Italianen woest na aanslag Buitenland Gevechten Sarajevo weer voluit hervat Prima handel Washington geeft China aai maar ook waarschuwing Jarige OAE heeft bestaansrecht verloren Greenpeace dringt aan op visverbod voor kust Somalia Harige zaakjes echtpaar Clinton blijven boeien Scherpe verdeeldheid na abortusvonnis ZATERDAG 29 ME11993 Bommen doen Madrid dreunen Barcelona» In de Spaanse hoofdstad Madrid zijn gisteren drie bommen ontpioft. Ze richtten forse schade aan, maar niemand raakte gewond. De bommen waren geplaatst in een kiesbureau en in een kantoor van de Madrileense socalistische federatie. La ter trof de politie ook een bompakket aan in het kantoor van het persbureau EFE. Deze bom werd onschadelijk gemaakt. De ver antwoordelijkheid voor de aanslagen, kennelijk bedoeld als pro test tegen de parlementsverkiezingen van 6 juni, is opgeëist door de kleine linkse terreurgroep GRAPO. Nieuwe socialistenleider Italië rome» De leider van de grootste Italiaanse vakcentrale, de 48-ja- rige Ottaviano Turco, is gisteren benoemd tot nieuwe leider van de Italiaanse Socialistische Partij (PSI). Hij volgt de net afgetre den Giorgio Benvenuto op die zijn hervormingen er bij de ande re partijbonzen niet door kon krijgen. Benvenuto was pas kort geleden aangetreden als opvolger van Bettino Craxi, die tot zijn nek in de omkoopschandalen zit. Ambassades Tsjechen en Slowaken praag» De Tsjechische republiek en Slowakije zijn formeel di plomatieke betrekkingen aangegaan door het openen van am bassades in eikaars hoofdsteden, Praag en Bratislava. De twee staten werden zelfstandig op 1 januari 1993, toen Tsjecho-Slo- wakije werd opgedeeld. Doden bij treinbotsing Armenië moskou Bij een treinbotsing in het noorden van Armenië zijn 13 mensen om het leven gekomen. Enkele tientallen passagiers raakten gewond. Het ongeluk gebeurde toen een personentrein in botsing kwam met een goederentrein die geladen was met blokken cement, die tal van mensen verpletterden, zo meldde gisteren het Armeense persbureau Snark. De oorzaak van de botsing is nog een raadsel. 'Boek Attali moet uit de handel' parus Het nieuwe boek van Jacques Attali, de directeur van de Oost-Europa Bank, moet uit de handel worden genomen. No belprijswinnaar Elie Wiesel eist dat in het jongste nummer van het Franse weekblad LeNouvel Observateur. In zijn boek heeft Attali zonder brondvermelding tal van uitspraken van president Mitterrand verwerkt die het Franse staatshoofd heeft gedaan in gesprekken met Wiesel. Verkeer Santiago plat wegens smog santiago Het stadsbestuur van de Chileense hoofdstad Santia go heeft gisteren bijna de helft van het verkeer stilgelegd in ver band met sterke luchtvervuiling. Ongeveer 200.000 voertuigen, veertig procent van de in de stad geregistreerde auto's, bussen en vrachtwagens, mochten niet rijden. De autoriteiten sloten ook 120 bedrijven. Tienduizenden demonstranten eisen aanpak terrorisme Ongebonden landen tegen veilige zones sarajevo-brussel DPA-Rtr In de Bosnische hoofdstad Sa rajevo zijn de gevechten tussen moslims en Serviërs gisteren weer in volle hevigheid opge laaid. Volgens waarnemers van de Verenigde Naties waren de zwaarst getroffen gebieden de moslim-sector in de binnen stad en de Servische voorstad Grbvica. De beschietingen volgden op de terugtrekking van de Servische generaal Ratko Mladic uit de besprekingen met de legercom mandanten van de Bosnische moslims en Kroaten en met ge neraal Morillon van de VN-troe pen in Bosnië. Mladic noemde „dringende afspraken" als re den voor zijn verzuim. Maar volgens Morillon is Mladic on tevreden over de eerdere af spraken over veiligheidszones rond Srebrenica en Zepa. De NAVO-landen zijn