'Redt Rijnoord' Rijn- en Veenstreek Geen grote instituten voor verstandelijk gehandicapten Lokale radio verhuist Stuurgroep Schiphol kiest voor parallelle vijfde baan Nieuwe burgemeester Ter Aar Onderscheiding W. van 't Bosch Ter Aarse opgenomen Renovatie De Kreek begonnen Dagelijks 25 ballonnen in de lucht Protest tegen verlagen subsidie levert niks op Van der Laan nieuwe wethouder in Ter Aar WOENSDAG 2 JUN11993 17 chef gert visser, 0 Klassieke, 'terreingebonden' instituten voor ver standelijk gehandicapten moeten niet meer wor den gebouwd. Staatssecretaris Simons van volks gezondheid zei dit vanmiddag in Alphen aan den Rijn bij de opening van twaalf appartementen van de Stichting Philadelphia Voorzieningen voor mensen met een verstandelijke handicap. Er wordt al steeds kleinschaliger gebouwd. Het spreekt langzamerhand niet meer vanzelf dat mensen met een verstandelijke handicap in een groep wonen, aldus Simons. Ambulante en klein schalige voorzieningen hebben wat hem betreft de toekomst. Dat moet ook het uitgangspunt zijn bij capaciteitsuitbreiding en renovaties, of het nu gaat om inrichtingen of om gezinsvervangende tehuizen. Simons vindt dat verstandelijk gehandicapten waar mogelijk gebruik moeten maken van alge mene voorzieningen en van specifieke instituten alleen als dat nodig is. Hij vroeg zich ook - opnieuw - af of het collec tieve hulpaanbod er niet toe leidt dat verstande lijk gehandicapten op te veel gebieden professio nele hulp krijgen. Uit gesprekken met ouders is hem gebleken dat zij geen behoefte hebben aan een uniform, collectief pakket. Verschillende ou ders vragen om verschillende soorten zorg. Hulp die aanvult wat ouders zelf doen en die aansluit op de eigen situatie in het gezin, aldus Simons. Hij pleitte voor een doeltreffender zorgverle ning. Zo vroeg hij zich af of wel genoeg wordt ge let op de verhouding tussen de beheerskosten en de directe zorgkosten. In de zwakzinnigenzorg bestaat een zeer omvangrijk overleg- en verga dercircuit. Dat komt ook door het grote aantal stichtingen dat zich bezighoudt met voorzienin gen voor verstandelijk gehandicapten. Volgens Si mons zijn er nog altijd bijna honderd die minder dan 50 plaatsen in beheer hebben, „om maar eens wat te r Beroep op staatssecretaris In Leiden en Leiderdorp is een overconcentratie aan zie kenhuizen, in Alphen bestaat een groot tekort. Het rijk zou er goed aan doen de ziekenhuizen beter over de re gio te verdelen. alphen aan den rijn»nieuwde polikliniek van het Al- phense Rijnoord ziekenhuis in gebruik. De staatssecretaris werd vorige week door het Tweede Kamerlid Willems om opheldering gevraagd over de problemen met Rijnoord. Het Rijnoord moet groeien om te overleven, en het zieken huis kan alleen maar groeien als andere ziekenhuizen bedden inleveren. Dat was ook al de conclusie die de provinciale sta- zorg vorige De Stichting oprichting streek ziekenhuis (Sosa), die wordt voorgezeten door de Alphense huisarts J. Nobel, heeft de hulp van staatssecretaris H. Simons ingeroepen om er voor te zor gen dat andere ziekenhuizen in leveren om Rijnoord van de on dergang te redden. De Sosa doet haar suggestie in een open brief. Simons naemt vandaag officieel de ver- Bromfietser gewond alphen aan den run Bij een aanrijding op de Prins Bernhardlaan in Alphen is gisteravond een bromfietster lichtgewond geraakt. Een personenauto, bestuurd door een 48-jarige man uit Amstel veen, sloeg bij hotel Toor rechtaf zonder op het verkeer op het fietspad te letten. Een 21-jarige Alphense vrouw reed met haar brommer tegen de auto en kwam ten val. Zij is met beenletsel naar het Rijnoord ziekenhuis gebracht. Twee gewonden bij botsing aarlanderveen» Op de kruising van het Zuideinde ende Ziende- weg in Aarlanderveen zijn gistermiddag een brommer en een fiets tegen elkaar gebotst. De 23-jarige bromfietser uit Aarlan derveen nam de bocht te ruim, kwam op de andere weghelft te recht en raakte daarbij een 26-jarige fietsster uit Nieuwkoop. De man liep bij de val knieletsel op en de vrouw had verwondingen aan nek en handen. Beiden zijn voor behandeling naar het Rijnoord ziekenhuis gebracht. maand trok. De provincie bleek echter niet van plan om in te grijpen in de