'Daar loopt het slechte nieuws' Het verschil tussen een onderbroek en een geur 'Eindelijk weer eens zorgeloos genieten' Het Gesprek van de Dag Kinderen maken hun eigen krant Waarom staat er nooit eens goed nieuws in de krant? Al dat slechte nieuws is zo saai. Ie gaat haast zelf inbreken en mensen doodschieten als je daar steeds maar over leest. Als iets is goed- gekomen hoor je dat nooit en baby's worden niet genoemd. Negatieve dingen zijn wel span nend. maar niet leuker. Ik vind dat alles goed moet aflopen. Zulke reacties kregen we uit de hoogste groep van openbare basisschool De Viersprong in De Kooi. Om de daad bij het woord te voegen, hadden de 12- jarige leerlingen een positieve draai gegeven aan ellendige be richtjes over inbraken, aanrij dingen en gijzelingen. Slecht weer werd prachtig strand- en zwembadweer, gestolen porte- monnaies werden vol terugge vonden, razendsnel groeiende bomen redden regenwouden, op olifanten werd opeens stuk ken minder gejaagd, kinderlok kers lieten kinderen tijdig los en frontale aanrijdingen zorgden alleen voor wat jeuk. Kortom, dat smaakte naar meer. Wie van slecht nieuws zulk goed nieuws kan maken, moet van het vele goede in zijn wijk iets briljants kunnen maken. Dach ten wij. Het viel een beetje te- AANRIJDING ROBERT Een 12-jarige Wassenaarder is gisteravond met 120 kilometer per uur aangereden. Hij had niks. alleen een beetje jeuk. Het gebeurde op de Papegaaienlaan. Toen het gebeurde kwamen er door de knal allemaal papegaaien aanvliegen, maar die gin gen weer terug naar hun hol (en dat is beter dan de waarheid: een fietsende vrouw die met hoofdwond en pijnlijke schouder is overgebracht naar het zie kenhuis.) HET WEER WENDY Overdag veel zon en af en toe bewolking. De temperatuur wordt ongeveer 15 tot 20 graden Celcius. Het is heel mooi weer om naar het strand of naar het zwembad te gaan. Ik ga van daag naar het zwembad, tot ziens. (eigenlijk werd regen, veel bewolking en wind voorspeld) WINKELKLUIS DAV1NA De eigenaar van een winkel dacht dat een fors geld bedrag was gestolen. Maar het bleek dat een personeelslid het geld al naar de bank had gebracht. En zo werd het opnieuw vergeten. (je kunt dat natuurlijk beter hebben dan een opengebroken kluis, waar 4000 gulden uit is gehaald) gen. Roberto meldde dat het buitenbad weer open is, Rob bert dat de klas 14 juni op schoolkamp gaat en Judith dat 'ze' een speelplaats hebben ge maakt van een berg in de Oos terstraat. Maar al snel mengde het slechte zich door het goede. Neem nu die speelplaats aan het Ooster kwartier. Aukje meldde enthou siast dat-ie wordt opgeknapt, maar anderen vonden het wel erg lang duren. En al die tijd is het ding dicht; kun je er niet spelen. Dus ja, is dit nu goed of slecht nieuws? Priscilla geeft de doorslag: „In de zomer ga je toch gewoon naar het zwem bad?" Zelf is ze erg blij dat je vanaf 1994 als veertienjarige al op een brommer mag rijden: „Want we willen allemaal brommer rij den". En verder ziet ze alleen maar slecht nieuws in deze we reld: .Alleen maar ruzie, tussen mensen en tussen kinderen". En dan brandt de klas pas goed los. Verhalen over dronken mannen die 's avonds kinderen wakker brallen en opgepakte drugsdealers in de straat, die hun handelswaar in de sokken van hun dochter deden en 's avonds weer vrijgelaten werden. Of een oud vrouwtjes in een groot huis dat klaagt als je ach ter haar tuin voetbalt, maar 's nachts wel haar twee honden laat blaffen: „En daar zegt ze dan niks van". Op een gegeven moment loopt het slechte nieuws zelfs langs. De passerende jongeman in le ren jas blijkt namelijk meisjes achterna te lopen. „Ja, dat klopt", zeggen de slachtoffers elkaar na. Kortom, de wereld zit vol slecht nieuws. Je moet dus extra je best doen om het goede boven te krijgen. Zoek iets ieuks over de tv-sterren van Beverly Hills 90210, roept Ingrid. En leuke kortingskaarten voor Duinrell, veel prijsvragen, spelletjes en