Gemeenten: geen geld voor vergistingsfabriek Riet Dekkers wil opnieuw getuigen tegen Kohlbeck winkelstraat Meeuwen kunnen broeden op dak Verto Regio Dubbel feest voor Gevers Deynoot Clubhuis officieel open Dorpsbus bijna uit schulden Willibrord draagt 600ste woning over ZATERDAG 29 MEM 993 973 _13_ CHEF GERT VISSER. 071 -161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 161443 Voorschoten en Wassenaar vinden project te duur en te riskant Voorschoten en Wassenaar zien geen heil meer in de hy permoderne vergistingsfabriek die Leiden aan de Voor- schoterweg wil bouwen. Beide regiogemeenten willen geen geld steken in de ontwikkeling van de installatie. Zij willen hun huisvuil verwerken bij de Afvalverwerking 'Er is geen speld tussen het SVI-plan te krijgen voorschoten Twee onderwijzers van de Gevers Deynootschool in Voorschoten zijn gisteren met elkaar getrouwd. Dorien van der Waals (25) en Harry Timmerman (33) leerden elkaar kennen toen Dorien twee jaar geleden op de Voorschotense basisschool kwam werken. Zij heeft groep 3/4 onder haar hoede, hij heeft de leiding over groep 7. De leerlingen van beide klassen onthaalden het bruidspaar op feestelijke wijze bij het gemeentehuis en alle kinderen van de school woonden de kerkdienst bij. foto jan holvast Voorschoten en Wassenaar zien geen heil meer in de hy permoderne vergistingsfabriek die Leiden aan de Voor- schoterweg wil bouwen. Beide regiogemeenten willen geen geld steken in de ontwikkeling van de installatie. Zij willen hun huisvuil verwerken bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). voorschoten/wassenaar een contract met de AVR." judy nihof De prijs die de AVR per ton afval berekent, ligt rond de 210 gulden. Komt er een SV1, dan zou de prijs tussen de 160 en 180 gulden kunnen uitkomen. De AVR wil het afval verwerken tegen een redelijke prijs. De rei nigingsrechten kunnen omlaag als de gemeenten op dit aanbod Een stuk lager dus. Aptroot: ingaan, zegt de Wassenaarse wethouder C. Aptroot. Voor schoten en Wassenaar doen dit liever dan dat ze miljoenen ste ken in de scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SV1) in Leiden Zuid-West. „We voelen er niks voor om dat te doen, terwijl er een heel goed alternatief is", zegt de Wassenaarse wethouder C. Aptroot. Een bijkomend voordeel is volgens Aptroot dat er geen afvalverwerkingsinstal latie nabij woonwijken hoeft te worden gebouwd. Omwonen den hebben grote problemen met de bouw van de SVI aan de Voorschoterweg. Ook de Voorschotense wet houder F. ten Have vindt dat Voorschoten moet stoppen met het pompen van miljoenen in nader onderzoek naar de moge lijke bouw van de SVI. „Dan zijn we een hele hoop geld kwijt, met het risico dat het project alsnog wordt afgeblazen, of dat de kosten van verwerking veel hoger uitvallen dan was bere kend. We moeten afstevenen op „Maar dat is een slag in de lucht. Er is niemand die over die prijs enige zekerheid kan ge ven." Ook zijn Voorschotense colle ga denkt er zo over. „Niemand garandeert dat het daarbij blijft. Ik voorspel je dat de uiteindelij ke uitkomst ver boven de 180 gulden uitkomt." Volgens Ten Have zijn er voorbeelden te over. „In Twente is de verwer king van afval in een nieuwe in stallatie twee keer zo duur uit gevallen dan was berekend." Voorschoten en Wassenaar zijn bovendien van mening dat het samenwerkingverband van de Gevulei, waarin negen ge meenten uit de Leidse regio zit ten, niet geschikt is om bedrijfs matig een SVI te exploiteren. „Dat is geen taak voor negen part-time wethouders. Er is aan particuliere bedrijven gevraagd om de SVI te exploiteren, maar die voelen er ook niks voor. Die schatten de risico's te zwaar in." Volgens wethouder Aptroot hebben gemeenten in het verle- VRIJE TIJD Vogelexcursie