het gis teren in Brussel niet eens ge- Van den Broek houdt Turken buiten de EG ANKARA» JESSICA LUTZ Achter een reusachtig spandoek betogen duizenden in de Italiaanse stad Bologna tegen het geweld in het land. Begin jaren zeventig werd het station van deze stad zwaar getrof fen door een zware bomaanslag. Deze week werden bij een aanslag in Florence vijf men sen gedood. foto ansa Tienduizenden woedende Italianen hebben in steden als Florence, Rome en Milaan gedemonstreerd tegen de on bekende daders van de bomaanslag donderdag in Flo rence. Bij die aanslag vielen ten minste vijf doden en ze ker 24 zwaargewonden, onder wie twee Duitse toeristen. Bovendien raakten schilderijen in het wereldberoemde Uffizi-museum beschadigd, sommige onherstelbaar. rome-florence Rtr/upi protestmars gehouden. De tocht eindigde op het plein De demonstranten bekritiseer- Piazza Santa Groce in het een den het lakse optreden van poli- trum, op enkele honderden me- tici tegen het terrorisme in Ita- ters van het Uffizi-museum. lië. In Florence zelf werd, met De Italiaanse vakbonden had- 40.000 deelnemers, de grootste den in Toscane, de noordelijke streek waarin Florence ligt, op geroepen tot een werkonder breking van vier uur. In de rest van het land legden arbeiders het werk voor twee uur neer. Tijdens een bijzondere zitting beloofde de Italiaanse regering Florence financiële steun van 30 miljard lire (36 miljoen gulden). Het geld is bedoeld voor de we deropbouw en de restauratie van het Uffizi-museum en de omringende gebouwen. Naar verwachting kunnen over tien dagen de bij de bomaanslag niet beschadigde zalen van het museum weer open. De schade die de explosie aan de museumcollectie toebracht, loopt in de miljoenen guldens. Onherstelbaar beschadigd raak ten een schilderij van de Neder lander Gerrit van Honthorst en twee werken van de 17e eeuwse schilder Bartolomeo Manfredi. De overige 27 beschadigde schilderijen en drie sculpturen kunnen wel worden gerstau- reerd. Minister Nicola Mancino van binnenlandse zaken bracht de aanslag, die naar alle waar schijnlijkheid het werk van de maffia is, in verband met het strengere optreden van de Itali aanse justitie tegen dit mis daadsyndicaat. „We hebben de oude banden geraakt tussen de len van de staat en de maffia. Daarom voert de maffia nu haar terroristische activiteiten op." Het Italiaanse televisiestation RAI meldde gisteren dat red dingswerkers nog steeds zoeken naar een zesde slachtoffer, dat mogelijk nog onder het puin ligt. De Italiaanse regering heeft gisteren een dag van nationale rouw afgekondigd. Turkije komt voorlopig niet in aanmerking voor het lidmaat schap van de Europese Ge meenschap. Dat heeft EG-com- missaris Van den Broek (buiten landse betrekkingen) gisteren in de Turkse hoofdstad Ankara verklaard. De kwestie Cyprus en de situatie rond de mensen rechten in Turkije blijven te grote problemen. Turkse verwijten dat landen als Hongarije en Polen worden bevoordeeld, wees Van den Broek gisteren van de hand. „Met het wegvallen van het Warschaupakt is Oost-Europa qua veiligheid in een vacuüm terechtgekomen. Het is onze verantwoordelijkheid deze lan den, die Europees zijn, te hel pen." 