f PSV oogst hoon van publiek m Titel Milan als medicijn voor kater Barcelona morst punten bij Celta Gelijkmaker Engeland op valreep in Polen Sport Weer prijs voor Marseille cijfers Werder neemt voorschot op Duits kampioenschap DINSDAG 1 JUN11993 Beenhakker verliest bekerfinale bern» Leo Beenhakker heeft Grasshoppers Zürich niet aan een prijs kurmen helpen. De club verloor zondag in Bern de bekerfi nale van Zwitserland met 4-1 van Lugano. Grasshopper stond bij rust al met 2-0 achter en kwam in de 61ste minuut terug door de Braziliaan Eiber. Daarop scoorde Lugano weer twee keer. Beenhakker werd in het begin van het seizoen aangetrokken, toen Grasshoppers in de onderste regionen vertoefde. Hij slaagde er niet in de club naar de kampioenscompetitie te loodsen. Beenhakker vertrekt na het Duitsland kandidaat voor 2006 Zurich Duitsland heeft zich zondag officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van het WK voetbal in 2006. De kandidatuur Wordt morgen op het hoofdkantoor van de FIFA in Zürich for meel overhandigd aan voorzitter Havelange. Duitsland hield het WK eerder in 1974, toen de finale tegen Nederland met 2-1 werd gewonnen. Het WK van 1994 is in de Verenigde Staten, dat van 1998 in Frankrijk. Japan heeft een goede kans de organisatie van 2002 in handen te krijgen. NAC doet goede zaken doetinchem» NAC heeft met 'Vier keer is scheepsrecht' een nieuw spreekwoord in de maak. Drie jaar achter elkaar leverde nacompetitie-voetbal niets op, maar met de 4-0 overwinning gisteren bij De Graafschap (groep B) legde NAC de basis voor promotie naar de eredivisie. Ian Wright maakte zaterdag in zijn negende interland voor Enge land zijn eerste doelpunt. De donkere aanvaller werd in de uitwed strijd tegen Polen door coach Taylor buiten de basis-opstelling ge houden. Toen Wright mocht invallen, maakte hij zes minuten voor tijd prompt de gelijkmaker. De 1 -1 in Chorzow betekende dat beide landen in groep 2 van het WK-kwalificatietoernooi ongeslagen ble ven. Morgen wacht Engeland een tweede zware klus, in Oslo. Wright won dit seizoen met Arsenal zowel de FA- als League Cup. Voor de Londense club is 'Satchmo' goud waard. In de competitie werd hij topscorer. In acht interlands kreeg hij wel kansen, maar maakte hij geen doelpunten. Taylor koos in Chorzow voor Shering- ham als vervanger van de geblesseerde Ferdinand. De spits van Tottenham Hotspur kwam slechts eenmaal in beeld toen hij de bal tegen doelman Bako schoot. Twintig minuten voor tijd maakte middenvelder Palmer plaats voor Wright. De nieuwe man testte na zeven minuten Bako met een verrassend schot. De bal hobbelde net niet over de doellijn. Weer zeven minuten later dook Wright bij de tweede paal op na een voorzet van linksachter Dorigo. Bako was kansloos: 1-1. „Een heerlijk gevoel om na twee jaar eindelijk mijn eerste doelpunt voor Engeland te maken", aldus Wright die eraan toevoegde nooit aan zichzelf te hebben getwijfeld. Als de KNVB-beker een troostprijs is, wat moet je dan met de titel runner- up? Goed geprobeerd, net niet goed genoeg, pech ge had. Feyenoord zou toege juicht zijn voor de presta tie, voor PSV restte slechts hoon voor het behalen van het vice-kampioenschap. Gisteren lieten 23.500 Oostbrabantse quasi-ma- sochisten bij de laatste wedstrijd tegen Volendam het (verbale) zweepje ook eens kletsen. