Knaven rijdt veel harder dan de rest Ster Maase straalt in Kerkrade De Bruin camoufleert zwakte Sport Van Leeuwen grijpt net naast districtstitel DINSDAG 1 JUN11993 Moreno Argentin rust in rose trui rome» Met de rose leiderstrui om de schouders heeft Moreno Argentin voet gezet op het Italiaanse vasteland. In de zevende en achtste rit van de Giro kwam de eerste plaats van de Italiaan niet in gevaar. Zaterdag werd de zevende etappe een prooi voor de Deen Bjarne Riis, die de sterkste was van een kopgroep van drie. I£en dag later zegevierde de Italiaan Adriano Baffi voor de twee de keer in de sprint van het peloton. Gisteren, op de rustdag, trok de complete karavaan van Palermo naar Rome. Proloog Dauphiné Libéré voor Alcala lyon» Raul Alcala heeft de proloog van de Dauphiné Libéré ge wonnen. De Mexicaan uit de ploeg van lan Raas legde gisteren in Lyon de tijdrit over vier kilometer af in 4 minuten en 39,18 se conden. De Fransman Jacky Durand werd op vier seconden tweede. De Italiaan Bruno Boscardin eindigde met zes seconden achterstand op de derde plaats. Tom Cordes was met de vijfde plaats de beste Nederlander. Hij gaf negen seconden op de win naar toe. Roksnoer zevende op NK meerkamp hoorn» De beste regionale juniore bij de Nederlandse kam pioenschappen meerkamp was Elsemieke Roksnoer. De atlete van De Bataven eindigde in het afgelopen weekeinde in Hoorn als zevende één plek hoger dan vorig jaar. Na zeven nummers stokte het puntentotaal van de pas onlangs van een blessure herstelde atlete op 3979. Haar tijden op de 200 meter (26,72) en de 100 meter horden (15,51 en derde) spraken daarbij het meest tot de verbeelding. Tienkamper Hamalainen pakt uit GOETZis De Witrus Eduard Hamalainen heeft tijdens de traditio nele tienkamp in het Oostenrijkse plaatsje Götzis de beste we- reldseizoenprestatie geleverd. Hij behaalde 8604 punten. De Duitser Paul Meier eindigde met 8460 als tweede. De nummer twee van het laatste WK, Michael Smith uit Canada, werd met 8362 punten derde. Bij de vrouwen behaalde Svetla Dimitrova uit Bulgarije 6594 punten op de zevenkamp. Ook dat was de beste prestatie van het seizoen. Kostadinova springt hoger dan Henkei worrstadt Stefka Kostadinova heeft zaterdag tijdens een inter nationaal hoogspringgala voor vrouwen in de Duitse plaats Wörrstadt met 2,04 meter voor de beste wereldseizoenprestatie gezorgd. De Duitse olympische kampioene Heike Henkei werd voor 2500 toeschouwers met 2,01 meter tweede. De afgelopen drie jaar had Henkei het gala gewonnen. Harco Schaafsma 32ste in Gorinchem GORiNCHEM» Harco Schaafsma heeft op de kwarttriathlon van Gorinchem de 32ste plaats behaald. De Rijnsburger had voor 1500 kilometer zwemmen, 40 kilometer wielrennen en 10 kilo meter hardlopen 2.05,28 nodig. Leiderdorper Herman Blöte, eveneens van De Zijl/LGB, werd 39ste (2.07,20). Handballers boeken tweede zege Leeuwarden De Nederlandse handballers hebben in de EK-kwa- lificatie hun tweede overwinning geboekt. De ploeg van interim trainer Harrie Weerman zegevierde gisteren in Leeuwarden met 24-22 over Griekenland. Bij rust was het 11-7. Eerder hadden de Nederlandse handballers Israel een nederlaag toegebracht, 20- 17. Topschutters aan Nederlandse kant waren Patrick van Olp- hen en Lambert Schuurs. De beide vrienden waren goed voor ie der vijf treffers. Wil Jacobs, de derde routinier in de selectie, ont brak om familie-omstandigheden. Hij reisde vóór de wedstrijd af naar Limburg. rob onderwater. 