gratis stickers, het liefst op apar te velletjes. „Want anders knip K Leerlingen van de openbare basisschool De Viersprong in De Kooi proberen het goede nieuws boven tafel te krijgen. je de krant stuk", legt Laïla uit. De krante-pagina's vindt ze te groot, te vies en te los: waarom nemen we geen geniete A4'tjes? Jamila wil woordenlijsten bij de artikelen. Dan kun je in één oogopslag zien wat lange en moeilijke woorden als exploi tanten, drastisch, stiptheidsac tie, meineed, prioriteitennota, riekende en maatschappijkri tisch betekenen. Natuurlijk kunnen die woorden ook hele maal de krant uit, zodat kinde ren wat meer de ruimte krijgen. Wat dachten we bijvoorbeeld van een kindertekening van de week? PAUL VAN DER KOOU» ZATERDAG 29 ME11993 Je hebt mensen die niet voor hèt geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. 'Je zal gestraft zijn met zo'n kop. Daar kan geen nachtcrème te genop'. Hoeveel vrouwen zullen dit 's morgens niet stiekem ver zuchten. Maar zij kunnen er met make-up tenminste nog iets aan doen. De vrouw die in het bezit is van een paar muize- oogjes kan die met behulp van mascara en eyeliner groot en amandelvormig maken. Een te vlezige mond? Geen probleem. Een wat blekige lipstick doet wonderen. De lelijke man is wat dat betreft nog steeds in Pension De Aap gelogeerd. Maar er zit schot in. Waren het vroeger vooral snor- revet, knevelzalf, puimsteen en brillantine waarmee hij zich een beetje kon opkalefateren, nu staan hem meer middelen ten dienste. Dagcrème, nachtcrè me, geurige after-shaves en eau de toilettes ze zijn in groten getale aanwezig. En de man maakt er dankbaar gebruik van. 'Maakte', moeten we misschien zeggen, want een landelijk och- tenbiad meldde onlangs dat er een daling in de verkoop van herencosmetica is te bespeuren. Is dat nu werkelijk zo? Nee dus. Niet echt. Bij parfumerie Maas dam in de Leidse Koopermolen is van een daling niets te be speuren. De heer Franken, be drijfsleider aldaar, heeft er al thans nog niets van gemerkt. „Er wordt door de heren hier van alles gekocht. De goedkope re after-shaves zoals Fresh-up gaan redelijk, maar opvallend is een belangstelling voor duurde re merken, zoals Davidoff en Fahrenheit. Aan dag- en nacht crèmes zijn de heren nog niet echt toe. Het is maar een enke ling die dat soort produkten koopt. Nee, van een daling in de verkoop kan ik niet spreken." Jean Marie, de eigenaar van parfumerie Jean Marie in de Leidse Breestraat, verwijst het bericht over de daling naar het land der fabelen. „Kijk", zegt hij, „we hebben wat de heren cosmetica betreft nog nooit echt een piek meegemaakt, dus ik vind het onzin om nu van een dal te spreken. De verkoop blijft matig maar constant. En er zijn ook wel mannen die behalve af- ter-shave en eau de toilette te vens dag- en nachtcrèmes ko pen. Maar meestal schaffen ze die produkten aan om iets te verhelpen, een geïrriteerde huid of zoiets. Oogcrèmes, waarbij het dus echt gaat om de schoonheid, worden hier veel minder verkocht. Dat is toch weer een beetje dat calvinisti sche van Nederland misschien. In Duitsland hebben de man nen daar minder moeite mee. Maar badprodukten en zo gaan hier goed. De mannen kopen die produkten meestal zelf, ja. Kijk, een onderbroek kun je door je vrouw laten kopen, maar een geur of zo is zoiets in dividueels. Zo'n geur moet pas sen bij de zuurgraad van je huid en dat moet je zelf uitproberen. Vroeger vonden mannen het een beetje verwijfd om een par fumerie te bezoeken, maar daar krijgen ze steeds minder moeite Of wij zelf wel eens herencose- metica gebruiken?, vraagt een parfumeriehandelaar in Leiden. Jazeker. „Neemt u dan eens een paar lekkere monstertjes eau de toilette mee. Om te proberen zo zegt hij vriendelijk. We krij gen een doosje in ons handen gedrukt waarin een geur zit die 'Vendetta' heet. Oei. wat een pittige geur! Daarmee, zo lijkt het, lok je zelfs Madonna uit haar boudoir. Vendetta is dat