'Leidse horeca is probleemgeval' Wild kamperen: idyllisch en goedkoop >T T trv 6 996 ZATERDAG 29 ME11993 De magere jaren zijn aangebroken e: „Men gaat later op stap en de gemeente Leiden speelt daar niet FOTO HIELCO KUIPERS Voor de Leidse horeca zijn de magere jaren aangebroken. Nieuwe, landelijke wetgeving maakt de bedrijfsvoering ingewikkelder en duurder. Daar komen nog de typisch Leidse problemen bijzoals vroege sluitingstijden en extra aandacht van de belastingdienst. Prijsverhogingen enfaillisementen zijn het onvermijdelijke resultaat, voorspelt Esther Borggreve, regioconsulente van ondernemersvereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN). LOMAN LEEFMANS et wordt tijd dat de ge- meente Leiden het tij pro- J^L -M~ beert te keren met een po sitief horecabeleid", vindt Borggreve. „De horeca-ondernemer zit in de hoek waar de klappen vallen. Dat is in vrijwel het hele land zo, maar Leiden heeft een aantal specifieke problemen die de situatie nog verergeren." Het haast klassieke Leidse probleem van de sluitingstijden is volgens Borggreve sym bolisch voor de relatie tussen gemeente en horeca: „Je hoort toch nooit dat C&A stiekem een uurtje langer is opengebleven. Nee, daar is landelijke regelgeving voor. Maar in de ho reca verschilt dat van plaats tot plaats. Alge meen kan worden gesteld dat het uitgaans- patroon de laatste jaren sterk is veranderd. Men gaat later op stap. De gemeente Leiden speelt daar niet op in en de gemeenteraad blijft er maar oeverloos over doorgaan zon der met een oplossing te komen", zegt Borg greve. Vooralsnog blijven de sluitingstijden, zeker van de terrrassen in de zomer, provinciaals. Een raadslid voor D66 zei al eens dat Leiden in dat opzicht het Spakenburg van Zuid Hol land is. Nieuw systeem Ook Borggreve beseft dat na het referendum vrije sluitingstijden in Leiden uitgesloten zijn. „Maar onze ervaring in andere steden leert, dat er in Leiden best een systeem van twee uur doordeweek en vier uur in het weekeinde kan worden ingevoerd. En dat hebben we de gemeenteraad ook laten weten. Het feit dat grote groepen jongeren tot 's morgens vroeg naar illegale house-parties gaan, geeft al een beetje aan dat een nieuw systeem nodig is. En dan hebben we het nog niet eens over de sluitingstijden van de terrassen. Zeker voor een toeristenstad als Leiden zijn die vooroor- logs." Om de klagende buurtverenigingen de wind uit de zeilen te nemen pleit de regio- consulente voor zogeheten 'eenrichtingsver keer' in cafés en discotheken. Na een bepaal de tijd mogen de klanten alleen nog 'de tent' uit, maar mag er niemand meer in. „Hier door ontstaat een gespreid vertrek en dus minder overlast." In de Leidse discussie rond de sluitingstijden heeft Borgreve sowieso de indruk gekregen dat de gemeenteraad waar schijnlijk uit electoraal belang te veel laat af hangen van de mening van de buurtclubs. De sluitingstijd is slechts één probleem. Vooralsnog is discotheek Hotel de Ville het enige bedrijf dat de sluitingstijden als reden heeft gegeven voor het sluiten van de zaak. Erger wordt het als per 1 december alle hore ca-instellingen een hinderwetvergunning moeten hebben. Om aan zo'n vergunning te komen moet een horecazaak aan allerlei (ge- luidswerende) verplichtingen voldoen. De bijbehorende kosten van maatregelen en le ges worden door Borggreve op gemiddeld 3000 gulden per zaak geschat. „Die maatregelen zullen een aantal zaken de das om doen. Maar volgens onze, landelijke berekeningen is het aantal horecagelegenhe den in Leiden toch te groot. Het klinkt mis schien hard, maar die strengere eisen zouden dus in de goede richting kunnen uitkristalli seren", stelt Borggreve. Maar