AAFJES BIJ DE AFWAS Voorschoten vertraagt waterproject Een prettig avondje ramp-kijken Regio Montessorischool mag extra lokalen bouwen Schilderschool aangepast voor gehandicapte Gideon T j j 11 i F Leiderdorp wakker maken WOENSDAG 2 JUN11993 Gemeente publiceert vergunning niet Door een slordigheid van de gemeente Voorschoten loopt de aanleg van een rivierwaterleiding door het Duin waterbedrijf Zuid-Holland wellicht grote vertraging op Het gaat om een betonnen leiding voor Maaswater naar de Wassenaarse duinen, die de DZH nog dit jaar in de Voorschotense Papenwegse polder wil aanleggen. In het ergste geval kan de gemeente Voorschoten een forse schadeclaim verwachten. Voor de aanleg vroeg het duin waterbedrijf al in 1991 een ver gunning aan bij de gemeente Voorschoten. De gemeente ver leende de vergunning op 17 september 1991. maar vergat deze te publiceren. De boeren in de Papenwegse polder kon den dus geen bezwaar aanteke nen omdat ze niet op de hoogte waren van de plannen. En dat terwijl de transportleiding dwars door het land van enkele boeren moet gaan lopen. Een paar weken geleden kwa men deze boeren plotseling voor een onaangename verras sing te staan. De DZH, in de overtuiging dat het wel snor zat met die vergunning, begon met het treffen van voorbereidingen voor de aanleg van de leiding. Tientallen betonnen buizen werden opgeslagen in de ach tertuin van een aantal boeren. Ook kwamen de medewerkers van de DZH aan de boeren toe stemming vragen om meet- werkzaamheden te verrichten. De boeren wisten van niks en trokken bij de gemeente Voor schoten aan de bel, waar amb tenaren toegaven dat er iets ver keerd was gegaan. „Het is er gewoon bij inge schoten om de vergunning te publiceren", zegt P. Wetzels van de afdeling bestuurlijke en juri- VRUETUD Vogelexcursie In het duingebied van de Was senaarse Slag wordt morgen, donderdag 3 juni, een avond- vogelexcursie gehouden onder leiding van de Vogelwerkgroep dische zaken. „De ambtenaren die zich met de zaak bezighiel den zijn er vermoedelijk van uit gegaan dat de DZH wel contact op zou nemen met de boeren om de zaak kort te sluiten." Dat de gemeente Voorschoten een schadeclaim van de DZH kan verwachten, sluit Wetzels niet uit. „Maar schadeclaims zijn nog niet aan de orde. Voor alsnog praten we nog gewoon met elkaar", zegt Wetzels. Woordvoerder De Waal Malefijt van de DZH denkt voorlopig ook nog niet aan schadeclaims De DZH zegt bezwaren van een aantal eigenaren serieus te ne men en zelfs alsnog op zoek te willen gaan naar een alternatief tracé voor de leiding. Daarover wordt met de gemeente Wasse naar gepraat. De DZH wil in ie der geval dat het project begin '95 gereed is. Wanneer Wasse naar niet meewerkt, houdt de DZH vast aan het bestaande tracé. Pas als het project gtote vertraging oploopt, overweegt de DZH een schadeclaim in te dienen. De vergunning ligt sinds vorige week wel ter inzage op het gemeentehuis van Voor schoten. Betrokkenen krijgen dertig dagen de tijd om bezwaar te maken tegen een vergunning die al ruim anderhalf jaar gele den is verleend. De gemeente Voorschoten heeft al twee be- zwaarschriftenontvangen. Koudkerk/Hazerswoude en om streken. Het vertrekpunt is in Leiderdorp, om 18.45 uur op de parkeerplaats bij De Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan. De wandeling duurt (WM UUT. Brandje door kortsluiting Leiderdorpers genieten van grootscheepse oefening Een kopie van de Bijlmerramp in Leiderdorp. Hulpdiensten oefenen bij een straaljager die op een apparte mentencomplex was neergestort foto hielco kuipers aangelegenheid. Het doel van de oefening was om de samen werking tussen de diverse een heden te testen en de vaardig heden te vergroten. Volgens een van de deelne mers aan de oefening, een lid van het Rode Kruis, zijn derge lijke sessies altijd nuttig, ook al zijn ze tevoren bij de instanties bekend,. „Ie kunt dan wel tevo ren weten dat je aan de bak moet, maar op de plek des on- heils kom je toch voor verras singen te staan. Fouten die je hier maakt, blijven een volgen de keer, in het echt, achterwe ge" Kort geding tegen krakers Huize Gerto warmond