0 Bruil stunt op WK badminton birmingham «anp Het wereldkampioenschap bad minton in Birmingham geeft een nieuwe Chris Bruil te zien. Het eeuwig talent is een vastbe raden doorzetter geworden. „Geconcentreerder, vol- wassener en misschien wel een stuk egoïstischer", zoals de 22- jarige Amsterdammer het zelf voelt. Na een succesvol optreden in het landentoernooi begon hij gisteren aan het individuele toernooi met een puike over winning op de ervaren Deense nummer drie Peter Espersen: 15-8 15-5. „Vroeger keek ik te gen die gasten op, nu niet meer." De ommekeer is te danken aan een viertal sessies bij de hypno-therapeut Hans Benniks. „Vroeger had ik het probleem van de twijfel. Iedereen vond me een talent. Alleen ikzelf zag het niet. Nu geef ik mijn twijfe lende ik een andere taak." Met Bruil bereikten ook Erica van Dijk en Pierre Pelupessy de derde ronde. Maar hun over winningen waren van een ge heel andere orde. Na een bye trof Van der Knaap in Linda French een Amerikaanse zon der backhand, terwijl Pelupessy, ook al na een vrije ronde, les mocht geven aan een vertegen woordiger van Cyprus. Zijn vriendin Monique Floogland was na een kwartiertje al uit het toernooi geslagen. Zij trof olym pisch kampioene Susi Susanti, die de weinige smashes van de Haarlemse tweemaal zo snel te rugbracht. Jeroen van Dijk vloog er ook uit met tweemaal 5-15 tegen de nummer vier van En geland, Steve Butler. Hoewel hij het produkt is van ouders die een cafetaria annex wegrestaurant bestieren, mag Servais Knaven alles behalve het kind van de patatgeneratie worden ge noemd. Hij groeide thuis in Zevenaar op tussen de frites en frikadellen, maar heeft geen moeite gehad de verlei ding te weerstaan. gpd-verslaggever Maar i Servais Knaven: „Met wind mee kan iedereen hard rijden." r is meer dat de verse winnaar van Olympia's Ronde van Nederland voor amateurs tot een uitzondering maakt in zijn leeftijdscategorie, die door 'wielerwetenschappers' nog wel eens wordt aangeduid als een loze lichting. Om aan te geven dat er onder hen geen potentië le profs bevinden. Knaven (22), geboren in Lo- bith, is in de eerste plaats een natuurtalent. Op zevenjarige leeftijd al ontdekte hij de Fiets als zijn favoriete vervoermiddel. De parmantige pedaleur werd als junior al 'het mannetje met de motor' genoemd. Als ama teur is hij inmiddels een wonder op wielen, niet in het minst dankzij Egbert Koersen, zijn coach en mentor in de Koga Miyata-ploeg. Koersen beseft dat hij 'goud' in handen heeft en springt daarom voorzichting om met Knaven. De ploegleider weet als geen ander dat zijn pu pil rijp is voor een overstap naar de profs. Hij noemt hem een 'compleet renner' en roemt hem om zijn 'intelligentie' en 'koersinzicht'. Koersen vreest echter dat de gevoelsmens Kna ven bij een 'gooi in het diepe' wel eens zou kunnen verzuipen. Liever zou hij zien dat zijn pro tégé langzaam wordt gebracht. Dat hij de kans krijgt zich te be- KERKRADE/ALPHEN A wilmar kortleever Kamiel Maase heeft de B-race over 5000 meter tijdens het in ternationaal atletiekgala in Kerkrade gewonnen. Het talent van De Bataven liep zaterdag in 14.14,4 ruim tien seconden har der dan clubgenoot Huub Pragt. Gisteren voegde Willem Raven- sbergen een titel toe aan zijn verzameling tijdens de NK weg- atletiek voor veteranen. 'Gehaast' door clubgenoot Casper Ravensbergen verbrij zelde Maase zijn persoonlijk re cord met ruim twintig secon den. Bovendien had de 21-jari- ge scheikunde-student nog vol doende energie voor een snelle slotronde van zestig seconden. Pragt kon Maase in de slotfase niet volgen. Hij finishte in 14.25. Op de 1500 meter in Kerkrade liep Joost la Lau te hard van sta pel. Mede daardoor realiseerde de Bataaf maar een tijd van 3.50,50, terwijl gelijkwaardige atleten tussen de 3.43 en de 3.45 uitkwamen. La Lau's tijd werd in de B-race bovendien bena derd door clubgenoot Michel Versteegen, die met 3.51,89 sneller was dan ooit. De Al- phense Junior Bastiaan Heus liep een uitgebalanceerde 800 meter en verbrijzelde zijn top tijd tot 1.53,55. Laura Bosman werd op de 800 meter vijfde in 2.06,50. Christian Tamminga viel met de polsstok enigszins tegen (4,95 en vierde). Gisteren sprong Tamminga vijf meter, waarmee hij in Hil versum op het ereschavot te rechtkwam (tweede). Ook Bos man (derde