'De dood is dan nog een beter alternatief Clinton kan zich geen sterallures veroorloven Feiten &Meningen Clinton haalt bezem door het Witte Huis DINSDAG 1 JUN11993 Al vanaf het begin van de jaren zeventig vechten de nomaden van de Westelijke Sahara voor een onafhankelijke repu bliek. Eerst tegen de voormalige Spaanse kolonisatoren sinds 1975 tegen Marok ko, dat grote delen van dit woestijnge bied bezet houdt. De strijd wordt geleid door de bevrijdingsbeweging Frente Po- lisario. In 1975 legde Spanje vast dat de 74.000 Saharawi via een referendum over hun toekomst zouden mogen be slissen. Zo ver kwam het nooit, want nog in datzelfde jaar organiseerde de Marok kaanse koning Hassan II zijn geruchtma kende 'Groene Mars'. In de jaren daarop bezetten Marokkaanse militairen gewa- penderwijs tweederde van de Westelijke Sahara. Marokko weigert sindsdien het gebied op te geven. Deze patstelling pro beren de VN reeds jaren te doorbreken, zonder succes. Deze week brengt VN-se- cretaris-generaal Boutros Ghali een be zoek aan het gebied om te proberen de weg te effenen voor een referendum dat nog dit jaar moet worden gehouden. WASHINGTON HANS DE BRUUN Bill Clinton heeft zaterdag de bezem door het Witte Huis gehaald. Met de benoeming van de journalist David Gergen tot communicatie-di recteur en persoonlijk raadgever op allerlei ter reinen hoopt hij een eind te maken aan het ge- zwabber en geblunder van zichzelf en zijn staf. Het eerste slachtoffer is George Stephanopou- los, de 31 -jarige woordvoerder van het Witte Huis, die er niet in slaagde Clintons beleid op een afdoende manier aan de media en het volk te verkopen. Hij verdwijnt naar de achtergrond. De dagen van Clintons stafchef Thomas McLar- ty lijken met Gergens komst ook geteld. De ver wachting is dat Gergen, nu redactiechef van het weekblad US News and World Report, snel alle touwtjes in handen neemt. Verwacht wordt dat Clinton nog meer wijzigingen in zijn staf aan brengt. McLarty zal als stafchef de dagelijkse gang van zaken in het Witte Huis leiden, maar politiek naar de achtergrond verdwijnen. In Washington wordt zelfs al rekening gehou den met zijn vertrek. Dat zal pijnlijk worden, want Clinton en McLarty, ex-directeur van het gasbedrijf van Arkansas, zijn jeugdvrienden. De man zonder ervaring 'Mack' McLarty wordt echter als te vriendelijk voor de harde politieke wereld van Washington beschouwd. Bovendien heeft hij onvoldoende greep op de jeugdige en onervaren staf van het Witte Huis. Gergen is een opvallende keuze. Hij is partij loos, van huis uit Democraat, maar heeft voor drie Republikeinse presidenten gewerkt. Hij was tekstschrijver van Richard Nixon, campag ne-adviseur voor George Bush in 1980 en drie jaar publiciteitsadviseur van Ronald Reagan, volgens Clinton laat deze keuze zien dat hij „bereid is over de grenzen van de politieke par tijdigheid heen te stappen." De 51-jarige Ger gen die de Republikeinse partij niet in de steek wil laten, staat echter kritisch tegenover Clin tons bezuinigings- en belastingplan. Clinton heeft jemand nodig die voorkomt dat hij teveel hooi op zijn vork neemt en het zicht op hoofddoelen verliest. Zijn neiging om over alles langdurig te discussiëren en besluiten uit te stellen, is zijn grootste zwakheid. Gergen neemt de taak van Stephanopoulos over als communicatie-directeur. Hij zal Clin ton adviseren hoe hij zijn beleid het best kan 'verkopen.' Maar zijn opdracht is zo ruim, dat hij de president op alle manieren terzijde mag staan. Hij krijgt directe toegang tot Clinton en hoeft aan niemand behalve hem verantwoor ding af te leggen. Gergen moet Clinton weer op het behoudende pad brengen. Clinton moet de man van het midden worden die de Amerika nen in november hebben gekozen. Hij kan