Krajicek: rapport en een draaiboek H Dordrecht '90 uit zijn lijden verlost Sport Sabatini vluchtiger dan haar parfum Blinker terug in Oranje voor duel met Noren Salonremise in De Baandert WOENSDAG 2 JUN11993 25 chef ao van kaam. plv -chef rob onoerwater. 071-1 Psycholoog beschrijft hoe hij speelt, tv-baas bepaalt wanneer Dat in het internationale tennis de dollarbiljetten op de eerste plaats komen, is al jaren duidelijk. Managements- bureaus, sponsors en televisiemaatschappijen bepalen de gang van zaken rond de baan. Bij toernooien als de open Franse kampioenschappen is het vooral de laatste groep die van de deelnemers niet meer dan kuddedieren maakt. Jim Courier en met name Richard Krajicek moes ten dat gisteren op Roland Garros, waar de Franse zender Antenne 2 de scepter zwaait, weer eens ervaren. ik vandaag ook zou spelen. Om in elk geval te voorkomen dat ik weer zoals zondag de hele dag parus eric de bie gpd-verslaggever Volgens de aanvankelijke plan ning zou de 21-jarige Nederlan der gisteren de tweede partij, na het optreden van de vrouwen Conchita Martinez en Anke Hu- ber, op het centre-court spelen. Courier-Prpic stond als slotak koord geprogrammeerd. Toen de titelverdediger het schema onder ogen kreeg, ontstak hij echter in woede. Courier had er eigenlijk op gerekend een dag vrij te krijgen. Maar als hij toch in actie moest komen, dan toch zeker wel zo vroeg mogelijk. Aangezien de livreiknecht nog steeds een buiging voor de ko ning moet maken, werden de partijen door de toernooi-orga- nisatie omgedraaid. Met als ge volg dat Jim Courier gistermid dag ten kos*e van Goran Prpic de halve finales kon bereiken (6-1, 4-6, 6-0, 7-5), terwijl de ontmoeting tussen Richard Kra jicek en de Tsjech Karei Nova- eek 's avonds om precies twee minuten over negen vanwege invallende duisternis werd afge broken. De Hagenaar had zijn achterstand in sets toen net goedgemaakt: 3-6,6-3,3-6,6-3. „Ze luisteren hier alleen maar naar de televisiestations", foe terde een boze Courier na af loop van zijn moeizame zege. „Wat ik of de andere spelers van de baan moet blazen, werkt dat soms in zijn nadeel. Hij re kent er namelijk op dat hij altijd kan terugvallen op zijn harde service als hij in de problemen komt. Daardoor ontspant hij zich te veel. Tegen toppers heeft hij geen tijd om zo te denken. Hij weet dan dat hij zich ook op zijn andere slagen moet con centreren", aldus Carlstedt, die ook dezer dagen op Roland Garros met een kritisch oog naar het spel van Krajicek keek. „De afgelopen drie maanden zit te wachten, heb ik de eerste viel het me op dat Richard tij partij gekozen." De mening van dens de wedstrijd te weinig één Krajicek deed er op dat moment blijkbaar niet zo veel toe. Hoe de partij tussen de voor malige landgenoten vanmiddag ook afloopt, Krajicek blijft on dertussen voer voor psycholo gen. Net als tijdens zijn partijen in de twee vorige ronden, tegen achtereenvolgens Jordi Arrese en Carlos Costa, wisselde hij gisteravond briljante momen ten regelmatig af met plotselin ge inzinkingen. Neerlands num mer één is het afgelopen half jaar qua conditie sterker en mentaal rijper geworden, maar krijgt op de baan nog te vaak een 'wegtrekker'. Het pijnlijke daarbij is dat dat bijna altijd op de meest ongelegen momenten gebeurt. Roland A. Carlstedt conclu deerde onlangs hetzelfde. De