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever De eerste keer dat er een mas saal gefluit door het stadion ging, voor Romario, stond Feye noord in Groningen nog niet eens voor. Het gaf aan dat het publiek gekomen was omdat er nu eenmaal voor het seizoen een jaarkaart was aangeschaft. Men geloofde er in Eindhoven niet meer in, de fans niet en de spelers niet. Na rust strikte Van Breukelen dus op 't gemakkie de veters en wandelde Van Aerle rustig naar de lijn om in te gooien. Waarom ook ambitieus doen, als de tus senstand bij Groningen-Feye- noord, als de kampioen bekend is? PSV werd in Groningen defi nitief verslagen en kon er zelf thuis tegen Volendam geen sprintje meer uitpersen. In de rust (0-0) hadden Phi- lips-baas Timmer en PSV-baas Ruts op het ereterras nog gezel lig staan keuvelen. Het zal wel niet over de laatste kwartaalcij fers van beide multinationals zijn gegaan. Die van PSV kregen er op de valreep dus nog een minpunt bij. Dat was curieus. In de eerste helft creëerde PSV welgeteld vijftien goede kansen. De mees te waren voor Romario (acht stuks) en Vanenburg (zes schit terende ballen). De gewezen aanvoerder speelde dat het een lieve lust was en strooide met geweldige passes. De kansen bleven alle onbe nut. De slappe Ellerman miste er een paar, Romario bleef het meest in gebreke, meestal door een gebrek aan scherpte, eigen lijk door een schrijnend gebrek aan conditie. Toen de ruststand van Gro- ningen-Feyenoord geen ruimte meer liet tot Eindhovense hoop, was het duel tegen Volendam verder van geen belang meer. Een nieuwe blamage leek echter in de maak, want Volendam ging voetballen en PSV hield er mee op. Het duo Bond-Berg- huis maakte prachtige goals en zorgde voor 0-2. In de laatste vier minuten werd de zaak als nog in der minne geschikt via Kalusha en een eigen doelpunt van Molenaar: 2-2. Het maakte weinig uit, PSV had de titel verspeeld en niet te gen Volendam. Hans Westerhof had het over de drie punten die bij Roda en Dordrecht '90 wa ren achtergelaten en meer al gemeen over de mentaliteit bij PSV. „We zijn er niet in ge slaagd er een hechte groep van te maken". Volgens Frank Amesen zal het nog wel even duren voordat de technische staf daar wel in slaagt. „Dat kan weieens tot kerst duren. De instelling moet om, maar dat is niet zo gemak kelijk als je denkt." Vooral niet omdat er voorlo pig nog geen speler van belang is verkocht. Afgelopen week meldde zich Bayern München met een vraag naar de transfer- prijs van Romario, maar zelf acht manager Ploegsma de in teresse van de Zuidduitsers niet serieus. Net zomin als die van Barcelona. „In Valencia schijnt wel wat te gebeuren." Ploegsma meent dat over vijf weken alle problemen zijn op gelost, dat dus alle probleemge vallen zijn verkocht. Arnesen hoopt het. „Dat is geen detail probleem, als je sommige spe lers niet weg krijgt. Maar wie niet meer bij PSV wil spelen, moet weg. Er moet wat gebeu ren, je kunt niet met dezelfde selectie het nieuwe seizoen in gaan". De naam Romario kwam niet over zijn lippen. De kleine Bra ziliaan, met zijn grenzeloze minachting voor alles en ieder een, zal echter vertrekken, des noods met bijbetaling. Hans Westerhof zei het in enkele zin nen. „De uitzonderingspositie die hij wil is een theoretisch model. En voor wat betreft zijn kwaliteiten, denk ik dat te vaak aan die ene wedstrijd tegen Steaua is gedacht. Steaua is de norm geworden." Anders ge zegd: Romario's rendement wordt door deze en gene over schat. De laatste vijf wedstrijden kan het rendement van Romario niet overschat zijn; de Brazi liaan was nergens toen het er toe deed. Tot vier puntjes kwam PSV in de laatste vijf wedstrij den. Tussen PSV en Westerhof kan het nog goed komen, tus sen PSV en Romario niet meer. CHEF* AD VAN K, en Kalusha; Vanenburg, Romano, Eller man (51. Schreuder) en Hoekstra. Vo lendam: Zoetebier; Van Loon, Binken, Molenaar en Sier (46. Koom); Den Ou den, Steur, Wasiman en Berghuis; Kras (46. De Freitas) en Bond Mooi afscheid van Bergkamp Dennis Bergkamp heeft zijn derde topscorerstitel in succes sie gevierd met een fraai doel punt, zijn 26ste van de competi tie. Dat deed de nieuwe aan valsleider van Internazionale in zijn laatste officiële wedstrijd voor Ajax in en tegen Utrecht. Bergkamps doeltreffende ac tie vlak voor rust, wegdraaien van Van der Net en hard en laag inschieten, vormde de basis voor Ajax eerste competitiezege sinds acht jaar bij FC Utrecht. Het werd uiteindelijk 2-1 voor Ajax, dat zonder de geblesseer den Jonk, Blind, Silooy, Kreek en Alflen speelde. Jonk haakte in de warming-up af met een lichte kuitblessure. Blind kampt met overbelaste hamstrings. Daardoor maakte de sterke cen trale verdediger Dick van Burik zijn debuut in de basis van Ajax. De Koek bracht twintig minu ten voor tijd de spanning terug in de gelijkopgaande wedstrijd. De aanvoerder van Utrecht schoot de bal vanuit een indi recte vrije trap achter Van der Sar. Zoals trainer Van Gaal ook aangaf, gaven de individuele kwaliteiten van Ajax de door slag. Overmars maakte vele ge miste kansen goed door de bal zes minuten voor tijd na een prachtige actie aan de linker kant op een presenteerblaadje te leggen voor Ronald de Boer: 1-2. Het betekende de eerste competitiezege op vreemde bo dem sinds bijna drie maanden voor Ajax, dat in Utrecht met de nieuwe 'uit-shirts' aantrad. Utrecht bleef voor eigen pu bliek (12.000) weer eens met le ge handen achter. De formatie van trainer Fafié verzamelde weliswaar twee punten meer dan vorig seizoen, maar het evenaarde met slechts vijftien punten uit zeventien duels de slechtste thuisbalans in de his torie van de club. eredivisie 54. Boogers 1-3, 79. Boogers 1-4, 83. Groningen prich 0-1. 27 Feyenoord 0-5 (0-2). 9. Kipnch 0-f, 27. Blinker 0-2, 73. Scholten 0-3, 78. Taument 0-4, 80. Taument 0-5. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 18.500 (uitverkocht). Gele kaart: Blinker 1-0, 19. Jansen 1-1, 32. Ter Avest 1 2. t 1-3, 78. Pronk 2-3, 89. Ter FC Utrecht - Ajax 1-2 (0-1). 41 Bergkam FC Twente - MW 3-0 (1-0). 6 Arts 1-0. 52. Gaasbeek 2-0, 82. Gaasbeek 3-0. Scheidsrechter.- Reygwart Toeschouwers: der Ende. Toeschouwi topscorers 1. Bergkamp (Aiax) 26, 2. Romario (PSV) 22, 3. Meiier (MW) 20, 4. Petterson (A|ax) 19, 5. Kipnch (Feyenoord) 18, 6. Boogers 34 22 7 5 51 81 - 34 34 20 9 5 49 87 - 30 34 12 9 13 33 49 - 57 34 12 8 14 32 41-38 34 11 7 16 29 51 - 59 34 9 11 14 29 31 - 49 33 6 13 14 25 39-54 34 8 9 17 25 36 - 64 33 7 6 20 20 33 - 75 33 6 8 19 20 34 - 78 nacompetitie NAC 0-4 (0-2). 