Bill Clinton wint eerste slag Buitenland Geen straf voor Modrow wegens stembusfraude Europese parlement keert zich tegen actieplan voor Bosnië Politie verdenkt maffia van aanslag in Florence Optimisme Zuid-Afrika voorbij Brussel gepikeerd over Amerikaanse sancties Minister Lamont neemt ontslag VRIJDAG 28 ME11993 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Doden bij oefenvlucht in Schotland perth Negen mensen zijn gistermiddag in de bergen van oost- Schotland omgekomen toen het vliegtuig van de Britse lucht macht waarin zij zaten tijdens een oefenvlucht neerstortte. Over de oorzaak van het ongeluk met de C-130 Hercules is nog niets bekend. Poolse regering gevallen Warschau De Poolse regering van premier Suchocka is vandaag gevallen. In het Lagerhuis werd een motie van wantrouwen met 223 tegen 198 stemmen aangenomen. President Walesa moet het aftreden van de regering aanvaarden door een nieuwe pre mier voor te stellen, of het parlement ontbinden en vervroegde parlementsverkiezingen uitschrijven. California opgeschrikt door aardbeving los angeles Het zuiden en het midden van de Amerikaanse staat California zijn gisteravond opgeschrikt door een lichte aardschok met een kracht van vijf op de Schaal van Richter. De schok was voelbaar van het centrum van Los Angeles tot aan plaatsen op 320 kilometer afstand van deze stad. Kurden ontvoeren bouwvakkers sirnak* Kurdische PKK-strijders hebben in het zuidoosten van Turkije een fabriek aangevallen en zestien bouwvakkers ont voerd. Over het lot van de werknemers is nog niets bekend, zo meldde het Turkse presbureau Anatolia. VS schorten hulp aan Guatemala op Washington De Verenigde Staten hebben gisteren de meeste hulp aan Guatemala stopgezet. President Serrano ontbond eer der deze week het parlement en stelde de Grondwet buiten wer king. Amerikaanse projecten op het gebied van humanitaire hulp en milieu gaan gewoon door. Financiering VN-macht Cyprus rond new York* Rusland heeft gisteren alsnog ingestemd met een nieuwe financiering van de VN-vredesmacht in Cyprus. De Vei ligheidsraad nam hierover een resolutie aan die twee weken ge leden nog door een Russisch veto was getroffen. Met de nieuwe regeling zullen de kosten worden verdeeld onder alle VN-lidsta- ten, en niet meer worden betaald op vrijwillige basis. Moord aartsbisschop was vergissing mexico-stad Kardinaal Juan Jesus Posadas, de aartsbisschop van het Mexicaanse Guadalajara, is maandag bij vergissing doodgeschoten. Hij is volgens de politie het slachtoffer gewor den van een tragisch misverstand tussen twee rivaliserende drugsbendes. Jaarlijks drie miljoen doden door roken geneve* Jaarlijks sterven drie miljoen mensen aan de gevolgen van roken, twee miljoen imindustrielanden en een miljoen in ontwikkelingslanden. Dat heeft de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) gisteren gemeld in een rapport naar aanleiding van de Wereld-anti-tabakdag, aanstaande maandag. Greenpeace: Boycot Noorse produkten londen Greenpeace heeft gisteren opgeroepen tot een boycot van Noorse produkten. De milieuorganisatie wil daarmee pro testeren tegen de Noorse beslissing om, in weerwil van een in ternationaal moratorium, de commerciële jacht op walvissen te hervatten. Ook het Europese Parlement heeft de Noorse walvis vaart veroordeeld. Het parlement wees er op dat het Noorse be sluit gevolgen kan hebben voor een eventuele toetreding tot de EG. Kuwaytse prins op de bres voor vrouwen kuwayt De kroonprins van Kuwayt gaat de terugkeer betalen van Filipijnse dienstmeisjes die door hun werkgevers zijn mis handeld. Het gaat om ongeveer vierhonderd mishandelde vrou wen. „We hebben ze een slaapplaats aangeboden, omdat de meisjes nergens anders terecht konden", aldus een regerings functionaris. 