'Verkiezingen Cambodja waren vrij en eerlijk' PHNOM PENH Rtr/DPA De gisteren afgesloten verkie zingen in Cambodja zijn vol gens een groep internationale parlementariërs „vrij en eerlijk" verlopen. Bij de zes dagen du rende stembusstrijd kwam on geveer 90 procent van de 4,7 miljoen geregistreerde kiezers opdagen. VN-kringen in Phnom Penh verwachten dat het vandaag, bij het begin van de telling, een wedloop wordt tussen de rege rende Cambodjaanse Volkspar tij (CPP) en de royalistische op positiepartij Funcinpec. VN- woordvoerder Eric Fait deelde mee dat de definitieve uitslag pas over een aantal dagen wordt verwacht. worden over de vraag wie door het bondgenootschap be schermd moet worden in de door de VN in te stellen veilig heidszones in Bosnië. De NAVO-leden stemden wel in met de mogelijke inzet van ge vechtsvliegtuigen om de zes veiligheidszones voor moslims te beschermen. Maar er blijft onenigheid over de vraag of de vliegtuigen alleen de in die zo nes aanwezige VN-troepen moeten beschermen, of ook de burgerbevolking. De Britten en Amerikanen pleiten voor de eerste mogelijkheid. Met name de Duitsers, Fransen en Turken vinden dat ook de burgers be scherming horen te krijgen. De niet-gebonden landen die in de Veiligheidsraad zitten, zijn tegen het instellen van beveilig de zones voor de moslims. Ze komen met een tegenvoorstel waarin het recht van moslims om zich te verdedigen, wordt bevestigd. Dit heeft Egypte gis teren laten weten. President Clinton heeft gisteren de status van China als 'bevoor recht handelspartner' van de Verenigde Staten met een jaar ver lengd. Maar hij waarschuwde dat die positie volgend jaar ongedaan kan worden gemaakt als er in China niets verandert op het gebied van de mensenrechten. Het besluit was een compromis tussen de wensen van het Con gres, dat de bijzondere status opgeheven wil zien, en die van het bedrijfsleven, dat geen beperking wil van de handel met China. Danzij de speciale status kan China goederen naar de VS exporte ren tegen zeer gunstige importtarieven. Van het Amerikaanse persbureau AP is nog vernomen dat Clin ton zich zal neerleggen bij een compromis over homoseksuelen in de strijdkrachten. Het compromis houdt in dat homoseksuelen al leen in de krijgsmacht mogen dienen als ze tijdens hun actieve dienst op geen enkele manier van hun seksuele geaardheid blijk geven. KONSTANTiNOVQPrivatisering vai staatsondernemingen in de voor malige Sovjetunie verloopt lang niet altijd probleemloos. Maar bij een slachtbedrijf in het Russische Konstantinovo is het uitstekend gelukt. De daar verwerkte kippen zijn dermate gewild dat het bedrijf luttele maanden na de privatise ring al winstegevend is. nairobifrans van den houdt correspondent De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) bestaat dertig jaar. Het was een periode van gruwelijke burgeroorlogen, al lesvernietigende droogten en hongersnoden en bloeddorstige tirannen die allemaal tesamen verantwoordelijk zijn voor mil joenen dode Afrikanen. En alle kwaden duren onverminderd voort. Slechts aan één ding heeft het al die jaren ontbroken op het continent: eenheid. De omschrijvingen „de meest overbodige internationale orga nisatie in de wereld" en „niet meer dan een tandeloze praat- :lub", lijken daarom uitermate geschikt om de jarige organisa- :ie in een paar woorden te ka rakteriseren, hoe denigrerend ie uit de mond van met name Afesterse critici ook mogen klin- cen. Maar ook secretaris-generaal >alim Ahmed Salim van de OAE noet in zijn achterhoofd aan ieze typeringen hebben ge- lacht toen hij aan de voor wond van het jubileum op- nerkte: „Na dertig jaar is het ijd oin na te denken over wat ve al die jaren hebben gedaan. Ne moeten nu de balans opma- ten, onze tekortkomingen na- Ier bekijken en een nieuw pad uitstippelen voor de toekomst." De leiders van de 51 lidstaten van de OAE, aan wie Salim's uitdaging is gericht, zullen on getwijfeld wel weer met de no dige prachtige verklaringen en prestaties op te proppen komen om het bestaan van hun organi satie te rechtvaardigen, maar veel daarvan kan bij voorbaat al naar het rijk der fabelen worden verwezen. Want mm—mm* dertig jaar lang hebben Afrika's