verdeling van de ziekenhuisbedden. De zieken huizen in de regio moeten in goed overleg proberen het Rijnoord te redden, was de opti mistische aanbeveling van de provinciebestuurders. Nobel en de zijnen stellen voor om de eerste stap naar een herverdeling van de ziekenhuis capaciteit nu al te nemen: om te beginnen zou de kinder- en kraamafdeling van het Rijnoord moeten blijven. Nu zijn de plannen nog om deze kfdeling van het Alphense ziekenhuis op korte termijn af te stoten. Dagverzorging Molukse ouderen in Rijnzate officieel open alphen aan den run» De dagverzorging voor Molukse ouderen in het Alphense verzor gingshuis Rijnzate wordt vrijdag 4 juni om half elf officieel ge opend. De Zuidhollandse gedepu teerde J. Pool verricht de ope ningshandeling. Naast enkele toespraken, voeren Molukse ou deren een traditionele dans uit. roelofarendsveen De Studio v. stratiekantoorvan Klein Optiek voor hen. Bovendien was de radio naar veertig vrijwilligers. de radio Heatwave is gisteren verhuisd van de Tropical Inn aan de Schoolbaan naar het voormalige admini- het Westeinde. De lokale radiomakers moesten verhuizen, omdat er bij Tropical Inn geen plaats meer was i de oude studio te klein was. In het afgelopen half jaar groeide de groep achter radio Heatwave van vijftien foto ben de bruyn Rijnwoude sluit gemeentewerven runwoude De gemeentewerven in Ha- zerswoude-Rijndijk en Bent huizen worden binnenkort gesloten. De werven zijn overbodig geworden door de reorganisatie van de buiten dienst. De medewerkers van de dienst hebben sinds 1 ja nuari geen vaste standplaats meer, maar werken in de he le gemeente. Alleen de werven in Ha- zerswoude-Dorp in Koude kerk blijven nu nog over. Op deze twee plaatsen hebben de gemeentewerkers vol doende opslag- en stallings ruimte. De sluiting van de twee werven levert de ge meente een besparing op van 18.000 gulden per jaar. Bovendien worden beide ter reinen binnenkort verkocht. Het geld dat de gemeente door sluiting van de twee werven bespaart, wordt ge bruikt voor het aanschaffen Haarlemmermeer als enige tegen nieuwe baan de ter aar De ambtsketting, die hoort bij het burgemeesterschap, is in Ter Aar de afgelopen halve week maar liefst door vier mensen gedragen. Sinds het vertrek van burgemeester P. Verhoef op 31 maart, heeft Ter Aar drie waarnemend-burgemeesters gekend. Tot donderdagavond was dat P. van Rijn. Na zijn ontslag uit zijn wethoudersfunctie moest hij die overhandigen aan collega-wethouder A. Otto. Maar ook Otto verliet het college en gaf de ketting aan de nieuwe PAK-wethouder E. Kraak. Het was gistermiddag aan Kraak de eer om de ketting en de hamer te over handigen aan Ter Aars nieuwe burgemeester Willemien Vroegindeweij. Onder de vele aanwezigen bij de installatie bevonden zich verschillende hoogwaardigheidsbekleders als voormalig minister-president B. Biesheuvel, de voormalige CDA-fractievoorzitter W. Aantjes en de voormalige-fractievoorzitter MNellema van de CHU. Ook J. van Houwelin- gen, voormalig staatssecretaaris en K. van Dijk, voormalig minister van binnenlandse zaken, waren naar Ter Aar gekomen om de installatie bij te wonen. De 48-jarige Vroegindeweij was werkzaam als CDA-ombudsvrouw in de Tweede Kamer. In haar toespraak maakte zij duidelijk geen mening te hebben over de bestuurschaos waar Ter Aar de afgelopen weken in terecht is gekomen. „Het is geen rustige start die u en ik voor ogen hadden", wilde Vroegindeweij slechts kwijt. „De rustige start werd een forse rimpeling in de be- stuursvijver." De nu nog in Den Haag wonende burgemeester gaat op zoek naar een huis in Ter Aar. foto ben de bruyn De stuurgroep, die adviseert over de uitbreiding van Schip hol, wil dat de parallelle vijfde baan evenwijdig aan de Zwa- nenburgbaan wordt aangelegd. De gemeente Haarlemmermeer is hier tegen. Zij meent dat de vijfde baan te veel ruimte in be slag neemt. De parallelle vijfde baan is voor de regio wel de meest milieuvriendelijke, maar niet voor de directe omgeving. Het dorp Boesingheliede moet vrij wel zeker verdwijnen en in Vijf huizen neemt de geluidsover last fors toe. In Zwanenburg wordt de herrie gereduceerd. De stuurgroep bepaalt deze week haar definitieve stand punt. De Stuurgroep