Tekort Rijnwoude naar 1,2 miljoen Open dag waterrecreatie druk bezocht Alphense homo's willen islamieten niet als buur Alphense scholen in finale Rijn- en Veenstreek Voetballers protesteren Vreugdeoord ziet toekomst somber in DINSDAG 1 JUN11993 CHEF* GERT VISSER. O -CHEF JANET VAN DIJK, 071-1 De gemeente Rijnwoude moet voor volgend jaar 1,2 mil joen bezuinigen. Doordat de algemene uitkering uit hel gemeente fonds verder terugloopt en vooral de uitgaven voor het wegenonderhoud flink toenemen, dreigt de ge meente volgend jaar in de rode cijfers te komen. Een maand geleden werd het tekort voor 1994 nog op 'slechts' 360.000 gulden geschat. rijnwoude «ruud sep Tot nu toe werd alleen voor de Hazerswoudse wegen jaarlijks een half miljoen opzij gezet voor groot onderhoud. De voor malige gemeenten Koudekerk en Benthuizen trokken hiervoor eens in de vijf jaar geld uit. On langs zijn alle wegen in Rijn woude ondergebracht in een wegenbeheersplan. Volgens dat plan zou er voor het onderhoud van alle gemeentelijke wegen per jaar 1,8 miljoen nodig zijn. Omdat dat te veel is voor de ge meente, zullen de wegen moe ten worden onderhouden voor 1,3 miljoen gulden. Een andere stijger in de be groting is de post bodemsane ring. Hiervoor is in 1994 100.000 gulden meer nodig. Aan perso neel is de gemeente volgend jaar drie ton meer kwijt. Het eventueel inwilligen van de looneis van de ambtenaren zal Bromfietser verleent geen voorrang nieuwkoop* Bij een ongeval op de Aarlanderveenseweg is een 16-jarige bromfietser uit Nieuwkoop gewond geraakt. Hij reed in de richting van Nieuwkoop en verleende geen voorrang aan een van rechts komende auto, bestuurd door een 42-jarige man uit Zevenhoven. Een botsing was niet te vermijden. De bromfietser is met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Engelsman raakt van de weg ter aar Op het Kerkpad in Ter Aar is zaterdagnacht een brom fietser gewond geraakt. De man, een 26-jarige in Alphen verblij vende Engelsman, reed op een bromfiets die door nog onbeken de oorzaak van de weg af raakte. Deze man is met hoofdletsel naar een ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Zijn passagier, een 28-jarige in Langeraar verblijvende Engelsman, kwam met de schrik vrij. dat tekort overigens niet vergro ten. Hoofd financiën P. Hoek stra verwacht dat tegenover een loonsverhoging weer een verho ging van de rijksuitkering zal staan. Tegenover de verwachte te korten zet de gemeente nog geen bezuinigingen. In het na jaar moet ook in Rijnwoude een kertakendiscussie losbarsten, waarmee de benodigde bezui nigingen boven tafel moeten komen. Het ligt in de verwach ting dat investeringen die nu nog als 'gewenst' worden aan gemerkt, dan worden geschrapt. Op de lijst van gewenste inves teringen staan onder meer de nieuwbouw voor een peuter speelzaal en voor jongerencen trum Stek in Hazerswoude- Dorp. Auto-inbraken Twee mannen (23 en 33 jaar) zijn gistermiddag op heterdaad betrapt bij een auto-inbraak in Alphen. De auto stond gepar keerd aan de Hoorn. Voorbij gangers zagen de mannen bezig met het lospeuteren van een autoradio en waarschuwden de politie. Door heel Alphen heen zijn tijdens het pinksterweekeinde twaalf auto-inbraken gepleegd. Er werden vijf radio-cassettere corders, twee autoradio's, een tas met geld en tas met een pas poort weggenomen. Drie keer bleef het bij een poging tot in braak. Op de Woudwetering streden zaterdag de drakeboten om de hoogste eer. Alphen en Woubrugge bundelden krachten foto ben de bruyn alphen/woubrugge* U AAN DEN RUN Ze voelen zich overrompeld door burgemeester en wethouders en daarom zijn ze boos. De be stuurders van de stichting homoseksualiteit Alphen (SHA) gingen in februari akkoord met de tij delijke vestiging van Marokkaanse jongeren in de ruimte naast hun clubgebouw. Die beslissing kwam tot stand onder grote druk van het gemeentebestuur. En dat neemt de SHA B en W bijzon der kwalijk. Zij verwijt de collegeleden een gebrek aan 'sociale capaciteiten'. De SHA strijdt al geruime tijd tegen het plan om de leegstaande ruimte naast het SHA-onderko- men aan de Prinses Marijkestraat te verhuren aan de stichting Shabab, een club voor Marokkaan se jongeren. De SHA vindt dat je vraagt om moeilijkheden wanneer je islamieten naast homo- sexuelen huisvest. De islam