Phnom Penh dreigt met boycot verkiezingsuitslag Israël hoopt op banden met Libië „Ik wil geen omkijken hebben naar de betaling van mijn vaste lasten." Buitenland Hof Guatemala verwerpt verzoek om verkiezingen Suchocka blijft aan tot nieuwe verkiezingen Polen 1G1 VN kunnen Gorazde geen steun geven Gonzalez doet het beter in tweede Spaanse TV-debat Een thuisbankier laat dat dan automatisch doen. Thuisbankieren doe je met de Postbank. DINSDAG 1 JUN11993-5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Cemeenschappeli|ke Persd-enst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Turken doden tientallen Kurden ankara. Het Turkse leger heeft de afgelopen week 68 Kurden gedood bij aanvallen op schuilplaatsen van Kurdische guerrilla strijders in de bergen in het oosten en zuidoosten van Turkije. Dat is gisteren in Ankara bekendgemaakt. Moskou: Homoseksualiteit niet strafbaar moskou Het Russische parlement heeft zaterdag een Sovjet- wet ingetrokken die homoseksualiteit strafbaar stelde. Activisten die lang hebben geprotesteerd tegen artikel 121 van de strafwet, zeiden tevreden te zijn omdat mensen zich nu onder meer eer der op AIDS zullen laten onderzoeken dan eerder het geval was. 'Solzjenitsyn binnenkort terug' moskou De Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn zal een einde maken aan twintig jaar ballingschap in de Verenigde Sta ten en binnenkort terugkeren naar Rusland. Dit heeft zijn echt genote Natalja gisteren gezegd. Solzjenitsyn (74) werd in 1974 door de Sovjet-autoriteiten uit zijn land gezet. Etnisch geweld Zaïre eist zware tol brussel Volgens de Zaïrese regering van premier Tshisekedi zijn het afgelopen jaar meer dan 2.300 mensen gedood bij et nisch geweld in de oostelijke provincies Shaba en Kivu. De etni sche botsingen zouden zijn opgestookt door president Mobutu. Bank heeft radioactief materiaal in kluis Vilnius. De Litouwse politie heeft in de Innovation Bank in de hoofdstad Vilnius vier ton radioactief materiaal in de kluizen ontdekt, waarschijnlijk afkomstig van een Russische kerncentra le. De vondst werd gedaan nadat bij een bank een bommelding was binnengekomen en de politie het gebouw onderzocht. Winst regeringspartijen San Marino san marino De sociaaldemocratische en de socialistische partij, die samen in de regering van San Marino zitten, hebben zondag bij de parlementsverkiezingen in de mini-republiek hun meer derheid in het parlement behouden. De regeringscoalitie be hield de veertig zetels in het zestig zetels tellende parlement. Grote verliezers waren de communisten. Vaticaan: Meisjes mogelijk misdienaar Vaticaanstad Het Vaticaan heeft gisteren gezegd te zullen on derzoeken of het mogelijk is meisjes als misdienaar te laten op treden, iets dat in vele kerken al wordt gedaan. „Het idee wordt bestudeerd en er is nog geen beslissing genomen", zo verklaarde woordvoerder Joaquin Navarro. Mensen gebruikt als menselijk schild colombo Tamil Tijgers in Sri Lanka hebben burgers gebruikt als menselijk schild bij een van twee aanvallen waarbij gisteren zeker 37 mensen om het leven kwamen. Dat is vernomen van ooggetuigen en militaire woordvoerders. Het ging om gevechten tussen rivaliserende Tamil-groeperingen. Doodstraf voor handel in pandahuiden Peking. Een rechtbank in het zuiden van China heeft twee man nen ter dood veroordeeld wegens het handelen in pandahuiden. Volgens het persbureau Xinhua zijn de mannen boeren die de huiden in 1988 en 1989 hebben gekocht en later met enorme winsten hebben verkocht. Italië verspreidt compositiefoto rome. De Italiaanse politie heeft een compositiefoto verspreid van een blonde man met een smal gezicht die als mogelijke ver dachte geldt van de autobomaanslagen in Rome en Florence. Italiaanse kranten concludeerden hier gisteren uit dat de politie hiermee het veronderstelde verband tussen beide aanslagen op het spoor is. correspondent Het in de Spaanse media als 'beslissend' omschreven tweede TV-debat tussen de Spaanse premier Gonzalez en oppositie leider Aznar