Project Main- port en Milieu Schiphol staat voor een belangrijk besluit. Vol gende week moet er worden ge kozen uit de verschillende vari anten voor het banenstelsel. Vrijwel alle leden van de stuur groep die bestaat uit de ge meenten Amsterdam en Haar lemmermeer, de provincie Noord-Holland, Schiphol, verte genwoordigers van het rijk en Nederlandse luchtvaartmaat schappijen, kiezen voor de pa rallelle vijfde baan. Haarlemmermeer wil liever de gedraaide vijfde baan aan leggen, een baan die zuidelijker komt te liggen en minder ruim te in beslag neemt. De gemeen te is vooral bang dat als de nieu we baan te ver van het huidige Schiphol-centrum af komt te liggen, er in de toekomst een tweede aankomst- en vertrekhal wordt gebouwd midden in de polder. Nadeel Groot nadeel van de parallelle en de gedraaide vijfde baan is dat het aantal woningen met ernstige geluidhinder meer dan 10.000 blijft bedragen. Deze wo ningen liggen in een gebied waar een geluidsbelasting is van meer dan 35 KE. In een derge lijk gebied mag geen nieuw bouw worden gepleegd vanwe ge de overlast. De tienduizend-grens was een keiharde voorwaarde. Het lijkt erop dat de leden van de stuurgroep de overschrijding accepteren. Ook Haarlemmer meer en de provincie zouden niet overwegen uit de stuur- W. van 't Bosch (65) heeft gisteren in Alphen aan den Rijn de medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld gekregen. Van 't Bosch ontving de onderscheiding bij de viering van zijn 50-jarig jubileum als meubelstoffeerder uit han den van burgemeester Paats. Van 't Bosch begon in 1943 met het meubel stofferen. Via bedrijven in Nijkerk en Ermelo ter aar/den haag Een 42-jarige vrouw uit Ter Aar werd gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar verplichte opname in een kliniek. De vrouw werd twee weken geleden poging tot dood slag van de zus van haar ex- man ten laste gelegd. In maart sloeg zij met een klauwhamer op het hoofd van de in Alphen wonende vrouw. De zoon van het slachtoffer kon op tijd tus senbeide komen. Volgens de psychiater en de psycholoog was de vrouw volkomen ontoe rekeningsvatbaar. De officier van justitie eiste twee weken ge leden tijdens de zitting dan ook verplichte opname in een kli niek. zwammerdam De Hooge Burch is gisteren be gonnen met de renovatie van De Kreek. In De Kreek worden meervoudig gehandicapten ver zorgd en begeleid. Door de verbouwing krijgen de gehandicapten aanmerkelijk meer ruimte. Het gebouw was in 1975 neergezet en bood vol gens de toenmalige inzichten ruimte aan zestig mensen. Voor hen had de Hooge Burch echter niet veel meer te bieden dan een bed in een zespersoons slaapzaal. Meervoudig gehandi capten zijn bedlegerig, was de opvatting. Dat idee is inmiddels veria- groep te stappen, al drongen raadsleden van D66 en Groen Links eerder deze week aan op een heroverweging van de ge meentelijke positie. Volgens de Haarlemmer- meerse wethouder J. Kroon, de ze week in een commissieverga dering, ligt er nog steeds een contract tussen het rijk en de andere stuurgroepleden, waarin de verbetering van het leefmil ieu is vastgelegd. Maar diverse raadsleden twijfelden daarover. „Er wordt gemanipuleerd. De rol van Haarlemmermeer in de stuurgroep is beperkt, maar zoals het nu gaat moeten we ons op onze positie in het ge heel beraden", aldus D66- raadslid B. Ottens. Als de milieudoelstelling ove rigens niet wordt gehaald, is het de bedoeling dat er extra maat regelen worden genomen. Het gaat dan onder meer om de aanleg van een tweede Kaag baan, parallel aan de huidige. Als deze baan wordt aangelegd kan de huidige Aalsmeerbaan worden gesloten en daardoor neemt de geluidhinder voor veel woningen aanzienlijk af. Deze maatregelen kosten bij el kaar zo'n miljard gulden. Men kwam hij in 1955 bij Couvé in Alphen terecht. Vanaf 1978 vestigde hij zich als zelfstandig meu belstoffeerder aan de Ten Harmsenstraat. Begin mei dit jaar verhuisde het echtpaar Van 't Bosch naarZeewolde. Naast zijn werk was Van 't Bosch van 1972 tot 1975 en van 1987 tot 1981 lid van de oudercom missie van de Timotheussschool in Alphen. Ook was hij in de zestiger jaren actief in de van beheer van de gereformeerde kerk. geestelijke als een lichamelijke