witvis Een dagje ontspannen op de Vrije tijd Per satelliet en kabel op buis 'DINSDAG 1 JUNI 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S DINGEN Henriëtte van der Hoeven Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR Utopia 'Redux '92: Live in Ja pan' Rhino. Tussen 1973 en 1986 hield de Amerikaanse muzikale dui zendpoot Todd Rundgren be halve zijn solo-carrière ook die van het hardrock-kwartet Uto pia in stand. Die groep, waarin Rundgren zingt en gitaar speelt, verzorgde vorig jaar exclusief voor Japan een aantal reünie concerten. Deze CD, van maar liefst 79 minuten, vormt een flitsepde weerslag van die op tredens. De nummers die de CD hebben gehaald, zestien stuks, zijn goed gekozen. Alleen het mallotige, slecht door drummer Willie Wilcox gezongen 'Princess of the Universe' misstaat. Het meeste risico neemt Utopia met 'Hiroshima', een cynisch nummer over de atoomaanval op Japan. De kans dat het publiek dit nummer verkeerd uitlegt, is bijzonder groot. In het refrein dui ken zinsnedes op als 'Fry them' en 'Harry, give them heil' en de sis sende knal aan het einde riekt naar effectbejag. Z 'Shampoo horn' Food for thought. Zo vader zo zoon. Op zijn eerste platen deed Dweezil Zappa (21) nog moeite om niet op zijn vader (53) te lijken. 'Shampoo hom', Dweezils vierde schijf, is niet alleen opgedragen aan de ernstige zieke Frank, maar bevat ook zo veel verwijzingingen naar diens werk dat het lijkt alsof de conceptuele continuïteit die Zappa senior zegt na te streven van generatie op generatie wordt doorgegeven. Kijk naar de hoes, naar de songtitels, luister naar de onnavolgbare drumpatronen op de titelsong en vergelijk Dweezils 'Rubberband' (met spectaculair slagwerk van Terry Bozzio) met Franks 'Them or us'. Alleen een lid van het grote gezin Zappa verzint zulke dingen en voert ze nog uit ook. Dweezil laat, net als op de vorige CD, de zang over aan zijn jongere broer Ahmet. Die overtuigt dit keer wèl. 'Shampoo hom' is vijf kwartier dikke pret met veel simpele liedjes die door het gitaarspel van Dweezil toch keer op keer blijven verbazen. Terence Trent d'Arby 'Symphony or damn' Sony. De zwarte Todd Rundgren neemt revanche op deze imposante CD. Na zijn debuutalbum aan het einde van de jaren tachtig, was ieder een ervan overtuigd dat de New Yorkse domineeszoon een heel grote was. Nummer twee stelde echter diep teleur. 'Symphony or damn' is dan ook een zeer raak gekozen titel voor d'Arby's derde plaat. Hoewel veel bekende muzikanten hem een handje hebben gehol pen, is 'Symphony or Damn' vooral het. werk van d'Arby zelL Hij knutselt prachtige koortjes met zijn eigen fantastische stemgeluid in elkaar, toont zich een vindingrijk producer en schept er genoe gen in om de luisteraar op het verkeerde been te zetten met een volslagen uit de lucht gegrepen country westemlied (T still love you'). 'Symphony or damn' houdt de aandacht alle 65 minuten lang vast. JAZZ Bobby Watson 'Tailor Made' Columbia/Sony Music. De laatste jaren heeft de Amerikaanse altsaxofonist Bobby Watson voornamelijk met twee bands gewerkt: zijn kwintet Horizon en in het 29th Street Saxophone Quartet. Leden van beide formaties zijn op deze big band-opnamen te vinden, maar van begin tot eind voert de technisch begaafde en scherp intonerende altist het hoog ste woord. Zijn arrangementen zijn pittig, maar niet hemelbe stormend, met andere woorden, even gematigd modem als zijn werk in de andere groepen. Het orkest wordt door Watson stevig aan het werk gezet, dikwijls zelfs te veel. Het gevolg is dat, ondanks gevarieerde composities en uitstekend solo- werk van