op het moment van de eerste faillise- menten komt een ander probleem om de hoek kijken. „Je ziet steeds vaker dat zaken die het niet meer redden, worden overgeno men door mensen uit het criminele circuit." Niet alleen de hinderwet zal leiden tot een kleiner horecabestand. „Ook het simpele ge geven van concurrentie werkt daaraan mee. De prijs van een biertje is al een hele tijd min of meer hetzelfde. Maar de kosten van perso neel zijn ondertussen wel flink gestegen." Toch wordt een van de methoden om dat te ondervangen, het werken met zwart perso neel, op geen enkele manier door de horeca- bond goedgekeurd. „Het mag niet, punt uit. Wfj hebben er zelf bij de belastingen op aan gedrongen dat ze strenger gingen controle ren, want zwart werk kan voor ons absoluut niet." Dat Leiden voor de belastingactie 'dienblad' als proeftuin werd gebruikt, daar had de horecabond echter niets mee te ma ken. Een andere, discutabele bron van inkomsten van veel Leidse horeca-ondernemers wordt binnenkort ook op instigatie van de bond aangepakt: de fruitautomaat. Ook in Leiden streeft de horecabond naar een zogeheten '2- 1-0 beperking'. Dat betekent maximaal 2 au tomaten in cafés en 1 in snackbars en shoarmazaken. In club- en buurthuizen en sportkantines zouden de gokkkasten hele maal geweerd moeten worden. Burgemeester C. Goekoop overlegt al met de regiogemeen ten over de vraag hoe dat systeem kan wor den ingevoerd. Wat de gemeente jarenlang verzuimt heeft te doen, is optreden tegen het toenemend para-commercialisme: een bruiloft in een wijkcentrum, een house party in een loods, massale feesten bij een studentenvereniging en vrijwel alles wat in de vergunningloze Stadsgehoorzaal gebeurt. „We hameren er al lang op dat daar wat aan moet veranderen", Oplossingen „Het zijn allemaal zaken die de gemeente hoort aan te pakken. En waar wel oplossin gen voor zijn. Ik geef een voorbeeld. Geef niet een buurthuis subsidie zodat ze koffie voor één piek kunnen schenken en extreem lage huren kunnen vragen aan het gelukkige bruidspaar of aan de toneelvereniging. Daar kan de horeca niet tegenop. Nee, beter is het de toneelvereniging subsidie te geven, zodat ze in het buurthuis een gangbare huurpijs kunnen betalen." Door alle problemen, veranderingen en beperkingen die op de horeca afkomen, zul len een aantal Leidse cafés, cafetaria's, res taurants en eethuisjes de handdoek in de ring moeten gooien. En hoewel de KHN het zou moeten opnemen voor al haar leden, ziet de horecabond het liefst dat een kleiner aan tal 'sterke' bedrijven overleven. Want het al ternatief is, dat omzetten met zwart geld, fruitautomaten en andere kunstgrepen op peil worden gehouden. De mager jaren zijn aangebroken. De bier- prijs, eigenlijk de barometer van de bedrijfs tak, gaat omhoog. „De horeca is een moeilij ke bedrijfstak. Het feit dat er relatief vaak van eigenaar wordt gewisseld zegt genoeg. Tot nu toe is de gemeente alleen maar negatief bezig ten opzichte van de horeca. En ik heb de in druk dat vooraanstaande ondernemers die namens collega's hun nek uitsteken, eerder door de gemeente én de belastingen worden aangepakt. Dat moet veranderen, want lei den is op veel gebieden, van werkgelegen heid tot toerisme ook veel aan de horeca ver schuldigd." Ze kiezen de meest idyllische plekken om te kamperen. Iedereen zou er wel willen staan. Dichtbij het strand, midden in het bos, vlakbij het water. Het is de absolute vrijheid. Rust, stilte en geen andere kampeerders om je heen. Wie zou dat nou niet willen? Maar toch mag het niet. Wild kamperen is illegaal en vanaf dit pinksterweekeinde kan het in de Duin- en Bollenstreek ook nog een boete van honderdvijftig