'Als je Eelman hebt, heb je geen gedonder' nr John 'De Bondscoach'Eelman zet na zeventien jaar punt achter Noordwijk Elk jaar is het bij de voetbalclubs, van hoog tot laag, een komen en gaan van trainers. Coaches die langer dan vijf jaar bij een vereniging zitten, zijn schaars en steeds vaker wordt de trainer vanwege de tegenvallende prestaties zelfs al na een halfjaar buiten gewerkt. Voor de vv Noordwijk en John Eelman golden andere wetten. De oefenmeester uit Haarlem kon lezen en schrijven met de zaterdagclub uit de mondaine badplaats. Maar liefst zeventien jaar was hij de verantwoordelijke man van een van Neerlands meest succesvolle amateurclubs. Aan de bijna unieke samenwerking komt volgende week een einde. John Eelman (49) verlaat sportpark Duin wetering en gaat bij eerste divisionist Haarlem werken. Een portret van een man die rusten vertrouwen uitstraalde. „Hij is hier in zeventien jaar misschien twee keer uitzijn slof geschoten. I rainers en schopstoelen horen bij I elkaar. Maar bij John Eelman hoorde meer de leunstoel. De luie zetel van de bedaarde meester die het alle maal op zijn gemak overzag en dan tot een weloverwogen beslissing kwam. Eelman was een oase van rust in een wereldje dat is ver geven van de botsingen tussen speler, coach en bestuur. De besnorde oefen- en school meester Eelman is gymleraar op een lts in Hillegom verstond de kunst om in vrijwel alle situaties het overzicht en de rust te be waren. Zeventien jaar is eigenlijk helemaal niet lang. Waarschijnlijk zouden vele vereni gingen deze 'heer' onder de trainers zo lang mogelijk vasthouden. Cees Spaanderman is net als Eelman 49 jaar, speelde in de jaren zeventig onder hem en is nu al weer acht jaar bestuurder..Eigen lijk is het simpel. Als je Eelman hebt, heb je geen gedonder. Het is opvallend hoe weinig problemen hij had in die lange periode. Hij regelde alles zelf en had daar geen bestuur ders of anderen voor nodig." Denker Ruud Bröring, ook ooit pupil van de schei dende coach, vond de koele blik en het door dachte optreden de handelsmerken van Eel man. „Hij was de denker, de ziener onder de trainers. Hij was zelden op een dommigheid te betrappen en marchandeerde niet," zegt Bröring, die nu als trainer van FC Lisse (za) een collega is geworden. „Ja, een beetje dat aristocratische. Hij heeft wat dat betreft zijn uiterlijk mee, al moet-ie eigenlijk nog iets ka ler worden." Volgens Bröring was Eelman net iets an ders dan de normale trainer. „Wij noemden hem in de jaren zeventig niet voor niets 'de bondscoach'. Je had de typische trainer, dat waren van die gasten zoals Piet Buter die met een pakketje theorie uit Zeist kwamen. Dan had je de doorsnee coach. Eelman was iets meer. Tsja, de bondscoach. Die titel paste bij hem, hij had een beetje dat onberispelijke van een Engelse coach." Voorzitter Leen Korbee .moet lachen bij het horen van de tegenwoordig niet meer zo vaak gebezigde bijnaam 'bondscoach'. Kor- bee en Eelman dat was altijd twee handen op een buik en Korbee bevestigt dat beeld: „Eel man kreeg een grote mate van vrijheid en sprong daar perfect mee om We hadden met elkaar een lijntje en dat werkte erg goed. We dekten elkaar en waren open en eerlijk tij dens gesprekken. Maar veel gesprekken had je eigenlijk niet nodig. Hij loste het alleipaal zelf wel op. Conflicten waren zeldzaam. In die zeventien jaar heb ik hem misschien twee keer uit zijn slof zien schieten." René van Staveren, middenvelder van het huidige Noordwijk, heeft nog nooit een trai ner meegemaakt die zo zeker overkwam. „De rust zelve. Hij toont weinig emoties, ook niet als het goed gaat. Als je toch meer dan tien jaar ergens welkom bent als trainer, dan weet je toch eigenlijk genoeg. Dan doe je het toch goed." De andere kant was dat de harmonieuze sfeer die er jarenlang heerste rond Eelman ook gezapigheid in de hand werkte. Eelman is zelf de eerste die dat toegeeft: „Die rust rond mij, hoeft natuurlijk niet altijd positief te zijn." Rust kan ook roest zijn, meent hij. Al was daar wat hem betreft geen sprake van in Noordwijk. „Vergis je niet in mijn fanatisme en prestatiegerichtheid. Dat is niet vermin derd, nooit." John Eelman kent zijn imago van de filo soof, de voorzichtig en weinig avontuurlijk overkomende coach. .Altijd weeg ik bij een beslissing eerst de argumenten af, zal nooit een speler direct afvallen of laten vallen. Je hebt nooit