Leidsch Dagblad NIEUW! Conflict vijfde baan Schiphol n IK HARTJE LEIDEN Leiden koerst af op miljoenentekort Vrijgelaten moordenaar nu vast in Leidse cel Schuimkragen bedanken Willem f Kamer drijft Hirsch Ballin in het nauw BEL: GOED NIEUWS WOENSDAG 2 JUNI 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40171 LOSSE NUMMERS 1,60 Verscheurd 2 De verkiezingen in Spanje, die zondag worden gehouden, zijn de verkiezingen van de regio's. Duitse justitie blundert in zaak Solingen berlijn hans hoogenduk correspondent De Duitse justitie heeft een gro te blunder gemaakt bij de jacht op de daders van de moord op twee Turkse vrouwen en drie kinderen in Solingen. Gisteren werden de signalementen en te keningen van vier mogelijke da ders gepubliceerd, aan de hand van de bekentenis van een gear resteerde 16-jarige verdachte uit rechts-radicale kring. Enkele uren later trok justitie de signa lementen echter weei in. De ar restant had ze bedacht. Gisteravond demonstreerden in een aantal plaatsen opnieuw Turken en Duitsers tegen de moorden. In Solingen zelf wa ren duizenden mensen op de been. De Duitse kanselier Kohl en de minister-president Rau van Noordrijn-Westfalen zeiden de woede-uitbarstingen van de Turkse medeburgers te kunnen begrijpen, maar waarschuwden dat geweld niet langer zal wor den getolereerd. Zij sloten niet uit dat Turkse relschoppers eventueel zullen worden uitge wezen. In Solingen kwam het twee Moslim pleegkind 3 Een moslim pleegkind past niet in een Nederlands pleeggezin Serrano afgezet 5 Het leger van Guate mala heeft gisteren president Jorge Serrano, omdat dat te weinig weet een week na zijn verhulde over de islam. staatsgreep, afgezet. Nieuwe bezuinigingsoperatie onvermijdelijk Turkse jongeren demonstreerden gisteravond voor het Duitse consulaat in Amsterdam, naar aanleiding v in Solingen. nachten achtereen tot geweld dadige confrontaties tussen hoofdzakelijk radicale Turkse jongeren en de politie. Rau pro beerde gisteren opnieuw per soonlijk de gemoederen in de stad enigszins te bedaren. Bij het sluiten van deze editie was het niet opnieuw tot ernstige botsingen tussen de ME en de monstranten gekomen. In de moskee van Solingen riepen geestelijken op af te zien van geweld. De vakcentrale DGB riep op tot een uur van be zinning. In honderden bedrij ven werd het werk gisteren kor te tijd neergelegd. In Solingen gingen ook personeelsleden van het ziekenhuis waar gewonde slachtoffers van de aanslag en de daaropvolgende rellen wor den verpleegd de straat op. Op hun spandoeken stond: 'Rouw, schaamte en angst'. Morgen wordt in de moskee van Keulen een officiële rouwdienst voor de slachtoffers gehouden. Daarbij zal ook de Duitse president Von Weizsacker een toespraak hou den. Pagina 2: Voor Duitse Turken is het vijf over twaalf. De financiële problemen van de gemeente Leiden groeien. Over het lopende jaar rekent wethou der S. de Vreeze (PvdA/financi en) op een tekort van vijf mil joen gulden. In 1994 groeit het tekort tot bijna zeven miljoen, voorspelt hij. Ook in de daarop volgende jaren blijft Leiden kampen met enorme tekorten. Een nieuwe bezuinigingsope ratie is onvermijdelijk. In sep tember komen burgemeester en wethouders met hun bezuini gingspakket. Een ding staat daarbij voor De Vreeze vast: de onroerend-goedbelasting mag niet opnieuw stijgen. De Vreeze heeft vanochtend de gemeenteraad in een aanbie dingsbrief bij de voorjaarsnota op de hoogte gesteld van de sombere financiële vooruitzich ten. De brief komt hard aan. Tot 1992 was Leiden een artikel 12- gemeente. Dat wil zeggen dat de gemeente onder curatele staat van het rijk en daar ook steun van krijgt. De gemeente staat met ingang van dit jaar weer op eigen benen. Kort geleden werd een ingrij pende reorganisatie van het ambtelijk apparaat afgerond, die erop gericht was efficiënter te werken. Maar het eerste zichtbare gevolg daarvan zijn miljoenentekorten. „We zijn nog maar een jaar van de ge meenteraadsverkiezingen ver wijderd en dan kom je liever met een andere boodschap", al dus wethouder De Vreeze. „Maar het is niet anders." Pagina 13: 'Leiden heeft tekort aan zichzelf te wijten'. Stuurgroep stuurt verdeeld advies naar kabinet Binnen de stuurgroep die adviseert over de uitbreiding van Schiphol is een conflict ontstaan over de keuze van een vijfde start- en landingsbaan. De stuurgroep had giste ren met een eensluidend advies richting kabinet moeten komen. Dat is niet gelukt. De gemeente Haarlemmermeer kiest als enige voor de aanleg een vijfde gedraaide baan. Alle overige leden hebben de voorkeur voor een vijfde baan parallel aan de Zwanen- burgbaan. De stuurgroep stuurt daarom deze week een verdeeld advies naar premier Lubbers. schiphol «bill meyerkeling van een tweede