Gratis Geslepen Zonnebril Bij Uw Bril Pearle Verloren planten terug in Clusiustuin Pearle Is Kijkplezier Raad Beverwijk woedend op burgemeester Velders Randstad Eén Voor De Balie. Eén Voor Op Bali. 'Watersporter onvoorbereid water op' WOENSDAG 2 JUN11993 _18 071-161440. PLV-CHEF» Expeditie keert met zestig kilo knollen en zaden terug van Kreta Zestig kilo zaadjes, bolletjes, wortelknolletjes, stekjes en plantjes: de buit van een intensieve speurtocht op Kreta. De prefect van de Leidse Hortus Botanicus, Jan de Ko ning, en botanicus van het Rijksherbarium, Gerda van Uffelen, struinden twee weken lang het Griekse eiland af om de Leidse Clusiustuin van de ontbrekende planten te voorzien. leiden»naar Griekenland gegaan met Caroline van overbeeke een lijst van 120 ontbrekende plantensoorten. Driekwart daar van hebben we gevonden en mee naar Leiden genomen", vertelt De Koning. Carolus Clusius, de eerste pre fect van de Leidse Hortus begon in 1593 met de aanleg van de eerste botanische tuin. Clusius kreeg zijn planten 400 jaar gele den van vrienden, kennissen en collega's uit heel Europa. „Bij de reconstructie van de Clusius tuin in 1990 konden we niet alle planten te pakken krijgen. Voor al veel planten van Kreta ont braken. We zijn daarom zelf Voor hem symboliseert de Clusiustuin het ontstaan van de plantkundè als wetenschap. „Tot het einde van de 16de eeuw keken geleerden naar planten om te weten te komen of ze nuttig konden zijn als ge neesmiddel of voedsel. Clusius legde zijn botanische tuin aan met een ander idee: hij wilde de schoonheid van planten en de overeenkomsten en verschillen bestuderen." Clusius kreeg voor zijn tuin in Leiden veel planten van de pre fect van de Hortus van Pisa, zijn goede vriend Joseph Goedehuy- sen. „Deze man trok in 1590 en 1591 op zijn muilezeltje over Kreta en trof daar vele bijzonde re soorten aan: zeldzame plan ten die alleen op Kreta groeien. Die stuurde hij naar zijn vriend Clusius, met enthousiaste brie- Het lukte de Leidse Hortus- medewerkers niet om juist deze planten in het bezit te krijgen. Eind april vertrokken De Koning en Van Uffelen daarom naar Kreta op zoek naar de planten van Clusius en Goedehuysen. Enthousiast keerde het tweetal in Leiden terug. De Koning: „Het was echt fantastisch om te zien: een woest en ruig land schap met veel steen waartus sen van alles bloeit." Het tweetal trok dagenlang over het eiland, beladen met rugzakken, pikhouweeltjes en snoeischaartjes. „Elke avond kwamen we bepakt en bezakt in onze hotelkamer terug waar we de planten verzorgden en de wortels vochtig hielden. Zestig kilo namen we na twee weken mee het vliegtuig in. Teveel van het goede voor de douane op Schiphol: we moesten maar zo snel mogelijk doorlopen, wap perend met een in het Grieks gestelde uitvoerverldaring." De Koning is tevreden over het resultaat van de expeditie. „We wilden hef beeld van het Stop met werken, neem een lekkere zonvakantie en loop even bij Pearle binnen. Want wie nu bij Pearle een com plete bril koopt met een montuur van meer dan f 100,- heeft voortaan scherp zicht met mooi weer. U krijgt er namelijk gratis een zon nebril op sterkte bij. Deze zonnebril, OPTICIENS met enkelvoudige glazen, kunt u kiezen uit een speciale collectie. Vraag even naar de voorwaarden in de winkel en u heeft straks een prach tige bril voor uw werk achter de balie. Plus een schitterende zonnebril voor uw vakantie op Bali. Kom dus snel langs, want Pearle is kijkplezier. ontstaan van de wetenschap re construeren: dat is heel aardig gelukt. De stekjes, zaden en bol len zijn allemaal in de kassen en de kwekerij in de grond gestopt: het is nog een gok of ze aan slaan. Met name van de plantjes die we het begin van onze reis hebben verzameld, is dat nog onzeker. De planten die de reis wèl overleven, gaan volgend voorjaar de tuin in. Lukt dat niet, dan weten we in elk geval waar we ze kunnen vinden." Zaterdag 5 juni houdt de Hortus Botanicus aan het Ra penburg 73 de jaarlijkse open dag met als thema 'verzame len'. Hoe zijn de planten in de botanische tuinen bij elkaar gekomen en wat gebeurt er met die verzamelingen? Deze vragen komen zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur tijdens rondleidingen aan de orde. Om 14.00 uur houdt Gerda van Uffelen een lezing over haar expeditie naar Kreta. Van De Daphne Sericea groeit alleen op Kreta. 