Michail Sergejevitsj en het taiga-effect m I Ml Stress aan het werk np IVflf is ie klein! Den Haag, Amsterdam en Zaandam liepen de afgelopen week te hoop voor Micliail Gorbatsjov. Staatsman in ruste, sinds de ontbinding van de Sovjetunie, waarvan hij tot eind 1991 de laatste president was. Ingehaald als een popster, alsof zijn magische greep op de wereldpolitiek nog niet is verslapt. Gorbymania. Nederland bejubelt de dappere communist-hervormer, die ons verloste van de angst voor het Rode Gevaar. Verslaggever Onno Havermans, net terug uit Moskou, liep de hele week achter Circus Gorby aan. Dagboek van een groupie. ONNO HAVERMANS M ONDAG 23 MEI jEt plakt een pleister in zijn nek. Verder lijkt-ie sprekend op zijn wassen beeltenis bij Madamme Tussaud. Net of hij niet echt is. Aan Raisa's poederdoos ge zeten of geschminkt voor de camera? Een breed gezicht, iets scheefs aan de ogen. En die wijnvlek. De kaart van Latijns-Amerika op het speelbord van Risk. Er zijn alleen een paar nooit ontdekte eilandjes aan toege voegd. Michail Sergejevitsj Gorbatsjov. De man die de Sovjetunie omvormde van het Rijk van het Kwaad (volgens Ronald Reagan) tot het land van 'Help de Russen de winter door'. Nooit meer bang voor een Rus in de keuken. Alhoewel. De economische malaise in Rus- i'and en de andere voormalige Sovjet-repu blieken kan nog altijd een enorme stroom vluchtelingen richting West-Europa op gang brengen. Op de eerste fotö's die ik me herinner, droeg hij een intrigerende zwarte hoed. Stond hem goed. Hij stak er meteen positief mee af bij de andere Sovjetleiders, die de in druk wekten hun pakken allemaal van het zelfde drie-halen-één-betalen magazijn te betrekken. Zoals zijn echtgenote Raisa Maxi- mova lichtjaren verwijderd leek van die nor se, vormeloze worstvrouwtjes met gebloem de hoofddoekjes die tot dat moment het beeld van Rusland hadden bepaald. Hij haalde voortvarend de bezem door Moskou, blies een warme ademtocht over het ijs van de Koude Oorlog. De Sovjetunie had voordien al mijn nieuwsgierigheid ge wekt, maar Gorby gaf de Kremlin-vorserij een extra dimensie. En daar staat hij dan, in levende lijve, een paar meter bij me vandaan op Schiphol. Zonder hoed. Alsof die in de oude Sovjetunie is achtergebleven. Raisa staat er wat bleekjes bij. Glimlacht plichtsgetrouw naar Ria Lub bers, die moedig probeert niet op Nancy Reagan te lijken. Lubbers zelf is er een beer bij. Voor ik er erg in heb, duiken ze de ge reedstaande auto in, een zwarte BMW die ge ruisloos wegzoeft. Niet eens gezien of ie nog heeft gezwaaid naar het publiek op de wan delpromenade. Nou ja. Op naar het Catshuis. Maandag 24 mei Erica Terpstra en rabbijn Awraham Soeten- dorp zijn allebei in het zwart. Nogal somber op zo'n zonnige ochtend. Ze vormen samen het bestuur van het Groene Kruis in Neder land, dat voorlopig de kar trekt van het Inter national Green Cross (IGC). De organisatie staat nog in de kinderschoenen. Drie weken geleden in het Japanse Kyoto formeel opge richt, maar nog zonder vastomlijnde werk wijze en zonder bron van inkomsten. Gorbatsjov moet het Groene Kruis aanzien geven én hij moet de boer op voor fundrai- fing. Dat verklaart zijn bezoek aan Neder land. Om te beginnen opent hij vandaag het IGC-hoofdkantoor op de Lange Vijverberg in Den Haag. Hij krijgt er een eigen kamer, met een heuse Rembrandt aan de muur. Het Groene Kruis komt voort uit een ideetje van Michail Sergejevitsj zelf. Hij lan ceerde het plan om te komen tot een interna tionaal milieuplatform tijdens een onderons- je.in Moskou met leden van het Global Panel, één wereldwijde beweging van religieuze lei ders, politici, wetenschappers en kunste naars. Het idee werd nader uitgewerkt op de milieutop in Rio de Janeiro, juli vorig jaar. Qorbatsjov kon toen het