staatshoofden hun geldverslindende jaarlijkse topont moetingen voor weinig anders ge bruikt dan het ver oordelen van ande ren (niet-lid Zuid- Afrika en het Westen) en het be dekken of goedpraten van hun eigen praktijken. Om dat laatste makkelijker te maken, wordt een groot deel van iedere topontmoeting altijd ingeruimd voor veroordelingen van het apartheidsregime in Zuid-Afrika, het enige onder werp waarover de Afrikaanse bestuurders het dertig jaar lang eens zijn geweest. En terecht, stelt de Amerikaanse journalist David Lamb in zijn boek 'The Africans'. Hij voegt er vrijwel meteen aan toe: „Maar hoeveel waarde moet je hechten aan Tot nu toe overbodige tandeloze praatclub dergelijke woorden op een con tinent waar in de eerste twee decennia van hun onafhanke lijkheid regeringen meer dan 1 miljoen van hun eigen mensen hebben gedood?" Van reeds afgezette dictators als Jean Bedel Bokassa, Idi Amin en Siad Barre tot de nog steeds in het zadel zittende des poten als Gnassinge Eyadema (Togo), Kamuzu Banda (Malawi) en Mobutu Sese Seko (Zaïre) - allen heb ben zich schuldig gemaakt aan het af slachten van eigen onderdanen zonder dat de OAE actie on- dernam of er ook maar de geringste veroordeling over uitsprak. Wat ook geldt voor de vele burger oorlogen en regionale conflic ten die op het continent hebben gewoed en nog steeds woeden. Kritiek op deze houding wordt immer afgedaan met de mededeling dat de OAE-statu- ten lidstaten nu eenmaal ver bieden zich met de interne aan gelegenheden van andere leden te bemoeien. Bij secretaris-ge neraal Salim is het nu echter doorgedrongen dat het de hoogste tijd wordt om deze ach terhaalde bepalingen te herzien en de OAE tanden te geven waarmee de organisatie zich daadwerkelijk kan vastbijten in substantiële en het Afrikaanse volk aangaande kwesties. Vandaar zijn voorstel om nu eindelijk eens een eigen pan- Afrikaanse vredesmacht op te richten die bij conflicten op het continent kan ingrijpen. Afrika's leiders krijgen op hun eerstvolgende topontmoeting, volgende maand, de kans om te laten zien of hun lakse houding tot nu toe inderdaad te wijten was aan het OAE-handvest of, wat de critci vermoeden, moet worden toegeschreven aan puur persoonlijke motieven. De Kenyaanse professor Ali Mazrui heeft de leiders reeds gewaarschuwd dat Afrika een nieuwe kolonisatie boven het hoofd hangt als ze er niet spoe dig in slagen hun eigen proble men op te lossen. Onder het mom van vredesstichter rukken de Westerse troepen anders op naar Afrika om er een trust schap te vestigen en het conti nent zodoende opnieuw te ko loniseren, aldus Mazrui. Hij ver wijst daarbij naar Somalia, waar de militaire leiders er nu al over klagen dat de VN 30.000 troe pen naar hun land heeft ge stuurd om er een VN-trustge- bied van te maken en hen een 'vreemd' bestuur op te dringen. nairobifrans van den houdt correspondent Milieuorganisatie Greenpeace wil dat de Verenigde Naties direct een visverbod afkondigen voor buitenlandse vissers in de Somali sche wateren. Na onderzoek ter plekke concludeert Greenpeace dat in Somalische wateren op grote schaal illegaal wordt gevist door vooral Italianen, Grieken, Pakistanen en Taiwanezen. De Somali sche wateren zijn zeer visrijk. Doordat buitenlandse vissers de So- maliërs verdringen, is de Somalische visindustrie ingestort. Het haar van de Amerikaanse president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary blijft de ge moederen in de Verenigde Staten bezig houden. Blok keerde Bill Clinton eerder de ze week met zijn presidentië le vliegtuig een uur lang de luchthaven van Los Angeles omdat kapper Christophe hem eventjes voor 200 dollar moest knippen, echtgenote Hillary