13.00-16.00 uur is hortulanus, tentoonstelling C. Teune, als 'plantendokter* nia, de banaan L aanwezig. In de Orangerie is de te zien. Volgend voorjaar krijgen de op Kreta verzamelde planten een plekje in de Clusiustuin van de Leidse Hortus. FOTO» HENK BOUWMAN umuiden»edblaauw Weer of geen weer, altijd komen er wel watersporters in nood. Plezierjachtjes die kapseizen, zeilers die overboord slaan, sur fers die verdwalen, zwemmers die afdrijven. En de kustwacht in Ijmuiden heeft zijn handen vol aan al die watersporters in problemen. „Mensen gaan te vaak onvoorbereid het water op, dat is vragen om moeilijkhe den", zegt Peter Verburg, chef van de wacht. In het pinksterweekeinde zijn tal van watersporters op de Ne derlandse wateren verrast door harde windstoten. Met als ge volg dat er weer reddingsboten en helikopters moesten uitruk ken. Verburg kijkt er niet van op. „Als mensen zich beter voorbereiden, zouden heel wat ongelukken voorkomen kunnen worden." Verburg stelt vast dat nog te vaak recreanten met mooi windstil weer met hun bootje het water op gaan, geen enkele maal naar de radio luisteren en in paniek raken als het weer plotseling omslaat. „Ik kom soms mensen op plezierjachtjes tegen die niet eens weten wat stuurbord en bakboord is. Ga je in dit land voor je boterham naar zee, dan moet je daarvoor een opleiding volgen. Maar wil je voor je lol varen, dan kan je zonder welke cursus dan ook het water op met alle gevaren van dien." Volgens de Kustwacht, die een coördinerende rol vertolkt bij het reddingswerk voor be roeps- en pleziervaart, nemen nog te veel watersporters te gro te risico's. „En als er wat mis gaat en wij redden deze men sen, dan kunnen we eigenlijk al leen maar inspelen op hun ge moed. Vaak helpt het, althans dat mag je hopen. Maar een en kele keer komt het voor dat we iemand voor de tweede keer moeten redden. Je zal altijd overmoedige surfers en bravour zeilers houden." De Noordzee, de Zeeuwse stromen, de Waddenzee, het IJsselmeer, overal in het uitge strekte werkgebied redt de Kustwacht mensen, weer of geen weer. De cijfers spreken boekdelen. Van februari 1987 tot nu rukten reddingsbrigades 1600 keer uit op het IJsselmeer, 600 keer op de Waddenzee en 1400 keer op de Noordzee. „Wat voor weer het ook is, wij luisteren 24 uur per dag de nood-frequenties af', zegt Ver burg. „Overigens speelt het weer minder vaak een rol bij de oorzaak van ongelukken. Het is bijvoorbeeld de motor van een kajuitjachtje dat plotseling op een rimpelloze zee uitvalt. Wat me wel opvalt is dat mensen ongelooflijk in paniek kunnen raken. Maar dat ze ook weer, beverwijk »gpd „De soort deugt niet." Deze re cente uitspraak van burgemees ter W. Velders-Vlasblom in een VPRO-radioprogramma over de mannelijke helft van de bevol king is in politiek Beverwijk in geslagen als een bom. De WD heeft onmiddellijk schriftelijke vragen gesteld en ook het CDA is niet van plan het er bij te la ten zitten. WD-voorman F. Koster vindt dat de burgemees ter moet aftreden als zij achter haar uitspraak blijft staan. Vel ders zelf betreurt het hevig dat er niet meer aandacht uitgaat naar de kern van de zaak: de hoge graad van seksuele intimi datie bij de Nederlandse politie. Als voorzitter van de Landelij ke Politie Emancipatie Com missie presenteerde Velders vo rige week aan de ministers Da- les en Hirsch Ballin een rapport over ongewenste omgangsvor men bij de Nederlandse politie. De conclusies in dit rapport 'Dat hoort er nu eenmaal bij...' zijn opzienbarend. Vijfennegen tig procent van de ondervraag de vrouwen moet seksistische grappen aanhoren, 10 procent wordt daadwerkelijk betast. In een gesprekje dat het VPRO- radioprogramma 'Het Gebouw' uitzond, wond burgemeester Velders er geen doekjes om. Na dat zijnde