is gisteravond vol gens de eerste commentaren in het voordeel van de socialisti sche leider geëindigd. Een week geleden leed Gon zalez nog een zeer duidelijke nederlaag bij het eerste debat met de 40-jarige leider van de Partido Popular. Sinds dat de bat laten de opiniepeilingen een lichte voorsprong voor de PP zien voor de parlementsverkie zingen van aanstaande zondag. In tegenstelling tot vorige week, toen Gonzalez had gewei gerd zich speciaal met zijn soci- Regering Cambodja eist nieuwe stembusgang in vier provincies guatemala-stad ips-ai De regerende Cambodjaanse Volkspartij (CPP) heeft van morgen gedreigd dat zij de uitslag van de verkiezingen van vorige week zal verwer pen omdat bij de stemming sprake zou zijn geweest van „onregelmatigheden". „Wij kunnen het resultaat niet aanvaarden als dat niet eerlijk en vrij is", betoogde CPP- woordvoerder Sok An tegen verslaggevers. PHNOM PENH AFP-Rtr De regering van Cambodja heeft geëist dat de verkiezingen in vier provincies ongeldig worden ver klaard en een nieuwe stemming wordt gehouden. Regeringswoord voerder Khieu Kanharith verklaar de dat de VN-vredesmacht in Cam bodja dit verzoek naast zich neer had gelegd en waarschuwde voor onrust. „Ik doe nu namens de regering een beroep op de bevolking om kalm te blijven, omdat wij veel aanwijzingen hebben dat opstan den of rellen kunnen ontstaan. Wij hebben het gevoel dat de situatie uit de hand dreigt te lopen", zei hij op een persconferentie. Kanharith voegde daaraan toe dat de regering de „uitslag niet wil bestrijden, maar enkele onregelmatigheden moet rechtzetten". De CPP van premier Hun Sen had eerder al verlangd dat de VN stopten met het bekendmaken van voorlopige resultaten van de ver kiezingen. Sok An verwees daar voor naar vier specifieke gevallen om de klachten van zijn partij te staven. Hij zei onder meer dat ze gels van stembussen zijn verbroken en personeel van stembureaus de procedures heeft geschonden. Maar de VN-vredesmacht Untac liet weten dat de verkiezingen vol gens haar eerlijk en vrij zijn ge weest. De Cambodjaanse regering komt met haar eis op het moment dat voorlopige uitslagen betere resulta ten te zien geven voor de royalisti sche oppositie, de Funcinpec van prins Norodom Ranariddh. U FBWB De machtsgreep van de Guate- malaanse president Jorge Serra no is zaterdag afgestraft door het Opperste Verkiezingstribu naal dat Serrano's verzoek om verkiezingen te houden afwees. De president van het hof, Arturo Herbruger, verklaarde dat ver kiezingen pas kunnen worden gehouden als de Grondwet, die op 25 mei door Serrano werd opgeschort, volledig is hersteld. Serrano zoekt inmiddels een grondwettelijke oplossing voor de politieke crisis in zijn land. Dat heeft hij gisteravond in een televisie-uitzending bekendge maakt. Hij zei de Grondwet nooit buiten werking te hebben willen stellen „noch anderszins in gevaar te willen brengen". Vorige week heeft hij het parle ment en het hooggerechtshof ontbonden en totale censuur ingesteld in een actie die vol gens hem was bedoeld om de „corruptie en drughandel" in Guatemala beter te kunnen be strijden. Het Guatemalteekse dagblad 'Siglo XXI' (21ste Eeuw) is giste ren onder een andere naam verschenen uit protest tegen de censuur. De krant verscheen onder de naam 'Siglo XIV' 14de Eeuw), in een verwijzing naar de donkere Middeleeuwen. Het motto dat gewoonlijk direct on der de naam van de krant valt te lezen, 'Voor een rechtvaardige, waardige, en verenigde natie' was gewijzigd in 'Op het woord na is stilte de grootste kracht ter wereld'. warschau dpa-afp tussen de afgevaardigen, die leidde tot een verlamde rege ring. De Poolse president besloot zaterdag de Sejm (het parle ment) te ontbinden nadat de parlementariërs met een mini male meerderheid de regering- Suchocka ten val hadden ge bracht. Walesa liet de Sejm in een brief weten dat Suchocka zal aanblijven tot een nieuw parlement is gekozen. Nieuwe verkiezingen worden aan het einde van de zomer verwacht. De Poolse president Walesa