de leider en onder an deren pianist Stephen Scott, een nogal topzwaar geluid geprodu ceerd wordt. Een goede produk- tie, die met een betere dosering van de orkestraties uitstekend had kunnen zijn. Hank Roberts/Django Bates/Arto Tunboyaciyan 'Little Motor People' JMT/Polygram. De veelzijdige cellist Hank Roberts zal de meeste liefhebbers vooral bekend zijn als het opvallendste lid van Arcado String Trio, waar zijn plaats nu wordt ingenomen door Ernst Reijseger. Zijn eigen CD's worden gekenmerkt door een zeldzame inventiviteit en speel sheid, karakteristieken die ook op zijn laatste album van toepassing zijn. Met dit ongewone trio pianist Bates kennen we onder meer van het Engelse Human Chain, maar percussionist Tunboyaciyan is nieuw voor mij zet hij een pakkende combinatie van eigen stukken en standards neer. Roberts' eigen materiaal is grillig en voortdurend onderhoudend. In een handomdraai kan de atmosfeer van een stuk van dromerig naar komisch en dan weer naar ritmisch spannend omslaan, zoals in de suite 'Saturday/Sunday'. Oorspron kelijk en leuk zijn ook de bewerkingen van oud en bekend materi aal als 'My Favourite Things' of 'Autumn Leaves'. KV KLASSIEK Grieg Pianosonate in e, op. 7 Lyrische Stücke, op. 43 54 Agitato Poetische Tonbilder, op. 3 nrs. 46 Albumbltter, op. 28 nrs. 1 4. Leif Ove Andsnes (piano) Virgin. Steeds vaker komt men jonge solisten tegen die iets te vertellen hebben, niet omdat ze eigenwijs zijn, maar omdat ze met een be paald artistiek doel voor ogen aan hun beroepscarrière beginnen. Tot hen behoort de nauwelijks 23 jaar oude Noor Leif Ove Andsnes, die zich hoe kan het anders wil inzetten om zijn landgenoot Grieg internationaal meer aanzien te geven. Eerder verscheen op Virgin een opname van het Tweede Pianoconcert en de zes Lyri sche Stücke op. 65, gekoppeld aan het Tweede Pianoconcert van Liszt. Die inzet is niet overbodig, want te vaak wordt Grieg nog ge plaatst in de categorie 'elegante salonmuziek', terwijl deze compo nist toch duidelijk meer noten op zijn zang had. Dat blijkt ook uit deze CD vol volwassen pianomuziek, die door Andsnes virtuoos maar ook al met een opmerkelijk rijpheid gespeeld wordt. Debussy Prélude pour l'après midi d'une faune - Images pour or chestra - Printemps The Cleveland Orchestra o.l.v. Pierre Boulez DG. Terwijl het Holland Festival zich opmaakt voor Debussy's opera 'Pelléas et Mélisande' te dirigeren, is het interessant te horen hoe Boulez momenteel met dezelfde componist omgaat. Het fascine rende is namelijk dat Boulez niet alleen geldt als Debussy-specia- list, maar dat hij altijd met iets opmerkelijks komt. Op deze CD ho ren we hem met het Cleveland Orchestra, wellicht het meest virtu oze orkest ter wereld, en het gevolg is dat men de hier opgenomen werken hoort met een precisie en een helderheid als nooit tevoren. Soms misschien zelfs iets te helder. Het lijkt of de technici achter de knoppen een steentje bijdragen door solotrekjes extra goed te laten uitkomen. Maar fraai is het allemaal wel. PK VIDEOSPELLETJES D< °°ylK Via satelliet en kabel moeten op korte ter mijn spellen over de buis rollen in Japan en in de VS. Voor ons is dit voorlopig nog toe komstmuziek. Toch speelt Europa een aar dig videospelletje mee. Met het uitkomen van het puur Europese spel 'Astérix' is zelfs een exportartikel geboren. Nintendo grijpt hoog en wil vanaf april '94 videospellen per satelliet op de Japanse tv- buis deponeren, Sega kiest na grondig on derzoek voor een verspreiding per kabel in de VS. Het resultaat bij beide is hetzelfde, spellen kunnen rechtstreeks op de buis worden