niet het Italiaanse woord voor 'bloedwraak'? Juist ja. Kunnen we eindelijk eens ons gram ha len op die vrouwen. De hele familie was samengekomen in huize Van der Torre in Zwammerdam. De eerste keer steengrillen, dat zou wat worden. Terwijl de grill keurig in het midden van de tafel stond op te warmen, keken man, zwager en moeder op nog geen drie meter afstand naar de bekerfinale tussen Ajax en Heerenveen. Want het was Hemelvaartsdag 1993. De vrouw des huizes stond met haar dochter hapjes klaar te maken in de keuken. De rest van het achtkoppige gezelschap had de zonnige achtertuin opgezocht. Tot zover kan mevrouw M. van der Torre het nog rustig vertellen. Maar dan... Ze kijkt om zich heen in de knusse huiskamer vol hout, alsof ze nog steeds niet kan geloven dat haar huisje in het oudste stukje Zwammerdam er nog staat. En daar komthet... Ze had die dag de steengril ingesmeerd met slaolie. Toen het een beetje begon te stinken in de huiskamer, dachten de voetbalkijkers dat die olie begon te werken. Totdat oma omkeek en uitriep dat ze er 'vlammetjes onderuit zag komen'. Manlief trok direct de stekker uit het stopcontact, pakte een pannetje met water en vroeg of ze het garantiebewijs nog hadden. Kort daarop laabde hij zich al achter de oren. Waarom zaten de handvatten andersom en wat deden die knoppen zo aan de bovenkant? Stond het hele ding niet verkeerd om? En ja hoor, die mooie ijzeren staven waren geen steunen, maar verwarmingselementen. Ze hadden in een kwartiertje tijd het tafelblad aardig zwartgeblakerd. Ook aan de onderkant was het drie centimeter dikke blad pikzwart geworden. Het zet je toch aan het denken. Stel je voor dat het hele gezelschap buiten had gezeten of dat ma niet even haar ogen van de voetbalwedstrijd had laten afdwalen... Wat is dan het verlies van een tafel? Niks toch? Het gezelschap was het daar snel over eens, zeker toen timmerman Van der Torre verzekerde dat het geen eiken tafel was. Omdat de magen rammelden en de koude steen lonkte, zette de man des huizes de grill klaar op een niet-aangetast stukje tafel. Nog geen kwartiertje later zaten de acht te smikkelen, van de steengrill èn van de gourmet op een andere tafel: „Daar kon niks mis mee gaan, die kon je niet omdraaien". Dat het met de steengrill wèl verkeerd ging, verklaart de Zwammerdamse als volgt: „Mijn man kreeg 'm voor kerst op de zaak. Al die jongens kregen zo'n ding. Met zijn verjaardag hebben we hem aan iedereen laten zien. En ik denk dat we hem toen verkeerd terug in de doos hebben gedaan". In de gebruiksaanwijzing keek ze dan ook niet na hoe de grill moet staan, maar alleen hoe vaak de steen moet worden ingesmeerd met slaolie: „De eerste tien keer, om precies te zijn". Op Hemelvaartsdag had ze geen tijd voor verdere studie, maar moest ze het 'mensen naar de zin maken'. Stom, stom, stom, zegt ze achteraf met een blozende glimlach vol ongeloof en Hollandse nuchterheid. Het gebeurt wel vaker, zei ook haar verzekeringsagent. Over uitbetalen deed de verzekeraar dan ook niet moeilijk, al doet meneer Van der Torre maar al te graag alsof hij overal voor moet opdraaien: „Als ze vragen waar hij is, moet ik zeggen dat hij voor de tafel werkt", zegt vrouwlief. Het is niet de enige grap van haar man. Hoe vaak ze al niet gehoord heeft dat ze toch de dochter van de brandweerman was:... Ach, denkt deze geboren Geskus dan, haar vader was inderdaad een van de oprichters van de Leidse brandweer. Maar haar man zat toch jaren bij de vrijwillige brandweer van Zwammerdam? Mevrouw Van der Torre en de gewraakte steengrill: Waarom zaten de handvaten andersom en wat deden die knoppen zo aan de boeeaÉanC7 foto ben de bruyn Alphenaar Jan Schoones naar Laurel Hardy-conventie Misschien is de film Sons of the Desert wel de beste die het duo Laurel Hardy ooit maakte. In deze klassieker zijn zij lid van de gelijknamige broederschap 'ter ontsnapping van het huwelijk'. Met de smoes dat