Wereldraad: onderzoek naar vreemdelingenhaat Hulpbisschoppen van Chur gewijd ZJft Kerk Samenleving Pater Phil Bosmans hekelt geruzie in de kerken Wisselvallig DINSDAG 1 JUN11993 8 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-1 BUITENLAND KORT Athos De Griekse autonome mon nikenrepubliek Athos heeft besloten het aantal toeris ten per dag te beperken tot 120. Per groep werden maximaal tien mannen toe gelaten. Het aantal maan den dat toeristen de twintig kloosters kunnen bezichti gen, wordt van zeven naar negen uitgebreid. Vrouwen blijft de toegang tot de re publiek ontzegd. De mon niken willen met deze maatregelen de heilige plaatsen beschermen en te gelijkertijd bezoekers in staat stellen meer te genie- ten van de traditionele ont vangst door de monniken. Vredesprijs De Vredesprijs van de Duit se Boekhandel is dit jaar toegekend aan de predikant Friedrich Schorlemmer, die mede heeft bijgedragen aan de geweldloze veranderin gen in de voormalige DDR. De prijs, waaraan een be drag van 25.000 mark is verbonden, zal hem op 10 oktober tijdens de Frank furter Buchmesse worden uitgereikt. Schorlemmer (49). predikant in Witten berg en sinds een jaar di recteur van de Academie van de Evangelische Kerk in Sachsen-Anhalt, wordt ge prezen als een 'oprecht en moedig man'. Onder het communistische regime in de DDR behield zijn integ riteit. New Age De denkbeelden van de New Age-beweging zijn vol gens paus Johannes Paulus II niet verenigbaar met het rooms-katholieke geloof. Hij uitte zijn bezorgdheid dat zulke ideeën vaak een rol spelen in preken, ca techese en kerkelijke confe renties en daardoor ook praktizerende katholieken beïnvloeden. Verder klaag de de paus, die bisschop pen uit de Amerikaanse sta ten Kansas, Iowa, Missouri en Nebraska toesprak, dat sommige christenen voor de verleiding bezwijken om het christendom te reduce ren tot een 'pseudo-weten schappelijk gevoel van zich gelukkig voelen'. Identiteitskaart De Grieks-Orthodoxe Kerk is begonnen met een cam pagne om de verplichte vermelding van de gods dienst op de identiteitskaart te handhaven. Tijdens een in de Griekse geschiedenis unieke persconferentie rie pen de vertegenwoordigers van de kerk, de monniken republiek van Athos en de semi-autonome kerk van Kreta de Grieken op waak zaam te blijven. Zij vrezen dat de regering de zomer en de vakantie wil misbruiken voor een verandering van de betreffende wet. Abortusuitspraak Het Vaticaan heeft ver heugd gereageerd op de uitspraak van het Duitse Hooggerechtshof dat de nieuwe abortuswet voor een deel in strijd met de Grondwet is. De Osserva- tore Romano, het dagblad van het Vaticaan, noemt de uitspraak een 'gedeeltelijke overwinning voor het recht op leven'. De Duitse rooms- katholieken moeten er nu naar streven dat ook abor tus in uitzonderingsgeval len wordt verboden, aldus de Osservatore. Uitzending Moker Een hoge delegatie van de Wereldraad van Kerken is op pinkstermaandag begonnen aan een veertiendaags be zoek aan de kerken in Duitsland. Vreemdelingenhaat en geweld tegen buitenlanders vormen de zwaartepunten van het bezoek, dat overigens al een half jaar geleden werd afgesproken. geneve epdkaanse Raad van Kerken. Zij zullen vooral in de vroegere Tot de delegatie behoren de vo- DDR de situatie in ogenschouw rige secretaris-generaal, Emilio nemen. Het bezoek heeft plaats Castro, de Poolse orthodoxe op uitnodiging van de Duitse bisschop Jan Jeremiasz en dr. lidkerken van de Wereldraad: de C.F. Beyers Naudé, oud-secreta- Evangelische Kerk in Duitsland, ris-generaal van de Zuidafri- de Oud-Katholieke Kerk, de Herrnhutters en de Doopsge zinden. Met het oog op het toene mend racisme in Duitsland heeft de EKD vorig najaar de Wereldraad om bijstand ge vraagd. Tot dan had de kerk al leen aandacht besteed aan de problemen van asielzoekers en vluchtelingen. De zwarte Zuid afrikaan Barney Pityana, toen nog directeur van het Wereld raadprogramma tot bestrijding van het rascisme, riep in 1992 de lokale kerken op de bedreig de buitenlanders duidelijker hulp te bieden. In Rostock, waar in augustus