Sport Klasse Titel loon voor hard werken Katwijk is door niemand te stoppen Roodenburg treedt uit schaduw uano Van Basten zegt af voor Oranje jDlNiSDAGI JUN11993 Patatgeneratie yi Q De bier- en patat- I 2/ generatie van Roodenburg drinkt nu champagne. Volgend jaar speelt de formatie van Fie- lemon in de eerste klasse Hoogervorst yl Richard Hooger- Z I vorst verdedigt speelt volgend seizoen voor Rijnsburgse Boys. RB versterkte zich danig. Feyenoorcl haalt optimaal rendement uit mogelijkheden selectie Met werkvoetbal kun je ook kampioen van Nederland worden. Feyenoord heeft dat dit seizoen aangetoond. PSV en Ajax kunnen met die wetenschap in de toekomst wellicht hun voordeel doen. De eerste landstitel sinds ne gen jaar kwam in het Groninger Oosterparkstadion, gis termiddag veranderd in een roodwit gekleurde swingen de Rotterdamse veste, niet meer in gevaar. De inspiratie loze thuisclub legde de nieuwe kampioen van Nederland geen strobreed in de weg. Joszef Kiprich bracht de do lenthousiaste aanhang al na tien minuten in extase, waarna Regi Blinker, Arnold Scholten en twee maal Gas ton Taument de eindstand op 0-5 bepaalden. GRONINGEN JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER De laatste keer dat Feyenoord met de landstitel aan de haal ging, was in 1984. Gebeurde dat destijds onder de bezielende leiding van Johan Cruijff, dit seizoen had een andere 'gouwe ouwe', Wim van Hanegem, de regie in handen bij de 'Geen woorden maar daden' club. En ere, wie ere toekomt, de Krom me, gesteund door zijn rechter hand Geert Meijer en in de rug gedekt door technisch directeur Wim Jansen, heeft het optimale rendement gehaald uit de mo gelijkheden van zijn selectie. Maar de strijdliederen van de supporters ten spijt, 'Milaan dat gaat eraan', elders in Europa hoeven ze van de kampioen van Nederland niet wakker te lig gen. Daarvoor herbergt de spe lersgroep te veel middelmatige voetballers. Dat blijkt ook wel uit de resultaten in de topwed strijden. Tegen PSV werd nog twee maal gelijk gespeeld, maar van Ajax werd drie keer (twee keer in de competitie en één keer in het KNVB-bekertoer nooi) met ruime cijfers verloren. Van Hanegem wordt er 's nachts soms nog badend in het zweet van wakker. In de wed strijden tegen de zogenaamde kleintjes toonde Feyenoord evenwel de meeste stabiliteit. Op het kampioenschap valt daarom ook niets af te dingen. Sterker, omdat Feyenoord be paald niet overloopt van pure klasse, is de topprestatie die het deze competitie leverde des te opmerkelijker. En ook des te imponerender. Van de vader landse top drie heeft de club uit de Maasstad het minste spelers materiaal. Maar terwijl Ajax door de onvolwassenheid van het elftal opnieuw veel te wis selvallig presteerde en PSV an dermaal voortdurend ruziënd over straat rolde, bleef Feye noord het hele seizoen een hecht collectief. Het was het fundament waarop de dertien de landstitel in de historie van Feyenoord rustte. Daarnaast kon de constant presterende Rotterdamse knok ploeg bogen op een ijzersterke mentaliteit, een fantastische mentale weerbaarheid en een enorme werklust. „Maar", oor deelde Wim van Hanegem, „het zijn natuurlijk geen stelletje koekebakkers, want daarmee word je geen kampioen." De voormalige international met het geniale linkerbeen zei zich te ergeren aan de vaak laatdun kende manier waarop in den lande over de titel van Feye noord wordt gesproken. „We worden of de kampioen van de armoede genoemd, of de werk- kampioen. Het lijkt wel of Ne derland verbouwereerd is dat een ploeg die hard werkt kam pioen kan worden. Ik vind dat belachelijk." Niet begrijpend schudde Van Hanegem zijn hoofd en de don kere krullen wiegden loom heen en weer. „Ik weet ook wel", ver volgde hij, „dat er in Nederland een heleboel mensen zijn die een hekel hebben aan hard wer ken, maar wij tqevallig niet. En", zo vroeg hij zich hardop af, „wat is er tegen hard werken? Ik wou dat negentig procent van Nederland hard wilde werken, dan zou het er hier financieel en economisch gezien een stuk be ter voorstaan." Het feestgedruis liet Van Hanegem zo veel als mogelijk aan zich voorbij gaan. Hij was na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van Vliet als een haas naar de kleedkamers ge sneld en genoot, leunend tegen een muur en een sigaretje tus sen de vingers geklemd, in stilte van zijn eerste landstitel als trai ner in zijn eerste jaar als trainer van Feyenoord. „Ik kan moeilijk nu