bestraft hun seksuele geaardheid met 'ontmanning'. Dat de SHA in februari toch nog instemde met Shebab als tijdelijke buurman, is te wijten aan persoonlijk ingrijpen van burgemeester Paats. Hij vroeg de voorzitter van de SHA of de Marok kaanse jongeren de ruimte voor de duur van de Ramadan mochten gebruiken. De SHA moest snel beslissen, want-de islamitische vastenmaand stond al voor de deur. Een dag nadat de burgemeester zijn vraag stelde, zei het SHA-bestuur 'ja'. En nog weer een dag later betrokken de Marokkaanse jongeren de ruimte naast de SHA. De Ramadan bleek al te zijn begonnen. Achteraf vindt de SHA dat zij door de burgemeester in een onmogelijke positie is gemanoeu vreerd. „Ons 'nee' zou opgevat kunnen worden als discriminatie of onwil van onze kant. Ons 'ja' zou problemen kunnen geven", schrijft het bestuur in een boze brief aan de gemeenteraad. De persoonlijke bemoeienis van Paats ziet het bestuur als een 'overrompelingstechniek', die getuigt van een gebrek aan 'sociale vaardigheden' bij het gemeentebestuur. „Tegen een burgemeester zegt toch niemand nee." joost panhuysen Het was nog rustig rond de Zegerplas in Alphen toen wethouder De Jong zater dag het startsein gaf voor de open dag waterrecreatie. In luttele seconden wist hij een loodzwaar gewicht naar de top van een mast te hijsen. Alphen en Woubrugge bundelden dit jaar hun krachten om een zo aantrekke lijk mogelijke 'Open Dag Waterrecreatie' te presenteren. Aangemoedigd door het fraaie weer stroomden jong en oud in groten getale toe. Fokhijsen was slechts een van de vele activiteiten rond en op de Zegerplas. Presentatrice Gerda Havertong liep zich de benen uit het lijf om elk onderdeel van commentaar te voorzien. Gewapend met een draadloze microfoon onder vroeg ze menige watersurfer, zeeverken ner en visser op onbevangen wijze. Haar stem schalde door de vele spea kers die langs de waterkant waren opge steld. Zelfs toen ze in een motorboot over het water scheerde om de indruk wekkende prestaties van blootvoetskiër Jacques Vogelaar van nabij te volgen, kon het publiek zo delen in haar enthou siasme. "Onze Lieve Heer wandelde over het water. Nu zijn we zo ontwikkeld dat we eroverheen skiën," klonk het uit de luidsprekers. Wie na die opmerking plot selinge bliksemschichten en donderwol ken had verwacht, kwam bedrogen uit. Het bleef de hele dag schitterend weer. Nieuwe leden Bij de kinderen was een bezoekje aan de aangemeerde boten populair. Zo leidde Mischa Van Lindt van Vereniging Wilde Vaert groepjes jeugdige bezoekers rond in de machinekamer van een oud vrachtschip en demonstreerde de alles behalve geruisloze dieselmotor. Van Lindt: "Er zijn nog nooit zoveel mensen op deze dag komen opdagen. We kun nen de aandacht goed gebruiken, want onze vereniging is aan nieuwe leden toe." Ook andere verenigingen deden aan ledenwerving, maar de meeste aandacht van het publiek ging toch uit naar de promotie-activiteiten van de Koninklijke Marine. Allereerst mocht een patrouille vliegtuig in 'fly past' en met het bom- menruim open over de Zegerplas vlie gen. Het publiek vond het prachtig en de piloot waarschijnlijk ook, want hij vloog vaker en een tikkeltje lager over het meer dan was gepland. Spectaculair was de reddingsdemon stratie met een Lynx-helikopter die, een maal geland, werd omringd door een dichte zwerm enthousiaste bewonde raars. Het opsporen en redden van dren kelingen behoort tot de vaste taken van de helikopter en op de Zegerplas kon men zien hoe dat in zijn werk hoort te gaan. Met acrobatische lenigheid werd een vanuit de helikopter middenin het meer gedropte kikvorsman door een collega uit het water gered. Even later gebruikte een van hen de Lynx om over de Zeger plas te skiën, vrolijk wuivend naar het publiek alsof het een wandelingetje met de hond betrof. „Schitterend", klonk het aan de kant. Tromgeroffel Hetzelfde enthousiasme trof men aan in Woubrugge. Aan weerszijden van de Woudwetering was het een zee van rode petjes en beide terrassen zaten propvol, iedereen leefde mee met de door drei gend tromgeroffel begeleide Drake- bootraces, waarin zestien teams om de hoogste eer peddelden. Zelfs toen een van de fraaie boten in volle vaart kap seisde, bleef er onder de deelnemers en toeschouwers een uitgelaten stemming heersen. Na het tot de