Leidsch Dagblad Spanning blijft in rouwend Solingen Het extraatje van Président. Katwijk in de slag met Melbi Raboen imi Wind verrast watersporters Wethouders Maastricht van corruptie beticht Relletjes na huldiging Feyenoord Britse jongere verwacht te worden gemolesteerd Monsterverbond brengt president van Klein-Joegoslavië ten val PRESIDENT 4.99 Hoe krijg je de automatische piloot op tijd in de cockpit? IBEL' EVLl3?.4: GOED NIEUWS DINSDAG 1 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40170 LOSSE NUMMERS 1,60 Clinton 2 De Amerikaanse presi dent, omzwermd door filmsterren, haalt de be zem door het Witte Huis Recessie 3 In 1994 is derecessie in Nederland voorbij, zegt minister Andriessen. maar voorlopig blijft de werkloosheid nog stijgen 'Nieuwe verkiezingen' 5 De regering van Cam bodja dreigt de verkie zingsuitslag te boycotten als in vier provincies niet opnieuw wordt gestemd Opnieuw rellen na moordaanslag op Turks gezin In het Duitse Solingen is het de afgelopen nacht opnieuw tot zware botsingen tussen agenten en betogers geko men, drie dagen na de aanslag waarbij twee Turkse vrou wen en drie kinderen het leven verloren. De woede onder de voornamelijk Turkse jongeren is zo groot dat zij zich opnieuw afreageerden op ruiten en auto's. De politie werd bekogeld met flessen en stenen. Drie agenten en een kind raakten lichtgewond. Zeker vijftig betogers wer den gearresteerd. raamt de schade op ruim een miljoen gulden. De politie begon vanmorgen met het opruimen van een bar ricade van ongeveer twintig au to's op de snelweg Düsseldorf- Wuppertal, opgeworpen door demonstranten. Door de blok kade ontstonden kilometerslan ge files. Turkse automobilisten blokkeerden gisterochtend ook de snelweg naar het vliegveld van Keulen en Bonn. SOLINCEN DPA/RTR/AFP HANSHOOGENDUK- De politie slaagden er vanmor gen vroeg in de rust te herstel len. In de nacht van zondag op maandag waren er in Solingen ook al rellen, waarbij het cen trum zwaar werd beschadigd. Een groep van rond 300 perso nen, voornamelijk Turken, gooide onder meer ruiten van winkels en auto's in. De politie De Duitse politie maakte gis teren bekend een zestienjarige verdachte van de aanslag sinds zondag vast te houden. Justitie beschuldigt hem van vijfvoudi ge moord, poging tot moord en brandstichting. De brand in So lingen is de ernstigste aanslag op buitenlanders in Duitsland tot nu toe. Solingen houdt don derdag een officiële gedenk- dienst voor de slachtoffers. De hele Pinkstermaandag was er sprake van een geladen span ning in de stad. Terwijl de meerderheid van de demon stranten vreedzaam demon streerde en bloemen werden gelegd voor het uitgebrande huis, zochten kleine groepen de confrontatie met elkaar en met de politie. Ultra-rechtse Turkse voormannen in para-militaire kleding riepen op tot geweld: „Dat is het enige wat helpt." 'Gisteren joden, vandaag Turken', staat te lezen op e brande woning af. Turkse jongeren uit de stad dis tantieerden zich van hen. De Turkse ambassadeur Oy- men, de Turkse waarnemend premier Inönü en de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Kinkel riepen op tot kalmte. Po litici van SPD en CDU riepen de Duitsers op meer voor de be scherming van hun buitenland se buren te doen. De ministers Seiters (binnenlandse zaken) en Blüm (sociale zaken) werden uitgefloten toen zij zich op de hoogte kwamen stellen. 'De moordenaars zitten in Bonn' en: 'Dat komt ervan als je niets doet', klonk het. KATWU K-LEIDEN In de strijd om de nationale amateurtitel speelt zaterdag kampioen Katwijk op 12 juni eerst uit tegen zondagkampioen Holland. Een week later komt de Utrechtse ploeg naar sport park De Krom. Voor trainer Melbi Raboen wordt dat een weerzien met deze regio. In fast verleden was de kleurrijke K39 genaar trainer van ondermeer Quick Boys, UVS, LFC en LDWS. Holland behaalde de zondag- titel door met 3-1 van Quick 01- denzaal te winnen. De debutant in de hoofdklasse heeft een aan tal ex-profs in de gelederen. Frans Adelaar, Gert Kruys en Gert van Hanegem zijn de be kende namen. Katwijk zelf had op pinkster zaterdag wederom geen moeite met Lunteren (1-5) en nam zo doende met overmacht ook de ze kroon de algehele zater- dagtitel van plaatsgenoot Quick Boys over. De trilogie kan half juni zijn voltooid. Roodenburg De kans is groot dat volgend seizoen de traditionele kraker oVS-Roodenburg in Leiden in ere wordt hersteld. Dankzij een 2-1 overwinning op Neptunus promoveerde Roodenburg naar de eerste klasse en daarmee komt de club uit Leiden-Noord na jaren