Industrie wil illegale ateliers uitschakelen Ecodus: milieuvriendelijk bouwen zonder fanatisme cïmZci'jaTn Binnenland Voorjaar een van de zachtste van deze eeuw TV-spotjes van 'Foutje Bedankt' gaan door Chirurg noemt beleid voor tabak 'onthutsend' ZATERDAG 29 MEI 1993 Vijf coffeeshops dichtgetimmerd Amsterdam De politie van Amsterdam heeft gisteren op last van burgemeester Van Thijn vijf coffeeshops in De Pijp dichtgetim merd. Het gaat om vijf van de zeven zaken waar dinsdagavond een inval werd gedaan door het Horeca Interventie Team (HIT) van de politie. De panden zijn voor onbepaalde tijd gesloten. foto anp ceorce verberne Directie NS wordt Raad van Bestuur utrecht De NV Nederlandse Spoorwegen krijgt per 1 januari 1994 een Raad van Bestuur in plaats van een hoofddirectie. Dat is een gevolg van het plan van aanpak 'Sporen naar 1996'. De raad zal slechts bestaan uit een voorzitter en twee leden. De hui dige president-directeur, drs. R. den Besten, wordt voorzitter, ir. T. Regtuijt lid. Voor het derde lid wordt een externe procedure gestart. De huidige directeur sociale zaken, drs. A. Messing, wordt adviseur van de raad. De andere leden van de hoofddirec tie, ir. G. Hammer, H. Portheine en drs. H. Streefkerk, zijn be noemd tot respectievelijk algemeen directeur van het NS-reizi- gersbedrijf, directeur corporate development en directeur finan ciën. Pauliny eerste ambassadeur Slowakije den haag Stefan Pauliny zal woensdag zijn geloofsbrieven aan bieden aan koningin Beatrix als ambassadeur van de Slowaakse republiek. Dit heeft hij gisteren bekendgemaakt. Pauliny, die sinds de splitsing van Tsjecho-Slowakije op 1 januari 1993 fun geert als zaakgelastigde van Slowakije, is de eerste ambassadeur van de republiek in Nederland. Hij werkt sinds 1991 als diplo maat in Den Haag. Prijs voor Telegraaf-journalist den haag De Anne-Vondelingprijs voor politieke journalistiek 1992 is toegekend aan Kees Lunshof, adjunct-hoofdredacteuren politiek columnist van De Telegraaf. Lunshof (47) wordt onder scheiden voor zijn wekelijks in De Telegraaf gepubliceerde arti kelen. De prijs werd in 1980 ingesteld door oud-premier Den Uyl. Hij wordt jaarlijks toegekend aan de auteur van een artikel of reeks artikelen, die erin slaagt politieke problemen op heldere wijze voor lezers toegankelijk te maken. De prijs, vijfduizend gulden en een beeldje, wordt op 29 juni uitgereikt. Politie arresteert jonge overvallers Rotterdam De politie heeft drie minderjarige Rotterdammers, die worden verdacht van acht gewapende overvallen en één po ging daartoe, aangehouden. Het nog schoolgaande trio twee van veertien en één van zestien jaar overviel de afgelopen maanden winkels in diverse delen van de stad. De oudste ver dachte besteedde de buit aan een auto. De andere twee kochten snoep. Gemiddeld werd per overval zeshonderd gulden buitge maakt. Het drietal heeft de overvallen bekend en is opgesloten. Politiehond een etmaal spoorloos Hilversum Ruim een etmaal is de 2-jarige Mechelse herder Bar ry van de Hilversumse politie-hondengroep zoek geweest. Don derdagavond vond een inwoner van Baarn de hond terug in een bos tussen Hilversum en Baarn. Woensdag ontsnapte Barry toen hij tijdens een training een voorwerp in het bos moest opzoe ken. Twintig politiemensen kamden tevergeefs het bos uit en zelfs eerfhelikopter werd bij de opsporing ingeschakeld. Ook 's, nachts ging het zoeken door. Uiteindelijk liep Barry donderdag avond met een wandelaar mee naar huis. Alleen 1992, 1990 en 1945 waren beter Nederland maakt een van de zachtste lentes van de eeuw door. Het uitzonderlijk milde voorjaar wordt alleen overtrof fen door dat van vorig jaar, van 1990 en van 1945. Die jaren be droeg de gemiddelde dagtem peratuur 10,4 graden Celsius, dit jaar is dat 