp De deelname van Turkse Ne derlanders aan vakbondsactivi teiten is zeer gering. De organi satiegraad is laag en allochtone kaderleden en vakbondsbe stuurders zijn al helemaal schaars. Dat blijkt uit onderzoek van G. Ritsema. student politi cologie van de Universiteit van Amsterdam. Ritsema noemt de bond „hy pocriet", omdat bondbestuur- ders hard roepen dat bedrijven meer allochtonen in dienst moeten nemen, maar ondertus sen zelf niets doen. Het rapport 'De participatie van Turkse werknemers in de FNV' is van middag aan vice-voorzitter Adelmund van de FNV aange boden. De FNV besteedt volgens Rit sema te weinig aandacht aan specifieke problemen van etni sche minderheden. Dat blijkt al leen al uit het feit dat de bond voor de belangenbehartiging slechts één, sterk onderbezet, secretariaat heeft. Minderhe denbeleid is meestal projectma tig, en dus tijdelijk, stelt Ritse ma. Bovendien doet de bond er alleen wat aan omdat de over heid daar subsidie voor geeft. Ritsema vindt dat de bond harde afspraken met werkge vers moet maken om meer al lochtonen aan werk te helpen. „Er moeten streefcijfers komen, termijnen worden gesteld en sancties volgen als niet vol doende allochtonen zijn aange nomen. En de bond is alleen ge loofwaardig als die voldoende allochtonen in kaderfuncties heeft." Vrijdag ook actie Dienst Parkeerbeheer Het openbaar vervoer in Amsterdam gaat vrijdag voor 24 uur plat. Ook de Dienst Parkeerbeheer en enkele andere gemeentediensten in de hoofdstad zullen die dag niet werken. Noord zullen morgen en over morgen het werk voor twee maal 24 uur neerleggen, inclu sief de reinigingsdiensten. Het zelfde geldt voor de stadsdelen Bos en Lommer, Oost en Os dorp, maar dan exclusief de rei niging. Vrijdag sluiten zich vier ande re stadsdelen bij de staking aan, evenals de dienst herhuisves ting en de straatmakerij. Mor gen wordt gestaakt bij onder andere het operationele deel van het gemeentelijke havenbe drijf en de diensten ruimtelijke ordeningen riolering. De vier politiebonden hebben gisteren een nieuw ultimatum aan de ministers Dales (Binnen landse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie) gesteld: vóór 9 juni moet er een loonbod zijn waar mee een CAO-akkoord kan wor den bereikt. Als de ministers geen redelijk bod doen, gaat de politie actievoeren. Omdat een akkoord over een loonsverbetering van 2,5 pro cent uitblijft, hebben kaderle den van het Gemeentevervoer bedrijf in Amsterdam besloten te staken. Trams, bussen en metro blijven in de remise, zo heeft een woordvoerder gister middag meegedeeld. Net als bij de acties van vorige maand gaan ook de ponten over het II uit de vaart. De AbvaKabo heeft de suggestie gedaan om de IJ- tunnel vrijdag af te sluiten voor autoverkeer en open te stellen voor fietsers en wandelaars. Automobilisten in Amster dam kunnen vrijdag ook profi teren van het arbeidsconflict. De gemeentelijke Dienst Par keerbeheer zal die dag opnieuw staken. Dat betekent dat geen bonnen worden uitgeschreven en niet wordt weggesleept. Ambtenaren van het stadsdeel Zes en zeven jaar cel voor overvallers amsterdam Een 27-jarige man uit Almere is gisteren door de Amster damse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar voor een reeks van overvallen op cof feeshops, snackbars en pompstations en twee schietpartijen waarbij drie gewonden vielen. Drie mededaders kregen ieder zes jaar. De straffen vielen aanmer kelijk lager uit dan de eisen van de officier van justitie. De voornaamste reden daar voor is dat de mannen eerder niet of nauwelijks met justitie in aanraking zijn geweest. Officier mr. J. Sassenburg had tegen de 27-jarige leider van de bende twaalf jaar ge- eist en tegen de overige drie verdachten tien jaar. De overvallen werden vo rig jaar gepleegd op verschil lende plaatsen in het land en gingen telkens met grof ge weld gepaard. Een aantal ke ren werd tijdens een overval geschoten. Zo raakte een snackbar-eigenaar in Dordrecht zwaargewond toen hij zich tegen de bende verweerde. Op 21 december van het vorig jaar verrichte de politie de eerste aanhoudingen. De roofteams van de Amster damse en Rotterdamse re cherche combineerden hun onderzoeksinspanningen en losten zo 36 zaken op. cretaris Ter Veld hekelde. Kamminga werkt als makelaar in Groningen en rijdt regelma tig in zijn auto met chauffeur naar Den Haag om zijn KNOV- werk te doen. Ook rijdt hij veel door het land om de achterban te raadplegen of te informeren. Toen zijn chauffeur „astrale