Leiden 'Het is hier gewoon een lusthof 'Ik ben echt moe van die werkloosheid' LEIDEN Verstopt verkeerslicht Anderhalfjaar gëeist voor vijf messteken Bewonerscie Slaaghwijk sluit vrede met WBL "if VRYDAG 28 ME11993 971 11 CHEF CERT VISSER, PIV.-CHEF AAD RIETVELD, 071-161417 Botenverhuurder Sjaak Veringa viert kroonjaar Sjaak Veringa (41) verhuurt deze maand precies tien jaar roeibootjes en andere vaartuigen vanaf het Gal gewater. Hij wordt alom gezien als de man die Lei den attent maakte op de toeristische waarde en nut tig hergebruik van haar grachten. Maar het kan nog veel beter, vindt hij. „Er is op toeristisch gebied veel verbeterd, maar de promotie is nog in handen van dezelfde personen als tien jaar geleden. En daar heb ik geen hoge pet van op." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Veringa ziet zichzelf graag als positief voorbeeld van een 'vrije jongen'. Vrijwel zonder geld, maar met een flinke portie on dernemerszin iets opzetten wat nog blijkt te lukken ook. „Bij een van de 3 oktober-vieringen, rond 1980, werd begonnen met een vlootschool van oude sche pen. Toen kregen we een beetje een beeld wat er zoal met het Galgewater kon", herinnert Veringa zich. „Ik werkte in de Leidse hore ca en ik woonde op een vracht schip dat illegaal bij de zee vaartschool lag. Die illegale situ atie wilde ik zien te beëindigen. Toen liet ik een paar roeibootjes sponsoren door het Leidsch Dagblad en de Nutsspaarbank Van dat geld ben ik de bootver huur begonnen en kon ik met het schip blijven liggen.", aldus Veringa, die van huis uit zil versmid is. Het eerste jaar leidde de bootverhuur een marginaal be staan. Leiden was nog duidelijk niet gewend aan het idee van roeibootjes in de grachten. Maar het werd beter. Op de eer ste plaats werd de directe om geving van de botenverhuur door de gemeente omgetoverd tot Rembrandtkwartier. Er kwam een molen en een nieu- Veringa roeit zelf een stukje rond de Leidse lusthof. foto holvast we brug en verder werd de zee vaartschool en de oude kazerne opgeknapt. Zeer recentelijk kreeg het pleintje aan de Wed- desteeg een opknapbeurt. „Ui teraard heeft de gemeente een paar grote missers gemaakt. Maar kijk nu maar eens om je heen. Het is hier toch een lust hof." - Ook de botenverhuur zelf on derging verschillende face-lifts. Er kwam een vierkant en uit glas opgetrokken koffieboot- huis, en kano's en waterfietsen deden hun intrede. „Inmiddels heeft half Leiden al geroeid, in clusief allerlei bekende Neder landers zoals Brinkman, Kok, d'Ancona en Alders. De bootjes zijn een belangrijke promotie van Leiden en haar water ge worden." Trekpleister Hoewel hij zijn toko dus als een geslaagde toeristische attractie beschouwt, vindt Veringa dat Leiden toch een paar mooie kansen heeft laten liggen om het imago van waterstad nog verder uit te bouwen. „Neem nou de Stadstimmerwerf. Als dat gebouw in Volendam had gestaan dan waren er dagelijks bussen vol mensen langs ge trokken. Dat had een prachtige toeristische trekpleister kunnen worden. Het werden uiteinde lijk ouderenwoningen, alleen maar omdat de gemeente daar een fikse subsidie voor kreeg. Maar ze kregen niet eens vol doende ouderen die erin wil den." Maar Veringa wil van zijn be schouwing over het eerste kroonjaar binnenkort muzi kaal en uiteraard op het water gevierd geen klaagzang ma ken. „Het is toch prachtig om in een stad als Leiden dingen zelf te kunnen creëren, je leven zelf in te vullen en uit het niks wat beginnen. Uniek is 't." OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden zoekt contact met mannen die behandeld worden voor verhoogde bloeddruk in verband met een onderzoek naar een nieuw geneesmiddel voor mensen met hoge bloeddruk. Mannen tussen 18 en 60 jaar die voor hoge bloeddruk worden behandeld met medicijnen wordt gevraagd te reageren. Gezocht wordt naar deelnemers die, behalve de verhoogde bloeddruk, gezond zijn en onder behandeling staan van de huisarts. Het onderzoek neemt 3 dagen in beslag. Voordat tot deelname wordt besloten vindt in ieder geval overleg met de behandelend arts plaats. