Estiarte dolt waterpoloërs Wassenaar haalt uit en wordt afgeserveerd VNA is baas op eigen toernooi Reserve Van Bracht pakt de Europese titel Russische zwemmers beheersen seizoenouverture Sport Alphians lijkt op de goede weg Dubbelwinst Van der Lee niet mee naar Japan Bodywarmers voor spelers sjc DINSDAG 1 JUN11993 20 Met één nederlaag heeft het Nederlands waterpoloteam zich geplaatst voor het toernooi om het Europees kam pioenschap. De formatie is nog niet klaar voor Sheffield, waar deze zomer de continentale titel op het spel staat. canet-en-roussillon levgeni Sadovji, Vladimir Selkov en Denis Pan- kratov waren de voornaamste winnaars tijdens internationale zwemwedstrijden in Canet-en- Roussillon. De drie Russen plaatsten zich in het Zuidfranse plaatsje aan kop van de wereldrang lijst van dit seizoen op de 200 meter vrij, de 200 meter rug en 200 meter vlinder. Met Alexander Popov, winnaar van de 50 me ter vrij, bewezen Sadovsji, Selkov en Pankratov twee maanden voor de Europese titelstrijd in Sheffield dat het Russische zwemmen springle vend is. Verrassend in Canet, waar geen Neder landers aan de start verschenen, was het opdui ken van Tamas Damyi. Verondersteld werd dat de Hongaarse wissel slagspecialist er een jaar tussen uit was getrok ken. Damyi mag worden gezien als een belang rijke tegenstander van de in de Verenigde Staten studerende Nederlander Marcel Wouda. De lan ge zwemmer uit Uden, die in april drie nationale records aanscherpte, zwemt volgende week in Monte Carlo zijn eerste Europese wedstrijd. Sadovji won de 200 meter vrij in 1.48,46. De tweede Russische troef was Selkov, die de vier banen op de rug in 2.00,16 aflegde. Pankratov bleef op de 200 meter vlinder met 1.56,72 38- honderdste verwijderd van het Europees record van de Duitser Michael Gross. Popov, vorig jaar in Barcelona onderscheiden met drie keer Olym pisch goud, zegevierde op de 50 meter vrij in 22,52, de tweede tijd van dit seizoen. De onbe dreigde Damyi won de 400 meter wisselslag in een weinig opvallende 4.25,68. De 50 meter vrij bij de vrouwen was een prooi voor de Francaise Catherine Plewinski. De Europese kampioene maakte met 26,29 een sterke indruk. In Fort Lauderdale boekte Olympisch kam pioen Martin Lopez-Zubero op de openingsdag overwinningen op de 100 meter rug en de 100 meter vlinder. Zubero noteerde 5732 en 56,16. Een etmaal later voegde de Spanjaard er zeges op de 200 meter wissel (2.07,19) en 200 meter rug (2.02,28) aan toe. Zubero is één van de weinige miljonairs in het mondiale zwemmen. Voor zijn zege op de 200 meter rug ontving hij van de Spaanse regering pakweg 1,8 miljoen gulden. Vervolgens nam de de 24-jarige zwemmer zes maanden vrij. De Eu ropese titelstrijd laat hij mogelijk aan zich voor bij gaan. Hij verklaarde in Florida zich voor te bereiden op de Pac Pacifies, die medio augustus in Kobe (lap) worden gehouden. De Amerikaan se Jenny Thompson won twee nummers: de 50 meter vrij in 26,57 en de 100 meter vlinder in 1.01,93. Raimundas Mazuolis uit Litouwen werd op de 50 meter vrij (23,26) en de 100 meter vrij (52,01) niet gehinderd door een gebroken neus. Vier da gen geleden had Mazuolis tijdens het heffen een gewicht op zijn neus gekregen. Bij een zwem- training werd het reukorgaan later geraakt door een wild spartelende ploeggenoot. „Het doet een beetje pijn. Maar verder is het geen probleem", zei de Litouwer. „Normaal haal ik op een baan tje een keer adem, nu vier keer." barcelona anp Nederland verloor tijdens het kwalificatietoernooi in Barcelo na met 6-17 van Spanje. De overige ontmoetingen leverden voor de selectie van bonds coach Ivo Trumbic geen enkel probleem op. België (14-3) en Oostenrijk (20-5) werden dit weekeinde ingemaakt. Het le verde, na de mime zeges op Is raël en Slowakije een vorstelijk doelsaldo van plus vijftig op. Naast