Actie 'Gist' geeft aanzet tot alternatieve kerkorde Kerk Samenleving Bosshardt-toernee doet Katwijk aan NCRV's Kerkepad begint dit jaar in Friesland WOENSDAG 2 JUN11993 UIT DE KERKBLADEN Damascus (1) De gereformeerde predi kant P.J. van Midden uit Lisse was begin mei in de Syrische hoofdstad Da mascus. „Aan het eind van 'De rechte straat', waar on ze grote vriend Paulus ooit letterlijk in het duister tast te naar de betekenis van zijn roeping, gaan we naar de kerk", zo begint hij zijn reisverslag in 'De Kruis vaan', het contactblad van de Gereformeerde Kerk Lis- se. „Het wemelt van de ker ken in Damascus. Wie denkt dat hij als christen in Syrië onmiddellijk achter de tralies belandt, heeft het goed mis. Want iets meer dan 20 procent van de Syri sche bevolking is christelijk, merendeels Syrisch Ortho dox, maar ook rooms-ka- tholieken blazen er hun partijtje mee. Een gerefor meerde kerk heb ik er niet gevonden, des te meer re den ter kerke te gaan bij bij na de oudste kerk ter we reld: de Syrisch orthodoxe." Damascus (2) De dominee en zijn echtge note boffen die morgen. „De patriarch van Constan- tinopel en die van Antio- chië komen op bezoek. We vinden de hele gemeente in rep en roer. Een keurig aan gekleed ontvangstcomité staat klaar en de Damasce ner uitvoering van het mu ziekkorps Crescendo oefent nerveus. Eindelijk komen de priesterlijke aartsvaders aan. Ze laten zich rijden in een weinig bescheiden wa gen en nemen plaats op een plateau dat speciaal door de timmerman tegen over de kerk is ontworpen. De kerk is stampvol en tiidens de dienst wordt die alleen nog maar voller. Greetje en ik krijgen als bui tenlanders een ere-plaatsje op twee stoelen aan het middenpad. Je ziet maar weer: neem altijd een strop das mee op vakantie. Die doet soms wonderen." Damascus (3) De dominee beschrijft ver volgens de dienst, waarin het Evangelie klinkt vanuit de opening in de ikonosta- sis: de gesloten ikonenwand achter in de kerk, die het heilige gedeelte van de kerk afsluit van het 'gewone' deel. „Waar Jan-met-de-pet en Marie-met-de-bezem komen, komt kennelijk on ze lieve Heer niet", merkt hij op. Na de dienst, als de Syrische gemeente 'achter de muziek aan is', zien de Van Middens hun kans schoon om eens een kijkje achter die wand te nemen. „Een aantal prachtige iko- nen vraagt erom beter be keken te worden en wij slui pen ernaar toe om deze kunststukjes te bewonde ren. Tot een koster die de kaarsen uitblaast een roze jurk in het heilige der heili gen ontdekt. Hij geeft een gil en Greetje wordt met Cte haast weggewerkt. De on heeft ze dan al van nabij gezien. Ik mag blijven. Ik ben immers ook 'priest' en vergeet niet: een man. Ooit schreef de apostel Paulus, ver na zijn avontuur in Damascus: in Christus is geen Jood of heiden, slaaf of vrije, man of vrouw. Maak ze dat in Damascus maar eens wijs." 'Duidelijke uitgangspunten nodig voor Hervormde Kerk in Nederland' redactie dick van der pias. 071-16" Misdienettes geen voorlopers van vrouwelijke priesters Een groep leden uit de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken heeft het initiatief genomen voor een brede discussie over de kerkorde voor de toe komstige Samen op Weg kerk. De huidige concept kerkorde vraagt volgens deze groep om een alternatief waarin duidelijke uitgangspunten worden uiteengezet in gewone gangbare taal. dick van der plas De oproep aan hervormden, ge reformeerden ën luthersen om deel te nemen aan de brede dis cussie is gedaan in de vorm van een kettingbrief. „We hopen dat onze oproep een gistingsproces in werking zal zetten met een verluchtende en heilzame wer king op het proces van het tot standkomen van de nieuwe kerkorde", schrijft Warmonder P. Magré namens de initiatief groep, die spreekt over de actie 'GIST' (Geloven In Stimuleren de Tegenspraak). De groep betrokkenen bestaat voor een belangrijk deel uit me dewerkers van een aantal be leidsorganen binnen de kerken, zoals de Raad voor de Zending in Oegstgeest en de Raad voor Overheid en Samenleving. Ze ziet de kerkorde als het 'visite kaartje' van de nieuwe SoW- kerk. „Wij zijn geen kerkorde specialisten, maar we beseffen wel hoe leuk en uitdagend het is om het spel van de vorming van een goede en uitdagende kerkorde met ernst te spelen. Laat