Waterschap trekt beurs 'Ik wilde ze de deur uit schoppen' Vader verongelukte soldaat vecht jaren voor waarheid Binnenland Pontonbrug voor wandelaars Twintig jaar cel voor neerschieten politieman 'Aanpak polio-epidemie verliep chaotisch' Ambtenaren positief over ondergrondse Betuwelijn Vianer ambtenaar bekent corruptie 2 ZATERDAG 29 ME11993 210 kilometer files op wegen driebergen De Pinksterdrukte in het verkeer heeft gisteren tij dens de avondspits geleid tot lange files. De politie sprak van een record dit jaar. Om half zes stond er 210 kilometer file op de Nederlandse wegen. De langste file stond op de A12 vanaf de grens en was op het hoogtepunt 24 kilometer lang. Afgezien van enkele kleine ongelukken, was volgens de meldkamer geen spra ke van een chaos. De drukte nam aan het begin van de avond af. Duizenden vogels in beslag genomen weert De Algemene Inspectiedienst heeft gisteren bij een vo gelhandelaar in Weert 2243 vogels met een handelswaarde van enkele honderdduizenden guldens in beslaggenomen. De die ren, meest zangvogels, zijn vermoedelijk onlangs geïmporteerd vanuit China. Het gaat om soorten als de goudvink, blauwborst, roodkeellijster, wilgengors, rotslijster, frater en roodmus. Vol gens de AID is de verdachte één van de grootste vogelhandela ren van Nederland. Pronk geeft vijf miljoen aan Irak den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft 5,25 miljoen gulden uitgetrokken voor het humanitaire pro gramma van de Verenigde Naties in Irak. Hij antwoordt daar mee op een verzoek van de VN om meer humanitaire hulp voor de bevolking van Irak. Volgens de Verenigde Naties neemt de ondervoeding van Iraakse vrouwen en kinderen toe. Eis: twee keer tien jaar voor moord Amsterdam Voor de rechtbank in Amsterdam is gisteren tien jaar cel geëist tegen twee mannen van 31 en 24. Het tweetal zou verantwoordelijk zijn voor de gewelddadige dood van de 39-jari- ge eigenaar van een naaiatelier aan de Baarsjesweg in Amster dam-West. Het slachtoffer werd in zijn hoofd geschoten. Het tweetal had ruzie met het slachtoffer over geld. Wie het dodelijke schot heeft afgevuurd, is niet bekend. De rechtbank doet uit spraak op 11 juni. UTRECHT «GPD ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst geen sprake. „Hij heeft welbe wust gewacht tot de politieman hem tot op dertig meter nader de en vervolgens schoot hij", al dus de rechter. „Het was de politieman of ik", had de verdachte zijn advo caat Staehle in het huis van be waring gezegd. „Ook al had hij met zijn handen omhoog ge staan, dan was hij ervan over tuigd te worden doodgescho ten", aldus Staehle. De advo caat overweegt, evenals de offi cier van justitie, in hoger beroep te gaan. „Ik zal eerst contact op nemen met zijn familie in Am sterdam. Dan hoor ik wel wat mijn cliënt wil". Volgens Stae hle verblijft zijn cliënt in Tur kije. De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 25-jarige voort vluchtige man die op 4 decem ber vorig jaar met twee anderen was betrokken bij een schiet partij in en om hotel Residence Vinkeveen waarbij een politie man om het leven kwam, ver oordeeld tot twintig jaar. Volgens de rechtbank is be wezen dat de man samen met twee anderen een bank beroof de in Utrecht. Daarna bescho ten ze bij een achtervolging op de A2 een politiewagen. Vervol gens verschansten ze zich in het hotel in Vinkeveen. Volgens de rechtbank was er van noodweer bij het schieten op de politieman uit Wilnis DEN HAAG GPD ruswuk anp Er moet een nieuw draaiboek komen voor de aanpak van po lio-epidemieën. Verder is er een landelijk commandocentrum nodig en moeten gezondheids diensten in de verschillende ge meenten meer met elkaar over leggen. Deze aanbevelingen doet het adviesbureau Huur man in rapport over de „chaoti sche" gang van zaken rond de laatste polio-epidemie van. sep tember 1992 tot februari dit jaar. Volgens de onderzoekers de den de overheidsdiensten ver schillende mededelingen en was er geen communicatie on derling. Tijdens de epidemie werden 68 poliopatiënten ge meld van wie er twee