gelijk omdat je gelijk wilt hebben. Ook doe ik in de pers nooit ongenuanceerde uitspraken. Als ik ergens een hekel aan heb is het wel het corrigeren of terugtrekken van bepaalde uitlatingen. Dat komt in de voetbal lerij nogal eens voor." „Ik roep kennelijk iets op," zegt hij. „Ik ver sta de kunst om plooien glad te strijken en rust te creëren. Dat klopt wel een beetje." Die gaven vormden wellicht de voornaam ste reden dat hij het zo lang uithield bij Noordwijk. Hij werkte er van '73 tot en met '80 en van '83 tot en met '93. „Ongekend in de voetballerij. Het is natuurlijk niet te zeg gen of dat bij een andere club ook was gelukt. Bij Noordwijk liep het gewoon steeds en daarom plakten we er maar weer een jaartje aan vast. Ik ben geen carrièreplanner. Mijn levensfilosofie is dat je moet blijven op de plaats waar je het naar je zin hebt." Eelman had het dus niet meer naar zijn zin in Noordwijk? Hij neemt de tijd voor het typische Eelman- antwoord. Peinzend, afwegend en in afwach ting van het echte antwoord produceert hij alvast een serie weinig betekenende volzin nen om zichzelf nog wat tijd te gunnen. Halverwege het afgelopen seizoen stond er een groep verontruste Noord wijkers op, om dat de rood-witte trots uit de badplaats in de zaterdageersteklasse op degradatie leek af te stevenen. De met veel niet-Noordwijkers op gebouwde hoofdmacht zou volgens de au tochtonen weer echt Noordwijks moeten worden. Er moest een frisse wind waaien, vonden de vernieuwers. Het was een signaal dat Eelman aan het denken zette. Voor het eerst bleek ook op het zo bedaarde en keuri ge Duinwetering sprake van een vijfde colon ne. Eelman: „Het is niet waar dat ik het in Noordwijk niet meer naar de zin zou hebben. Feit is wel dat die actie vanuit de vereniging een signaal vormde, natuurlijk. Ik bespeurde tussen de regels door dat er bij spelers en be stuur een hang naar vernieuwing kwam. En bij mezelf niet te vergeten. Daarop was mijn beslissing om weg te gaan gebaseerd." Handtekeningen De coach voelde zich vanzelfsprekend aange vallen door de actie van de leden, die zelfs met het verzamelen van handtekeningen ge paard ging. „Ook al was die actie niet direct tegen de trainer gericht. Het was tegen de 'buitenlanders' in de ploeg. Maar zo gaat het toch altijd. Als het slecht gaat met de econo mie, worden de buitenlanders de zondebok. Zo ging het bij Noordwijk ook." Eelman werd geconfronteerd met wat ta- feltenniscoach Jan Vlieg onlangs 'de terreur van de onwetendheid' noemde: de roep om een frisse wind door een achterban die de achtergronden niet kent en een schuldige zoekt. Leen Korbee valt zijn trainer bij: „Mensen die maanden geleden pleitten voor het ver trek van Eelman, roepen nu in de kantine dat ze Eelman zullen missen. Ik bedoel maar." John Eelman belandde in 1973 bij de w Noordwijk. Het was een binnenkomer van je welste. Hij was aangetrokken voor het sei zoen '73/74, maar omdat zijn voorganger Van der Horst vroegtijdig vertrok bij de club werd Eelman gevraagd om de ploeg de laatste wedstrijd van het seizoen '72/73 te coachen. Het was de wedstrijd om de landsti tel in het amateurvoetbal tussen zaterdag kampioen Noordwijk en zondagkampioen RBC. Eelman won de beker en zat zonder noemenswaardige inspanningen dus*al stevig in het zadel. Er zouden nog zeventien seizoe nen met een tweede landstitel in 1980 volgen. Tussen '80 en '83 verruilde hij de kustplaats tijdelijk voor DCG, waar hij met toestemming van Noordwijk overigens al sinds '76 werkzaam was. Met Eelman had Noordwijk een voetbal- dier in huis gehaald. De geboren Amster dammer (1 december 1943) was als voetbal ler bij clubs als OWO en AmStel geen hoog vlieger („Ik was meer sportman dan voetbal ler") maar speelde op straat wel met Pietje Keizer en Wim Suurbier. GoAhead Na de HBS en militaire dienst ging Eelman naar het CIOS. Zijn eerste club werd Go Ahead, waar hij de jeugd en later het tweede elftal begeleidde. Toen Barry Hughes in De venter arriveerde en een andere hulptrainer wilde, verkaste Eelman naar Haarlem. Daar werd-ie de assistent van Billy Thompson. Eelman (in het bezit van het A-diploma) werd tijdelijk eerste man toen Thompson werd ontslagen. Hij kon niet voorkomen dat Haarlem uit de eredivisie degradeerde. Het jaar daarop promoveerde de club onder lei ding van Joop Brand overigens weer. Toen in 73 Barry Hughes zijn komst aankondigde, verhuisde