stemmen" begon te horen, werd rijden een gevaar en moest de KNOV-voorman op zoek naar een andere chauf feur. De chauffeur gaat bin nenkort de WAO in. Dat komt Kamminga op een boete te staan van een jaar salaris. KNOV-voorzitter Kamminga hoeft in zijn kruistocht tegen strafkortingen voor onderne mers die personeel in de WAO sturen (malusregeling), niet langer voorbeelden te lenen. De voorzitter van 's lands grootste werkgeversorganisa tie voor de middenstand krijgt zelf een boete omdat zijn chauffeur de WAO in gaat. Dat vertelde Kamminga gis teren in Den Haag tijdens een persconferentie waarin hij de malus-wetgeving van staatsse- rotterdam Er is voor een half miljoen gul den schadevergoeding geclaimd door ondernemers in de Rotter damse binnenstad die slachtof fer zijn geworden van relschop- pende voetbalsupporters. De middenstand is woedend over de uitspattingen van de voetbal vandalen na de huldiging van landskampioen Feyenoord maandagavond. Er sneuvelden tientallen ruiten, winkels wer den geplunderd en de politie moest 250 man inzetten om de orde te herstellen. Volgens voorzitter H.J. Der- ksen van de Stichting City Rot terdam, die de belangen van de bedrijven in het centrum behar tigt, kan het schadebedrag nog flink oplopen. De middenstan ders zijn boos op de gemeente omdat die heeft verzuimd voor af overleg te plegen. De feesten na de bekerwinst van Feye noord vorig seizoen waren ook al ontaard in vernielingen en plunderingen. Van de 49 arrestanten zaten er gisteren nog drie vast. De an deren kregen een proces-ver baal of schikkingen van vijftig tot duizend gulden voor open lijke geweldpleging, mishande ling, bedreiging, opruiing, dief stal, baldadigheid of belediging. Er zijn twee vuurwapens in be slaggenomen. den haag Politieke partijen moeten in de toekomst alleen nog maar een lijsttrekker voor de verkiezingen aanstellen. De volgorde van de rest van de lijsten dus van de men sen die in de Tweede Kamer komen moet door de kiezer via voorkeurstemmen worden vastgesteld. Dat zei WD- fractieleider Bolkestein gisteren bij de onthulling van een borstbeeld van de voormalige liberale voorman Thorbecke. De WD schonk het beeld aan de Tweede Kamer. Op de foto poseren W. Torbecke, achterkleinzoon van de staats man, en Bolkestein naast de buste. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Islamitische stichting wil pleegzorg onder moslims bekendmaken pen haag carine neefjes „Een moslimkind past vaak niet in een Nederlands pleeggezin, omdat de meeste pleegouders te weinig weten over de normen en waarden van de islam. Zo kunnen moslim-ouders asser tief gedrag van hun kind brutaal vinden. Een moslimkind kan in een Nederlands pleeggezin daarom heel stil zijn: uit respect voor zijn pleegouders. Maar die zijn zo'n gedweeë houding niet gewend en vragen: 'Waarom zegje niks?"'. Aan het woord is S. Abdus Sattar, adviseuse van de Islami tische Stichting Bevordering In tegratie (ISBI). Samen met de Federatie Centrales voor Pleeg zorg organiseert de ISBI het congres 'Moslimpleegkinderen in Nederland: wie vangt hen op? dat volgende week dinsdag in Den Haag wordt gehouden. In Nederland is er een groot tekort aan moslimpleeggezin nen. Zo'n duizend moslimkin deren kunnen niet meer thuis wonen. Ze worden nu opgevan gen in Nederlandse gezinnen of in een tehuis. De moslimpleeg gezinnen in Nederland zijn op één hand te tellen. Volgens Abdus Sattar kunnen moslimkinderen beter worden opgevangen door moslimpleeg gezinnen. „Een streng gerefor meerd meisje hoort ook niet thuis in een pleeggezin waar Abdus Sattar, adviseuse van de Islamitische Stichting Bevordering Integratie (ISBI), moeten r bekend worden gemaakt met het fenomeen pleegzorg. geen waarde wordt gehecht aan daarentegen zijn vaak FOTO GPD ROLAND DE BRUIN geloof illustreert ze. De Nederlandse pleeggezin nen zijn naqwelijks bekend met de normen en waarden van de islam. Ze weten weinig van de voedingsregels, de manier van kleden en andere rituele zin waar niet wordt geleefd vol gens de regels van de islam. Abdus Sattar: „Zo kan het voor moslim-ouders angstaan- staat hun leefgewoonten aan de Nederlandse pleegouders over te brengen, omdat ze gebrekkig Nederlands spreken. Ook zien jagend zijn als hun achtjarige ze de Nederlandse pleegouders dochtertje in een gezin wordt als een bedreiging, omdat ze geplaatst waar ook een jongetje zich realiseren dat hun kind van haar leeftijd woont. In plichtingen. De moslim-ouders wordt grootgebracht in een