politie heeft geken schetst als een 'ongelooflijk vrouwonvriendelijk instituut' waar een 'machocultuur' heerst, vervolgt ze: „Ik zeg wel eens meer dat mannen niet deugen. De soort deugt gewoon niet. Wij vrouwen bedenken daar wel iets op. Mannen moeten gewoon van ons afblijven." Wanneer de verslaggever haar blijft aankij ken, zegt ze: „Ik zeg het omdat ik het meen. De soort deugt niet. U bent misschien een uit zondering." Voor een deel van de ge meenteraad van Beverwijk, die het emancipatiebeleid de laatste jaren steeds meer onder vuur neemt, is deze uitspraak aanleiding om ogenblikkelijk in actie te komen. Fractievoorzit ter J. Mak (CDA) wil de uitge sproken tekst opvragen bij de omroep. „Als blijkt dat de uit spraak inderdaad zo opgevat moet worden als het nu lijkt, dan is dat voor ons politiek rele vant. Ik zou wel eens de reacties willen horen als ik zoiets over vrouwen zou zeggen. Dan is de wereld te klein." WD'er F. Koster heeft zijn conclusies reeds getrokken en zinspeelt op het vertrek van de burgemeester. In schriftelijke vragen informeert hij of ze nog steeds achter haar uitlatingen staat. Als dat inderdaad het ge val is, vraagt hij of voor haar nu 'de basis is ontvallen om verder te functioneren, aangezien on geveer vijftig procent van de burgers van Beverwijk en meer dan vijftig procent van het amb tenarenkorps, raadsleden en dergelijke uit mannen bestaat'. Ook raadsleden die door gaans wel vierkant achter het Beverwijkse emancipatiebeleid staan, vinden deze uitspraak niet goed te praten. „Als je menslievend bent, zeg je dit soort dingen niet", zegt me vrouw A. Dudink (Groen Links). „Hiermee stoot ze een hoop mannen voor het hoofd." Burgemeester Velders zelf vindt dat haar opmerking in de juiste proporties moet worden gezien. ,,Op nogal prikkelende vragen zijn door mij prikkelende ant woorden gegeven. Het gesprek ging over mannen, die altijd zeggen dat vrouwen gewoon kunnen laten weten dat ze be paalde intimiteiten niet willen. Als je zo'n opmerking een of twee keer naar je toe krijgt, dan zeg ik: ho eens even, moeten wij ons altijd weerbaar opstellen? Maar uit een gesprek van circa een kwartier is een piepklein fragment met net die ene op merking gelicht." zonder ons te waarschuwen, het euvel verhelpen en vrolijk ver der varen. Dan krab ik me wel eens achter mijn oor." Hans Rozemeijer, strand- wacht-commandant van de IJmuider reddingsbrigade, con stateert dat er „onder slechte weersomstandigheden vaker dan vroeger het water wordt op gegaan". „Je zou eventueel met een rode vlag kunnen werken. Maar of de mensen zich er wat van aantrekken is een tweede. Mensen onderschatten de risi co's op zee. Hoe vaak komt het niet voor dat surfers zo ver weg zijn, dat wij ze niet meer zien? Of dat ze zich ophouden vlak bij de vaargeul? Ja, in negen van de tien gevallen gaat het goed. Als wij ze op de gevaren wijzen, dan vraag ik me wel eens af of mensen ons advies ter harte ne men. Ik heb het gevoel dat veel mensen denken van: „ik bepaal zelf wel waar vaar". Broodprijs daalt i broodoorlog, vooruitlopend op de afschaf fing van de minimum brood prijs per 1 juli. Vandaag ver laagt Edah haar prijzen, ter wijl vorige'week in de filialen van Dirk van den Broek en Hoogvliet al goedkoop brood was te krijgen. Dirk van den Broek (onder meer Digros) verlaagde de prijs van het zogenaamde roggetarwe naar 99 cent. De regionale grootgrutter Hoog vliet rekent 98 cent voor een gesneden brood van 800 gram. Zowel bij Hoogvliet als bij de Dirk van den Broek is nog niets te merken van stij gendeverkopen. Asbakken weg Schiphol heeft plannen om de luchthaven in 1994 rookvrij te maken. Gedoogzones komen vermoedelijk alleen nabij hore- capunten en wachtruimtes bij uitgangen. Roken op het vlieg veld is nu nog overal toege staan. Het rookverbod geldt voor de drie vertrek- en aan komsthallen en de vijf pieren. Als de plannen doorgaan, moe ten drieduizend asbakken wor den verwijderd. Voorts moeten er vele bordjes met het opschrift 'niet roken'komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18