niet toe dat de lovenswaar dige, maar él te voorzichtige kerkpolitiek bewuste mannen deze zaak zouden 'rondbreien' in een te beperkte kring", aldus de oproep. De huidige concept-kerkorde ademt volgens de voortrekkers van de actie 'GIST' teveel het compromis en een te grote toe gevendheid aan de rechterflank van de kerken, 'ten koste van ruimte voor de anderen, ten koste van het evenwicht'. Dat geldt ook voor de gekozen naam van de toekomstige SoW- kerk: de Verenigde Reformatori sche Kerk. Voorgesteld wordt een 'gewone Nederlandse naam' als: Hervormde Kerk in Nederland. „Mochten gerefor meerden of luthersen daar toch te grote moeite mee hebben, laat het dan zijn: Evangelische Kerk in Nederland." De initiatiefgroep wil verder geen 'buitengewoon rare din gen' in de kerkorde. Gepleit wordt voor ruimte voor veel kleurigheid, voor het gesprek tussen de richtingen. Het alter natief voor de huidige concept kerkorde begint met een uiteen zetting van '(Het wezen van) de Kerk'. Benadrukt is hierin onder meer de oecumenische betrok kenheid bij andere kerken. Ook wordt aangegeven dat de 'grondslagvoor haar geloof, ver kondiging en dienst' de bijbel is, die bestaat uit de kanonieke ge schriften van Israël. „In de hui dige concept-kerkorde wordt niet aangeduid wat de bijbel is", zegt woordvoerder Magré in een toelichting. „De relatie met Israël komt dan op een gegeven moment zo maar uit de lucht vallen. Wij geven aan dat de bij bel de joodse boeken bevat en dat verldaart waarom de kerk de gemeenschap met Israël zoekt." Hij noemt het uitleggen wat de bijbel belangrijker dan het op sommen van allerlei belijdenis geschriften. „Die werken we lie ver uit in een ordinantie." In het onderdeel 'De taak van de taak' besteedt het alternatief veel aandacht aan de missionai re opdracht van de kerk, waarin grotendeels het huidige werk van de Raad voor de Zending en de Raad voor contacten met an dere kerken in de NHK wordt beschreven. Woordvoerder Magré heeft de indruk dat een grote groep van geïnteresseerde kerkleden 'op gelucht ademhaalt' bij het ken nisnemen van de alternatieve kerkorde. „We hebben verder nog wel even de tijd om het gis tingsproces haar werk te laten doen", zegt hij. De betrokken synodes van de deelnemende kerken buigen zich in het najaar over de concept-kerkorde. Daarna is het woord aan de ge meenten. katwuk Op haar afscheidstoemee langs 32 gemeenten deed majoor A. Bosshardt van het Leger des Heils gisteravond Katwijk aan. In een bomvolle Triomfatorkerk werd een feestelijk programma verzorgd, met zang van Reinate Heemskerk en declamaties van de dichteres Nel Ben schop. De bijeenkomst werd aan elkaar gepraat door Sipke van der Land. Majoor Bosshardt (die overigens al geruime tijd de rang van luitenant kolonel heeft bereikt) is dit voorjaar 80 jaar geworden en wil het wat rustiger aan gaan doen. Om van het grote publiek afscheid te nemen maakt zij nog eenmaal een grote toernee door het land, met Reinate Heemskerk en Nel Benschop als vaste begeleiders. In christelijk Nederland staan zij bekend als 'de grote drie'. Katwijk was gisteravond de 23-ste gemeente die werd bezodit. De toernee eindigt op 17 juni in Dordrecht. FOTO DICK HOGEWONING De mogelijkheid dat meisjes officieel als misdienaar wor den toegelaten, betekent geenszins dat vrouwen pries ter kunnen worden. Zo rea geerde de woordvoerder van het Vaticaan gisteren op een bericht in het Amerikaanse weekblad Time, dat meldde dat Rome voor het eind van het jaar vrouwelijke misdie naars zou toelaten. De congregatie voor de sa cramenten bestudeert het vraagstuk reeds zes jaar, al dus de woordvoerder, maar heeft nog geen beslissing ge nomen. Hij wees erop dat dit onderwerp op geen enkele wijze in verband staat met het thema van de priesterwij- ding. Volgens een decreet van de congregatie uit 1980 zijn meisjes niet officieel toegela ten, maar is een besluit hier over aan de bisschoppen conferenties en de bisschop pen overgelaten. Vooral uit Amerika, waar vrouwelijke misdienaars veelvuldig voor komen, is sterke druk op het Vaticaan uitgeoefend om het decreet in te trekken. Pierson-leerstoel amsterdam anp De pedagoog dr. S. Miedema (43) is benoemd tot bijzonder hoogleraar voor het christelijk onderwijs aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Hij wordt hiermee de eerste hoogleraar op de Hendrik Pierson-leerstoel. De leerstoel is genoemd naar de eerste voorzitter van de School raad, Hendrik Pierson, die deze functie 21 jaar heeft vervuld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Goudriaan en Ottoland en te Wierden: J. Muller te Sluipwijk-, te 's-Gravenhage als pred. met be paalde opdracht (vrijz. hervormden): mevr.ds. W.H. Roobol te Oisterwijk en Helvoirt; te Delft: G.J. Hiensch te Blauwkapel-Groenekan. Bedankt: voor Rijssen (wijk 4) (toez.): T.W. van Bennekom te Goes (b.w.); voor Loon op Zand: L. Schaafsma te Doornspijk; voor IJsselmuiden-Graf- horst: M. Baan te Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Scharnegoutum ca. (SOW): mevr. A H. Tamminga, kand. kand. te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Oost: drs. W.J.W. Scheltenste Haren (Gr.). Beroepbaarstelling: J. Hermes, kand. te Kampen. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Doetmchem/Velp: C.T. de Groot, kand. te Wijk bij Duurstede. Bedankt: voor Amsterdam-Nieuw- West: drs. M.C. Mulder te Doest en Doetinchem en Nijmegen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: A. Bac te Bodegraven. iurg Het zeventiende Kerkepad van de NCRV begint deze zomer in de Friese gemeente Boarnsterhim. De route loopt van Grou via Friens, Idaerd, Reduzum en Wurdum naar Aegum. De dagen waarop de ker ken worden bezocht, worden voorafge gaan door zes tv-uitzendingen. De eerste uitzending is op 6 juni. In Grou wordt de hervormde kerk be zocht, die omstreeks 1100 in de romaan- se stijl van grijze tufsteen is gebouwd. De vijftiende-eeuwse toren met zadeldak is een baken voor vele watersporters. Na de doopsgezinde 'vermaning' kunnen in de buurdorpen Friens en Idaerd twee ge restaureerde kerken worden bekeken. In de kerk van Idaerd, in de vijftiende eeuw opgetrokken uit Friese kloostermoppen, zijn de scheuren bij de restauratie als waarschuwing zichtbaar gelaten. De geschiedenis van de hervormde kerk in Reduzum gaat terug tot in de dertiende eeuw. Aan de noordzijde is dat nog te zien aan het laat-Romeinse ven ster. De toren was aanvankelijk voorzien van een voor Friesland karakteristiek za deldak, maar kreeg eind vorige eeuw een spits. De hervormde kerk van Wurdum stamt uit het jaar 1204, maar er is in de eeuwen daarna zoveel aan verbouwd dat de oervorm van de kerk nauwelijks meer te herkennen is. Lange tijd had de kerk twee torens, maar omstreeks 1680 werd één ervan afgebroken. De 1390 stenen brachten 1490 guldens op waarvan de schulden van de gemeente werden be taald. Het leverde de Wurdummers de bijnaam 'Toarkefretters' (torenvreters) op. De route eindigt in Aegum, met vierentwinig inwoners één van de klein ste dorpen van Friesland. Het dorp be staat uit niet meer dan zes boerderijen en een stokoude toren. HET WEER ROB GROENLAND Hollen of stilstaan De atmosfeer lijkt zich nu te gaan instellen op het 'hollen of stilstaan- schema'. In het weer vertaalt zich dit in een snelle afwisseling van warme en koude perioden, waarbij tijdens de overgang van de ene naar de andere periode telkens een front met buien weet te passeren. Een rug van hogedruk zorgde giste ren overdag voor een bescheiden verbetering met zonnige perioden en 18 graden als maximum voor onze steden. Boven Frankrijk was toen alweer een verstoring (conver- gentielijn) in de maak die samen met een Atlantisch koufront van morgen voor onze landsgrenzen ar riveerde. Deze middag ligt dit zeer gecompliceerde storingsgebied bo ven onze regio en kunnen er stevi ge buien vallen. Vanavond komt het zwaartepunt vermoedelijk over het oosten van het land te liggen en krijgen wij instroming van fris sere lucht uit het zuidwesten tot westen. Morgen krijgen we nog te maken met een trogvormig uitlo pertje van het naslepend front over het noorden van Duitsland. De bui enkans blijft aanwezig, al is het binnenland hier het meest gevoelig voor. De noordwest- tot noorden wind kan aan onze kust aantrekken tot een 4-6 bft. Ten westen van de Britse Eilanden komt een volgend Atlantisch sys teem tot ontwikkeling dat opnieuw koers zet richting West-Europa. Echter, een slingering in de bo- venstroming boven Engeland zorgt ervoor dat een nieuwe rug van ho gedruk wordt