Help, de dominee wordt rooms Kerk Samenleving ZATERDAG 29 MEI 1993 HET WEER HEINZ Cirkelmysterie Laatst vroeg een lezer mij waarom we niets meer horen van het cirkel mysterie, dat in 1989 tot in Haar lem en omgeving voor opschudding zorgde. Dit meteorologisch ge dacht fenomeen is in 1988 pas goed in het nieuws gekomen, toen i het zuiden van Engeland op vrij grote schaal werkelijk perfect ge vormde cirkelfiguren in het koren veld verschenen. Op dat moment werd er door de wetenschapper Te rence Meaden al acht jaar onder zoek gedaan naar dit fenomeen. In de zomer van 1989 werd er begon nen met een project van enkele we ken, waarbij infraroodcamera's dag en nacht een bepaald korenveld filmden. Dit project ging de mist in omdat zogenaamde 'hoakes' het meetveld binnendrongen. Deze grappenmakers maakten zelf cir kels in het koren en gingen er toen als hazen vandoor. Dat betekende voor Meaden het einde van zijn ge loofwaardigheid, niet alleen in En geland maar ook in buitenland. Ook de cirkels in Heemstede ble ken door mensen gemaakt, waarna ze in de vergetelheid. Maar in wetenschappelijke kringen bleef het een onderwerp van studie en uiteindelijk heeft Meaden tien jaar onderzoek verwerkt in een uit stekend leesbaar boek. Vrij gede tailleerd wordt beschreven hoe on zichtbare wervelwinden, geïndu ceerd door de topografie, in staat zijn om perfecte verschijningen in het koren te 'toveren'. Deze wervel winden induceren elektrische en magnetische banden/ringen, waar van zelfs mensen ooggetuige zijn geweest. Ook blijkt dat dergelijke verschijningen een apart zoemend geluid maken. In zijn boek zijn ook tekeningen te vinden van lichtge vende ballen in de lucht, die elek trisch geladen plasma's voorstel len. Bij het contact met de grond wordt er vervolgens een cirkel aan gemaakt. Lang voordat dit onder werp aan het grote publiek kenbaar werd gemaakt, hebben diverse oog getuigen begin jaren tachtig, onfhankelijk van elkaar, verslag ge daan van cirkelverschijningen in het koren vlak voor hun ogen. Mocht u dezer pinksterdagen 's nachts eens geluiden horen, denk dan niet meteen aan een lichtge vend windhoosje dat over uw huis trekt. Dit kan namelijk ook een combinatie van regen en wind zijn, dat zich vooral op eerste pinkster dag Cs middags en 's avonds) laat gelden. Vandaag is eigenlijk de dag waarvan u moet profiteren. Met aardig wat zonneschijn in ons kust gebied en een zuidwestenwind 3-4 Beaufort wordt het achter de dui nen maximaal 17-18 graden. Na de regen van eerste pinksterdag krijgt de westcirculatie er vanaf maandag helemaal zin in. Het blijft koel met van tijd tot tijd regen en veel wind. HET WEER IN EUROPA UIT DE KERKBLADEN Sexclub (1) Pastor Dirk Braakman van de St. Diurentiusparochie In Ouddorp/St. Pancras krijgt vreemde telefoontjes. Zijn relaas is boeiend ge noeg om afgedrukt te wor den in het parochieblad van de St. Martinus in Hillegom ('Met Martinus op weg') en haalt daarom ook deze ru briek. „Onze pastorie wordt wel eens gebeld door men sen, die denken dat we een sexclub zijn", zo bindt Braakman meteen al bij het begin de lezers aan zich. „Dat bevreemdt u natuur lijk. Ons ook. En u voelt wel aan, dat het de heren aan de andere kant van de lijn ook bevreemdt. De man verwacht niet mijn kraken de stem te horen, maar een weke vrouwenstem en hij begint dan ook meteen te stotteren. Een andere keer hoor ik meteen de vraag: 'Hoeveel kost het?' Ik ant woord dan vriendelijk: 'Een bezoekje aan de kerk kost u niets.' Weer een andere keer blijkt de mijnheer am per uit zijn woorden te ko men door de drank. Dat ruik ik bijna door de tele foon heen." Sexclub (2) Anders ligt het wanneer niet de pastor, maar zuster Ria de telefoon opneemt. „Die heeft er soms heel wat meer moeite mee om dui delijk te maken dat wij edeler bedoelingen hebben dan een sexclub. Als ie mand 's avonds laat belt rpet de vraag: 'Kan ik een uurtje langskomen?', vraagt zij beleefd: 'Wat is de inten tie? Wij hebben alleen mi- sintenties.' Ik schrijf dit al lemaal een beetje badine rend, maar het is heel triest." Soms dient zich echter toch nog een opening aan voor wat pastorale zorg. Braakman: „Er is al eens een heel gesprek van geko men met iemand die zich eenzaam voelde. Wij ho pen, dat de ander dan be grijpt, dat er wel iemand is die met hem wil praten. Men zegt: de hoererij is het oudste beroep ter wereld. Dat is onzin. Het eerste be roep