gespeeld. Om per satelliet te kunnen spelen tellen de liefhebbers in Japan 170 gulden neer voor een decoder. Een interactief netwerk zorgt er vervolgens voor dat er met andere aange slotenen kan worden gespeeld. De spellen worden naar eigen keuze binnen gestraald vanuit een soort centrale spel-o-theek. Of het systeem ook in de Verenigde Staten en Europa wordt geïntroduceerd is afhankelijk van het succes in Japan. Proef Sega vond een aardser oplossing in de kabel en gaat samenwerken met de twee grootste kabelexploitanten overzee, TCI en Time Warner. In september begint een proef met tweeduizend Amerikaanse huishoudens. Bij gebleken succes worden vervolgens 20 mil joen abonnees per kabel bediend, wat neer komt op een derde van de totale aansluitin gen op kabel in de VS. Ondanks al het verbale geweld over toe komstgeluiden moet de ware spelliefhebber het nu nog doen met cartridges, de spelcas- sette die volgens zowel Sega als Nintendo een blijvertje is naast alle noviteiten. Deze maand zijn er vooral nieuwe spelcas- settes voor de Game-boy. Allereerst Alien 3. een complex spel vol actie en puzzels. Ge schikt voor niet te jonge spelers. Harde ac tie, daarom draait het bij Terminator2, ter wijl Spiderman niet alleen vecht, maar vooral ook klimt en heel wat raadsels oplost voor hij erachter is wat die mysterieuze sa menzwering die hij op het spoor kwam te betekenen heeft. Barbie Van een heel ander kaliber is het Barbiesuel dat niet alleen voor de Game-Boy beschik baar is, maar ook voor de NES. Barbie is het eerste spel dat speciaal voor meisies is ont wikkeld. Het is eerder makkelijk dan moei lijk, er wordt niet in gevochten en de spe ciale droomwereld van Barbie loopt als een rode draad door het spel. Speciaal op de NES lijkt ze nog sprekend op de gelijknami ge poppen ook. Humoristisch is het spel Crash Dummies (Game-Boy). De mannetjes die de jeugd aanmanen toch vooral een veiligheidsgor del te dragen, voeren vijf dagen lang ver schillende werkzaamheden uit om vakan tiegeld te vergaren. Tijd en vaardigheid zijn van belang bij dit afwisselend spel waarbij de eigen prestaties steeds kunnen worden verbeterd. Asterix Auto's staan ook centraal in het simulatie spel Ferrari, Grand Prix Challenge [Game- Boy). Met 335 km per uur racen de bolides over 16 internationaal bekende circuits. Verschillende parcoursen legt ook Astérix de Galliër Game-Boy en NES) af, maar dan te voet. De kleine stripheld is vriend Obélix kwijt en moet Gallië, het Romeinse Rijk en het Egypte van Cleopatra doorreizen om zijn kameraad terug te vinden. Een moeilijk spel vol humor en toverdrank met erin alle elementen verwerkt die ook in de strips te vinden zijn. Ondanks de moeilijke stukken, die vooral vaardigheid vereisen, is het heel geschikt voor jonge kinderen. Op de 16-bits Ninten do is het bovendien een heel mooi spel vol kleurgebruiken met een natuurgetrouwe weergave van de stripfiguren. Even Frans als de tekenaars van de strip is het softwarehuis Infogrames, dat voor dit spel nauw met de geestelijke vaders van As térix en Obélix heeft samengewerkt. De As- térix-spellen liggen vanaf 11 juni in de win kel. Game-genie Voor Game-Boy-bezitters komt een Game- genie uit 89,-). Met deze legale valsspeler en de juiste code is het zeker mogelijk Asté rix naar Obélix te brengen. Door de Game- genie in de draagbare spelcomputer te schuiven en een bepaalde code in te tikken kan de speler beschikken over meer levens, meer kracht of over een hogere snelheid. De codes zijn per spel verschillend en staan in een codeboek waarin 80 spellen met co de staan vermeld. Een abonnement op