Onze Top 5 van deze week. Andriessen: Einde recessie al in zicht Purmerender bekent moord op predikant Binnenland Politiekogel doodde amok makende arrestant in Winterswijk Werktrein schept vrachtwagen jLsr 99 Recessie stelt verzorgingsstaat ter discussie 8.90 2.98 4.89 Justitie liet moordenaar gaan wegens celgebrek FNV'er: Enquête bereidt weg naar het ministelsel AIDS-doden herdacht met ballonnen DINSDAG 1 JUN11993 Twee elfjarige meisjes misbruikt appelscha» Twee elfjarige meisjes zijn zaterdagmiddag in een bos bij Appelscha seksueel misbruikt. De kinderen werden over vallen door een man die hen met een mes bedreigde. Hij betast te hen en verkrachtte een van de meisjes. De recherche van Friesland heeft met twintig mensen een onderzoek ingesteld. De man is nog voortvluchtig. De politie heeft alle campings en ho recagelegenheden in de omgeving bezocht en er zijn 1.500 fol ders uitgedeeld met onder meer het signalement van de dader. CBA tegen uitbreiding JWG Hilversum Voorzitter De Boer van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (CBA) ziet weinig in het kabinetsplan om het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) uit te breiden naar de markt sector. Op dit moment houdt het JWG in dat werkloze jongeren met subsidie aan een baan bij de overheid worden geholpen. Uitbreiding naar de marktsector zal ten koste van gewone banen gaan, aldus De Boer gisteravond in Veronica Nieuwsradio. In de overheidssector werken nu 9.000 mensen via het JWG. In de marktsector zou het moeten gaan om 16.000 arbeidsplaatsen. Als dat plan doorgaat, zouden volgens De Boer 10.000 tot 12.000 gewone banen verdwijnen. Ravage in gebouw belastingen Zwolle zwolle Inbrekers hebben dit weekeinde een enorme ravage veroorzaakt in een gebouw van de belastingdienst in Zwolle. De politie schat de schade voorlopig op één miljoen gulden, maar dit bedrag kan nog verdubbelen. Voorbijgangers waarschuwden de politie zondagavond toen ze water uit het gebouw zagen stro men. Het bleek dat alle vier etages en de kelder van het gebouw blank stonden doordat de brandkranen waren opgedraaid. De druk van het water was zo groot dat delen van plafonds naar be neden waren gekomen. Computers en andere apparatuur waren onklaar geraakt doordat er koffiemelk in was gegooid. De inbre kers hebben enige radio's en personal computers meegenomen, aldus de Zwolse politie. Broers in Rio vast met 14 kilo coke Rio de janeiro» De politie in Rio de Janeiro heeft twee Nederlan ders aangehouden die 13,8 kilo cocaïne bij zich hadden. Het gaat om twee broers van 21 en 23 jaar oud die op het vliegveld van Rio werden gearresteerd. De broers zouden de drugs in Ar gentinië hebben opgehaald. Tijdens hun reis naar Amsterdam maakten zij een tussenstop in Rio. De politie nam bij de arresta tie een bedrag van 70.000 dollar (125.000 gulden) in beslag. De Nederlanders maakten gebruik van valse paspoorten. De waarde van de cocaïne wordt geschat op 2 miljoen gulden. De broers riskeren een gevangenisstraf van acht jaar, zo meldt de Brazi liaanse politie. Brand verwoest zwembad Utrecht utrecht Een uitslaande brand heeft gisteravond in Utrecht het overdekte zwembad De Kwakel verwoest. De politie spreekt van een miljoenenschade. Door de gunstige wind liepen nabijgele gen woningen en het ziekenhuis Overvecht geen gevaar. Over de oorzaak is nog niets bekend. De brandweer gaat ervanuit dat het zwembad leeg was. De brand brak kort voor tienen uit. Tegen middernacht was de brandweer het vuur meester. foto anp ton minnen ASSENDELFT CPD De 18-jarige man uit Purmer- end die sinds woensdagavond vastzit in het politiebureau in Zaanstad, heeft bekend zater dag 22 mei een 43-jarige domi nee uit Assendelft om het leven te hebben gebracht. Over zijn motief is nog niets bekend. De Purmerender fieeft de pre dikant omgebracht in diens