Middel tegen kanker eerder beschikbaar 'Chinese monnik ontdekte Amerika' Faxen per meteoor Wetenschap Franse dino-vondsten steunen ramp-theorie Griekse verzen op mummie Oudste kunstwerk VS: 11.000 jaar oude speer 'Eureca' wordt binnengehaald DINSDAG 1 JUN11993 De resten van dinosauriërs die onlangs in het zuiden van Frankrijk werden gevonden pleiten voor de hypothese dat een grote ramp, bijvoorbeeld de inslag van een asteroide op aar de, de oorzaak was van het plot selinge verdwijnen van de pre historische dieren, 65 miljoen jaar geleden. Onderzoek in het gebied Cor- bières en de Aude geeft aan dat de Europese dinosauriërs even plotseling zijn uitgestorven als de Noordamerikaanse sauriërs in dezelfde periode. Ongeveer 72 miljoen jaar ge leden leefden in het gebied van de Provence en de Pyreneeën de laatste dinosauriërs. De fau na werd beheerst door titano- sauriërs, grote herbivore dino sauriërs met een lange nek en lange staart. In 1992 werden op een enkele miljoenen jaren jongere vind plaats bij Montplaisir de resten gevonden van een heel andere fauna, die vooral bestond uit krokodillen, vliegende reptielen en hadrosauriërs (dinosauriërs met een eendebek). Titano- sauriërs ontbreken hier. Volgens Eric Buffetaut, van het Franse Nationale Centrum voor wetenschappelijk onder zoek (CNRS) en Jean le Loeuff van het dinosauriërs-museum in Esperaza, zou die „belangrij ke verandering" in de fauna verband kunnen houden met een verlaging van het zeeni veau, waarvan sporen, daterend van 71 miljoen geleden, zijn achtergebleven. „Het is duidelijk", zeggen de onderzoekers, „dat deze terug trekking van de zee niet heeft geleid tot het verdwijnen van de dinosauriërs, maar alleen tot een verandering van de samen stelling van fauna's, waarbij be paalde groepen dieren tot bloei kwamen en andere afnamen". Dat de dinosauriërs de klima tologische veranderingen over leefden en vijf miljoen jaar later toch verdwenen, doet veronder stellen dat bijvoorbeeld een as- teroide-inslag de oorzaak is ge weest. LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Binnen afzienbare tijd doet een nieuwe, onwaarschijnlijke vorm van communicatie haar intrede: radiosignalen die worden weer kaatst door de restanten van meteoren. Eind jaren veertig ontdekten zend-amateurs overal in de ruimte zwevende stofdeeltjes ter grootte van een zandkorrel.- Elke dag dringen miljarden van deze deeltjes onze atmosfeer binnen. Terwijl ze verbranden, laten ze een spoor van vrije elektronen achter. Deze geïoniseerde banen kunnen 25 tot 60 kilometer lang zijn en blijven gemiddeld een kwart seconde bestaan. De ba nen bevinden zich ongeveer 92 kilometer boven het aardopper vlak en weerkaatsen radiosigna len als een spiegel. Ze functio neren dus als een soort 'natuur lijke satelliet'. Sinds de jaren vijftig heeft de Amerikaanse Meteoor Commu nicatie Corporatie (MCC) onge veer 40 miljoen dollar geïnves teerd in de commerciële exploi tatie van dit fenomeen. Het be drijf verwacht binnen enkele weken een contract te sluiten met een Britse financier voor de bouw van een netwerk, dat heel West-Europa en delen van Oost-Europa beslaat. Volgens MCC is de techniek goedkoop in bouw en onder houd. Omdat dure satellietlan ceringen en ruimtewandelingen voor onderhoud en reparatie niet nodig zijn, bedragen de kosten slechts een tiende van de kosten van moderne communi catiesatellieten. Met radiosignalen wordt het luchtruim afgetast op geschikte meteoorsalvo's. De hoek waar onder de meteoren de atmos feer binnendringen, is bepalend voor het gebied waarnaar radio boodschappen via weerkaatsing kunnen worden doorgezonden. Het