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen met dr. J. Burggraaf of dr. W.R. ten Hove (071 -26 80 04/26 32 69). STAD VAM VLUCHTELINGE.M De geschiedenis van Leiden is een geschiedenis van vluchtelingen. De stad is door de eeuwen heen een uitwijkplaats voor ontheemden geweest. Vroeger waren het Franse Hugenoten, Vlaamse textielarbeiders en Portugese joden, nu zijn het onder anderen Somaliërs en Joegoslaven. Jaarlijks biedt de gemeente onderdak aan 200 vluchtelingen. Tot en met 6 juni wordt voor de tweede keer een manifestatie gehouden onder de titel 'Leiden, stad van vluchtelingen'. In het Leidsch Dagblad de komende weken een serie verhalen van vluchtelingen. LEIDEN ERNA STRAATSMA in Afghanistan had hij altijd werk en een goede positie. In Nederland verveelt hij zich rot. Ondanks een goede opleiding en veel ervaring als bouwkundig ingenieur lukt het Hamid Azizzada (37) niet werk te vin den. „Eerst kreeg ik bij afwijzin gen te horen: jij hebt geen erva ring met computers. Maar nu ik een cursus heb gevolgd-lukt het solliciteren nog steeds niet." In 1989 vluchtte de Afghaanse Een Afghaanse vluchteling in een opvangkamp in Pakistan, Azizzada om politieke redenen naar Nederland („Ik was tegen de communistische regering en belandde daardoor in de gevan genis"). Met vrouw en dochter vertrok hij richting Pakistan. Via de Verenigde Naties werd hij uitgenodigd om naar Nederland te komen. ambassade ben ik wel wat bang geworden, wmdat ik hoorde dat er in West-Europa zoveel werk loosheid was." „Ja, ik had wel van dat land gehoord, want twee broers en een zus van mij woonden hier al. Maar ik had geen idee hoe het er uit zou zien. Ik hoorde van mijn familie altijd wel goe de dingen over Nederland. Maar toen ik vlak voor mijn ver trek informatie inwon bij de Toen Azizzada de Nederland se taal een beetje beheerste be gon hij te solliciteren. Maar steeds zonder succes. „Je moet de Nederlandse taal perfect be heersen en Nederlandse erva ring hebben. Maar ik woon hier pas twee jaar en dan is het moeilijk om perfect de taal te beheersen. En ervaring krijg ik pas als ik een baan heb. Om die vicieuze cirkel te doorbreken zou het mooi zijn als je als al lochtoon met een goede oplei ding een tijdje stage kunt lopen bij een bedrijf." Hij heeft het idee dat het voor allochtonen met een hoge op leiding moeilijker is werk te vin den dan voor buitenlanders met weinig scholing. „Ik ken veel buitenlanders met een lage op leiding die wel een baan heb ben." „De uitkering die we hebben is heel laag. Mijn vrouw, die ook bouwkun'dig ingenieur is, lukt het ook niet een baan te vinden. Het is vooral zo moeilijk omdat ik in Afghanistan en Pakistan nooit één dag zonder werk heb gezeten en goed verdiende. Ik ben zes jaar docent geweest aan FOTO UNHCR een universiteit in Afghanistan." Het ministerie van onderwijs heeft Azizzada aangeraden te solliciteren als 'aio' (assistent in opleiding) bij de technische universiteit in Delft. „Ik had drie mogelijkheden: bijscholing, een aanstelling als projectmedewer ker of solliciteren als 'aio'. Ik heb voor het laatste gekozen, ook al is het inkomen slecht. Ik ben echt moe van die werkloos heid." Dit is de derde aflevering in een vijfdelige serie over vluch telingen in Leiden. De vorige afleveringen verschenen op 22 en 26 meL Vergistingsfabriek A O De gemeenten Voorschoten I J en Wassenaar hebben geen geld over voor de bouw van een vergistingsfabriek aan de Voorscho- terweg irf Leiden. Zij willen hun vuil afvoeren naar Rotterdam Woonruimte a Het nieuwe systeem 11 van woonruimte verdeling in Leiden draait een halfjaar. Langzaam maar zeker worden de voor- en nadelen zichtbaar Diverse straten tijdelijk dicht Door diverse werkzaamheden is een aantal straten in Leiden in verschillende periodes afgeslo ten. Zo gaat het Uilenpad in de Merenwijk twee weken lang dicht. Daar worden kabels en leidingen verlegd en bomen ge rooid. De Hooglandse Kerkgracht moet op vrijdag 5 juni geheel autovrij worden. Dan wordt de slotmanifestatie van de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' gehouden. De manifestatie duurt van 10.00 tot 18.00 uur. De Hoooglandse Kerkgracht wordt op donderdagavonbd met hekken afgesloten. De Heintje Davidsweg en de Charlie Tooropweg in de Ste venshof zijn wegens werkzaam heden op dinsdag 8 juni de hele dag afgesloten. Het wegdek wordt geasfalteerd. Hierdoor moet ook buslijn 15 worden omgeleid. Op de Petronella Moensweg komt een tijdelijke halte. De bewoners van de stra ten wordt verzocht hun auto's elders te parkeren omdat er kans is op beschadiging van de lak. Als het regent gelden de maatregelen ook voor vrijdag 9 juni. VRIJE TIJD Computers Computerclub Agglo demon streert woensdag 2 juni de nieuwste grafische mogelijkhe den van de Commodore Amiga- computer. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in de kantine van v.v. Leiden aan de Smaragdlaan. Programmatuur en computers kunnen ook worden gekocht. Huis verkopen? L Makelaardij tent de juiste 1uren voor u! EÏJ 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Verkeerslichten gaan boven verkeerstekens, wordt aankomende ver keersdeelnemers altijd via de theorieboekjes ingepeperd. Dat is on getwijfeld ook het geval op de kruising Churchiïllaan/Brandt Buys- kade. De vraag is hier alleen wat je moet doen als je het verkeerslicht door de wat ongelukkig geplaatste verkeersborden niet meer kunt waarnemen. Gelukkig treedt dit verschijnsel alleen op onder een specifieke hoek; de gemiddelde automobilist heeft er geen last van, de fietsers hebben hun eigen verkeerslicht. foto wim dijkman RONDVLUCHTEN De Noordwijkse VW houdt ter ge legenheid van de opening van het badseizoen, op zaterdag 5 juni, helicopterrondvluchten boven Noordwijk. Vanaf 11.00 uur kunnen belangstellenden de Noordwijkse 'skyline' vanuit de lucht bekijken. Kaarten zijn te koop bij de VW Noordwijk voor veertig gulden per stuk. LEIDEN/DEN HAAG CERBERUS Boontje komt om zijn loontje. Dit was volgens officier van jus titie mr. F. Slits van toepassing op het gedrag van een 23-jarige Leidenaar. De man moest zich gisteren voor de Haagse recht bank verantwoorden voor po ging tot doodslag en toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De man bracht op 20 augus tus vorig jaar een voormalige collega met een mes vijf steek wonden toe in borst, rug, zij en bovenbeen. Als gevolg daarvan liep het slachtoffer een inge klapte long op en kon hij zes weken niet werken. Aanleiding voor de steekpartij was een be zoek van de 23-jarige aan café Malabata aan de Korte Mare waar hij bedrijfsleider was ge weest. Hij wilde de eigenaar spreken omdat hij nog 4000 gulden van hem tegoed zou nebben. Nadat de 23-jarige voor een eerste keer 's middags door de broer van de eigenaar uit de zaak was gegooid kwam hij te rug waama hij door de broer en een medewerker opnieuw uit de zaak werd. gezet. Bij een derde bezoek werd hij finaal in elkaar geslagen en kreeg een klap met een baksteen. Daarbij liep hij afgebroken voortanden en een gebroken sleutelbeen op. Omdat de 23-jarige genoeg klappen had gehad, besloot hij naar zijn auto te gaan en weg te rijden. Hij werd echter gevolgd door de medewerker van het café. Bij de auto ontstond een nieuwe schermutseling. De 23- jarige zei dat hij zich bedreigd voelde omdat hij door elkaar gerammeld werd. Hij hoorde bovendien de eigenaar van de zaak roepen dat hij in de gracht moest worden gegooid.Als dat was gebeurd, had ik niet meer geleefd", aldus de 23-jarige. Zijn advocaat deed dan ook een be roep op noodweer omdat de man geen kant meer uitkon. Officier van justitie mr. F. Slits vond echter dat er geen sprake was van noodweer. Uit de ge- tuigeverklaring zou blijken dat de medewerker van het café meer dan een meter van de 23- jarige af stond op het moment dat deze het mes uit zijn auto haalde. Wegvluchten was goed mogelijk geweest, meende mr. Slits. Daarom vond hij een ge vangenisstraf van achttien maanden op zijn plaats. In de ogen van de officier had de 23- jarige zelf de moeilijkheden op gezocht door naar het café terug te gaan. De klappen, die hij daar opliep, zag de officier als boon tje komt om zijn loontje. In zijn eis hield hij er rekening mee dat de 23-jarige aan de gebeurtenis sen een gebroken schouder en afgebroken voortanden heeft overgehouden. De rechtbank doet over der tien dagen uitspraak. LEIDEN MONIQUE LANGE De bewonerscommissie Slaagh wijk geeft volgende week uit sluitsel aan de woningbouwver eniging Leiden (WBL) of zij weer aan het werk gaat. De commissie stapte onlangs op omdat de WBL onvoldoende re kening met haar zou houden. Na een gesprek met de directie van de woningbouwvereniging is de lucht weer wat opgeklaard. Begin deze maand legde de bewonerscommissie met on middellijke ingang het werk neer. Commissielid A. van Haarlem verweet de corporatie dal zij geen rekening houdt met de bewoners. Volgens Van Haarlem waren er nieuwe rege lingen getroffen voor verhuizin gen, waar de commissie niet van op de hoogte was gesteld. Gisteren kwamen de leden van de bewonerscommissie en vertegenwoordigers van de WBL bij elkaar. Het was een opbou wend gesprek, meldt voorlichter L. Gon<;alves van de WBL. „In een goede sfeer zijn een aantal punten besproken, waar ik nu nog niet op in wil gaan. De commissie zal zich beraden en volgende week zeggen of zij wel of niet doorgaat", aldus Gon<;al- ves. Van Haarlem wilde gisteren nog niet meer zeggen dan dat de leden na Pinksteren bijeen komen om een beslissing te ne men. 2e Pinksterdag geopend v.a. 11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11