dat in de bijbel wordt genoemd is: herder, pastor. Het wordt namelijk gezegd van Abel. De gedachte van het hoeden speelt in het verhaal door. Na de moord op Abel vroeg Kaïn: 'Ben ik soms de hoeder van mijn broeder?' God wil ons juist leren, dat wij eikaars hoe ders zijn. eikaars herder of pastor." Sexclub (3) Maar waaróm wordt de pastorie nu eigenlijk gebeld door hunkerende heren, zo vraagt u zich wellicht af. „Wel, ons telefoonnummer verschilt maar één cijfer van dat van een sexclub", meldt Braakman. Dat brengt hem overigens op de gedachte dat mensen die eigenlijk de pastorie willen bellen, ook wel eens bij de sexclub terecht kunnen ko men. Misverstanden hoeft dat volgens hem niet op te leveren. „Verschil van be roep is er wel degelijk. En ik vermoed dat wij als pastors het best kunnen helpen, la ten wij het maar houden bij het beroep dat écht het oudste is." COLOFON van Oagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fra Nypels. Henk van der Post ad HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN anaalstraat 26a Lisse >1. 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. ELEFAX Leiden advertenties 071-143480 (Sleutelt/ei) Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 128030bijvooruitbet One per kwartaal j Wassenaarse diaken en voonnalig predikant dr. J.H. van Leeuwen tot priester gewijd KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met erdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag vooral in het zui- i Engeland en Ier- innige momenten, ook plaatselijk mist. Ver der bewolkt en op zondag tijd regen en langs het Kanaal waar schijnlijk veel wind. Mid- dagtemperaturen tussen de 15 en 18 graden, op de Schotse Hooglanden iets lager. België en Luxemburg: Zaterdag perioden met eerst ook plaatselijk t, en droog. Zondag ;r bewolking en van het zuidwesten uit enige tijd regen, later op de dag mo gelijk ook onweer. Maxima zaterdag van 16 graden in Vlaanderen tot dicht bij de 20 graden in de Arden- i; zondag iets hogere temjjeraturen. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve perioden met i droog. Langs de westkust zater dag wolkenvelden en enige tijd regen, zondag meer zon en op de meeste plaat- droog. Middagtemperaturen van 20 graden aan de Costa Verde tot 24 gra- de Algarve. Madeira: Af en toe ok enkele wolkenvelden, en zater dag kans op een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Fli noordwesten vooral zaterdag bewolkt en ïnige tijd regen, zondag een enkele bui. Middagtemperatuur in het noordwesten T tot 20 graden, langs de Costa's tus- n de 24 en 27 graden. Canarische Ei landen: Perioden met zon en droog. Maxima rond 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, in het noor den ook enkele wolkenvelden. Droog. Maximumtemperaturen aan zee rond 24 graden, meer landinwaarts beduidend warmer. Tunesië: Vrij zonnig en warm. "/Iiddagtemperaturen aan zee tussen de 25 en 30 graden, in het binnenland veel Zuid-Frankrijk: Regelmatig zon, ook nu en dan wolken velden en zondag enige tijd buiige re gen. plaatselijk met onweer. Maxima za terdag rond 25 graden,.zondag in de de partementen in het westen lagere tem peraturen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden. en droog. Middagtemperatu- n rond 26 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke perioden met zon, vooral in het noorden ook nu en dan wolkenvel den. Droog. Maxima meest tussen de 25 n 30 graden, plaatselijk hoger. Corsica n Sardinië: Perioden met zon. nu en an ook wolkenvelden, en droog. Maxi- ta ongeveer 28 graden, vlak aan zee koeler. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima meest tus- e 25 en 28 graden, in het Griekse binnenland plaatselijk ruim boven de 30 Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Maxima langs de kusten en.op Cyprus ongeveer 25 graden. Zwitserland: Zaterdag regelmatig zon en op de mees- e plaatsen droog. Zondag meer wolken velden en toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden. Zater- plaatsen droog, zon dag vooral in het westen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur zaterdag rond 23 gra- zondag vooral in het oosten enkele C-è °Pkla Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 30 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 21.45 Maan op 15.39 Maan onder02.27 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.12 Laag water 6.36 en 19.16 MAANDAG 31 