op de Engelse mijl in 4.44,50) en La Lau (derde op deze afstand in 4.08,57) revan cheerden zich voor Kerkrade. Op de sprint zorgde Fabian van den Barselaar, nota bene als re serve aangenomen, voor een verrassing door op de 100 meter derde te worden. Ondanks zwa re tegenwind kwam de Wasse- naarse atleet van Haag Atletiek tot 11,35. Het organiseren van de Open Goudse Kampioenschappen bleek gisteren een succesvolle greep van het Alphense AAV '36. Opsteker voor de Alphense atle tiek was de rentree van horden loper Ruud van Maurik. Enigszins onwennig en nog niet geheel scherp liep de nationaal recordhouder op de 110 meter horden (met 13,91) toch al weer 14,54. Behalve Van Maurik bleek ook Jeroen Sunter (AV Holland) op dreef op de korte afstand, die met storm in de rug werd afge werkt. In 11,16 won de Leider dorper de 100 meter, terwijl halfweg toch weer zijn net her stelde dijbeen opspeelde. Bij de vrouwen maakte Monique Bo- dijn het sprintsucces van Hol land compleet door de 100 me ter te winnen in 12,78. Al eerder in de middag zegevierde Bianca Vermond overtuigend op de 400 meter (58,56). Voor de atleten van AAV bleek speerwerpen het beste num mer. De grootste verrassing le verde Arno Maassen, die de spies ineens 52,54 meter ver wierp. Bij de vrouwen bleef Ri- na van der Stouwe met een worp over de veertig meter (40,88) haar jongere clubgenote Roos Uittenboogaart 58 centi meter voor. Van der Stouwe toonde haar vorm bovendien met een hoogtesprong van 1,55. Op de twee Engelse mijlen sneuvelden twee clubrecords van De Bataven. Jan Kortekaas en zijn zus Marja Hogenboom liepen op de incourante afstand hard. Kortekaas werd met 9.30,41 derde, Hogenboom won in 12.10,26. Regina van Duyn ondervond veel hinder van de wind. De atlete van De Bataven kwam daardoor niet verder dan 2.20,41 op de 800 meter. Bij de junioren versloeg Remi Zevenhuizen opnieuw rivaal Ar thur Wieffering. met 4,10 ver overde het jonge polsstoktalent nu ook het senioren-clubrecord wijzen in wedstrijden die hem liggen. Dat zijn er overigens nogal wat. Hij wordt in het bij zonder in kleinere ronden ge acht prijs te kunnen rijden. Het amateurniveau is hij ont groeid, zo bleek in Olympia's Ronde, die hij voor de tweede (achtereenvolgende) keer won. Alleen Arie Hassink (1977 en 1978) deed hem dat voor. Eer der dit jaar won hij al de Ster van Brabant en de zware Te- leflexTour. Knaven toonde zich tussen Hemelvaart en Pinksteren op de Nederlandse en Vlaamse wegen een natuurlijke leider. In de door sterk wisselende weersom standigheden (van slagregens tot extreme hitte) gekenmerkte etappekoers maakte hij winst waar dat kon. Dat was in de 5 kilometer korte proloog en afge lopen zaterdag in de tijdrit over 28 kilometer door en rond Giet en. De allrounder rijdt 'normaal gesproken' gemiddeld twee ki lometer harder dan zijn concur renten en hoefde zaterdag dan ook alleen te vrezen voor een lekke band of andersoortige materiaalpech. De lichtgewicht moest 1.14 min. goedmaken op de num mer één Marcel van der Vliet, die net als Antoine Goense, lot zaterdag tweede, een speciale fiets van WordPerfect had laten overkomen. Het rondje, met daarin de Hondsrug als belang rijkste obstakel, 'raffelde' Kna ven af in en tijd van 35.21 mi nuten. Daarmee was hij dik twee minuten sneller dan Cas- ba-renner Van der Vliet, de anti tijdrijder. Van der Vliet, in 'Olympia' definitief doorgebroken, legde zich zonder morren neer bij de hegemonie van Knaven en was tevreden met zijn tweede stek in de eindrangschikking. De Casba-ploeg had het verdedi gen van de paarse leiderstrui in de loop van de week als een lo den last ervaren. Bennie Gosink gaf zondag van de opluchting blijk door als negentiende af te spurten. Van der Vliet, wiens tweede plaats op de slotdag niet meer in gevaar kwam: „Ik heb er alles aan gedaan, maar hij is nu eenmaal de betere tijdrij den Het gemiddelde