overleden. Vooral de eerste week van de polio-epidemie verliep chao tisch. Er werden wisselende me dedelingen gedaan over onder meer de leeftijd van de mensen die -al dan niet al eerder in geënt- voor gratis vaccinatie in aanmerking kwamen. Op een gegeven moment bestond de mogelijke doelgroep volgens de onderzoekers uit negen miljoen mensen en ontstond er door de run op de GGD's in de verschil lende gemeenten een tekort aan vaccins. De rust keerde pas weer toen de geneeskundige hoofdinspec tie eind september, twaalf da gen na de melding van het eer ste poliogeval in Streefkerk, een open brief publiceerde. De doelgroep werd daarin aanzien lijk beperkt. Het onderzoeksbureau wijt de grote onrust aan verschillende factoren. Zo bestonden er bij het uitbreken van de epidemie twee draaiboeken. De inspectie koos voor het nieuwste, waar mee nog geen ervaring was op- eusden Soldaten hebben gisteren een pontonbrug over de Maas bij het Limburgse Eijsden gelegd. De brug is speciaal aangelegd voor de laatste etappe van de Pieterpad Milieu Estafette. Het is zevende keer dat er speciaal voor wandelaars een pontonbrug over de Maas wordt gemaakt. FOTO ANP WIDDERSHOVEN Eerste doorbraak bij ambtenaren-C AO's, ultimatum voor Dales Er waren communicatiestoor nissen omdat de GGD'en op landelijk niveau niet sterk ge noeg zijn georganiseerd en ver tegenwoordigd. Ook de finan ciering is nog niet helemaal rond. De inspectie heeft de GGD'en in september een ver goeding van 8,50 gulden per vaccinatie toegezegd. In totaal waren er in de eerste week van de epidemie ruim 800.000 doses vaccin beschikbaar. Het evaluatieapport is vrijdag aangeboden aan de directeur- generaal van de volksgezond heid, Sangster. Hij waarschuw de voor een nieuwe polio-epi demie en met andere epidemie- en, zoals tuberculose. Staatsse cretaris Simons van volksge zondheid neemt de meeste aan bevelingen over. De waterschappen zijn bereid hun 8.000 personeelsleden 1,8 procent meer loon betalen. Het eerste schaap is daar mee over de dam in het brede CAO-conflict van de amb tenarenbonden met de overheidswerkgevers. Geheim vooroverleg dat herhaaldelijk werd onderbroken voor be raad in eigen kring, leidde gisteren tot een onderhande lingsresultaat tussen de bonden en de Unie van Water schappen. den haag»gpd-anp De ambtenaren bij de water schappen krijgen met terugwer kende kracht vanaf 1 april een loonsverhoging van 1,8 procent. Per 1 april 1994 komt daar nog eens 0,3 procent bij. De CAO loopt af op 1 juni van dat jaar. De bonden moeten het akkoord nog voorleggen aan hun achter ban. Maar de CFO spreekt van een „doorbraak" en hoopt dat het akkoord een voorbeeld is voor de andere werkgevers bij de overheid. Dat laatste lijkt nog niet het geval. Minister Dales van bin nenlandse zaken krijgt nog tot 7 juni de tijd om de CAO-eisen van de 120.000 rijksambtenaren in te willigen. Komt ze niet over de brug, dan volgen acties. Om welke acties het gaat, is nog niet bekend. Ruim duizend kaderle den van AkvaKabo, CFO, Amb- tenarencentrum en CMHF gin gen gisteren akkoord met het ultimatum. Het personeel van de gevan genissen Norgerhaven, Esser- heem en Bankenbosch in Veen- huizen en het personeel van de dienst vervoer gevangeniswezen hebben gisteren gedreigd met demonstratieve werkonderbre kingen op 10 juni als minister Dales zich niet aan het ultima tum houdt. Volgens H. Dong- stra van de dienstcommissie Norgerhaven zullen tijdens de onderbrekingen zondagsdien sten worden gedraaid. Er zullen dan geen gedetineerden wor den vervoerd. Dales kreeg gisteren ook nul op het rekest van de politiebon den ACP, NPB, VMHP en ANPV. Haar loonbod van 1 procent werd van tafel geveegd. Volgens Binnenlandse Zaken staan bij het bod de werkgelegenheid, die komende jaren met 2.500 KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR banen toeneemt, en het behoud van de koopkracht centraal. Da- les heeft berekend dat de politie in dat kader aan een loonsver betering van 1 procent per 1 juli genoeg moet hebben. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft de leden inmiddels opgeroepen de eenheid te bewaren. Don derdag riepen 15 gemeenten de „eigen" VNG op zich soepeler op te stellen in het CAO-con- flict. In een brief aan de ge meenten vraagt de VNG eventu ele kritiek voortaan „eerst in tern te ventileren." De ambtenarenbonden gaan bij de werknemers van de ge meentelijke vervoersbedrijven aandringen op estafettestakin gen van één dag tussen 4 en 21 juni. De acties komen onder meer in de vier grote steden. Het is de bedoeling dat in die gemeenten het openbaar ver voer tot twee keer toe voor 24 uur plat gaat. Maij tot de conclusie dat onder gronds boren voorlopig nog niet kan. Het zou technisch wel kun nen, maar veel te lang duren en te kostbaar zijn. Verder zou er te weinig kennis bij de ambtena ren zijn. De ambtenaren heb ben zeven in aanbouw zijnde geboorde tunnels in japan ge zien en hebben tweehonderd schriftelijke vragen aan de ja panners gesteld. Maij heeft gisteren de leden van de onafhankelijke commis sie bekendgemaakt die een on derzoek doet naar de plannen voor aanleg van een onder grondse Betuwelijn. Commis sievoorzitter is voorzitter En gelshoven van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De commissie bekijkt het plan van de Delftse hoogleraar Van der Hoorn voor een ondergrondse Betuwelijn, die net als de bo vengrondse variant zo'n vijf miljard gulden kost. Het boren van tunnels wordt door ambtenaren van Verkeer en Waterstaat aanzienlijk posi tiever beoordeeld dan minister Maij-Weggen de Tweede Kamer wil doen geloven. Zo kan de aanlegtijd van tunnels, volgens de minister een van de belang rijkste bezwaren van de boor- methode, gemakkelijk bekort worden. Dat schrijven ambtenaren in het blad Bouwdienst Magazine. De ambtenaren zijn naar Japan geweest, waar veel ervaring met geboorde tunnels is opgedaan. Ing. Schuller van Rijkswater staat concludeert na bezichti ging van een zevental projecten in Japan dat het boren van tun nels met een grote diameter in Nederland heel wel mogelijk is. In een door de Tweede Kamer kritisch bejegende notitie van Rijkswaterstaat kwam minister UTRECHT ANP Een milieu-ambtenaar uit Via- nen heeft bekend dat hij steek penningen heeft aangenomen van een bodemsanderingsbe- drijf. Justitie zal de man, die in middels op weer vrije voeten is, waarschijnlijk strafrechtelijk vervolgen, Of er nog meer amb tenaren betrokken zijn bij de steekpenningen-affaire, wil Van der Molen niet zeggen. Volgens een gemeentewoordvoerder van Vianen heeft alleen de be trokken milieu-ambtenaar steekpenningen aangenomen. De milieu-ambtenaar is dinsdag aangehouden na beschuldigin gen van de directeur van een bodemsaneringsbedrijf uit Lin- schoten, die wordt verdacht van valsheid in geschrifte en oplich ting. De directeur heeft ver klaard dat verschillende ambte naren hem in ruil voor geld en bordeelbezoek opdrachten ver strekten en hielpen met valse verklaringen. Het bodemsane ringsbedrijf heeft onlangs in op dracht van de gemeente Vianen oude opslagtanks uitgegraven. De gaten werden vervolgens op gevuld met gifgrond. Dales over sociale partners: den haag aaarc peeperkorn Werkgevers en werknemers hadden zo'n grote invloed op de politiek dat ze wijzi gingen van de socialë wetten blokkeer den. Dat zegt oud-staatssecretaris Ien Dales van sociale zaken (september 1981 tot mei 1982). De huidige minister van binnenlandse zaken haalde fel uit naar de sociale part ners tijdens bij de zevende dag van de openbare parlementaire enquête werk nemersverzekeringen. „De banden die de regering werden aangelegd, de beper kingen en belemmeringen, waren gigan tisch", aldus Dales. De sociale partners zouden haar herhaaldelijk hebben „be dreigd" wetsvoorstellen in te trekken. Dergelijke dreigementen waren Dales niet vreemd. Als directeur van de sociale dienst in Rotterdam, had ze daar al eer der mee te maken gehad. „Wij weten wel raad met wethouders die er andere idee- en op nahouden" zou haar door werkge vers en bonden zijn voorgehouden. „Ik had de neiging ze de deur uit te schop pen. Als