gulden opleveren. Politie stelt paal en perk aan illegale praktijken VALERIE LEENHEER it is gewoon een fantasti- W sche plek om te staan. Uit de wind, vlak aan het strand en toch midden in het uitgaanscentrum." Hans en Lotte uit de buurt van het Duitse Mannheim kennen geen nadelen van het wildkamperen. Zij zijn met hun luxe camper naar Katwijk gekomen om daar het hemel- vaartsweekeinde door te brengen. Het par keerterrein bij het restaurant De Zwaan aan de Boulevard is voor een paar dagen hun stekje geworden. Gezeten in hun blinkende witte 'motorhome' vertellen ze: „We komen al jaren met onze camper naar Nederland en dat bevalt ons prima. We stonden vroeger ook wel eens in Zandvoort, maar Katwijk vin den wij leuker." Het feit dat het parkeerterrein zo'n ideale plek is, is niet de enige reden dat Hans en Lotte illegaal parkeren. „Het is gewoon de goedkoopste manier," zeggen ze. „Die cam per heeft ons al heel wat marken gekost en de benzine voor dat ding is ook bijna niet te be talen. Door op een parkeerterrein te gaan staan, besparen wij ons heel wat geld, waar we weer andere leuke dingen van kunnen doen." Inmiddels is ook een groepje surfers neer gestreken op het parkeerterrein. „Radicale wind hier zeg", schreeuwen ze opgewonden. „Dat wordt een radicaal weekeinde surfen." Uitzinnig van vreugde beginnen ze hun spul len uit te pakken en hun planken op te tui gen. Een paar Katwijkers kijken geïrriteerd toe. Hans, Joachim, Paul en Christian komen uit een dorpje bij München en zijn al de hele dag onderweg in hun camper. De jongens komen in het zomerseizoen vaak naar Nederland. Ze overnachten dan in Noordwijk of Katwijk. „Meestal in het busje, maar ook wel eens in een slaapzak op het strand", zegt Christian. Het feit dat ze zo dicht bij het strand en de zee staan, is voor de surfers ideaal. „Als je wilt varen, moet je op de camping je spullen op het busje laden, bij het strand weer afladen en dan ook nog dat heen en weer rijden. Dat hoeft nu niet. De zeilen rol je op en leg je bij wijze van spre ken zo onder je bed." Paul vult hem aan „En 's ochtends ben je de eerste die op de plank staat." Klapstoeltjes Het echtpaar Schultz staat geparkeerd op een parkeerterrein aan de Koningin Astridboule- vard in Noordwijk. Zij zitten met hun broeks pijpen opgerold op klapstoeltjes van het late avondzonnetje te genieten. „Wij vinden die campings niet gezellig," vertelt Meike Schultz. „Al die kinderen en al die drukte, dat is niks voor ons." „Je zou denken dat een betonnen parkeer terrein niet gezellig is, maar dat vinden wij niet," vervolgt haar man. „Zo dichtbij de zee FOTO DICK HOGEWONING is gewoon ideaal. We zitten hier nog maar een uurtje, maar het bevalt ons prima." Het is de eerste keer dat het echtpaar Schultz in Nederland is met zijn spiksplinternieuwe camper. Ze kijken elkaar dan ook verschrikt aan als ze horen dat het eigenlijk verboden is om hier te kamperen. „Dat wisten we hele maal niet, in Duitsland mag het wel." Ze overleggen even in vlug Duits met elkaar. „Nou, dan gaan we nu toch maar een echte camping opzoeken," zeggen ze. „We hebben er geen zin in om midden in de nacht door de politie uit ons bed te worden gelicht." Me neer Schultz vouwt z'n stoeltje alweer op. „Kom op, zegt hij tegen zijn vrouw. „We moesten maar eens gaan." Troep De kampeerders zijn vaak de enigen die de voordelen zien van het wildkamperen. De politie, boswachterij, milieuverenigingen en campinghouders zijn helemaal niet gelukkig met deze vrijbuiters. Vooral als het gaat om mensen die hun tentje zomaar ergens neer- planten. Volgens de Noordwijkse politie komt dat vooral in het hoogseizoen in de Noordduinen veel