gedeelte van het lucht ruim waar bruikbare meteoor- salvo's de atmosfeer binnen dringen, varieert met het uur en met de seizoenen. Door schaar ste aan meteoren kan het theo retisch even duren voordat de boodschappen hun bestem ming bereiken. Maar de groot ste vertraging die een bericht in de jarenlange praktijkervaring van MCC ooit opliep, bedroeg vier minuten. In de VS is het systeem al lan gere tijd in gebruik voor militai re doeleinden en voor gevoelige regeringscommunicatie. Proe ven wezen uit dat het bijna on mogelijk is na te gaan waar een opgevangen signaal vandaan, komt of waar het naartoe gaat. VERTAUNG: MARGREET HESUNCA Bij onderzoek van het papier- maché omhulsel van een Egyp tische mummie uit de tweede eeuw voor Christus zijn meer dan 600 verzen gevonden van de Griekse dichter Posidipes. De hoogleraren Guido Bastianini en Claudio Galazzi van de uni versiteit van Milaan deden die ontdekking. Zij ontrafelden een door de universiteit van een verzamelaar gekochte karton nen sarcofaag. Daarop staan 100 puntdich ten, bestaande uit bijna 600 ver zen, waarvan men er één her kende als van Posidipes. Op grond hiervan schrijven de ar cheologen de hele tekst aan de Griekse dichter toe. De vondst is zeer belangrijk voor de kennis van het werk van de Griekse dichter, die wordt beschouwd als een van de op merkelijkste van het Hellenisti sche tijdperk. De in 315 voor Chr. geboren Posidipes compo neerde voornamelijk puntdich ten of epigrammen, waarvan er tot nu toe ongeveer twintig be kend waren. Een met motieven bewerkte ivoren speer van 11.000 jaar oud is waarschijnlijk het oudste kunstwerk van Noord-Amerika. Amateur-fossielenverzamelaar Dick Ohmes trof het jachtvoor- werp ruim twintig jaar geleden aan in de rivier de Aucilla in Florida. Hij bewaarde de speer in een kist, maar besloot het voorwerp onlangs aan de Uni versiteit van Florida te schen ken. „Toen ik de pijl vond, wist ik niet hoe zeldzaam zoiets is", verklaarde Ohmes zijn handel wijze. „Daarbij komt nog dat ik eerst een gedeelte van de speer vond. Vijf jaar later vond ik de tweede helft. De stukken bleken perfect in elkaar te passen." De speer lijkt op die van de mammoetjagers in Azië. Het wapen ondersteunt dan ook de theorie dat oude Noordameri kaanse volkeren over de Bering- straat naar hun nieuwe woon gebieden zijn gekomen, aldus David Webb, paleontoloog aan de Universiteit van Florida in Gainesville. De speer dateert van na hun komst in Noord- Amerika en vóór het uitsterven van de mammoet op het conti nent. Het bijzondere van de speer is het zigzag-patroon op de schacht, aldus Webb. „Dezelfde decoratieve vormen komen voor op Siberisch ivoor en bot ten uit de laat-paleolitische pe riode." Tot nu toe gold e.en 8.000 jaar oud bewerkt bot als vroegste uiting van inheemse Amerikaanse kunst. NOORDWUKERHOUT ANP Het nieuwe anti-kankermiddel Taxol is al in 1995 voor handen. Dit maakten farmacologen vorige week bekend op het internationale symposium over geneesmiddelen onderzoek in Noordwijkerhout. Onderzoekers dachten aanvankelijk dat de stof, uit de bast van de Pacific Taxus boom, pas na de eeuwwisseling synthetisch kon worden aangemaakt. daarvan. Ondanks de ingewik kelde structuur van de stof zal het dit jaar al mogelijk zijn Taxol gedeeltelijk te synthetise ren. In 1995 zullen farmaco- chemici in staat zijn de stof in zijn geheel na te maken. Onderzoekers van onder meer de Florida State University gebruiken een bepaalde stof in de takken en naalden van ver schillende soorten taxusbomen, zoals de Europese Taxus Bacca- ta en de in de Himalaya voorko mende Taxus Wallichïana. Het