handicap moeten de ruimte krijgen om te zitten en in een eigen rolstoel rond te rijden Twaalf jaar geleden werd daar om het aantal bewoners al te ruggebracht tot 43. Na de verbouwing biedt De Kreek nog slechts plaats aan dertig man. Die hebben dan wel allemaal een één- of tweeper soons kamer. De overige dertien bewoners verhuizen binnenkort naar een andere woning. Rond Gouda heeft volgende week van donderdag 10 juni tot en met zondag 13 juni het eer ste Midden Holland Ballonfiésta plaats. Dagelijks zullen vanuit Gouda ongeveer 25 hete lucht ballonnen opstijgen. De start plaats is het atletiekterrein in het Groenhovenpark. Het evenement wordt georga niseerd door de VW-kantoren Midden Holland en het bedrijf Balloony. Bezoekers kunnen de monstraties bijwonen van een jeugdcircus, jeugdtheater, oldti mers en modelvliegers. Onder de 25 ballonnen die dagelijks het luchtruim kiezen bevinden zich een aantal zoge heten special-sliape ballonnen uit binnen- en buitenland. Zo zullen een kat, een bierglas, een ijsje, een tros ballonnen, een smurf en een molen aan de zwaartekracht ontsnappen. runwoude»ting op het gemeentehuis was kwijtgeraakt. Nu krijgt de club niets omdat haar eigen vermo gen te groot zou zijn. Alleen voor de stichting die rentehuis en de stichting wel zijn ouderen Benthuizen had den de erkenning van het pro test ook financieel voordeel. De subsidie van het dierentehuis werd met 2300 gulden verhoogd tot ruim 6800 gulden. De stich ting welzijn ouderen werd ver blijd met een subsidie die 12,50 hoger ligt dan in ee was toegekend. De Rijnwoudse clubs, die bij de gemeente hebben geprotes teerd tegen de subsidie die hun is toebedacht, hebben weinig effect gehad. Het merendeel van de verenigingen is niet te vreden over de bijdrage van de gemeente. Maar ze krijgen geen cent meer. Alleen de stichting dierentehuis voor Leiden en omstreken kreeg na een be zwaarschrift meer subsidie. Zes clubs hadden tegen de welzijnssubsidies van de ge meente Rijnwoude bezwaar aangetekend. Vier van de zes bezwaarschriften werden ge grond verklaard. Maar voor twee van de gelukkige clubs bracht dat geen verandering in de hoogte van de subsidie. Zo kreeg de interkerkelijke evange lische commissie Hazerswoude- Koudekerk ook na een her overweging geen subsidie. De commissie was oorspronkelijk op nul gezet doordat de begro- Van drie clubs werd de subsi die-aanvraag opnieuw bekeken nadat accountants de boekhou ding hadden doorgelicht. In geen van deze gevallen zag de gemeente aanleiding de subsi die te verhogen. Jongerencen trum Stek in Hazerswoude- Dorp, normaal goed voor een subsidie van zo'n 7000 gulden per jaar, moet het dit jaar defi nitief zonder subsidie stellen. Einde aan bestuurscrisis De gemeenteraad van Ter Aar heeft gisteravond de WD-er I van der laan als wethouder gekozen. Hij volgt CDA-er A. Otto op, die donderdag opstapte, nadat een meerderheid van de raad zijn collega-wethouder P. van Rijn naar huis stuurde. Hiermee komt een einde aan de bestuursfcrisis in het dorp, ook al omdat Ter Aar weer een burgemeester heeft. Donderdag avond werd het PAK-raadslid E. Kraak al benoemd tot opvolger van Van Rijn. Hoewel het PAK, Gemeentebelangen en de WD vinden dat het CDA verantwoordelijk is voor een bestuurscrisis door het vertrek van Otto, hebben de drie fracties toch gezocht naar een kandidaat en die gevonden in de persoon van Van der laan. De 25-jarige Van der laan heeft zijn benoeming geaccepteerd, al was het niet van harte. WD-raadslid E. Heijers noemde het 'persoonlijke offers' die Van der I aan hiervoor moest nemen. Door zijn wethoudersfunctie kan hij niet die tijd in zijn dagelijks werk steken die hij er eigenlijk aan zou willen besteden. Met ze ven stemmen voor en zes blanco-stemmen van het CDA nam hij de plaats in van Otto. De ambtsketting en de hamer overhandigde Otto aan Kraak. Vervolgens nam de CDA-er plaats naast zijn andere partijgeno ten, waar ook oud-wethouder Van Rijn al zat. Otto blijft lid van de gemeenteraad. Het nieuwe college hestaande uit Kraak. Van der laan en de gisteren geïnstalleerde burgemeester W. Vroegin deweij. Vandaag wordt de portefeuilleverdeling besproken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17