9 Nederlandse zeilers doen goed mee Korfballers Fides Pacta redden het vege lijf Sport PKC sleept veldtitel in de wacht ACHTERAF WIE ZEI DAT DINSDAG 1 JUNI 1993 24 chef ad van k, Van der Zaag weer in beeld bij TOP leiden» Anne van der Zaag komt volgend seizoen terug naar Sas- senheim. Het is echter volgens coach TOP-coach Theo Korpo raal nog onduidelijk of hij zich beschikbaar stelt voor de selectie van het naar de overgangsklasse gedegradeerde TOP. Van der Zaag speelde twee seizoenen bij Blauw Wit en haalde vorig jaar met de Amsterdammers de zaalfinale en onlangs de kruisfinales op het veld. Van een transfer van Amoud en Alfred Lambooy is echter geen sprake. Zij blijven bij De Algemene. Charleroi in bekerfinale Charleroi Charleroi heeft zich als eerste geplaatst voor de finale van het toernooi om de Belgische beker. Landskampioen An- derlecht werd gisteren voor de tweede keer verslagen. Na de 1-2 in Brussel, werd het in Charleroi 3-2. In de finale, op zondag 6 juni, speelt Charleroi tegen de winnaar van het duel Standard Luik - Waregem. korfbalmedewerker Fides Pacta speelt ook volgend seizoen in de eerste klasse. Het degradatieduel tegen Celeritas won de Leidse ploeg met 7-5. Een week later kon coach Ste ven Tims zich nog stevig opwin den over het onsportieve gedrag van Achilles. In het slotduel te gen degradatiekandidaat Celeri tas leverde de Haagse kampi- oensploeg een wanprestatie door met 8-5 te verliezen, waar door de Alkmaarders alsnog een beslissingsduel in de wacht sleepten. Wellicht dat daardoor gistermiddag de vonk oversloeg naar het soms zo flegmatieke Fides Pacta. Met een ongekende bezetenheid werkte de ploeg voor het resultaat, waarbij stevi ge duels niet werden geschuwd. „Eindelijk eens lekker agres sief', glunderde Tims na afloop. „Het was wel wat minder mooi, maar ik had dit toch liever het gehele seizoen gehad. Vandaag was er maar één ding dat telde: de winst." Het resultaat kwam niet vanzelf. Tot halverwege de eerste helft gaf Celeritas de toon aan en kon Fides slechts moei zaam volgen. Het spel aan beide zijden was uiterst nerveus, wat zich vertaalde in domme plaats- fouten en gemiste kansen. Goals van Wendy van Hooven en Henk van der Waals brach ten de Leidse ploeg met 4-2 aan de leiding. Hoewel de voor sprong daama niet meer in ge vaar kwam, bleef de angst voel baar. Fides verzuimde op 7-4 beslissend afstand te nemen. Topscorer jan Willem Meijer (3) miste zelfs een vrije doorbraak- kans. Prompt zag Fides een schot in de eigen korf waaien. De resterende vijf minuten kwam Fides Pacta, dat afscheid nam van René van der Vooren, evenwel zonder verdere schade door, zodat het eersteklasser schap behouden bleef. Ondanks de goede afloop is het eindoordeel over het seizoen al lerminst positief. „Er is wel wat veranderd, maar het is nog niet geweldig", aldus Tims. „Zo is de opkomst van de mensen op de training nog altijd zwaar bene den peil. Ik heb al een gesprek gehad met de selectie over vol gend seizoen. Misschien moet ik de mensen op een andere manier tot presteren dwingen. Ik troost me maar met het feit, dat het bij mijn vorige club Phoenix ook een jaar duurde eer het naar wens ging." almelo» bram v korfbalmedewerker PKC heeft zaterdagavond het kampioenschap van Nederland veldkorfbal veroverd. De ploeg uit Papendrecht versloeg in Al melo AKC met 11-9. Op eigen veld was PKC vorige week met 14-9 de sterkste. In aanvallend opzicht schoten de Almelose mannen tekort. Frank Landkroon opende na achttien seconden de score, maar het nieuwe duo Benno Landkroon Hugo Binken bleef in het tweede aanvalsvak on zichtbaar. Toen de veelvuldig in stelling gebrachte PKC-vrouwen eenmaal ingeschoten raakten, was er geen houden meer aan. Jacqueline van Beek (3) en Ri- neke Scheepbouwer (2) zorgden voor een 6-3 ruststand. De eer ste vijf minuten na de hervat ting waren