voorzitterschap van het Groene Kruis moeilijk weigeren, zo ver telt hij een verzameling Nederlandse parle mentariërs in de vergaderzaal van de Eerste Kamer aan het Binnenhof. Hij praat zoals hij dat op de vele partijcon- ZATERDAC 29 ME11993 D N K W I J Gorbatsjov in Noordwijk. FOTO LOEK ZUYDEP.DUIN gressen ook moet hebben gedaan: in lange, wollige zinnen vol dooddoeners. Dat bleek ook gisteren al, op het zonovergoten gazon van het Catshuis, waar hij zijn eerste verkla ring gaf. Concrete uitspraken zul je van Gor batsjov echter zelden horen. Zijn vaste tolk Pavel Palatsjenko vertaalt onverstoorbaar de holle frasen. Na een minuut of tien mogen de geachte afgevaardigden met de gewezen we reldleider in discussie. De pers moet de zaal uit, want de zitting is besloten. Dinsdag 25 mei Of Gorby een echte milieuman wordt, óf dat hij de voortrekkersrol voor het Groene Kruis gebruikt als opstapje voor een politieke come back blijft vooralsnog een open vraag. Verte genwoordigers van tien milieugroepen die de kans kregen twee uur met hem te praten zijn gematigd optimistisch. „Hij zegt datgene wat wij al jaren roepen. Dat is positief', verduide lijkt E.J. Tuininga, voorzitter van het Lande lijk Milieu Overleg desgevraagd. Tuininga leidde het gesprek in de speciaal voor deze gelegenheid door NS ingerichte 'vergadertrein', die Gorbatsjov langs een 'groene route' van Den Haag via het Gooi naar Amsterdam voerde. Onderweg legden de milieu-activisten hem hun visies voor. Niet dat ze denken dat het Groene Kruis de vergelijking met het Rode Kruis ooit zal kun nen doorstaan'. „Het kan als ondersteuning van activiteiten wel van nut zijn. Zo'n man heeft natuurlijk een énorme uitstraling. Als hij zich maar niet door iedereen laat gebrui ken." Buiten station Amsterdam Centraal staan intussen een paar honderd mensen te jui chen en te klappen. „Ik wil Raisa een hand geven", roept een jongen. Hij krijgt prompt zijn zin als Gorbatsjova gedecideerd op hem afstapt en hem haar hand reikt. Op de persconferentie die het officiële ge deelte van het bezoek afsluit, zegt Gorbatsjov dat „iedereen in de trein voor het Groene Kruis was". De primaire taak van die organi satie, zegt hij, is het vergroten van het milieu- bewaistzijn. In Nederland is'dat niet nodig, zegt hij prijzend. Nederland vervult een voor trekkersrol, maar andere landen zijn nog lang niet zo ver. Dat het Groene Kruis zal slagen, lijdt voor Gorbatsjov geen twijfel. „Ik word er opnieuw van beschuldigd een illusie na te jagen, maar dat zeiden ze ook toen ik in 1985 aantrad als secretaris-generaal, en zie wat er van die uto pie terecht is gekomen... We moeten de we reld beschermen, een nieuwe samenleving opbouwen. Ik roep iedereen op mee te den ken over oplossingen." Tijdens de persconferentie is hij in zijn ele ment. Dit is bekend terrein, ook al is de om geving vreemd. Hij kijkt de zaal strak aan, terwijl Erica Terpstra aan zijn linkerhand met verzaligde blik zit te mijmeren. Hij luistert scherp naar zijn tolk en onderbreekt hem soms, wat het vermoeden versterkt dat hij het Engels redelijk beheerst, maar Russisch blijft spreken om een voorsprong te houden op zijn gesprekspartner dat moet hem in de diverse topontmoetingen met Reagan en Bush groot voordeel hebben gebracht. Na afloop drommen de verslaggevers sa men rond de kleine man om hem een hand tekening te ontfutselen. Aarzelend schuif ik aan, notitieblokje in de aanslag. Ik voel me net een groupie. Maar dan besluit de ster dat het genoeg is voor vandaag. Hij wenst nu eindelijk die rondvaart door de Amsterdamse grachten, die op zijn nadrukkelijk verzoek in het programma is opgenomen. Woensdag 26 mei Die zwierige handtekening prijkt sinds gister avond wel in het gastenboek van het Joods Historisch Museum. Gorbatsjov was