Politie betrapt 50 wildkampeerders De verrukking van een 53 jaar oude Cadillac 'Je verbetert de wereld niet in één avond' Leiden Regio Auto in de verkeerde versnelling P 'Er moet toch wel ergens plek zijn?' DINSDAG 1 JUN11993 10 De politie in de Duin- en Bollenstreek en de stichting Zuidhollands Landschap hebben het afgelopen pinkster- weekeinde 50 mensen die niet op officiële kampeerplaat sen stonden weggestuurd uit de duinen. Het was de eer ste gerichte actie tegen wildkampeerders in de regio. De politie en de stichting die tegen deze overtredingen ook bekeuringen mag uitschrijven lieten het overigens bij waarschuwingen. Er werden nog geen mensen op de bon geslingerd. Tot voor kort liet de politie het wildkamperen oogluikend toe. De laatste tijd zetten echter steeds meer toeristen hun tent, caravan of camper neer op plaatsen waar dat niet is toege staan. Vermoedelijk komt dat door het strenge optreden in Zeeland tegen wildkampeer ders, waardoor veel wijk hebben genomen Zuidhollandse kustgebied. Ver der is het aantal kampeerplaat sen in de Duin- en Bollenstreek de afgelopen jaren afgenomen. De overlast en de vernielin gen in de natuur zijn door de 'vrije kampeerders' zo groot ge worden, dat ook de politie in dit gebied harder gaat optreden. De komende tijd zal zij geregeld acties houden. Daarbij worden wildkampeerders in eerste in stantie aileen nog maar wegge stuurd. Later worden de toeris ten ook op de bon geslingerd. De hoogte van de boetes kan oplopen tot 150 gulden. Volgens Peter Ravensbergen, opzichter van de terreinen van de stichting Zuidhollands Land schap langs de kust, is de actie van het afgelopen weekeinde vooral preventief bedoeld. „We hopen mensen duidelijk te ma ken dat we niets meer ooglui kend toelaten." Volgens de mensen van de stichting zijn de illegale kam peerders vooral Polen en Ieren die op zoek zijn naar werk. Daarnaast is er een groep kam peerders die in de vroege avond geconfronteerd wordt met over volle campings. Om het beide groepen gemakkelijk te maken, is er een piketdienst van cam pings ingesteld. Op deze kam peerplaatsen wordt voor kam peerders die geen plekje kun nen vinden te allen tijde plaats vrijgemaakt. jeroen Engelbert uit Badhoevedorp is zijn Ford Thunderbird uit 1960 liefdevol met een buiten model veger aan het poetsen. Het chroom glimt nog harder dan een spiegel en op de ramen is werkelijk geen vlekje meer te zien. Op de vraag wat het inmense bakbeest moet kosten, kijkt hij verdrietig naar de vragensteller „Deze is niet te koop, hij is helemaal van mezelf. Nou ja, als u 45.000 gulden biedt, dan kunnen we erover praten. Als ik iets verkoop, leg ik er altijd geld bij", vertelt de Badhoevedorpse autoverko per. Aan kijkers had hij in elk geval geen gebrek. Het Oldtimer Festival, dat zaterdag, zondag en maan dag voor de achtste maal in de Lissese Hobaho- hallen werd gehoudep, trok een kleine achtdui zend kijkers, liefhebbers, fanaten en kopers. Bij de Jaguarstand van Cees van Oudenaaren uit Haarlem verdringen de liefhebbers zich op, in cn onder de elf auto's die hij te koop heeft. Een De Lorean met vleugeldeuren heeft natuurlijk ook wel 'iets' spectaculairs. 'Alle opties zijn bespreek baar' staat op het kaartje achter de voorruit. 