weer op gelijke hoogte met de aartsrivaal van weleer. De mogelijkheid bestaat even wel dat UVS of Roodenburg in de eerste klasse van West I wordt ingedeeld. Dan gaat het 'feest' niet door. UMUIDEN ANP Reddingboten en een helikopter hebben zondag urenlang ver geefs gezocht naar twee moge lijk vermiste watersporters. Twaalf vermiste jongens wer den na een zoekactie in de duis ternis wel teruggevonden. Door de harde zuidwestelijke wind (kracht zes tot zeven) kwamen zondag langs de Noord zeestranden, op het IJsselmeer, de Randmeren en de Zeeuwse wateren tientallen waterspor ters in problemen. De kustwacht, reddingboten en de rijkspolitie te water had den tot laat in de avond han denvol werk aan de verzoeken om hulp. De vermisten zijn een Duitse zeiler en mogelijk een surfer. De Duitse watersporter sloeg zondagavond voor de kust nabij Callantsoog overboord. Vier reddingboten, een marine helikopter en een vaartuig van de RP te water hebben tot laat in de avond vergeefs naar de man gezocht. Ook voor de kust van Dom burg kwam een grote zoekactie op gang nadat vanaf de wal was gezien hoe een surfer in moei lijkheden raakte. Noch van de surfer, noch van de surfplank is een spoor gevonden. Gisteren was nog geen vermissing ge meld. Gewapende overval in Leiden MAASTRICHT. GPD Medewerkers van de gemeente Maastricht beschuldigen de wethouders Hoen (CDA) en Leenders (PvdA) en verschillen de topambtenaren van corrup tie. De zaak is al aangekaart bij de ambtenarenbond AbvaKabo, die vanmiddag spoedoverleg voert met burgemeester en wet houders. De topambtenaren en de wet houders zouden steekpennin gen hebben aangenomen van bedrijven. Het gaat onder meer om meubels, reisjes en een ca ravan. In Maastricht zijn het af gelopen jaar de wethouders In de Braekt (CDA) en Neus (WD) al afgetreden, omdat zij van corruptie worden verdacht. Gemeentesecretaris Lutters zei gisteren geen enkel signaal te hebben ontvangen dat zou wijzen op verdenkingen tegen de wethouders en topambtena ren. Wethouder Leenders wilde geen commentaar geven. Hoen ontkent. Nogal wat ambtenaren zou den zwaar gefrustreerd zijn ge raakt over de door hen gecon stateerde praktijken. Een aantal van hen is ziek thuis gebleven. In Rotterdam zijn gisteravond op de Coolsingel toch nog relle tjes uitgebroken na de feestelijk verlopen huldiging van Feye noord. Volgens de politie ging het om een kleine groep oproer kraaiers die het gemunt had op de aanwezige politiemensen. Met 150 ME'ers wist de politie de rellen in de kiem te smoren. Rond half twaalf had de mo biele eenheid al verschillende charges uitgevoerd. Veel ruiten van- winkels en kantoren aan het begin van de Lijnbaan zijn gesneuveld. De ME veegde het Stadhuisplein vervolgens schoon. Tegen kwart over twaalf was de rust weergekeerd. Tien tallen oproerkraaiers zijn aan gehouden. Enkele relschoppers en agenten raakten lichtge wond. De huldiging zelf verliep fees telijk. De eerste fans verzamel den zich al rond twee uur op en rond de Coolsingel. Geluids boxen zorgden ervoor dat ieder een op de hoogte blijft van de ontwikkelingen in Groningen. Op het moment dat duidelijk werd dat het niet meer mis kon gaan, zette zich in Rotterdam een ware volksverhuizing in gang. De massa op de Coolsin gel groeide uiteindelijk uit tot ruim honderdduizend mensen. Automobilisten claxonneer den dat het een lieve lust is en een enkele wagen was zelfs compleet rood-wit geschilderd. Zuidamerikaanse taferelen in een doorgaans zo nuchtere Maasstad. „Ik ben helemaal geen Feyenoorder, maar als ik dit zie, krijg ik toch kippevel", zei een Rotterdammer. Het hoogtepunt werd rond acht uur bereikt. Spreekstal- meester Gerard Cox stelde de spelers aan het publiek voor. De kampioensschaal werd triom fantelijk aan de uitzinnige me nigte getoond. John de Wolf en Rob Witschge vierden de titel met een tien minuten durende polonaise op het bordes van het stadhuis. Pagina 17: Titel loon voor hard werken. Restaurant De Gapende Eter aan het Rapenburg is gister nacht na sluitingstijd door drie mannen overvallen. De 46-jarige eigenaar en drie per soneelsleden waren de boel aan het opruimen, toen het drietal binnenviel. Onder dreiging van een pistool dwongen zij eigenaar en me dewerkers op de grond te gaan liggen. Vervolgens graai den zij 5.000 gulden uit de kassa en renden ze de zaak uit. De politie heeft de hele buurt uitgekamd, maar geen spoor van de overvallers ge vonden. CORRESPONDENT Twee op de drie Britse jongeren verwachten tijdens hun leven in elkaar geslagen of beroofd të worden. Een derde deel van de meisjes acht bovendien de kans groot slachtoffer te worden van een seksueel misdrijf. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek onder duizend jongeren van 14 tot 19 jaar. Het bracht een diep pessimis me aan het licht. Blijkens de uitkomst, die gisteren in de Dai ly Telegraph werd gepubliceerd, overweegt 70 procent te emi- rom ig zacht en toch pittig van smaak. Camembert Président doosje 250 gram. Nu met 125 gram Camembert gratis Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 juni 35. en zolang de voorraad strekt Deze week alleen bij Albert Heijn. Crl Président kent u van de overheerlijke Franse Brie. En nü is er ook Camem bert Président. Lekker Dobrica Cosic, de gematigde president van Klein-Joegoslavië, is gisteren ten val gebracht door een verrassende actie van de leider van de ultra-nationalisti sche Servische Radicale Partij, Vojislav Seselj. Hij beschuldigde Cosic ervan het leger op te sto ken om een staatsgreep te ple gen. De nationalisten kregen onverwachte steun van leden van de Servische Socialistische Partij van de Servische presi dent Milosevic. De afzetting van Cosic ver sterkt de greep van de Servische 'haviken' op romp-Joegoslavië. „Nu kan Milosevic vrij heersen in een land zonder recht", zei een politiek commentator in Belgrado. Een grote meerder heid in beide kamers van het parlement stemde in met de af zetting van Cosic, die volgens de afgevaardigden de grondwet heeft geschonden. De parle mentariërs beschuldigden Cosic ervan een onafhankelijk buiten lands beleid te voeren, waarbij hij verzuimde het parlement te raadplegen. Volgens de socialistische par lementariër Nedeljko Sipovac zou Cosic in het geheim ont moetingen hebben gehad met Joegoslavische legergeneraals, zonder dat het parlement daar van wist of dit had goedge keurd. Seselj zei tegen verslag gevers: „Cosic verbroederde zich met sommige generaals van het leger en stookte hen op om een staatsgreep uit te voe ren." Hij beschuldigde de presi dent er verder van in het ge heim met de Kroaten te onder handelen en voorbereidingen de treffen om Krajina (de Servi sche enclave in Kroatië) over te dragen. Pagina 5: VN kunnen Gorazde geen steun geven. Met een MBO opleiding logistiek aan hel Nederlands Luchtvaart College maak je de beste start voor een carrière binnen de luchtvaartbranche. Heb je binnenkort het Mavo of VBO diploma op zakKies dan nu voor een opleiding aan het NIC Bel vliegensvlug voor de brochure Tel: 020- 694 68 76 of schrijf naar postbus 3133,2130 KC Hoofddorp. COLLEGE Geen krant ontvangen? I zaterdag 10 00-12 00 uur "SERVICE HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Als het koud en nat in juni is, dan is de rest van het jaar ook mis. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Programma's - Regio Religie Sport VANDAAG OOK VRIJE TUD PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Bewolkt en regen In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen Overdag moge lijk ook onweer. Minimumtempe ratuur omstreeks 13. middagtem- peratuur ongeveer 19 graden. Wind zwak tot matig, rond kracht 3, eerst zuidoost, overdag draai end naar zuidwest. greren. Een op de drie jongeren meende dat het leven geleidelijk slechter zal worden. Lr blijkt ook een grote mate van onver schilligheid ten aanzien van asociaal gedrag en criminaliteit te bestaan. Ruim 60 procent van de jongeren had niets tegen zwartrijden, bijna de helft zei winkeldiefstal te gedogen. Blijkens een tweede opinie onderzoek zijn veel jongeren zelf ook niet vies van een mis- drijfje. Een kwart zei fraude te zullen plegen met creditcards als de pakkans miniem is. Een op de acht jongeren was zelfs bereid tot een geweldsmisdrijf. Stelende bankchef gepakt in Thailand De 34-jarige filiaalchef van de Verenigde Spaarbank in Rotter dam, die eind vorig jaar met een miljoen gulden de benen nam, wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie voor geleid. Dit weekeinde haalden recherceurs hem op in Thai land. waar hij twee weken gele den met een vals paspoort werd aangehouden. Find november haalde de man in het weekein de de kluizen van de bank leeg en verdween spoorloos. Hij bleek zijn vlucht zorgvuldig te hebben voorbereid. Lidjd) tOh Dightid NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:. PI Aals i Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) i Per kwartaal via acceptgiro 82.R3) j (~l automatisch H2.85) j N'r. bank/giro: Handtekening t Lrtdti h Dagblad, Of bd 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1