'Ex-premier DDR dader en slachtoffer' dresden hans hoogenduk correspondent De vroegere Oostduitse minis ter-president Hans Modrow is gisteren schuldig bevonden aan manipulaties bij de laatste Oostduitse verkiezingen, in 1989. Hij werd echter niet ver oordeeld. De officier van justitie had een voorwaardelijke gevange nisstraf van vijftien maanden geëist en een boete van omge rekend 22.000 gulden. De recht bank in Dresden gaf Modrow echter alleen maar een voor waardelijke waarschuwing. De rechter noemde dat de 'gulden middenweg'. Hij vond dat de officier van justitie in zijn Zuiveringen in Sudan treffen Nuba-bevolking Krappe meerderheid Huis van Afgevaardigden steunt president Met het aanvaarden van zijn omvangrijke belasting- en bezuinigingsplannen heeft het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden president Clinton gisteren een stevige steun in de rug gegeven. Het was met de hakken over de sloot (219 tegen 213 stemmen), maar na een week vol vervelende publiciteit kon de president die opkikker goed gebruiken. noeg steun is voor Clintons plannen. Gisteren stemden 38 Demo cratische afgevaardigden mee met de Republikeinse oppositie. Er is vooral veel verzet tegen Clintons belastingplannen, en met name tegen de voorgestel de belasting op brandstof. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De zichtbaar tevreden Clinton gaf gisteren wel toe dat het nog te vroeg is om te juichen. Vol gende maand namelijk stemt de Senaat over hetzelfde pakket en het is zeer de vraag of daar ge- Tot woensdagnacht was hevi ge druk uitgeoefend op de twij felaars onder de Democraten, die vinden dat het plan teveel belastingverhoging en te weinig bezuinigingen bevat. Zij vinden dat Clinton zijn verkiezingsbe lofte heeft geschonden om de belastingen voor de midden groepen niet te verhogen. Om zo veel mogelijk mensen in het Huis van Afgevaardigden alsnog over de streep te trekken telefoneerde de president de hele dag met partijgenoten. In de kleine uurtjes werd uiteinde lijk een compromis bereikt met de meeste Democratische op ponenten. Clinton bleek bij voorbeeld bereid om te beloven dat er extra zal worden bezui nigd als blijkt dat er te veel wordt uitgegeven aan sociale uitkeringen. Een nederlaag op dit moment zou voor de president een klap in het gezicht zijn geweest, die zijn toch al gedeukte prestige nog verder had aangetast. Zijn economische plan ligt onder vuur, zijn beleid inzake Bosnië ontmoet kritiek in binnen- en buitenland en tot overmaat van ramp raakte hij ook nog in op spraak door een dure, omstre den kappersbeurt en een frau- aanklacht te weinig rekening had gehouden met de toenma lige maatschappelijke omstan digheden in de DDR. Modrow, tot de val van de Muur districts leider van de communistische SED in Dresden, en zijn onder geschikten waren in feite dader en slachtoffer tegelijk, conclu deerde de rechter. Volgens de rechtbank had het SED-Polit- buro opdracht gegeven de stembusuitslag zó te vervalsen dat de communistische partij meer dan 95 procent zou krij gen. Modrow toonde zich na af loop van het proces tevreden. Hij en zijn advocaten hadden de zaak steeds omschreven als een politiek proces tegen een man die in het Duitse parle ment opkomt voor de slachtof fers van de Duitse eenwording. Als de politicus tot een gevange nisstraf zou zijn veroordeeld, dan had hij zijn lidmaatschap van de Bondsdag moeten neer leggen. Het vermoorde stel Bosko Brckic (een Serviër) en Ad- mira Ismlc (een moslimse) zijn gisteren samen op een Servische heuveltop bij Sarajevo begraven. De begrafenis werd bijgewoond door Bosko's moeder en tante. De ouders van Admira verwierpen het aan bod van de Serviërs voor een vrijgeleide door de ge vechtslinies om de begrafenis bij te wonen. De stof felijke overschotten van het paar hebben bijna een week in een stuk