'Or- gineel 39.000 mijl' is een verdere toevoeging die de aanstaande koper moet prikkelen zich een dergelijke auto aan te schaffen. „Deze beurs is de interessantste van heel Ne derland," weet de Haarlemmse koopman. „De mensen hier zijn niet zo agressief als elders. Ik heb er nu twee van de elf verkocht en heb enorm veel contacten gelegd." Vooral het E-type, een tweepersoons sportwagen met een gigantische hoeveelheid paardekrachten, trekt bekijks. Vol gens Van Oudenaaren is dit type het mooiste mo del dat de jaquar-fabrikant ooit heeft ontworpen. „Maar eerlijk is eerlijk" en zijn blik gaat naar een auto van z'n buurman, „de allermooiste auto van deze show is die daar." Het is een Cadillac uit 1940. Veel bezoekers blijven hoofdschuddend op een eerbiedige afstand kijken. Weinig commen taar, veel open monden en kreten als 'oeh hé' en 'halleluja'. Even verderop staat een Packard uit 1950. Een wat ouder echtpaar staat er wat teleurgesteld bij. „Wat jammer, dat-ie al verkocht is", verzucht de man, „Ik heb er vroeger ook één gehad. Wat een kar. Je moet ervan houden, net als van een '/rouw." De man stevent op de verkoper af en be gint een verhandeling over z'n voorliefde. Zijn vrouw loopt verveeld door. P. Muns heeft acht auto's te koop. Voornamelijk 'Italianen' en 'Ame rikanen'. Twee zijn er inmiddels verkocht. „Lisse is een klasse-beurs. Leiden is daarmee vergeleken armoede. We moeten eerlijk zijn, de markt is be hoorlijk in elkaar gestort. Wie gaat er nog met zo'n auto boodschappen doen? Da's onbetaal baar geworden. Dit zijn eigenlijk allemaal autootjes om er bij te hebben en da's prijzig." Sommige autohandelaren durven kennelijk toch niet op het uiterlijk van de auto alleen te ver trouwen. Op de parkeerplaats is een rode Pontiac voorzien van een bordje met het opschrift 'sex'. De verkoopkaart bij de wagen maakt duidelijk wat de handelaar daarmee bedoelt. „Nu ik toch Uw aandacht heb, kunt U het volgende telefoon- r bellen voor informatie over deze auto." Zuidhollands Landschap in actie tegen wildkampeerders in de duinen noordwukerhout/noordwuk irene nieuwenhuuse In de bossen van natuurgebied Nieuw Leeuwenhorst in Noordwijkerhout heeft een Duits echtpaar een mooie plekje on der de maan gevonden. Zij hebben zich teruggetrokken in hun tent. Peter Raven sbergen van Het Zuidhollands Land schap komt hen storen. Het is zaterdag avond half elf. Het paar wordt gesommeerd elders een plaats voor de nacht te zoeken. „We doen hier toch niks", pruttelen de oos terburen nog even tegen. Maar Ravens bergen is onverbiddelijk. „Illegaal kam peren mag hier niet meer. Over een kwartier komen we kijken of u weg bent." Ravensbergen, opzichter over de ge bieden van Het Zuidhollands Landschap langs de kust, heeft het niet meer zo op wildkampeerders. Waarom dat zo is, wordt wel duidelijk als hij een paar ille gale kampeerplaatsen toont die hij en zijn collega's Petro Spaander en Gert van de Brink de afgelopen tijd hebben ont dekt. Diep verscholen in bosschages ver raden bergen afval, afgerukte takken en platgelopen struiken dat deze oorden niet zijn bewoond door natuurliefheb bers. „Dit kunnen we toch niet meer toela ten? Dit is natuur slopen", legt Ravens bergen uit tijdens de nachtelijke tocht in een auto van de stichting. Terwijl hij praat, schijnt collega Spaander met een sterke lamp over de velden en door de bossen. De mensen van Zuidhollands Landschap hebben in de gebieden die de stichting beheert het recht om mensen aan te houden en te bekeuren, iets wat normaal alleen de politie mag. Uitkammen Er wordt een oude Volvo aangetroffen. Via de mobilofoon geven ze het kente ken door aan de politie. Die komt al snel met de naam van de eigenaar van de verlaten auto op de proppen. Het is een Pool. Aangezien niemand aanwezig is, wordt de directe omgeving van de auto door Ravensbergen en Spaander grondig uitgekamd. Als na zeker drie kwartier zoeken niemand wordt aangetroffen gaan de twee naar elders. luist op dat moment komt een jongen uit de tegenovergestelde richting, over de oprit naar de provinciale weg, aange lopen. Ravensbergen vliegt op hem af en sommeert de jongen hem naar zijn kor nuiten te brengen. Het taalprobleem tus sen Ravensbergen en de inmiddels als Pool geïdentificeerde jongen speelt bei