Tegen de krakers van Huize Gerto aan de Warmond- se Oranje Nassaulaan dient donderdag een kort geding. Eige naar ABN-Amro eist dat de krakers het pand ontruimen. De me rendeels Engelse krakers wonen sinds vorig najaar in Huize Ger to, dat daarvoor enige tijd had leeg gestaan. Paragnost op lokale radio Leiderdorp leiderdorp» Op Radio Leiderdorp is vanavond een extra lange editie te beluisteren van het programma 'Grenzeloos' over para normale verschijnselen. In een twee uur durende uitzending wordt verslag gedaan van optredens van de Leidse paragnost Jo- han van Voorthuijzen in Zeist en Geleen. Verder worden in de laatste editie van dit programma weer brieven behandeld van luisteraars. De uitzending met Van Voorthuijzen begint om 21.00 uur. Directeur financiën stapt op voorschoten Directeur van de sector financiën van de ge meente Voorschoten. J. Smit (39), wordt vanaf medio september gemeentesecretaris in de gemeente IJsselmuiden. Smit werkte van 1972 tot 1980 bij de gemeente Genemuiden. Hij begon in ju li 1980 als medewerker financieel beleid bij de gemeente Voor schoten. Hij vierde onlangs zijn 12,5 jarig jubileum als ambte naar in deze gemeente. oegstgeest liesbeth buitink Dat de Montessori basisschool aan de Lange Voort in Oegst- geest extra ruimte krijgt voor het groeiend aantal leerlingen, stond gisteravond voor de com missie onderwijs buiten kijf. Maar de manier waarop het ruimtegebrek wordt opgelost bleef onduidelijk. Moeten er twee noodlokalen komen naast de twee die al op de parkeer plaats aan de Lijtweg staan, of toch vier nieuwe noodlokalen die aan elkaar vaststaan? De Montessorischool groeit zo snel dat de basisschool bin nen enkele jaren waarschijnlijk veertien of vijftien klassen telt. Het gemeentebestuur wil daar om ergens in Oegstgeest een nieuw gebouw neerzetten, maar verwacht daarvoor vóór 1996 geen geld van het ministerie van onderwijs. Het ruimtege brek moet dus tijdelijk worden opgelost. Twee losse noodloka len is met bijna 18.000 gulden de goedkoopste oplossing. Maar vier geschakelde lokalen voor ruim 53.000 gulden is onder wijskundig beter, erkennen schoolbestuur en commissie. De commissieleden probeer den gisteravond een kijkje in de toekomst te nemen. Wanneer binnen een paar jaar zicht is op nieuwbouw voor de Montesso rischool, ziet de commissie wel heil in de goedkope variant. Maar wanneer het ministerie langer op een nieuw pand laat wachten, zijn de vier aan elkaar geplaatste noodlokalen beter. Koffiedik kijken, erkenden alle partijen. De commissie kwam er gis teravond niet uit. In de ge meenteraad van 1 juli moet echter een definitieve beslissing worden genomen, want de school heeft de extra lokalen in het nieuwe schooljaar nodig. Wethouder T. Kohlbeck zegde toe dat een werkgroep zich hoe dan ook alvast gaat verdiepen in de mogelijkheden van nieuw bouw, tot het ministerie met geld over de brug komt. Theater kan in Leiderdorp ook buiten de Muzenhof heel ver makelijk zijn. Zo n tweehon derd mensen genoten gister avond van een avondje rampje- kijken op de hoek van de Enge- lendaal/Van der Havelaan. Om de voorstelling ook voor de toe schouwers begrijpelijk te hou den, zette de brandweer een heuse 'speaker' in die het pu bliek op de hoogte hield van de ontwikkelingen. Toen de eerste sirenes galmden, wenste hij de toegestroomde nieuwsgierigen 'een prettig avondje' toe. De in scène gezette ellende was compleet gisteravond. Ken nelijk gold de Bijlmerramp als voorbeeld: op het in aanbouw zijnde appartementencomplex op de hoek Engelendaal/Van der Havelaan was een straalja ger van de luchtmacht neerge stort. Tientallen gewonden, brand en paniek waren het ge volg. Klokslag acht uur werd de politie ingeseind. In het half uur dat hierop volgde, arriveerden alle hulp troepen: politie, brandweer, EHBO, eerste hulpdienst en Ro de Kruis ontfermden zich over de slachtoffers (leden van de Lotus-groep Leiden), die hun rol beangstigend goed speelden. De ramp was goed voorbe reid. Op het bouwterrein lag de romp van een heuse door de Koninklijke Luchtmacht be schikbaar gestelde Starfighter, met afgebroken vleugels. In het