wo ning en is daarna vertrokken in de auto van het slachtoffer. Of schoon volgens de politie 'zeker geen sprake van roofmoord' is, zijn in de woning van de ver dachte allerlei goederen aange troffen die aan het slachtoffer toebehoorden. Verdachte en slachtoffer heb ben elkaar in het verleden enke le malen ontmoet en kenden el kaar oppervlakkig. Waarvan zij elkaar kenden, wil de politie niet zeggen. De verdachte heeft de domi nee niet met voorbedachte rade omgebracht, stelt de woord voerder. Waarom het slachtoffer in het huis van de dominee was, wil de woordvoerder niet zeg gen. „Dan moet ik in details tre den en daar heb ik geen trek in". De dominee is zaterdag be graven. 0 Ctl Appelsap, pak 1 liter Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gefrieen$chappeii|Le Persdienst CBS meldt krimp van produktie van bijna een procent Het leger werklozen blijft nog geruime tijd met 10.000 mensen per maand toenemen, maar tegen het eind van dit jaar of begin 1994 zal voor Nederland de economi sche recessie voorbij zijn. Dat stelt minister van econo mische zaken Andriessen naar aanleiding van de mel ding van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat de Nederlandse economie met 0,9 procent is gekrompen. den haag cpdnemersorganisatie in het mid den- en kleinbedrijf, ziet de toe komst ook niet al te somber. KNOV-voorzitter Kamminga zegt meer behoefte te hebben aan mensen die de zaak wat op peppen dan aan onheilspro feten. Zelf meent hij dat het Ne derland spoedig weer beter zal gaan. Nederland zal er volgens An driessen niet aan kunnen ont komen om orde op zaken te stellen. Voorop staat dat meer mensen aan het werk moeten en dat er minder van een uitke ring leven. De sociale premies kunnen in dat geval fors om- Vooral door de structuur en de kracht van het midden- en kleinbedrijf is de Nederlandse economie volgens Andriessen beter opgewassen tegen inzin kingen die zich internationaal voordoen. Ondanks de moeilijk heden waarin Duitsland terecht is gekomen, kan Nederland zich daardoor sneller aan de recessie ontworstelen. Daarbij kan ons land zich optrekken aan de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië, waar de economie tekenen van herstel lijkt te vertonen. Het KNOV, de grootste onder laag, omdat er ten eerste min der geld nodig is en ten tweede de kosten door meer mensen dan nu worden opgebracht, al dus de bewindsman in het NOS-programma Het Capitool. Voorts zullen bedrijven zich in hun personeelsbestand ge makkelijker moeten kunnen aanpassen aan de behoefte (flexibilisering van de arbeids markt) en zal er nog meer werk moeten worden gemaakt van opleidingen zodat mensen goed geschoold op de arbeidsmarkt komen. „We zitten met een recessie", aldus Andriessen, „maar over de aard ervan ben ik niet zo on gerust". Tenzij het in Duitsland nog veel slechter gaat, moet er volgens de minister tegen het eind van het jaar licht aan het eind van de tunnel gloren. „Dan hoop ik dat we net uit de staart van de recessie zijn tegen de tijd dat de verkiezingen er aan ko men". Man mishandelt dochter van twee maanden Een 24-jarige man uit Eindhoven is aangehou den wegens ernstige mishandeling van zijn twee maanden oude dochtertje. Het kind is in zorgwekkende toestand opgenomen in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. De man ontkent. De 20-jarige moeder gaf het meisje vrijdag af bij een ander ziekenhuis in Rotterdam. Toen duidelijk werd dat het kind hersenletsel had en botbreuken, werd het overgebracht naar het kinderziekenhuis. De verwondingen zijn het re sultaat van meerdere mishandelingen. Nu de verdachte ontkent, is de politie een uitgebreid onderzoek gestart in de omgeving van het Eindhovense paar. winterswijk De 26-jarige Duitser die vorige week woensdag op de binnenplaats van het politiebureau in Winterswijk is neerge