niemandsland in Sarajevo gelegen. Op de foto raakt de moeder van Bosko de trui aan die haar zoon droeg toen hij werd doorgeschoten. foto reuter chris helcren STRAATSBURG-ZAGREB ANP-AFP-Rtr Het Europese Parlement heeft zich gisteren in een resolutie fel gekeerd tegen het actieplan voorBosnië-Hercegovina. Daar in bepleiten de VS, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Spanje het instellen van veilige gebieden voor de moslims. Het Europarlement vindt dat het plan neerkomt op een over winning van de aanvallers (de Serviërs) en op aantasting van de integriteit van Bosnië. Het lijkt op een beloning van de et nische zuiveringen die met ter reur en oorlog worden doorge voerd, zo staat in de resolutie die met 119 tegen 64 stemmen werd aangenomen. Het parlement vraagt zich af of het plan de veiligheid van de Bosnische moslim-bevolking garandeert. De zes voorgestelde zones zouden juist verworden tot getto's voor de moslims. De VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië vindt dat de Bosnische stad Maglaj tot het zevende beveiligde ge bied moet worden verklaard naast Sarajevo, Tuzla, Bihac, Srebrenica, Zepa en Gorazde. Maglaj ligt al elf dagen onder Servisch vuur. Om de tien tot vijftien minuten slaat er een zware artilleriegranaat in, aldus drie VN-waarnemers die giste ren de stad wisten te bèreiken. In de stad zitten 32.000 mos lims en Kroatische burgers sa mengeperst, vrijwel zonder voedsel, drinkwater en medicij nen. „In Maglaj staat een ramp te gebeuren", aldus een woord voerder van de VN. dezaak bij het reisbureau van het Witte Huis. Het nu aangenomen econo mische pakket bevat voor 500 miljard dollar aan bezuinigin gen en belastingverhogingen. De laagste inkomens gaan en kele tientallen dollars per jaar meer betalen. Wie meer dan 100.000 dollar verdient is bijna 1.000 dollar slechter af, terwijl de rijkste Amerikanen 25.000 dollar per jaar aan extra belas tingen kwijt zijn. De energieheffing op brand stoffen zal de autobenzine ove rigens nauwelijks een tiende cent per liter duurder maken. FLORENCE DPA-Rtr-AFP De Italiaanse regering en de po litie verdenken de maffia van de bomaanslag van gistermorgen in Florence. Bij de aanslag kwa men vijf mensen om en raakte een deel van het Uffizi-museum beschadigd. Het staat inmiddels vast dat een autobom de verwoestingen in het historische centrum van Florence heeft veroorzaakt. De politie trof bij het museum een krater aan van drie meter door snee. Deskundigen van de ex- plosievendienst hebben onder zoeken de overgebleven frag menten van een wagen. Ver moedelijk zat de bom in deze auto. De explosie vertoont opval lend veel overeenkomst met de door de maffia opgeëiste bom aanslag in Rome van twee we ken geleden, aldus het hoofd van de Italiaanse veiligheids dienst, Pastorelli. Tot gistermid dag ging de politie van Florence nog uit van een gasexplosie. Bomaanslag in Flor ence ID.I.JJJ \,1,L_II9. L!r!11 De Italiaanse premier Ciampi en minister Mancino (binnen landse zaken) spraken gister avond over een „terreur-offen- sief en een mededogenloze aan val tegen burgers". Onder de dodelijke slachtoffers zijn een meisje van acht en een baby van negen maanden. ILO: Inheemse volken overal de allerarmsten WASHINGTON AFP-Rtr Inheemse volken blijven overal in de wereld de armsten der ar men. Dat blijkt uit een rapport van de Internationale Arbeids organisatie (ILO), een VN-in- stelling gevestigd in het Zwitser se Genève. Het rapport is opge steld voor de Internationale Conferentie over Mensenrech ten, die midden juni in Wenen wordt gehouden. De VN riepen 1993 eerder uit tot het Jaar van de Inheemse Volken. Volgens de ILO telt de wereld zo'n vijfduizend verschillende inheemse groepen of stamvol ken. Dat zijn in totaal driehon derd miljoen mensen ofwel 4,8 procent van