Spanje en Nederland plaatste Slowakije zich voor de titelstrijd. In Palermo kwalifi ceerden Italië, Duitsland en Oekraine in deze volgorde zich. Het beslissende duel tussen de beste teams op Sicilië werd door olympisch kampioen Italië met 7-6 gewonnen. Het verschil tussen Nederland en Spanje, winnaar van het olympisch zilver, was vooral Manuel Estiarte. De weergaloze speler overklaste Nederland in de eerste periode. Met 6-0 was Nederland na het eerste kwart al kansloos. De drie resterende perioden waren een formaliteit. Nederland worstelde en kwam leiden jan daan van oosten medewerker De softbalsters van Alphians lij ken eindelijk op de goede weg. Na een zeer teleurstellende com petitie-start vertoonden de Alphensen het afgelopen week einde tekenen van herstel. Al phians versloeg EDO tweemaal: 7-5 en 2-0. Alphians begon de eerste wedstrijd tegen het Haarlemse F.DO allerminst overtuigend. In de eerste inning keken de Al phense vrouwen, na drie veld- fouten, dan ook tegen een 2-0 achterstand aan. Yvonne Lod der bracht in diezelfde inning nog de aansluiting: 1-2. Barbara Lodder en Celeste Roosewinkel zorgden in de tweede inning zelfs voor een 3-2 voorsprong. Het verzet van EDO leek nu ge heel gebroken. Van der Duin, Celeste Roosewinkel, Masha Roosewinkel en Erica Bloem profiteerden en brachten in de derde inning de marge op vijf: 7-2. In de slotfase kwamen de Haarlemmers nog sterk terug tot 7-5 maar Anja Salemink liet de overwinning niet meer ont- glippen. De tweede confrontatie van Alphians met EDO kende alleen scores in de eerste inning. Goed slagwerk van Zoetmulder, Vvon ne Lodder en Ten Haaf zorgden voor de 2-0 voorsprong. De sterk spelende Alphense verde diging onder aanvoering van werpster Wendy ten Haaf hield die voorsprong in de resterende innings knap vast en stelde de tweede overwinning veilig: 2-0. niet meer boven. Er werden maar liefst elf overtalsituaties gemist. Harry van der Meer was als enige Nederlander goed voor meer dan een treffer. Via een trainingskamp van enige weken in Andorra had Spanje zich voor het kwalifica tietoernooi voorbereid. Trumbic is van plan in juni een stage af te werken. DaLzal in eendrach tige samenwerking met Spanje gebeuren. „Jammer dat we in de eerste periode volledig ge blokkeerd waren. Tijdens het trainingskamp moeten we daar aan werken." De ontmoetingen met Belgie en Oostenrijk waren niet meer dan een formaliteit. In het duel met België viel na de eerste pe riode (6-0) het gebrek aan con centratie aan Nederlandse kant op. De Belgen werden onvol doende onder druk gezet. Niet temin kwam Koos Jssard tot een productie van vier treffers. Te gen Oostenrijk konden alle wis selspelers zich naar hartelust uitleven. Schotvaardigstc speler was Niels van der Kolk, hij scoorde vijf keer. trier anp Trinko Keen en Danny Heister hebb'en het dubbelspel bij het internationale toernooi om de Duitsland Cup in Trier gewon nen. Het Nederlandse tweetal versloeg in de finale de Honga ren Nemeth en Vitsek met twee keer 21-17. In het enkelspel versloeg He ister Liang Ge Liang (Chi), Dre- her (Dui), Janczi (Slw) en Slager (Oos) voor hij op de Belg Jean Michel Saive, de nummer twee van het laatste WK, stuitte: 21- 15 21-11 21-14. Keen won in de voorronden van Hong (Dui), Constantina (Ita) en Nemeth (Hon). Daarna was Olympisch kampioen Jan Ove WaJdner te sterk: 18-21 21-12 21-18 17-21 21-16. leiden» erik van dop voetbalmedewerker De zomervakantie was voor de meeste ploegen al begonnen, dus was het weer tijd voor het VNA-toemooi. Aan dit evene ment, dat het vooral moet heb ben van zijn gezellige sfeer, werd dit jaar deelgenomen door Leiden, Leidsche Boys, Rand stad Sport en de thuisclub zelf. De mannen van Per Chrispijn sloten hun succesvolle seizoen in stijl af en wonnen via straf schoppen de finale van derde klasser