fnuikend voor het moreel van de anders zo vecht lustige Twentse ploeg. Na 10-3 (goals van Margo van der Singel 2x, opnieuw Van Beek, en André Simons) nam PKC gas terug, tegen de zin ove rigens van coach Ben Crum. Terwijl het Papendrechtse deel van het publiek het kampioens feest alvast vierde, perste AKC er zowaar nog een eindsprint uit. De treffers van Gert Schorn, Hugo Binken, beiden tweemaal, en Benno en Frank Landkroon gaven de nederlaag wel draaglij ker cijfers, maar konden het kampioensfeest van PKC niet meer verstoren: 11-9. De negende editie van de Spa Regatta heeft geen Neder landse overwinning opgeleverd. Met drie tweede plaat sen en één derde positie had Jeroen Pels niettemin reden tot tevredenheid. „Internationaal gezien, staan we er goed voor", concludeerde de 29-jarige topsportcoördina tor annex bondscoach na het vijfdaagse zeilspektakel in Medemblik. medemblik anp Pels liet terecht de eindzege van het duo Kees Douze/Karel van Arkel in de Star-klasse buiten beschouwing. Met niet meer dan zeven tegenstanders, onder wie slechts één buitenlands team, stelden de acht races in deze Olympische afdeling niets Maurice Paardenkooper (Edam) en Karsten Groth (Lei den) maakten in de 470-klasse de meeste indruk. Het duo, dat al vijf jaar zonder veel succes in deze afdeling rondvaart, liet zich in de drievoudige finale niet wegdrukken. Met de derde, achtste en derde plaats kwam het koppel maar drie punten te kort om de Duitser Michael Koch met zijn maat van de eindzege af te houden. De ge broeders Ben en Jan Kouwen- hoven bleven in het klassement op de elfde positie steken. Het duo geeft de komende jaren de voorkeur aan een maatschap pelijke loopbaan. Met de tweede plaats volde den Paardenkooper en Groth ruim aan de A-limiet van het KNWV, die een positie bij de eerste zes voorschrijft tijdens een groot internationaal evene ment. Het tweetal is echter nog allerminst verzekerd van een uitnodiging voor de kernploeg. Het vereiste aantal deelnemers van vijftig werd in Medemblik met 48 boten net niet gehaald. Het talentvolle duo hoopt op enige clementie bij de Olympi sche Voorbereidings Commisie (OVC). Een uitverkiezing voor de nationale selectie, onderver deeld in een A- en B-team, heeft vooral financiële voordelen. Jaap Zielhuis promoveerde in Medemblik van de B- naar de A-kernploeg. Met een sterke eindsprint eindigde de Laser zeiler in de finale op de derde plaats. Zielhuis noteerde 13-5-3. Viervoudig wereldkampioen Serge Kats (Optimist en Europe) verspeelde in de derde en laatste race zijn kans op de A-li- miet. De 22-jarige Rotterdam mer ging met zijn bootje om en kwam uiteindelijk als 27ste en voorlaatste over de finish. Van de vierde positie zakte de ont goochelde Kats naar de vijftien de plaats in het eindklassement. De plankzeilers moesten op het woeste IJsselmeer stevige arbeid verrichten. Dorien de Vries bevestigde met de tweede plaats haar grote mogelijkheden op de Mistral, de nieuwe Olym- De zeilers in de Soling-klasse, de broers Potma en bemanning Burggraaf in actie tijdens de matchrace tegen de Engelsman Pinnell en zijn beman ning. foto» anp pische discipline. De winnares op de Lechner-plank, kwam in Koops zich gelden. Met een se- Drachten op de tweede plaats, van de bronzen medaille bij de de finale uit op een reeks van 7- rie van 12-1-7 in de finale ein- op ruime afstand van de Cana- laatste Zomerspelen, toen nog 1-2. Bij de mannen liet Jacco digde de jeugdige surfer uit dees Mccaig (3-3-1). rob onderwater. 