In het duingebied van de Was- gënaarse Slag bij Wassenaar wordt donderdag 3 juni een avond-vogelexcursie gehouden onder leiding van de Vogel werkgroep Koudekerk/Hazers- woude en omstreken. Het ver trekpunt is in Leiderdorp, om 18.45 uur op de parkeerplaats bij De Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan. De wandeling leiden ernastraatsma De Leidse milieuwethouder H. de la Mar is er verbaasd over dat de gemeenten Wassenaar en Voorschoten zo weinig ver trouwen hebben in het project voor de vergistingsinstallatie. De gemeenten die meedoen lopen weinig financiële risi co's, omdat die worden gedra gen door het provinciale afval verwerkingsbedrijf. aldus De la Mar. „Als het SVI-project mislukt, verliezen we niets. In het 'ramp-scenario' wordt de ver- werkingsprijs even hoog als die van d^ AVR", zegt de wet houder, die voorzitter is van het samenwerkingsverband Gevulei en een van de inititia- tiefnemers voor de fabriek. De la Mar voelt zich 'niet se rieus genomen' door Voor schoten en Wassenaar. „Vol den al voldoende leergeld be taald. „Denk maar aan het mis lukken van het Gavi-project in Leidschendam, of de stortplaats voor puin in Leiderdorp die er niet kwam. Je moet als groep gemeenten geen vuilverwerker opzetten. Het is onverantwoord om die risico's te dragen." duurt twee uur. Jeu de boules In Park Groot Leerust aan de Burgemeester Ketelaarstraat in gens mij is er geen speld tus sen het SVI-plan te krijgen. Ik zou ook niet beginnen aan een project dat enorm risicovol is." Voor de andere gemeenten in de Leidse regio zijn de ge volgen niet groot als Voor schoten en Wassenaar afha ken, aldus De la Mar. „Finan cieel gezien zouden we er zelfs op vooruit gaan. Voorschoten en Wassenaar zijn hoe dan ook verplicht hun afval aan de Gevulei aan te bieden. Als de vergistingsinstallatie er komt gaat hun huisvuil sowieso naar de svi. Als Voorschoten en Wassenaar afhaken moeten ze voor verwerking alleen meer betalen. Wij zullen ze dan een vaste prijs aanbieden, even hoog als die van de AVR." De prijs voor de gemeenten die wel meedoen, staat voor 15 jaar vast. Waarom er niet eerder naar alternatieven voor de SVI is ge keken, komt volgens Aptroot doordat 'men steeds gefixeerd is geweest op de SVI'. Andere regiogemeenten hebben nog geen standpunt ingeno men. Warmond wordt maandag 31 mei een jeu-de-boulestoernooi gehouden. De wedstrijden zijn van 11.00 tot 15.00 uur. Deelna me kost 5 gulden per paar en er zijn boules aanwezig. leiderdorp Riet Dekkers, voorzitter van de Stichting Leefbaar Leiderdorp, heeft om revisie gevraagd van haar getuigenis tegen wethou der T. Kohlbeck van Oegstgeest. De actievoerster en de PvdA- politicus stonden dinsdag te genover elkaar bij het Haagse gerechtshof naar aanleiding van een scheldpartij. Dekkers is uiterst ontevreden over haar eigen optreden van afgelopen dinsdag. Ze meldde tijdens de zitting de term 'fas- cistöide' vriendelijker te vinden dan 'fascistisch'. „Ik vind het beide heel beledigend en kwet send en ik moet wel enorm ziek zijn geweest om zoiets te zeg gen", aldus Dekkers in een brief aan de procureur generaal van het Haagse gerechtshof. De discussie ging over de ter men waarmee Kohlbeck Dek kers vorig jaar bejegende. De wethouder zegt haar gëdrag te hebben omschreven als 'fas cistoïde'. De Leiderdorpse houdt het er op dat de wethou der haar 'fascistisch' heeft ge noemd. De procureur vroeg om vrijspraak voor de wethouder, die vorig jaar door de politie rechter tot een boete van 150 gulden werd veroordeeld, om dat hij Dekkers zou hebben be ledigd. Dekkers schrijft dat ze tijdens de zitting bij het hof in een slechte conditie verkeerde. „Ik snapte de vragen niet goed en merkte dat het antwoorden niet goed ging, ook al snapte ik niet