Leiden Magneetkaart in openbaar vervoer 'Mijn landgenoten vertrouw ik niet' Tekort is eigen schuld Roomburg: 750 woningen Gekroonde Liefdepoort heeft last van jongeren Leiden LEIDEN WOENSDAG 2 JUNI 1993 971 13 CHEF GERTVISSER, P AAD RIETVELD. 071-161417 Anoniem yi F Leiderdorp heeft I 3 een nieuwe politie ke partij die flink afgeeft op de huidige bestuurders. Alleen de oprichters zijn onbekend Rijnoord De Alphense stich- I ting streekzieken huis heeft staatssecreatris Simons te hulp geroepen om Rijnoord te redden Met de magneetkaart die in Leiden, Den Haag, Amster dam en Rotterdam kan worden gebruikt in de parkeerau tomaat moet ook het openbaar vervoer betaald kunnen worden. Dat plan lanceert J.A. Gelderman, hoofd van de dienst parkeerbeheer in Leiden, donderdag 10 juni op een congres van Rijkswaterstaat in Rotterdam. Volgens Gelderman is de kaart, die door muntinworp in een par keerautomaat ook weer 'bijgevuld' kan worden, een ide aal betaalmiddel. Leiden was vorig jaar de eerste stad die de parkeerautomaten introduceerde waarin met mag neetkaart kan worden betaald. De apparaten kosten 24.000 gulden per stuk en er staan er 61 in de stad. Inmiddels staan dezelfde apparaten ook in Den Haag, Rotterdam en Amster dam. „In Leiden is de victorie begonnen en nu is de vlag over genomen door de grote jon gens. En nu kunnen we erover gaan denken die magneetkaart te regionaliseren, zodat je met je Leidse kaart ook in een auto maat in Den Haag kunt beta len", aldus Gelderman. De logische volgende stap. vindt het hoofd parkeerbeheer, is de apparatuur voor de mag neetkaarten ook in bus, tram en metro te plaatsen. Daarover is al gepraat met de busmaatschap pij NZH. „Die zal er overigens niet op korte termijn aan kun nen meedoen, want die is bezig met andere methoden", weet Gelderman. Maar de uitvoering van het plan, vindt Gelderman, is sowieso een zaak van hogere overheden. „Die moeten dat maar overnemen en uitdragen." In Leiden zijn inmiddels zo'n tweehonderd magneet-parkeer- kaarten bij de dienst parkeerbe heer aan de Zonneveldstraat over de toonbank gegaan. Maar Gelderman ontlokt andere au tomobilisten nog steeds vaak verbaasde reacties met zijn kaart. „Ik vind het hartstikke leuk om naar zo'n parkeerauto maat te lopen en mensen te ho ren schelden op dat rotding. Dan kom ik met mijn wonder- kaartje en dan zegt iedereen: goh, wat handig. Ie hebt altijd 'gepast geld' bij je." Veel reclame heeft de dienst nog niet gemaakt voor de mag neetkaart. Want die is bij voor beeld, zeer tot onvrede van par keerbeheer, in de parkeergara ges nog niet te gebruiken. „Maar zodra daar dezelfde ap paratuur staat komt er wel een grote campagne. Dat hangt nog af van de onderhandelingen die de gemeente voert met de eige naren van die garages", aldus Gelderman. De kaarten hebben niet alleen voor de automobilist, maar ook voor parkeerbeheer grote voor delen. „Zo komt er steeds min der geld in de parkeerautoma ten. Er zijn er onlangs nog twee van hun sokkels gerukt. Daar heb je zware apparatuur voor nodig. Nou, als er straks nog maar een paar tientjes in zitten loont het niet meer de moeite ze te stelen." Voorlichter L Jacobs van de NZH reageert met enige reserve op het plan van Gelderman. „In het verleden is er al uitgebreid geëxperimenteerd met mag neetkaarten in het openbaar vervoer. Maar dat experiment is door de toenmalige minister Smit-Kroes afgeblazen. Toen werd de magneetkaart de mag- niet-kaart. En ik weet niet in hoeverre dit systeem beter is dan het vorige." Koe gestolen leiden» Een rood-bonte slachtkoe is tijdens de gisteren gehou den veemarkt in de Groenoordhal gestolen. Het dier werd tussen vijf uur en half negen ontvreemd. Ondanks een grootscheepse zoekactie op het terrein bleef koe 7876 van een 43-jarige hande laar uit Warmond onvindbaar. De handelaar heeft aangifte ge daan. Tuin 'winterklaar' maken