bekende tennispsycholoog - van oorsprong Amerikaan maar al veertien jaar woonachtig in Europa - volgde op verzoek van Krajiceks coach Rohan Goetzke sinds de Australian Open de meeste wedstrijden van de im- port-Monegask. Na het gravel- niveau kan vasthouden. Hier i Parijs heeft hij zich iets hersteld, maar het kan nog beter." Carlstedt, die dit jaar de 'In ternational Association of Ten nis Psychology' oprichtte, is vooral van mening dat Krajicek zijn partijen soms te gemaJdce- lijk opneemt. „Omdat hij zich vanwege het vertrouwen in zijn opslag te veel relaxt, herkent hij soms de belangrijke fases in een wedstrijd te laat. Hij moet nog leren een partij beter te 'lezen'. Daarnaast hanteert hij nog te weinig een op zijn tegenstander afgestemde tactiek. Hij moet natuurlijk wel van zijn eigen spel, het service-volley, uitgaan, maar kan nuances aanbren gen." Verder heeft Carlstedt, die re gelmatig door coaches als Niki Pilic of Günther Bresnik (de oud-trainer van Boris Becker) wordt ingehuurd, ook op de techniek van Krajicek iets aan te merken. „Zijn voetenwerk is nog niet honderd procent en zijn volley's kunnen beter. Hij beweegt soms te langzaam. De club van het volk? hij een rapport. Daarin stelt hij onder meer vast dat Krajicek al les in zich heeft om ooit Wim- denken, interesseert ze niet. Er bledon te winnen, maar mo stonden vandaag ook vier menteel nog te vaak tegen voor- toernooi van Barcelona schreef Maar dat is niets om te wanho- kwartfinales bij de vrouwen op het programma. Waarom heb je dan per se twee mannenpartij- al mindere spelers slordige ste ken laat vallen. „Richard heeft het grote voor- nodig? Dat begrijp ik niet. Ik deel dat hij over één van de bes- heb nu twee dagen vrij. Die ver deling had toch beter kunnen zijn. Ze stonden er echter op dat te opslagen in het circuit be schikt. Tegen vooral tegenstan ders die hij normaal gesproken pen. Hij heeft het geluk over een uitstekende trainer te be schikken. Rohan Goetzke is één van de weinige coaches die be reid is naar andere mensen te luisteren en zichzelf nooit in het voetlicht plaatst. Als hij Richard van zijn zwakheden kan afhel pen, heeft Nederland zonder twijfel weer een top-vijfspeler. En ik denk dat hij het daar dan een tijdje uitzingt." Arantxa Sanchez Vicario laat er geen twijfel over bestaan. De Spaanse is erg blij met haar overwinning op Ja- na Novotna. foto epa parus anpde betere conditie. Na drie en een half uur sloeg Fernandez op haar vijfde matchpunt toe, 10-8. Met haar overwinning werd Fernandez op haar achtste Franse Open voor de tweede keer halve fi- naliste. In 1989 haalde ze voor de eerste keer de laatste vier. Graf, Huber en Sanchez-Vicario com pleteerden het kwartet. Voor Huber was het een primeur op een grand slam. De 18-jarige Duitse, achtste geplaatst, versloeg Conchita Martinez voor de derde keer in haar loopbaan, 6-7 6-4 6-4. Graf, eerste geplaatst, was onweerstaanbaar voor Capriati (6-3 7-5) en Sanchez-Vicario, tweede, voor Novotna, 6-2 7-5. Magnetic heet Gaby Sabatini's nieuwste parfum. Magnetisch was haar spel gisteren op Roland Garros in de kwartfinales tegen Mary-Joe Fernan dez. Tot 6-15-1. Daarna werd haar spel vluchtiger dan haar parfum. Ze vergooide vijf matchpunten, verloor haar concentratie en bood Fernandez de mogelijkheid terug te komen in de wedstrijd. Die