van Knaven, die zijn voorsprong zondag in het slotritje naar Delfzijl conso lideerde, lag met 47.185 liefst 2,5 kilomter hoger dan dat van zijn naaste concurrent, die voor zijn doen met een twintigste plaats goed presteerde. De Zeeuw Goense werd nóg verder teruggeworpen. Zijn belangrijkste winst boek te Knaven, veelvuldig schake lend tussen 54x13 en 54x14 en tegen zijn omslagpunt van 172 hartslagèn per minuut fietsend, tégen de wind in. „Dón moet je seconden pakken", aldus Kna ven. „Met wind mee kan ieder een hard rijden." Onmiddellijk na afloop deed hij zó gemakke lijk zijn zegje dat het leek alsof de tijdrit over het bochtige en glooiende parcours hem geen moeite had gekost. bij De Bataven. Marlies Koster (Holland) vierde haar rentree op de 100 meter horden, maar moest met 16,66 trainer en top- veterane Marian Runcianu nog twee tiende van een seconde Ia- ten voorgaan. Koster sprong daarnaast 5,01 ver. Dirk-Jan Vermeer (AAV) wierp de discus bij de jongens A 40,60 meter ver. Gerben Vermeer (De Spar taan) won bij de jongens B het hoogspringen met 1,85. Casper Ong won de 110 meter horden sprint bij de jongens B in 15,20. Ravensbergen De Bataven grepen in het Ne derlands veteranenkampioen- schap op de weg drie medailles. Goud was er voor Willem Ra vensbergen. De Leidenaar, vol gende week wordt hij 64, liep de vijftien kilometer in 55.11. In de jongere veteranenklassen wer den Henk van Velzen (40+) en Martin Hoogenboom (45+) eer vol vierde en vijfde. Beide atle ten verbeterden hun persoonlij ke records, Van Velzen tot 48,51, Hoogenboom tot 51.39. Zilver en brons waren er voor Lenie van der Plas (40+) en Suze Groen in 't Woud (35+). Van der Plas finishte na tien kilometer in 38.16 een half minuutje voor haar trainingsgenote, die zon dag deelneemt aan de mara thon van Leiden. Hans van Leeuwen heeft de spot gedreven met de wielertop- pers uit het district Zuid-Holland. Achter de geroutineerde sprinter John den Braber en Eykelenboom werd de Nieuwve- ner bij de districtskampioenschappen in Gouda derde. De fiet sende schaatser was daarmee de beste A-anrrateur uit de Leidse regio. Zevende In de Omloop van de Hoekse Waard had Van Leeuwen het af gelopen weekeinde ook al goede zaken gedaan. Dankzij een goede tijdrit legde de renner van Swift/Casba beslag op de ze vende plaats in het eindklassement. Zijn clubgenoot Leon Re- kelhoff uit Ter Aar werd vijftiende. Voorhouter Ronald van der Tang behaalde twee derde plaatsen en Swift klasseerde zich mede dankzij een goede ploegentijdrit (vierde) als tweede in het ploegenklassement. Bij de B-amateurs eindigde Leiderdor per Hans Schoelink door twee tweede plaatsen als elfde en werd Rerié van der Salm veertiende. Goede vorm De Woubruggenaar bevestigde gisteren zijn goede vorm door als tweede van het district plaatsing voor het Nederlands kam pioenschap af te dwingen. Bij de junioren eisten de Bollenstre- kers Peter van der Reep (1) en Martijn Aréndsman (2) de hoog ste plaatsen voor zich op. Leidenaar André Möhlmann werd negende, die eerder dit weekeinde als negentiende eindigde in de internationale driedaagse van Axel. Bollenstreker Karei Teeuwen was de sterkste veteraan. Wouter van der Linden (Bollenstreek) legde beslag op de achtste plaats bij de nieuwe lingen. Vital Timmermans (Casba) won zaterdag een wedstrijd in Nieuw-Vossemeer. In Uithoorn werd zijn Rijnsburgse ploegge noot Mark Varkevisser vierde. kerkrade frans dreissen gpd-verslaggever Erik de Bruin voelt zich ver vloekt. De aartskankeraar, be kend om zijn zwartgalligheid en een notoir liefhebber van kieke boe spelen, leeft weer tussen hoop en vrees. De krachtmens uit Hardinxveld lijkt opnieuw ten prooi gevallen aan een nieu we mysterieuze virus- of bacte- riezièkte. Al wist de nummer twee van het WK 1991 dat tijdens het at letiekgala in Kerkrade in de dis- eusring aardig te camoufleren. De Bruin (30) betrad