ZATERDAGS BIJVOEGSEL ZATERDAG 29 ME! 1993 Beetje meedoen op de trainingen en 'veel lullen met de gasten' Er ging een grapje door het land. Van Hanegem krijgt van de KNVB geen dispensatie als trainer, want dat diploma komt-ie toch niet ajhalen... Het is zijn eeuwige imago: Willem doet maar wat. Komt afspraken niet na, lapt regels aan de laars, is onhandelbaar. Maandag kan Van Hanegem als coach voor het eerst kampioen worden met Feyenoord. Al wie er verrast zullen zijn, Van Hanegem zelf nog wel het meest. verdienen en te houden. Ondanks Van Hane gem. „Hij is geen fan van me. dat is duide lijk." Dat was in de jaren zeventig al duide lijk. toen de twee samenspeelden bij AZ. Van Hanegem vond Metgod niet veel. Metgod dreigde in die tijd op te stappen als Van Hanegem nog een seizoen zou blijven. Met god: „Ik heb dus niet staan te springen van blijdschap toen ik hoorde dat hij trainer werd bij ons." Oordeel Hij vindt het „een beetje kort dag" om te oordelen dat Van Hanegem nu wel bewezen heeft een goeie coach te zijn. „Als je een jaar hoofdcoach bent. kun je nog niet zeggen dat je goed bent." Maar ook Metgod erkent Van Hanegems meesterschap als het gaat om het spel. „Hij is zo bezeten. En voor hem is alles klaar als een klontje. Voor anderen is niet al les altijd zo klaar als een klontje." Peter Bosz zegt dat ook. „Ik dacht dat ik een goed geheugen had, maar het is onvoor stelbaar hoe Van Hanegem wedstrijden en si tuaties kan terughalen. Van twintig jaar gele den, met de namen van de spelers erbij, hoe ze stonden, hoe de bal werd aangespeeld, al les. En als hij meedoet op de training, hè. je weet niet wat je ziet, wat-ie allemaal met een bal kan." Zo gaat het al 25 jaar. De voetballer Van Hanegem was briljant, magisch en mateloos populair bij het volk. De mens Van Hanegem was en blijft controversieel. Wie het AZ krantje van mei 1979 nog eens openslaat, huivert. Hen volle pagina van het bestuur van AZ over De Kromme „Dat is het typische aan het fenomeen Van Hanegem: vijftien jaar lang, van Velox tot AZ en van Oranje tot Heyenoord, heeft hij een slinger van ellende achtergelaten. Wij zouden een kwalijke reeks van incidenten en eigenschappen kunnen onthullen, waaruit bleek wat een plaag Van Hanegem voor zijn omgeving is." Dat is de loopbaan van Van Hanegem, een slinger van ellende en successen. Maandag kan hij het grootste succes als coach halen Van Hanegem lijkt zijn plekje te hebben ge vonden, zo lang het duurt natuurlijk. Laat hem maar. Beetje meedoen op de training, details verbeteren en 'veel lullen met die gas ten'. Willem is gelukkig zo. Feyenoord tegen woordig ook. Voorzitter Kerkum beloofde weliswaar een gecontinueerd contract en zelfs een dispen satie-aanvraag bij de KNVB, maar het kwam er niet van. Dat contract niet, die dispensatie al helemaal niet. In de week dat Cruijff wel dispensatie kreeg, werd de aanvraag voor Van Hanegem afgewezen. Niet relevant. „Want Van Hanegem geeft alleen technische adviezen." Enkele dagen later werd ontslag aangevraagd voorde assistent/adviseur. Bij FC Utrecht en Wageningen deed hij daarna hetzelfde werk, bij amateur eerste klasser Holland was hij de baas. Maar Feye noord bleef zijn club, ondanks alles. Hij solli citeerde, volgens het AD, begin 1989 zelfs of ficieel naar de functie van jeugdtrainer op Varkenoord. Technisch directeur Hans Kraay zag het wel zitten, de trainers van Feyenoord niet. Hoofdtrainer Rob Jacobs schreef Kraay een brief: Nee. Verrast Medio vorig jaar verscheen Van Hanegem dan toch weer bij Feyenoord, op instigatie van directeur Wim Jansen. Samen met Geert Meijer kon Van Hanegem de training en coaching gaan doen bij Feyenoord. Meijer veerde verheugd op toen hij het nieuws hoorde, vertelde hij deze week. „Ik was blij verrast toen ik hoorde dat Van Hanegem hoofdtrainer zou worden. Of hoofdtrainer. Dat-ie er dus bij zou komen." Die zaken liggen toch gevoelig. Meijer: „Maandag zond Studio Sport een portret uit van Feyenoord. Moest ik iets zeggen, stond er onder in beeld: 'Geert Meijer, assistent-trai ner'. Ja, het kan mij niks schelen hoor, maar Willem vindt zoiets heel onprettig." Meijer zelf ook natuurlijk. De spelers weten immers wie wat doet. Bosz: „Meijer doet vreselijk veel. Niet alleen de trainingen, hij doet ook altijd de wed strijdbespreking. F-igenlijk hebben wij als spelers weinig met Van Flanegem te maken. Maar ik ben bang om uitspraken te doen. Meijer wordt ondergesneeuwd, dat is zeker. Van Hanegem zou problemen krijgen als hij het alleen moest doen, dat is volgens mij ook zeker." En John Metgod: „Van