Veel 'starters' niet aan de bak FIND Katwijk verdeeld over onderzoek Rijnstraat De Stemming Leiden Regio 'Ik zie mezelf niet op het podium staan Kruispunt afgesloten voor aanleg rotonde ZATERDAG 29 ME11993 Muziek als examenvak LEIDEN» LINDA WELTHER Naar het consei Nathalie van Caspel niet, hoe wel haar ouders en een lerares dat graag hadden gezien. „Maar ik zie mezelf niet zo gauw op een concertpodium, daar ben ik te zenuwachtig voor." De 21 -ja rige Noordwijkse deed donder dag eindexamen in muziek op het Boerhaave College in Lei den. Vorig jaar was ze op een paar punten na gezakt voor de MAVO aan het Leeuwenhorstcollege in Noordwijk. „Ik kon toen na tuurlijk gaan werken, maar ik wilde toch dat diploma halen. Daarom ben ik hier op het Boerhaave College de HAVO in deelcertificaten gaan doen. Want ik hoefde nog maar twee vakken te halen. Muziek heb ik er als extra vak bij gekozen om een betere kans tot slagen te hebben. Ik had het vak nog nooit gevolgd, omdat dat in Noordwijk niet kon. Belachelijk eigenlijk dat die vakkenpakket ten niet op elke school hetzelfde zijn." Nathalie speelt al een jaar of twaalf viool. Maar ze heeft ai een tijd geen les meer. „De laatste jaren oefen ik niet meer zoveel. Hoewel ik voor het eind examen natuurlijk weer flink heb moeten studeren." „Voor het examen muziek moet je onder meer muziekter men kunnen definiëren en toe passen. Verder moet je een 'muziekdictee' maken. Dat be- tekent een notenschrift afma ken en daarbij de tonen en het ritme goed weergeven. Dat is vaak heel moeilijk." Tijdens de schoolonderzoe ken is Nathalie al doorgezaagd over muziekgeschiedenis van de romantiek en de barokperio de en verder heeft ze een stuk moeten voorspelen. „De keuze van de muziek was gedeeltelijk vrij, als het maar één stuk uit de vorige en één uit deze eeuw was." Verder heeft ze geen serieuze plannen met de muziek. „Ik heb nog wel een tijd in het Bollen streekorkest in Lisse gezeten. Dat was heel gezellig. Ik was daar tweede viool, maar omdat ik nooit oefende, ben ik hooit hogerop gekomen. Ik zat vaak met m'n hoofd ergens anders." Na de HAVO wil Nathalie nog verder leren, in een heel andere richting dan de muziek. „Ik wil öf naar de PABO (Pedagogische Academie voor het Basisonder wijs, red.), öf naar de paarden- scnool in Deurne. Als je de paardenschool volgt, kun je bij voorbeeld beroepsjockey wor den of een eigen manege begin nen. Paardrijden is mijn groot ste hobby. Ik doe het al sinds mijn vierdejaar." Woonbonnensysteem kent voor- en nadelen Nathalie van Caspel: „Ik wilde toch dat diploma halen." Ze zwijgt even en zegt dan: „Maar ik geloof dat ik toch maar naar de PABO ga. Want je denkt toch ook aan je toekomst. In de paardensport verdien je niet zo veel. Bovendien kan ik die school in Deurne altijd nog in deeltijd doen, op zaterdagoch tend. En de PABO lijkt me wel iets voor mij, want ik kan goed met kinderen opschieten. Ik pas vaak bij kennissen op. Zo lang die kinderen niet vervelend zijn, vind ik't heel leuk." Welke richting ze op de PABO gaat volgen, weet ze nog niet. „Alles ligt nog open. Misschien word ik wel muzieklerares. In elk geval is het achteraf een goede keuze geweest om mu ziek als examenvak te nemen, want dat heb je daar ook no- dig." Naam: Nathalie van Caspel. Examenvak: muziek VOORAF Ik ben erg zenuwachtig en ik zie er wel tegenop. Ik heb een paar proefexamens gemaakt, en sommige daarvan waren verschrik kelijk moeilijk. Maar ik merkte ook dat ze het ene jaar veel lasti ger zijn dan het andere. Ie moet in elk geval alle termen goed weten, dan gaat het denk ik wel goed. ACHTERAF Ik heb het wel gehaald. Na het examen hebben we nog een paar vragen doorgenomen met de leraar. En de vragen die hij behan delde, had ik allemaal goed. We moesten termen benoemen zoals ritemito, crescendo en accelerando. Je moest wel heel ge concentreerd werken om alles goed te doen. Er viel na het exa men echt iets van me af. KATWIJK PETER VAN DER HULST De beslissing of er een onder zoek moet