waarom." Later werd het de Leiderdorpse duidelijk dat haar inzinking te wijten was aan oververmoeidheid, koorts, pijn en medicijnen. Ze schrijft dat ze voor de be handeling van de kwestie-Kohl- beck valium had ingenomen. Eerder op de dag had ze al een zitting gehad van ruim vijf uur. Die ging over een andere zaak die ze heeft aangespannen. „Ik was uitgehongerd en uitge droogd, en ook dat stond de concentratie in de weg." Resultaat De Does 'uitstekend' leiderdorp Ondanks grote tegenvallers heeft het sportcomplex De Does in Leiderdorp vorig jaar minder verlies geleden dan geraamd. Het college van B en W van Lei derdorp spreekt van een 'uitste kend resultaat' van de nieuwe beheerder, de stichting Sport fondsen. Het jaar werd afgeslo ten met een tekort van circa 79 mille, 15.000 gulden minder dan begroot. Het beheer van het sportcom plex werd per 1 maart 1992 door sportfondsen overgeno men van de oude exploitant, Sportcomplex De Does bv. Het tekort van 79 mille is het resul taat van de laatste tien maan den van 1992. De cijfers voor het hele kalenderjaar zijn nog niet bekend. Onderzoek naar vleesfabriek rond leiderdorp Het openbaar ministerie neemt op korte termijn een besluit over het al dan niet vervolgen van de Leiderdorpse Vlees- en satéspecialist. Het gerechtelijk vooronderzoek is inmiddels af gesloten. De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) deed in december 1991 een inVal bij de firma aan de Weversbaan. Hierbij werd een deel van de administratie in beslag geno men. De onderneming, die bestaat uit een groothandel in vlees en een slachthuis, wordt verdacht van btw-fraude, valsheid in ge schrifte en het in dienst hebben van zwartwerkers. Het gerechtelijk vooronder zoek heeft zo'n anderhalf jaar geduurd, volgens het openbaar ministerie omdat het een inge wikkelde kwestie betreft. Persof ficier Slits kan nog niet zeggen of de directie van de firma straf rechtelijk wordt vervolgd. „Maar omdat de onderzoeken rond zijn, verwacht ik dat hier over binnenkort* duidelijkheid ontstaat." De directie van het bedrijf heeft nimmer commen taar willen geven op de kwestie. voorschoten Het nieuwe clubhuis van de waterscoutinggroep Leif Erikson in Voorschoten wordt vanmiddag om 14.00 uur officieel geopehd. De opening wordt verrricht door bouwkundig ingenieur en vader van een van de leden, A. van Duivendijk, die het clubgebouw aan de Rouwkooplaan ontwierp. Het is al sinds eind vorig jaar in gebruik. De officiële opening werd uitgesteld vanwege het 40-jarig bestaan van Leif Erikson deze maand. De dorpsbus van de stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) verwacht binnenkort zonder schulden door het dorp te kunnen rijden. De bus moet dagelijks 35 ritten maken om uit de kosten te komen. Momenteel maakt de bus gemiddeld 28 rit ten per dag. Het gemeentebe stuur vergoedt het tekort van bijna 5300 gulden dat de bus sinds medio 1990 heeft opge bouwd. De dorpsbus vervoert vooral ouderen naar het dienstencen- Politie Fietst voor goed doel wassenaar Vijftien politiemensen, onder wie 5 uit Wassenaar, stappen maandag 7 juni 's morgens vroeg op de racefiets voor een retourtje Parijs. De tocht van 1000 kilometer (heen en terug) is een sponsor-rit voor een goed dóel. De vijftien po litiemensen fietsen voor een vakantie in Nederland voor kinderen van politieagenten in Europa die tijdens hun dienst om het leven zijn ge komen. De groep Nederlandse agenten vertrekt 's morgens om 6.00 uur vanaf het poli tiebureau in leidschendam en moet per dag 250 kilome ter per dag fietsen, want ze willen Parijs in vier dagen 'doen'. De aankomst wordt vrijdag 11 juni verwacht om ongeveer 19.00 uur bij het bureau in Voorburg. trum aan de Lijtweg, het zieken huis, de huisarts en winkels. Ook voor bezoeken