daar op uitnodiging van het Solidariteitscomité met de joden in de Sovjetunie, een organisatie die sinds het herstel van de diplomatieke banden tussen Israël en Rusland nog slechts een slui merend bestaan leidt. Het zijn voornamelijk ouderen, een stuk of dertig, sommigen met een keppeltje op, die elkaar als oude vrien den begroeten. Ze zijn Gorbatsjov dankbaar omdat hij de refuseniks, de Sovjet-joden die naar Israël wilden emigreren, hun vrijheid heeft gege ven. Rabbijn Soetendorp biedt hem als blijk van dank een dik prentenboek van Rem brandt aan. „We zullen nooit vergeten wat u voor de humanitaire zaak hebt gedaan", zegt Soetendorp. In kameraadschappelijke sfeer leidt me vrouw R.C. Musaph, voorzitter van het muse umbestuur, het echtpaar Gorbatsjov rond. „Ze waren heel belangstellend. Zij was erg geïnteresseerd in het zilver. To.en we uitke ken op de dokwerker heb ik ze verteld over de positie van de joden als minderheid in een multiculturele samenleving. Hoe ze zich heb ben aangepast en toch hun eigen identiteit hebben behouden." Voor hun vertrek bena drukt Gorbatsjov dat hij spoedig zal terugke ren om het museum wat grondiger te bekij ken. Die rust ontbreekt bij dit bezoek. Gor batsjov wordt overal als een held begroet. Lubbers en de kamerleden ontvingen hem volgens het protocol voor een zittend staats hoofd en de mensen op straat juichen hem toe als Beatrix op koninginnedag. Sommigen weten zonder veel moeite door het provisori sche politiecordon te breken om de gevallen wereldleider even de hand te drukken. 'Thank youfor eveiything'. Wat een prive-uitstapje naar de molens op de Zaanse Schans had moeten worden, loopt uit op het zoveelste spontane eerbetoon. Een naburige middelbare school is leeggelopen om Gorby toe te juichen, voordat Henk van der Meyden toeslaat, en de hele vaderlandse pers het nakijken geeft met een exclusief in terview voor zijn pagina Privé. De Telegraaf- top heeft doodleuk het befaamde restaurant 'De Hoop op de Swarte Walvis' afgehuurd voor een bedrijfsetentje en een aparte tafel gereserveerd voor Henk en Misja. Donderdag 27 mei 'President Gorbatsjov heeft zijn grens bereikt. Hij moet weg', schreef ik twee jaar geleden. Het betrof een analyse, waarin ik probeerde aan te tonen dat hij als communist niet ver der meer kon met een land dat bezig was het communisme van zich af te schudden. Een paar maanden later, toen enkele van zijn naaste medewerkers een staatsgreep pleeg den, schreef ik dat het zijn eigen schuld was. Ik voelde me gesterkt door Jelena Bonner, de vrouw van Nobelprijs-winnaar Andrej Sa- charov, die Gorbatsjov verweet aan de pe restrojka te zijn begonnen zonder een con creet doel en zonder er een basis voor te leg gen. Het is alsof hij me vandaag in Noordwijk persoonlijk terecht wijst. Management of Change is het thema van de toespraak, waarin hij de geschiedenis van de perestrojka verhaalt. En ja hoor, hij had het allemaal voorzien, zegt hij. Op een paar details na. „We constateerden dat we achter op waren geraakt bij het Westen, dat ons sys teem bezig was te mislukken. We wilden geen rigide, uitgewerkt plan maken, maar open staan voor suggesties uit het volk." Maar dan erkent hij toch dat de hervor mingen een loopje met hem hebben geno men. Het uiteenvallen van de Sovjetunie was absoluut niet de bedoeling. Integendeel. Gor batsjov pleit ook nu nog voor een nieuwe unie. Hij betoogt dat omzichtig niet de nomen- clatura moest worden omgesprongen, omdat binnen de partij de angst voor verlies van macht groot was. Haalt Chroesjtsjov aan als voorbeeld van iemand die het slachtoffer werd van zijn eigen hervormingsdrang. Zijn hervormingen werden immers niet door de basis gedragen. Het taiga-effect noemt hij dat. Veel beroering aan de top. maar totale bladstilte