kans greep de Amerikaanse dankbaar aan. Ze won de tweede set in de tiebreak met 7-4 en beschikte in de derde set over de langste adem en Vitesse gaat met Glenn Helder praten leiden Glenn Helder gaat komende maandag om de tafel met Vitesse. De Arnhemse eredivisieclub onderneemt serieuze po gingen om de Leidenaar van Sparta over te nemen. De onder handelingen over een tweejarig contract vinden plaats op het WCS-kantoor in Gouda. Helder laat zich bijstaan door vak bondsman Rob Jansen. Wanneer beide partijen elkaar niet kun nen vinden - momenteel praten de clubs onderling met elkaar - blijft de oud-speler van Roodenburg bij Sparta. Na drie dienstja-» ren heeft de Rotterdamse club hem een verbeterd contract aan geboden. Rentree Monica Seles in Mahwah mahwah De organisatoren van het tennistoernooi in Mahwah (VSt) hebben gisteren bekend gemaakt dat Monica Seles op 19 juli haar rentree zal maken. De nummer één van de wereldrang lijst, die eind april in Hamburg door een aanvaller met een mes werd verwond, maakt haar rentree daarmee een week eerder dan was voorzien. Regi Blinker, één van de kampioenen van Feyenoord, is teruggekeerd in de selectie van het Nederlands elftal voor het kwalifica tie-duel tegen Noorwegen, op 9 juni in Rot terdam. De linksbuiten heeft een wedstrijd in het Nederlands elftal gespeeld. In Utrecht speelde hij tegen San Marino. Daarna ont brak hij op Wembley, waar Oranje gelijk speelde tegen Engeland (2-2). Bondscoach Advocaat heeft de groep van zestien vergeleken met het treffen in Enge land op vier plaatsen gewijzigd. Blind (ook niet geheel fit), Gullit (bedankt), Vink en Silooy (vorige keer toegevoegd nadat Van Aerle geblesseerd was afgevallen) zijn ver dwenen. Van Aerle, Blinker, Koeman en Jonk zijn terug. Met uitzondering van Blin ker waren die de vorige keer niet fit. Daarnaast zijn enkele belangrijke spelers niet beschikbaar wegens blessures. Van Basten (enkel) zegde voor de vijfde opeen volgende keer af, de PSV'ers Kieft en Nu- man zijn al enkele weken uit de roulatie. De selectie verzamelt vrijdag, in hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Koeman (Bar celona) en Wouters (Bayern München) heb ben toestemming in het weekeinde nog voor hun elftal uit te komen, in verband met de kampioenskansen van hun clubs. Voor zaterdag is er een oefensessie met Jong Oranje gepland. In de selectie zijn geen debutanten. De selectie van het Nederlands elftal ziet er als volgt uit: De Goey (Feyenoord), Snel- ders (Aberdeen), Bergkamp (Ajax), Jonk (Ajax), Frank de Boer (Ajax), Overmars (Ajax), Bosman (Anderlecht), Van Vossen (Anderlecht), Koeman (Barcelona), Wouters (Bayern München), Blinker (Feyenoord), Witschge (Feyenoord), De Wolf (Feye noord), Winter (Lazio Roma), Rijkaard (AC Milan) en Van Aerle (PSV). De selectie van Jong Oranje: Roorda (Gro ningen). Moens (Excelsior), Van der Gaag (PSV), Klomp (PSV), Hoekstra (PSV), Oulida (Ajax), Vierklau (Utrecht), Van der Looi (Vi tesse), Buskermolen (AZ), Stam (Zwolle), Van Gastel (Willem II), Rorije (GA Eagles), Pahlplatz (FC TwenteL Mutsaers (RBC), Bond (Volendam), Jansen (Roda JC). Voorzitter laat geen traan om degradatie dordrecht anp Dordrecht'90 is gisteravond ver loren gegaan voor de eredivisie. Slechts weinig liefhebbers van voetbal die er een traan om lie ten. Het afscheid ging wel ge