Zo 400.000 paai\^ voeten willen Avonturenduik in Dolfinarium Toerisme Geschillencommissie Reizen deed uitspraak in ruim duizend zaken Korte vakanties zeer in trek in Noord-Holland Nationale Zilverdag in Schoonhoven Snoeptocht door de Zaanstreek ZATERDAG 29 MEI 1993 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Boeken in Amsterdam Het zij nog maar eens vastgesteld: Amsterdam behoort tot de be langrijkste boekencentra van Europa. Niet alleen dankzij de vele uitgeverijen, boekenwinkels en antiquariteiten, maar ook door de vaak zeer bijzondere boekenmarkten. Zo vinden er op 20 juni en 15 augustus langs de Amstel (bij de Stopera) twee markten plaats met respectievelijk Biografiën em Erotiek als onderwerp. Op 18 juli is er een op de Dam. Dan is het motto Oud Papier. De kramen gaan om 10.00 uur open blijven staan tot 18.00 uur. Info: VW Amsterdam, telefoon 06 - 34034066 (50 cent per mi nuut). Nieuwe Rigi-bahn Dineren in de nieuwe panorama-gondel van de Rigi-baan, hoog boven het Vierwoudste- denmeer in Zwitserland, kan ook. FOTO RICI BANEN Een van de beroemdste bergen van Zwitserland is de Rigi. Niet om dat hij zo hoog is, maar omdat je er zo'n feeëriek uitzicht hebt over onder meer het Vierwoudstedenmeer, Luzem, de Kussnachter See en de Zuger See. Elke Zwitser wil een keer in z'n leven de zonsop gang beleven vanaf een van de twee toppen (Kaltbad op 1464 meter en Kulm op 1750 meter). Het kan daarom zelfs in de vroege ochtend al geweldig druk zijn op de stuitend steile berg die door ver schillende vervoers middelen wordt ontsloten. De tand radtreintjes vanuit Vitznau en Goldau zijn het populairst, maar ongetwijfeld zal de vernieuwde gondelbaan die de bezoekers sinds 8 mei vanuit Weggis naar boven brengt, een geduchte con current worden. Vanuit de Panora magondel, die de oude rode vervangt, is het uitzicht op de omgeving zo moge lijk nog spectacu lairder dan dat van af de toppen van de Rigi. Op donderdagen kan er nog in de cabine worden gegeten ook. Door de snelheid terug te brengen tot nog geen meter per seconde, duurt de reis dan 100 minuten. De passa giers dineren uitgebreid en arriveren in Kaltbad tegen zonsonder gang. Die laatste gebeurtenis kan bij helder weer - wat 's avonds boven het dampende Vierwoudstedenmeer niet altijd het geval is - eveneens heel mooizijn. Info: Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam, telefoon 020 - 6222036 Vlinderreizen Moderne Prikkebenen kunnen dit jaar via reisorganisatie Wolftrail vlinderreizen maken. Er zijn er vier en ze worden georgani seerd in samenwerking met De Vlinderstichting in Wageningen. Een van de trips gaat (van 24 tot en met 29 juni) naar het Beierse Woud waar onder meer de Veenluzernevlinder, de Ringoogparelmoervlinder, de Grote Weerschijnvlinder, de Rouwmantel en het Dambordje kan worden bespied. Een twee de voert de liefhebbers van 5 tot en met 10 augustus naar de Spaanse Pyreneeën (Zandoog, Zwarte Apollo, Koningspage). Alle reizen staan onder leiding van in vlinders gespecialiseerde biologen. Info: Wolftrail in Hengelo, tele foon 074 - 478885. Een van de Amerikaanse robot mammoets. FOTO DIERGAARDE BUJDORP Weinig geld Voor weinig geld op vakantie in eigen land. Het Nederlands Bureau voor Toerisme heeft er een brochure over samengesteld. Veel tips over goedkoop overnachten, dagtochten, reizen per trein en wo- ningruil. Verder uiteraard algmene toeristische beschrijvingen. De uitgave is verkrijgbaar bij de VW- en ANWB-kantoren. Mammoetland Dierentuinen veranderen. Vroeger bewaarplaatsen voor apen, wil de beesten en andere exotica; nu steeds meer educatieve instellin gen. In Diergaarde Blijdorp te Rotterdam is kort geleden Mam moetland geopend. Op de expositie zijn ruim tien mammoets tot leven gebracht. De prehistorische reuzen, aangeleverd door de Amerikaanse firma Diamation, maken geluiden en bewegen. De dieren zijn ondergebracht in de Rivièrahal, dat voor deze gelegen heid is omgetoverd tot een toendralandschap compleet met glet sjer, kruiend ijs en een vervaarlijk bubbelend moeras. Info: Mammoetlijn: 010 - 4431492. op stap in eigenland. Voor uw advertentie op deze plaats lopen Bel onze advertentie- Diepzeetocht naar het verdronken Atlantis Het is rustig in het