is onlangs door die zelfde Christophe in het Witte Huis gekapt voor de somma van 2.000 dollar. Christophes achternaam is nog altijd een niet onthuld mysterie. Wel is het inmid dels algemeen bekend dat de peperdure haarstylist in het wufte Hollywood is gevestigd en van Belgische origine is. Public-relationsmensen van het Witte Huis putten zich gisteren uit in verklarin gen om de opwinding onder de opnieuw toegesnelde jour nalisten te temperen. Hillary Clinton had de kapper niet op eigen initiatief besteld, lie ten de presidentiële voorlich ters weten. Een magazine dat op grote schaal via super markten wordt verspreid, Fa mily Circle, telde de 2.000 dollar neer om Christophe en een schoonheidsspecialiste eerder deze maand vanuit Hollywood naar Washington te laten overvliegen en hun kunsten te botvieren. De door hen piekfijn verzorgde Hil lary zou worden gefotogra feerd voor de omslag van het bla<L „Een zwarte vrijdag voor de terugval in de vorig eeuw" en „De hoogste rechters hebben terecht voor de rechten van het ongeboren leven gekozen". Tussen deze twee uitersten varieerden gisteren in Duitsland de reacties op het besluit van het constitutionele hof over abortus. Het hof bepaalde dat abortus in strijd is met de wet, maar niet strafrechterlijk vervolgd zal wor den als de zwangerschap in de eerste twaalf weken wordt afgebroken en als aan een aantal voorwaarden is voldaan. De uitspraak van de hoogste Duitse rech ters betekent dat het vorig jaar na eindeloze discussies aangenomen abortus-wetsont werp op essentiële punten moet worden ge wijzigd. Tot het parlement met de nieuwe wet komt, geldt een tussenregeling. Deze houdt in dat abortus in de eerste twaalf we ken niet strafbaar is als deze door een arts wordt uitgevoerd en als de vrouw minimaal drie dagen vantevoren een verplicht advies heeft ingewonnen, dat erop gericht is haar er alsnog toe over te halen het kind ter we reld te brengen. De ziekenfondsen mogen de ingreep alleen in uitzonderingsgevallen betalen. De sociaaldemocratische minister van de Oostduitse deelstaat Brandenburg, Regina Hildebrand, sprak van een „catastrofe" voor de Oostduitse vrouwen. „In feite mo: gen vrouwen dan uiteindelijk nog wel zelf beslissen, maar en dat is het schandalige ze moeten de abortus zelf betalen. En dan praten we over zeker duizend mark. Dat is meer dan een gezin in het oosten maandelijks aan een WW-uitkering ont vangt. Het is een dramatische achteruit gang". De uit de voormalige DDR afkomstige christendemocratische minister voor vrou wen in het kabinet-Kohl, Angela Merkel, zei echter dat de Oostduitse vrouwen met de nieuwe regeling kunnen leven. De minister voor vrouwenzaken van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein, Gi- sela Burk, vindt dat er een twee-klassen- recht is ontstaan. „Vrouwen met geld kun nen naar een privékliniek gaan, maar de ar me Oostduitse vrouwen zijn voor de zoveel ste keer de verliezers van de eenwording". Voorzitter Lehmann van de Duitse bis schoppenconferentie begroette de beslis sing van het hof: „Staat en maatschappij zijn nu verplicht het ongeboren leven op al le mogelijke manieren te beschermen". Op straat reageerden de meeste mensen uiterst negatief. „De Oostduitse vrouwen moeten intussen wel alle vertrouwen in de democratie verliezen", zei een Westberlij- ner. Anderen noemden de beslissing „een schandaal", „zwijnebende", „harteloos" en „onverantwoordelijk". In diverse steden in het oosten van Duitsland dat tot nu toe een veel vrijere abortusregeling kende dan het westen zijn gisteravond protestde monstraties gehouden tegen de uitspraak van het hof in Karlsruhe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 6