voordeel is dat de bomen daar bij niet doodgaan en de takken en naalden weer aangroeien. Een andere mogelijkheid Het duurt ongeveer 70 jaar voordat de taxus, een naald boom die niet overal in de na tuur voorkomt, volwassen is. Er zijn veel bomen nodig om uit de bast daarvan een werkzame hoeveelheid Taxol te halen. Me de omdat de bomen afsterven na verwijdering van de bast wordt gezocht naar kunstmati ge samenstelling van de stof. De Amerikaanse firma Bristol Myers Squibb werkt sinds twee jaar samen met het Amerikaan se kankerinstituut en tal van universiteiten en onderzoekin stellingen aan de ontwikkeling Taxol in grotere hoeveelheden beschikbaar te krijgen, is de aanleg van plantages met taxus bomen. Er zijn er al 50.000 ge plant en daarnaast zijn vijf mil joen zaden uitgezet. Volgens het Amerikaanse kankerinstituut is Taxol een van de belangrijkste ontdekkingen in de strijd tegen kanker van de afgelopen tien jaar. Uit klinische onderzoeken is gebleken dat de stof uitstekend werkt bij de behandeling van bepaalde vormen van kanker, zoals borstkanker in een verge vorderd stadium. Dezelfde gun stige ervaringen heeft de Gyno- cologic Oncology Group in het Amerikaanse Buffalo bij de be handeling van eierstokkanker. Een Europees-Canadese studie laat ook zien dat vrouwen met deze vorm van kanker baat heb ben bij de therapie. Taxol zou eveneens remmend werken op de groei van kankercellen in longen, hoofd en nek. Een tak van de taxusboom, waaruit Taxol, het middel tegen kanker, wordt gewonnen. Een portret van Columbus op oudere leeftijd, dat hangt in Genua. HONGKONG VOJANA SHARMA/IPS Niet Christopher Columbus, maar de Chinese monnik Fa Hsien is de ontdekker van Ame rika. Hij zou meer dan duizend jaar eerder, in 412 na Christus, al geland zijn op de Mexicaanse kust. Dat zegt de Chinees Lian Yun Shan in zijn 'Wie bereikte Amerika het eerst'. Lian is ver bonden aan de Chinese Acade mie voor Sociale Wetenschap. „Al enkele eeuwen vermoe den wetenschappers dat er con tacten waren tussen Azië en Centraal-Amerika", zegt de Brit se onderzoeker en maritiem ar cheoloog Tim Severin. „Er zijn treffende overeenkomsten tus sen de twee culturen." Severin maakte onlangs een tocht van zeven maanden van Hong Kong naar California op een schip dat een kopie was van de vaartuigen waarmee de Chi nezen in de tijd van Fa Hsien over de zeeën voeren. Hij wilde daarmee aantonen dat het mo gelijk is dat de Chinezen al eeu wen geleden de Grote Oceaan overstaken. Ook de historicus Joseph Needham suggereert in zijn boek 'De geschiedenis van We tenschap en Beschaving in Chi na' dat Chinese ontdekkingsrei zigers al zeventien eeuwen voor Columbus landden op de Ame rikaanse kust. De nieuwste theorie van Lian baseert zich op Fa's logboek. Volgens Lian trok Fa Hsien in 399 na Christus op 62-jarige leeftijd met een schip naar India om daar te zoeken naar kopieën van originele Boeddhistische teksten. Hij bleef er acht jaar, waarna hij in 412 na Chr. vanuit Sri Lanka de terugtocht naar China aanving. Tijdens deze tocht dreef een zware storm het schip van Fa uit koers. „Na 90 dagen kwamen we bij het land Yepoti", noteerde de monnik in zijn logboek. Hij voegde eraan toe dat hij en zijn bemannining vriendelijk werden ontvangen door de lokale bevolking. Vier maanden later kwam het schip van Fa Hsien weer terug in Chi na. Sommige historici beweren dat het land 'Yepoti' het Indo nesische Java is. Maar Lian is er zeker van dat het het Mexicaan se Acapulco moet zijn. Hij ba seert zich hierbij op 'weten schappelijk onderzoek' naar windrichtingen en andere me teorologische en geografische omstandigheden. In