10,3 graden. Dat heeft de klimatologische dienst van het KNMI gisteren bekend gemaakt. De grote verhoging ten op zichte van de normale voorjaar- stemperatuur werd deze lente veroorzaakt door de bijzondere, soms zomerse maand april. In de Bilt werden tot dusverre 22 warme dagen (boven de 20 gra den) geturfd en acht zomerse dagen (boven de 25 graden). In totaal telde het KNMI 560 zon- uren. Daarmee komt de lente van 1993 uit op ruim honderd uur boven het langjarig gemid delde (457). Gemiddeld viel dit voorjaar 110 millimeter neerslag, aan zienlijk minder dan het meerja rig gemiddelde van 167 milli meter. Vorig jaar was dat 176 millimeter. Toen scheen de zon 506 uren. De gemiddelde temperatuur in mei bedroeg dit Pinkster- weekeinde alvast meegerekend in 1993 zo'n 14 graden. Dat is bijna twee graden hoger dan het langjarig gemiddelde van 12,3 graden. Deze maand valt ongeveer zestig millimeter regen en het KNMI verwacht over drie dagen uit te komen op 215 zonuren. Mei 1992 kende een gemiddel de temperatuur van 15,6 gra den. Er viel toen 43 millimeter regen en de zon scheen 289 uren. vergadering van het Verbond van Verzekeraars werd dan ook veel kritiek geuit op de TV-spot jes van Reaal. In de vakpers is inmiddels gesuggereerd dat Re aal aan die kritiek en druk zou toegeven. Een woordvoerder van Reaal- Verzekeringen spreekt echter over een zeer succesvolle cam pagne, die nu bijna twee jaar duurt. Al eerder werd besloten om er dit najaar een andere vorm aan te geven. Reaal-Ver zekeringen heeft de maatschap pij die de reclame verzorgt ech ter geen inhoudelijke opdracht gegeven. „We willen de creatie ve geesten niet voor de voeten lopen", aldus de woordvoerder. De televisiespotjes van 'Foutje Bedankt' van Reaal-Verzekerin gen zijn ook deze zomer nog gewoon te zien. In het najaar komen er nieuwe. Reaal-Verze keringen geeft niet toe aan de druk van andere verzekerings maatschappijen om te stoppen met de populaire reclamespot jes. Het Verbond van Verzeke raars gaat een campagne tegen fraude voeren. De Reaal-spot jes, waarin Rijk de Gooyer als mijnheer Van Looy de verzeke ringsmaatschappij probeert te tillen, zouden de campagne frusteren. Tijdens de algemene leden- bezuinigd, zwaar belast. Greep had het in dit verband over „de hypocrisie van regerende calvi nisten en socialisten". Volgens hem heeft ongeveer vier tot vijf miljard gulden van de kosten van de gezondheids zorg te maken met roken. Ta bak is de oorzaak van een groot deel van de kankers en de hart en vaatziekten. Greep vindt het „op econo mie en financiën gebaseerde overheidsbeleid moorddadig". Volgens de chirurg zullen het effect van roken en de voorlich ting daarover een belangrijke plaats moeten krijgen in de op leiding van artsen en verpleeg kundigen. De Limburgse chirurg prof. dr. J. Greep heeft het tabaksbeleid van de regering gisteren „ont hutsend" genoemd. Op een symposium in Maastricht ter gelegenheid van de Wereld Niet Rokendag beschuldigde hij de overheid ervan tabak als een soort melkkoe te beschouwen die drie miljard aan accijnzen opbrengt. Aan voorlichting om het roken tegen te gaan wordt maar 3,2 miljoen uitgegeven. Nederland blokkeert een ver bod op tabaksreclame in alle EG-landen, aldus Greep. Intus sen wordt de gezondheidszorg, waarop alsmaar moet worden Fenecon: Alle kledingleveringen voortaan via 'clearinghouse De Nederlandse kledingindustrie lijdt niet alleen onder de tegenvallende economie, maar ook onder de concurrentie van illegale ateliers, foto cpd Er moet beter worden opgetreden tegen illegale confec- tie-ateliers. Nog dit jaar zou daartoe een zogeheten 'clea ringhouse' moeten worden opgericht. Alle kledingleverin gen zouden via dit clearinghouse moeten lopen. Dat vindt de Vereniging van Confectie- en Tricotage-onder