ineens op mijn kop gaan staan of iets anders geks doen, Dolle taferelen in de Feyenoord-kleedkamer. Ruud Heus (rechts) en Rob Witschge spuiten met champagne. foto ANP zo ben ik niet. Maar dat ik hier wat stilletjes sta betekent niet dat ik niet enorm blij ben. Ik hoef niet zo nodig vooraan te staan. Het is hun titel. Ik ben niet zo belangrijk. Een coach wordt vaak belangrijker ge maakt dan hij in werkelijkheid is. Het juichen laat ik liever aan anderen over." Van Hanegem keek ook al weer vooruit. „Aan instelling ontbreekt het ons niet, maar voetballend moet het beter. Er meer voetbal inbrengen wordt ook onze belangrijkste doelstel ling. Zoals Ajax en ook PSV kun nen spelen, kunnen wij niet. Daar hebben wij het materiaal niet voor, maar het kan beter. En onze werklust moeten wij al tijd blijven behouden. Maar ik heb zo'n idee dat dat geen pro bleem is." De honger is nóg niet gestild LUNTEREN ROB ONDERWATER Pal naast de feestende meute in Lunteren weigerde Katwijk-trai- ner Cees Guyt aan morgen te denken. De man die volgend seizoen de kapitein van het oranje gekleurde schip is, liet zich de felicitaties na de behaal de zaterdagtitel (5-1 winst) wel gevallen. Eerst maar even ge nieten. Wat de toekomst brengt zien we later wel, luidde zater dagmiddag het motto van de rechterhand van de scheidende trainer Arie Lagendijk. Voor Guyt wordt het er vol gend seizoen allemaal niet ge makkelijker op. Het is in de voetballerij immers een onge schreven wet dat kampioenen in het daaropvolgende seizoen (uitzonderingen daargelaten) worden geconfronteerd met mindere prestaties. Op voor hand is Guyt niet bang voor 'volgevreten' voetballers. „Als we deze selectie bij elkaar hou den met de nodige versterkin gen, dan ben ik nergens bang voor", zei de opvolger van Arie Lagendijk. Het wordt voor Guyt moeilijk om de prestaties te evenaren, want Katwijk reikt dit seizoen hoog. Guyt was zaterdag diep onder de indruk: „Als het loopt, zijn we door niemand meer te stoppen." Opvallend was dat Katwijk ook zonder Pim Langeveld (hij viel na 23 minuten uit), Carlo van Zeist (geschorst) en de nog steeds geblesseerde doelman Teun van Duyvenbode excel leerde. Vooral de invalbeurt van Edwin Verhoogt was spraakma kend. Guyt: „Dat is nu de kracht van Katwijk. Verhoogt was door iedereen afgeschreven, hij heeft het laatste half jaar geen enkele wedstrijd gespeeld. En als je Haarlem wil Hans Zwaan Haarlem heeft serieuze be langstelling voor Hans Zwaan. De spits van Katwijk heeft vanavond een bespre king met trainer Hans van Doorneveld. De 28-jarige spits van Katwijk heeft inte resse voor een overgang naar de eerste-di visieclub. Zwaan: „Maar dat wil nog niet zeg gen dat ik ga. Eerst wil ik van Van Doorneveld weten-hoe de selectie er komend sei zoen gaat uitzien. Dan neem ik een beslissing." ZEIST GPP Marco van Basten heeft zich zon dagavond bij bondscoach Dick Advocaat afgemeld voor de WK- interland van volgende week woensdag in Rotterdam tegen Noorwegen. „Hij wil dit seizoen niet meer spelen om zijn enkel rust te gunnen", hoorde Advocaat een paar uur na terugkeer uit Chorzovv, waar hij Polen-Enge land had bijgewoond. Morgen avond zit de bondscoach op de tribune in Oslo bij Noorwegen - Engeland. De spits van AC Milan werd af gelopen woensdag kort voor af loop van de Europa Cup-finale te gen Olympioue Marseille naar de kant gehaald en ontbrak zondag in de kampioenswedstrijd van Milan tegen Brescia. De laatste keer dat Van Basten voor Oranje in het veld kwam. was vorig jaar oktober in Rotterdam tegen Polen (2-2). Twee maanden later, in de uitwedstrijd tegen Turkije, moest Van Basten op het laatste mo ment afhaken vanwege een bles sure aan de enkel. Daaraan werd hij enkele dagen later geopereerd Advocaat maakt vandaag de se lectie zonder Ruud Gullit bekend, die zich definitief voor het Neder lands elftal heeft teruggetrokken Twijfel bestaat er nog over de ge blesseerde Ajacieden Blind en Jonk. De bondscoach is van plan de selectie al vrijdag bijeen te roe pen en wil zaterdag in het Olym pisch Stadion een oefenwedstrijd spelen tegen Jong Oranje. Daarbij ontbreken in elk geval Jan Wou ters (Bayern München) en Ronald Koeman (Barcelona), die nog competitie-verplichtingen heb ben. Aanvoerder Henk Langemaat toont de beker aan de jubelende Katwijkse supportersschare. dan ziet hoe zo'n jongen invalt, ongelooflijk." Bij Katwijk is het motto (vrij naar Henny Huisman) 'met zijn allen'. De saamhorigheid