paard met de eerste overwin ning op eigen veld dit seizoen. Aan de Krommedijk werd het al min of meer uitgespeelde Cam- buur ruim verslagen: 4-0. Aan gezien Fortuna en Den Bosch elkaar in het onderlinge duel aan het benodigde punt hiel pen, ging dat tweetal richting nacompetitie. Met uitzondering wellicht van trainer Berger (,,Ik ben een kind van de eredivisie") lag niemand er echt wakker van bij Dordt. Voorzitter Den Braven had al la ten doorschemeren de top van de eerste divisie leuker te vin den dan degradatievoetbal op het hoogste niveau. Nieuw team Bovendien zou de begroting hoe dan ook worden terugge bracht tot twee miljoen gulden. Wat erg weinig voor de eredivi sie. Een groot aantal spelers mag vertrekken. Mulder, Jimmy Simons, Rietbroek, Van der Gijp, De Bruin en Van der Laar krijgen geen nieuw contract. Jerry Simons wil weg, Barendse voelt weinig voor de verlaagde aanbieding die hij kreeg. Kraay gaat waarschijnlijk naar Telstar, Robin Schmidt kampt met een ernstige blessure en zal worden toegevoegd aan de technisch staf. De Dordtse clan van weleer moet de as van het nieuwe team gaan vormen. Of trainer Han Berger volgend jaar blijft is eveneens onzeker. Hij heeft nog een doorlopend contract, maar heeft z'n twijfels. „Ik moet nog eens goed over mijn toekomst nadenken." Zootje Daarnaast moet het gezegd: Dordrecht heeft er een zootje van gemaakt dit seizoen. Rebel lerende spelers, vernielingen in eigen huis, politie die reserve spelers uit de kleedkamer moest verwijderen, het kon niet op. Bovendien verzamelde de onge disciplineerde selectie een re cord aantal rode kaarten, was het dertien maanden wachten op de eerste overwinning in ei gen huis. „Misschien is een te rugkeer naar de eerste divisie wel de beste oplossing", stond gisteravond nota bene in het ei- Programma nacompetitie Fortuna Sittard en FC Den Bosch komen in de nacompeti tie uit tegen de periodekam pioenen uit de eerste divisie. De winnaars van beide poules spe len volgend seizoen in de eredi visie. Het programma: Poule A. 4 juni: Fortuna Heerenveen. 7 juni: NEC - Fortuna. 10 juni: NEC - Heerenveen. 13 of 14 juni: Fortuna - NEC, 16 of 17 |uniHeerenveen - Fortuna. Poule B: 3 juni- NAC - Den Bosch, 6 juni: Den Bosch - De Graafschap, 10 juni: NAC - De Graafschap, 13 juni: Den Bosch - NAC. 16 juni: De Graafschap - Den Bosch oeveel mensen stonden er maandag op de Coolsingel het kampioensfeest van Feye- noord te vieren? Tachtigduizend, honderd duizend, honderdtwintigduizend? De schattingen lie pen uiteen. „Wat een club", werd er bijkans hees van opwinding op radio en tv geroepen. „Wat een supporterslegioen. Echt een club die wortelt in het volk." Van dat soort hol geschreeuw word ik altijd wat kriege lig. Want echte supporters, zo is mijn overtuiging, heeft een club maar betrekkelijk weinig. Dat zijn de mensen die een ploeg blijven steunen ook als het niet goed gaat. Hoeveel of liever hoe weinig supporters zaten er ook weer in die enorme Kuip zo'n drie, vier jaar ge leden, toen Feyenoord zo ongeveer de donkerste periode van de laatste kwart eeuw beleefde? Vaak niet meer dan 8.000 man (en vrouw). De rest had er geen boodschap meer aan. De helden voldeden niet meer aan de verwachtingen en dus liet het legioen hen vallen. Zo gaat dat. Het is zoals in het gewone leven: echte vrienden heb je als puntje