aan familie en kennissen of de fysiothera peut bellen Oegstgeester oude ren de dorpsbus. Een ritje naar het bezoekuur van ziekenhuizen was in de eer ste tijd moeilijk, omdat de dorpsbus rond die tijd ook de maaltijden van Tafeltje-dek-je bij ouderen bezorgde. Die maaltijden worden inmiddels echter op een andere manier vervoerd, zodat de dorpsbus nu ook tijdens etenstijd ouderen kan halen en brengen. zoeterwoude De Zoeterwoudse woningbouw vereniging Willibrord heeft gis termiddag de 600ste woning overgedragen. P. van Stein, voorzitter van de woningbouw vereniging, overhandigde de sleutel aan de nieuwe bewo ners: D. Sopar en M. Mulder. Het huis dat zij kregen toegewe zen staat aan het Lisdoddepad in de wijk Bloemenweide en maakt deel uit van een serie van 10 woningen. Hiervan zijn cr gisteren vijf overgedragen en volgende week volgen de ande re vijf. Dc kersverse bewoners kregen behalve een bloemetje ook enkele cadeaubonnen. De tien huizen aan het Lis doddepad zijn de eerste van de woningbouwvereniging die 'aanpasbaar' zijn gebouwd. Dat wil zeggen dat de woningen toegankelijk zijn voor rolstoel gebruikers, zonder dorpels en met brede deuren. Uitstallingen in Nesten worden niet 8eschud moeten wijken r De uitstallingen van de winkels in de De Kempenaerstraat in Oegstgeest moeten van het trot toir af. De kramen'en rekken mogen alleen nog op de tegelrij staan die tegen de gevels aan ligt. Het gemeentebestuur neemt maatregelen tegen de overlast op de stoep na klachten van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland. „De bloemenwinkel heeft de planten bijna tot op het voor de auto's bestemde weggedeelte uitgestald. Bij de dierenwinkel staan de planten vrijwel tussen de geparkeerde auto's", beves tigt de gemeente de klachten. „Pe situatie is onoverzichtelijk en soms zelfs uitgesproken hin derlijk." De gemeente wil eerst met 'Oegstgeest actief, de winke liersvereniging van de De Kem- penaerstraat, praten over de uitstallingen. Daarna volgt in tensieve controle. „Indien blijkt dat winkeliers zich bij voortdu ring niet houden aan de regels, kan worden overwogen be stuursdwang uit te oefenen." Na een schriftelijke waar schuwing zou de gemeente zelfs over kunnen gaan tot verwijde ring van de uitstallingen. De kosten van zo'n actie zouden overigens wel door de winkelier zelf moeten worden betaald. Bierdag Sjelter leiderdorp Cultureel centrum De Sjelter houdt zaterdag 5 juni een bier dag in samenwerking met 'Den Leidsche Pinteliers'. Van 10.00 tot 15.00 uur is er een ruilbeurs voor verzamelaars. Hier kunnen onder meer viltjes, glazen, eti ketten van eigenaar verwisselen. Op de beurs wordt ook een bier met speciaal etiket verkocht. Dit gerstenat is door een Belgische brouwer speciaal voor deze dag aangemaakt. Om 20.00 uur start de bier- proefavond. Hier zijn verschei dene bieren te koop, waarna enkele van de tap. De toegangs prijs bedraagt vijf gulden voor leden. Niet-leden betalen een rijksdaalder meer. oordkade is hier zeker honderd meter vandaan." Hij begrijpt niet dat meteen van die drasti sche maatregelen moeten wor den genomen. „Als ik voor mijn deur in de hondenpoep sta, laat ik toch ook niet meteen alle honden afmaken?" Eind van het liedje is dat ambtenaar Van Tol afziet van schud-acties. „Ik kan zo'n be drijf niet dwingen. Daarbij, wat is overlast? Over een maand vliegen die kleintjes en is alle herrie voorbij." Omwonenden denken daar anders over, hoe wel ze tot nu toe nog weinig last hebben. „Maar ik vrees voor de komende weken. Gemeente en Verto hebben makkelijk prak ten, die zitten 's nachts niet in de herrie", aldus een bewoon ster van de Zijloordkade. Vol gens haar zijn enkele buurtge noten van zins bij het college om maatregelen te vragen als zich dit jaar weer overlast