nemingen, de Fenecon. Het clearinghouse let er op dat de belastingen en sociale pre mies worden afgedragen, zodat het voor illegale ateliers bijna onmogelijk wordt hun textiel aan de man te brengen. Bij uit schakeling van de illegale ate liers is het volgens de Fenecon wel zaak dat de overheid zich soepeler opstelt als het gaat om arbeidsomstandigheden en werktijden in de legale ateliers. Volgens de Fenecon is de in stelling van het, zoals voorzitter A. Heintges het gisteren noem de, 'glazen doorgangshuis' veel effectiever dan de Wet Keten aansprakelijkheid. Deze wet geldt al voor de bouw en wordt in aangepaste vorm op 1 januari 1994 ook van toepassing op de confectie. Zij bepaalt dat iedere eigenaar (en opdrachtgever) verantwoordelijk is voor de af dracht van belasting en pre mies, ook als het werk wordt uitbesteed aan derden. De wet is echter omslachtig en arbeids intensief. Bovendien mag de belastingdienst alleen bedrijfs- controles uitvoeren tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds. Het is de bedoeling dat alle afnemers van textiel zich aan sluiten bij het clearinghouse. Heintges: „Doen ze dit niet, dan werpt dat een smet op hun praktijken. Het wordt dus veel gemakkelijker de malafide be drijfjes eruit te pikken." De kos ten van het plan bedragen vol gens Heintges nauwelijks meer dan invoering van de nieuwe wet, die volgend jaar in werking treedt. Maar de Fenecon ver wacht wel een forse bijdrage van de overheid. Om de concurrentieslag met de illegale ateliers èn de lagelo nenlanden niet te verliezen, wil len de kledingfabrikanten ver der dat de overheid de branche als 'seizoensbedrijfstak' aan merkt. Dankzij die benaming hoeft de confectie-arbeid aan minder strenge eisen te voldoen als het gaat om werktijden en arbeidsomstandigheden. Verder zou de industrie veel meer ge bruik moeten maken van thuis werkers. Ten slotte zullen de fabrikan ten fel van leer trekken tegen een op handen zijnde EG-veror- dening die grotere importquo ta's verleent aan Derde-Wereld landen. De kledingindustrie in Nederland, Duitsland en Dene marken dreigt daarvan het slachtoffer te worden. Produ centen uit de drie landen heb ben de handen ineengeslagen en onderzoeken zelfs of het mo gelijk is via het Europese Hof van Justitie de verordening aan te vechten. „We willen geen bananenoor- log in de textielindustrie", waar schuwde Heintges. „Het is toch te gek dat de overheid onze handel naar Oost-Europa wil in tensiveren en de industrie in ei gen land de nek omdraait. De Nederlandse kledingin dustrie lijdt onder de tegenval lende economie. Heintges: „De consument bezuinigt altijd het eerst op kleding, dat blijkt. Bo vendien is er geen opzienbaren de modelijn ontwikkeld die een nieuwe grote vraag deed ont staan." De Nederlandse kledingmarkt bereikt jaarlijks een omzet van ruim zestien miljard gulden Daarvan neemt de import 75 procent voor zijn rekening, met vooral kleding uit Oosteuropese landen en het Verre Oosten. Tot drie jaar cel voor fraude kinderbijslag den haag anp De rechtbank in Den Haag heeft gisteren vier mannen uit die stad gevangenisstraffen tot drie jaar opgelegd wegens het ple gen van fraude met kinderbij slag. Twee van hen kregen bo vendien boetes van 25.000 gul den. Het viertal benadeelde de samenleving voor 2,7 miljoen gulden. Van grote gezinnen in Oost- Turkije troggelden de mannen het trouwboekje af. Met behulp daarvan schreven zij de families in het bevolkingsregister van een Nederlandse stad in. Ver volgens vervalsten zij loon- strookjes en werkgeversverkla ringen, waarmee kinderbijslag werd aangevraagd voor de ge zinnen in Turkije. De families in Turkije geloofden dat er in Ne derland een armenfonds was voor behoeftige grote gezinnen. De rechtbank oordeelde dat het viertal op grove