bijna dan send de 'kooi', maakte na elke worp een triomfantelijk gebaar en noteerde in vierde beurt met een imponerende 64.70 meter zijn verste uithaal. Een afstand waaraan wereldrecordhouder Jürgen Schuit (beste poging 62.78 meter) niet aan kon tip pen. Terwijl de olympische 800 meter-kampioene Ellen van Langen de pijn van een kuit spierblessure verbeet met het onverstoorbaar en vrolijk uitde len van handtekeningen (ze mag sinds gisteren weer voor zichtig draven), ging de meeste aandacht in het Roda-stadion uit naar de als titanengevecht geafficheerde tweestrijd tussen De Bruin en de voormalige Oostduitser Schuit. De Bruin draaide, wierp en builde als vanouds. Toch klonk somber heid door in de stem van de man met het bijna pathologi sche doorzettingsvermogen. „Ik schrok me laatst het lazarus. Ik was sneller moe en kreeg last van opgezwollen klieren. Het zelfde effect als vorig jaar. Ik weet nog niet precies wat het is. Dat moeten de bloedprikken en de onderzoeken deze week uit wijzen. Het kan in elk geval niet meer de ziekte van Pfeiffer zijn." Het schrikbeeld van de afge lopen jaren doemde weer op. In 1990 onderging De Bruin een knie-operatie, in 1991 kampte hij met een gescheurde buik spier, in 1992 werd hij geveld door ziekte van Pfeiffer. In de eerste week van mei viel De Bruin ten prooi aan vermoeid heid en kreeg hij last van opge zette klieren. „Het was de week voordat ik in een regionale wed strijd in Ierland een bevrijdende 65.96 meter gooide. Op een mo ment dat ik in de trainingen be ter draaide dan ooit. De proble men ontstaan vooral na zware trainingssessies. Alleen met rust blijk ik aardig te herstellen. Soms kan ik wel twintig uur per dag slapen", aldus De Bruin die regelmatig op en neer pendelt tussen Hardinxveld en Dublin, waar zijn vriendin, zwemster en olympisch deelneemster, woont. Ook afgelopen week moest hij de trainingen noodgedwongen laten schieten. In de discusring viel daar nochtans weinig van de merken. De Bruin zag er krachtig en ontspannen uit en gooide een constante serie los jes uit de pols: 63,38: 63,48: 64,18: 64,70: ongeldig en 64.48. „Straks zijn de wereldkam pioenschappen in Stuttgart. Het belangrijkste ^evenement dit jaar. Dat kan en mag ik niet la ten schieten." De Bruin maakt de komende weken nog zijn op wachting in de Europa Cup, de APM-Cames en meetings in Cottbus en Pau. Het atletiekgala in Kerkrade kende uitschieters in de Ke- niaan Gideon Chirchir, die met 8.21.48 de beste wereldprestatie neerzette op de 3000 meter steeple, en in hordenloper Ro bin Korving. De 18-jarige Noordhollander scherpte het nationaal juniorenrecord met tweehonderdste seconde aan tot 13.96, wat hem voldoende zelfvertrouwen geeft om op jacht te gaan naar de WK-limiet. Verrassend was de nederlaag van Nelli Fiere-Cooman op de 100 meter tegen de jeugdige Jacqueline Poelman (11.58). Fiere-Cooman was verbitterd en ontroostbaar na haar vijfde plaats. „Het wordt tijd voor een periode van bezinning", con cludeerde echtgenoot Hans Fiere zuur en bitter. CIOS-stu- dente Poelman reageerde uitge laten. „Het is toch prachtig om Nelli,. iemand met een reputa tie, te verslaan. Ik voel me ster ker dan vorig jaar", aldus de nummer twee van het WK- jeugd. De Groningse wil tijdens de YVK acteren op de 100 en 4x100 meter-estafette. Op deze laatste Junior Robin Korving was in Kerkrade de snelste hordenloper. discipline, waarop al wekelijks centraal wordt getraind, ont breekt overigens Fiere-Cooman. Zij richt alle aandacht op de in dividuele sprint. Christien Toonstra, hersteld van lever klachten, kwam voor het eerst sinds vier jaar Elly van Hulst weer tegen in een 3000 meter. Toonstra won soeverein (9.00.99) van Van Hulst (9.03.11). „Een mooie opsteker met de AMP-Games in het ver schiet. Daar moet ik de WK-li miet op de tien kilometer ver pulveren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22