Leiden. Helaas was het toernooi enigszins gedevalueerd, doordat Randstad Sport de tweede gar nituur had afgevaardigd. Het vlaggeschip zelf moest immers nog tegen degradatie vechten. VNA had in twee keer vijfen twintig minuten dan ook geen moeite met de Voorschotenaren (3-0). Ook Leiden had geen moeite de finale te bereiken. Met 3-0 werd Leidsche Boys, dat voorlopig voor het laatst werd geleid door Har Luyten, aan de kant gezet door de pu pillen van de eveneens vertrek kende Peter Ciere. In de eindstrijd waren de par tijen beter aan elkaar gewaagd. Na vijftig minuten voetbal was de stand nog gelijk (1-1), zodat corbeil anp Rini van Bracht stond reserve voor deelneming aan het EK driebanden. Na de boycot van de profs kreeg hij een oproep en stootte hij in Corbeil, bij Parijs, door tot de titel. „Ik ben con tent", zei hij terugkijkend op het toernooi en zijn loopbaan. Hij was eerder Europees kam pioen in 1984 (Leuven) en pakte de wereldtitel in Ecuador (1982). Voor de Waalwijker, 45 jaar inmiddels, is het een uitstekend jaar. Na zijn afscheid bij de profs won hij vorig jaar in Oos terhout, als invité, het eerste toernooi om de wereldbeker. Hij nam de gelegenheid te baat uit te halen naar profbaas Bayer („leugenaar"), wat bijna tot een rechtszaak leidde. Met Zutex uit Etten-Leur prolongeerde hij de nationale titel in de eredivisie, komend weekeinde speelt hij met de ploeg de finale van de EuropaCup. Oud-prof Van Bracht voelde weinig mee met de biljartvedet ten die verdienen aan drieban den dankzij de Duitser Bayer: Blomdahl, Jaspers, Ceulemans (tevens geblesseerd). Zanetti, Bitalis en Pilss. Ze bleven for meel thuis omdat de Europese bond ze geen garantie van 2.000 Marken kon of wilde bieden. Het was slechts een uitvloeisel van de slepende ruzie tussen CEB/UMB (wereldbond) en de profsectie BWA. strafschoppen noodzakelijk wa ren om de winnaar aan te wij zen. De Boshuizerkadeploeg was vanaf elf meter het meest doeltreffend en konden zo het zelf georganiseerde feestje luis ter bij zetten. Niet dat dat nodig was overigens. De ongeveer vierhonderd toeschouwers wis ten zich in het mooie weer zelf wel te vermaken. De voetballers dienden slechts als decor bij een geslaagd festijn. „Het is hun probleem dat ze hier niet waren. Ze bekijken het maar. Ik heb zelf verschillende malen in de shit gezeten en daarvan geleerd de afgelopen jaren. Ik trek mijn eigen plan." Van Bracht noemde de tegen standers op weg naar het kam pioenschap: de Deen Carlsen, landgenoot Burgman, Nilen, een andere, pas 16-jarige Deen, de ervaren Belg Stroobants, de Duitser Aguirre. Van Bracht won de Finale met 3-2 van de Maximo Aguirre, een geboren Peruaan die tot Duitser is genaturaliseerd, in München woont en in het verleden geld pleegde te verdienen met catch- worstelen. Van Bracht won de eerste twee sets, verloor de der de en vierde, kreeg in die vierde op 14-14 zijn eerste wedstrijd- punt, sloeg in de beslissende toe met 15-11, na een achter stand van 2-8. „Ik had meer er varing, routine", zei Van Bracht. „Het was niet mijn eerste finale, maar het was wel afzien. Na tuurlijk heb ik ook wel klasse." Opvallend warén de lage ge middelden in de eindstrijd: 1,029 voor de Nederlander, 0,898 voor de Duitser. Beiden lieten weinig makkelijke ballen voor elkaar liggen. „Ik durf een beurt te offeren als ik niet kan „Prachtig spelen en verliezen heeft geen zin." Wat dat betreft was de prestatie van Kühl, die in de strijd om de derde plaats te gen Stroobants van acquit ging met vijftien caramboles (een nieuwecein/haarlem anp Monique van der Lee zal deze zomer niet met de nationale ju doselectie meegaan naar Japan. De Europese kampioene in het zwaargewicht wil voor de herfst haar propaedeuse economie op zak hebben. Onmiddellijk nadat Van der Lee begin deze maand in Athe ne de titel veroverde, dreigde