een koerscorrectie gebruiken, nu zijn omstreden economische plan vol belastingverhogingen maar net door het Huis van Afgevaardigden is gekomen en de confrontatie met de lastige Se naat nog moeten komen. De moeizame strijd voor een onafhankelijke Westelijke Sahara WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De oerconservatieve TV-domi- nee Jerry Falwell bracht onlangs een 'instructieve' video op de markt met de aandachttrekken de titel 'Hollywood, Washington and Heil'. Falwell gaat al jaren te keer tegen de verdorven krachten die zowel de politieke hoofdstad van de VS als de 'filmhoofdstad van de wereld' zouden beheersen. Voor de do minee staan beide op één lijn met de hel. Sinds het aantreden van Bill Clinton heeft Falwell over preekstof niet te klagen. Nooit eerder zijn Hollywood en Was hington zo verstrengeld geweest als het laatste half jaar. Geen wonder, met een president die 'Elvis' als bijnaam heeft, graag voor het volk op de saxofoon speelt en zich ook nog voor 200 dollar laat kappen door een du re Hollywoodkapper die hij spe ciaal laat overvliegen. De media beginnen al vragen te stellen over de niet aflatende stroom Hollywoodsterren die de deur van het Witte Huis plat- loopt. Zo hebben de zangeres Judy Collins en het TV-produ cersechtpaar Harry en Linda Thomason al geslapen in de statige Lincoln-kamer van het Witte Huis, die normaal voor bezoekende staatshoofden is gereserveerd. Liza Minelli is ko mende maand aan de beurt. Enkele weken gele den trokken Clin ton, vice-president Al Gore, minister van binnenlandse zaken Bruce Bab bitt, milieuminister Carol Browner en een handvol hoge functionarissen maarliefst een hal ve dag uit om een groepje Holly woodsterren, onder wie Billy Crystal, Christopher Reeve, Lindsay Wagner, John Ritter en Nor man Lear over het milieubeleid van de regering-Clinton te informeren. Andere Hollywood- prominenten wer den uitgebreid geïnformeerd over de plannen van Hillary Rodham Clinton met de Ameri kaanse gezondheidszorg. De muziekproducer David Geffen werd door Witte-Huisstafchef McLarty ingelicht over het eco nomische beleid. Geffen maakte zich nogal boos over de kritiek daarop. „Ik heb een miljard ver diend", zei hij. Met andere woorden: ik heb verstand van economie. De Thomasons, oude vrienden van Clinton uit Arkansas, orga De Amerikaanse president Clinton begeleidt boer William Clancy op de saxofoon. foto niseerden Clintons inauguratie- feest, en Harry kreeg zelfs een werkkamer in het Witte Huis om die zaak af te wikkelen. Hoe groot hun invloed is, bleek vori ge week toen uitkwam dat door zijn toedoen de werknemers van het Witte-Huisreisbureau waren ontslagen. Contacten tussen Washington en Hollywood zijn niet nieuw. De Kennedy's hadden nauwe relaties met Tinseltown (glitter- stad), de echte Elvis bezocht Ri chard Nixon, en de filmster-pre sident Ronald Reagan no digde ook geregeld vriendjes Charlton Heston en Frank Sinatra uit op het Witte Huis. Maar nooit eerder was er zo'n massale belangstelling van Hollywood voor het politieke bedrijf. De flirt van het Witte Huis met Hollywood is vooral een kwestie van Voor wat hoort wat'. Tientallen be roemdheden uit de film en muziek hebben zich tijdens de verkiezings campagne voor Clinton ingezet. Zij verwachten nu wat terug. Geen financiële of politieke gunsten maar gewoon aandacht. Een bezoekje aan het Witte Huis, op de thee bij Clin ton, een foto in de krant. Maar anderen zeggen dat dat de sterren tekort doet. Zij hebben wel degelijk iets te zeggen. Het zijn niet allemaal leeghoofden. En zij kunnen hun beroemdheid en uitstraling ge bruiken om boodschappen over te brengen op het publiek. Zo blijken de milieufreaks lid te zijn van de Environmental Me dia Association, die zich vanuit