Dolfinarium te Harderwijk. De vakan tie is nog niet begonnen en dat is duidelijk merkbaar; geen ellenlange rijen van wachtende mensen. Dat was met Pasen anders. Toen passeerden ruim tienduizend mensen de poorten van het zeedierenpark. Voor de in gang van de SOS Barracuda wachten twee mannen met hun kroost op hun echtgenotes, die door een levensgrote walrus de nieuwe attractie zijn binnengeleid. Een koppel matrozen opent de deuren die toegang geven tot een wat uit de kluit gewassen kajuit. De lampen doven, de intro ductie-voorstelling begint. Aan de hand van historische beelden wordt de bezoeker zes minuten lang meege voerd door de geschiedenis van het vervoer onder water. HARDERWIJK CHANTAL SLUTTER Het hoogtepunt moet dan nog komen: een reis met de SOS Barracuda. Nadat het 'fasten your seatbelts' heeft geklonken, snoeren de passagiers zich vast, klaar voor het avontuur. Er klinkt wat gelach, men wacht vol spanning op wat komen gaat. Plotsklaps schieten ze ach terover in hun computerge stuurde 'shuttle' stoelen, die he vig beginnen te schokken. Als een raket worden ze de diepte Avontuur in Harderwijk. Gevaarlijke riffen, borrelen de torpedo's, een reusach tig zeemonster, schokgol ven en dan plotseling uit het niets de resten van Atlantis. Een droom (of is het een nachtmerrie?) wordt werkelijkheid. Met de Supersonische Ocean Shuttle (SOS) Barracuda, de nieuwe trekpleister van Dolfinarium Harderwijk, naar de diepten van de oce aan. Met na afloop de excuses van de gezagvoer der. Want het was deze keer 'helaas een wat ruw verlo pen reis'. van de oceaan ingeschoten. Ondertussen trekken op een scherm van tien bij vijftien me ter huiveringwekkende beelden voorbij. Ter ondersteuning voor de meest spectaculaire effecten. Zo worden de diepzeeduikers hevig door elkaar geschud als op het scherm het bordje 'errof verschijnt. Na zes minuten ein digt de rit. De captain veront schuldigd zich voor de enigszins ruw verlopen reis. Wat wankel op de benen, de oriëntatie even kwijt, lopen de bezoekers de zaal uit. Het Dolfinarium mag tevre den zijn, de reacties zijn veelal positief. 'Alleen een beetje kort' is de reactie van de meesten. Geen probleem, ze mogen nog een keer naar binnen. „Daar is mama", roepen de twee wachtende mannen bui ten tegen hun kinderen, wan neer ze hun echtgenotes in het oog krijgen. „Ik was echt bang", zegt de ene vrouw. De ander deelt haar mening niet. „Ik heb alleen maar vreselijk moeten la chen. Ik dacht dat ik kotsmisse lijk zou worden." Haar echtge noot constateert dat dit geluk kig niet het geval is. De nuchtere reactie is volgens M. van den Hoven, hoofd mar keting en communicatie, type rend voor de Nederlanders. „In Meeste klachten over Spanje De Geschillencommissie Reizen heeft in 1992 uitspraak gedaan in 1052 gevallen. Dat blijkt uit het jaarverslag dat dezer dagen verscheen. In ruim 70 procent van de gevallen werd de klacht gegrond verklaard. In totaal werd aan vergoedingen een be drag van 681.480 gulden toege wezen, een gemiddelde van 920 gulden per zaak. Ruim 19 pro cent van de klachten had be trekking op een vakantie in Geen eieren Het Noors Ministerie van land bouw wijst toeristen er nog maar eens extra op: het is ver boden voedingswaren van dier lijke afkomst (vlees, melk, eie ren) mee te nemen naar Noor wegen. Kaas, boter en volledig geconserveerde vleesprodukten zijn van die bepaling vrijgesteld. Tevens is het verboden dieren of vogels het land binnen te brengen ook al is het slechts voor een kort verblijf. Zelfs inentingsbewijzen zullen de douane niet kunnen vermur wen. Zij hebben in Noorwegen geen waarde. Overtreding van het verbod kan leiden tot forse boetes: vierduizend gulden plus aanvullende kosten voor terug zending van het betrokken dier. Korte, in Noord-Holland door gebrachte vakanties, worden snel populairder. Dat kan wor den opgemaakt uit cijfers die zojuist door de Provinciale VW van Noord-Holland naar buiten zijn gebracht. Nederlanders brachten vorig jaar ruim 1,7 miljoen vakanties in deze pro vincie door, 'een plus' van 7,5 procent in vergelijking met 1991. Vooral van het aantal kor te vakanties (minder dan vier overnachtingen) steeg specta culair (26 procent). Het aantal lange vakanties daarentegen vertoonde een da ling van 11,5 procent. Nederlan ders brachten daardoor in totaal minder nachten in Noord-Hol land door dan daarvoor. De Provinciale VW van Noord- Holland heeft daarom besloten zich in het promotiebeleid vooral op korte vakanties te richten. Overigens gaven Ne derlandse toeristen in 1992 in Noord-Holland ruim 400 mil joen gulden uit, gemiddeld 234 gulden per vakantie. 