een conflict, omdat de Brabant se niet mee wilde. Dat was te gen de zin van bondscoach Cor van der Geest, die de gehele WK-selectie voor de drie weken durende stage mee wilde heb ben. Na gesprekken met Ooms en Van der Lee is Van der Geest er mee akkoord gegaan dat Van der Lee om studieredenen af zegt. „Voor dat argument ben ik wel gevoelig", zei Van der Geest. „Naar verwachting zal ze voor de Olympische Spelen van 1996 ook een studiejaar mis- Voor de trainingsstage had Van der Geest naast Van der Lee Angelique Seriese, Karin Kien- huis, Claudia Zwiers en Jenny en Jessica Gal uitgenodigd. De stage geldt als voorbereiding op de wereldtitelstrijd, die dit na jaar in Hamilton (Can) wordt gehouden. Naar aanleiding van de ge beurtenissen in Athene heeft Van der Geest een rapport voor het bestuur van de Judobond Nederland gemaakt. „Het wordt tijd dat dergelijke zaken op pa pier worden gezet. Dat had al vijf jaar geleden moeten gebeu- DUINKERKEN - De Italiaan Maurizio Stecca is de nieuwe Europese bokskampioen in het vedergewicht. Hij sloeg vrijdag avond in Duinkerken de Franse titelhouder Hervé Jacob in de tiende ronde knockout. Het ge vecht was op twaalf ronden af gesloten. hele set dus) aansprekender. Maar hij verloor wel. Saillant in de finale: beide driebanders stootten in de vier de set een tijdje met de verkeer de bal, zonder dat zij of de scheidsrechters dat in de gaten hadden. „Moet kunnen", lachte Van Bracht na afloop. Voor de 45-jarige Waalwijker was het geen probleem dat hij pas een paar dagen tevoren het deelnemersveld instroomde. „Ik speel het hele jaar door. Com petitie, Europa Cup. De voorbe reiding was goed." Ondanks de blijdschap van Van Bracht maakten de hoge heren van de CEB zich wel de gelijk zorgen over de afwezig heid van de vedetten. De Eu ropese bond achtte het verstan dig de dissidenten niet meteen te schorsen, om verdere escala tie van het conflict te voorko men. Bovendien zou dat onge twijfeld een devaluatie inhou den van de Europa-Cupfinale, komende week in Zundert. Tij dens het CEB-congres in Sluis zal de zaak verder worden be sproken. Wel was de CEB tevreden over de invoering van het knock out-systeem. Voorheen werd de eerste fase van het EK gespeeld in groepen, zodat spelers uit verre landen, vaak in de ontwik kelingsfase van het biljarten, in ieder geval een paar partijtjes konden spelen. Dat is afgelo pen. Zo moest meneer Saad uit Egypte na één wedstrijd terug na Cairo. r en Denis Pan- rinnaars tijdens i in Canet-en- sten zich in het de wereldrang- eter vrij, de 200 r van de 50 me- >v en Pankratov ise titelstrijd in timen springle- lar geen Neder- was het opdui- mgaarse wissel- slagspeciahst er een jaar tussen uit was getrok ken. Damyi mag worden gezien als een belang rijke tegenstander van de in de Verenigde Staten studerende Nederlander Marcel Wouda. De lan ge zwemmer uit Uden, die in april drie nationale records aanscherpte, zwemt volgende week in Monte Carlo zijn eerste Europese wedstrijd. Sadovji won de 200 meter vrij in 1.48,46. De tweede Russische troef was Selkov, die de vier banen op de rug in 2.00,16 aflegde. Pankratov bleef op de 200 meter vlinder met 1.56,72 38- honderdste verwijderd van het Europees record van de Duitser Michael Gross. Popov, vorig jaar in Barcelona onderscheiden met drie keer Olym pisch goud, zegevierde op de 50 meter vrij in 22,52, de tweede tijd van dit seizoen. De onbe dreigde Damyi won de 400 meter wisselslag in een weinig opvallende 4.25,68. De 50 meter vnj bij de vrouwen was een prooi voor de Francaise Cathérine Plewinski. De Europese kampioene maakte met 26,29 een sterke indruk. In Fort Lauderdale boekte Olympisch kam pioen Martin Lopez-Zubero op de openingsdag overwinningen op de 100 meter rug en de 100 meter vlinder. Zubero noteerde 5732 en 56,16. Een etmaal later voegde