de glitterwereld van Hollywood voor het milieu inzet. Op de diverse galadiners in Washington praten de filmster ren vaker over de politiek dan over hun eigen werk. Iemand die daar niet is weg te slaan, is Barbra Streisand. Zij wordt nu al de tweede First Lady van Washington genoemd. Bij elk politiek feest is ze aanwezig. Het lijkt een kwestie van tijd of ook zij glijdt tussen de satijnen lakens van de Lincoln-kamer. Aan de avond van zijn topcon ferentie met Boris Jeltsin, in het Canadese Vancouver, gaf Clin ton in zijn hotel een party voor sterren als Sharon Stone, Ri chard Gere en Richard Drey- fuss. Gere, die het opneemt voor onderdrukte Tibetanen, gebruikte het avondje om Clin ton eens stevig te ondervragen over zijn China-beleid. Tijdens een recent galadiner in Was hington voerde steracteur Mi chael Douglas lange gesprekken over Bosnië met VN-ambas- sadrice Madeleine Albright. Clinton geniet van de aandacht van de sterren. „Er zit nog veel van het kind uit Arkansas in hem", zegt zijn woordvoerster DeeDee Myers. De adviseurs van Clinton begin nen zich onder al die mediabel angstelling wat onbehaaglijk te voelen. Hollywood staat immers niet alleen bij dominee Falwell in een slecht daglicht. „Clinton onderschat hoezeer het volk Hollywood haat", zei een TV- man onlangs. En de president heeft te weinig politiek krediet om zich sterallures te kunnen veroorloven. Alles gaat langzaam in de Sahara. De hitte, het zand en de eindeloze uitgestrektheid maken de dagen traag en monotoon. Vooral als de wind waait en dat gebeurt vaak is een normaal leven nauwelijks mogelijk. Van daar dat de Saharawi op zulke dagen in hun tenten blij ven. Als ze zich buiten wagen dan nooit zonder hun je- mala, een lange doek die om het hoofd wordt gewikkeld en die voorkomt dat de hele dag zand wordt gehapt. SMARA/TINPOUF RUUD DE WIT CORRESPONDENT Alles lijkt ook op elkaar in dit westelijk deel van de onmetelij ke Sahara. Langs de schaarse geasfalteerde wegen lopen de sporen van zware terreinwagens en vrachtwagens. Ze verdwijnen in een leegte die uit zand en stenen bestaat. Gids Moham- woestijn als een grote stad bij jullie. Wij verdwalen hier nooit, maar jij zou enkele honderden meters van deze geasfalteerde weg al elk gevoel van richting kwijt zijn." We zijn op weg naar Awsand, één van de vier vluchtelingen kampen op Algerijns grondge bied, waar in totaal 180.000 Saharawi leven in afwachting van een oplossing voor het eni- e overgebleven koloniale con- ict op Afrikaans grondgebied. Voor zover het oog reikt staan er grote groene en witte tenten, met hier en daar uit steen opge trokken gebouwtjes, die als keu ken of toilet dienen. In Awsand leven zo'n 40.000 mensen, de ouderen al zeventien jaar. Het leven in de kampen is hard en eentonig. Noodgedwongen kennen de Saharawi een leefwijze die ze zelf omschrijven als communis tisch. Metou Boukari, één van de inwoonsters: „Wij zijn altijd nomaden geweest en daardoor afhankelijker van wat de groep bezit dan andere volkeren. Door onze vluchtelingenstatus zijn we echter nog meer op elkaar aangewezen en dus moeten we Twee leden van Polisario turen de woestijn af. alles delen." In de kampen bestaat geen geld. Iedere tent krijgt per week of maand een hoeveelheid brood, thee en suiker, gas om te koken en een lamp te branden, en ver der kleren, dekens en lakens. Als de gasfles voor het einde van de maand leeg is, moeten de buren uitkomst bieden. Persoonlijke luxe is schaars. Me tou: „Er zijn wel mensen die een radio hebben of wat andere westerse spullen. Dat zijn de Saharawi met familie in Europa. Maar in principe is alles ge meenschappelijk bezit." Metou vindt dat trouwens uitstekend en rouwt in het geheel niet om het ontbreken van een eigen keuken, badkamer, koelkast