12. Brood 0-1. Graafschap), Sas (NAC). Ajax: Van der Sar; Hansen (88. Litma- nen), Van Bunk en Frank de Boer; Vink, Bergkamp (85. Reiziger), Ronald de Boer en Davids; Petersen, Pettersson programma EREDIVISIE Vanavond: Fortuna Sittard - Den Bosch, C -Cambuur Leeuwarden donderdag: NAC - nummer 17 eredivisie, ni, groep A: nummer 16 eredivisie - Heert BUITENLANDS VOETBAL milaan gpd De prolongatie van het Italiaan se- kampioenschap diende als een medicijn voor de kater. AC Milan nam met een grimlach de dertiende landstitel in ont vangst. Een salonremise tegen Brescia hielp het 'Dream Team' over de streep. „Als ik mocht kiezen tussen een Europa Cup of een scudetto, koos ik voor het laatste", zei aanvoerder Franco Baresi in een poging om 'Mün chen' te vergeten. De tachtigduizend tifosi bo den troost en vergaten bij de huldiging dat hun idolen (die elk 400.000 gulden als premie ontvangen) sinds 9 maart van de elf wedstrijden er maar één wonnen. Wat een fraaie titel kon worden, werd een troost prijs. In punten zelfs de zwakt- ste titel van de afgelopen vijf jaar. Eén voor één werden de kampioenen gehuldigd. Fer nando de Napoli spoot gretig met champagne. Hij kon zich eindelijk op het veld onder scheiden. Zo waren er meer spelers die nauwelijks aan de bak kwamen: de voormalige schutter van Inter AJdo Serena en de vroegere dirigent van Ro de Ster Dejan Savicevic. De in ternationals Eranio, Evani, Do- nadoni en Simone hadden er net als Gullit en Papin een part time-baan bij kunnen nemen. Eigenlijk staan de pilaren van het oude Milan (van Sacchi) aan de basis van dit succes: Tassotti, Baresi, Costacurta, Maldini, Rijkaard en Van Basten. Alleen de duurste speler (Lentini) drong zich in dit elite-team. De kampioenswedstrijd toon de aan dat dit dure gezelschap diep is gezonken. Brescia kwam naar San Siro met de bedoeling om er stiekem een punt weg te halen. AC Milan had daar geen enkel bezwaar tegen en daarom sloten beide ploegen een non agressiepact. Dit leverde een draak van een wedstrijd op. Om de schijn niet helemaal tegen te hebben, scoorde elk team in de laatste tien minuten een keer. Eerst Milan via een afstands chot van Albertini, daarna maakte Brunetti met een rush door het midden van de verde diging gelijk. Daarna werden de magnum-flessen ontkurkt en spoot de champagne in de rondte. Het duel was het laatste van het Hollandse Milan in San Siro. „Frankie en Ruud! Het is beter om 100 Europa Cups te verlie zen dan jullie twee", luidde de tekst van een spandoek. In dit seizoen speelde het trio slechts één van de 53 keer als geheel samen. Van Basten was de ani mator tijdens het sterke deel van het seizoen. Zijn hoogtijda gen waren de overwinning bij Napoli (5-1 met vier treffers) en de zege op Göteborg (4-0, weer een kwartet). In totaal kwam hij tot 13 treffers. Door de enkel- Ruud Gullit maakt in gezelschap van Papin en Maldini (rechts), zijn laatste ereronde in het San Siro. Torino schoot hij vier kostbare punten binnen. Zijn treffer in de tweede derby was achteraf van kolossale waarde. Zonder over drijven mag deze titel aan het opportunisme van de bijna-ve- dramatisch afgelo- teraan worden toegeschreven, pen. Bij Sampdoria, Roma en „Toen ik naar Milaan verhuisde, blessure werd zijn nig verminkt. In augustus hoopt hij weer volledig fit te zijn. Gullits bijdrage aan deze titel moet niet worden onderschat. Zonder zijn nuttige goals bremen» sid Werder Bremen heeft zaterdag de leiding in de Bundesliga overgenomen van Bayern München. Met nog één wedstrijd té gaan. staan beide ploegen op 46 pun ten. Het doelsaldo van Werder is +30, dat van Bayern +29. De titelkandidaten spe len volgende week bij