'Het was helaas een wat ruw reisje deze keer*. Amerika hebben de Universal Studio's en die van MGM bij het Disneypark in Orlando verge lijkbare attracties. Daar hoor je mensen tijdens de voorstelling enorm gillen. Hier niet. Hier komt de reactie pas achteraf. Het zal het cultuurverschil wel zijn denk ik." Met de bouw van de nieuwe attractie is een investering van zes miljoen gulden gemoeid. Het Dolfinarium mikt hiermee op een nieuwe doelgroep: de wat oudere jeugd en de jongere ouderen. „De formule educatie en entertainment zijn we trouw gebleven", zegt directeur R. de Clercq. „We hebben nu alleen het entertainment wat extra sterk aangezet." Volgens de di recteur spreekt de Barracuda aan vanwege haar zowel passie ve als actieve karakter. „Er zit thrilt in, dat is bijzonder en nieuw. Met deze attractie is ook het dolfinarium klaar voor een reis in de 'future'." Spanje (dat daarmee koploper was) en 11 procent op een reis naar Griekenland (tweede). Vo rig jaar was dat precies anders om. Net als in 1991 prijkt Frank rijk op de derde plaats (10 pro cent). Meer dan de helft van de klachten had betrekking op de kwaliteit van de accommodatie. De faciliteiten bleken in veel ge vallen minder dan hetgeen op grond van de omschrijving in de reisgids mocht worden ver wacht. Over de directe omge ving van de geboekte accom modatie rezen ook problemen. De afstand tot het strand, bouwoverlast, mankerend openbaar vervoer en het geluid van discotheken gaven even eens aanleiding tot klachten. In een aantal gevallen werd de Commissie geconfronteerd met de gevolgen van acties. Het ging daarbij onder meer over een staking van hotelpersoneel in Aruba en de blokkades van autowegen in Frankrijk. Een reisorganisator die ondanks een negatief reisadvies van de ANWB een busreis naar Cap d'Agde liet doorgaan en de tou ringcar na een rit van 27 uur zag stranden in Nice werd terecht gewezen. De Commissie vond de klacht van de consument te recht en kende hem een vergoe ding toe. Geklop en gehamer op zilveren schalen. Evenals in vorige jaren wordt op Tweede Pink sterdag in Schoonhoven de Nationale Zilverdag gehouden. Het op zichzelf al schattige stadje aan de oevers van de Lek en de Vlist, staat van 11.00 tot 17.00 uur geheel in het teken van een van Ne derlands oudste en ook beroemdste ambachten: dat van de zilversmid. Langs de grachten, aan de Wal en in het Bastion staan er niet minder dan veertig te hameren, te kloppen en te boren. Niet alleen zal het bekendere handwerk te bewonde ren zijn (het slagen van schalen en ander peper duur eetgerei), maar ook zal worden gedemon streerd hoe een harnas wordt gesmeed en op wel ke wijze filigrainwerk (het maken van voorwerpen FOTO VW SCHOONHOVEN van zilverdraad) tot stand komt. Voor creatieve grootouders en kinderen bestaat de mogelijkheid sieraden te ontwerpen en wie de langste zilverdraad van de dag weet te smeden, wint een culinair uitje voor twee. Derk-Jan Hege man, graveur bij de Rijksmunt, heeft voor deze speciale dag een gelegenheidspenning ontwor pen. De munt maakt deel uit van een serie van vier, die jaarlijks op de Zilverdag worden uitge bracht. In Het Bastion tenslotte worden zilveren voorwerpen getaxeerd en geven leerlingen van de vakschool van edelsmeden demonstraties. Info: VW Schoonhoven, telefoon 01823 - 85009. Pinksteren in de Zaanstreek is iets bijzonders. Ten eerste vie ren de echte Zaankanters nog altijd de derde Pinksterdag (waarop vroeger in veel gevallen een 'bokkie' werd gekocht op de veemarkt van Purmerend) en ten tweede worden de dagen in geluid met het zogenaamde luilakfeest. Vroeger begon dat al tegen middernacht; nu stroomt de eerste lawaaimakende jeugd tegen het ochtendgloren de straat op ten einde slapende burgers de stuipen op het lijf te jagen. De korriewedstrijden in de Stationsstraat (scholen