den parten. De route die de Pool uit zoekt gaat door brandnetels, dicht struikgewas en langs slootjes. De jongeman probeert het niet op een lopen te zetten. „We hebben hem zijn paspoort afgenomen", legt Ravensburger uit. „Als we dat niet hadden gedaan, was hij hem allang gesmeerd." Na een lange tocht worden alleen vier fietsen, wat af val en twee lege bierkratten aangetrof fen. Ravensbergen roept de hulp in van de politie. Binnen een paar minuten ar riveert er een surveillance-wagen. De Pool wordt door een politieman vanuit de auto nog eens bars toegespro ken, maar is niet van plan de kampeer plaats van z'n vrienden te geven. Uitein delijk krijgt hij z'n paspoort terug, maar niet eerder dan dat hij heeft beloofd een betaald kampeerplekje voor de nacht te zoeken. „Het is voor honderd procent zeker dat hij en z'n vrienden hier ergens in de bosjes liggen", weten Ravensber gen en zijn collega beslist. „Maar het heeft nu geen zin nog langer te zoeken. We gaan geen klopjachten houden. En vergeet niet, deze controle is beslist geen eenmalige actie. We gaan hier de hele zomer mee door. Je verbetert de wereld niet in één avond." Zeeland treedt streng op tegen wildkampeerders De politie heeft in het pinkster- weekeinde in Zeeland in totaal 144 mensen beboet wegens ille gaal kamperen. Bij een gerichte actie in de nacht van zaterdag op zondag, waarvoor extra op sporingsambtenaren waren in gezet, werden 121 bekeuringen (van 150 gulden) uitgedeeld. De overige boetes werden op ande re tijdstippen tijdens reguliere politie-surveillancesuitgedeeld. De politie in Middelburg noemt het opvallend dat de be keuringen, anders dan bij eer dere controles, ditmaal in ruim de helft van de gevallen werden uitgedeeld aan mensen in per sonenauto's. Tijdens de Pink steren vorig jaar werden bijna 250 boetes wegens illegaal kam peren opgelegd. De komende maanden houdt de politie in Zeeland nog een aantal gerichte controles en wordt ook tijdens gewone surveillance gelet op il legale recreatie. DUIVENBERICHTEN leiden De auto van een 26-jari- daarvoor bestemde vakken. Ze snelling en de vrouw reed juist ge vrouw uit Amersfoort is zon- vond het 'geen prettig idee' dat vooruit het water in. De Amers- dagmiddag in het water van de haar vervoermidel zo dicht bij het foortse wist zelf uit de auto te Steenschuur terecht gekomen. De water stond en wilde een stukje klauteren, maar is vervolgens wel jw parkeerde rond kwart over achteruit. Ze gaf gas. maar de voor onderzoek naar het AZL twaalf haar auto in een van de wagen stond in de verkeerde ver- overgebracht. Brandweer en een takelbedrijf hebben de auto weer op het droge gekregen. -w-edurendevelehon- I derden jaren liep de ^-ii geschiedenis van l-eiden parallel aan de ontwik keling van de textielindustrie. De economie van de stad kende meer activiteiten dan de laken nijverheid, maar deze vorm van textielproduktie was wel erg do minant. Ging het met de laken- fabricage slecht, dan deden ar moede en honger hun intrede inde stad. Natuurlijk, schrijven overeen bloeiperiode is aantrekkelijker dan over jaren van achteruit gang. De schijnwerpers zijn en waren dan ook meer gericht op loeiden in de zeventiende dan in de achttiende eeuw. Toch begon de achteruitgang al in de zeventiende eeuw. Gelei delijk, maar onstuitbaar. Vanaf 1650 brokkelden dc lonen af. Een normaal verschijnsel in een periode van achteruitgang. Worden de winsten kleiner, dan proberen de werkgevers de kos ten te verlagen door verminde ring van de lonen, verlenging van de arbeidstijden en de in troductie van zo mogelijk nieu we technieken. Werkgevers is een wat groot woord in dit verband. Heel lang was de lakenproduktic georga niseerd in kleine bedrijfjes, maar na omstreeks 1630 veran dert de organisatievorm. Grote