gedurende drie da gen rechts-extremistische ge welddadigheden plaats vonden, hadden de kerken meteen een schuilplaats moeten zijn. De beelden van Rostock, waar de burgers stonden te applaudi- seren bij het optreden van de neo-nazi's en waar de politie veel te laat kwam, 'deden mij denken aan mijn geboorteland Zuid-Afrika', aldus Pityana. „Daar trekt de politie zich ook altijd terug als er geweld tegen zwarten dreigt uit te breken." oegstgeest Leden van de hervormde gemeente, de Gereformeerde Kerk en de plaatselijke rooms-katholieke parochie in Oegstgeest vierden af gelopen zondag gezamenlijk het pinksterfeest. Begonnen werd met een ontbijt in de tuin van de pastorie aan de Rhijngeesterstraatweg, waarna een oecumenische dienst in de St. Willibrordkerk werd gehouden. Na afloop was er koffie met cake en lieten de kinderen ballonnen op, waaraan kaartjes met een 'toepasselijke hoopvolle tekst' waren bevestigd. foto henk bouwman DEN bosch«ANP De Vlaamse pater Phil Bosmans heeft op pinkstermaandag het geruzie in de kerken gehekeld. „De Geest van Pinksteren heeft veel kerken en instituten verlaten omdat er geruzied wordt en op een soms liefdeloze wijze gediscuteerd over het eigen gelijk en het grote ongelijk van de ander." Bosmans, sinds 1957 werkzaam bij de Bond zonder Naam, zei dit in Den Bosch tijdens de 16e Nationale Open Dag van de Katholieke Charismatische Vernieuwing. Van zijn hand verscheen onder meer 'Menslief, ik hou van jou', waarvan in Ne derland en België bijna 700.000 exemplaren en in Duitsland meer dan een miljoen exemplaren werden verkocht. De kerken hebben met de hulp van de knapste hersenen de Geest willen dirigeren en in vaste banen leiden. „Theologen heb ben we genoeg, maar we hebben te weinig getuigen. Jezus had de kerk in handen ge geven van gewone mensen, vissers, die niet In een eeuwenoud klooster in Einsiedlen (Zwitserland) zijn op pinkstermaandag Peter Henrici en Paul Vollmar tot hulpbis schoppen van Chur gewijd. Zij nemen een deel van de be voegdheden van de zeer om streden bisschop Wolfgang Haas over. Maar uit de benoe mingsbrieven (bullen) werd nog steeds niet duidelijk welke ta ken zij krijgen. De beide hulpbisschoppen werden niet door bisschop Haas gewijd, maar door kardinaal Bernardin Gantin, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. Als concelebranten traden de voorzitter van de Zwitserse bis schoppenconferentie, bisschop Pierre Mamie, en mgr. Haas op. Bijna alle Zwitserse bisschop pen waren aanwezig om deze 'stap op weg naar herstel van de eenheid in de Zwitserse RK Kerk' bij te wonen. Na afloop werd er in de kloostertuin ap- pelcider voor alle gelovigen ge- Het vrijwilligerswerk in het Kat- wijkse verpleeghuis Overduin staat morgenmiddag centraal tijdens de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek. De overdenking is van pastor P.F.G. van den Bos uit Leiderdorp. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag 6 ju ni nog eens herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ont vangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Omroep 'Kerk in Mokum' op sterven na dood amsterdam anp De kans dat 'Kerk in Mokum' in de huidige vorm blijft bestaan, is volgens voorzitter Evert Mathies 0,0 procent. De Am sterdamse Raad van Kerken heeft besloten de bijdrage aan KIM met 30.000 gulden te ver minderen tot 50.000 gulden. Daarmee is liquidatie van de oudste lokale omroep van Am sterdam praktisch onvermijde lijk. Wegens het ontbreken van voldoende financiële middelen ziet de Raad geen kans om KIM in de huidige vorm te laten voortbestaan, aldus secretaris Nico Gille. Het rooms-katholie ke dekenaat Amsterdam was bereid zijn deel ook in de vol gende jaren te betalen en bo vendien voor een periode van drie jaar nog 10.000 gulden per jaar meer te betalen. Voorwaar de was wel dat beide andere grote kerken hun bijdrage niet zouden verminderen. De gereformeerden wilden ook wel dat KIM zou blijven be staan. Maar de Hervormde Ge meente Amsterdam zag zich niet in staat haar bijdrage op het oude niveau te handhaven, aldus Gille. Daarmee