bij paaltje komt maar weinig. JD PAAAUW Van die 100.000 die maandag op de Coolsingel stonden te zingen, te zwaaien en te schreeuwen kwam het gros gewoon op de geur van het succes af en op de tam-tam van hier valt wat te beleven. Die getrouwen, over wie ik het hiervoor had, zullen er ongetwijfeld ook hebben gestaan, maar het is zeer de vraag of ze alle maal vooraan stonden. Hun genieten was een heel an der genieten. Een club van het volk? Jawel, zo lang die club het goed doet. En anders is zij slechts de club van een tamelijk beperkt aantal mensen. De mooiste opmerking rond het kampioenschap van Feyenoord kwam uiteraard weer van de kersvers gedi plomeerde coach Willem van Hanegem. Nadat hij eerst even mededeelde dat hij van de trainerscursus niet meer had opgestoken dan een sigaret, leverde hij op de vraag of Feyenoord toch eigenlijk niet de 'kampioen van de armoede' was deze prachtige zin af: „Als het kan, laat ons dan volgend jaar maar wéér kampioen van de armoede worden." 'Jatten van jeugdleden* In de krant van zaterdag stond het bericht dat elf voet balverenigingen uit het grensgebied van Noord- en Zuid-Holland een open brief hebben gestuurd aan an dere amateurverenigingen om 'eikaars jeugdleden te respecteren en geen pogingen te doen ten koste van andere verenigingen zichzelf op deze oncollegiale ma nier te versterken'. Het is een plaag, dat jatten van eikaars jeugdspelers. Vooral de kleinere en vrij laag spelende clubs hebben er last van. (En de hoger geklasseerde clubs ondervinden op hun beurt weer de gevolgen van de scouting van het betaald voetbal). Maar het kwaad is niet uit te roeien. Ik zou tenminste niet weten hoe. Te bewijzen valt er meestal nooit wat. Ik vind het schattig, hoor, die brief. Ongetwijfeld opge steld door een nobele geest die nog stamt uit de tijd van correcte manieren en plichtsbetrachting. Maar helpen doet het natuurlijk geen zier. Al jaren houd ik mijn kat met een ernstig betoog voor dat hij in de lente niet moet jagen op jonge vogeltjes. Helaas, het zit gewoon in dat beest. Geen trainer Als de Leids/Oegstgeester voetbalvereniging ASC ter sprake komt, word ik altijd besprongen door tegenstrij dige gevoelens. Enerzijds erger ik me dat de club, eens een naam in de voetballerij, zo flutterig bezig is (ze speelt al jaren in de allerlaagste klasse). Anderzijds vind ik het weer amusant om te zien hoe die vereniging van goed opgevoede schavuiten lak heeft aan de wetten van de prestatie-voetbalmaatschappij en haar geheel eigen weg gaat. Nu hebben de roodzwarten dan besloten volgend sei zoen het zonder echte trainer te doen. Als "voornaam ste reden" (zijn er dan nog andere?) wordt een gebrek aan geld opgegeven: de kantine-opbrengsten komen een tijdlang stil te liggen, omdat men vanwege de reno vatie van het eigen veld naar elders moet uitwijken. Trouwe lezers van deze rubriek weten wel dat ik trai ners/coaches tamelijk overschat volk vind, maar ja zón der hen gaat het toch ook moeilijk. Je hebt tenslotte ie mand nodig die de neuzen één kant laat uitwijzen, hoe wel dat bij ASC mét trainer ook maar hoogst zelden ge lukte. Op z'n hoogst stonden de neuzen richting tap. De leiding, zo lees ik in de krant van donderdag, komt nu in handen van een driemanschap: de oude knakker Bouk Pijnacker gaat zeggen hoe het moet en de leiding van de traininglcomt