de wereldbevol king. In alle delen van de wereld is de kindersterfte altijd het hoogst onder deze volken. Zij kennen ook altijd de grootste werkloosheid, terwijl hun oplei dingsniveau steevast het laagst is. In de meeste landen vallen zij dan ook het sterkst ten prooi aan alcoholisme en ziekten en vullen vooral zij de gevangenis- Canada achter Nafta-verdrag ottawa ips Het Canadese Lagerhuis heeft vandaag het Noordamerikaanse Vrijhandelsverdrag (Nafta) goedgekeurd. Het verdrag, dat eind vorig jaar al was onderte kend door premier Mulroney, werd met 140 tegen 124 stem men aangenomen. De oppositie vreest dat Nafta nadelige gevolgen zal hebben voor de Canadese economie. Maar volgens minister Wilson (internationale handel) bezorgt het verdrag „Canada een sterke re positie in de competitie met het Verre Oosten, Oost- en West-Europa." JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Een week geleden leek Zuid- Afrika zich te kunnen koesteren in een ongekend optimisme. Voor het eerst sinds maanden viel er meer goed dan slecht nieuws te melden en het geteis terde incasseringsvermogen van de Zuidafrikanen leek enig res pijt te krijgen. ANC-leider Mandela en presi dent De Klerk wisten een sta king in het zwarte onderwijs te voorkomen, Mandela aanvaard de een uitnodiging om zijn aartsrivaal Buthelezi te ontmoe ten en uit het World Trade Cen tre (WTC) bij Johannesburg, waar 26 partijen over de toe komst van het land onderhan delen, kwamen geluiden over een op handen zijnde door braak. Het optimisme was van korte duur en de rampspoed beheerst nu weer als vanouds het nieuws. Het hernieuwde bloedvergie ten begon toen een demonstra tie van ANC-aanhangers afgelo pen zaterdag in Thokoza ont aardde in een veldslag met In- katha-supporters. Het gevolg: veertien doden en meer dan zestig gewonden. Een dag later zorgde Mandela voor opschudding door een ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd van achttien naar veer tien jaar te eisen. Ook binnen het ANC wist men niet hoe men het had, maar Mandela bleek het serieus te menen. Welwil lende commentatoren zagen het als een poging om de mili tante jeugd uit de zwarte woon oorden te paaien. De onderhandelingen in het WTC konden onder dit gestern te evenmin aan de nieuwe ma laise-stemming ontsnappen. Precies op het moment dat het overleg een cruciale fase inging, werden meer dan zeventig le den van het Pan Africanist Con gress (PAC), de anti-blanke af splitsing van het ANC, in een grootscheepse politierazzia op gepakt. De arrestanten worden onder meer verdacht van mede plichtigheid aan moord, poging tot moord, aanslagen op de po litie en verboden wapenbezit. Het PAC neemt sinds begin dit jaar deel aan de onderhan delingen maar heeft, anders dan het ANC, de gewapende strijd niet opgeschort. Een pro minent PAC-lid verklaarde een paar dagen voor zijn arrestatie, dat moordaanslagen op blan ken tot het beleid van zijn orga nisatie horen. Zeker vijftien blanken zijn daarvan de afgelo pen maanden het slachtoffer geworden. Als de politie voldoende be wijs heeft tegen de verdachten, zoals politiecommandant Van der Merwe met grote stelligheid beweert, dan moest zij wel in grijpen. De verontwaardiging van ANC-leider Ramaphosa, die sprak van Gestapo-methoden en het ontslag van politieminis ter Kriel eiste, is in dat geval weinig meer dan zwaar aange zet politiek theater. Maar wanneer justitie niet binnen enkele dagen concrete aanklachten tegen de verdach ten indient, is de indruk moei lijk te weerleggen dat de arres taties een ander doel dienden dan het recht. Er zijn specula ties dat het kabinet verdeeld is en dat haviken als Kriel vinden dat de duiven, zoals onderhan delaar Meyer, te hard van stapel lopen. De politie-actie zou deel uitmaken van een duivels plan om de onderhandelingen