halve finale gebracht te hebben, smeten de leden van een team elkaar allemaal in het water om vervol gens doodgemoedereerd naar de over kant te zwemmen en daar een pilsje te pakken. Het brandweerteam moest het in de finale afleggen tegen het Rietveld team, maar de laatste wedstrijd was zo spannend dat presentator John Kroon pas na overleg met de jury kon zeggen wie de winnaars waren. "Een kwestie van tienden van seconden", zo meldde Kroon op bewogen toon. Een touwtrek wedstrijd en een groot feest met laser show stonden er garant voor dat het nog lang onrustig bleef in het dorp. KOUDEKERK Een 11-jarige jongen uit Voorschoten heeft zondagmiddag brand gesticht in een woning aan de Dorps straat in Koudekerk, waar hij met zijn ouders op visitie was. De jongen speelde op de eerste verdieping en stak daar de brand in de prullenbak. Zijn ou ders en de bewoners van het huis doofden het vuur. 'Waterliedje' slaat aan Varkensfokker kan niet uitbreiden ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN VRIJE TUD Circus Op het evenemententerrein aan de Churchillaan in Nieuwkoop staat donderdag 3 en vrijdag 4 juni de circustent van Circus Bavaria. De voorstellingen zijn op donderdag 16.15 en 19 uur en op vrijdag alleen 16.15 uur. De kassa is op die dagen open van 11-13 uur. Kookles Het Internationaal Trefcentrum voor Vrouwen en Meisjes ZAHRA, organiseert maandag 7 juni in hun clubgebouw aan de Ruisdaelstraat 57a in Alphen kookles. Leden en niet-leden kunnen vanaf zeven uur leren hoe ze Spaanse tortilla moeten maken. Toegangsprijs leden: 5 gulden, niet-leden 7,50 gulden. Opgeven bij B. Postma: 01720- 94272. Avondvierdaagse Op 7, 8, 9 en 10 juni wordt de jaarlijkse avondvierdaagse in Al phen gelopen. Deelnemers kun nen zich inschrijven voor de af standen 5, 10 en 15 km. Start plaats is de Rijnstreekhal aan de Dillenburg. Starttijd: tussen 18 en 19 uur. Inlichtingen: R. Hoogervorst, telefoon 01720- 74192. Avondvierdaagse De avond-wandelvierdaagse wordt in Noorden gehouden van 7 tot en met 10 juni. Start voor de 10 kilometer om 18.30 uur, voor de 5 kilometer om 19 uur bij De Bun. Deelname 4,50 gulden. RüNWOUDE» De acties van de vier voetbalclubs in Rijnwoude worden grimmiger. Onlangs kondigden ze die al aan met het ophalen van handtekeningen langs de deur. Zaterdag hielden ze een voetbaltoernooi in Benthuizen. De vlaggen van de verenigingsgebouwen hangen halfstok. En de voetballers speelden met rouwbanden om. De senioren voetbalden tegen de junioren. Het schrijnende is dat de junioren wellicht nooit senior kun nen worden in Rijnwoude. Daarom droegen twee elftallen speciale t-shirts met de tekst: de jeugd heeft de toekomst maar niet bij een Rijnwoudse voetbalvereniging, als het aan de gemeente ligt. De in zameling van handtekeningen is op dit moment in volle gang. Een van de leden van het actieco mité, Chr. Lahnstein, verwacht dat er in totaal zo'n 4000 worden opgehaald. Deze worden tijdens een commissievergadering op 9 juni aarrwelzijns-wethouderG. Hoogendoorn overhandigd. De voetbalverenigingen hebben op diverse plaatsen in de gemeente Rijnwoude spandoeken gehangen, met de tekst 'de jeugd heeft de toekomst maar niet in Rijnwoude.' Aanleiding voor de protesten is de tienvoudige huurverhoging die de gemeente aan de voetbalvereni gingen met ingang van 1 januari wil opleggen. Dit zou dan weer tot een forse contributieverhoging leiden. Lahnstein vreest dat in dat geval veel voetballers zullen afhaken. foto ben de bruyn Vier basisscholen uit Alphen zijn door een jury uitverkoren om op 17 juni mee te doen aan de finale van het Water-music- festival in het Parktheater. De leerlingen van deze scholen hebben meegedaan aan een wedstrijd van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Als op dracht moesten de leerlingen van de groepen zeven en acht een liedje maken over het the ma water. Behalve de leerlingen van De Hoeksteen, De Ridderburcht en Timotheus zijn ook De Tam boerijn uit Nieuwveen, De Overtocht uit Nieuwkoop en Tandem uit Gouda van de partij tijdens de finalemiddag in het Alphense theater. Het is de be doeling van Rijnland dat er van het winnende liedje een CD wordt gemaakt. In totaal hadden 20 scholen in de regio een bandje met een liedje over water ingestuurd. Al le scholen kregen van Rijnland een lespakket