komen naar oplos singen voor de verkeersproble men in de Rijnstraat in Katwijk is tijdens de raadsvergadering met een maand uitgesteld. De meningen van de diverse raads fracties waren te verdeeld. De bewoners van de Rijn straat klagen al jaren over over last. Het gemotoriseerde ver keer rijdt veelvuldig en te hard door de straat. Aanvankelijk hoopte het college dat de aanleg van provincialeweg naar Leiden de problemen van met name sluipverkeer door de straat zou oplossen. Dat blijkt niet het ge val te zijn. Het college wil nu een extern bureau een onder zoek laten doen om de ver keersproblemen te kunnen op lossen. Niet alleen moet dan worden gekeken naar de Rijn straat, maar ook naar de omlig gende straten. Een voorstel dat J. Bouw (D66/Gemeentebelan- gen) en J. van Paridon-van Tol wel zagen zitten. T. van der Plas (CDA), D. van der Plas (SGP/GPV) en J. ten Hove (RPF) meenden echter dat het 37.000 gulden kostende on derzoek geldverspilling is. Vol gens hen is het beter om het geld direct te besteden aan ver- keersremmende obstakels in de Rijnstraat. Om beide kampen tot elkaar te brengen, stelde wethouder W. van der Plas een compromis voor. Lukt het binnen een maand om voorstellen voor ver- keersremmende maatregelen uit te werken dan wil hij wach ten met het onderzoek. Eerst moet dan blijken of die obsta kels in de weg succes hebben. Blijkt het onmogelijk dat de ge meente in een maand tijd voor stellen uitwerkt dan moet het onderzoek worden gehouden. Het voorstel kwam echter niet in stemming, omdat sommige raadsleden eerst dé financiële consequenties van een en ander op papier willen hebben. Beslo ten werd om het voorstel van de raadsagenda te halen. Tijdens de komende commissieverga dering voor verkeer zal het on derzoek opnieuw ter sprake ko men. Bijna een half jaar na de invoering van het nieuwe sys teem voor woonruimteverdeling worden de voor- en na delen ervan langzaam zichtbaar. Cijfers zijn er nog niet, dus conclusies zijn moeilijk te trekken. Maar het 'woon bonnensysteem' is zeker niet voor iedereen een verbete ring. Woningbouwverenigingen en gemeente studeren op aanpassingen. LEIDEN ERNASTRAATSMA De nadelen van het systeem zijn al duidelijk. Jonge 'starters' komen, zoals verwacht, moeilijk aan de bak. Woningzoekenden met een bruto maandinkomen net boven de 2700 gulden vallen bijna helemaal buiten de boot. Slaaghwijkers die hun dure, noodgedwongen geaccepteer de, woning willen verruilen voor een goedkopere blijken vaak een te korte 'woonduur' te heb ben om snel te kunnen verhui- Voordeel van het bonnensys- .teem is de grotere keuze voor woningzoekenden. De tweewe kelijkse 'woningkrant' (onder deel van het Leids Nieuwsblad) maakt het aanbod van huurhui zen overzichtelijk. En Leide- naars kunnen, anders dan vroe ger, naar een goedkopere wo ning verhuizen. Veel is ook hetzelfde geble ven. De voorkeuren voor be paalde woonwijken zijn niet veranderd. Huurders van rela tief te dure huizen hebben nog niet massaal woonbonnen inge stuurd, zoals de gemeente hoopte. En de wachttijden zul len voor de meeste woningzoe kenden niet korter worden. Grens Een van de belangrijkste knel punten van het nieuwe systeem is de lage inkomensgrens. Die lag vroeger op 2975 gulden bru to per maand, nu op 2700 gul den. De gemeente hoopte hier mee de kansen voor woning zoekenden met een laag inko- POLITIEKE RUBRIEK Als Hans Baaijens, fractievoorzitter van de PvdA, en Edith van Middelkoop, raadslid namens GroenLinks, verstandig zijn schrappen zij het voormalige PvdA- raadslid Paul Bordewijk van de gastenlijst voor hun aanstaande bruiloft. De kans is namelijk groot dat Bordewijk hun huwelijksfeestje komt verpesten. In het mei-nummer van het Leidse PvdA-blaadje pleit Bordewijk voor een huwelijk tussen PvdA en Groen Links in het algemeen. Een ge zamenlijke lijst van de twee par tijen is volgens de oud-wethou der financiën voor 'links' de enige manier om het initiatief na de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar te behou