de Spanjaard er zeges op de 200 meter wissel (2.07,19) en 200 meter rug (2.02,28) aan toe. Zubero is één van de weinige miljonairs in het mondiale zwemmen. Voor zijn zege op de 200 meter rug ontving hij van de Spaanse regering pakweg 1,8 miljoen gulden. Vervolgens nam de de 24-jarige zwemmer zes maanden vrij. De Eu ropese titelstrijd laat hij mogelijk aan zich voor bij gaan. Hij vei bereiden op de 1 in Kobe (Jap) wo se Jenny Thomp meter vrij in 26 1.01,93. Raimundas M; 50 meter vrij (23 niet gehinderd d gen geleden had gewicht op zijn training werd ht een wild spartek beetje pijn. Maa zei de Litouwer, tje een keer ader medewerker Het honkbalteam van SV Wassenaar beleefde een weekeinde van uitersten. Eerst werd Levi's Tri dents met 9-1 verslagen, maar een dag later was PSV veel te sterk. Wassenaar werd door de Eind- hovenaren met een 11-1 nederlaag afgeserveerd. Alphians behaalde zaterdag een nuttige overwin ning op SAT Tigers: 12-10. Adegeest ging tegen Onze Gezellen 2 pijnlijk onderuit met 2-1. Vooral door de zwakke pitcher aan Rotterdam se kant had Wassenaar weinig problemen met Levi's Tridents. Na een 4-0 stand in de vierde in ning liepen de Wassenaarders gestaag uit naar de 9-1 overwinning met D'Arnault en Simon als sterkste slagmensen. Het oppermachtige pit chers-trio Van Geffen, Jerry Remmerswaal en Si mon stond slechts één Rotterdamse run toe: 9-1. Tegen PSV was Wassenaar echter kansloos. Zo wel de aanval als de verdediging lieten het nage noeg afweten. Aan slag kwam Wassenaar niet ver der dan twee honkslagen van Nieveld en Van der Riet, terwijl het pitchers-duo Erik Remmerswaal en D'Arnault veertien honkslagen om de oren kreeg. Na zeven innings kon Wassenaar vroegtij dig gaan douchen: 11-1. Alphians speelde in Tilburg tegen SAT Tigers een zinderende wedstrijd. Negen innings lang waren de twee ploegen volledig aan elkaar ge waagd. Waar de Alphense slagpartij rake klappen uitdeelde, hadden de drie Alphians-pitchers Jelle Fruitema, Jurgen van den Bos en Brett Thors- teinson de nodige moeite de Tilburgse aanval in bedwang te houden. Zo kreeg Fruitema drie homeruns te verwerken en Thornsteinson één. Na een 1-1 stand in de tweede inning en een 8-8 stand in de zesde inning, begonnen Alphians en Tigers met een 10-10 stand aan de negende in ning. Eerst slo^ Thornsteinson zijn tweede homerun en bracht Alphians voor de derde en laatste keer aan de leiding, vervolgens deed Emil Smit er nog een schepje bovenop na goed steel- werk op de honken en een honkslag van Dennis Maat: 12-10. De ploeg van coach Rob Stok kan zich deze competitie geen misstap meer veroorloven. Te gen Onze Gezellen ging Adegeest volkomen on nodig ten onder. In de zesde inning kwam Ade geest via Mike Mattheeuw nog op een 1-0 voor sprong, maar een kostbare Voorschotense veld- fout en twee honkslagen van Onze Gezellen brachten in diezelfde inning nog de uiteindelijke 2-1 nederlaag. Leiden verliest in finale na strafschoppen noordwuk» Tijdens de afgelopen zaterdag drukbezochte kampioensreceptie van SJC gaven naast de vele genodigden 14 van de 18 selectie spelers acte de présence. Op de foto tonen zeven Noordwijkers hun blijdschap over hetveroveren van de titel in de derde klasse. De vertrek kende Ed Hubert houdt de door de KNVB geschonken bal boven het hoofd van Robert Pont. Veel lovende woorden waren er van SJC-voorzit- ter Maarten Ottevanger, die de selectiespelers een pen met ioscriptie overhandigde. Diederik van der Veen Meerstadt gaf de felicitaties na mens de KNVB. De leden van de businessclub schonken de spelers een bodywarmer en verzekerde hen een bijdrage in de kosten voor de win tersport. Keeper Ted van der Meer dankte het kader en alle vrijwilligers van SJC voor het vele werk dat zij dit seizoen verricht hebben. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20