in handen van twee selectiespe lers. Moeder, waar zal dit op uitdraaien? In het oude Rome regeerden ze ook nogal eens per triumviraat en als ik me mijn geschiedenislessen nog goed herinner, eindigde dat steevast in moord- en doodslag. Maar het bericht in de krant werd afgesloten met twee even malicieuze als hoopgevende zinnetjes: „Het eerste team van ASC werd het afgelopen jaar voorlaatste In de eerste klasse zondag van de Aldelmg Leiden. I Iet twee de team degradeerde naar de reserve tweede klasse". Met andere woorden: trainer of niet, er valt hier abso luut niets meer te verpesten. gen programma-boek te lezen. Toen het min of meer te laat was leefde Dordrecht nog even op. De hervatting van de ge staakte wedstrijd tegen PSV werd van een 0-1 achterstand omgezet in een 2-2 remise, een paar dagen later werd RKC in Waalwijk met 3-0 verslagen. Het kon, maar alleen bij winst in het slotduel en bij een winnaar in de wedstrijd tussen Fortuna en Den Bosch, die beide twee pun ten voor stonden. Daarvan kwam het niet. Al leen hoefde Dordrecht, twee jaar geleden door een fusie met SW in de eredivisie terecht ge komen. zichzelf bij het laatste optreden niets te verwijten. Vooral door de inbreng van de talentvolle Jerry Simons, die twee keer scoorde, werd Cam- buur opzij gezet met 3-0. Lan- gerak en Langenhuijzen waren ook nog eens succesvol. De Friezen vonden het best. Kraay (69 Van Wattum (76 Forlum). Robbemond. Slagboom en Van de Merwe. Jerry Si mons en Langenhuysen Cambuur: Gnm. Ri|pma. Brouwer El- zinga (46 Uhlenbeek) en Abma Oos- Fortuna Sittard en FC Den Bosch hebben nog vier wedstrij den om zich in de eredivisie te handhaven. Na het gewenste resultaat (1-1) van gisteren in Sittard haalden beide clubs de nacompetitie. Fortuna speelt te gen Heerenveen en NEC, FC Den Bosch treft NAC en De Graafschap. Handjeldap of applaus, een 'normale' voetbalwedstrijd of volksverlakkerij? Fortuna en FC Den Bosch hadden voor hun optreden gisteravond al de schijn legen. Een gelijkspel was welkom, zou de twee ploegen voor directe degradatie behoe den en de waarde van het duel Dordrecht '90 - Cambuur tot nul reduceren. Een (al of niet stilzwijgend) akkoord leek aanvankelijk niet aan Fortuna te zijn besteed. Sa muel kopte de bal na een hoek schop van Anton Janssen achter doelman Vonk. „Ik schrok me lam", bekende de Bossche coach Van der Pluijm later. Na de rust zorgde het verne men van de tussenstand in Dordrecht voor nieuw elan bij de Bossche ploeg. Een doelpunt van Smeets werd nog wegens buitenspel afgekeurd, maar ne gen minuten na de rust kon Nij- huisde 1-1 niet missen. De overige 35 minuten ston den slechts in het teken van het voltrekken van het vonnis vooi Dordrecht. Het lief-zijn-voor-el- kaar gevoel overheerste, het tik - kie-breed en de gelukzalige glimlach.. „Het gebeurt niet vaak. maar na deze wedstrijd zijn er twee winnaars", draaide Van der Pluijm niet om de feiten heen. Collega Dekker sloot zich moei teloos bij die woorden aan. Fortuna Sittard: Hesp Maessen. Sa muel. Vergoossen. Szaima. Sneehes (26 Mordang), Usta, Dnessen (46. Bar menttoo), Deckers. Nysatner en A FC Den Bosch: Vonk Volkennk. Van der Heide. Van Eek en Laponder. Meu- lendi|k Wolfis en Ni|huis Laisma, Dor ksen (46 Benkirane) en Smeets (63 Mulders).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25