den. De PvdA. weet Bordewijk zeker, kan in zijn eentje nooit de grootste blijvén. Bordewijk besluit zijn spraakmakende arti kel met: „Laten we het er op de bruiloft van Hans Baaijens en Edith van Middelkoop eens overhebben." Dat Bordewijk geen overtui gend feestganger is, mag alge meen bekend worden veron dersteld. Maar dat hij uitgere kend op het huwelijksfeest van de voorman van de IVdA en miss GroenLinks 'herself (voor het gemak van dit stukje verge ten we Rianne van Schreven even) wil gaan koppelen, ge tuigt van een stuitende wereld vreemdheid. Omdat in hetzelfde nummer de hoofdredacteur van de Par tijgenoot Tan Toan Hok een boekje open doet over de con tactgestoordheid van PvdA'ers, vooral in de omgang met partij genoten, moet worden gevreesd dat Bordewijk zijn missie toch Edith van Middelkoop (GroenLinks) FOTO HENK BOUWMAN op De Dag Van Het Leven van Edith en Hans zal uitvoeren, of hij nu wordt uitgenodigd of niet. Bordewijk zal er niet voor terugdeinzen om zich tijdens de receptie tussen Edith- en Hans in te vechten. Bij elke gast die ze komt feliciteren, zullen de.kers verse echtelieden het misver stand moeten rechtzetten: „Nee, hij is niet onze vader." Bordewijk als onbenoemde ceremoniemeester. PvdA'ers en GroenLinksers zullen nauwe lijks de kans krijgen het bruids paar geluk toe te wensen en ge schenken te overhandigen. De feestbederver drijft ze bij bin nenkomst naar een uithoek van de zaal waar van de feestelijkhe den niets te merken zal zijn. De INdA'ers Tjeerd van Rij en Ste ven de Vreeze moeten, vrijgezel of gebonden en of ze nu willen of niet, die avond verliefd wor den op Jan Laurier, Hans de la Mar en/of Rianne van Schreven. Bordewijk als Robert ten Brink. De verkiezingen winnen? 'All ypii need is love Het politieke infocen trum De Invalshoek bracht onlangs een krantje uit in dezelfde, nieuwe 'huisstijl' als de gemeente Lei den. Maar met een duidelijk an dere inhoud uiteraard. Schrijft de gemeente in de Stadskrant meestal over haar fantastische plannen, De Invalshoek deed precies het tegenovergestelde. Het vluchtelingenbeleid werd namelijk stevig op de hak geno men. Maar door dezelfde vorm geving van het gemeenteblaadje te gebruiken, moest men goed lezen om te ontdekken dat het niet door overheidsdienaren was geschreven. Maar als men denkt dat de Leidse politiek een aardige grap waardeert, ho maar. Heel wat gemeenschapsgeld werd ver speeld met het vergaderen over dit onderwerp. De WD was bij zonder boos. wethouder Joop Walenkamp schreef een boze brief aan het centrum en wet houder Hans de la Mar deelde „Maar in de praktijk blijkt dat je weinig mo gelijkheden hebt als je meer dan die 2700 gulden verdient", zegt ambtenaar M. Boer van woonruimteverdeling. „We krij gen veel signalen van mensen die zeggen: ik wil wel reageren, maar ik kan niet. Dat probleem hebben we erkend. We studeren op veranderingen." De afgelopen maanden kwa men er per keer zo'n 1300 tot 1400 reacties op de 'vacatures' uit de woningkrant. Een deel van de reacties was niet serieus bedoeld om een ander huis te vinden. Veel Leidenaars vulden een bon in om hun 'marktposi tie' te bepalen. Boer: „Veel mensen hadden geen idee hoe ze ervoor stonden. Als ze er als kandidaat uitrolden zeiden ze: nee hoor, ik heb zomaar gerea geerd." W. de Waard van wo ningbouwvereniging Leiden (WBL), kent dat verhaal: „Onze klanten gedragen zich zorge loos. Ze proberen hun kansen uit en dat vertraagt de procedu res. Het komt niet zelden voor dat mensen tien minuten voor het ondertekenen van het huur contract afhaken." Onder de ingestuurde woon bonnen zitten elke keer ook veel 'fout-meldingen'. „Het gaat al beter dan in het begin", zegt Boer, „maar nog steeds is een vijfde van de bonnen verkeerd ingevuld." Woningzoekenden geven vaak onjuiste informatie over hun maandinkomen of ge zinsgrootte. Structurele fout- melders krijgen van de gemeen te een brief. Woonruimteverdeling heeft een belangrijk deel van haar ta ken overgedragen aan de wo ningbouwverenigingen. Toch