of TV-toestel. Over de opvoeding van haar archieffoto Stille getuige van de strijd rond de stad Mahbes in 1980. drie kinderen hoeft ze zich geen zorgen te maken, want door wordt door iedereen voor ge zorgd. Onderwijs krijgen de kin deren in het speciale kamp van de 20ste Mei, waar crèches en lagere scholen zijn en waar ook met zeer eenvoudige middelen beroepsonderwijs wordt gege ven. Talentrijke jongeren wor den met studiebeurzen naar het buitenland gestuurd. Een van de meest opvallende aspecten van het leven van de Saharawi is de bijzondere posi tie van de vrouw. Ze zijn geë mancipeerd, hebben evenveel te zeggen als de mannen en be wegen zich ook als zodanig. Ze hebben zitting in de Raad van Oudsten, kunnen een opleiding volgen en beslissen zelf of ze willen trouwen of scheiden. Dat de Saharawi twintig jaar lang hun onafhankelijkheids- droom levend hebben kunnen houden, is mede te danken aan de steun van enkele regeringen, de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAS), de VN en wes terse solidariteits-organisaties. Tijdens mijn verblijf in de kam pen komt er bijvoorbeeld een Italiaanse 'karavaan' van 46 vrachtwagens, busjes en ambu lances in Tindouf aan, volge stouwd met medicijnen, voed sel, kledingen lesmateriaal. De karavaan wordt begeleid door Italiaanse studenten, vakbonds leden, huisvrouwen en andere sympathisanten. Twee dagen eerder arriveerde een soortgelij ke karavaan uit het Spaanse An- dalusië. Hoewel Polisario door 82 lan den officieel is erkend, is de po litieke steun voor het onafhan- kelijksheidsideaal gering. Alge rije helpt de Saharawi al twintig jaar, maar de economische be langen tussen Algiers en Rabat zijn te belangrijk geworden om over de kwestie nog langer met de Marokkanen op voet van oorlog te verkeren. De OAS is een machteloos lichaam en houdt het vooral bij woorden. Het politieke pessimisme wordt verwoord door de Zweedse par lementariër Viola Furubjelke. Zij bezoekt de vluchtelingen kampen van de Saharawi voor de tweede keer en is opnieuw onder de indruk van de overle vingsdrang van de inwoners van de Westelijke Sahara. Maar veel vertrouwen in een goede afloop heeft ze niet: „Ik ben bang dat Hassan in alles zijn zin krijgt. Dat referendum komt er, maar wel onder zijn condities en dat betekent dat de Westelijke Sahara deel zal gaan uitmaken van Marokko. In het internatio nale machtsspel is de kwestie van de Westelijke Sahara nu eenmaal geen factor van bete kenis." Maar de Saharawi blijven rots vast geloven in een voor hen positieve uitkomst van het refe rendum. Dat geldt ook voor Bachir Mustapha Said, de twee de man van Polisario. „Wij zijn bereid tot een compromis, maar we houden vast aan de eis dat alleen de mensen die in 1974 door de Spanjaarden als inwoners van de Westelijke Sahara werden geregistreerd, aan het referendum deelnemen. Slechts als Marokko met schrif telijke bewijzen kan aantonen dat deze kieslijst moet worden aangevuld, zijn we daartoe be reid." Maar wat als een meerderheid van de stemgerechtigden op teert voor opname binnen een Groot-Marokko? Bachir Mustapha Said: „Ik ben ervan overtuigd dat het niet zo ver komt. Maar Polisario als politie ke organisatie zal zich hoe dan ook neerleggen bij de de uit slag." „Ik sluit echter niet uit dat er in de vluchtelingenkampen heel wat mensen zijn die bij een voor ons negatieve uitkomst de oorlog zullen hervatten. En wees nu eerlijk. Hebben we een andere keus? Iedereen weet, dat we met Marokko en Hassan niets gemeen hebben. De dood is dan nog een beter alterna tief." WIM STEVENHAGEN ftj /YWYAtta VAN SE MlECVie VÖÉTBAUWIIPBT'TIE W&U 02. WÓ6 SLms &i&LE SPONSORS' Vie HON N/WH WllffgW ve(2.0iNPeiJ me tak van pEspokt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2