aan vullende nummers houdt het boek com pleet, terwijl daarnaast een speciaal tele foonnummer helpt bij onverwacht opdoe mende problemen. Spellen die in de loop van deze maand ver schijnen voor de Game-Boy zijn: Double Dragon 3, een vechtspel, Krusty's Pun Hou se, een humoristisch spel vol ratten en val len en WWF, waarin de speler worstelt met worstelaars in de ring. Bovendien komen voor de Super Nintendo Road Riot uit en Home Alone. VISSPORT Hondezwemvest Aan boord van een zeil- of motorboot wil ook een viervoeter wel eens aan de aandacht ontsnappen. Een hondezwemvest is daarom geen luxe. Het is erafhankelijk van het gewicht van de hond in de maten exs, s, m en 1. De prijs bedraagt 97,55. Voor kinderen zijn er overigens heel actuele zwemvestjes: met een afbeelding van de Turtles bijvoorbeeld 109,-), of met Mickey 119,-). Meer informatie: Simon Watersport, tel: 0 51 50 - 120 96. Knuffelhoeken Voor baby's van drie maanden tot peuters van twee jaar heeft Playskool twee zachte, kleurige speeltjes: het knuffelstof Poe zen- en Hondenboek. Openge slagen krijgen de boeken res pectievelijk de vorm van een poes en een hond. Elk boek laat drie verschillende poezen of honden zien. heeft zeven ver schillende 'voelstofjes' en bevat drie 'kiekeboe-activiteiten'. Bei de boeken hebben een ring, waarmee ze aan de box of de buggy kunnen worden beves tigd. Het 'leesvoer' kan zo in de wasmachine. De prijs ligt rond de 35. Te koop in speelgoed speciaalzaken en warenhuizen. zig is geweest en het haakje wat die per in de bek zit, gebruiken we de ar terietang met lange punten en lossen zonder noemenswaardige schade aan te richten het haakje. Zo'n tang is een onmisbaar attribuut voor elke visser. De prijs van 10 tot 15 gulden moet voor niemand een bezwaar zijn. Naarmate de ochtend vordert neemt het aantal aanbeten af. Een pa troon dat kenmerkend is voor vrijwel elk buitenwater. Zodra de zon begint te klimmen, de wind wat opsteekt en de recreatie- en beroepsvaart op gang komen, begint de witvis voorzichtiger te azen. Op de voerplek is de school voorns kennelijk verjaagd door de brasem. Want in plaats van het roodvinnige gespetter zijn er nu de traag zwaaien de bewegingen van de brasem die het vangstbeeld bepalen. Geen bleke bra sempjes met ruggetjes als scheermes sen met een dikke slijmlaag, maar oergezonde donkerbruine exempla ren die kopschuddend de sterkte van de nylonlijntesten. Sommige exemplaren zijn nauwe lijks tussen duim en wijsinger in be dwang te houden als ze zijn afgedrild, maar we hebben ons voorgenomen het landingsnet in het foudraal te la ten. Zo verglijden de uren in veel te rap tempo. Met een paar roodver brande koppen pakken we tegen het middaguur de visspullen in. Inmiddels hebben zeilers, surfers en snel voorbijvarende motorjachten het ruime meer een totaal ander aan zien gegeven. Wij prefereren die uren wanneer de ochtendstilte nog heel nadrukkelijk haar stempel op de plas drukt. Maar het gros van de waters portrecreanten ligt dan nog op een oor en heeft daar geen weet van. Ge lukkig maar. Steentjesvreter - Zo wordt het opruimen ook een spelletje. Door middel van ronddraaiende strips in de mond van deze Pakketoe steentjesvreter worden de legostenen naar binnen gewerkt. Daarna kunnen ze via een luik weer uit de Pakketoe worden gehaald. De Pakketoe is gelijk ook opbergbox en zo kunnen de stenen ook meegenomen worden naar vriendjes of op vakantie. Meer informatie: Lego, tel. 05946 -12020. Dino-time De prehistorie en het diepzee- avontuur stonden model voor de nieuwe wekker- en horloge collectie van Flik Flak (voor kin deren). Je