is het op de afdeling niet minder druk geworden. Boer: „De regi stratie van woningzoekenden is weggevallen, maar verwerking van al die woonbonnen is een enorme klus. Wij zijn echt een produktie-afdelinggeworden." Tevreden E. van Kaam van Dé Sleutels zegt dat de corporaties tot nu toe onvoldoende rekening hou den met het aanbod aan wo ningzoekenden. De huizen zijn in drie categorieën verdeeld, die niet altijd passen bij de wens van woningzoekenden. Zo zijn •De Sleutels er ten onrechte van uit gegaan dat alle 'starters' jon ge alleenstaanden zijn. Maar vaak zijn dat ook ouderen of kleine gezinnen. Zij passen meestal niet in de kleine eenka- merwoninkjes die De Sleutels voor de 'starters' heeft uitgeko zen. De doorstroom uit de Slaagh- wijk, waar veel mensen noodge dwongen terecht zijn gekomen en te hoge woonlasten hebben, vlot nog niet. Het lijkt er op, dat de meeste bewoners willen blij ven waar ze zitten. De meeste van hen beseffen nu pas dat een andere woning een stuk kleiner is. In de Slaaghwijk staan de grootste huurhuizen van Lei den. Boer: „Als puntje bij paal tje komt denken ze nog tien keer na of ze wel écht willen vertrekken. Veel bewoners zijn toch gehecht aan hun woon comfort." De Sleutels willen de verhuis- wensen in de Slaaghwijk in kaart brengen. Voor bewoners die wel weg willen zou het heel moeilijk zijn een andere woning te vinden. Als dat inderdaad het geval is moet er een voorrangs regeling komen, vindt directeur Lepelaar. De Waard van de WBL vindt dat geen slecht idee. „Een voorrangsregeling lijkt me pri ma, al zou het van tijdelijke aard moeten zijn." PvdA-wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) voelt niets voor zo'n vorrrt van positieve discriminatie. „Ik zie niet in waarom die mensen een andere behandeling moeten krijgen." De wethouder wijst er op dat echte probleemgevallen, men sen die recht hebben op een woonkostentoeslag van de soci ale dienst, al voorrang krijgen. Zij zijn zelfs verplicht te verhui- NOORDWIJK CONNY SMITS Het kruispunt Weteringkade/Van Panhuysstraat/Duinwetering/Van de Mortelstraat in Noordwijk wordt vanaf dinsdag voor vijf we ken afgesloten voor gemotori seerd verkeer. In die tijd wordt de laatste hand gelegd aan de mini- rotonde die het kruispunt veiliger moet maken voor vooral fietsers en voetgangers. De bussen van de NZH rijden in juni en juli alterna tieve routes. Daarvoor moeten ook enkele halten worden ver plaatst Tijdelijk te vervallen ko men de halten aan de Duinwete ring (lijnen 25 en 42), de Van Pan- huysstraat (lijnen 40, 42 en 90), Van de Mortelstraat (lijnen 40,42 en 90) en de Gooweg (lijnen 40 en 42) en aan de Northgodreef bij de Buurweg (lijnen 40,42 en 90). Het benzinestation op de hoek van de Van de Mortelstraat en de Duinwetering blijft tijdens de werkzaamheden wel bereikbaar. Hans Baaijens (PvdA). de makers van De Invalshoek mondeling mee dat de gemeen te niet gediend is van deze praktijken. In plaats dat men blij is dat er nog mensen zijn die interesse hebben in de Leid se politiek en op ludieke manier willen reageren. Aan tekenaar Opland, de ma ker van het vignet van 'Leiden Stad van Vluchtelingen' (een bootje met daarin poppetjes die de verschillede bevolkingsgroe pen in Leiden voorstellen), werd verklikt dat De invalshoek zijn schepping in hun nep-Stads- krant weinig subtiel had veran derd (de poppetjes werden de boot uitgegooid). Of Opland ook maar even boos wilde rea geren. Maar als dat gebeurt, kan Opland misschien ook nog briefje schrijven aan Hans de la Mar. Hij veranderde een aantal jaren terug datzelfde vluchtelin- genvignet (de poppetjes staken vuurwerk af) om zo een ge meentelijke kerstkaart te ma ken. En kan het gemeentebe stuur daarna weer gewoon overgaan tot de orde van de dag en de 'stad van vluchtelingen' besturen. De Leidse raadsleden vinden het prima dat hun vele verga- derwerk voor een deel wordt overgenomen doqr 'duo-raads leden'. Dat zijn leden van de partij die wel in de raadscom missies mogen mee