wijze systema tisch misbruik heeft gemaakt van het sociale systeem. De leider van het viertal, een 31-jarige Turk, kreeg drie jaar waarvan zes maanden voor waardelijk, en een geldboete van 25.000 gulden. Zijn com pagnon, een 43-jarige Turk, moet dit bedrag ook betalen en moet tweeëneenhalf jaar, waar van zes maanden voorwaarde lijk, de gevangenis in. De recht bank veroordeelde verder de broer van de leider, een 29-jari- ge Turk, tot twee jaar cel waar van zes maanden voorwaarde lijk. Een 34-jarige Nederlander kreeg anderhalf jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk. Milieu is belangrijk, maar er mee rekening houden is soms zo lastig. En dus rukken vele be woners van het Delftse woon project Ecodus de jonge, naar hun smaak veel te lage ligusters uit de grond en timmeren hoge schuttingen tegen hun milieu vriendelijke huisjes. Schotten van gewolmaniseerd - met giftig spul geïmpregneerd - hout. Milieu, daar ben je vóór, maar het moet wel gezellig blijven. Volgende week opent milieu minister Alders het eerste groot schalige woonproject (250 wo ningen) in Nederland dat zoveel mogelijk ecologisch is gebouwd, tegen de normale bouwkosten. Alders komt in Ecodus, waar het voor een jonge nieuwbouwwijk al behoorlijk groen is, een boom planten. Beter zou hij symbo lisch zo'n schuttinkje uit een tuin kunnen trekken, maar in Ecodus is niet gekozen voor de afschrikking. „Ecodus moest een gewone wijk worden, voor gewone men sen, ontwikkeld door gewone architecten en bouwers", zegt Ben Jansen van de afdeling Milieu van de gemeente Delft. „Het is dus niet zo dat je die wijk binnenloopt en denkt: nou, nou, wat een milieuvriendelijk heid hier." Jansen heeft volkomen gelijk. Ecodus is zo op het oog een de gelijke, klassieke nieuwbouw wijk, zonder grasdaken of sche ve antroposofische muren. Het ecologische element is dan ook vrij bescheiden en deels on zichtbaar. Sterker nog, de milieu-maatregelen waarmee het project in een persbericht wordt aangeprezen, zijn inmid- In de milieuvriendelijke woonwijk Ecodus in Delft is geprobeerd fanatisme te vermijden.. foto gpd cees zorn dels gesneden koek: goede ont sluiting voor fietsers, terugdrin gen van PVC en hardhout, zon necollectoren, extra woningiso latie, enzovoort. Moeizaam Ecodus laat in feite zien hoe moeizaam de weg naar een milieuvriendelijke samenleving is. Jansen: „Inderdaad zijn de meeste alternatieven al veel lan ger bekend, maar ze werden* vaak domweg niet toegepast. In Ecodus hebben we zo veel mo gelijk milieuvriendelijke toepas singen gebruikt, zonder dat het tot meerkosten leidt. Het is voor het eerst dat zoiets op zo'n gro te schaal gebeurt. Blijkbaar legt het dan meer gewicht in de schaal, want intussen is de ge meente een veel strenger pro gramma van eisen overeenge komen met Delftse woning bouwcorporaties. Ecodus, een van de drie gro tere 'ecologische' proefprojec ten in Nederland, staat model voor hoe in de komende jaren duurzaam wordt gebouwd. En, zoals gezegd, veel verrassingen biedt dat niet. Het meest opval lende is dat de ontwerpers erin zijn geslaagd aan dit stadse wijkje een vriendelijk, bijna lan delijk aanzien te geven. Oude bomenrijen zijn gehandhaafd, sloten niet gedempt en vooral de moestuinen zijn een vondst: los van de huizen liggen kleine stukken grond, waar de bewo ners volop hun eigen groenten kweken. Op de daken staan zonnecol lectoren, premie-koopwonin gen zijn afgetimmerd met Ame rikaans Red Cedar, dat kan wedijveren met tropisch hard hout, maar niet afkomstig is uit de regenwouden. Onzichtbare milieuwinst is geboekt bij het gebruik van bepaalde materia len zoals gipsplaat: het gips is hier het onschadelijke eindpro- dukt van een modern procédé dat wordt toegepast om rook gassen van energiecentrales te ontzwavelen. In