MEI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 21.46 Maan op 17.01 Maan onder02.50 Waterstanden Katwijk Hoog water 23.50 en 12.24 Laag water 7.57 en 20.26 DINSDAG 1 JUNI 1993 Zon- enmaanstanden Zon op 05.23 Zon onder 21.47 Maan op 18.23 Maanonder03.15 Waterstanden Katwijk Hoogwater 0.51 en 13.18 Laag water 8.51 en 21.25 het collegejaar niet geheel ver loren te laten gaan, pakte hij als overbruggingsstudie theologie op. Van Leeuwen raakte door de materie gegrepen. Na zijn kan didaats verbleef hij twee jaar in het Engelse Cambridge, waar hij zich toelegde op het Oude Tes tament, om terug in Nederland in 1974 af te studeren aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Ook toen wilde hij eigenlijk nog geen dominee worden. Op nieuw bij toeval kwam hij toch in de pastorie terecht. Eerst om een vriend van zijn vader - een predikant in het al genoemde Rozendaal - te helpen, maar toen deze na een jaar moest op houden, kreeg Van Leeuwen een beroep om het werk alleen voort te zetten. „Van een 'roe ping' in-de zin van: dit moet ik gaan doen, was dus geen spra ke. Wel achteraf, toen ik een maal dominee was. Toen had ik wel het gevoel dat dit een gelei de weg was." Zoals hij dat gevoel ook heeft bij het groeiproces dat hem uit eindelijk naar de Rooms-Katho- lieke Kerk voerde. Toen hij de knoop had doorgehakt, sprak Van Leeuwen enkele keren met de toenmalige bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam, ook iemand van hervormde huize. „Die wist dus wat ik zo'n beetje door maakte." Bar ging ook zelf met het dossier van Van Leeuwen onder de arm naar Rome, om bij de paus ontheffing van de celibaatsverplichting aan te vra gen. „De voltrokken roeping werd uiteindelijk door Rome er kend", vertelt de kandidaat priester. „Zo'n ontheffing wordt niet vaak verleend. Alleen in ge vallen als het onderhavige, wan neer een gehuwde geestelijke uit een andere kerk overkomt." Bijbelvertaling Bisschop Bar - 'het is erg jam mer dat hij de wijding op 5 juni niet meer kan doen' - zorgde er ook voor dat Van Leeuwen een jaar als een soort stage kon meelopen met een pastoor in Oudewater, gaf hem een inko men van het bisdom en wijdde hem in oktober 1988 tot diaken. Toen kreeg hij ook de aanstel ling in Wassenaar, eerst bij de Willibrord- en de Goede Her- der-parochie samen en sinds 1 maart 1990 alleen bij de Goede Herder. Twee dagen per week is de pastor verder nog verbonden aan het bisdom, waar hij is aan gesteld als gedelegeerde voor de permanente diakens. Hij 'scr eent' en begeleidt mensen die de vierjarige 'weekend'-oplei- ding voor dit ambt - dat de mo gelijkheid biedt om op een aan tal terreinen binnen de kerk ac tief te zijn - willen volgen. Op de vraag of hij in zijn hui dige, rooms-katholieke werk kring dingen uit zijn periode als dominee mist, kan Van Leeu wen geen zwaarwegende voor beelden geven. „Waar ik mezelf weieens op betrap is dat ik on der de afwas psalmen sta te flui ten. En wat ik jammer vind, is dat katholieken niet zo goed kunnen zingen. Er is in de kerk altijd vóór ze gezongen." Verder noemt hij de katholieke bijbel vertaling onder de maat. „Voor het gebruik binnen het gezin en op school is de Willibrord-verta- ling heel geschikt. Maar niet voor liturgisch gebruik. Dan vind ik het een gemis dat we het met die 'Er was eens....-verta- ling' moeten doen. Wat dat be treft heb ik wel wat heimwee naar de prachtige woordkeus uit de oude Statenbijbel." De organist was van tevo ren ingelicht om te voorko men dat hij van zijn kruk zou vallen. Maar voor de overige gemeenteleden in de hervormde kerk van Valkenswaard kwam het op die zondag in maart 1987 als een geweldige schok: de dominee kondig de in zijn preek aan dat hij rooms-katholiek werd. Ruim. vijf jaar later is dr. J.H. van Leeuwen, alweer enige tijd werkzaam als pastor in de Wassenaarse Goede Herder-parochie, één van de zes diakens die volgende week zaterdag in de kathedrale kerk van Rotterdam tot priester wor den gewijd. WASSENAAR DICK VAN DER PLAS De gehuwde Van Leeuwen (45), die van de paus dispensatie heeft gekregen van de celibaats verplichting, noemt die con frontatie met zijn toenmalige gemeenteleden één van de moeilijkste momenten in zijn leven. „Het doen van die beken tenis gaf mij een wezenlijk ge voel van ontrouw", zo kijkt hij terug in de tijd. Met de toenma lige kerkeraad had hij afgespro ken dat hij zijn beslissing in een preek zou