0 Overwinning volleyballers tegen China hongkong anp Het Nederlands mannenvol- leybalteam heeft zondag in Hongkong van China gewon nen. Het werd 3-1, 15-8 15- 10 6-15 en 15-9. Het was de eerste overwinning van Ne derland in vier uitwedstrij- den voor de World League. Volgend weekeinde speelt Nederland in Rotterdam twee keer tegen Italië. Ondanks een nederlaag, vrijdag in vijf sets tegen Chi na, stuurde coach Alberda zondag zijn 'vaste' ploeg de zaal in: Bijl, Held, Grabert, Benne, Van der Horst en Mulder. Hij wisselde slechts enkele keren kort: Schuil voor Held, Van Ree voor Bijl, Van der Meulen voor Benne. Het Nederlandse zestal gaf ditmaal een goede start een lang vervolg. Het resultaat was twee keer setwinst. De doorslaggevende punten werden gemaakt door het ge sloten blok Benne-Van der Horst: 15-8 15-10. De derde set was voor de Chinezen (15-6) die in de vierde ook een voorsprong (2-6) namen. Met een reeks rake sprong- services zorgde Benne voor de ommekeer en serveerde Nederland door naar de winst met 15-9. Italië In poule B van de World Vol leybal League speelden de fa vorieten Italië en Cuba tegen elkaar. Vrijdag won Italië in Turijn met 3-1, zondag werd het 3-2 voor Cuba. Met 22-20 in de vijfde set. Zuid-Korea, dat in Tampere de punten deelde met Finland, gaat aan de leiding met drie gewon nen wedstrijden. Italië is tweede. Nederland staat sa men met de Finnen onder- In poule A is Rusland de uitgesproken favoriet. De sterk verjongde ploeg van coach Radin gaf in vier wed strijden pas twee sets weg. In het pinksterweekeinde werd Duitsland in Moskou twee keer met 3-0 verslagen. Japan en de Verenigde Staten hiel den elkaar in evenwicht, Bra zilië had in Athene geen moeite met Griekenland. Om even over drieën zet arbiter Bep Tho mas, na een minuut stilte in acht te hebben geno men voor de inmiddels overle den Ernst Happel, Theo Laseroms, Piet Vraauwdeunt en Jock Stein, de Schotse trainer van weleer, de beide elftallen in beweging. Op het eerste gezicht lijkt er weinig veranderd. Op de tribune spreken trotse vaders en moeders over de platen aan de muur in de slaapkamers uit de eigen jeugd. De realiteit op het veld ligt iets anders dan de verhalen doen geloven. De acties zijn trager en hier en daar wat kaler. Herken- baar zijn nog wel de korte, ve nijnige pasjes en passjes van Moulijn, de afgezakte kousen en het wegwerpgebaar van Van Hanegem, de pass met buiten kant rechts van Jansen, het bij na laconieke optreden van Pie- ters Graafland, de projectielen van Hasil, de vlijmscherpe tack les van Israel, het nog steeds nijdige gedans van vlo Jimmy Johnstone en het opkomen van linkerverdediger T ommy Gem- mell. Feyenoord verliest, ondanks een fraaie treffer van Van Hane gem, met 1-5. En hoewel de spelers na afloop vertelden het allemaal naar de zin te hebben gehad, wilde Franz Hasil, tegen woordig werkzaam als jeugd trainer bij Rapid Wien, best even kwijt dat 'die Zeit nich stil hat gestaan' en dat hij danig de pest in had omdat Celtic 'mit drei hele junge gasten spielde, die er damals niet bei waren en dat 'Wielem daar ook de pest over in had'. „De tijd stond niet stil", stelde ook Guus Brox. Simpeler en duidelijker had de manager van het gouden Feyenoord het niet kunnen verwoorden. Milaan is verleden tijd, al blijft de herin nering aan die onvergetelijke avond in mei van het jaar 1970. Ach, leefden Ernst Happel en Theo Laseroms nog maar. Feyenoord: Pieters Graafland: Romeijn (Veldhoen), Israel, Van Daele, Van Duivenbode; Jansen (Haak). Hasil, Van Hanegem; Wery, Kindvall, Moulijn. Celtic: Williams; Jim Craig, McLeod, McDonald, Gemmell; Clark, Lynch, McGarvey (Joe Craig); Johnstone, McNamara, Lennox. De PSVers hebben el kaar gisteren gefelici teerd met het missen van de landstitel. 