probeer den elkaar te verslaan door een klein houten karretje met daar in de kleinste leerling zo snel mogelijk voort te trekken) en het eten van zoveel mogelijk warme bollen (hete kadetjes met stroop) komen helaas niet meer op het programma voor. Maar daar is nu een 'snoep tocht' voor in de plaats geko men. Vandaag, 29 mei, en mor gen op eerste pinksterdag wor den er wandelingen gehouden, die bij het nieuwe Politiemuse um bij de Verkade-fabrieken in de Westzijde beginnen. In het museum wordt tegelijkertijd een tentoonstelling geopend ('Blik op Verkade') waarop on der meer de befaamde plaatjes boeken van Neérlands be roemdste koekjesbakker te zien zijn. De 'lekkere' wandeling (7,5 kilometer lang) leidt vervolgens langs typische Zaanse huisjes, ouae fabriekspanden, musea, molens en natuurlijk de Zaanse Schans. Onderweg worden de deelnemers getracteerd op di verse lekkernijen die uit de Zaanstreek afkomstig zijn. Eventueel kan de route worden ingekort tot 3 of 4,5 kilometer. Info: Zaanse VW ln Zaandam, telefoon 075- 162221/351747. Recreatietelefoon In samenwerking met de C.VVK (Grenswisselkantoren) heeft het NBT (Nederlands Bureau voor Toerisme) een zogenaamde Re creatietelefoon ingesteld. Op het nummer 06-9575 (75 cent per minuut) krijgt de opbeller informatie over uitstapjes en evenementen in heel Neder land. De gegevens worden elke week geactualiseerd. Meer fietsen op de Hoge Veluwe De voorraad witte fietsen in het Nationaal Park de Hoge Veluwe is flink uitgebreid. Er zijn er nu achthonderd. Ook staan er nog tweehonderd blauwe rijwielen gereed voor groepen. Die moe ten echter wel van tevoren wor den gereserveerd. De witte, die, bij de ingangen van Otterlo en Hoenderlo worden gestald, kunnen zonder meer worden gebruikt. Sinds 20 mei kan het park overi gens weer simpel via het open baar vervoer worden bereikt. Tussen 09.00 en 18.00 uur rijdt lijn 110 van de Verenigde Auto bus Diensten (VAD) van Apel doorn via de Otterlo- en de Hoenderlo-entree naar Ede en terug. Vanaf het NS-station Am hem gaat lijn 12 van het GVM naar de Hoge Veluwe. Verdere info: Openbaar Ver voer Reisinformatie, telefoon 06 - 9292 (50 cent per minuut. Nieuw adres Noors Verkeersbureau Het Noors Nationaal Verkeers bureau heeft een nieuw adres- /postbusnummer. Het luidt Noors Nationaal Verkeersbu reau, Postbus 75120, 1070 AC Amsterdam. Het telefoonnum mer (020 - 710061) is hetzelfde gebleven. Autorijden in de Verenigde Staten Autorijden in de Verenigde Sta ten verschilt met dat in Europa. Niet alleen de auto (in 90 pro cent van de gevallen met auto matische versnelling) is anders, ook de bewegwijzering en de verkeersregels kunnen tot pro blemen aanleiding geven. Het autoverhuurbedrijf Herz heeft daarom een brochure uitgege ven onder de naam 'Autorijden in de Verenigde Staten'. In het bijna 50 pagina's tellende boekwerkje wordt uitgebreid in gegaan op de voetangels en klemmen die de op de Ameri kaanse highway's debuterende automobilist kan tegenkomen Tevens wordt ingegaan op on der meer de nogal ingewikkelde verzekeringsvormen die kunnen worden aangegaan, heeft de brochure een afstandstabel (spijtig genoeg alleen in mijlen) en is er een lijst opgenomen met daarin de meest voorko mende autotermen (M k shift versnellingspook) De brochure is gratis voor ie dereen die via Herz in Amerika een auto huurt. Info: Herz te Hoofddorp, tele foon 02503 - 70747. Zendschema van Wereldomroep Opdat de Nederlandse vakan tieganger op de hoogte blijft van het weer thuis, verzorgt Radio Nederland Wereldomroep enige keren per dag een nieuwsuit zending. De hoge drukstem van wijlen Ian Pelleboer is er be roemd door geworden. Om het half jaar worden er nieuwe ifit zendschema 's gemaakt een voor Europa en een voor de rest van de wereld. Deze schema's zijn verkrijgbaar op alle ANWB kantoren, op Schiphol en bij de Grenswisselkantoren. Het servicenummer van de Wereldomroep is: 035 - 724251. Brede caravans nu ook welkom in Zwitserland Brede caravans zijn nu ook wel kom in Zwitserland. Tot voor kort mochten de vehikels niet breder zijn dan 230 centimeter en niet langer dan acht meter, ongeacht of er wel of niet over bergpassen werd gereden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27