de taal van de inheemse Indianen was Aca pulco bekend als 'Yacapol'. Fa Hsien zou dat hebben verstaan als 'Yepoti'. Uit het scheepsjournaal van Fa Hsien blijkt dat zijn schip zich in diepe wateren bevond. Hij beschrijft „een oneindige zee en geen idee van richting... Golven groeien groot en furieus, terwijl de avond gloeit als vuur." Lian beweert dat dit al leen mogelijk is op de oceaan en niet in de ondiepere gedeel ten rond Java. Ook de door Fa Hsien ge noemde 'zeemonsters', waar mee volgens Lian walvissen, haaien en dolfijnen bedoeld werden, komen niet voor in de ondiepe wateren van de Zuid- chinese Zee. Eerste Europese ruimteplatfonn terug op aarde Na ruim tien maanden rond de aarde te hebben gecirkeld zal het ruimteplatform 'Eureca' zondag 6 juni weer worden op gepikt. Dat moet gebeuren door de op 3 juni te lanceren Space Shuttle 'Endeavour'. 'Eureca' is het eerste Europese ruimteplat form dat geschikt is voor herge bruik. Als het platform, met aan boord veel meetapparatuur, een tijdje rond de aarde heeft gevlo gen en het tijd wordt om de ap paratuur te vervangen of om de meetresultaten te bekijken, wordt het simpelweg opgepikt dooreen Shuttle. 'Eureca' onderzocht de mi cro-zwaartekracht, de invloed van 'gewichtsloosheid' op het menselijk lichaam en de gedra gingen van materie (kristalvor ming, stromingspatronen) on der dergelijke omstandigheden. Er zijn heel kleine krachten in het spel, krachten ter grootte van een honderdduizendste tot een miljoenste van de zwaarte kracht op aarde. Ze worden ver oorzaakt door de niet homoge ne opbouw van de aarde (gerin ge versnellingen en vertragin gen van satellieten), door de aanwezigheid van ijle stukken en stukjes 'atmosfeer' op hon derden kilometers hoogte (zeer geringe wrijvingskrachten) en ook door de bewegingen van astronauten aan boord van ruimtestations en Space Shutt les. Het is van groot belang om al die nietige invloeden in kaart te brengen om ze te kunnen be trekken bij het onderzoek naar de synthese van superzuivere stoffen en legeringen wat bij micro-zwaartekracht mogelijk is, in tegenstelling tot aardse condities. Qat onderzoek vormde de hoofdtaak van de ruim tien maanden durende 'Eureca-1' missie. Verder werd de invloed van zonlicht, ultraviolette stra ling en zware, moleculaire deel tjes op biologisch materiaal on derzocht. Het instrument 'ORA' (Occul- tation Radiometer) tastte bij tien golflengten tegelijk (van ul traviolet tot infrarood) het door de aardse dampkring scherende zonlicht af tijdens zons'onder- gang' en -'opkomst' bij elke omwenteling rond de aarde. Dit leverde gegevens op over de at mosferische verdeling en con centraties van vulkaandeeltjes, kool- en stikstofdioxiden en wa terdamp op hoogten tussen 20 en 100 kilometer. 'TICCE' (Timeband Capture Cell Experiment) is nog zo'n ex periment naar de resultaten waarvan de onderzoekers zeer benieuwd zijn. Dit instrument heeft de afgelopen tien maan den micro-deeltjes geregi streerd die 'Eureca' met snelhe den hoger dan drie kilometer Een artistieke impressie van het vorig jaar gelanceerde ruimteplatform Eureca met opengeslagen zonnepanelen. roro fs per seconde troffen. Dat kun nen zowel deeltjes van mense lijke makelij zijn als van kosmi sche oorsprong. Doel daarvan is onder meer na te gaan hoe het staat met de kunstmatige ver vuiling rond de aarde en, dus, welke gevaren dat voor toekom stige, bemande vluchten kan opleveren. In de nacht van zondag op maandag 6 op 7 juni zal de lan ge 'HERA'-arm van de Space Shuttle hebben vastgemaakt aan de dan langszij vliegende 'Eureca'. Het platform wordt behoedzaam het laadruim van