Hanegem is een schakel in de ketting, niet belangrijker of on belangrijker dan alle andere schakels." Met god, beste en meest constante Feyenoorder van de laatste jaren, leverde dit seizoen een formidabele prestatie door een basisplaats te „Als ik een geweer bij me had gehad, had ik er een paar hartstikke dood geschoten." wonden televisieprogramma's, voorzitter Couwenbergh die er in zijn nieuwjaarsspeech over begon Van Hanegem had weer eens gesproken. Het gekanker werd een handelsmerk. In Vrij Nederland keek hij in 1979 vooruit naar de tijd dat hij zou zijn gestopt als speler. „De jeugd zou ik wel willen trainen. Ik heb dan wel geen diploma, dat wil ik nooit halen, maar er lopen genoeg trainers in de WW die dan met mij kunnen werken. Ik ben laatst een keer naar die jonge gassies van ons we zen kijken. Als ik een geweer bij me had ge had, had ik er een paar hartstikke dood ge schoten." Hij meldde zich dan uiteindelijk toch op de trainerscursus, al stak hij er naar eigen zeg gen „niet meer op dan sigaretten". Word je ooit trainer bij een eredivisieclub, denk je? Van Hanegem: „Ik denk niet dat er in Neder land één bestuurslid rondloopt dat mij wil hebben." Dat viel mee. Vroeg of laat kwam er steeds weer een club. Zoals het de speler Van Hanegem verging, zo verging het de trainer Van Hanegem. Als voetballer werd hij bij Feyenoord bui ten gezet (en later, op 36-jarige leeftijd, nog eens teruggehaald). Na zijn afscheid als spe ler werd hij aangesteld als elftalleider bij Feyenoord. „Maar ik ben er nooit geaccep teerd als trainer. Na mijn afscheidswedstrijd wilde het bestuur me niet laten vallen, daar om kreeg ik een functie, maar men zat ge woon op m'n vertrek te wachten", vertelde hij VoetbalInternational\aXex. Veel 'ullen Drie jaar duurde het. Hij werd ineens assis tent/adviseur genoemd. Wat hij deèd? Het zelfde als nu: tijdens de trainingen techni sche en tactische tips verschaffen en in Het Kuipje, het spelershome van Feyenoord, „veel lullen met die gasten". Over details. Peter Bosz: „Meijer leidt de trainingen, Van Hanegem beperkt zich tot de details. Die bal moet naar hem, niet naar hem, dat soort za ken. Hij is geen trainer, maar ook niet echt een coach, hij springt zomaar middenin situ aties. Wat-ie veel doet is na de trainingen blijven hangen. En dan maar praten. Daar gebeurt het. Een nabespreking hebben we nog nooit gehad, het zijn die gesprekken na de training die 't hem doen." Toen Rinus Israel trainer werd van Feye noord, was het gedaan met Van Hanegem. Praatstoel „Ondanks zijn grote kwaliteiten zal hij op het voetbalveld wel nooit in aanmerking komen voor een prix d'élégance, maar op zijn praat stoel gezeten scoort hij voor deze prijs nóg minder punten. Een kwalijke zaak voor een beroepssportman, die het toch altijd ergens ook moet hebben van de gunsten van zijn publiek", aldus het blad. Wim van Hanegem had Rotterdam wel héél origineel op z'n kop gezet. Met zijn sala ris bij Feyenoord kon hij maar nauwelijks het einde van de maand halen en van het 'Hand in hand kameraden' werd hij doodziek. Spreekverbod voor de hele selectie, opge- Volgens hem snappen ze er immers niet veel van, die Feyenoorders. Precies 25 jaar geleden zei Van Hanegem het al in een interview met (toen nog) Revue, dat meende dat de topscorer van Xerxes/DHC een van de kandidaten was voor de post van spielniacher in het Nederlands elftal. Van Hanegem toen: „Je moet het hebben, spelinzicht. Een trainer kan je wel iets bij brengen, maar je moet het toch zelf zien. Voetbal is als schaken: je moet drie of vier zetten vooruit kunnen denken. Een boel spe lers 'zien' het echter helemaal niet." Anno 1993 zou hij het woordelijk zo kunnen for muleren. Net als Cruijff zocht Van Hanegem het zijn leven lang in de details. Kees Kist moest eens afleren met zijn rug naar de goal te staan. Hij moest wat indraaien, dan werd het allemaal een stuk makkelijker. En die Brandts vergooi de zelfs de WK-finale in Argentinië door een kleinigheid: als een bal van links komt, moet je 'm met buitenkant links doorspelen en niet met binnenkant rechts: dat is namelijk tijd verlies. Brandts wist van niks, Kempes scoor de, Argentinië werd wereldkampioen. Van Hanegem wist altijd al alles van voet bal, Van Hanegem was voetbal. Het kwam er altijd alleen zo rottig uit bij hem, was de kri tiek. Al heel vroeg. Wim Weeda tikte hem daarvoor in Sport en Sportwereld reeds op 12 januari 1970 op de vingers. Van Hanegem kon naar zijn opvatting niet overweg met de rol van vedette.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33