ondernemers, reders genaamd, beginnen het hele produktie- proces te beheersen. Deze re ders degradeerden de vroeger zelfstandige gildemeesters tot een soort tussenbazen. Een probleem in de Leidse tex tielindustrie was ook de grote variatie in werkzaamheden. De ze bedrijfstak telde zo'n 125 be roepen. Dit was een probleem, omdat tussen de werknemers in de diverse beroepen solidariteit vaak ontbrak. Bovendien waren .ie werknemers in de lakenin dustrie georganiseerd in een groot aantal organisaties. Op dit statieportret van de schilder Swa- nenburgh zijn de ver schillende aspecten van de lakenfabricage in beeld gebracht. AFBEELDING PR Leiden kende een aantal gilden, maar daar naast ook een zeven tal zogenaamde neringen. Elke nering had een eigen hal en een eigen bestuur. In het bestuur van elke nering zaten de meest aanzienlijke ondernemers. De Leidse arbeidsverhoudingen gingen zich al in de 17e eeuw steeds meer organiseren via de lijn werkgevers - werknemers. De economische problemen in de achttiende eeuw leidden tot hoog drankgebruik. Je kwam in Leiden heel gemakkelijk aan drank. Naast de officiële kroe gen telde Leiden veel vaantjes. Inwoners die van het stadsbe stuur toestemming hadden ge kregen bier te verkopen. Alleen verkopen, maar u begrijpt wat er gebeurde: menige huiskamer werd een clandestiene kroeg. Drinken om je problemen te vergeten werkt natuurlijk slechts een paar uurtjes. De Leidse arbeidsonrust in de achttiende eeuw werknemers van de Leidse tex tielindustrie hebben op allerlei manieren geprotesteerd tegen de verslechtering van hun situa tie. De beperkte ruimte op deze plek maakt het niet mogelijk een compleet beeld te schetsen van de gehele achttiende eeuw. Daarom wat moment-opnamen uit de jaren rond 1700. In de zomer, herfst en winter van dat jaar is het onrustig in de stad. Hierbij gaat het steeds om dezelfde problematiek. Werkne mers protesteren tegen de in hun ogen te lage lonen en de in troductie van nieuwe technie ken. Er breken stakingen uit. Het stadsbestuur dreigt en neemt militaire maatregelen. De schutterij wordt gealar meerd. Vergaderingen van de monstranten en stakers worden verboden. Een aantal stakers wordt gearresteerd, voor de rechter gebracht en voor een aantal jaren verbannen. Op nieuwjaarsdag van het jaar 1701 is het al weer mis. Op de laarivoor het huis Endegeest vergaderen op die dag 1000 2000 lakenwevers. De vergade ring eist hoger loon. Deze eis wordt vastgelegd in een rekest aan het gemeentebestuur. Tot enig resultaat leidt de actie niet. Op 11 mei weer een grote ver gadering buiten de stad. De plaats, in dit geval een ruimte voor de Zijlpoort, werd met eni ge zorg gekozen. Vergaderen buiten de stad leidde minder snel tot scherpe reacties van het stadsbestuur. De 800 a 900 man buiten de poort eisen hoger loon en be sluiten om te gaan staken als deze eis wordt afgewezen. Van af dat moment vergaderen de boze arbeiders elke dag. Hun organisatie wordt ook met elke vergadering een stukje beter. Er wordt geld opgehaald op een stakingskas te kunnen vormen. Uit angst voor de overheid kie zen de stakers elke dag nieuwe leiders. Dit maakt het voor het stadsbestuur moeilijker om de voormannen te arresteren. De angst voor het stadsbestuur was wel begrijpelijk. Opnieuw reageren de Leidse regenten met militaire maatregelen. On danks dat breidt de actie zich uit. Op zaterdag 14 mei een ver gadering met 1500 a 1600 men sen. Het stadsbestuur verbiedt verdere demonstraties en sta kingsacties. Bij overtreding van dit verbod dreigt zelfs de doodstraf. In de nacht van 15 op 16 mei worden vier mensen van hun bed gelicht. Deze maatregelen hebben suc ces, geleidelijk aan keert de rust terug. Niet alleen looneisen zijn de inzet van acties, maar