luchtha- gen ernstige geluidhinder mo- venareaal. Bovendien houdt de gen ondervinden. Beide overge- Haarlemmermeer is voorstan- gemeente samen met de pro- bleven baanvarianten (een vijf der van een compacte ontwik- vincie Noord-Holland vast aan de gedraaide en een vijfde pa- keling van Schiphol. Een vijfde de milieudoelstelling van het rallelle baan) voldoen niet aan parallelle baan neemt teveel Plan van Aanpak Schiphol. Dat deze norm. Er zijn daarom aan- ruimte in beslag en laat de mo- komt er op neer dat in de toe- vullende maatregelen nodig, al- gelijkheid open voor de ontwik- komst maximaal 10.000 wonin- dus Haarlemmermeer en de provincie. De overige leden van de stuurgroep (Amsterdam, de ministeries van economische zaken, VROM en verkeer en wa terstaat, de KLM, Schiphol en de NS) lijken bereid het met de doelstelling van 10.000 ernstig geluidgehinderde woningen niet zo nauw te nemen. Omdat zij gisteren na lang soebatten niet nader tot elkaar kwamen, besloten de partijen een verdeeld advies richting ka binet te sturen. In het advies zijn de afwijkende standpunten van Haarlemmermeer en de provincie terug te vinden. Geen van de partijen wilde vanmor gen commentaar leveren op de beraadslagingen van gisteren. Wel bevestigt een woordvoer ster van Haarlemmermeer dat er deze week nog een advies richting kabinet gaat. „Ie mag aannemen dat het standpunt van Haarlemmermeer terug te vinden is in dat advies", aldus de woordvoerster. Het is de bedoeling dat het kabinet zich vrijdag over het ad vies buigt. Het is bekend dat premier Lubbers snel spijkers met koppen wil slaan inzake de uitbreiding van Schiphol. Zie advertentie achterpagina V katern Haarlemmerstraat 170, Leiden Nieuwe aanhouding wegens straatroof Leidse scholieren gaan staken LEIDEN HERMAN JOUSTRA Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, het Agnes College en het Vlietland College in Lei den, en van het Rijnland Colle ge in Oegstgeest, gaan op 10 ju ni in staking. De actie maakt deel uit van een landelijk scho lierenprotest tegen de aange kondigde bezuinigingen op uit keringen en studiebeurzen. Het Landelijk Actie Komité Scholieren (LAKS) en jonge renorganisatie Rebel hebben opgeroepen tot de staking. De twee groeperingen hebben scholieren gevraagd vanaf het tweede lesuur te verzuimen. Het is de bedoeling dat daarna manifestaties voor de stakende scholieren worden georgani seerd. Leerlingen van het Ste delijk Gymnasium coördineren de voorbereidingen voor deze activiteiten in Leiden en Oegst geest. Tot nu toe hebben leerlingen van ruim 250 scholen in meer dan honderd plaatsen te kennen gegeven aan de actie deel te ne men. Het initiatief tot de sta king wordt gesteund door jon gerenorganisaties van de PvdA en Groen Links, de FNV-jonge- ren en de Landelijke Studen tenvakbond LSVb. De jonge renorganisaties zijn van plan zeker tot Prinsjesdag door te gaan met actie voeren. leiden paul van der koou De 19-jarige moordenaar, die vorige week in Amsterdam we gens cellentekort werd vrijgela ten, heeft de afgelopen dagen vastgezeten in een Leidse poli tiecel, nadat hij opnieuw was aangehouden wegens straat roof. Gistermiddag hebben Am sterdamse rechercheurs hem opgehaald voor nadere onder vraging. Volgens de Amsterdamse hoofdofficier van justitie J. Vrak- king kon de verdachte vorige week niet naar Leiden worden overgebracht. „De rechter-com- missaris heeft bepaald dat men sen alleen de eerste zes dagen in een politiecel kunnen wor den ondergebracht. En die ter mijn had de man er op zitten." Na de aanhouding wegens straatroof begon justitie op nieuw te tellen en kwam het Leidse politiebureau in beeld. Zes van de 21 politiecellen zijn hier permanent beschikbaar voor mensen die na hun voor geleiding aan de officier van haarlem Wim van Hanegem wist gisteravond niet wat hem overkwam toen er voor zijn deur in de Haarlem se Jan Palachstraat een heus carnavalsorkest stopte. De buurt feliciteerde de trainer van Feyenoord op deze manier met de behaalde landstitel. foto united photos de boer babette stapel Felle kritiek op minister wegens vrijlating zware misdadigers den haag cpd-anp Minister Hirsch Ballin van justitie staat on der zware politieke druk. Een kamermeer derheid van CDA, PvdA en WD eist onmid dellijk maatregelen om te voorkomen dat verdachten van zware misdrijven op vrije voeten worden gesteld wegens vormfouten of een tekort aan cellen. Als maatregelen nog langer uitblijven, dient de minister af te treden, vinden de drie partijen. De Kamer voert vanavond een spoedde bat met de bewindsman over het naar huis sturen van een 19-jarige verdachte van doodslag, die na zijn vrijlating alweer twin tig straatberovingen heeft gepleegd. Daar naast besloot een hulpofficier van justitie