staatssecretaris had ik die nei ging nog steeds", aldus Dales. Dales was staatsecretaris voor de PvdA in het kabinet Van Agt-Den Uyl. Toen ze de Ziektewet en de pensioenen wilde veranderen, begonnen de dreigementen volgens Dales. „Maar ik heb mij er nim mer wat van aangetrokken." Dales vond dat de vakbeweging een te grote invloed op kabinetsvoornemens had. „Ik ben altijd wars geweest van cor poratistische neigingen (regeren in sa menspraak met werkgevers en werkne mers). Dat is een verschrikking. Sommi ge vertegenwoordigers meenden zelfs de bevoegdheden van de staatssecretaris of de minister te bezitten." Op haar departement heerste een cul tuur van nauw overleg met de sociale partners. Dales: „Misschien hadden we dat hele overleg-circus harder moeten aanpakken." Als gevolg van de tegenwerking van de sociale partners, die bij de CDA- en PvdA-fractie wel een gewillig oor von den, zag Dales haar ziektewetplannen getorpedeerd. De wachtdagen in de Ziektewet (geen uitkering) en een verbod op bovenwettelijke uitkeringen veroor zaakten te veel maatschappelijke onrust. Het kabinet trok de plannen in. Ook het voorstel de uitkeringen van overheids wege tot een minimum te beperken (het twee-trajectenstelsel), haalde het niet. Lou de Graaf, staatssecretaris sociale zaken van '82 tot '89, beaamde dat in de jaren tachtig „de tijd niet rijp was voor wat moest gebeuren". Als opvolger van Dales besprak de CDA'er het twee-tra- jectenstelsel in de Kamer. Al tijdens het mondeling overleg in 1982 maakte De Graaf kenbaar van zijn plannen af te zien. De politieke en maatschappelijke weerstand was te groot. „Het heeft geen zin aan een dood paard te trekken", al dus De Graaf. De Graaf verklaarde tegenover de en quêtecommissie „legio voorstellen" ge daan te hebben om de sociale zekerheid te veranderen. De problemen, vooral ex plosieve groei van het aantal WAO'ers, waren immers bekend. De voorstellen werden echter onder druk van de sociale partners door de politiek afgebrand. Het zou tot 1987 duren voor er enigszins paal en perk werd gesteld aan de ruimhartige uitleg van de sociale wetten. De Graaf toonde zich, evenals zijn par tij, wel ontvankelijk voor de druk van de sociale partners. Als oud-vakbondsman Minister Dales groet een bekende op de publieke tribune. wist De Graaf dat werkgevers en vakbon den de WAO misbruikten om overtollig personeel te lozen. „De wetgever bood die mogelijkheid", aldus De Graaf. Als staatssecretaris zei hij „iets genuanceer der" over deze handelwijze te denken. De contacten tussen De Graaf en de sociale partners waren goed. Hij overleg de graag met zijn „vrienden en broe ders" uit de vakbeweging. „Brede steun vanuit de samenleving voor maatregelen is belangrijk. Ik heb mij nooit be schouwd als de boodschappenjongen van de sociale partners. Wel hecht ik grote waarde aan hun opvattingen. Die zijn belangrijk in Nederland met zijn overleg-economie." Uiteindelijk lukte het De Graaf in 1987 de werkloosheidswet en de WAO te wij zigen (de stelselherziening), een bezuini ging van circa drie miljard gulden. De Graaf betitelde de herziening als „een kwalitatief verantwoord pakket." Na de stelselherziening keerde de rust op het sociale zekerheidsfront niet terug. De verwachte daling van het aantal FOTO ANP COR MULDER WAO-uitkeringen bleef uit. De Graaf ont wikkelde nieuwe plannen om het beroep op Ziektewet en WAO terug te dringen. Hij deed dit mede op aandrang van de toenmalige ministers Ruding (CDA, fi nanciën) en De Korte (WD, economi sche zaken). De notitie van De Graaf dateert van ju li '89 en werd slechts eenmaal door de meest betrokken ministers en premier Lubbers besproken. Dit gebeurde met uiterste omzichtigheid. Het kabinet was immers op dat moment demissionair en de verkiezingen stonden voor de deur. „Ik was als de dood de plannen uit zouden lekken", aldus De Graaf. Hij eiste dan ook van de bewindslieden alle exemplaren van zijn notitie terug. Vol gens De Graaf was de discussie „heel openhartig" en heeft hij zijn plannen na dien nog uitgewerkt. Berichten als zou den premier Lubbers en oud-minister De Koning (sociale zaken) de maatrege len hebben geblokkeerd, werden door De Graaf ontkend. 