kunt je laten wekken door een Tyrannosaurus of een octopus en je de rest van de dag de tijd laten vertellen door een Brachiosaurus of een inktvis. De horloges 50) zijn schokbe- stendig en waterdicht. Prijs van de wekker 40. Meer informatie: Flik Flak, 0 43 - 25 25 50. Alles is nog in diepe rust als we in de ochtendschemering met rustige halen van de roeispanen de boot door het nog rimpelloze water sturen. De wer velingen aan weerszijden van de boot vormen, als enige verstoring van de gladde waterspiegel, een regelmatig patroon achter ons. In de directe nabijheid van de bre de rietkraag duikt een groepje meer koeten, op zoek naar iets eetbaars op de bodem. Een breed bellenspoor markeert de plek waar ze zich in de diepte een weg banen. Even verderop drijft een futenpaar met de jongen op de rug. Alles ademt een sfeer van wel dadige stilte. We gaan vandaag een dagje witvis- sen. Gewoon lekker ontspannen in de vrije natuur wat voom, brasem en blei proberen te vangen. Na een paar honderd meter kiezen we een tiental meter uit de kant ligplaats en zetten de steekstokken overboord. We vissen niet met zo'n hele lange stok, maar vier of vijf deeltjes op zo'n zeven, acht meter van de boot en een ongecom pliceerd fabrieksvoertje dat we in vuistgrote ballen met een paar welge mikte worpen op onze stek depone ren. Deze visdag zijn we er niet op uit het onderste uit de kan te halen. Geen uitgebalanceerde technieken en ver fijnde uitlodingen, maar gewoon een flinke glasfiberpen die helder afsteekt tegen de achtergrond en een paar flinke loodhagels om het drijfvermo- gen te compenseren. Gewoon een dagje genieten van fraai opstekers en weglopers zonder dat op de achtergrond de meetlat of de weegschaal een rol speelt. Niet de druk van het presteren tijdens een drukbezocht concours, maar de din gen gewoon over je heen laten ko men. Pure ontspanning dus. Auto Hobbyrubber is een leuk materiaal om mee te werken en je hebt er niet al te veel hulpmiddelen bij nodig, zeker niet als je een kant-en- klaar pakket koopt, zoals voor deze au to's. Een scherp mesje of een schaar en wat lijm zijn dan al voldoende. De pakketten zijn te koop vanaf 10,95. Meer informatie: Rayher Hobby, 0 5490 - 644 46. De stilte van de plas in de vroege ochtenduren heeft voor de sportvisser een aparte bekoring. Archieffoto ANP Peilen doen we niet met peillood, maar omdat we zinkend vissen ge woon op de stand van de pen. En even later gaan de eerste rulle bruine broodvlokken. die de kleine vlijm scherpe limerick-haakjes maskeren, te water. Het duurt niet zo heel lang of de pen van mijn vismaat verheft zich langzaam uit het water, neemt een schuine stand in en schuift vervolgens weg naar onzichtbare diepten. Een korte aanslag, strak nylon en een ge kromde hengeltop. Even later gevolgd door het gespetter van een maatvoorn aan de oppervlakte. Het haakje voorin de bovenlip laat zich gemakkelijk ver wijderen. De plek van het haakje en die reso lute aanbeet stemt mijn vismaat hoopvol. Het duidt er in elk geval op dat de vis actief is. Dat blijkt ook het volgende uur waarin de zon de typi sche ochtendsfeer langzaamaan ver drijft. Met regelmatige tussenpozen komen de pennen in beweging en worden voorns in de richting van de bootrand gedirigeerd. Terwijl de vis nog in het water hangt, pakken we ze met de ene hand achter de kop beet en verwijderen met de andere hand het haakje. We hoeven ze niet eens uit het water te tillen. Ze blijven in hun element en krijgen direct on beschadigd weer de vrijheid. Als een enkel exeniplaar wat te gul-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27