voor doet. Het is overigens geen ge meentelijke taak om de meeu wen te bestrijden. In de taak omschrijving van Van Tol staat dat hij alleen de verplichting heeft ratten en muizen weg te halen. Bij andere dieren, zelfs kakkerlakken, heeft hij slechts een adviserende rol. Dit bete kent dat Verto ook nog eens een nota zou krijgen als ze de eieren foto loek zuyderduin zou laten verwijderen. Daar voelt het bedrijf helemaal niets voor. „Ze zitten ons immers niet in de weg." Koepels Ter illustratie gaat Pieterse het dak op. Er liggen een kleine vijf tien nesten met in bijna alle ge vallen drie eieren. Van een meeuwenplaag is dus voorals nog geen sprake. „En vorig jaar waren er per nest hooguit twee gezonde jonge vogels. De meeuwen worden de laatste maanden steeds vaker gesignaleerd op andere plekken in Leiderdorp, maar dat bete kent volgens Van Tol niet dat er ook elders nesten zijn. De da ken van de flats zijn bijvoor beeld nestvrij, hoewel daar veel meeuwenrondvliegen. Een ware attractie voor de vo gels vormt het meubelplein Lei derdorp. Ze zien zichzelf daar in de spiegelende koepels op de daken waar ze lustig met de snavels tegenaan tildcen. Een rondje langs bedrijven op het meubelpein levert evenwel wei nig klachten op. „Ik woon zelf in Leiden Zuid-West. Het geluid van de dieren hier is niet te ver gelijken met de herrie die ze bij mij in de buurt veroorzaakten", zo meldt een medewerkster van de firma Baalbergen. In tegenstelling tot wat vorig jaar werd beloofd zijn de meeu wennesten op het dak van het Leiderdorpse Verto niet ge schud. De fabrikant voelt er weinig voor om de beesten weg te pesten, en de gemeente toont begrip voor die houding. „Ten slotte duurt de overlast maar een maand." De omwonenden kunnen de komende maand dus weer 'genieten' van het meeuwengekrijs. De omwonenden, met name aan de Zijloordkade, klaagden steen en been. Zij die met het raam open sliepen, toch vrij ge bruikelijk in mei en juni, had den slapeloze nachten. Ze klop ten aan bij de gemeente, die be loofde in 1993 de nesten te schudden. Enige weken terug verklaarde de afdeling voorlich ting van Leiderdorp nog dat dit ook zeker zou gebeuren. De meeuwen zijn bezig aan een ware toernee door de regio. Verjaagd uit de duinen, streken ze een jaar of drie geleden voor het eer6t neer in Leiden Zuid- West. Daar veroorzaakten ze in het broedseizoen (mei en juni) veel overlast. Uiteindelijk be sloot de gemeente Leiden de nesten te schudden. De eieren worden hierbij zo hevig door el kaar gerammeld dat de vruch ten beschadigen. De meeuwen kunnen dan broeden tot ze een ons wegen, maar zien nooit een jong uit het ei komen. De me thode werkte in Leiden heel aardig. Vorig jaar waren er al De eieren worden niet geschud, zoals in Leiden het geval is. foto loek zuyderduin Hondenpoep Hoe anders is de praktijk nu de eieren op het punt staan om uit te komen. De gemeentelijke plaagdier-bestrijder Henk van Tol meldt dat de meeuwen geen strobreed in de weg is gelegd. Hij heeft contact gehad met Verto over de kwestie, en van wege gebrek aan animo van de firma afgezien van verdere ac tie. Bedrijfsleider H. Pieterse van de fabriek ziet het niet zo zitten om de nesten aan te pakken. „We hebben er geen last van, en voor de omwonden zal de over last ook wel meevallen. De Zijl- Van een meeuwenplaag is in Leiderdorp nog geen sprake. veel minder klachten en dit jaar is er nog niet één genoteerd. 1992 was ook het jaar waarin de dieren massaler dan anders in Leiderdorp werden gesigna leerd. Ze namen het dak van staalkabelfabriek Verto aan de Zijldijk in gebruik als broed plaats. Een ideale locatie voor de beesten, zo vlak aan het wa ter van de Zijl en met een vrije aanvliegroute.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13