'Zo staat de zaak tenminste weer op scherp voor vol gend seizoen' en 'nu kan de grote schoonmaak beginnen' zo luidden de reacties in de catacomben. Luis teren naar een PSVeris al niet veel aangenamer dan kijken naar een PSVer. De tenen gaan krullen van de irritatie. Voorzitter Jacques Ruts heeft ook zijn zin gekregen en zal thuis nog wel even een borrel hebben geno men op deze wanprestatie. Enkele weken geleden liet hij in een inter view al weten dat hij verlangde naar een mislukt seizoen. Opdat er binnen de vereniging eens ruimte zou komen voor bezinning. Hij is op zijn wenken bediend door de duur ste werknemers uit zijn miljoenen- stal, die allen hun steentje hebben bijgedragen aan het kampioen schap van Feyenoord. De vraag hoe het kon dat er met zo veel kapitaal op het véld, zo weinig prestaties werden geleverd, schreeuwt om een antwoord maar wordt zorgvuldig naar de achter grond gedrongen. De totaal verziek te sfeer, met Romario als het 'stra lende' middelpunt, wordt gebagatel liseerd alsof het een kleine oneffen heid is die even moet worden wegge poetst met een goed gesprek. Des noods gaat PSVgewoon door met de door een halve spelersgroep uitge kotste Braziliaan en gaan de voet ballers nog een jaartje verder met el kaar negeren binnen en buiten het veld. De spelers van UEFA Cup-winnaar Juventus kregen afgelopen weekein de per man een boete van 25.000 gulden. Ze hadden tegen het reeds gedegradeerde Pescara verloren en de clubkleuren niet 'waardig gedra gen'. Heel PSV verdient een dergelijke straf. Bestuur en management inbe grepen. Maar in plaats van het boe tekleed aan te trekken voert de club een gênante vertoning op in de me dia en onderstreept ook nog eens de 'zonnige kant' van een gemiste titel. Het is niet alleen verraad aan het Nederlandse profvoetbal, maar ook minachting van het publiek. Je zal n\aar supporter zijn van deze club. Of, nog erger, seizoenkaarthouder. ROB VAN DER ZANDEN PSV-voetballer Roma rio in Sport Interna tional: „Ik ben een beetje gevangen. En dat mag natuurlijk niet, want zeldzame tropische vogels moet je niet vastzetten. Tennisser Andrei Medvedev In de Volkskrant: „Een ster hoort aan de hemel te staan en niet op de tennisbaan. Theo Snelders, keeper van Aberdeen, in VI: „De Nederlandse politiek volg ik nauwelijks. De stand van de pond vind ik iets belang rijker. Motorcoureur Martin Vollebregt in Sport Interna tional over de ge vaarlijke races op het eiland Man: „Als ik hier dood ga, heb ik een pret tig laatste half uur gehad. Theo Snelders, keeper van Aberdeen, in VI: „Ik wil prinses Diana graag ont moeten, omdat ik haar wel eens de waarheid over haar huwelijk met Prins Charles zou willen ho ren vertellen. Adjuncthoofdredacteur Johan Derksen in VI: Hans Westerhof is in één jaar PSV tien jaar ouder geworden, straalt geen energie meer uit en slaat alleen nog hakkelend war taal uit in de media. Zelfs een oprecht no-nonsensefiguurgaat er onderdoor wanneer hij dage lijks hoort en leest dat hij te licht is voor de top. Ex-trainer Hans Kraay sr. in de Volkskrant: „Hans Westerhof ervaart nu wat coaches kan overkomen die zelf nier op hoog niveau hebben ge speeld. Hij heeft nooit ge voeld wat de spelers van PSV nu bezig houdt en dat is zijn handi cap. Romario in Sport Internatio nal: „Ik heb een trainer nodig die respect afdwingt. Westerhof traint wel hard, maar is niet hard. Cruijffzou wel goed voor me Zijn." Badminton-bondscoach Huub Franssen in HP/DeTijd over international Chris Bruil: „Waar je hem ook heengooit, hij landt altijd op zijn poten en ver volgt dan even snel zijn weg naar de andere kant van de baan. Chris Buil in hetzelfde blad over zichzelf: „Topsport is gewoon killen. Je moet een bulldozer zijn, zo niet dan wordt er over jou heen ge walst. Voetballer Marc Overmars van Ajax in Nieuwe Revu: „De onderhandelingen worden door Rob Jansen (van de WCS) en mijn vader gedaan. Ik zit er wel bij, maar ik zeg niets. Ik zit er dus eigenlijk alleen maar bij om erbij te zijn." Rien Heijboer, arts in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis in SI: „Normaal gaan die ren zitten, als ze moe zijn. De mens gaat door en klaagt. Die komen bij mij. Top sport is niet gezond. Het hele leven is ei genlijk ongezond. Olympisch kampioe- i Langen in Nieuwe ne Ellen v Revu: „Het