leiden Een bewoonster van de Vlietweg is gistermiddag opge licht door een man dié haar tuin 'winterklaar' kwam maken. De ongeveer 50-jarige man, waarschijnlijk afkomstig uit Haarlem bood aan de tuin te doen voor 15 gulden per uur. Maar nadat hij het gazon had gemaaid en zwarte aarde had rondgestrooid, re kende hij 1600 gulden. Hij ging zelfs mee met de vrouw naar de bank om het geld te halen. Toen hij verdween deed de vrouw aangifte wegens oplichting. Vergadering raadscommissie VRO uitgesteld De vergadering van de raadscommissie voor Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening van woensdag 2 juni is uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet bekend, maar de vergadering wordt weer aangekondigd via de Gemeenteberichten in de vrijdageditie van het Leids Nieuwsblad. Leidse begroting klopt op vele punten niet STAD VAM VLUCHTE.LIMGE.M De geschiedenis van Leiden is een geschiedenis van vluchtelingen. De stad is door de eeuwen heen een uitwijkplaats voor ontheemden geweest. Vroeger waren net Franse Hugenoten, Vlaamse textielarbeiders en Portugese joden, nu zijn het onder anderen Somaliërs en Joegoslaven. Jaarlijks biedt de gemeente onderdak aan 200 vluchtelingen. Tot en met 6 juni wordt voor de tweede keer een manifestatie gehouden onder de titel 'Leiden, stad van vluchtelingen'. In het Leidsch Dagblad de komende weken een serie verhalen van vluchtelingen. Miki (23) gaat niet met andere joegoslaven om. Hij vertrouwt zijn landgenoten niet. Zijn ou ders in Bosnië kunnen gevaar lopen als de autoriteiten er ach ter komen waar de gedeserteer de soldaat is. Kort voor de oorlog in Bosnië uitbrak besloot Miki naar Ne derland te gaan. „Ik heb een paar weken in het leger gezeten, een volksmilitie. Toen ik die op roep kreeg wist ik niet precies waar het voor was. Na een paar dagen merk je waar je in terecht bent gekomen, zie je wat er ge beurt. Ik heb voortdurend smoesjes verzonnen, waardoor Beeld uit het door oorlog verscheurde Joegoslavië: vluchteling Miki denkt dat hij er nooit meer terug kan keren. foto ince crul ik zoveel mogelijk in de kazerne kon blijven. Ik ben neutraal, ik kan met alle drie de partijen in Joegoslavië opschieten. Na twee weken besloot Miki tijdelijk naar Nederland te gaan, na uitgebreid overleg met zijn ouders. „We hebben samen aan tafel gezeten en gezocht naar een oplossing. Dit was de bes te." Met het vliegtuig ging Miki naar Nederland. Na drie maan den brak de oorlog uit in Bosnië en vroeg hij asiel. „Ik ben er kend als vluchteling, maar niet als politiek vluchteling." Miki mag van de staatssecretaris om 'humanitaire redenen' in Ne derland te blijven. Het heeft ongeveer een jaar geduurd voordat Miki de Ne derlandse taal enigszins mach tig was. „De eerste drie maan den sprak ik geen woord Neder lands. Je loopt op straat en be grijpt niets van wat er om je heen gezegd wordt." Miki volgt een opleiding bij Boerhaave (Nederlands, Engels, wiskunde) en overweegt een opleiding 'milieu en educatie' in Delft te gaan doen. „Ik heb in Bosnië in de bosbouw gewerkt. Misschien kan ik hier in die richting ook een baan krijgen. Ik heb ook het diploma timmerman/meubel- makeren een horeca-diploma." Miki ziet zichzelf nooit meer naar Bosnië terugkeren. „Ik kan niet meer terug, want ik ben een deserteur. Ik heb 22 jaar in Bosnië gewoond en ken de mentaliteit van de mensen daar. Als ik terugga loopt mijn leven gevaar. Overleef ik het dan word ik, als deserteur, op allerlei manieren geboycot." „Ik ben in Nederland een nieuw leven begonnen. Wat déór gebeurt moet je dan verge ten." Even later corrigeert hij zich: „Nou ja, ook weer niet ver geten. Ik heb er geen spijt van dat ik gevlucht ben. Als in nu in Bosnië was geweest had ik vrienden en kennissen dood moeten schieten." Contacjt met Joegoslavische lotgenoten heeft Miki niet. Hij houdt bewust afstand. ..Ik ver