karkas van het appartementen complex stonden tientallen vooraf geschminkte slachtoffers te schreeuwen om hulp. Som migen leken oprecht kwaad te worden toen ze na een half uur nog niet waren verlost uit hun lijden. „Jüh, wanneer komt ik nou aan de beurt?", klonk het uit een kamer. Genieten Het publiek genoot met volle teugen. De bouwer van het complex had blijkbaar al op een grote opkomst gerekend en 's middags een paar reclamevlag- gen van zijn firma opgehangen. Na drie kwartier begon het de meeste kijkers echter wel te ver velen en slonken de rijen kijkers achter de dranghekken gestaag. Hoewel de brandweer met het inzetten van 'speaker' M. Tol aangaf gevoel te hebben voor public relations, was het voor de hulpverlenende instan ties toch vooral een serieuze zoeterwoude Bij restaurant De Vriendschap aan de Miening in Zoeterwoude heeft maandagmiddag een binnenbrandje voor ongeveer 50.000 gulden schade aangericht. Het brandje ont stond door kortsluiting in de meterkast. Buren zagen rook in het gebouw en waarschuwden de brandweer. De schade aan het in terieur is voornamelijk veroorzaakt door rook. „In de klas vinden ze mijn rolstoel ook wel interessant, ze willen zelf ook wel in een rolstoel", zegt Gideon. Omdat hij in een rolstoel zit wordt de Dr. K. Schilderschool aangepast foto hielco kuipers Gideon. Maar bij de bouw van de school, 20 jaar geleden, heb ben we al rekening gehouden met gehandicapten. We hebben bijvoorbeeld in het hele gebouw geen drempels." Typeles Niet alleen het schoolgebouw wordt aangepast, ook Gideons lesprogramma wijkt af van dat van zijn klasgenoten. Twee keer bij week krijgt hij bijles, onder meer op de computer. „Hij krijgt typeles, zodat hij goed met een computer kan omgaan op het moment dat hij niet meer kan schrijven", verklaart zijn begeleidster J. de Vries. Gi deon krijgt de bijles ook omdat hij zich niet altijd goed kan con centreren. „We kijken naar de stof waaraan hij in de les niet is toegekomen. Hij kan de stof wel goed volgen, maar is sneller af geleid dan andere leerlingen. Bovendien is zijn motoriek slecht, waardoor hij wat langza mer werkt." De signatuur van de Dr. K. Schilderschool heeft meege speeld in de beslissing van Gi deons ouders om hem niet naar de Mytylschool in Leiden te stu ren, die zich speciaal richt op gehandicapte kinderen. Van Hoffen: „Ouders die hun kinde ren naar een vrijgemaakt gere formeerde school sturen, ma ken een principiële keuze. De bijbel staat in al het onderwijs centraal en dat vinden ook Gi deons ouders belangrijk." Leuk Gideon lijkt zijn handicap geac cepteerd te hebben. „Het is na tuurlijk niet leuk dat ik straks niet meer kan lopen", bekent hij. „Maar een elektrische rol stoel is wel leuk. Er zitten vier versnellingen op en je kunt er hartstikke hard mee. In de klas vinden ze mijn rolstoel ook wel interessant ze willen zelf ook wel ineen rolstoel." Gideons klas is grondig inge licht over zijn ziekte. Voordat hij in januari de rolstoel kreeg, hebben ze samen de Mytyl school in Leiden bezocht, waar Gideon elke week zwemt. „Vroeger werd ik wel gepest, maar toen wisten ze nog niet dat ik ziek was", zegt Gideon. „Nu accepteren ze hem als heel normaal", weet Van Hof fen. „We proberen te voorko men dat hij een bijzondere po sitie krijgt binnen de klas. De rolstoel mag geen uitzondering maken op de normale gang van zaken. Zoveel mogelijk normaal functioneren is voor hem zelf ook veel plezieriger." Kiezen uit 30.000 boeken op cassette? Bel de NLBB. 070-3 211 211 mjn^t Zichzelf kunnen redden GeheimZinillge Dartll Wil Gideon de Boer is acht jaar oud en heeft de ziekte van Duchien- ne. Door de aangeboren spier ziekte moet Gideon steeds va ker in een rolstoel zitten en kan hij waarschijnlijk over enige tijd helemaal niet meer lopen. De gereformeerd vrijgemaakte Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest, waar Gideon in groep vier zit, wil daarom het gebouw aanpas sen. „Zonder die aanpassingen zou hij hier ook wel op school kunnen blijven, maar dan zou den we Gideon overal bij moe ten helpen. Dat is een enormé belasting en voor hemzelf heel frustrerend", verklaart