en de Jeerlingen een stripboekje over water. Aan het lespakket was de vraag ge koppeld of de leerlingen een liedje wilden schrijven en dat op de band opnemen. Uiteinde lijk kwamen er twintig liedjes bij het hoogheemraadschap bin- Moeilijk „Dat is een leuk aantal en de kwaliteit is erg aardig. De kinde ren hebben er iets leuks van ge maakt. De jury had het knap moeilijk om de beste zes er uit te halen", zegt voorlichter Cees Meijers van Rijnland. Rijnland hoopt met deze actie de jeugd meer bij het milieu (en in het bijzonder het schone water) te betrekken. „De schoolkinderen zijn de mensen van de toe komst, vandaar dat we voor die groep gekozen hebben. Als je die weet te pakken over dit on derwerp, werkt dat op termijn door. Althans, dat hopen we." Het project is niet zomaar op gezet. „In 1984 is Rijnland be gonnen met een proef van fos- faatbestrijding in de Nieuw- koopse Plassen, de Geerplas, de Langeraarse Plassen en de Reeuwijkse Plassen. Een project dat internationaal in de belang stelling staat. „Daar zijn we trots op, vandaar dat er uitge breid aandacht aan wordt be steed", zegt Joop van der Does, coördinator waterbeheer bij Rijnland en nauw bij dit project betrokken. Volgens Van der Does is er vooral bij de Geerplas sprake van succes. „Dat was hier ge makkelijk, want het is afgeslo ten water. Daardoor kunnen we het ingelaten water verminde ren en ook zuiveren. Om de fos faten in de bodem te kunnen aanpakken is een laag van tien centimeter weggehaald. De bagger is opgeslagen in een de pot in de buurt van de plas en na bewerking verkocht als tuin aarde. Het hele proces is op simpele wijze beschreven in het stripboekje", zegt voorlichter Meijers. De winnende school krijgt een tocht met een zeilklipper over het IJsselmeer en de leer lingen een t-shirt. HAZERSWOUDE EVELYNE LAMMERDING Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen zet zich schrap. De gemeente moet fors bezuinigen. De vereniging vreest dat ook zij dit jaar moet inleveren. „Uit het verleden is gebleken dat het welzijnsbudget een makkelijk doelwit is", zegt voorzitter A. Werring. Vanaf 1991 tot dit jaar is de subsidie voor de vereniging met twintig procent gedaald: van 25.000 naar 20.000 gulden. Daarnaast dalen inkomsten uit andere bronnen ook. „Ik zeg niet dat we op de fles gaan. Maar het gaat steeds slechter. Wij mogen bijvoorbeeld onze zalen niet meer verhuren voor bruiloften en partijen vanaf 1 januari van dit jaar. Dat was een belangrijke bron van inkom sten. Terwijl het jaar daarvoor juist werd gezegd dat we de za len meer moesten verhuren om aan geld te komen. We kregen toen minder subsidie", zegt Werring. lerlei acties worden geor ganiseerd om aan geld te ko men. Maar de oud-papieracties leveren al lang niet meer zo veel op als in het verleden (enkele jaren gelden werd er nog vijf cent geboden voor een kilo, nu is dat een cent voor een kilo). Daarom ging de vereniging maar wafels verkopen. De acti viteiten worden voor de leden ook steeds duurder", waar schuwt Werring. De gemeente Rijnwoude is niet in staat om de varkens fokkerij van de gebroeders Smits te kopen. Het bedrijf, dat na de aanleg van rijks weg 11 tussen de weg en het spoor komt te liggen, moet naar verwachting on geveer één miljoen gulden opbrengen. En zo veel geld heeft de gemeente niet. Omdat de gemeente het bedrijf en het er naast gele gen woonhuis toch graag wil kopen, is zij officieel van strategie veranderd: het wordt de varkensfokker on mogelijk gemaakt oin uit te breiden, zodat hii vanzelf wel overstag gaat, noopt de gemeente. Tot nu toe was in het be stemmingsplan opgeno men dat de fokkerij en de woning moesten verdwij nen. Maar omdat zoiets ae verplichting voor de ge meente met zich mee brengt de boel ook echt te kopen, wordt dat veran derd. „Toen bleek dat uit kopen te duur is hebben we gezegd: laat ze daar dan maar zitten. We leggen nu de bestemming stijl om de gebouwen heen. zodat uit breiding onmogelijk Is", al dus burgemeester M. Boe len. De gebouwen komen straks bijzonder ongunstig te liggen, omgeven door ijn. een rijksweg geluidswerende voorzieningen. Boelen: „We hopen op die manier de ge bouwen toch nog te kun nen verwerven, zij het dan voor veel lagere prijzen dan nu het geval is."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11