trouw ze niet meer. Het kan ge beuren dat landgenoten infor matie over mij doorgeven aan de Bosnische autoriteiten en mijn ouders in gevaar komen." „De eerste maanden van mijn verblijf hier had ik nog contact met mijn ouders, het laatste jaar heb ik niets meer van ze ge hoord. Telefoneren lukt niet. Als ik opbel krijg ik steeds verkeer de mensen aan de lijn. Brieven schrijven durf ik niet, omdat ze mijn adres dan kunnen achter halen. Ik weet via een tante in Zwitserland dat mijn ouders nog leven, maar verder niets." Dit is de vierde aflevering In een vijfdelige serie over vluch telingen In Leiden, De vorige afleveringen stonden op 22, 26 en 29 mei In de krant. Om de privacy van de geïnterviewde te waarborgen is in dit verhaal zijn naam veranderd. n voorpagina Een deel van de financiële pro blemen van Leiden wordt ver oorzaakt door de aanhoudende bezuinigingen van het rijk. Maar voor meer dan de helft van de tekorten is de gemeente zelf verantwoordelijk. De begro ting voor 1993 blijkt op veel punten niet te kloppen. Dat komt volgens De Vreeze omdat de gemeente tijdens de opstel ling ervan nog niet klaar was met reorganiseren. De wethouder zegt dat hij met enkele eenvoudige boek houdkundige trucs een veel zonniger beeld had kunnen schetsen van de financiële situ atie van Leiden. Maar liever dan op die manier een wellicht gun stiger verkiezingsuitslag te be werkstelligen. zegt hij waar het op staat. „Anders zou mij vol gend jaar bij de opstelling van de begroting voor 1995 terecht kunnen worden verweten dat ik de boel uit de klauw heb laten lopen. Leiden moet nu de tering naar de nering zetten." Uit het miljoenengat mag vol gens De Vreeze toch niet de conclusie worden getrokken, dat het vernieuwde ambtelijk apparaat duurder is. De wet houder heeft elke begrotings post geanalyseerd en is tot de slotsom gekomen dat veel be dragen in de verste verte niet met de werkelijkheid overeen kwamen. Als voorbeeld noemt hij postzegels. „We plakken er veel meer dan in de begroting staat. In het oude, centraal ge organiseerde apparaat voelde niemand zich daar verantwoor delijk voor. In de nieuwe inde ling inct vijf aparte gemeentelij ke diensten komt het echte be drag boven water en komt ook de verantwoordelijkheid in beeld." Wethouder de Vreeze wil met dp gemeenteraad in discussie over de hoogte van de te bezui nigen bedragen. De PvdA'er denkt namelijk dat er nog meer moet worden bezuinigd dan hij in de aanbiedingsbrief aangeeft De Vreeze meent dat leiden geld moet reserveren voor on derhoud en beheer van bruggen en gebouwen en dergelijke. „Leiden heeft jarenlang met ex tra rijkssteun z'n infrastructuur kunnen opknappen en is verge ten geld voor vervangingsinves teringen opzij te zetten, het zo genaamde Haagse Schouw brug-trauma." leiden hans koenekoop Roomburg wordt de nieuwste woonwijk in Lei den. In het gebied dat ligt ingeklemd tussen park De Bult, de Willem van der Madeweg, het Rijn- Schiekanaal en de wijk Meerburg is ruimte voor ongeveer 750 woningen, 450 eengezinshuizen en 300 appartementen. Op de strook tussen de Wil lem van der Madeweg en de rijksweg A4 kunnen bedrijven zich vestigen. Ter hoogte van buurthuis Matilo aan de Zaan- straat wordt Roomburg verbonden met Meer burg. Zodoende kunnen toekomstige Roombur- gers winkelen in Meerburg. Over het Rijn-Schie- kanaal heeft stedebouwkundige Hoogstad een brug ontworpen voor bussen, fietsers en voetgan gers, zodat een kortere verbinding ontstaat tussen Roomburg en de voorzieningen in de Professo- renwijk en de binnenstad. Voor hun recreatieve vertier zijn de wijkbewoners vooral aangewezen op De Bult. Roomburg is een van de laatste polders op ei gen grondgebied die Lelden kan bebouwen. De gemeente maakt van die mogelijkheid dankbaar gebruik omdat de vraag naar woningen in de stad de komende jaren groot blijft. Voor het gebied heeft stedebouwkundige