het beton waarmee muren zijn opgetrok ken, is twintig procent van het grint vervangen door gemalen puin, waardoor er minder grin- tafgravingen nodig zijn. Kosten Zonder hogere budgetten leidt deze duurzamere bouw voorlo pig niet tot revoluties, bevestigt ook architect Frank Rutten, die was betrokken bij de bouw van de koopwoningen in Ecodus. „Als je puur ecologisch gaat bouwen, dan leidt dat helaas tot veel hogere kosten. In Ecodus mochten we met milieumaatre gelen hoogstens vijf procent uit komen boven de normale bouwkosten. Dat betekende bij voorbeeld dat de serre moest sneuvelen, tenzij de bewoners extra wilden betalen." Eigenlijk is duurzaam bou wen ook een beetje teruggaan in de tijd, zegt Rutten: „Als we zouden bouwen zoals in 1920, dan zou het weer behoorlijk ecologisch zijn. Tenminste wat betreft bouwmaterialen, niet qua energiehuishouding." Een van de materialen die in Ecodus hun comeback hebben gemaakt is gres, een aardewerk waarmee vroeger veel rioleringen werden gelqpL Maar het meest kenmerkend voor de ecologische wijk Ecodus is dat men een woonomgeving heeft geschapen waarin het ge wone, en dus ook deels milieu onvriendelijke, leefpatroon kan worden voortgezet. In de plan fase wilden de architecten zo veel mogelijk auto's weren, maar dat is niet volgehouden. Bewoner Peter van der Wijden, lid van een milieu-groepje van de bewonersorganisatie: „Het gaat een aantal mensen hier nog altijd te ver als ze hun auto niet voor de deur kunnen par keren." Ook zijn op verzoek van som mige bewoners toch open keu kens gebouwd, terwijl het oor spronkelijke ontwerp van de koopwoningen alleen gesloten, energiezuinige keukens kende. Van der Wijden en zijn milieu groep trachten mede-bewoners ervan te overtuigen dat ze het Red Cedar-hout niet moeten bewerken, omdat het daardoor juist in kwaliteit achteruitgaat, „maar als iemand het per se een verfje wil geven, dan houd je dat niet tegen. We gaan niet met een opgeheven vingertje door de buurt lopen", aldus Van der Wijden. Een te groot milieufanatisme zou in Ecodus ook wel eens ave rechts kunnen werken. Uit een onderzoekje naar de motieven om een Ecodus-woning te ko pen, bleek dat de milieu-aspec ten absoluut geen doorslagge vende rol hadden gespeeld. Veertig procent werd bij de koop helemaal niet beïnvloed door milieu-overwegingen, 58 procent 'enigszins'. Slechts twee procent werd er 'overwegend' door beïnvloed. Van der Wij den: „Kijk, ik vond het leuk dat het milieu hier meespeelde, maar ik wilde vooral een prettig huis in een fijn, rustig wijkje." En dat laatste is Ecodus in elk geval. juni afgelost den haao anp Het Nederlandse mariniersba taljon dat in Cambodja deel uit maakt van de VN-vredesmacht wordt in juni afgelost. Het ruim zevenhonderd man sterke ba taljon keert op 12, 15 en 16 juni in drie groepen terug op Schip hol, aldus het ministerie van de fensie. De aflossende mariniers ver trekken op 7, 10 en 13 juni naar Cambodja, zoals gebruikelijk voor een half jaar. Het is de der de keer dat een aflossing plaats heeft. Het eerste bataljon ver trok in juni vorig jaar naar Cam bodja. Na aankomst op Schiphol gaan de mariniers door naar de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn, waar zij worden her enigd met hun familie en vrien den. Ook het afscheid van de vertrekkende mariniers heeft daar plaats. Vijftig schepen met asbestlading TILBURG ANP Zeker vijftig schepen uit Neder land, Duitsland en Engeland hebben zeer waarschijnlijk in Rotterdam palmpitschilfers ver mengd met asbest geladen. Eer der deze week werd in Tilburg een schip uit Rotterdam aan de ketting gelegd dat een lading van 250 ton met asbest vervuil de palmpitschilfers aan boord had. De schilfers dienen als vee voer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5