lijkt wel of het nooit meer rustig wordt. Ik vraag me wel eens af of dit is wat ik wilde. De medaille wel natuurlijk, maar de rest kan me gestolen worden." Jan Dick Leurs, honkbalcoach van de nationale ploeg in SI: „Inspraak bestaat bij mij niet. Romario in SI: „Spelers nemen Van Breukelen vaak niet serieus. Omdat hij keeper is, zou hij gek zijn. Onzin. Maar zo denken voetballers. In Brazilië zeggen ze, dat keepers homofiel zijn of gek. Van Breu kelen is echt geen flikker, dus is hij gek, volgens een Braziliaan. Maar ik denk, dat hij een goede manager zou kunnen zijn. Dat maak ik niet meer mee. Idem: „Toen ik vijf jaar geleden Ploegsma en Hiddink voor het eerst zag? Pfff, ik dacht: Hoe kan dat nou, die ene is bijna tiuee meter, twee lelijke gezichten, moet ik daarmee naar Neder land? Maar het zijn goeie vrien den van me geworden." Discjockey Frits Spits (Avond- spits) en fan van PSV in SI: „Onlangs heb ik dat Ajax-plaat je gedraaid. Vijftien seconden, dat vond ik wel genoeg. idem over Romario: „In plaats van een diamant is hij een puist in het lichaam van PSV." ilaan. De stad, die door Rinus Israel, Ove Kind vall en Theo Koomen op 6 mei 1970 van een extra dimensie werd voorzien. De stad, waar Celtic Glasgow in de finale om de Europa Cup voor landskam pioenen na verlenging door het Rotterdamse Feyenoord met 2- 1 werd verslagen. Maar de glans van toen werd in de jaren daama ingeruild voor een asgrauwe werkelijkheid, waaraan pas aan het eind van de jaren tachtig heel langzaam een einde kwam. Inmiddels die- i zich in De Kuip - zij het heel voorzichtig - nieuwe ster ren aan. Gehaald, gebracht en gekneed door Wim Jansen en Wim van Hanegem. Twee ster ren uit het elftal, dat drieën twintigjaar geleden de Europa Cup won. En dat elftal stond in het kader van het door de NCRV-televisie vervaardigde programma 'De tijd staat even stil' twee dagen geleden in De Kuip opnieuw in het veld tegen het Celtic van weleer. Van de destijds ruim twintig duizend meegereisde suppor ters waren zaterdag naar schat ting nog zo'n vijfduizend oude re jongeren over. Velen van hen hadden hun kroost meegeno men, waardoor het totale aantal belangstellenden op zo'n ze venduizend mocht worden ge raamd. Zevenduizend mensen dus. Om met elkaar en tegen elkaar te verhalen van die zesde mei, nu bijna een kwart eeuw geleden. Van de thuisblijvers. Van de pessimisten. Van de extra trei nen naar Italië. Van de vele dui zenden op het Milanese Dom plein. Van de fantastische sfeer, die er heerste tussen Schotse en Nederlandse supporters. Van de onzekerheid over het meespe len van Moulijn omdat-ie een dag eerder door Rinus Israel op de training lek was geschopt. Van de van Amsterdamse sym pathieën verdachte Herman Kuiphof. Van de rol, die arbiter Lo Bello speelde bij de ope ningstreffer van Tommy Gem mell. Van de gelijkmaker van Rinus Israël. Van de bloedstol lende terugspeelbal van diezelf de Israël in de eerste minuut van de verlenging hetgeen Eddy Pieters Graafland later de woor den zou ontlokken: Ach, Rinus weet wat ik kan en ik weet wat Rinus kan. Van een vlo die geen bloed kon vinden. Van de handsbal van McNeill en de winnende treffer van Ove Kind vall. Van de terugreis naar Rot terdam. Van de Coolsingel. Van de tranen. Van... ach, waarvan eigenlijk niet. Kees van derTogt 'neemt' de eerste paal tijdens zijn afscheidswedstrijd. De 63-jarige trainer was jarenlang in dienst bij WSB uit Noordwijkerhout, en heeft besloten te stoppen. Van der Togt was jeugdtrainer, assistent-trainer en zelfs even hoofdtrainer, in het najaar van 1992 nam hij de hon neurs waar, toen Fokke van der Reijd bij WSB vroegtijdig opstapte. Van der Reijd was zaterdag weer van de partij, evenals Theo van der Burgh en vele oud-trainers van WSB, tijdens de laatste wedstrijd van Van der Togt. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24