te vertragen. Wat er ook waar mo ge zijn van deze speculaties, de sfeer aan de onderhandelingsta fel is voorlopig grondig verziekt. De militaire junta van Sudan heeft de afgelopen jaren in de centraal gelegen provincie Kor- dofan tienduizenden leden van de Nuba-stam afgeslacht of met geweld verdreven. Vandaar dat mensenrechtorganisaties als Amnesty International spreken van 'etnische schoonmaak', net als in Bosnië. De Nuba-rebellen hebben hun leider Joseph Kua naar Eu ropa gestuurd om aandacht te vragen voor hun situatie. „Maar het lijden van de Nuba lijkt to taal te zijn vergeten door de rest van de wereld", verzucht Kua. BRUSSEL «ANP-AP De Europese Gemeenschap is in zijn kuif gepikt doordat de Verenigde Staten giste ren beperkte sancties tegen de EG hebben aangekondigd. Naar verwachting gaat het om strafmaatregelen ter waarde van zo'n 20 miljoen dollar. Getroffen worden onder meer de baggersector, telecommunicatie en juridische diensten. Vanaf vandaag mo gen Europese bedrijven geen offerte meer uitbrengen voor opdrachten van de Ameri kaanse federale overheid. Op 21 april sloten EG en VS een deelak koord om te voorkomen dat een handels oorlog zou uitbreken over openbare aan bestedingen in de sector telecommunica tie. Maar de Amerikanen zijn nog altijd on tevreden omdat naar hun mening Europe se bedrijven ook na het akkoord worden bevoordeeld. EG-commissaris Brittan toonde zich „ernstig teleurgesteld" over de gisteren door Washington aangekondigde sancties. Volgens Brittan is de Amerikaanse actie gezien de recente vooruitgang in de onder handelingen „niet gerechtvaardigd, wijs of nodig". De EG-commissaris zal onmiddellijk la ten nagaan hoe de Gemeenschap het beste kan reageren. „Maar wij zullen de atmos feer hierdoor niet laten verpesten en ook geen vertraging toestaan van de voortgang in de onderhandelingen over een nieuw GATT-akkoord (over vrijmaking van de wereldhandel). De VS moeten echter niet verwachten dat wij een dergelijke geheel ongerechtvaardige daad onbeantwoord la- Britse premier Major wijzigt kabinet londen ap-anp De Britse minister van financiën Norman Lamont is gisteren op gestapt en vervangen door mi nister van binnenlandse zaken Kenneth Clarke. Het vertrek van Lamont is onderdeel van een herschikking van het kabinet. Premier John Major probeert daarmee de diep weggezakte populariteit van zijn regering te herstellen. Een kabinetswijziging werd al verwacht sinds Majors Conser vatieve Partij eerder deze maand zware verliezen leed bij provinciale verkiezingen en bij een tussentijdse verkiezing voor een Lagerhuiszetel in Newbuiy. De val van Lamont komt niet onverwacht. Al maanden dron gen oppositie, partijvrienden en anderen aan op zijn vertrek. Door de economische crisis was zijn functioneren ter discussie komen te staan. Gisteren zei hij in een interview met het dag blad The Guardian dat de critici hem voor alles verantwoordelijk stellen: „Zelfs voor de onder gang van de Titanic". Minister Lamont vlak nadat hij zijn ontslag heeft ingediend, foto epa Lamonts val heeft echter niet alleen te maken met de econo mische recesssie maar ook met bizarre incidenten rond zijn persoon. Zo werd er een onder zoek ingesteld naar de 4.700 pond die Lamont gaf aan een sekstherapeut die hij als huur der uit zijn huis wilde krijgen. En vorig jaar lekte uit dat hij de limiet van zijn creditcard diver se keren had overschreden. Major heeft behalve op finan ciën op nog drie plaatsen veran deringen aangebracht in zijn kabinet. John Redwood is de enige nieuwkomer. Hij wordt staatssecretaris voor Wales. De zittende staatssecretaris voor Wales, David Hunt, gaat naar het ministerie van werkgelegen heid en vervangt daar Gillian Shepard, die minister van land bouw wordt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7