opgeworpen boven ons land. De kersverse depressie wordt dan gedwongen een afbui gende koers te volgen over Ierland naar het noordoosten. Aan de oost zijde van dit lagedruksysteem wordt vanuit het zuiden warme lucht naar het noorden gepompt en daar gaan wij in het weekeinde volop van profiteren. De vrijdag is een overgangsdag met weinig stro ming, flinke zonnige perioden en 20 graden als maximum. Op zater dag breekt de zomer los en gaan we naar een thermische climax van 25 graden of hoger. Voor de zondag lijkt enige voorzich tigheid geboden, ook al omdat de ze dag nog vrij ver in de voorspel- lingstermijn ligt. De computerkaar- ten wijzen op het ontstaan van een tweede krachtige hogedrukcel bo ven Engeland en dat zou de stro ming in de onderste kilometers van de atmosfeer naar de noord hoek kunnen brengen. Dergelijke situa ties aan het begin van de zomer kunnen in de kuststrook gepaard gaan met een gevoelige afkoeling. Toch lijkt de algemene trend ook dan zomers te blijven. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen.- In de noordelijke helft wol kenvelden en vandaag kans op regen; maxima rond 8 graden. In het zui den regelmatig zon, meest droog en middagtempera- turen van 14 graden langs de westkust tot 18 graden inde buurt van Oslo. Zweden: In het zuiden op beide da gen regelmatig zon en vrij wel overal droog; middag- temperatuur 16 tot 18 graden. Verder noord waarts bewolkt, flink wat wind en vooral vandaag re gen; hier maxima eerst rond 7 graden, op morgen enkele graden warmer. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wolkenvelden en op veel plaatsen enkele buien. Morgen vooral In Engeland en Wales regelmatig zon en droog; in Ier land later op de dag opnieuw regen. Middagtemperaturen tussen de 15 en 18 graden, m het noorden van Schot land vandaag iets lager. In het zuidwes ten van Engeland op beide dagen onge veer 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst regen, daarna wisselend daag rond 18 graden, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele buien. Morgen vooral in Bretagne en Norman- dié perioden met zon en droog. Maxima van 16 graden langs de Kanaalkust tot 23 graden in de Savoie. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig. Middag- temperaturen langs de kust van 22 gra den in de omgeving van Porto tot 26 graden in de Algarve, morgen iets war mer. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig en warm. Middag- temperatuur langs de Costa's tussen de 25 en 29 graden, in het Spaanse bin nenland vooral morgen op veel plaatsen tussen de 30 en 35 graden. Langs de Golf van Biskaye koeler met maxima iets boven de 20 graden. Canarische Eilan den: Overwegend zonnig. Maxima onge veer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen éérst nog kans op enkele onweersbuien. Verder perioden met zon en droog. Maxi ma van 21 graden aan de Cöte d'Argent tot 27 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera turen ongeveer 28 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Op beide dagen m het noorden kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperaturen in het algemeen tussen de 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi ma van 25 tot 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Eerst droog, maar op het Griekse vasteland een geleidelijk toene- op een lokale bui. Maxima 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Turkije: Flinke perioden met zon en plaatselijk een regen- of onweersbui. Maxima langs de kusten ongeveer 26 graden, in het binnenland hoger. Cy prus: Vrij zonnig en middagtemperatu ren rond 26 gi Duitsland: bewolkt. Vandaag tijd regen, mogelijk ook plaatselijk een bui. Middagtemperatuur vandaag tussen de 20 en 24 graden, morgen op veel plaatsen iets frisser. Zwitserland: Wolkenvelden. Op beide dagen het noorden kans op een bui, mogelijk Middagtemperatuur van daag ongeveer 23 graden, morgen iets lager. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 3 JUN11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.49 Maan op 20.56 Maanonder04.22 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2 42 en 15.10 Laag water 10.51 en 23.06 Weerrapporten 1 jun 20 u halfbew nno3 19 10 Bordeaux Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14