respectievelijk ti telverdediger VfB Stuttgart en 'Angst- gegner' Scnalke 04. Bremen won zaterdag de Nóordduitse derby tegen Hamburger SV met 5-0, Bayern bleef tegen VIT Bochum op 3-1 steken. Uerdingen (1-1 legen Dynamo Dresden) en FC Saarbrücken (1-4 tegen Stuttgart) keerden na één seizoen terug naar de tweede Bundesliga. Bochum is de voornaamste gegadigde voor promo tie/degradatie-wedstrijden. Werder werd zaterdag voor de eerste keer dit seizoen koploper. In de laatste minuut van de thuiswedstrijd tegen Hamburger SV zorgde de Noorse inter national Bratseth met de vijfde treffer voor de beste uitgangspositie. Rufer (2), Herzog en Kohn waren hem voorgegaan. Bayern stond tegen Bochum bij de rust al met 3-0 voor door Scholl, Ziege en Matthaus, die zijn honderdste Bundesli- ga-doelpunt maakte. In de tweede helft geloofde de thuisclub het wel. Wosz scoorde nog tegen: 3-1. „De druk ligt nu bijWerder", hield trainer Ribbeek de moed erin. Eintracht Frankfurt speelt volgend sei zoen om de UEFA Cup. De ploeg raakte vrijdag twee punten kwijt omdat de Duitse voetbalbond de overwinning van 5-2 bij Uerdingen omzette in een neder laag van 2-0. Trainer Heese had een vier de buitenlander opgesteld. De zege van 3-0 op FC Kaiserslautern elimineerde de kwalijke consequenties. Borussia Dortmund verloor de subtop per tegen Leverkusen met 1-2. Voor de wedstrijd maakte de F-junioren van Borussia en Juventus. op uitnodiging aanwezig, een ererondje met de UEFA Cup. De Italiaanse club was in twee fina- marseille rtr/afp had ik nooit gedacht dat ik drie keer kampioen zou worden", zei Gullit tevreden. Zijn vertrek staat nog niet vast, want Berlus coni wil hem nog overhalen om te blijven. Rijkaard speelde ten opzichte van verleden jaar een onopvallende rol. les veel te sterk voor de Duitse nummer drie. Alle wedstrijden in de Bundesliga be gonnen met één minuut stilte. Dit naar aanleiding van de moord op vijf Turken in Solingen. MSV Duisburg, dat in de Nederlander Alfred Nijhuis één van zijn beste spelers heeft, is zondag gepromoveerd naar de Bundesliga van het Duitse voetbal. Duis burg, dat vorig seizoen degradeerde, won thuis met 1-0 van Darmstadt en verzekerde zich van de tweede plaats. SC Freiburg was al kampioen. Voor de derde plaats die recht geeft op promotie ko men VfB Leipzig en Waldhof Mannheim in aanmerking. Het kan niet op bij Olympique Marseille. Drie dagen na de triomf op AC Milan in de finale van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen haalde de ploeg van voorzitter Tapie de negende Franse titel binnen. Doorslaggevend was de overwinning van 3-1, die voor 40.000 feestvie rende toeschouwers in het Stade Velodrome werd behaald op de laatste concurrent Paris Saint-Germain. Met nog één duel te spelen is OM niet meer te achterhalen. Paris SG en Monaco volgen op zes punten. Drie belangrijke steunpilaren maakten zaterdagavond de doelpunten voor de thuisclub. Dat gebeurde overigens pas, nadat Guerin al in de ze vende minuut de Parijzenaren de leiding had gegeven. De Duitser Voller maakte in de zestiende minuut de gelijkmaker, Boli scoorde negen minu ten voor rust met een fraaie kopbal en de Kroatische topscorer Boksic liet met nog een kwartier te spelen zijn 22ste doelpunt van het seizoen aante kenen. FC Porto, één van de drie clubs die beter was dan PSV in de Champions League, heeft de titel van Portugal zondag