uitleggen. „Wat moet je anders? Dat leek mij het meest persoonlijk. Je kunt moeilijk bij de mensen een brief inde bus stoppen." Zelf verkeerde hij op die be wuste zondag al anderhalf jaar in de overtuiging dat dit de weg was die hij moest gaan. „Die tijd had ik nodig om het te laten rijpen. En ik wilde mijn besluit ook toetsen. Ik heb een aantal vertrouwelijke gesprekken ge voerd over mijn beweegrede nen, onder andere met een re formatorische hoogleraar. Ver der wilde ik toerijpen naar de stap: hoe zeg ik het mijn ge meente?" Van Leeuwen zat ook met zijn positie. „Formeel zou den ze me van de ene op de an dere dag uit de pastorie hebben kunnen zetten. En dan hadden ze groot gelijk gehad." Maar dat gebeurde niet. Zes tot zeven weken-na de medede ling bleef de dominee zijn func tie uitoefenen en ging zelfs nog een keer voor in het avondmaal. „Waarom ook niet? Aan het avondmaal is niets verkeerd. Ik verloochende niets van wat ik had, ik heb er alleen iets bijge- kregen." In die periode kon hij zijn be slissing ook in een aantal per soonlijke gesprekken met ge meenteleden toelichten. „Daar ging je dan met lood in je schoenen heen. Naarmate je de mensen beter kende, nam de hoeveelheid lood toe." Het meest bijgebleven is hem het bezoek aan een 90-jarige boer, die was getrouwd met een rooms-katholieke vrouw. Zij had hun tien kinderen rooms opgevoed, maar de boer - een rechtlijnige protestant - was al die jaren zijn eigen geloof trouw gebleven. Toen Van Leeuwen hem het nieuws bracht, barstte de man in huilen uit. „Mijn vrouw, mijn tien kinderen en nu ook de dominee nog rooms", snikte hij. Van Leeuwen huilde met hem mee. Sacramenten De dag waarop hij zelf de knoop doorhakte, staat Van Leeuwen Dr. J.H. van Leeuwen: „Het was alsof het kuikentje opeens uit het ei kroop." foto loekzuyderduin nog helder voor de geest. „Dat was op 5 september 1985, bij het ontwaken. Het was alsof het kuikentje opeens uit het ei kroop. Het groeiproces was klaar. En daarna heb ik nooit één seconde meer getwijfeld." Dat groeiproces was toen al geruime tijd aan de gang. Aan vankelijk onbewust. „Mijn voor ganger in mijn eerste gemeente Rozendaal in Gelderland, maak te gebruik van een nogal katho lieke liturgie. Daar ben ik des tijds mee doorgegaan. Door stu dies die ik samen met mijn vrouw oppakte, las ik vervol gens veel over de kerkvaders. En van lieverlee groeide er een be paald bewustzijn." De alleroud ste kerk kende volgens Van Leeuwen ook bisschoppen en een paus - 'die weliswaar nog niet zo genoemd werd' - met een centrale rol. Er werden ook heiligen vereerd. „Kortom, die eerste kerk was in wezen katho liek." Van het allergrootste belang is voor hem verder geweest de manier waarop in de Rooms- Katholieke Kerk de sacramen ten worden beleefd. „In de her vormde kerk komt een groep mensen in de kerk bij elkaar om naar het woord van God te luis teren. Bij de rooms-katholieken leeft veel meer het besef van de kerk als het lichaam van Chris tus. Dat ervaar ik met name bij de eucharistieviering." Die hele mystieke gemeenschap - 'die de hervormde kerk per se niet wil zijn' - kreeg hem steeds meer in de ban. „Door die kerkelijke be leving is mijn ervaring dat God zelf in de Rooms-Katholieke Kerk dichterbij is." Door de manier waarop hij de sacramenten beleeft, was het voor Van Leeuwen enorm be langrijk dat hij uiteindelijk voor de wijding tot priester in aan merking zou kunnen komen. „Ik ben niet katholiek geworden óm die wijding, maar ik heb destijds wel direct gevraagd of men wilde proberen dat ik 'm kreeg." Hij omschrijft de wij ding als het doorgeven van geestesgaven, noodzakelijk om bepaalde taken binnen de kerk te kunnen uitoefenen. „En dan gaat het met name om het toe dienen van de sacramenten. De wijding heb je nodig om die 'krachttoer' - al mag ik het ei genlijk niet zo zeggen - uit te halen." Roeping Bij de keuze voor het ambt van predikant speelde voor Van Leeuwen het toeval een grote rol. Zijn vader was weliswaar ook dominee - eerst jeugd- en studentenpredikant en later do cent aan de theologische facul teit van de protestantse kerken in Brussel - maar hij voelde zelf meer voor een carrière in de muziek. Twee maanden stu deerde Van Leeuwen viool aan het conservatorium in de Belgi sche hoofdstad, maar haakte te leurgesteld af omdat hij de op leiding te theoretisch vond. Om

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12