ook de introductie van nieuwe voor de arbeiders moeilijk hanteerbare technieken, roept protesten op. Berucht was in dit opzicht de lakenfabrikant Clignet. Deze ondernemerexperimenteerde, mede uit economische nood zaak, met grote regelmaat met nieuwe technieken. Proteste rende werkweigeraars worden ontslagen. Clignet reageert met 'klassieke' trucjes. Verdeel en heers, na enige tijd mag de ene werkwei- geraar terugkomen, een ander niet. De situatie rond het bedrijf van Clignet leidt in 1718 zelfs tot massale onrust in de stad. De ruiten bij Clignet worden inge gooid. Het stadsbestuur grijpt met harde hand in. Het oproer wordt gedempt door de schut terij. Arrestaties en veroordelin gen zorgen er voor dat het stadsbestuur op 25 maart kan constateren dat alles weer rustig is. Enige winst boeken stakers en de demonstranten niet bij al die arbeidsconflicten. Wat opvalt is de vanzelfsprekendheid waar mee het stadsbestuur steeds weer opnieuw de kant van de werkgever kiest. Verbazingwek kend is dit niet. Werkgevers en stadsbestuur kwamen namelijk uit dezelfde sociale laag van de bevolking. bram verhoog Rijnsburgers zoeken opvang voor zoon runsburc irene nieuwenhuuse Al twee weken zit ze dag en nacht in haar stoel. De pijn in haar knieën is ondraaglijk. De televisie staat aan, het kopje koffie schuift ze tientallen ke ren heen en weer. Wat er pre cies in de woonkamer gebeurt lijkt haar te ontgaan. Mevrouw J. Burgers uit Rijnsburg is sinds een half jaar hulpbehoevend. Vandaag krijgt haar man de sleutel van een aanleunwoning. Dat is voor hem een zorg minder. Mochten hij of zijn zieke vrouw in hun nieuwe huis on wel worden, dan is er in ieder geval snel hulp. Maar zijn tweede zorg, de opvang van hun 45-jarige zoon Arend, is nog bij lange na niet geregeld. Arend kan niet mee naar de aanleunwoning bij De Vliet- stede in Rijnsburg. Maar hij kan ook niet alleen blijven wonen. Opname in een be schut wonen project blijkt niet mogelijk. Vader L. Bur gers is radeloos. „Moet ik eerst de kerk in brand steken voordat we geholpen worden? Arend kreeg 30 jaar geleden een auto-ongeluk, lag drie maanden in coma en maakte een jarenlange tocht langs re validatiecentra. Na lange tijd herstelde hij gedeeltelijk. In middels werkt hij alweer 25 jaar bij de sociale werkplaats De Zijl Bedrijven in Leider dorp. Maar alle inspanningen ten spijt, het was in al die ja ren niet mogelijk Arend elders zelfstandig of 'beschut' te la- .Alles heb ik er voor over om m'n zoon onderdak te ge ven", zegt Burgers die ove rigens zelf hart- en maagpa tiënt is. „Maar voor de ene in richting is onze zoon te goed en voor de andere is hij te slecht. Hij is een goede jon gen, maar veel en veel te zor geloos. Iedere avond leg ik geld op z'n nachtkastje voor de volgende dag. Want als hij veel geld op zak heeft, geeft hij iedereen een drankje en is hij in de kortste keren door z'n geld heen." Intensief De maatschappelijk werkster van Arend, Karin van Beek van de Sociaal Pedagogische Dienst in Sassenheim, heeft ook geen oplossing. „Maar we zijn op de hoogte van de pro blemen van de familie Bur gers. En we zijn heel intensief met Arend bezig." Een oplossing zou opname in een resocialisatiehuis voor chronische patiënten kunnen zijn. Maar deze optie is vol gens haar 'nog heel ver weg'. Dit project van de stichting Langeveld, het centrum voor psychiatrie in Noordwijk, is namelijk nog niet gestart. Voor de familie Burgers is zo langzamerhand de maat vol. Dochter M. Heuzen-Bur gers spreekt van éen noodsi tuatie. Vader: „Soms voel ik haat tegen de hele maat schappij. Overal vang ik bot. Ik trek aan alle bellen. Ergens op de wereld moet er toch een plekje te vinden zijn voor onze jongen?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10