debatteren, maar geen stemrecht hebben in de gemeenteraad. Het van D66 afkomstige voor stel is enthousiast ontvangen door de andere fracties. Behalve dan door de PvdA. Die vindt dat de Leidse raadsleden helemaal geen last zouden moeten heb ben van een overmatige werk druk. Raadsleden krijgen im mers een financiële vergoeding voor hun politieke werk, juist om bij hun werkgever tijd vrij te kunnen maken. De andere frac ties voelen wel voor de gedach- tengang van de democraten. Dat echte raadsleden wat min der vaak vergaderen en wat va ker hun gezicht in de wijk laten zien, spreekt aan. Alleen over de benaming van die vervangende 'duo-raadsle den' lopen de meningen uiteen. Sommige fracties willen per se niet dat het etiket 'raadslid' de ze vervangers ten deel valt. Vooral de WD is huiverig voor een 'verdubbeling van het per soneelsbestand', zoals jan Wil lem Kradolfer het deze week in de raadscommissie algemeen bestuurlijke aangelegenheden verwoordde. Die angst is aan de ene kant wel begrijpelijk. Kradolfer wees zijn collega politici nog eens fijntjes op de enquête van deze krant, waarin onder meer de in teresse van de Leidse bevolking FOTO HIELCO KUIPERS voor de gemeentepolitiek is ge peild. De antwoorden laten niets aan duidelijkheid over: zestig procent van de Leidena- ren kan geen raadsleden bij naam noemen. „Als er nog eens een groot aantal raadsleden bij komt, wordt die onbekendheid alleen maar groter." Maar aan de andere kant, waar is de WD nu bang voor. Het aanstellen van duo-raadsle den is nu juist bedoeld om de echte raadsleden weg te halen van die praattafel. De vergader tijgers moeten uit hun kooi ko men en het Leidse veld in. Con tact zoeken met de achterban, zoals dat heet. En als ze dat goed doen, dan kan straks iede re Leidenaar de 39 namen uit het hoofd opnoemen. Katwijkse ambtenaren: geen actie zaam lopende onderhandelin gen vastlopen, zich achter de werknemers te scharen. Eerder hebben zeventien gemeenten al te kennen gegeven dat er van werkgeverszijde een opening moet worden geboden richting personeel. De ambtenaren in Katwijk zien voorlopig af van acties voor een nieuwe CAO. De bonden zijn vooralsnog tevreden met de toezegging van het college van B en W om als de nu nog moei- AGENDA In De Stemming van twee we ken geleden is ten onrechte be weerd dat bij een zogeheten picket line voor het huis van staatssecreatris Ter Veld, geor ganiseerd door de Leidse afde ling van de Jonge Socialisten, verfbommetjes zijn gegooid. Er is bij een latere actie van de anonieme groep Rinus van der Lubbe wel met verf tegen de ge- velfeHÉÉj^H ZATERDAG 29 MEI Karperwedstri|d.org. Hengelaars- bond Leiden e.o., in de Zijl aan de kant van de Mêrenwijk, verzamelen in het clubgebouw aan de Voorschoter- weg 8a. 6m 9 00 uur. start 12 00 uur. einde vistijd: 30 mei 12.00 uur. Noordwijk Bos- en duinwandeltocht over 5-10- 15-25 en 40 kmstart vanaf De Duinpoort. Langevelderlaan 22. van af 9.00 uur.. Warmond Natuurwandeling o.l.v. gidsen over landgoed 't Huys te Warmont, vertrek vanaf het toegangshek aan de Heren weg om 14 00 uur. Reünie t.g.v. het 75-jarig bestaan van Muziek- en Toneelvereniging Sin ZONDAG 30 MEI Noordwijk Winkels geopend in Hoofdstraat 110.00 tot 17.00 Open dag bij kinderboerderij de MAANDAG 31 MEI Noordwijk Vogel- en plantenexcursie in Coepel- duynen. org. Ver. Natuur- en Vogelbe scherming, verzamelen fietspad naar Coepelduynen, Boerhaaveweg, start om 07.00 uur. Bos- en duinwandeltocht over 5-10- 15-25 en 40 km, start vanaf De Duinpoort. Langevelderlaan 22. van af 9.00 uur. Jazzband Rainbow Valentines. Vuur torenplein, van 13.00 tot 17.00 uur. Warmond Jeu de boules-toernooi (boules aan wezig) in Park Groot Leerust. Burg. Ketelaarstraat, van 11.00 tot 15.00 DINSDAG 1 JUNI Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma. Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Voorhout Optreden van Circus Bavaria, terrein Sp9rtlaan, voorstellingen om 16.15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14