werd niet voldaan aan de voorwaarde van de RK Kerk, waarop deze haar toezegging introk. Mathies noemt het tragisch dat KIM na bijna tien jaar wordt opgeheven. Veel mensen, voor al vrijwilligers, hebben er inten sief aan gewerkt. Dat wordt nu afgebroken. Hij verwacht dat het KIM-bestuur morgen tot li quidatie zal overgaan. hadden geleerd. In de loop der eeuwen hebben de intellectuelen de kerk in handen genomen en er een strakke structuur aan gegeven." Hij waarschuwde de 1600 aanwezigen dat de Geest van God geen monopolie is van rooms-katholieken, protestanten, charis matische groepen of Jezusbewegingen. Een charismatische groep kan een zegen zijn voor kerk en wereld, op voorwaarde dat ze niet een soort privé-club wordt, waar men samen zeer veel bidt, maar men zich weinig bekommert om wat er buiten schonken, aldus een verklaring van het bisdom. Daarin werd ook melding gemaakt van een gezamenlijke persconferentie van Haas, Henrici en Vollmar. Ook daaruit blijkt dat bisschop Haas, die de laatste jaren de pers meed, het niet meer voor het zeggen heeft in het bisdom Chur. COLOFON ax: 02521-19610 BEROEPINGSWERK A.H. Veldhuizen te Ouderkerk a, den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sprang Capelle e.o.: drs. D.M. Knibbe te Sint Pancras. Aangenomen: naar Nieuwerbrug aan den Rijn: mevr. J.G. Groeneveld-Bijl te Rotterdam-Delfshaven (geest.verz. verpleegtehuizen). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Oegstgeest: EJ. Hem- penius. kandidaat te Kampen; te Om men: P.R. Baas te Spakenburg-Zuid (v.h. missionair predikant); te Has selt: P.R. Baas te Spakenburg-Zuid (v.h. miss.predikant); te Hoogvliet- Spijkenisse: G. TreurnietAzn. te Waardhuizen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Benthuizen: N.W. Schreuder te Goes; voor Zoetermeer: C.A. van Dieren te Stolwijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Buitenpost, te Veen- wouden en te Zwaagwestemde: R.B. Workel te Doetinchem, te Winterswijk en te Zutphen, die dit beroep heeft aangenomen; te Eindhoven: A. van der Zijpp te Zuid-Limburg, die dit be roep heeft aangenomen. NED. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: dhr. C.T. de Groot. IJsselsteen 54, 3951 GD Wijk bij Duurstede, tel. 03435-73140. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen: te Rhenen: J. Roos te Chil- hwack (Canada). Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vc HET WEER ROB GROENLAND BOES Het relatief mooiste pinksterweer binnen onze landsgrenzen was te vinden in onze eigen regio en dan speciaal het strandgebied dat de meeste uren zonneschijn noteerde. In het midden en oosten van Ne derland heeft men zich nauwelijks kunnen voorstellen dat de zon overuren maakte in het westen van het land. Daar had men zaterdag, zondag en maandag last van goed ontwikkelde stapelwolken, die plaatselijk tot zware buien uitgroei den. Deze geschetste tweedeling in het weerbeeld is karakteristiek voor een koele zuidwestelijke stroming in het voorjaar of de zomer. Het relatief koude water van de Noordzee houdt kunstmatig een brede kuststrook vrij van grote sta pelwolken, terwijl verder landin waarts boven het verwarmde land convectie-bellen ontstaan die zichtbaar worden in de vorm van prachtige felwitte bloemkoolwol ken. Vooral eerste pinksterdag was het verschil tussen kusten binnen land groot te noemen. Ondanks het feit dat ons land in de invloedss feer van een actieve Atlantische depressie lag, bleef een brede kuststrook vrij van buienwolken, veroorzaakt door het bovenge noemde effect van het zeewater. Gedurende een aantal uren in de middag kon vanuit de hele regio in ver oostelijke richting een impo sante buienmuur worden waarge nomen, die onweer bracht in het oosten. Door de helderheid van de lucht konden de buienkappen op meer dan 100 kilometer afstand bewonderd worden. Een negatief weerelement was het windveld dat op beide pinksterda gen aan de kust gemiddeld tot een 6-7 Beaufort aanzwol. Vooral op maandag werden herhaaldelijk sto ten van stormkracht gemeten op het meetstation van IJmuiden. De afgelopen nacht om klokslag