geprolongeerd. Porto won de uitwedstrijd tegen Beira Mar met 1-0 en vergrootte de voorsprong op Benfica tot twee punten. De andere grootmacht van het land speelde 0-0 bij Estoril. guiristain kon alleen nog voor 3-2 zorgen. „We hebben de wedstrijd in de aanvangsfase verloren", meende Cruijff, „Twee blunders, twee doelpunten, nota bene met een eigen goal. Ik vrees dat mijn club het kampioenschap uit han den geeft. We maken op beslis sende momenten te veel fouten." Koeman zag nog wel lichtpunten. „We moeten een nederlaag kun nen aanvaarden. Buitenshuis hebben we te veel problemen. Maar alles is nog niet verloren. Real Madrid speelde ook maar ge lijk." Real speelde één helft behoor lijk bij Osasuna. Een treffer was verdiend geweest. In de tweede helft kwam Osasuna gevaarlijk opzetten. De 0-0 was daardoor te recht. Real kwam daardoor voor het eerst aan kop in deze compe titie. Glasgow Rangers heeft zaterdag de derde hoofdprijs van het sei zoen binnengehaald. Voor 50.000 toeschouwers won de ploeg van Pieter Huistra in het Parkheadsta- dion in Glasgow de Finale om de Schotse FA-Cup tegen Aberdeen met 2-1. Bij rust was het 2-0. Eer der prolongeerde Rangers voor de vierde achtereenvolgende keer de landstitel en werd de Leaguebeker in de prijzenkast gezet. Met nog drie wedstrijden te spe len heeft Real Madrid in de Spaanse competitie een punt voorsprong genomen op FC Bar celona. Het gebeurde overigens weinig overtuigend. Madrid speelde 0-0 bij Osasuna, maar Barcelona verloor bij Celta Vigo. Door deze resultaten kon Depor- tivo La Coruna, lang leider, weer aanklampen in de race om de Spaanse titel. Celta speelde zondag tegen Barcelona de beste wedstrijd van het seizoen. Binnen tien minuten stond het 2-0 door Vicente na een blunder van Soler en Fer rer in eigen doel nadat Zubizarre- ta een hard schot van Ratkovic had gekeerd. Barcelona moest aanvallen zonder Stoitsjkov. De Bulgaar wordt voor de volgende week speelklaar gemaakt bij Van Toorn in Putte. Hij werd in Vigo vervangen door Vusevic. De Kroaat ontwikkelde zich als beste speler van Cruijffs elftal. Vusevic maakte in de 27ste minuut 2-1 Barcelona joeg lange tijd op de gelijkmaker, maar het lukte zelfs niet toen Alexanco in de spits was gaan lopen voor Salinas. Koeman schoot hard op de paal. In de 85ste werd het 3-1 door Gil. Be- o Roma - Napoli 4-3, AC AS Roma 2-2, Torin Parma 33-40 Sampdoria 33-36 SPANJE: Sevilla - Tenenfe 1-0, Oviedo - Gijon 2-1Rayo Vallecano - Burgos 2-1At- letico Madrid Real Sociedad 0-0, Osas una - Real Madrid 0-0, Celta Vigo - Bar celona 3-2, Cadiz - Albacete 1-1, Espanol - Oeportivo Coruna 0-2, Zaragoza - Valencia 2-1, Athletic de Bilbao - Logrones 2-0 Real Madrid 35-53 Valencia 35-42 Barcelona 35-52 Tenenfe 35-41 La Coruna- 35-50 Atletico 35-40 DUITSLAND: B a Mónchengladbach - FC Nürnberg 2-1, Wattenscheid - Karls- ruher SC 0-2, FC Kóln - Schalke 04 2-1, Bayern München - VfL Bochum 3-1, FC SCHOTLAND: FA Cup, finale: Glasgow nes 4-2, Marseille-Pans SG 3-1, Nantes- Toulouse 4-1, Bordeaux - Metz 2-1, Monaco - Lyon 2-1, Lens - Toulon 2-1. e 0-0, Sochaux - Montpellie 37-49 Samt-Etie - Bakirkoy 3-0, Fenerbahce - Kayseri 3-2, Altay - Konya 2-1Aydm - Sariyer 2-0. Galatasaray 30-66 Kocaeli 30-59 +53) Fenerbahce 30-58 Besiktas 30-66 Bursa 30-42 +45) - Korinthos 3-0. PAOK - Athm Olympiakos 33-68

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18