schoten, is door een politiekogel om het leven gekomen. Dat blijkt uit on derzoek door de rijksrecherche. De 26- jarige man werd aangehouden omdat hij zich agressief gedroeg in het cen trum van Winterswijk. Hij werd met zijn handen geboeid op zijn rug ach terin de politie-auto gezet. Een agent ging naast hem zitten, de tweede agent bestuurde de auto. Eenmaal aangekomen bij het politie bureau stapte de chauffeur uit om de deuren van het cellencomplex te ope nen. Op dat moment viel de arrestant de agent in de auto aan en drukte hem tegen het achterportier. De andere agent snelde zijn collega te hulp door het portier te openen. Daarbij rolde zijn collega naar buiten. Op dat moment slaagde de arrestant erin het dienstwapen te pakken. Hij schoot op de politieagent die de auto bestuurde. De man werd in zijn lies ge raakt en viel neer. Hij is inmiddels ove rigens buiten levensgevaar. Volgens het rijksrecherche-onder- zoek slaagde de agent erin direct na het schot, zijn pistool weer terug te pakken. Hij schoot een keer op de be nen van de arrestant om hem zo uit te schakelen, maar miste. De arrestant wist in de auto zijn geboeide handen voor zijn lichaam te krijgen en sprong toen op de bestuurdersplaats. Nog voordat hij de auto kon starten, sleurde de agent hem uit het voertuig. Omdat er nog steeds geen hulp was, en er één politieman kermend en hevig bloedend op de grond lag, schoot de politieman nog twee keer op de Duit ser om hem uit te schakelen. Eén van de kogels trof de arrestant in de buik. De bloedende man werd daarna ge boeid en vastgebonden aan een ring van een metalen kast op de binnen plaats. Kort na het voorval zijn de twee ge wonden overgebracht naar het streek ziekenhuis van Winterswijk, waar de arrestant aan zijn verwondingen over leed. Volgens officer van justitie Buttinger, die het onderzoek heeft geleid, speelde alles zich in 5 tot 6 minuten af. Hij kon niet vertellen waarom er niet sneller hulp vanuit het politiebureau is geko men. „Er was op dat moment een ge ringe personele bezetting op het bu reau. Er is wel direct alarm geslagen, want de ambulance was onmiddellijk ter plaatse." De politie van Genscher liet eerder aan dagblad Tubantia weten dat de man twee jaar geleden in Coesfeld een soortgelijk incident had veroorzaakt. Ook toen wist hij geboeid een dienst wapen van een agent te bemachtigen. Hij heeft toen niet geschoten. breukelen Op een over weg bij Breukelen heeft een werktrein vanmorgen een vrachtwagen geschept. Doordat grote schade ont stond, was gedurende en kele uren geen treinverkeer tussen Maarssen en Ab coude mogelijk. Ook het andere treinverkeer in de buurt van Utrecht onder vond vertraging. Het auto verkeer op de nabijgelegen A2 tussen Utrecht en Am sterdam had eveneens last van het ongeval, omdat de op- en afritten in de buurt waren afgezet. Niemand raakte gewond. Hoe de vrachtwagen onder de trein kon komen, is nog ondui delijk. De werktrein heeft de combinatie doormidden geramd en ontspoorde deels. WFW*? Croky chips, diverse smaken, zak 200 g JL89" 1.D9 Exclusief bij AH: Win één van de 1.000 bestuurbare vliegers. Zie de verpakking. Ctl Goudse licht belegen kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt®»»®, kilo De Jager Hollandse nieuwe haring, verpakt 2 stuks Ctl Tissue toiletpapier, pak 12 rollen den haag yvonne zonderop NÜ Zvi Extra zomertip. Sport-/reistas, in verschillende modellen en kleuren met qqc* draagriem "."O Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 juni a.s- 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Alle voortekenen wezen er al geruime tijd op: de werkloosheid steeg, het aantal vaca tures daalde, de faillissementen namen fors toe en zelfs sterke, internationaal gerichte bedrijven luidden de noodklok. Maar toch kwam de vaststelling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek vrijdag dat onze eco nomie in een recessie zit, voor velen als een lichte schok. Het kabinet en ook het Ceptraal Planbureau hielden het er tot voor kort op dat de recessie grotendeels aan ons voorbij zou gaan. Zelfs nu onontkoombaar vaststaat dat de Nederlandse economie al twee kwartalen krimpt, roepen de prominenten in sociaal- economisch Nederland om het hardst dat de recessie mild en kort zal zijrï. Zijn ze domweg bang voor negatieve cijfers? Of zijn onze vooruitzichten inderdaad zoveel beter dan die van pakweg Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Zweden en Zwitserland, die al enige tijd in een stevige recessie verkeren? Duidelijk is dat in ieder geval het kabinet er geen belang bij heeft om de recessie on der ogen te zien. Als de recessie doorzet, smelten de doelstellingen van meer werk en het verder terugdringen van het financie ringstekort als sneeuw voor de zon. En dat is bij naderende verkiezingen geen prettig vooruitzicht. Ook de werkgevers aarzelen om de nood klok te luiden. Toegeven dat het bedrijfsle ven zijn kansen verkeerd heeft ingeschat, is nu eenmaal niet leuk. De vakbeweging slaat al evenmin alarm. Onze looneisen waren niet te hoog, zegt FNV-voorzitter Stekelen- burg, en hij voegt er aan toe dat de FNV steeds heeft gepleit voor aanvullend werk gelegenheidsbeleid. Aan ons, zo roept de vakbeweging nu, heeft het in ieder geval niet gelegen. Toch zal er actie moeten worden onder nomen. Uit politiek Den Haag valt niet veel te verwachten. Het overheidstekort is nog steeds zo hoog dat het kabinet zich niet vol doende investeringen kan verodrloven om de groei te stimuleren. Ook voor lastenver lichting, die de consument meer koop kracht zou opleveren, is geen ruimte. Uit puur lijfsbehoud zullen de werkgevers wel maatregelen moeten treffen. Exporteurs lopen overal op tegen gedevalueerde mun ten, die Nederlandse produkten (veel) duurder maken. En het internationaal ge richte bedrijfsleven bevindt zich al midden in een hevige concurrentieslag. Om in dat gevecht overeind te blijven, moeten de be drijven hun kosten aanzienlijk terugbren gen. Niet met een of twee procent, maar met wel tien of twintig. De vakbeweging komt straks onherroepe lijk voor de vraag te staan of de lonen ver der omlaag moeten om werkgelegenheid bij verzwakte bedrijven in stand te houden. Voqralsnog schuiven de bonden die kwestie liever voor zich uit. We matigen toch al zo Ipng, klinkt het dan. Inderdaad is de koop kracht van de gemiddelde werknemer in de afgelopen jaren niet veel gestegen. Maar onderwijl hebben we wel een fraai sociaal zekerheidsstelsel overeind gehouden, VUT- regelingen opgebouwd, prachtige pensioe nen gecreëerd en een verborgen werkloos heid in de WAO weggestopt. Het is een illu sie dat die kosten niet op de economie zou den drukken. Naarmate de recessie dieper insnijdt, zal dit besef de overhand krijgen. Als een beetje loonmatiging niet blijkt te helpen tegen de oplopende werkloosheid, en naarmate meer bedrijven werkelijk in de problemen geraken, zal de discussie opnieuw oplaaien. De centrale vraag zal luiden: kunnen wij onze beschermde verzorgingsstaat overeind houden in een economie die steeds inter- nationaler gericht is? En zo nee. wat moet daarvoor dan in de plaats komen? trap tegen zijn hoofd gaf nadat hij hem had doodgestoken. De WD heeft de minister om een verklaring gevraagd. Vol gens het WD-kamerlid Dijkstal stonden op de bewuste 14c mei ten minste drie cellen leeg bij de Marechaussee in Amsterda- men en heeft justitie onterecht en veel te gemakzuchtig tot de vrijlating besloten. De zaak kwam aan het rollen nadat de rechercheurs die de 19-jarige illegaal hadden opge pakt en verhoord, een woedend artikel in een intern mededelin genblad van het Amsterdamse korps hadden gepubliceerd. Ze schreven daarin onder meer