Eelman naar Noordwijk. Nergens was de nestgeur voor hem zo be haaglijk als op Duinwetering, zo zou blijken. Behoudens da landstitels van '73 en '80 zou hij in '76 en '78 ook nog afdelingskampioen worden met zijn ploeg. Lisse Merkwaardig genoeg zat er in de tweede pe riode Eelman-Noordwijk (van '83 tot en met '93) geen hoofdprijs meer in. Eelman: „Te leurstellend? Voor mij niet. De amateurtop werd veel breder in de jaren tachtig. Maar natuurlijk was ik graag nog een keer kam pioen geweest. Het probleem was in die tweede periode dat ik te vaak een nieuwe ploeg voor me had." Het tekent Eelman dat hij, gevraagd naar de mooiste momenten, niet meteen verwijst naar de landstitels. „Het mooiste seizoen is misschien wel dit laatste jaar geweest. Het feit dat we met een nieuwe, onervaren groep (er vertrok een kwartet Noordwijk-spelers naar het betaalde voetbal, red.) toch nog middenin eindigden. Als je mij naar het mooiste moment vraagt, zeg ik dan ook Lisse uit dit seizoen. Die 1-3 overwinning gaf mij een enorm lekker gevoel. Ik heb staan dansen achter de rug van de grensrechter. Nee, dat doet John Eelman niet snel. Bij de landstitel van 1980 ook niet. Dat was geen explosie van vreugde, in Lisse wel." „Ik geniet van het onverwachte. Als op het veld iets gebeurt waar je altijd aan gewerkt hebt. Als je het maximale uit een groep of speler kunt halen, daar kick ik op." Spaanderman „De beste speler van Noordwijk in al die ja ren? Daar heb je weer zoiets. Er waren vele toppers. Maar als ik dan toch iemand moet noemen, Cees Spaanderman. Beperkt qua techniek, maar in het veld haalde hij er 200 procent uit. Dan krijg ik kippevel als je dét kunt bereiken. De toppers kunnen excelleren bij de gratie van dat soort spelers. Maar dat is het probleem van veel mensen die voetbal kijken, die zien dat niet." „Voetbal is een loopspelletje. In het veld heb je als het ware een ketting waarvan geen schakel mag ontbreken. Bergkamp loopt en doet in het Nederlands Elftal hetzelfde als bij Ajax, alleen hij krijgt die bal vaak niet als lonk ontbreekt. Noordwijk had jaren geleden Klaas Vink en Geert Jan Bakker. Dat was net als Pettersson-Bergkamp. Bakker de kaatser, Vink de goaltjesdief vanuit de tweede lijn. Maar dat zag ik later pas. Eerst stond Vink in de spits en scoorde hij maar zes keer per sei zoen, als schaduwspits opeens 26 keer. Later ging-ie weg en werd-ie weer gebruikt als spits. Jammer, denk ik dan. Maar dat soort dingen ontdekken is schitterend." Flair Noordwijk is de ploeg met de technischë ge schoolde voetballers. Flair, aanvallend spel. De hand van Eelman was zichtbaar. De laatste jaren werd het ook een beetje tegen hem gebruikt. De ploeg oogstte meer bewon dering dan succes. Voetballen jawel, maar bikkelen ho maar. Steeds weer aan het einde van het seizoen werd Noordwijk uitgescha keld in de titelrace. „Ia, de vergelijking met Ajax is wat dat betreft perfect." Nu wacht Haarlem. Terug in de tijd. Elink- wijk was even in beeld, maar hij bleef Uever in de buurt. Eelman uit de schijnwerpers, op een doordeweekse-avond langs de lijn bij het tweede team. Geen bollenderby meer voor 4000 toeschouwers. „Zo zie ik dat niet. Ik ga lekker werken met Hans van Doomeveld, we kennen elkaar nog van twintig jaar geleden toen we bij Haarlem begonnen. Ik ben geen trainer die naar een club verhuist omdat daar veel publiek komt. Al zal ik niet ontkennen dat ik er qua entourage op achterpit ga." Opvolger Hennie Schipper staat klaar, het afscheid voor Eelman is nabij. „We moeten de dingen niet mooier of sentimenteler ma ken dan ze zijn," zegt Eelman, die over een week officieel wordt uitgeluid. „Het was een prachtige periode In Noordwijk. Emoties, ach. Ik had een dienstverband en dat werd gewoon telkens met een jaartje verlengd." Zijn relatie met Noordwijk was meer een 'verstandshuwelijk'. F.en handje en een schouderklopje bij het heengaan zijn daarom voldoende vindt hij. De 'bondscoach' is maar een trainer, die toevallig wat langer bleef hangen. John Eelman: „Ik heb een hekel aan het corrigeren of intrekken van eerder gedane uitspraken." foto wim dijkman John Eelman in actie tijdens zijn beginperiode bij Noordwijk. In totaal zou hij zeven tien jaar werkzaam zijn op Duinwetering. „Als je het ergens naar je zin hebt, moet je niet verhuizen." foto holvast ZATERDAG 29 ME11993

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35