twee uur is voor alle meteorologen en klimatologen officieel het zo merseizoen aangebroken. Het be gin van de zomer 1993 zal geken merkt worden door grote wisselval ligheid. De westcirculatie, die zich sinds vorige week weer heeft her steld, stuurt van tijd tot tijd storin gen op ons af, gevolgd door ruggen van hogedruk. Een dergelijke rug van hogedruk werpt zich juist van daag op boven ons land en Duits land. Doch met rasse schreden trekt deze middag al een nieuw mi mimum van de Azoren naar de Britse Eilanden. Het hieraan ver bonden koufront zal waarschijnlijk op woensdagochtend met rasse schreden van west naar oost trek ken, waarna we opnieuw in koele oceaanlucht terecht komen. Pas vanaf vrijdag wijzen de kaarten op een krachtig herstel dat in het weekeinde tot zomerweer moet lei den. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland nog regelmatig zon, elders be wolkt en enige tijd regen. Morgen in het noorden weinig verandering, verder zuidwaarts wisselend be wolkt en nu en dan een bui. Middagtemperaturen tussen de 15 en 18 gra den, in het noorden van Schotland iets lager, daag rond Londen iet: ho ger. België en Luxemburg: Vandaag eerst perioden met zon, in de loop van de dag meer wolkenvelden en droog. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima vandaag van 18 graden aan de kust tot 22 in de Ardennen; morgen frisser. rioden met zon, in het westen meer wol kenvelden. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima vandaag van 18 graden langs de kanaalkust tot 25 graden in de Hau- te-Savoie; morgen overal iets lagere temperaturen. Portugal en Madeira; Portugal: Overwegend zonnig, vandaag in het noorden enkele wolkenvelden en mogelijk wat regen. Geleidelijk wat war mer, met morgen middagtemperaturen rond 26 graden, vooral aan de Costa Verde enkele graden lager. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig; in de noordelijke Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 2 JUN11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 21.48 Maan op 19.42 Maan onder03.44 an Katwijk Weerrapporten 31 mei 20 u Amsterdam hall bew. helft ook nu en dan wat wolkenvelden en Laag water 09.45 e vandaag kans op wat neerslag en on weer. Middagtemperatuur in het noord westen 20 graden, langs de Costa's tus sen de 25 en 29 graden, in Andalusié rond 32 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Maxima ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig. Maxi mumtemperaturen op het strand bij wind van zee rond 24 graden, landin waarts ruim boven de 30 graden. Tune- kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peraturen aan zee tussen de 25 en 30 graden, in het binneniand ruim boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, ook kans op een bui, wellicht met onweer. Maxima van 22 rond Biarritz tot 27 graden in de Proven ce; morgen in de westelijke departe menten lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden. Droog. Middagtemperaturen on geveer 25 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke perioden met zon, nu en dan ook enkele wolkenvelden. Morgen in het noorden kans op een regen- of on weersbui, elders op beide dagen droog. Maxima meest tussen de 25 en 30 gra den. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 28 graden, vlak aan zee koeier. Griekenland en Kreta: Zonnig. Maxima tussen de 25 en 29 graden, in het binnenland plaatselijk ruim boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Turkije: Zonnig. Maxima langs de kusten ongeveer 26 graden, in het binnenland boven de 30 graden. Cyprus: Zonnig en middagtemperaturen rond 28 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen de 20 en 23 graden, vandaag in het uiterste noorden de 20 graden. Athene Barcelona Berlijn Budapest Brussel Cyprus Luxemburg Madrid Malaga 11 17 13 0.2 8 17 12 0.2 18 12 0.2 8 17 11 3 18 11 0.2 1 16 13 0.1 9 17 13 0.1 17 11 0.2 15 16 13 0 8 18 12 0.4 12 8 5 23 16 17 12 19 11 Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg c Los Angeles z f her was buis'mhau

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8