dat de plotselinge vrijlating de na dere verhoren van de man on mogelijk had gemaakt. Daar door werd de oplossing van een reeks van misdrijven van de bende gedwarsboomd. De Amsterdamse officier van justitie wil geen commentaar geven op de /.aak en verwijst naar het ministerie. Volgens Justitie moesten op 14 mei nog zeven andere verdachten van zware delicten worden vrijgela ten wegens gebrek aan cellen. amsterdam gpd Minister Hirsch Ballin van justi tie moet zich vandaag in de Tweede Kamer verantwoorden voor het vrijlaten van een moor denaar omdat er geen celruimte voor hem zou zijn geweest. Jus titie stelde de 19-jarige man op 14 mei in Amsterdam op vrije voeten hoewel hij een week eer der had bekend een 17-jarige jongen te hebben doodgestoken na een ruzie om drugs. De man staat bekend als lid van een bende van Marokkaan se illegalen die in hun levenson derhoud voorzien door het ple gen van berovingen, inbraken, overvallen, drugshandel en zak kenrollerij. De man heeft na zijn vrijlating de draad van zijn cri minele leven onmiddellijk weer opgepakt en twee drie over vallen per dag gepleegd, in to taal twintig. Daardoor kon hij vorige week opnieuw worden aangehouden. De dodelijke steekpartij in de Amsterdamse Picnemanstraat was het gevolg van een ruzie om drugs. Een getuige van het misdrijf heeft gezien hoe de 19- jarige het slachtoffer nog een noordwukerhout De parlementaire enquêtecom missie sociale zekerheid stoomt de Nederlandse samenleving klaar voor de invoering van een sociaal ministelsel. Voorzitter De Vries van de Bouw- en Houtbond FNV zei vanmorgen tijdens een congres van zijn bond in Noordwijkerhout dat de politiek op dit moment de publieke opinie bewerkt om na de verkiezingen een dergelijk stelsel in te voeren. „Sociale ze kerheid naar Amerikaans voor beeld, met Amerikaanse hard heid. Een minimumuitkering. verder niets. De rest moeten de burgers maar op individuele ba sis bijverzekeren", aldus de bondsvoorzitter. De Vries verwijt de parlemen tariërs die de enquête uitvoeren „geritsel tussen de schuifdeu ren" en meent dat een en ander „veel weg heeft van een schijn vertoning met geheime, super geheime en ultrageheime ver horen". IX* rol van de vakbeweging staat sterk ter discussie. Die is samen met de werkgeversorga nisaties verantwoordelijk voor de uitvoering van de sociale ze kerheid. Ruim 2500 mensen, duizend meer dan vorig jaar, hebben zaterdagmiddag in de Beurs van Berla- ge in Amsterdam de jaarlijkse herden king bijgewoond van de AIDS-slacht- offers. Vele tiental len belangstellen den moesten we gens ruimtegebrek buiten blijven staan. Ter gelegenheid van AIDS Memorial Day werden overal ter wereld herden kingsbijeenkomsten gehouden. De bij eenkomst in de Beurs van Berlage was naast het eren van de doden ook bedoeld om solida riteit uit te drukken met mensen die nu aan de dodelijke ziekte lijden, sero positief zijh of op andere wijze zeer nauw bij AIDS be trokken zijn. Aan de ballustra- des in de beurs hin gen quilts: bonte doeken met daarop de namen en soms ook andere gege vens van de doden. Met een stille tocht naar de Dam werd de plechtigheid be sloten. Daar werden 2500 witte balonnen opgelaten voorzien van een papiertje Een kaars voor een overleden vriend foto» anparthurbastiaanse met de naam van een AIDS-dode. Volgens de jongste cijfers van de Nationale Commissie AIDS-bestrijding hebben in Nederland tot nu toe 2575 mensen AIDS gekregen, van wie inmiddels de helft is overleden. Volgens de jongste schattin gen telt ons land 10.000 seropositieven. Driekwart van de AIDS-slachtoffers is man. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie lijden er in de wereld veertien miljoen mensen aan AIDS. De verwachting is dat er rond de eeuwwisseling dertig tot veertig miljoen zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3