heeft het Poolse parlement ont bonden. De officiële verklaring over de ontbinding verscheen gisteren in een mededelingen blad van de regering en is daar door rechtsgeldig. Oorspronkelijk was de ver wachting dat het parlement pas eind deze week uit elkaar zou gaan. Voor vandaag was nog een laatste vergadering gepland. Als reden voor de ontbinding gaf Walesa de versplintering paramaribo anp [Jr fa De Cambodjaanse regeringspartij heeft de VN-vredesmacht de uitslagen van de verkiezingen voorlopig niet bekend te maken. Het verzoek is afgwezen. In Phnom Penh worden op een groot bord de resultaten bijgehouden. foto reuter richard van vogel Onderzoek bloedbad Moiwana commando, „oom Leo", het team de plekken heeft aange wezen waar het vorige weekein de massagraven werden gevon den. De oud-bevelhebber be groef in december 1986 de stof felijke resten van een onbekend aantal slachtoffers van het bloedbad in Moiwana. Het ging om onschuldige burgers die tij dens een operatie van het na tionale leger in koelen bloede werden doodgeschoten. Lr woedde toen een binnenlandse oorlog in Oost-Suriname. Vol gens het mensenrechtenbureau Moiwana '86 zijn ruim vijftig mensen doodgeschoten. Zonder er ruchtbaarheid aan te geven, heeft het Openbaar Mi nisterie in Paramaribo opdracht gegeven tot een onderzoek naar de gebeurtenissen in het bosne gerdorp Moiwana in Oost-Suri name. Eind november 1986 zouden militairen daar tiental len burgers hebben gedood. Een team van deskundigen, agenten van de burger- en mili taire politie en vertegenwoordi gers van het mensenrechtenbu reau Moiwana '86, is zaterdag met het onderzoek begonnen. Bekend is dat een vroegere commandant van het Jungle- alistische adviseurs op zijn ont moeting met Aznar voor te be reiden, had de premier deze keer niets aan het toeval over gelaten. Gonzalez was nu hel derder en agressiever en zorgde ervoor dat Aznar aanzienlijk minder uit de verf kwam dan vorige week. De leider van de Spaanse communisten, Julio Anguita (51), is volgens medici aan de beterende hand nadat hij vrij dag een hartinfarct had opgelo pen. De lijsttrekker van Spanjes derde politieke kracht, de coali tie rond de communisten (Vere nigd Links, IU), zal zich echter deze week niet meer in de Spaanse verkiezingscampagne kunnen mengen. Doktoren hebben hem absolute rust voor geschreven. budapest» runa hellinga correspondent Bij gevechten rond de belegerde moslimstad Gorazde zijn de Serviërs de afgelopen dagen fors opgerukt. Dorpjes rond de stad zijn door Servische eenheden ingenomen. Volgens een woordvoerder van het gemeen tebestuur van Gorazde hebben de milities onder de bevolking van het doipje Mededa een massa-slachting aangericht. Van dat laatste bestaat geen onafhankelijke bevestiging. Maar duidelijk is wel dat er wei nig terechtkomt van het VN-be- leid om in Gorazde en andere Bosnische steden veiligheidszo nes voor moslims te creëren. Ook in Sarajevo vielen in het Pinksteiweekeinde enkele tien tallen doden en meer dan hon derdvijftig gewonden vanwege de zware Servische artilleriebe schietingen, volgens sommigen de zwaarste sinds het begin van de oorlog. De artillerieaanvallen op burgerdoelen waren een ant woord op een moslim-offensief, waarbij wordt geprobeerd twee strategisch zeer belangrijke heuvels rond de stad in te ne men. De VN hebben de afgelopen dagen geprobeerd militaire waarnemers naar Gorazde te sturen. Maar een woordvoerder van Unprofor, de VN-troepen in het voormalige Joegoslavië, ver klaarde dat de veiligheidszones alleen een succes kunnen wor den als alle partijen bereid zijn zich aan een wapenstilstand te houden. Voor de moslims wordt de si tuatie steeds benarder, nu ook de samenwerking met de Kroaten totaal stukloopt. Kroati sche militairen waarschuwden gisteren dat de gevechten tus sen Kroaten en moslims in Mostar zouden kunnen over slaan naar Sarajevo. Volgens de Kroatische legerleiding zouden de moslims daar Kroatische mannen dwingen om te vech ten onder moslim-commando en dat is onaanvaardbaar. tel aviv