voor. Ook boswachter Mart Gielen ziet de wild- kampeerders liever gaan dan komen. „Die kampeerders in de duinen verstoren het wild, stoken vuurtjes, wat natuurlijk heel gevaarlijk is, laten ongelooflijk veel troep achter en ver trappen de planten en struiken. En erger nog," voegt hij er met afschuw aan toe, „ze laten ook overal hun uitwerpselen liggen." Het is volgens Gielen dan ook altijd hetzelfde liedje. „Ze zitten dan ergens midden in de duinen te kamperen, je stuurt ze weg. je ruimt zakken vol troep op en een uurtje later zitten ze er weer. Er komt soms geen einde Teunis Jan Visser van de Milieugroep Noordwijk deelt de mening van Gielen. „Het wildkamperen in tenten leidt tot een versto ring van de natuur," vertelt hij. „Als er hier in de omgeving nou geen mooie campings wa ren, kan je het nog een beetje begrijpen dat ze in de duinen of de bossen gaan zitten. Maar dat is niet zo. De mensen zien het als een gemakkelijke en goedkope manier om vakantie te vieren en denken niet na bij de gevolgen voor de natuur," aldus Visser. Volgens C. Boonstoppel van restaurant De Zwaan in Katwijk loopt de situatie nu een beetje uit de hand. „Een of twee van die cam pers is niet erg, maar soms staan er zelfs een stuk of vijftien op onze parkeerplaatsen. Dat is gewoon te veel. Ze tappen water uit onze buitenkranen, willen gebruik maken van on ze toiletten en legen hun tanken boven onze putjes. Nu is voor mij het punt bereikt dat ik zeg: het kan zo niet langer." „Vooral als er surfwedstrijden worden ge houden. beginnen de problemen," vertelt Piet van de Burg van Camping Duinrust aan de Kraaierslaan in Noordwijk. „Ze staan dan niet op de camping, maar maken wel gebruik van onze voorzieningen zoals de toiletten en de douches. En als je ziet hoe ze dat Soms achterlaten..." Van de Burg is dan ook blij met de nieliwe 'lik-op-stuk-regeling' van de politiekorpsen in de Bollenstreek. „Dat zal echt verschil ma ken," zegt Van de Burg. „En daar komt ook nog bij dat het de bedoeling is dat iedere camping hier in de omgeving om de zoveel tijd 'dienst heeft'. Als de kampeerders ergens illegaal staan, worden ze doorverwezen naar de dienstdoende camping. Die heeft dan al tijd een paar plaatsen gereserveerd voor deze wildkampeerders." Goedkoop De politiekorpsen in de badplaatsen zijn te vreden met de maatregelen die dit pinkster- weekeinde ingaan. „We hebben nu een stok om mee te slaan." vertelt hoofdagent A. Does van de Katwijkse politic. „Vroeger kondén we de illegale kampeerders alleen maar wakker maken en wegsturen, maar nu kunnen we ze ook een boete geven." Volgens Does heeft Katwijk voornamelijk problemen met de 're creatiewagens'. „Wildkamperen met de tent komt in Katwijk sporadisch voor. Maai met de camper en de auto komen ze steeds vaker. Tientallen staan er in één weekeinde óp de parkeerterreinen." Volgens Does weten de meeste wildkam peerders niet dat ze alleen maar op campings mogen overnachten. „Of ze nemen de gok," zegt hij. „Want het is natuurlijk' goedkoop. Op een camping betalen ze zo'n dertig gul den per nacht, terwijl ze op een parkeerter- reintje voor niks staan." 's Avonds laat, op het parkeerterrein bij restaurant de Zwaan. Er staan nog ongeveer vijf campers op het terrein, waaronder ook die van Lx>tte en Hans en de vier surfers. Het parkeerterrein is in volle rust. Of toch niet? Als er een auto het terrein op rijdt, knippen in alle vijf de campers de lichten aan en ver schijnen er vijf verschrikte gezichten achter de geblokte en gebloemde gordijntjes, „is het de politie? Zijn wc betrapt? Moeten we nu weg?" De idylle van het wildkamperen lijkt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37