zij voor hun gezondheid een tocht maken op een schip, bezoeken zij stiekem een landelijk congres van deze broederschap. Zij vallen door de mand wanneer de echtgenotes hen zien in het bioscoopjour naal dat over het congres een verslag maakte. De Dikke en de Dunne wilden ontsnappen aan de dagelijkse rompslomp. Maar dat geldt ei genlijk ook voor Alphenaar Jan Schoones. Hij bezoekt dit week end in Kerkrade de eerste Eu ropese conventie van de we reldwijde fanclub met de naam, hoe kan het anders, Sons of the Desert. „Dan kan ik eindelijk weer eens zorgeloos genieten van de films van hen. Dat ge beurt veel te weinig in dit jach tige bestaan. Door een acade mische avondstudie heb ik bo vendien de nodige zorgen aan mijn hoofd heb", zegt Schoones die in de bibliotheek van het AZL werkt. De liefde van hem dateert uit zijn jeugd. Als zevenjarige, hij woonde toen in Zevenaar, zag hij iedere vrijdag op de Duitse televisie Dicx und Doof (Dik en Dom). „Een typische Duitse vertaling. Wij weten hoe de Duitsers met humor omgaan. En ik moet eerlijk bekennen dat ik nooit meer zo hartelijk om ze heb kunnen lachen als toen. Ik denk dat het mijn kinderlijke onschuld was, waardoor ik ze goed kon begrijpen. Hoe ouder je wordt, hoe meer zorgen en dat is funest. Vandaar een heel weekend alleen maar Stan en Ollie op een groot scherm en verder geen gezeur." Schoones was veertien toen hij wat meer van de achtergronden van behalve Laurel Hardy ook van andere komieken zoals Buster Keaton, Harry Landon, Harold Lloyd en the Marx Bro thers. „Het is jammer dat juist van hen niet meer zo veel te zien is. Waarom Laurel Hardy nog wel zo populair zijn, is Schoones de mogelijkheid om te ontsnappen aan de dagelijkse rompslomp Laurel Hardy biedt Alphenaar Jan moeilijk te zeggen. Het is na tuurlijk tijdloze humor. Dat is een van de verschillen met Charly Chaplin die veel techni sche grappen had die nu ach terhaald zijn." Hoewel hij een grote fan is, spaart hij niet zoals André van Duin alles wat ook maar in de verste verte met het komische duo te maken heeft. „Ik heb een reeks boeken, heel wat video's, maar daar houdt het mee op." Wel is Schoones lid van de fan club Perfect Day, genoemd naar de fameuze film waarin het duo vergeefse pogingen doet om met een auto weg te rijden.Dit is weer een onderafdeling van de wereldwijde genootschap Sons of the Desert. Naam en organisatievorm werd ooit bedacht door vriend van Stan Laurel en officiële biograaf van het duo, John McCabe. Hij is samen met zijn vrouw Rina Lawrence die met de Dikke en de Dunne nog voor de camera's heeft gestaan, vandaag eregast in Kerkrade. Het programma bevat tevens een excursie naar het Palace Theater in Luik waar het duo ooit live optraden. Ui teraard ontbreekt niet de verto ning van de onlangs in Neder land ontdekte solo-films van Laurel en Hardy. Aantrekkelijk aan de conventie vindt Schoones de vertoning van de films op een bioscoop scherm. „De mensen die vi deo's thuis hebben weten vaak niet wat ze missen. Vroeger ging ik de films in Tuchinsky kijken. Prachtig was dat. Ik denk dat het niet zo'n slecht idee is om de korte films van hen voor de hoofdfilm te laten zien. Mis schien dat dit het bioscoopbe drijf weer uit het slop kan trek ken." Een kenmerk van de echte lief hebber is dat zij onnoemelijk veel scenes met de daarbij ho rende dialogen uit hun hoofd kennen. Dat geldt ook voor Schoones. Zonder enige moeite foto henk bouwman tovert hij in woord en gebaar zijn favoriete scenes uit ziin mouw. Op dat niveau wil hij het ook houden. „Het probleem is dat mensen Laurel en Hardy te serieus nemen. Die gaan hele diepzinnige theorieën om de films heen bouwen. Dat is zon de, want dan gaat alles verloren. Dat heeft Stan Laurel ook altijd geantwoord op vragen wat hij nu allemaal bedoeld heeft met zijn films. Die kinderlijke on schuld hè. daar gaat het alle maal om."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17