ad bloemendaal correspondent De komst van tweehonderd pel grims uit Libië heeft in Israël ge zorgd voor speculaties over di plomatieke relaties en een be zoek van Moammar Gaddafi aan Jeruzalem. Premier Rabin zei gisteren dat de Libische lei- der van harte welkom is. Minister Shachal (politie) ont hulde dat er al enige tijd in het geheim contacten zijn tussen Israël en Libië over normalise ring van de betrekkingen. De re gering zal daarover bijzonder heden bekend maken „zodra de tijd rijp is", zei hij. Volgens Sha chal is tot de pelgrimage beslo ten met de volledige instem ming van Gaddafi. Minister Ba- ram (toerisme) waarschuwde daarentegen tegen voorbarig optimisme. Rabin zei dat de komst van de Libische pelgrims de wereld laat zien dat Isracl zijn internationa le verplichting nakomt door aanhangers van andere gods diensten dan het jodendom te laten bidden op hun heilige plaatsen. „Dat Jeruzalem is her enigd als de hoofdstad van Is raël moet anderen er niet van weerhouden het te bezoeken om aan hun godsdienstige plichten te voldoen." De twee honderd Libiërs arriveerden gis termorgen na een busrit van 2.700 kilometer bij de Egyp tisch - Israëlische grens. De leider van de Libische groep, Daoud Tajari, zei gisteren bij aankomst dat de pelgrims ei genlijk naar Mekka hadden ge wild. De reis moest over de weg omdat de Saudi's, gevolg ge vend aan de internationale boy cot, de landingsrechten van de Libische luchtvaartmaatschap pij hebben opgeschort. „Toen we in de buurt van de Saudi- sche grens kwamen, sloten ze de toegangswegen naar Mekka en Medina voor ons. Toen be sloten we naar Al-Quds (Jeruza lem) te gaan om daar te bid den." Tajari zei dat de publiciteit waarmee de komst van de groep naar Israël is omgeven „het Libische doel dient". Hij bedoelde daarmee waarschijn lijk dat de pelgrimage naar Jeru zalem moet worden gezien als een straf voor de weigering van Saudi-Arabië de Libiërs toe te laten. Ook de officiële reacties in de Libische hoofdstad Tripoli wijzen erop dat het gebaar naar Israël heeft te maken met grote ontevredenheid over de hou ding van de Arabische wereld in het algemeen, en vooral de Ara bische deelname aan de wester se boycot van Libië. Die boycot is ingesteld toen Li bië weigerde twee verdachten in de Lockerbie-affaire de bomexplosie aan boord van een Boeing-747 boven Schotland uit te leveren. Volgens het offi ciële Libische nieuwsagent schap was de Libische regering op geen enkele wijze betrokken bij de reis van de tweehonderd pelgrims naar Jeruzalem, 'de hoofdstad van Palestina'. De or ganisatie zou in handen zijn van een Egyptisch reisbureau. Dat laatste is mogelijk een ver wijzing naar het internationale reisagentschap Ziara, dat in handen is van twee internatio nale zakenlieden, Yacov Nimro- di uit Israël en Adnan Kashogi uit Saudi-Arabië, beiden bekend van onder meer de Irangate-af- faire. Nimrodi zei meer bezoeken te verwachten, niet alleen van Li biërs aan Israël maar ook van Israëli's aan Libië. Hij gelooft dat Gaddafi naar Israël zal ko men zodra de twee landen offi ciële betrekkingen hebben aan geknoopt. Volgens Nimrodi be tekent de pelgrimage van de tweehonderd Libiërs erkenning van Israël. Daarmee regelt u dat voortaan elke maand of elk kwartaal het ver schuldigde bedrag automatisch van uw giro rekening wordt overge maakt. Bn bent u het, om welke reden dan ook, niet eens met een af schrijving, dan heeft u altijd de mogelijkheid om zonder opgaaf van redenen de betaling terug te laten storten. De machtiging kunt u natuurlijk ook altijd I-J verleent daartoe eenvou dig toestemming aan het bedrijf of de instelling van wie u regel matig een rekening, al dan niet met acceptgiro, ontvangt. Dat klinkt misschien ingewik- weer intrekken. keld, maar is in feite heel een- Automatisch laten betalen voudig. U hoeft alleen maar de maakt thuisbankieren nog mak machtigingskaart die u van hen keiijker dan het iét) krijgt in te vullen en op te sturen. al POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5