j. Hoogstad een plan ge maakt. Het plan is voorlopig niet meer dan een grove schets waarop is aangegeven waar huizen, stra ten, fiets- en wandelpaden, openbaar groen en wegen komen te liggen. De hdnUlcniree van de woonwijk ligt aan de kant van de lüge Rijndijk, waar de Matiloweg wordt doorgetrokken. Vracht auto's kunnen het bedrijfsterrein bereiken via de Willem van der M.uleweg, Voordat de gemeente huizen kan bouwen in Roomburg, is een verandering van het bestem mingsplan nodig. Daar gaat een inspraakproce dure aan vooraf en die begint al vanavond om acht uur met een informatkbih<nlcnm vooi enden in buurthuis Matilo. Stedebouw kundige Hoogstad zal daar zijn plan toelichten. Als het aan de omwonenden ligt blijft de Gekroonde Liefdepoort een stil en afgesloten plekje. FOTO JAN HOLVAST Overdag en op doordeweekse avonden is het er een oase van rust. De binnenplaats van de Gekroonde Liefdepoort. Maar in het weekeinde nemen rond middernacht groepjes jongeren bezit van het pleintje. Lawaai, graffiti vernielingen en afval zijn het gevolg. ,Af en toe gaat het alle perken te buiten. Ze komen uit de kroegen uit de buurt en gaan 'gezellig' op de bankjes zitten", aldus bewoner A. Ver- heij. De Gekroonde Liefdepoort is een voorbeeldig l^eids stadsver nieuwingsproject. Achter de daadwerkelijke poort, aan de Langebrug, zijn moderne oude renwoningen gekomen op de plaats waar eens de cellen van het oude politiebureau aan de Zonneveltstraat stonden. De ar chitectuur harmoniëert met het naastgelegen gerenoveerde Speckhofje en de statige voor malige Bank van lening die nu een appartementengebouw is. De woningen van de Liefde poort, de oude bank en het hof je omzomen een vrijwel afgeslo ten binnenplaats met een gras veldje, bomen en bankjes. Als het aan de omwonenden ligt blijft het stadsparkje een stil en afgesloten plekje. Daarom tekenden de Liefdespoorters fel protest aan toen een project ontwikkelaar Korswagen achter het aangrenzende voormalige Groen-complex een nieuw- bouwflatje wilde neerzetten. Maar in de zomermaanden wordt de rust toch verstoord. „Het is inderdaad soms erg luidruchtig. Ik heb mijn slaap kamer gelukkig aan de achter kant, maar in de ouderenwo ningen hebben ze er wel last van", aldus bewoner j. Rietho ven. Andere omwonenden hebben een gelijksoortig relaas. „De trappen zitten vol mensen. Ik wurm me d'r wel doorheen. Maar ze m£ken geluid en dat kan hinderlijk zijn", aldus F. Janssen. „Nou, zeg maar zeer hinderlijk. De herrie is juist heel laat op de avond en er moet er wel eens eentje overgeven", zegt E. Ouboter. Politiewoordvoerder K. Kuit kent het probleem: .Ten grv.il voor de wijkagent. We kunnen er niet permanent een auto neerzetten. Bij veel meldingen en als de wijkagent dat ook aan geeft kunnen we er wel \aker gaan surveilleren. Maar het is nog niet zo ver dat we er een speciaal project van maken." Stiptheidsacties beginnen morgen leioen Kartonnen dozen en open vuilniszakken blijven vanaf morgen op de stoep staan in Leiden. Dichtgebonden vuil niszakken die naast een be tonnen wijkcontainer staan neemt de reiniging vanaf die dag ook niet meer mee. En bruine minicontainers waar in behalve groen ook ander afval zit worden niet geleegd. De Leidse reinigingsdienst begint deze week met een stiptheidsactie. De actie is bedoeld om de werkgever onder druk te zet ten met een salarisverhoging van 2.5 procent over de brug te komen. Leiden is niet de enige stad waar de reini gingsdienst zich stipt aan de regels gaat houden. In Rot terdam en Den Haag leidden stiptheidsacties van de ge meentereiniging al tot ver vuiling van straten en stoe pen. De actie van de Leidse ambtenaren duurt een week. Maar als bij het overleg over de arbeidsvoorwaarden geen vorderingen worden ge maakt blijven de reinigers mogelijk nog langer stipt werken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13