in Amsterdam vorige week tot vrijlating van twee drugshandelaren. De PvdA vindt dat hij disciplinair moet worden gestraft. De Tweede Kamer reageert verbijsterd over de jongste heenzendingen van crimi nele verdachten. Behalve de vrijlating van de drugshandelaren besloot een officier van justitie, eveneens in Amsterdam, tot het vrijlaten van een 19-jarige verdachte van doodslag. De man heeft bekend dat hij een leeftijdgenoot had doodgestoken tijdens een nizie om drugs. Hij werd vrijgelaten omdat er cellen nodig zouden zijn wegens op handen zijnde invallen van de politie in koffieshops. CDA, WD en PvdA eisen nu dat de mi nister op zeer korte termijn politiecellen in gebruik gaat nemen als huizen van bewa ring, zodat verdachten er langer vast kun nen worden gehouden. Maanden geleden heeft staatssecretaris Kosto dit voornemen al aangekondigd, maar sindsdien is er niets meer van vernomen. Ook eist de Kamer voor de vierde of vijfde keer plaatsing van twee verdachten in één cel. Dit voorstel is tot nu toe steeds door Kosto en Hirsch Ballin afgewezen wegens de extra bewaking die ermee is gemoeid. De staatssecretaris zei gisteravond nogmaals daar niets voor te voelen. Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto kregen gisteravond ook kritiek van oud-mi nister Korthals Altes (WD). Ze zijn te laat gekomen met hun plannen voor twee nieu we gevangenissen in Vught en Lelystad, al dus Korthals Altes gisteravond in het TV- programma Nova. Daartoe is in 1992 beslo ten, waardoor de nieuwe cellen pas eind 1994 beschikbaar komen. MEUBELS HALF GELD Ridderkerk - Wegens het niet door gaan van belangrijke exportorder enige grote Nederlandse levitaweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij maasiet eiken meu belen blank, donker en gepatineerd alsmede een parti| moderne stoften en lederen bankstellen verkocht voor de MALVE PRUS. Om u een paar voorbeelden te noemen prach tige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1790,= voor 895,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 390, voor 199,Originele el- ken toog-kasten van 2390,= voor 1195,». Schitterende gebloemde 2- zlta-banken, Chesterfield model, van 1195,= voor 595,= Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Top kwaliteit rundlederen bankstellen. 3 2- zrtsbank kompleet van 4199. voor 2090.= En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gra tis thuisgebracht en met echnfte- lijke garantie verkocht. Wie binnen- -* --- nodig heeft, kan kort zijn slag Meubelboerderij de Reljer. Kievitsweg 124. Ridderkerk-Bol nes (bij Rotterdam). Dagelijks geo pend van 10.00 - 18.00 uur. Vn|- dags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Ch. Dollfus Eerbewijzen zijn als stelten: ze heffen ons op zonder ons groter te maken. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur 13,15,16,17 RTV Show Sport Stand van zaken HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst zon, later buien Nu en dan zon en vooral in de middag enkele buien, in het oos ten mogelijk met onweer. Middag- temperatuur van 17 graden in het zuidwesten tot rond 21 graden in het oosten. Wind uit oost/zuid oost, zwak tot matig, kracht 3 4, in het noordelijk kustgebied vrij krachtig. 5. Later draaiend naar zuidwest en geleidelijk afnemend. Winnie Mandela hoeft niet in de cel johannesburg. Winnie Mandela hoeft niet naar de gevangenis. Het Zuidafri- kaanse Hooggerechtshof heeft vanmorgen de veroordeling van Winnie wegens ontvoering ge handhaafd. maar tevens geoor deeld dat zij niet de cel in hoeft als zij een boete van 15.000 rand betaalt. De ex-vrouw van ANC-leider Nelson Mandela was in beroep gegaan lagen haar veroordeling tot vijf jaar gevangenisstraf wegens ontvoe ring en doodslag op de zwarte jongen Stompie Seipei in 1988. justitie achter de tralies moeten van de rechter-commissaris. In de praktijk fungeert het Leidse politiebureau dus als een nood-huis van bewaring, al heeft het niet die status en vol doet het niet aan alle criteria die aan zo'n gevangenis worden ge steld. Zo besloot het arrondisse ment Den Haag een half jaar geleden verdachten na de voor geleiding niet meer naar politie cellen als in Leiden te sturen. Ze horen in een huis van bewaring, oordeelde de rechter-commis saris. Voor die tijd liet Den Haag mensen soms wel 21 dagen in Leiden zitten, veel langer dan de zes dagen die Amsterdam hanteert. Dlghlld NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. fa at is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. j Postcode I Plaats: i Tel jtl m i «=hrolr br/»rpng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) i 0M.iomat.uh (ƒ8235) I Nr. bank/giro: i Handtekening: f pmurgri 8 ■71214Ï"4ÖÖ053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1