directeur F. van Hoffen. De ziekte die Gideon heeft, schakelt langzaam maar zeker zijn spieren uit. Toen hij twee jaar geleden op de Schilder school kwam, kon hij nog goed lopen. Nu is hij snel vermoeid en heeft hij altijd zijn rolstoel binnen handbereik. Van Hoffen: „Hij moet hem steeds vaker gaan gebruiken. Door de aan passingen aan het gebouw wil len we dat proces tegemoet ko men. Deze ziekte kan langzaam gaan of juist heel snel, dat is niet te voorspellen. Gelukkig gaat het proces bij Gideon lang zaam, maar we willen klaar zijn als het zover is dat hij voortdu rend in een rolstoel zit. Hij moet. zichzelf in het hele gebouw kunnen redden." Het schoolgebouw aan De Voscuyl krijgt daarom een hel- lingbaan bij de hoofdingang en gemakkelijk te bedienen klap deuren binnen. Bovendien wordt het invalidentoilet aange past voor Gideon. „Tot nu toe is het ongebruikelijk dat een ge handicapte leerling op een ge wone basisschool blijft, maar door nieuwe regels van het mi nisterie van onderwijs zal het in de toekomst wel vaker gebeu ren. Eén keer moet de egrste keer zijn en dat is toevallig bij Een beetje gek, maar wel democratisch. Zo om schrijft de nieuwe Leiderdorpse politieke groepe ring Onze Eigen Partij (OEP) zichzelf. Ze pleit voor meer openheid, al is de start daar niet naar. In de eerste editie van hun partijblad blijven de initiatiefnemers anoniem. Ze verschuilen zich achter de Leiderdorpse Omroepstichting, maar die weet van niets. Onrust en actie, dat zijn de steekwoorden waarvan Onze Eigen Partij zich in het blaadje 'Ons Eigen Orgaan' bedient. In het gestencilde boekwerkje van tien pagina's wordt gemeld dat de partij is opgericht door een groepje vooraan staande, progressieve en volledig ingevoerde bur gers van Leiderdorp. „We gaan slapend Leider dorp wakker maken met toeters en bellenzo melden de OEP'ers. In het schrijven krijgen de bestaande Leider dorpse politieke partijen er flink van langs. De WD krijgt het verwijt dat ze 'alle leuke dingen van het menselijk bestaan aan het wegbezuinigen is'. Het CDA krijgt van onder uit de zak omdat op vattingen over God volgens OEP niet bepalend mogen zijn voor politiek handelen. „En het CDA houdt dat tegen de klippen op vol." D66 wordt voor de voeten geworpen dat ze zich de mond heeft laten snoeren bij het debat over ex-gemeentesecrataris Willems en de PvdA is vol gens de nieuwe partij bezig aan een 'herhaling van de dans om de meiboom'. De enige raadsfractie die min of meer buiten schot blijft is Groen Links. En aangezien de initia tiefnemers zich profileren als vooraanstaand en progressief, ligt het voor de hand om eem U 'lu politieke gezelschap te informeren naar OEP Voorzitter Hein van der Zande van Groen Links zegt met de hand op het hart niet te weten wie achter de actie zitten. „Ook mij is het opgevallen dat een rubriek in het OEP-blad dezelfde naam draagt als in ons eigen orgaan (Op 't Randje, red.), maar ik weet nergens van." Bij Radio Leiderdorp heeft de uitgave van de nieuwe partij zelfs tot ongenoegen geleid. In een van de artikelen wordt namelijk gesuggereerd dat de lokale radio is betrokken bij de OEP. „Onder aanvoering van de leiderdorpse! talUOepttk hting wil Onze Eigen Partij het afbraakbeleid van de ge meente een halt toeroepen", staat te lezen in een verhaal over de huisvestingsproblemen waarmee tal van Ix-iderdorpse instellingen kampen Een zegsman van Radio leiderdorp ontkent al le betrokkenheid. „We zijn juist a-politiek bezig omdat we een onafhankelijke journalistieke koers willen varen. Daar passen dit soort acties niet in." Ook bekend actievoerster Riet Dekkers zit niet achter de actie. Ze wordt zelfs enigzins belachelijk gemaakt in het blaadje. „Soms, op donkere avon den, als alle koplampen vanaf de parkeerplaatsen tegelijk in mijn huiskamer schijnen, denk ik wel eens: was ik maar nooit aan die keukenuitbouw begonnen." Dekkers heeft geen idee wie schuil gaan achter OEP. maar wil de zaak tot op de bo dem uitzoeken. „Het is natuurlijk erg flauw als je allerlei dingen opschrijft zonder je naam er onder

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15