onderin. Daarom ook waren de fa natieke hervormers zo gevaarlijk. Politieke cowboys noemt hij ze. Het is Gorbatsjov ten voeten uit. De man van het compromis. Al tijd schipperen, zelfs als je er aan onderdoor gaat. Zijn komst naar Noordwijk had maar een doel: geld. De Master Course die hij op ver zoek van het adviesbureau RBG International en het European Information Centre verzorg de in het exclusieve Grand Hotel Huis ter Duin lokte een kleine driehonderd zakenlie den, die allen bijna duizend gulden betaal den. Het adviesbureau liet zijn gasten vorig jaar drie keer zoveel betalen voor de Ameri kaanse generaal Norman Schwarzkopf. Maar die veroverde de zaal dan ook stormender hand met zijn Lessen uit de Golfoorlog Gor- batsjovs spreekbeurt bevat beduidend min der vuurwerk. Hij herhaalt wat hij overal waar hij komt roept: het referendum van 25 april was tijdverspilling, Rusland heeft drin gend behoefte aan verkiezingen voor parle ment én president. Of dat een terugkeer op het politieke toneel betekent? „Dat maken de kiezers uit." Een goede kennis, nog maar 42 jaar oud, werd enige tijd geleden getroffen door een ernstig hartinfarct. In de afgelopen vijftien jaar stond zijn leven in het teken van één enkel onderwerp: zijn werk. Na een moeilijke start had hij in een paar jaar een uiterst succesvol computerbedrijf van de grond getrokken. Hoe beter het met zijn bedrijf ging, hoe harder hij er tegenaan was ge gaan. I oen een jaar of wat ge- I leden de zaken in de JL computerbusiness be gonnen terug te lopen, was hij werkelijk alles gaan geven om de schade te beperken, zoals hij het noemde. In die periode begon zijn echtgenote steeds vaker te protesteren tegen het feit dat hij altijd maar aan het werk was. Op een gegeven moment dreigde zelfs een scheiding. In een ge sprek dat we onlangs hadden, liet hij zich ontvallen: Wat is eigenlijk de zin van het leven als het al leen maar werken is? Pas veel later in ons gesprek bleek overigens hoezeer hij emo tioneel tussen de scherven zat. „Als ik eerlijk ben", zei hij, dan heb ik er een grote rotzooi van gemaakt. Mijn gezondheid is voorlopig naar de Filistijnen, met de zaak loopt het niet bijster en dat wordt er niet beter op nu ik voorlopig uitgeschakeld ben, thuis is het ook bepaald geen feest, en er is niemand anders om de schuld aan te geven dan mezelf." Wat hij met zoveel woorden zei, was dat-ie de afgelopen jaren zijn tijd en energie op een veel te onevenwichtige manier had ver deeld over de vier belangrijkste gebieden in een mensenleven, namelijk: relaties/gezin, gezond heid, werken zingeving/religie. In het jaar voor zijn infarct had' hij vaak niet meer dan een paar uur per week aan vrouw en kind besteed en dan nog speelde altijd het werk in zijn achterhoofd mee. Met vrienden gewoon tijd doorbrengen, zonder zakelijke bijbedoeling of nut, was er al he lemaal niet meer bij. Op mijn vraag of hij wel eens een vriend of kennis opbelde om gewoon bij te praten, gewoon even te infor meren hoe het ging en wat te ou wehoeren, keek hij mij aan alsof ik Arabisch sprak.Als ik iemand bel", zei hij, „dan zit er altijd een zakelijke kant aan." Aan zijn gezondheid werken in actieve zin, door sporten of be weging, was er steeds vaker bij ingeschoten. Aan zijn gezond heid werken in passieve zin, door ontspanning (gewoon 'niks' doen), mediteren, naar rustige muziek luisteren of iets derge lijks. daar had hij al helemaal nooit van gehoord. Op mijn vraag of hij tijd be steedde aan zingevingsvragen, of dat nou in de vorm van een reli gie was (hij heeft net als ik een streng-katholieke, 'seminarie-op voeding' achter de kiezen) of van lezen of met anderen praten over vragen van leven en dood en der gelijke, reageerde hij door te zeg gen dat de zin van zijn leven al tijd in zijn werk