'Ze wilden de zaak verdoezelen den haag theo haerkens De Nationale Ombudsman tikte de ministeries van justitie en de fensie, de voormalige ministers Van Eekelen van defensie en De Koning van sociale zaken en de arbeidsinspectie deze week ge voelig op de vingers. In de zaak van de 20-jarige dienstplichtig militair Gaston Halderit, die op 16 februari 1989 overleed bij een praktijkoefening met tanks, hebben zij zich onbehoorlijk gedra gen, zo oordeelde de Ombudsman. Vader Halderit heeft vier jaar strijd gevoerd tegen de overheid. Hij is tevreden met het rapport. voorkomen dat zijn tank tegen een andere botste. Hij werd door de loop van de tegenligger aan het hoofd geraakt en uit hel voertuig geslingerd. Daarbij raakte hij zeer ernstig gewond. Omdat het terrein erg ontoe gankelijk was, werd hij met een van de tanks naar een loods aan de rand van de heide gebracht. Daar pas kon een ziekenwagen worden gebeld die hem ophaal de. De jongen stierf onderweg naar het ziekenhuis. Toen de familie wilde weten wat zich op het oefenterrein had afgespeeld, moesten zij he mel en agrde bewegen om hel derheid te krijgen. „Na zes of zeven weken kregen we nog steeds ontwijkende antwoor den", aldus de vader. Uit con tacten met collega's van zijn zoon begreep hij dat na het on geluk op de heide grote paniek was uitgebroken. Een intern on derzoek leverde geen heldere antwoorden op, onder meer omdat alleen de instructeurs waren ondervraagd en niet de dienstplichtigen die getuige wa ren van het ongeluk. Daarop schakelde Halderit de arbeidsinspectie in, iets wat De fensie had nagelaten. Maar ook Pas twee dagen na de dood van hun zoon hoorde de familie Halderit dat hij was omgeko men bij een botsing tussen twee tanks op het militaire oefenter rein Leusderheide. „Toen de delegatie van Defensie hier kwam om ons te informeren, was direct duidelijk dat er iets niet klopte", herinnert vader Halderit zich. „We kregen alleen ontwijkende antwoorden. Ze wilden de zaak verdoezelen of ze wisten niet waar het over ging. Ze hadden het over het wegglijden van een lestank, maar dat bleek niet te kloppen." De tank waar hun zoon in zat, was geen lestank. In een lestank zit op de plaats van de toren met de zware loop van het ka non een cabine met vrij uit zicht. Dat was niet het geval. Aan het begin van de rijles ga ven de instructeurs een demon stratie om de soldaten te laten ervaren hoe het is om in een tank te rijden. In strijd met de regels was geen ervaren com mandant aan boord om de chauffeur te instrueren. Soldaat Halderit stond in het commandantenluik en kon niet dit onderzoek leverde niets op. De inspecteur sprak met twee militairen die zelf niet bij de zaak betrokken waren geweest en liet het daarbij. Maar Halderit rustte niet. Hij vervolgde zijn speurtocht op weg naar het recht en de waar heid, maar kreeg uiteindelijk nergens respons. Behalve dan nu bij de Ombudsman. Opval lend in deze zeer ingewikkelde zaak is dat geen van de over heidsorganen de familie goed heeft geïnformeerd over stap pen die ze had kunnen nemen. Het rapport van de Nationale Ombudsman telt maar liefst zestig pagina's. Een woordvoer ster prijst de vasthoudendheid en wilskracht waarmee Halderit de zaak heeft aangepakt. Vader Halderit zegt enige tijd „bij wij ze van hobby iets aan juristerij te hebben gedaan". Hij stopte na het behalen van het kandi daatsexamen, maar geeft toe dat zijn inzicht in juridische kwesties hem enorm heeft ge holpen greep te houden op de zaak. Zelfs de advocaat die hii in de arm had genomen, heeft hij be dankt omdat hij die te weinig gespecialiseerd achtte. „Tachtig procent van de argumenten heb ik zelf moeten aanreiken", zegt hij nu. Halderit is tevreden over het rapport waaraan de Om budsman twee jaar werkte. „Maar ik ga nu wel bekijken of ik alsnog een klacht kan indie nen wegens dood door schuld."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3