maakt de club tot een sterk collectief. Daarin is duidelijk de hand van Lagendijk merkbaar. Hij laat ie dereen in zijn waarde. Guyt: „Bij Katwijk is iedereen gelijk. De trainer kan het niet alleen doen en voor het team", wij zend naar het tweede elftal aan de rand van het veld, „heb je meer dan elf spelers nodig." Omdat de basis al is gelegd maakt Guyt zich niet druk voor de aanstaande competitie. „Er verandert weinig. Arie blijft er in principe gewoon bij. Alleen de rolverdeling wordt anders. Als er straks eventueel problemen zijn, komen we daar samen wel Verder wenste Guyt zaterdag niet te kijken. Begrijpelijk, want Katwijk kan nog een prijs in de wacht slepen. Op 12 (uit) en 19 juni (thuis) tegen zondagkam pioen Holland (de ploeg van Melbi Raboen) wacht de strijd om de algehele amateurtitel. foto kees van hoocdalem Guyt heeft geen enkele vrees over de motivatie van 'zijn' spe lers: „Er wordt in de kleedkamer al druk over gesproken. We gaanervoor." De honger van Katwijk is niet te stillen. Oude stadsderby tegen UVS kan weer herleven DELFT ROB VAN DER ZANDEN Roodenburg hoort weer een beetje bij de elite van het zondagvoetbal. De club uit Lei- den-Noord, die jarenlang in de schaduw van UVS opereerde en leek vastgeroest in de middenmoot Vreugde en verdriet van de tweede klas- lagen dicht bij elkaar se, klom gisteren op op het veld van DHC. naar de eerste klasse Terwijl een speler van door de promotie- Neptunus languitin wedstrijd tegen het gras ligt en de ne- Neptunus met 2-1 derlaag verwerkt, vie- te winnen. Daarmee ren de Roodenbur- komt de oude stads- gers feest. Het span- derby tussen de doek wordt gedragen twee Leidse voetbal door Henk Buyn bolwerken na bijna (links) en Paul Pikaar. vijftien jaar weer te- foto rug. loek zuyderduin De voetballiefheb- ber in de Sleutelstad maakt zich nu al op voor de herleving van deze kraker uit de ja ren zestig en zeventig. De vraag is echter of UVS en Roodenburg volgend seizoen in die eerste klasse bij elkaar worden ingedeeld. Volgens voorzitter Marius Wunderink die in zijn loopbaan als Roodenburgs praeses nog nooit zo'n 'lekker pijppie' rookte als gisteren is de kans op de terugkeer van het competitieduel UVS-Roodenburg 'erg groot'. Op het neutrale veld van DHC in Delft sneeuwde dat interessante 'detail' gisteren in feite onder in de feestvreugde die zich meester maakte van de Leidenaars. „Feit is dat we de eerste klasse hebben bereikt en ik denk dat we daar thuishoren. We hebben een prima seizoen gedraaid en ook in de nacompetitie en vandaag wonnen we Ver diend", aldus keeper Marcel Vink. „We heb ben een elftal dat volgend seizoen zeker in de middenmoot moet kunnen meedraaien, daarvan ben ik overtuigd." Volgens kilometervreter Richard Gottmer is Roodenburg niet langer een doorsnee ploeg die het vooral moet hebben van spits Marcel van den Burg. „Jarenlang teerden we vooral op de klasse en doelpunten van Marcel. Roodenburg is nu veel meer. We hebben drie hele goede spitsen rondlopen en dat is natuurlijk wel even een verschil", aldus de geroutineerde middenvelder, die halverwege dit seizoen werd teruggehaald uit het tweede. Gottmer doelde onder anderen op de ta lentvolle rechtsbuiten Peter Kruit en link- spoot Patrick Kamperveen. Laatstgenoem de vindt dat niet alleen in de voorhoede de groei zichtbaar is. „Roodenburg heeft voor elke linie nu genoeg goede spelers. Dat is voor een trainer stukken fijner. Misschien is dat wel het probleem geweest van de voor bijejaren." Trainer Eelco Fielemon kan dat beamen „Er is nu strijd voor een basisplaats en dat is goed. De jongens die ik dit seizoen moest teleurstellen en op de bank zette, gingen nóg harder trainen. Dat is prettig." Volgens de pas 28-jarige coach, die hal verwege het vorige seizoen het werk van de teleurgestelde )an Reurings overnam, is er veel veranderd in korte tijd. „ik kreeg de groep als degradatiekandidaat in handen gedrukt, anderhalf jaar later staan we in de eerste klasse. Dat is erg snel, maar we gaan er voor in die klasse. Daar wordt nog meer gevoetbald dan in de tweede en dat ligt Fielemon bekende doodop te zijn na het enerverende seizoen. „Man, schei uit. Ik ging de laatste maanden met het voetbal naar bed en stond ermee op. Alleen nog maar met die promotie bezig. Thuis heb ik de laatste weken geloof ik niets meer ge zegd. Dat ga ik vanaf vandaag maar even goedmaken, denk ik."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17