had gelegen: „Ik zou ook nu nog echt niet weten hoe ik mijn leven op een andere manier zin zou moeten geven. Eerlijk gezegd, ik denk vaak dat werken het enige is dat ik echt goed kan." Hij zal gezien de ernst van zijn infarct nog een behoorlijke tijd niet kunnen werken. Het is zelfs niet uit te sluiten dat hij voor een deel arbeidsongeschikt zal blij- We zijn tegenwoordig steeds vaker geneigd om de schuld van zaken als langdurig ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid te geven aan dat merkwaardige verschijnsel dat 'werkstress' wordt genoemd. Het woord werkstress drukt het geloof uit dat klachten of problemen die werkenden hebben en die hun werk bemoeilijken of onmogelijk maken, voor een belangrijk deel en misschien wel het belangrijk ste deel op rekening moeten worden geschreven van het feit dat hun werkte hoge eisen stelt. Maar hoe correct is die opvat ting? Op een training instress- management die ik ooit bij woonde, werd aan de deelne mers gevraagd aan te geven wat zij onder stress verstonden. Ze kregen een vel papier voorge legd, waarop een aantal keren een aan te vullen zin afgedrukt stond, die begon met de woor den: 'Stress is...'. De oefening le verde antivoorden op als: 'Te vee! moeten doen in te weinig tijd'. 'Op weg naar je werk door het verkeer opgehouden wor den'. 'Niet die informatie krijgen die je nodig hebt om je werk goed te doen'. 'Onvoldoende steun van je baas krijgen als er problemen zijn'. 'De angst niet meer bij te kunnen blijven'. Niet zeker zijn van wat op je werk of thuis precies van je verwacht wordt'. Waar zit stress nou precies als je dit soort beschrijvingen be kijkt? In het werk zelf? In de ma nier waarop iemand met zijn werk omgaat? Soms zijn de eisen die het werk stelt inderdaad zo hoog dat de meeste mensen daarbij klachten zouden ontwik kelen. Denk maar eens aan de treinmachinist die in twee maan den tijd tot driemaal toe iemand voor zijn trein ziet springen of de bankemployé die in korte tijd verschillende overvallen mee maakt. Maar dan nog blijkt dat de ernst van de klachten of pro blemen die mensen ontwikkelen, wordt beïnvloed door de wijze waarop ze op hun werk en in hun thuissituatie steun krijgen bij het verwerken van die trau matische gebeurtenissen. Vaak is ook de houding die ie mand ten aanzien van werk heeft een belangrijke bron van span ningen en problemen. Het voor beeld van mijn kennis laat zien dat iemand die zijn werk over matig belangrijk maakt, de basis kan leggen voor zijn eigen ont wrichting en die van zijn relaties. Veel mensen stellen zichzelf met betrekking tot hun werk hogere eisen dan hun werk hen inhou delijk stelt. Ze lopen dan niet al leen het risico dat ze te veel van hun levenstijd aan werk beste den, maar ook dat de sociale on dersteuning die nodig is om het werk goed te blijven doen gaat afbrokkelen. Iemand die af en toe over werkt, kan daarvoor in zijn of haar gezinssituatie vermoedelijk wel op begrip en steun rekenen. Iemand die voortdurend over werkt, verliest op den duur dat begrip en die steun. In plaats daarvan ontstaan spanningen in de thuissituatie, die op den duur ook hun invloed op het werk gaan krijgen. De voornaamste oorzaak van die spanningen is dat wie te veel werkt, zelf te wei nig tijd over heeft om belangrijke anderen in zijn omgeving vol doende steun en aandacht te ge- verr. Omdat de liefde nooit lang van één kant kan komen, zullen die anderen op den duur ook hun steun gaan terugtrekken en begint het thuisfront echt een frontlinie te worden. De moraal: in onze samenle ving is je dood werken nog altijd de enige maatschappelijk geac cepteerde vorm van zelfmoord, en om die te voorkomen moet je je leven op een evenwichtige ma nier in vieren delen, RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 41