ge- limgezinnen gaan jongens meisjes niet zo vrij met elkaar om als in Nederlandse fami lies." Tot nog toe melden zich nau welijks moslim-ouders aan als pleeggezin. Simpelweg omdat ze het fenomeen 'pleegzorg' niet kennen. Officieel is adoptie volgens de islam niet toege staan, omdat „over de biolo gische identiteit van een kind geen onduidelijkheid mag be staan." Abdus Sattar: „Maar weder zijdse zorg voor leden van de gemeenschap is wel een zeer gewaardeerde eigenschap van moslims. Dat zie je ook bij voor beeld in Turkije en Marokko. Daar is het heel gebruikelijk dat een familie tijdelijk een achter neefje opvangt, omdat de situa tie thuis onhoudbaar is." Maar de Turken en Marokka nen die hier wonen, zijn des tijds niet met hun hele 'grootfa milie' (ooms, tantes, neven, nichten) naar Nederland geko men. Het gaat vaak om echtpa ren die hier dus geen fami lienetwerk hebben die hun kin deren kunnen opvangen. Op het congres willen de Fe deratie Centrales voor Pleegzorg en de ISBI moslim-ouders be kend maken met het fenomeen 'pleegzorg'. Volgens Abdus Sat tar kunnen moslimgezinnen juist heel geschikt zijn, omdat de vrouw vaak niet buitenshuis werkt en er meestal meerdere kinderen wonen. Een kleinere ministerraad van vijf tot zeven ministers (nu twaalf) kan bijdragen tot een betere coördinatie van het over heidsbeleid. Het aantal staatsse cretarissen moet dan wel fors worden uitgebreid. Zij worden dan meer belast met de dage lijkse politieke leiding op het departement. Deze oplossing draagt de commissie-Scheltema aan in een gisteren aan kamervoorzit ter Deetman aangeboden rap port 'Steekhoudend minister schap' over betekenis en toe passing van de ministeriële ver antwoordelijkheid. De commis sie is een van de vier externe clubs die in opdracht van de Kamer ideeën heeft uitgewerkt voor staatkundige en bestuurlij ke vernieuwing. De commissie De Koning kwam in april met een nota over de gekozen mi- nister-president. De Tweede Kamer zal dit najaar over alle adviezen debatteren. Bijna 9 procent Nederlanders is elders geboren Van de Nederlandse bevolking is 8,7 procent van buitenlandse afkomst. In 1990 was dat nog 7,8 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De groei van het aantal mensen dat in het buitenland is gebo ren, was de laatste jaren tien keer zo groot als die van de mensen die in Nederland zijn geboren. De grootste groep van buiten ons land geboren personen be staat nog altijd uit mensen uit Indonesië of het voormalige Nederlands Indië (188.000). Het CBS verwacht dat deze groep zal afnemen gezien de gemid delde leeftijd. De op één na grootste groep, gevormd door 171.000 mensen uit Suriname, groeit nog steeds. Het aantal mensen uit Turkije (159.000) en Marokko (131.000) steeg ook vorig jaar, maar de immigratie uit deze twee landen is sterk ge daald. Verwacht wordt dat binnen enkele jaren de zogeheten twee de generatie van de Surinaam se, Marokkaanse en Turkse be volkingsgroepen sterker zal groeien dan de eerste generatie. In Amsterdam is inmiddels één op de vier inwoners buiten ons land geboren, in Rotterdam en Den Haag één op vijf. Ook verdachten diefstal moeten in voorarrest DEN HAAG ANP Het moet mogelijk zijn verdach ten van vermogensdelicten als diefstal en heling vaker in voor arrest te nemen. Als ze maxi maal vijf jaar eerder ook een dergelijk delict hebben ge pleegd en als de kans op herha ling groot is, moeten ze vastge houden kunnen worden. Daar toe heeft minister Hirsch Ballin van justitie een wetsvoorstel ge maakt dat hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Politie en justitie moeten der gelijke wetsovertreders nu nog vaak wegsturen omdat er op het delict, waarvoor ze zijn aange houden, een maximale straf van vier jaar staat. Voorarrest is al leen mogelijk als ze straffen ris keren van meer dan vier jaar of als de kans groot is dat de ver dachte opnieuw in de fout gaat. Maar dan moet het wel gaan om misdrijven waarop zes jaar of meer staat. Van Geest treedt af als voorzitter studentenbond De Landelijke Studentenvak bond LSVb heeft Trudy Jansen (24), studente Ergotherapie en Psychologie aan de Hogeschool van Amsterdam, benoemd tot nieuwe voorzitter. Ze is de op volgster van Simone van Geest. Van Geest leidde 8 mei de pro testen tegen de bezuinigings plannen. Die liepen op rellen uit. Het aftreden van Van Geest heeft <l.i.ir niets mee te maken. Ieder jaar wordt een nieuwe voorzitter gekozen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3