de Shuttle in gemanoeuvreerd en amper vijf dagen later, op 11 juni, zal de Eureca terug zijn op aarde. Het zal overigens nog ja ren duren voordat de gegevens zijn verwerkt. Prins opent Genezend groen Prins Bernhard opent donder dag het themajaar 'Genezend groen' van de Botanische Tui nen van de Utrechtse universi teit. Met exposities, rondleidin gen en lezingen wordt het ko mende jaar het belang van het wereldwijde behoud van plan tensoorten belicht. Een speciaal accent komt te liggen op die planten die als hulpbron wor den beschouwd voor farmacie en geneeskunde. Het themajaar kwam tot stand door samenwerking van diverse afdelingen van de Utrechtse universiteit en de Stichting Rainforest Medical. Middel remt astma goed bij kinderen GRONINGEN GPD Klachten van kinderen met ast ma verminderen bij langdurig gebruik van ontstekingsrem- mende middelen. De longfunc tie verbetert en de prikkelbaar heid van de luchtwegen neemt af. Ook hoeven de jonge patiën ten minder andere geneesmid delen te gebruiken. Dit zegt H.J. Waalkens in zijn proefschrift waarop hij promo veerde aan de Groningse uni versiteit. Waalkens volgde drie jaar lang 116 kinderen met ast ma. Een groot deel inhaleerde via een verstuiver ontstekings- remmende middelen. Zij ken den kortere of langere tijd geen ademhalingsmoeilijkheden meer. Een klein deel had in die drie jaar helemaal geen klach ten. Zodra met het gebruik van de ontstekingsremmer werd ge stopt, keerden de klachten te rug. Het onderzoek maakt deel uit van een landelijk onderzoek naar astma. In het najaar wor den de resultaten bekend van het onderzoek bij ouderen. De medicijnen waarvan Waalkens de werking onder zocht, zijn al sinds de jaren ze ventig op de markt en worden veel gebruikt. Volgens de pro movendus is het voor het eerst dat de effecten ervan op lange termijn worden onderzocht. „Astma geneest er niet mee, maar je kunt het goed onder drukken", aldus Waalkens. Stralengordel ontdekt BALTIMORE AFP Een Amerikaanse satelliet heeft 8.050 kilometer boven de Atlan tische oceaan een nieuwe stra lengordel ontdekt van kosmi sche deeltjes uit de uiterste grenzen van het zonnestelsel. Dat hebben wetenschappers van de NASA en de Universiteit van California gemeld. Volgens de onderzoekers is de straling van de gordel het inten siefst in een band van het Zuidamerikaanse naar het Afri kaanse continent. De deeltjes in de gordel, buitengewone kosmi sche stalen genoemd, ontstaan door een wisselwerking van de zon en een schaars gas dat drijft in de ruimte tussen de sterren en de melkweg. Meer kans met twee operaties bij eierstokkanker Het aantal sterfgevallen onder patiënten met eierstokkanker daalt als na een eerste operatie om de uitzaaiingen te vermin deren nog een tweede operatie wordt uitgevoerd. Dit is geble ken uit onderzoek onder 412 patiënten, dat sinds 1987 is uit gevoerd op initiatief van de Dr. Daniël den Hoed Kliniek in Rot terdam. Volgens dr. M. van der Burg, coördinator van het onderzoek, leidt deze behandeling tot 12 procent minder sterfgevallen. Prof. dr. J. Oosterhuis. weten schappelijk directeur van de Den Hoed Kliniek, zegt dat het onderzoek voor het eerst een helder beeld geeft van het ver schil tussen de behandeling mèt en de behandeling zónder een tweede operatie om de uitzaai ingen tussentijds verder te ver kleinen. Tot dusver worden bei de methoden internationaal toegepast. Eierstokkanker is moeilijker vast te stellen dan andere vor men van kanker aan de vrouwe lijke geslachtsorganen. In Ne derland overlijden jaarlijks on geveer 900 vrouwen aan deze ziekte.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29